Uit de Staatscourant, BINNENLAND. STADSNIEUWS. Fing, waardoor -itóileiding gegeven werd tot schending der conventie. Genoemd wordt ais zoodanig de iramigratie- wet, terwijl ook het verzuim der Tr/i svaalsche regeering om de uitieveringsver>v en met Nederland en Portugal, alsmede i jtreding van Transvaal tot de conventie van Genève, aan de goedkeuring der Britsche .ageering te onderwerpen, een inbreuk is op de Londensche conventie. Aan de Times wordt uit Kaapstad bericht, dat president Kruger een schrijven heeft gepu bliceerd, waarin hij erkent met betrekking tot Chamberlains parlementaire rede in Januari j.l. te hebben gezegd, dat de minister nu eens moest zeggen welke belofte hij (Kruger) niet was nagekomendat gezegde was evenwel niet door hem officieel uitgesproken. Hetzelfde blad verneemt uit Johannesburg, dat het onderzoek der goudmijncommissie niet erg opschietde werkmethode wordt onprac- tisch genoemd. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft besloten, het regeeringsjubileum van koningin Victoria tot een nationalen feestdag te maken, en een adres van hulde aan de Koningin te zenden. De Kaapsche correspondent der Daily Mail houdt, niettegenstaande de tegenspraak der Portugeesche regeering, vol, dat ruim een jaar geleden overwogen is, de Delagoa-baai aan een Anglo-Portugeesehe combinatie af te staan, met een kapitaal van tien millioen pond st. en onder voorzitterschap van den hertog van Oporto. Oemcngde Sfcdcdccllngen. Graaf Murawiefl' is thans officieel benoemd tot minister van buitenlaudsche zaken. Nelidofl', de Russische ambassadeur te Kon- stantinopel, heeft do orde van Alexander Newsky niet brillonten gekregen. De leening ten behoeve der Philippijnsche eilanden komt, volgens de Spaansche bladen, wellicht onder garantie der Spaansche schat kist. De interest zou 6 pet. bedragen, de koers van uitgifte S5 pet. De hertogin van York is voorspoedig beval len van een meisje. De Koninginnen. "Wij hebben Zaterdag het bezoek onzer Vorst innen aan Gouda vermeld, thans moeten wij 11.11. M.M. naar Amsterdam vergezellen. Vooraf zij nog medegedeeld, dat den ganschen avond in de pypenstad lustig verder werd feestgevierd, dat alom lichtjes waren ontstoken, en het feest gezang tot laat in den nacht klonk door de anders op dat uur reeds lang veriaten straten. Aan de armen van Gouda schonken de Koninginnen eene som van f750. Beladen met de in Gouda ontvangen bou- quetten kwamen de Vorstinnen juist om uur te Amsterdam voor Haar jaarlijksch bezoek aan. Op de gebruikelijke wijze door de autoritei ten ontvangen, werd langs het overvolle Dam rak onder het gejuich der menigte naar hei Paleis op den Dam gereden, waar zooals de gewoonte het al tientallen van jaren heeft mee gebracht, het verzamelde volk vanaf het balcon werd begroet. liet deed weldadig aan, dat de ellendige standjes, die de twee laatste jaren dooreenige kwajongensachtige personen werden uitgelokt, dit jaar geheel achterwege blevenslechts werd een bekend colporteur, die den Dam totonge- wenseht terrein van zijn handelsambitie geko zen bad, naar het politiebureau geleid, onder liet gejuich der menigte. Voor de Vorstinnen vielen er gelukkig geen stuitende tooneelen voor, zoodat zij met een beetje meer goede verwachting dan vroegere jaren de komende dagen kunnen tegemoetzien. Volgens de traditie werd gisteren morgen de godsdienstoefening bijgewoond in de Nieuwe Kerk en wel ondei het gehoor van ds. P, J. Romeijn, die eene leerrede hield naar aanlei-* ding van Johannes NX vs. 20 laatste deel: ïDe discipelen dan werden verblijd, als zij den Heer zagen." Zooals het gewoonte is, nam de predikant des middags aan het diner bij de Koninginnen deel. liet verwisselen der ee/e wacht voor het Paleis te één uur trok veel bekijks. De infan teristen maakten voor de schutters plaats onder de vroolijke tonen der militaire muziek. Opgewekt scheen de zon gisterennamiddag toen II. II. M. M. om kwart voor twee uit reden, voor het jaarlijksche bezoek aan sArtis" Behoeven wij te melden, dat op den geheelen tocht, waarbij aan de Prins Hendrikkade de jongens van de Wassenaar in het want para deerden, overal een luid gejubel van de op eengepakte menigte opsteeg. In »Artis", na de gebruikelijke begroeting door het bestuur, wandelde men langs ver scheidene tuinpaden en bezocht men verschil lende galerijen. In de Koningszaal werden eenigo ververschingen gebruikt. Hierna werden de rijtuigen te half vier weder bestegen, en maakte het hooge gezelschapeen zeer groote rijtoer, waarbij ook de Willems- en Vondelparken bezocht werden, die nog drukker waren natuurlijk dan anders op Zon dagen pleegt te geschieden. Een onlzaggeifjke menigte had ruimschoots gelegenheid de Vor stinnen, die meermalen stapvoets reden, van aangezicht tot aangezicht te zien. Om vyfuur was men aan het Paleis terug. (Men zie voor heden onder Laatste Nieuws.) Zaterdagavond kwam hertog Friedrich Wil helm van Meeklenburg-Schwerin met den trein van 8.25 te Amsterdam aan, waar hij ontvan gen werd door ritmeester baron Van Tuyl van Serooskerken, adjudant der Koningin, Z. H. toegevoegd tijdens zijn verblijf aldaar. Zooals wij reeds meldden komt de hertog aan HH. MM. de Koninginnen officieel het overlijden van den groothertog van Mecklenburg-Sehwerin be richten. Voor het Paleis was de wacht opgesteld. Z. H. was gekleed in klein uniform van lui tenant bij de Pruisische marine. Hij begaf zich. onmiddellijk naar zijn particuliere vertrekken en is heden door de Koningin-Regentes in audiëntie ontvangen. Gisterenmiddag deed de hertog op eigen gelegenheid een rijtoer; heden is Z. H. weder vertrokken. Onderscheidingen. De Staatscourant van 25 26 dezer bevat het volgende Bij Koninklijk besluit van 24 dezer no. C zijn in de orde van Oranje-Nassau benoemd: a. tot officier: R. L. Martens, burgemeester der gemeente Gouda, en G. Straver, president kerkvoogd en lid van den gemeenteraad te Gouda l. tot ridder: A. van Reedt Dortland, ka pitein, waarnemend commandant der dienst doende schutterij te Gouda; dr. II. IJssel de Schepper, directeur der stearine-kaarsenfabriek sGouda" te Gouda, en A. Goedewaagen, direc teur van de pijpenfabriek der firma P. Goede waagen Zoon te Gouda. Bij koninklijk besluit van 24 dezer No. S is benoemd tot ridder (met de Zwaarden) in de orde van Oranje-Nassau, de officier van gezond heid der 1ste klasse J. II. Teeling, chef van het militair hospitaal te Gouda. Bij koninklijk besluit van 24 dezer No. 12 is benoemd tot ridder (met de Zwaarden) in de orde van Oranje-Nassau, de kapitein met titulaireu rang van majoor, A. C. Alma, van den staf der infanterie, werkzaam bij het depar tement van oorlog. Nationaal Huldeblijk. Onder de in Argentinië verblijfhoudende Nederlanders heeft zich eene sub-commissie gevormd voor de aanbieding van een hulde blijk, II. M. de Koningin-Regentes aan te bieden. Leden der commissie zijn de heeren: L. van Riet, zaakgelastigde en consul-gene raal, eere-voorzitter, Buenos-Aires Wm, Paats, koopman, oud-consul der Nederlanden, voor zitter, idemW. Dates, ingenieur, ondervoor zitter, QuilmesH. C. de Vos, vice-consul dei- Nederlanden, secretaris, Buenos-AiresJ. T. van Houten, koopman, penningmeester, idemJ. de Boer, particulier, oud-consul der Nederlanden. DomselaarP. J. Dirks, ingenieur, Quilmes M. O. van Hattem, aannemer, La PlataP. Hoos, particulier, idemH, M. Lange, ingenieur, Buenos-AiresA. Mendes da Costa, vice-consul der Nederlanden, La Plata F. Smidt, koopman, Buenos-Aires; J. A, Waldorp, ingenieur, La Plata; A. C. Weve, ingenieur, Buenos-Aires. Mattonaal fondg. In Den Haag is gls'eren de 2e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.- Indië gevallen militairen, onder leiding van generaal Van Zijll de Jong. Door den 'le-secre- taris Gde Wijs werd het jaarverslag uitgebracht. De vergadering heeft de voorgestelde wijziging van de statuten, na toelichting door den secre taris, goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Van Zijll de Jong, Heldring, Bok en baron Sirtema van Grovestius, werden bij acclamatie herkozen. Congres to Delft. Nadat in den voormiddag van Zaterdag sectie vergaderingen waren gehouden, waarin over verschillende onderwerpen gehandeld werd, werd te half twee des namiddags de aige- meene vergadering in de Doelen geopend. "De volgende heeren werden benoemd tot voorzitters der secties voor het volgende con gres: le sectie dr. G. J. W. Bremer, Rotterdam, le sub-sectie wiskunde prof. J. Cardinaal, Delft, 2e sectie prof. J. W. Moll, Groningen, 3e sectie dr. Menno Huizinga, 's-Gravenhage, en 4e sectie prof. C. M. Kan, Amsterdam. Nadat de heer J. van Hasselt uit Amsterdam zijne voordracht over sgrondwater in verband met waterleidingen" had gehouden, kwamen de subsidiön aan de orde. Ten behoeve van het tijdschrift Bevuescme- strielle des publications mathematiques werd f 500 uitgetrokken; f150 werd bestemd voor een catalogus van monograpliiën en tijdschriften betreffende de natuur- en geneeskundige weten schappen f 250 werd gegeven voor een onder zoek naar de aneroïde barometers. Voor een onderzoekingsreis naar Borneo werd aan de Maatschappij ter Bevordering var. het Natuurkundig Onderzoek der Nederlandse'* Koloniën* voor dit jaar"f 2500 verleend en even eens f 2500 voor over twee jaar. Het volgende congres zal te Haarlem gehou den worden. Naar de Indépendance Beige meldt, worden onze Koninginnen den 2 Mei aan het Hof te Weenen verwacht. Na het ontvangen van het bericht var het overlijden van II. K. H. de Groothertogin van Saksen zijn in de kolonie Suriname, ingevolge resolutie van den Gouverneur, onmiddellijk openlijke teekenen van rouw gegeven door het halfstok hijschen van de vlaggen van de forten en batterijen, van de publieke gebouwen en van de schepen. Benoemd tot landmeter van het kadaster le klasse de heeren J. J. van Dullemen, C. G. van Ilattum, A. Griffyn, A. S. Keurschot, F. G. Stucki, P. Sillevis, J. F. H. Meyer, F. P. M. Baetens, C. J. D. van Eek, P J. Hogenhuis, thans 2e klasse; tot id. 2e klasse J. W. A. Zeiler, D. D. van den Bout, H. A. van der Zanden, J. L. de Lange, P. W. G. Romijn, J. G. A. Boon, J. W. den Hartogh, F. A. Bonte, A. W. van Ameijden, A. J. Welling, thans 3e klasse; tot id. 3e klasse G. Oldenzeel, A. G. Th.—de Neyn vau Hoogwerf!, P. J. F. Kater, J. W. ten Braak en E. F. Leyendeckers, thans 4e klasse. Blijkens bericht van IIr. Ms. gezant te Brus sel heeft op 23 April 1897 aldaar de onder- teekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschen Nederland en België, betreffende de overneming der lijnen van den Grand Central Beige, voor zoover die gedeeltelijk op Neder- landsch grondgebied liggen. De Eerste Kamer is tot hervatting der werk zaamheden bijeengroepen tegen hedenavond half negen. Mr. E. Fokker heeft verklaard de benoeming tot lid van de Tweede Kamer te aanvaarden. Het dagelijksche toezicht van wege de regee ring op de, op Nederlandsch grondgebied ge legen, spoorwegen is van 1 Juni a.s. af opge dragen aan den districts-inspecteur J. H. A. Hanekar ter standplaats Haarlem voor de lijneo Amsterdam C.S.Rotterdam D.P.; den Helder UitgeestZaandam; Haarlem—UitgeestHaar lem— ZandvoortVelsenIJmuiden Schiedam —Hoek van Holland en LeidenWoerden. De heer W. Voormolen, hoofdcommissrris van politie te Rotterdam, is door den Duitschen keizer, koning van Pruisen, benoemd tot ridder 3e klasse der orde van de Kroon van Pruisen. Voor de deputatenvergagadering, welke de vol gende week te Utrecht wordt gehouden, hebben zich meer dan tweeduizend afgevaardigden op gegeven: een gevolg van de uitbreiding van het kiezerscorps. De Standaard deelt mede, dat de zaal van Tivoli, de grootste, die te Utrecht beschikbaar is) nog wel te klein zal zjjn. Examen-Maclitnist. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, welke dit jaar belast is met het afnemen van het examen aan de adspirantcn voor eene plaatsing als leerling-machinist bij de opleiding te Hellevoetsluis, is samengesteld als volgt; voorzitter: do kapitein-luitenant ter zee "W. Romer, geplaatst als stafofficier der zeemacht in do directie der marine te Hellevoetsluis; ledende luitenant ter zee der 1 ste klasse E. Coonen. heiast met den leiding vau het onderwijs bij dc opleiding van leerlingen-machinist te Helle voetsluis de heeren H. Allan, hoofd eener bijzondere school, P. H. F. Bakker, hoofd eener gemeenteschool en C. W. Valken, hoofd eener gemeenteschool te 's-Gravenhageplaatsvervangend lid de heer J. M. Keen, hoofd eener gemeenteschool te 's-Gravenhage. (Stct.) Een tram. De heer D. van Houten heeft den gemeenteraad van 's-Gravenhage vergunning gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een electrische tramlijn langs den zeekant te Scheveningen, aanvangende op het emplacement van het station der H. U. Spoorweg- Mpij. en loopende langs den nieuwen strandweg tot aan het eindpunt van den strandmuur, met of zonder verlichting van den strandmuur. De H. ÏJ S. H. heeft er in toegestemd om voor 't geval de gevraagde vergunning en de bij de Re geering en het Hoogheemraadschap van Delfland aan te vragen concessie mocht worden verleend vóór 1 Sept. '97 hare rechten op den requestant over te dragen. OVERSCHIE, 26 April. Behalve de medewerking van den violist II. AL Breemer te Rotterdam heeft het Bestuur dor Zangvereeniging „Excelsior" alhier zich voor de aanstaande uitvoering op Woensdag 28 dezer de medewerking verzekerd van den pianist H. J. J. Rousseau du Croissi, directeur van het Oranjezangkoor te Rotterdam. KETHEL, 25 April. Door den rijksveearts werd gisteren voor do consumtio afgekeurd het vleesch van een rund en van een paard die beiden hun na tuurlijken dood waren gestorven. Het werd direct o'-der politie-toezicht hegraven. PERNIS, 24 April. Bij het gemeentebestuur be staat het voornemen do haven te verbeteren. Evenals aan den Nieuwendijk zal ook aan den Uiterdijk een steenen muur gemaakt worden, terwijl tevens voor voldoende diepte zal worden gezorgd. Bjj Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen jiet arrondissement 's-Gravenhage ter standplaats de 'ré- meente Leiden, A. D. Yijgh, cand.-notaris te 's-Gra venhage. Bij lion. Besluit is benoemd tot rechter indearr.- rechtbank te 's-Gravenhage, jhr. mr R, O. van Hol the tot Echten, thans rechter in de arr.-recht'iank fe Rotterdam. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Tiel, mr. F. J, w. G. Spiering, advocaat te Tiel. Bij Kon. Besluit is aan D. \an den Hurk, op ver zoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaats- avervanger in het kanton Hoogeveen, en is benoemd tot kantonrecliter-plaatsvervanger mr. J. Tonckens advocaat te Hoogeveen. Bij Kon. Besluit is. a. de kapt. ter zee, titulair, A. de Bruyne, op zijn verzoek, onder eervolle ontheffing van de waarneming der betrekking van inspecteur van het loodswezen enz) in het 4e e.i 5e district te Rotterdam, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem aan den lande bewezen, en onder toeken) "niiTg van een pensioen van twee duizend eenhomleid gulden 'sjaars en eene verhooging van zeshonderd vijf en zeventig gulden 's jaars l. benoemd tot inspecteur van het loodswezen enz. in het 4e en 5e district te Rotterdam, de kapt ter zee, titulair, C. J. de Vriese, thans beiast met de betrekking van inspecteur van het loodswezen enz. in het 1ste district te Delfzijl; e. benoemd tot inspecteur van het loodswezen enz. in het 1ste district te Delfzijl, de gepens. luit. ter zee le kl. J. E. J Eybergen, thans commissaris der loodsen ter Ncderlandsche loodsstandplaats Antwerpen. Hedenmorgen is in een sloot onder deze gemeente verdronken een 55- a 60-jarme on bekende vrouw, klein, met donker haar en wenkbrauwen, tandeloos, eenige haren in de mondhoeken, gekleed met omslagdoek, wit met zwatte strepen, een zwarte wollen doek en dilo muts, een blauw bont schort met schuif, een aschgrauwe zak, een zwarte bovenrok, een ge streepte wollen rok bruin met grijs, een blauw baaien rok een zwart lijf, een witte verstelde onderbroek een bruin gebreide borstrok, een wit katoenen hemd, zwarte kousen, zwarte plu che pantoffels. Zij had bij zich een spoormandje met 2 heng sels, droeg aan den middelvinger van den lin kerhand een zilveren ring; voorts had zij kope ren oorknopjes met glazen steentjes. Do commissaris van politie verzoekt inlich tingen omtrent deze vrouw. Naar wij vernemen zal de brug voor de Koe markt, hedenavond na tien uur voor elk verkeer gesloten zijn. i De zangvereeniging »St, Gregoriusgaf gister avond, met medewerking van het Harmonie orkest van den Ned. R.-K. Volksbond, alhier in den Officieren-tuin een soiree amusante, die volkomen geslaagd mag genoemd worden. Het varieerend programma hield het talrijke publiek den geheelen tpvond aangenaam bezig. Het koor, onder leiding van den heer A. M. den Draak toonde de verschillende stukken met zorg ingestudeerd te hebben, terwijl ook het Harmonie-Orkest blyk gaf, voor zijn taak berekend te zijn. De komische voordrachten vielen blijkbaar zeer ia de smaak, niet het minst ook de cou pletten, waarin menig punt van actueel stede lijk belang ter sprake werd gebracht. Met voldoening kunnen alle executanten op dezen avond terugzien. Wjj namen in ons nummer van Zaterdag avond een bericht op, omtrent een klacht, die bij den rector van het gymnasium alhier zou rij^ ingediend. Wij kunnen mededeelen, dat zoodanige klacht officieel niet is ingekomen. Op de gisterenmorgen geopende Hondenten toonstelling te Elberfeld, is o. a. door onzen stadgenoot, den heer A. Gouka, een len prijs gewonnen met Leona van Schieiand, in de afdeeling Duitsche doggen, open klasse. Bij de gisteren te 's Gravenhage gehouden wielerwedstrijden werd in den wedstrijd no. 1 over 1609 M. (4 ronden) voor amateurs door den heer T. Offerman alhier een 2den prijs behaald in den beslissingswedstrijd. In den afdeelingswedstrijd, die aan dezen voorafging, was de heer Offerman eerste. De 19-jarige J. B. uit Den Haag, wiens op sporing was gevraagd namens de ouders in het Algemeen politieblad, werd gisterenmiddag dooi de politie alhier aangehouden. Hij werd onder politiegeleide naar Den Haag getransporteerd. Zondagmiddag viel C. van den Berg, bij het spelen van een stapel hout, liggende op het Oosterhavenhoofd. Ernstig bezeerd werd hij naar de ouderlijke woning in de Ploegstraat gebracht. Een paard, gespannen voor den wagen van den molen »De Batavier" sloeg in de Gerrit- Verboonstraat op hol en slingerde de wagen op de Koemarkt tegen een gist wagen. Het beest werd toen gegrepen en tot staan gebracht door C. van Zomeren, Broersveld. Zaterdagavond werden aan de visclimarkt aangevoerd 5 partijen bestaande uit leng en schol. De prijzen waren voor leng van f 0.80 tot f 4.85 per stuk, voor schol van f 0.20 tot f 0.6211 per koop.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2