UIT DE PERS. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Kerk en School. SPORT. Gemengd Kieuws. niet het rechte middel om den vrede te ver zekeren. Indien er oorlog kwam, dan was dat de schuld van Transvaal. De rijksregeering had besloten de Londensche conventie en Engelands positie als «paramount" mogendheid te handhaven. Geen twaalf maanden zou, zonder bescher ming van Engeland, de onafhankelijkheid van Transvaal kunnen bestaan. Het mag zeker betwijfeld worden of deze woorden van den minister wel de rechte weg zijn tot behoud van den vrede. De afgevaardigden Sauer en Schreiner pro testeerden dan ook onmiddellijk tegen de houding van sir John. Wat de vlootdemonstratie in de Delegoa- baai betrett, verneemt de Times uit Lissabon, dat men daar er zeer tevreden over is en het een hoogstgepaste demonstratie noemt tegen een veronderstelde verrassing van den kant van Transvaal of Duitschland. De Novidades erkende, dat Engeland geen kwaads tegen Portugal in den zin heeft. Ook de Portugeesche minister van buiten- landsche zaken had dit officieel gehoord, ver klaarde hij in een gesprek met den correspondent der Times. Maar hij voegde er bij, dat het Portugeesche volk niet erg gelooft aan de vredelievende be weringen van Engeland. De minister wenschte wel, dat de voortdurende berichten betreflende een verkoop van de Delagoa-baai ophielden. Tot Afscheid, In de liberale Nederlander van heden spreekt de redacteur, de heer J. Hoogendijic het vol gende woord van afscheid Wanneer het juist is, dat de herinnering aan moeilijke tijden meer nog dan die aan voorspoedige ons doen hechten aan personen ca zaken daarmede verbonden, dan zullen degenen, die met de geschie denis van De Nederlander meer van nabij bekend zijn, kunnen begrijpen, dat ik zeer gehecht was aan mijn blad en het dus consideraties van afdoenden aard moeten geweest zijn die mij hebben doen be sluiten de redactie van dit blad neder te leggen, wat nu in overleg met commissarissen der naam- looze vennootschap in wier handen, zooals bekend, den 1 Kei 1896 Do Nederlander is overgegaan met 1 Mei a.s. zal geschieden. Van die consideraties kan voor het publiek slechts deze van belang zijn. liet is commissarissen en mij duidelijk geworden, dat De Nederlander onder mijne leiding niet kon zijn, wat wij ons bij oprichting der Vennootschap ten doel hadden gesteld „een min of meer officieus orgaan van de vooruitstrevend liberale partij"; daarvoor bleken mijne opvattingen omtrent do wijze, waarop deze partij haar taak diende te vervullen te zeer af te wijken van do inzichten der genen, die vermoed mogen worden de leiders to zijn en het mecrendeel der partijgenooten achter zich te hebben. Commissarissen hebben nu de redactie opgedragen aan mr, P. Brooshooft, die met invloedrijken steun, do taak zal trachten te vervullen, welke ik niet kon volbrengen en waaraan het mij, om bovengenoemde reden ook niet mogelijk zou zijn geweest langer te arbeiden. Mr. Brooshooft heeft bovendien voor journalist van beroep tc zijn, wat ongetwijfeld ook aan het niet-politiék gedeelte van het blad ten goede zal komen. Thans aan het einde van mijn taak gekomen, nog in allerlei beschouwingen tc treden over verleden cn toekomst, schijnt mij van geen publiek nut. Alleen zij het mij gegund, naast de gulle erken tenis, dat mijne krachten in menig opzicht te kort schoten, met voldoening te constateeien, dat onder mijne redactie De Nederlander steeds is geweest een eerlijk blad, waarin nimmer om wien of om wat ook, iets anders is geschreven dan hetgeen de redactie te goeder trouw meende goed, eerlijken waar tc zijn. Mogen degenen, die mij tijdelijk of bij voortduring hebben gesteund cn wien ik daarvoor mijn oprechten dank betuig, bij een terugblik op mijn arbeid, naast veel wat zij anders hadden gewcnscht, zich ook dit willen herinneren. 's-Gravenhage, 23 April '97. J. HOOGENDIJK Jr. Hoogere Politiek. De Standaard schrijft: Op de middeneeuwen moge onze negentiende eeuw trotsch en fier neerzien, toch geeft de menschelijkc 't geleden verlies, en gewenden ons aan 't voedsel dier streek, dat uit zeehonden-vleeseh en spek be staat, en in werkelijkheid meer voedende kracht bezit dan alle andere. Onze mannnen bouwden van 't overschot onzer materialen zoo goed en kwaad als 't ging eer, huis en nog wel heel netjes verdeeld in twee kameis, een voor onze drie professoren en mij en de andere voor hen zeiven; een klein gedeelte werd afgescho ten voor metereologische, astronomische en andere wetenschappelijke waarnemingen, terwijl daaraan bovendien nog werd toegevoegd een soort stal, ter beschutting der dieren, die ons van de kudde nog restten. En toen begon de eentonige reeks van donkere dagen en nachten alle op elkaar gelijkend alleen als eenige variatie afgewisseld door donkere, aschgrauwe schaduwen. De toestand, waarin wij ons op dat tijdstip bevonden, was bijna om wanhopig te worden. Wij hadden 't in ons belang geacht tweo van onze drie schepen in September naar huis te zenden, doch de ijsschotsen, die zoo ontijdig en onvoorzien ont staan waren, hadden onze plannen gedwarsboomd, en nn werden wij en het hoopje bemanning, dat ons was bijgebleven, met geweld genoodzaakt, nog zuiniger met onze, toch a! zoo mageren voorraad levensmiddelen, brandstof en licht om te springen. Lampen gebruikten wij nu alleen maar bij weten schappelijke waarnemingen, 't overige van den tijd moesten wij ons tevreden stellen met Gods-licht conciëntie getuigenis, dat de politiek der kruistochten hoogcr stond dan de hoogere politiek van het ge moderniseerd Europa. Toen bij tienduizenden de Christenen in Klein- Azié werden gemoord en geschonden, dorst geen der groote mogendheden een schot lossen ter hunner hulpe, en had de Sultan geen troepen beschikbaar om den gruwel te stuiten. Thans daarentegen, nu Creta den vertwijfelings kamp op leven cn dood waagde, zonden vijf Groote Mogendheden tegelijk drijvende pantsorforten en scherp gewapende bataljons naar dit mishandelde eiland, om op de Christenen te vuren en de Turken onder hun scbuts en hoede te nemen. En als Griekenland, overmoedig misschien, een afleiding op de noordergrens zoekt, stampt de Sultan een keurig gewapend leger als uit den grond, komen Christenofficieren den Turk tegen den Griek bijstaan, en haasten do Christenstaten van Bulgarije en Servie, gesteund door de vastelandsmogendheden, zich, om don Sultan van hun neutraliteit te verzekeren. Ja, nn de oorlogstoestanduitbrak, wordt aan Grie kenland zelfs zijn oorlogsrecht onthouden, en weige ren de groote mogendheden de blokkade van Creta, tegen alle recht en reden in, op te heffen. Als Christenen schamen wc ons over deze begin- selleoze. aan alle hoogcr ideaal gespeende politiek van het Christelijk Europa. En dat te moer, nu het doorzichtig, ja, tastbaar voor ccn ieder is, dat hier tweecrlci onderlinge be nijding tet verkrachting van de politieke consciëntie leidt, de machtsnijd tusschen Rusland en Engeland ecnerzijds, en anderzijds de rasseimijd tusschen Slaaf en Griek. EERSTE KAMER. Splitsing der gemeenten. In zijn antwoord aan dc Eerste Kamer erkent de minister Van Houten, dat volkomen evenredige ver tegenwoordiging der minderheden door middel van dc splitsing der gemeenten in kiesdistricten niet wordt bereikt. Doch dat splitsing der minderheid althans uitzicht geeft door eigen kracht plaatsen in den gemeente raad te vervullen, hetgeen thans ten eenenmale onmogelijk is, acht hij evenmin voor tegenspraak vatbaar,Dat uitzicht wordt haar thans geopend langs denzelfden weg die bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten van den aanvang af is gevolgd. Invoering van een pro portioneel kiesstelsel daarentegen ligt geheel buiten het kader der jongste kiesreebthervorming. Voor opzetielijke verhuizing ter wille van deuit- oefeng van het kiesrecht in een bepaald district koestert de Minister geene vrees. Slechts zelden zoude het aantal stemmen, dat op deze wijze voor verplaatsing vatbaar is, eenig gewicht in de schaal leggen en daar bij elke verhuizing eenc plaats ledig komt, zou moeilijk zekerheid te verkrijgen zijn, dat haar effect niet door eenc andere verhuizing wordt geneurraliseerd. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. J. Henny, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsver- vanger in de arr -rechtbank te Zutphen. Bij Kon. Besluit is aan F. F. A. Borger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Roden. Onder presidium van ds. H. Pierson vergaderde gisteren te Utrocbt de schoolraad van de cbr. scholen. Uit do inededeelingen van den secretaris-penning meester, den heer R. Derksen, bleek dat zich in 'tafgeloopen jaar 16 scholen aansloten, zoodat het aantal op 1 Jan. 1897 niet minder dan 298 bedroeg. Het hulpfonds voor geweigerde rijksbijdragen aan chr. scholen is 1 Jan. in werking getreden en kan over ongeveer f1200 beschikken. Aangesloten zijn 144 scholen, waarvan 24, die niet met den school raad zijn verbonden. Ontvangen was f 2078.61)4, uitgegeven f 2027,95 'A, zoodat er een saldo is van f50.66. In de middagvergadering werd allereerst aan do orde gesteld punt 2„Is het ook raadzaam en in 't belang onzer christelijke scholen, dat in samen werking met de andere bestaande onderwijs-vereeni- giDgen de schoolraad zich tot de regecring wende, met het verzoek dat de traktementen der onderwijzers hij do wet geregeld worden, en dat in verband daar mede de rijksbijdrage van die scholen worde ver hoogd?" Deze vraag (van de Vereen, voor Gereformeerd schoolonderwijs) lokte een zeer uitvoerige discussie uit, waarvan het resultaat was dc aanneming eener motie, waarin de mecning wordt uitgesproken dat deze zaak (betere regeling van de onderwijzerstrak tementen) moest worden behandeld in verband met en de Aurora BorealisMaarhoe dat godde lijke en onvergelijkelijke Noorderlicht te beschrijven I Het was eene verzameling van brandende cirkels, pijlen en reusachtige lichtstralen, alle van evenredige afmetingen en getooid met de helste en grootste verscheidenheid van kleuren. In November waren de nachten, waarin de maan den boventoon voerde, prachtig. Het spel, dat haar licht met sneeuw en ijsschotsen dreef, was ontegenzeggelijk een treffend gezicht. Deze nachten deden ons denken dat wij in een tooverland verplaatst waren. Nu 't was op zulk een nacht, of wel op een dergelijken dag, zoo precies weet ik 't niet meer, maar in ieder geval was 't tusschen 't einde van November en 't midden van Maart; 't schemer licht had ons toen geheel begeven, zoodat wij den een nauwelijks van den ander konden onderschei den 'twas in dien tijd, dat wij onverwachts be speurden, dat 't spel der gekleurde lichtstralen, die de sneeuwvlakten in een goudachtig, roze rood waas hulden, gestoord werd door een donkere zich bewegende vlekDeze werd grooter en scheen zich te verdeelen, terwijl ze ons meer en meer naderde. "Wat kon dat beteekenen Het geleek op een kudde vee, of een troep levende naenschen, die over de sneeuwwildernissen draafdeMaar dieren, die waren daar wit, evenals alle andere dingen. Wat was dit dan 7 Menscbeiiike wezens Wij konden onze oogen niet gelooven. Jat een groep mensclien naderde onze het bekende Unierapport waarvan het gevolg was, dat de behandeling dergestelde vraag uitgesteld werd tot de volgende jaarvergadering. Omtrent een voorste! van den schoolraad in zake geschillen tus schen onderwijzers en schoolbesturen werd besloten, dat, was een geschil eenmaal bij den schoolraad aanhangig gemaakt, daarvan aan de aangesloten vereenigingen (Chr. Nat. Gereformeerd schoolonder wijs en Chr. Vereen, van Onderwijzers) zou worden kennis gegeven, opdat deze zich buiten dc zaak kunnen honden. Op een vraag van Zaandam, of het mogelijk was, dat aan de scholen die rijkssubsidie derven, dit gc- heele verlies uit het hulpfonds worde vergoed, werd geantwoord, dat dit reeds geschiedde, indien de fi nanciën het toelieten, en anders percentsgewijze. Dc schoolraad zal zich onledig honden met het in 't werk stellen van pogingen tot bijeenbrenging van een som van f2000, noodig geacht voor de samen stelling van een christelijk schoolboek over Neder- landsche literatuur in den geest als dat van Leopold en Rijken. Een voorstel betreffende de gelijkstelling van christelijk meer uitgebreid lager en middelbaar onderwijs met het openbare, kon wegens het late uur niet nicer worden behandeld. De feestgaven, ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het Ncderlandseh Zendelinggenoot schap, bedroegen uit. Maart f 28.531,94. Het Maand blad van April herinnert, dat de feestgaven uitslui tend moeten dienen om den toestand der gèldmiddelen te verbeteren, opdat het Genootschap zijn arbeid met kracht kunne voorzetten. Het kampioenschap van Zuid-Holland zal den 23en Mei op de 's-Gravenhnagsche baan verreden worden over een afstand van 5 kilometer zonder gangmakers. De burgemeester van Haarlem heeft aan" den Studenten Roeibond geweigerd toestemming te geven om op Zondag 30 Mei roeiwedstrijd te houden. Voor de internationale hondentcntoonstelling van deNederlandscheKennelClub „Cynophilia," te houden op 7, 8 en 9 Mei in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zijn meer dan 1200 nrs. ingeschreven, waaronder nit het buitenland 400, nl. 200 uitBelgie, 100 uit Duitschland en 100 uit Engeland. Wij ontvingeu de twee eerste nummers van de reeds vroeger aangekondigde Geïllustreerde Sport- revue," een blad tweemaal per maand bij de firma Nijgh van Ditmar te Rotterdam zullende verschij nen De twee eerste nummers maken met hun ver scheidenheid van stof cn hun talrijke illustratiën een uiterst gnnstigen indruk; zij bevatten o. a. een levensbeschrijving inet portretten van de hoeren L. C. en C. C. A. Dudak de Wit, twee figuren op sportgebied zoo bekend. Verder beschrijvingen van de hondententoonstelling te Rotterdam, de Wieler- dito te Amsterdam, over het kampioenschap in het figuurrijden, een artikel over mej. Alida Klein's oordeel over het wielrijden, alles met talrijke illus tratiën. Het valt niet te betwijfelen of in dezen tijd voorziet dit periodiek in een gevoelde behoefte. Waarschuwing. De hoofdconsul van den A. N. W. B, de heer D. Toekema te Arnhem publiceert de volgende waar schuwingen In do groote nieuwsbladen treft men o. a. dovol- advertentie aan: RIJWIEL vertrek Indië. Door spoediger vertrek naar Indie biedt een 0. Ind. Ambtenaar zijn onlangs gekocht eerste klasse heeren en dames rijwiel te koop aan voor een spotprijs van f 122.50 per stuk, overdracht van nog 11 maanden garan'ie. De machines kosten nieuw f245 per stuk. Spoed vraag zicht. Brieven franco Nummer Bureel van dit blad. Deze advertentie wordt met eenige variaties ge publiceerd, nu eens heet het dat door douanen een benaderd rijwiel (benadering geschiedt niet meer) dan weer een door eene dame wegens ziekte te koop aangeboden wordt. De zoogenaamde ambtenaar zich noemende Averk-, Haverk-, Daverk of Neuh s telegrafeert met het rijwiel tc komen, nadat men op zijne advertentie geschreven heefthij is van middelbare lengte, draagt ccn vlasbaardje, heeft een uiond zonder tanden, op geblazen gezicht, sluwe oogen, is burgerlijk gekleed, zeer bespraakt op rijwielgebied en heeft formulie ren van bondsgarantie bij zich. De dame is donker, heeft aangenaam uiterlijk, is niet groot, welbespraakt en werkt op het medelijden hater slachtoffers; ook zij verkoopt rijwielen op advertentie in de dagbladen en geeft als reden van verkoop op: ziekte of ongelukkige familie omstan digheden. «■naWBWMMBMUMIWWI— woning. Het bleken ongeveer vijftig visschers te zijn, aangevoerd door Mateliss, een welbekend zee veteraan uit Noorwegen. Zij ook waren door de ijsbergen overrompeld evenals wij. «Hoe weet ge, dat we hier zijn vroegen we. sOude Jan, deze zonderlinge oudgediende die bij ons kwam, wees ons den weg," antwoordden zij, terwijl zij tegelijkertijd op een eerbiedwaardig uit- zienden grijsaard met sneeuwwitte lokken wezen. Wij zeiden hem echter, dat zoo wij eerlijk voor onze meening uit moesten komen, wij 't van hun gids vrij wat verstandiger hadden gevonden zoo hij thuis bij de warme kachel was gebleven, dan in de Poollanden ter robbenvangst te gaan met jonge lui, onderwijl onze verbazing te kennen gevende, hoe hij ons verblijf in 't koninkrijk der witte beren had weten uit te vinden. Op dit gezegde begonnen Mateliss en zijn met gezellen te glimlachen, ons daarbij verzekerend, dat oude Jan «alles" wist. Zij maakten tevens de opmerking dat wij nog echie «groenen" moesten zijn in zake Poolland, want dat wij anders wel Jan's bestaan zouden kennen, en ons over niets verwonderen wat met zijn persoon in verband stond. «Het is vijfenveertig jaar geleden", vertelde 't hoofd der visschers, «dat ik tpr robbenvangst ben gegaan in de Poolzeeën, en zoolang 'tmij heugt, heb ik hem altijd gekend, en, precies zooais Beider doel is om rijwielen van f 50.— a f 60. voor f 122.50 aan den man te brengen; ze werken voor een Amsterdamsche Firma v. K. In den laatsten tijd is het herhaaldelijk voorge komen, dat iemand wiens signalement is als volgt middelmatige lengte, dunne beenen, mager in het gezicht, blond, stekelige snor, gekleed in bruin wiel- rijderscostuum, donkere wielrijdersmantel, pet met een zilveren koordje of zilveren bandje erom, voor de pet een paar geborduurd zilveren letters, in spreken en manieren meer van een werkman dan van een heer, oud naar gissing 38 a 42 jaar, zich vervoegt bij heeren consuls en andere hondsofficials, voorgevende, dat zijn rijwiel gebroken en dit reeds verzonden is, doch dat hij geen geld genoeg bij zich heeft om per trein huiswaarts te keeren, of wel dat hij' een kind overreden heeft, tengevolge waarvan hij schadeloosstelling heeft moeten geven. Ook in dit laatste geval is de machine-gebroken cn reeds per trein verzonden. Deze verhalen worden door hem in geuren en kleuren medegedeeld en is hij bevuild met modder om de meest mogelijke waarschijnlijkheid aan zijn verdichtsel tc geven, Verder deelt hij mede vele bekende wielrijders te kennen waarvan hij namen noemt; onder verdichte namen stelt hij zich zelf voor. In Overschie, Amsterdam en Den Helder heeft hij bondsofficials weten tc bewegen hen geld te lecnen, van terugzending is echter geen sprake. Men wordt beleefd verzocht mee te willen werken om dezen oplichter, ingeval hij mocht komen, bezig te houden, totdat de politie in de gelegenheid is hem te kunnen arresteeren. Zie Kampioen No. 16 van 16 April 11. pag. 424. Tentoonstelling te s-Ilertogenlosch. De totstandkoming van de historische ten toonstelling, die aanvankelijk dreigde te zullen afsluiten op financieele bezwaren, is thans verzekerd, doordien het uitvoerend comité van de tentoonstelling van nijverheid zich bereid heeft veiklaard voor het houden van de histo rische tentoonstelling de som beschikbaar te stellen, waarvoor deze naar de tegenwoordige raming van haar bestuur zal kunnen gehouden worden. De historische tentoonstelling zal niet plaats hebben in het voormalig gebouw van den ingenieur der Exploitatie-Maatschappij, zooals aanvankelijk het plan was, maar in een daarvoor op te richten gebouw. Tot onder voorzitter van het bestuur der historische tentoonstelling is gekozen de heer jhr. M. A, Snneck te Hintham. Couponboekjes. Met primo Mei aanstaande wordt bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij eene nieuwe soort biljetten ingevoerd onder den naam van coupon-boekjes. Deze boekjes bevatten twintig plaatskaartjes, geldig tusschen twee bepaalde plaatsen en in beide richtingen. De geldigheidsduur is onbepaald. De leden van een gezin kunnen gezamenlijk, of afzonderlijk op het boekje reizen. De prijs is twintigmaal het, bedrag van den halven retourprijs tusschen de beide aange geven plaatsen. Het is den reizigers met deze plaatskaarten niet geoorloofd, aan tusschengelegen stations of halten uit te stijgen. Voorloopig zullen de boekjes uitgegeven worden voor reizen tusschen Amsterdam en Haarlem, Zandvoort, Santpoort—Meerenberg, Zaandam, Koog—Zaandijk, Wormerveer, Weesp, NaardenBussum, Hilversum, Baarn en Utrecht. De invoering van deze plaatskaarten maakt voor de contiöle het afsluiten der stations nood zakelijk. Blijkbaar is de invoering eene proef, die bij slagen niet op uitbreiding zal laten wachten. Doodslag door onvoorzichtigheid. Donderdagmorgen meldde zich aan het polilie- bureel te Leiden een 18-jarige fabrieksarbeider aan, die verklaarde schuldig te zijn aan den dood van zijn kameraad, aangezien hy dezen in de schoenfabriek «Hollandia" aan den Hee- renvveg -bij Leiden, onder Zoeterwoude, met mmmm hij nu is een oude man met langen witten baard. «En van af de dagen, dat ik als kleine jongen met mijn vader op zee voer, werd mij door mijn ouwe 't zelfde verhaal gedaan over «Oude Jan" en hij voegde er bij, dat zijn vader en grootvader Jan ook van af hunne kinderjaren hadden gekend en dat geen hunner hem ooit anders gezien bad dan zoo wit als de sneeuw. «En zooala onze voorouders hem den bijnaam gaven van den «witharige alwetende", zoo volgen wij, robbenvangers, het voorbeeld en noemen hem eveneens zóo," besloten zijhun verhaal. «Wilt gij ons doen gelooven, dat hij twee honderd jaar oud is?" vroegen wij lachend. Een paar onzer matrozen omringden 't witharige wonder en overstelpten hem met vragen, «Grootvader! antwoord ons, hoe oud st'ijt ge?" «Ik weet 't waarlijk zelf niet, kindertjes. Ik leef zoolang God 't bepaalt. Wat mijne jaren aangaat ik heb ze nooit geteld «En hoe wist ge, grootvader, dat wij op deze plaats overwinterden?" «God geleidde mij. Hoe ik er kennis van kreeg, dat kan ik u niet zeggen. Ik wist dat er gered moest worden dat alleen wist ikX.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6