51s'" jaargang. N°. 9303. Tweede Blad. Zondag 25 en Maandag 26 April 1897 UIT DE POOLLANDEN. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEUILLETON". UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 ft n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTEItSTUAAT ÏO, Tcleplioon Ufo. 123. Advebtentiemuje Tan 1—5 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 24 April '97. De oorlog tusschcn Griekenland en Turkije. Het belangrijkste bericht, dat over den oorlog ons bereikt, is ongetwijfeld de terugroeping van den Turkscben opperbevelhebber Edhem-paeha. en zijne vervanging door Osman-pacha. Het mocht zeker verwonderlijk genoemd worden, dat een man als Edhem-paclia, die meer staatsman dan legerbevelhebber is, aan 't hoofd werd gesteld van het leger, terwijl Turkije tot zijn beschikking had een zoo uit nemend veldheer als de man, die thans het opperbevel zal aanvaarden, steeds getoond heeft te zijn. "Vermoedelijk ligt de reden daarvan in de meening, die ook op Yildiz-Kiosk ovei'heerschend was, dat een "oorlog vermeden zou kunnen worden. Nu de krijg uitgebroken is en, ondanks de door Edhem-paeha reeds behaalde vooi'deelen, de Grieken een niet te minachten vijand blijken te zijn, acht de Porte het te recht beter een legeraanvoerder te hebben, die tot de uitste- kendste krijgsoversten van onzen tijd mag ge rekend worden. Osman-pacha heeft in verschillende oorlogen, in Syrië, in Servië, in Arabië, zich met roem overladen. Maar boven die wapenfeiten blinkt uit de overwinning, die hjj in 1879 hij Plewna op de vereenigde Russische en Rumeensche legers behaalde, de en uitstekende verdediging dier stad. Ook is hij de man, die het grootste aandeel heeft gehad in de reorganisatie van het Turk- sche leger, In den Russisch-Turkschen oorlog heeft hij den bijnaam Gazi, de zegevierende, verworven. Ook de bevelhebber van het leger in Epirus, Hiftzi-pacha, wordt vervangen. Als zijn op volger is aangewezen Saad-Eddin-pascha. Nog steeds is de toestand aan de Thessali- sche grens ongeveer dezelfde. Na het gevecht om den Meluna-pas is het Turksche leger vooruitgerukt naar Larissa. Maar de Grieken hebben hun opmarsch zeer bemoeilijkt, en iedere schrede voorwaarts van de Turken heeft groote offers gekost. Toch worden de Grieken, zij het ook lang zaam, teruggedrongen. Ijen stand der Grieken beschrijft de bijzon dere correspondent van Reuter te Meluna, onder dagleekening van Woensdagavond, zeer eigen aardig als volgt: »Le strijd duurt op onsamenhangende wijze voort. De positie der Grieken wordt beschermd door aarden werken. Eón stelling houden de Grieken op de hoogten bezetmaar het is een weinig belangrijke po sitie. Voor goed begrip van den toestand stelle Een Vertelling VAN II. P. BLAVATSKY. Verleden jaar, tijdens de Kerstdagen, had zich een talrijk gezelschap in een landhuis, of liever gezegd in 't oud erfelijk slot van cers welgesteld grondeigenaar in Finland verzameld. In dat slot nu waren nog vele overblijfselen, die getuigden van de gastvrije wijze van leven onzer voorouders en ook van de Middeleeuwsche gewoonten, die daar trouw in eere werden gehouden en die bun oor sprong dankten aan de overleveringen en legenden, en 't daaraan verbonden bijgeloof, overgebracht door de latere vrouwelijke bezitsters, half Fin- landsch, half Russisch, afkomstig van de boorden der Newa. De kerstboomen, ter viering van 't Kerstfeest, werden wel versierd, doch tevens tegelijkertijd de noodige hulpmiddelen tegen onvoorziene, booze betooveringen of beheksingen in gereedheid ge bracht, want in dat oude kasteel was 't onmoge lijke zelfs mogelijk, daar men er ook zoowat alle soorten van schrikaanjagende zaken vond. Ten men zich de berglinie voor in den vorm van de letter A. De Grieken bezetten dan alleen nog een punt aan de binnenzijde van den top der letter, terwijl de Grieksche stelling aan weerszijden door de Turken wordt bedreigd." Om die reden had Nesjat-paclm, die daar het bevel voert, ook geen gevolg gegeven aan het verlangen zijner troepen om de Grieksche stelling te bestormen. De Grieken konden het er toch niet houden. Het schijnt dat Kritiri in de laatste dagen het belangrijke punt is geweest. Blijkbaar was Edhem-paeha's plan een concentratie zijner troepen op Larissa te bewerkstelligen. De Meluna-pas was in zijn handen, uit Nezero waren de Grieken verjaagd, alleen Kritiri bleef nu nog over. Na den val van Nezero, een groot verlies voor de Grieken, zijn de Turken vooruitgerukt en hebben zij Rapsani genomen. Later evenwel hebben de Grieken zich te Macricliori versterkt en Rapsani hernomen evenals Hegani, dat ook door hen verlaten was. Ook Gritsovali werd door de Grieken her overd, terwijl een afdeeling Tsjerkessische rui terij met zware verliezen op Ligaria en vandaar door den Meluna-pas moest terugtrekken. Bloedig wordt er vooral gevochten te Mati, de sleutel tot Turnova. Valt Mati, dan moet ook Turnova vallen en kannen de Turken oprukken tegen Larissa. Over het algemeen is de toestand der Grie ken in de Thessalischa vlakte niet gunstig te noemen. Iedere beweging van hen kan door de Turken nauwkeurig worden nagegaan, terwijl zij van het Turksche leger op de bergen weinig of niets bespeuren. Bovendien begint te Larissa gebrek aan levensmiddelen te heerschen, en het is niet onmogelijk dat door een bezetting der toegangs wegen de Turken de stad zonder strijd tot de overgave zouden kunnen dwingen. De Temps verneemt nog, dat de groote veldslag bij Larissa eerst over eenige dagen versvacht wordt, als de concentratie der troepen voltooid is. De Grieken schijnen te voorzien, dat Turnova zal vallenmocht dat gebeuren, dan zouden zij van plan zijn geen poging te doen om Larissa te verdedigen, maar zouden zij hun linie van verdediging verplaatsen naar het Othrysgebergte. Het gezantschap van Turkije te Parijs publi ceerde nog een telegram. Volgens die mede- deeling hebben acht Turksche bataillons stelling genomen in het front der Grieken tegenover de passen van Meluna en Skumba. Twaalf bataillons met cavalerie en artillerie hebben zich opgesteld in de vlakte van Merali om de Grieken den terugtocht af te snijden. De toppen Karatsja, Firane, Gordam en Gordika zijn in het bezit der Turken. Eindelijk .heeft, volgens den Berliner Lokal Anzeiger Edhem-paeha aan de regeering ge seind, dat er een uur van Larissa af heftig gevochten werd35000 Turken staan daar bijna man tegen man tegenover de 40,000 man sterke Grieksche hoofdmacht. eerste afbeeldingen van roemrijke voorouders, dap pere krijgers, lieftallige vrouwen, eenmaal prijkende in a! haar kracht en schoonheid, doch thans ten deele door den tand des tijds, ten deela door de wonnen afgeknaagd behoorende tot de rijen der afschuwelijkste monsters. Voorts waren er oude torens, met bolweiken er om heen, en Gothische vensters; geheimzinnige sombere lanen, donkere, holle kamers zonder eind, gemakkelijk in onder- aardsche gangen en kelders te herscheppen verder huiveringwekkende, spookachtige cellen, zooals die der gevangenissen, door de legenden gewoonlijk als verblijfplaats aangewezen, voor de rustelooze geesten der helden. Zoo was er nog meer; maar om kort te gaan, Oud Manor bezat bij uitstek de geschiktheid tot romantische akeligheden. Doch helaas I ditmaal is hare verdienste tot nul en geener waarde gedaald, want in dit tegenwoordig verhaal spelen deze pude, geliefde gruwelijkheden niet zulk een rol, als zij eertijds plachten te doen. De hoofdpersoon van 't stuk is een zeer alle- daagsch prozaïsch mensch Iaat ons hem Erkler noemen. Ja, doen wij dat. Dr. Erkler dan, van vaders zijde half Duitsch, volbloed Russisch echter, zoowel van moeders zijde, als door zijne opvoeding, was door ons reeds genoemd als een dood een voudig man, die volstrekt geen geloof hechtte aan bovennatuurlijke dingen. En toch gebeurde er iets heel buitengewoons met hem. Erkler zooals hier blijkt was een groot De Turken deden wonderen van dapperheid de Turksche stellingen zouden uiterst voordeelig zijn. Gunstiger voor de Grieken is het verloop van den strijd om Damasi. Het Grieksche ge zantschap te Parijs ontving uit Larissa bericht, dat de Grieken op Turksch grondgebied zijn doorgedrongen en naar Damasi rukken. Ook in Epirus houdt hun succes aan, Imaret, Fillipiades en Kalabra zijn door de Grieken genomen. De Tui ken trekken terug naar Pentepigadia, terwijl zij Kiafa en Komit- zade, aan den linkeroever der Araehtlios, heb ben moeten ontruimen, en bij Loeros is een Turksche divisie terslagen. Ook Salagura is in handen der Grieken ge vallen. Wat de vloot betreft, heeft het Oostelijk eskader Kaverni gebombardeerd, terwijl het Westelijk eskader Moerto, noordelijk van Pre- vasa, bijna geheel in puin heeft geschoten en «en Turksch stoomschip naar Korfoe opbracht. Het bombardement van Katerini, waarvan wij gisteren melding maakte, schijnt van veel belang te zijn geweest. Immers, daar was de stapelplaats gevestigd van levensmiddelen voor de Turksche troepen. Die magazijnen zijn door de Grieken vernield, hetgeen groote bezwaren zal opleveren voor de proviandeering der Turksche troepen. Uit vrees voor een aanval in den rug heeft Edhem-paeha 8000 man naar de kust gezonden. Volgens te Konstantinopel loopende geruch ten is* Turkije niet tevreden met een bezetting van Larissa. Het plan-de-campagne, dat door den minis- raad goedgekeurd en door den Sultan bekrach tigd zou zijn, zou beoogen een concentratie der drie Turksche divisiën te Larissa; daarna zouden zij zich moeten splitsen in twee korp sen, waarvan het eene naar Volo zou rukken, het andere naar het Westendan zou weer de vereeniging plaats vinden te Athene, dat bezet zou gehouden worden, totdat een zware oor logsschatting betaald wa3. Ter zee voelt Turkije zich zwak, en inder daad beteekent zijn vloot niets. Von Hofe-pacha, die de vloot in de Dardanellen is gaan inspecteeren, heeft gerapporteerd, dat geen der schepen zeewaardig is. De zeeofficieren bevestigen die opinie. De Sultan heeft daarop de vloot bevolen, naar de Gouden Hoorn terug te keeren, maar ieder afzonderlijk, om geen wantrouwen te wekken bij het volk. Ter beveiliging der Turksche havens beveelt een iradé, dat de vuurbakens van Karabaloen en Doene-Ayenomi, beide in de golf van Salo- niki, 's nachts gedoofd moeten worden. Bovendien moeten alle Grieksche schepen binnen veertien dagen de Turksche havens ver laten hebben, welke maatregel vermoedelijk door Griekenland met een gelijk bevel voor Turksche schepen zal beantwoord worden. Waarschijnlijk zal de talrijke Joodsche be volking van Saloniki een vrijwilligerscorps op richten. reiziger, die uit vrije keuze een der grootste natuur onderzoekers op zijne reizen om de wereld ver gezelde. Ettelijke malen hadden beiden van aangezicht tot aangezicht tegenover den dood gestaan, dan eens onder den verzengenden hemel der Tropen, dan weder onder de verstijvende koude der Pool streken doch niettegenstaande dit alles, sprak de dr. nooit met eenige geestdiift of ophef over hunne overwintering op Groenland en Nova-Zembla, of over de woeste vlakte in Australië waar een kangeroe zijn ontbijt en een dito dito zijn middagmaal uit maakte, en waar hij bijna omkwam van dorst, gedurende den overtocht van een waterlooze streek, waar veertig uren voor benoodigd waren, eer zij haar hadden doorgetrokken. »Ja," placht hij dan te zeggen, sik heb zoowat van alles ondervonden, behalve datgene wat gij met den naam bovennatuurlijk bestempelt. Dit is waarlijk zoo, indien wij uitsluiten een zekere buiten gewone gebeurtenis in mijn levenIk heb namelijk een man ontmoet, van wien ik u nu juist iets wilde mededeelen en van zijn inderdaad zeer vreemd en laat ik er tevens bijvoegen, geheel onverklaarbaar bestaan. Dringend verzocht men hem van alle kanten, dat hij verder zou voortgaan zijn wedervaren te vertellen, en de dokter, aldus in 't nauw gebracht, begon zijn verhaal. In 1878 werden wij gedwongen to overwinteren In het geregelde Turksche leger mogen geen Joden dienen. De Grieksche katholieken in Turkije komen onder bescherming van den Franschen gezant. Turkije zet zijn mobilisatie voort. Mukta- pacha heeft bevel ontvangen terstond uit Egypte terug te keeren en zich naar Thessalië te begeven. De buitengewone Perzische gezant te Kon stantinopel is nog niet afgereisd. Hij wacht belangrijke telegrammen van zijn regeering af over onderhandelingen van groote beteekenis tu^schen den Shah en den Sultan. Koning George heeft besloten een boodschap tot het volk te richten. Tevens is het besluit genomen eenige lichtingen van de landweer op te roepen. Volgens een te Athene loopend gerucht zou de Koning voornemens zijn zich zelf naar het oorlogsterrein te begeven. De Kroonprins is op het slagveld aanwezig. Te Athene zijn Woensdag 500 gewonden uit Yolo aangekomen. Het geheele aantal ge wonden aan Grieksche zijde zou 000 a 700 bedragen. Gisteren zou waarschijnlijk de vloot beginnen met het bombardement van Karaboeroen in de golf van Saloniki. Te Larissa zijn 400 vreemde vrijwilligers aangekomen, waaronder 20 Engelschen, Ook van Italië komt hulp. Ricciotti Garibaldi is met vrijwilligers op Korfoe aan land gegaan en met geestdrift ontvangen. Volgens de Times is een buitengewoon Grieksch gezantschap op weg naar St.-Peters- burg en reeds te Odessa aangekomen. Te Kandia (Kreta) is men bevreesd voor een aanval van de Christenen, die kanonnen tot hun beschikking hebben. Te Kandia be vindt zich slechts een klein Turksch garnizoen; er zijn daar 50,000 Mohammedanen. Over de circulaire van graaf Murawiefï wordt nog aan de Politische Korrcspondcnz geseind »De circulaire van graaf Murawielï handelt over den invloed van den oorlog en de wijze, waai op in het vervolg de Cretenzer quaestie moet worden behandeld. Deze quaestie moet blijven onder de hoede van het Europeesch Concert. De bewoordingen der circulaire zijn door de mogendheden aangenomen." Zuid-Afrika. Het Kaapsche parlement heeft gedebatteerd over de reeds meermalen door ons besproken motie van Du Toit, waarin een oorlog tusschen de blanke rassen in Zuid-Afrika sterk wordt afgekeurd. In het debat werd door den eersten minister sir John Gordon Sprigg opgemerkt, dat het beste middel om de opgewondenheid weg te nemen was, dat de grieven van de meerderheid der bevolking in Transvaal weggenomen werden. Hij geloofde niet aan het uitbreken van een oorlog in Zuid-Afrika, maar het bouwen van forten en het invoeren van ammunitie was op de Noordwestelijke kust van Spitsbergen. Wij hadden berekend dat wij de Pool konden bereiken, vóór 't eindigen van den zomer, doch helaas 1 zooals 't gewoonlijk gaat met dergelijke berekenin gen, faalde ook de onze, dank zij de ijsbergen, die ons deze poets speelden, en na nogmaals verscheidene vruchtelooze pogingen aangewend te hebben, om ons doel te bereiken, gaven wij 't eindelijk op. Ter nauwernood hadden wij ze gestaakt, of de Pooische nacht daalde in al zijn snelheid op ons neer, deed onze booten ter hoogte van de golf van Mussel in de ijsblokken verward raken en daar- tusschen vastvriezen en sloot ons, arms stumpers, gedurende acht volle maanden totaal af van de levende wereld buiten ons. Ik moet eerlijk bekennen dai ik't voor mij zelve in 'teerst verschrikkelijk vond. Wij werden des te meer ontmoedigd, toen op een ruwen nacht een sneeuwstorm een groot ge deelte onzeribouwmaterialen, bestemd voor 't in orde brengen van onze winterhutten, heinde en verre verstrooide en ons van veertig runderen uit onze kudde beroofde. Hongerlijden in 't verschiet, is voorwaar geen prikkel tot een goed humeur, en met de kudde hadden wij den besten jplat de resistance" ver loren tegen de Poolvorst, want, in dat klimaat vraagt 't menschelijk lichaam een dubbele maat van warm en degelijk voedsel. Wij getroostten ons echter, zooveel we konden,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5