BINNENLAND. Uit de Staatscourant, STADSNIEUWS. VLA AR DINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. vervolgens paar liapsista, een grensplaaUje, getrokken waren. Volgens Grieksdie meldingen evenwel nemen de Giieksclie troepen uitmuntende stellingen iii tu&schcn Ghanopoulon en Pentepigadia. Te Pliilippiada hebben de Tui ken een kazerne en een kruitmagazijn in den steek gelaten, dat '10.000 bommen bevatte. Ondanks de ontberingen en de berichten uit Thessalië zou de geest bij du troepen niets te vvenschen overlaten. Ter beveiliging van Saloniki worden zes groot kaliber Armstrong-kanonnen naar liet fort Ivarabouroun gezonden. Te Konstantinopol wordt beweerd, dat de Griekscbe vloot onder Stamatello Saloniki zal gaan bombardeeren, en dat de oorlog ook overigens met alle kracht zal worden voortge zet. De Grieksche eerste minister en zijn ambt genoot van oorlog zuilen, zoodra het nieuwe ministerie gevormd is, naar Phersala vertrekken. De Engeische gezant te Athene heeft een. lange audiëntie bij den Koning gehad. Volgens de Nordd. Alg. Zcit. heeft koning George een besluit geteekend, waarbij het exequatur aan alle Turk&cho consulaire amb tenaren in Griekenland wordt onttrokken. De Times, de Standard, de Daily Telegraph zelfs de Daily Notes raden Griekenland aan, Vascos terug te roepen en de tusschenkomst van Europa te vragen. Het plotselinge vertrek van den Servischen gezant te Konstnntinopel schijnt niets ernstig te beteekencn. De gezant is zijn vorst, vóór diens vertrek naar Cettirije, over den toestand gaan inlichten. y Gemengde Mcdedeclingcn. Het Engeische Lagerhuis heeft de begrooting in behandeling genomen. Sir Michael Hicks Beach deelde mede, dat het vorige jaar een saldo heelt opgeleverd van 2,473,000 p. st. flet jaar 4S97'9S zou volgens de begrooting opleveren een saldo van 4,509,000 p. st. Daarvan weusclite men 500,000 p. st. te besteden voor verbetering der marine en '200,000 p. st. voor vermeerdering der garnizoenen in Zuid-Afrika, met het oog op Engelands positie ah oppermachtige mogend heid, zonder dat het evenwel een agressieve maatregel betrof. Verder zal Engeland voorstellen het port van brieven voor buitenland en koloniën te ver minderen, en ook over den binnenlandsclien dienst zullen voorstellen worden gedaan. Zoo doende zal slechts 500.000 pd st. overblijven, die voor het onderwijs in Engeland en Schot land en voor de ontvangst van vreemde be zoekers bij het jubiieurn zal besteed worden. llarcourt vei zette zich tegen een politiek, die geen belastingverlaging wilde, om voor agressief optreden in Zuid-Afrika geld te win nen. Chamberlain noemde dit betoog gevaarlijk en onvaderlandslievend. De politiek was die van vroegen alleen waren de omstandigheden veranderd. Ook de regeering wenscht den vrede, maar de Transvaal had zich zóo gewapend, dat het moeilijk voor defensief kon doorgaan. De kleine vermeerdering der Britsche troepen macht kon niet agressief genoemd worden. Ook Courtney viel de regeering aan. Hem antwoordde lord Balfour, dat het zenden van troepen slechts een voohzorg was geweest. Vij andclijkheden met Transvaal zou de regeering niet alleen als een ramp voor de natie, maar ook voor haar partij beschouwen. Het gerucht wil, dat te Kopenhagen drukke toebereidselen worden gemaakt voor de ont vangst van koning George en zijn familie. Men baast zich, altijd volgens geruchte, het kasteel van Koning George te Smidstrup in orde te maken. De Koningin-Regentes van Spanje heeft, na het bericht van generaal Weyler, dat de weste lijke provinciën van Cuba tot rust zijn ge bracht, het besluit tot invoering der hervor mingen geteekend. De Koninginnen. Op last van Hare Majesteit, de Koningin- Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene ken nis, dat gedurende Hoogst Derzei ver verblijf in liet buitenland, de aan Hare Majesteit geadres seerde brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan Hare Majesteit zal worden zorg gedragen. Aan het diner ten Ilove waren gisteren ge- noodigd de hoofdofficieren der zeemacht, dei- schutterij en van het garnizoen in de hoofdstad de president en de procureur-generaal van het Gerechtshof, de president en de officier van Justitie van de Arrondissements-Rechtbank al daar, de president der Nedeilandsehe Bank, de directeur van het Grootboek, de agent van het Ministerie van Financiën alhier, de voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, de directeur der Registiatie en Domeinen en de directeur der directe belas tingen, invoerrechten en accynzen, voor de pro vinciën Noord-Holland en Utrecht, de Rijksbe taalmeester in het arrondissement Amsterdam, de waarnemende Rijksadvocaat voor Noörd-Ilol- land cn Utrecht en de hoofdingenieur van 's Rijkswaterstaat in liet negende district. Liberale Unie. Door de Liberale-Unie is het volgende schrij ven gericht aan de Besturen der kiesvereeni- gingen, leden der Liberale Unie. Mijne Heeren Nu de verkiezingen naderen, komen van verschillende aangesloten kiesvereenigingen ver zoeken bij ons in om steuu, hetzij in den vorm van tegemoetkoming in de verschillende kosten, lietzij door het doen optreden van sprekers. Beperkt als wij zijn in onze geldmiddelen, zal deze steun niet overal bunnen worden ver leend in die mate als ook door ons zou worden verlangd. Reeds daarom zal het onze roeping zijn, bij het onderzoek der aanvragen met om zichtigheid te werk te gaan. Bovendien zal het Bestuur, dat in de eerste plaats rekening heeft te houden met de beslis sing der Algemeene Vergadering van 44 No vember 4896, er prijs op moeten stellen dat het toegelicht zij omtrent den candidaat, die gesteld is of zal worden gesteld. Onze organisatie brengt mede, dat het Bestuur der «Liberale Unie"' zich, waar advies niet woidt gevraagd, van inmenging onthoudt bij de keuze der candidaten door de kiesvereenigingen. Toch spreekt het wel vanzelf, dat de »Liberale Unie" als zoodanig alleen aan die kiesvereenigingen steun zal kunnen verleenen, welker candidaat, geheel in den geest zooals dezerzijds herhaaldelijk is ontwikkeld, niet enkel instemming betuigt met de strekking van hetgeheele «Hervormings programma", maar ook met volle overtuiging de urgentie erkent van de in liet «Programma van Urgentie" genoemde maatregelen. Wat onze gedragslijn in bovenbedoeld op zicht bij herstemming zal zijn zullen wij zoo noodig U nader mededeelen. Wij hebben gemeend, het bovenstaande reeds nu te uwer kennis te moeten brengen en voegen daaraan toe, dat het aanbeveling verdient, de aanvragen tijdig in te zenden, daar vaak brief wisseling, ook met sprekers over tijd en plaats, aan een door ons te nemen beslissing moet voorafgaan. Deputatcnvergaderiug. Gisterenochtend te ruim 44 uur werd inde geheel gevulde zaal van sTivoli", te Utrecht, de Deputatenvergadering van nntir. kiesvereeni gingen (frnctie-Kuyper) geopend niet het zingen van psalm 65 vers 4 en 5 en gebed. De voorzitter, dr. A. Kuyper, wil geen rede houden, maar zal zich bepalen tot een kort, zakelijk woord. Spr. wijst op het gewichtig keerpunt in den politieken toestand en op het belang van de aanstaande stembus. Hij betoogt, dat de antir. partij staat tegenover de con servatieven, de roomsehen en de liberalen van alle schakeering, ook tegenover de socialisten, daar zij van staatsalmacht niets wil weten. Spr. roept den dissen deerden" toe: komt terug, want er is geen verschil van beginsel. De rede wordt met applaus begroet. Na uitvoerige discussie worden hierop de resolution aangenomen. Gekozen tot leden van het centraal-comiié worden de heeren Kuyper, Noordtzij, v. Alphen, Brummelkamp, Bavinck, Heemskerk, v. Liiben Seis, Wormser, jhr. T. V. Asch v. Wijck, Seret, Kater, v. Beek Calkoen en ds. Talma van Arn hem. Tot voorzitter wordt gekozen dr. A. Kuyper. De Slct. bevat het kon. besluit, waarbij de staatscommissie, benoemd om der regeering van raad te dienen bij de voorbereiding eener wettelijke regeling betrelïende de begrafenis fondsen, en later om haar onderzoek uit te breiden tot het geheele levensverzekeringbedrijf, nu hare taak geëindigd is, ontbonden wordt, onder dankbetuiging voor bewezen diensten. Het monument dat onlangs uit Padua over gebracht, daar het graf sierde van Prins Willem Frederik George, is thans in de Nieuwe Kerk te Delft achter het koor opgesteld. Door de zorg van den rijksbouwmeester is het ingemet seld in den kerkmuur. Een verbetering is het, dat men thans, om de kerk te bezichtigen, enkel een toegangsbewijs voor een kwartje te koopen heeft, waarvoor men tevens een ge drukte beschrijving van de kerk krijgt. In den ouderdom van 71 jaar is te 's-Gra venhage overleden mr. F. H. LoudoD, gep, resident van N.-Indië. OVERSCHIB, 30 April. Al geruimen tijd achter een is door de bestuurders van hand- en vracht- wagons geklaagd over den slechten toestand, waarin de Rotterdamscbe Rijweg zich bevindt, vooral ter hoogte van de Schans. Hierin zai nu echter spoedig verbetering worden gebracht, aangezien te Rotterdam in den Gemeenteraad het voorstel is gedaan 11300 beschikbaar te stellen voor herstellingen aan ge noemden straatweg. Ook door wielrijders zal dit besluit met grootc vreugde zijn begroet. KETHEL, 30 April. Gisteren werd uit deze ge meente door onzen correspondent geschreven, dat de Ketbelweg in zulk een onhondbaren toestand ver keerde cn hij dus niet kon aannemen, dat deze door den directeur der gemeentewerken te Schiedam bij de schouw zou zijn goedgekeurd geworden. Naar do betrokken directeur ons meldt, behoort deze weg echter niet tót die, waarover de schouw gedreven wordt, zoodat er in deze van goedkeuring geen sprako kan zijn. Desniettemin heeft het gemeentebestuur van Schie dam, naar wij vernemen het plan genoemden weg belangrijk tc verbeteren,'"waardoor dus aan veler klachten ecu einde kan komen. KETHEL, 30 April. Bij de nieuwe dienstregeling der XTolL Spoorweg-Maatschappij, aanvangende 1 Mei, is besloten, dat de treinen, die zoo ongeveer 6 uur in den morgen en 2. 7 en 10J4 uur 's namiddags aan de Buitcnkerklaan stopten, zullen doorrijden. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester moeite in hot werk gesteld, om de maatschappij van haar besluit te doen afzien. ROTTERDAM, 20 April. Door den gemeenteraad alhier is gisteron afwijzend beschikt op het adres van slagers te Charlois om nog na 1 Mei van hun eigen slachtplaatsen te mogen gebruik maken en niet gedwongen te worden het Rottcrdamsche abbat- toir tc gebruiken. In dezelfde zitting kwam in het praeadvies van B. en W. op het voorstel-Vau Staveren tot afschaf fing v«n de huizen van ontucht. Bij Kon. Besluit is aan dr. T. Breesnee, op zijn verzoek, eervol ontslag veileend mis lid van het col lege van ïegenten over bet huis van bewaring te Sommeisdijk, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen dienstenen is benoemd tot lid van genoemd college van regenten, A. J, de Graaü', burgemeester der gemeente Sommeisdijk. Bij Kon Besluit, is II. P. Fledderus benoemd tot burgemeester der gemeente Ylst. Bij Kon. Besluit is aan den inspecteur der directe belastingen, invoeirechten en accijnzen W. Baerts, te Harderwijk, op zijn veizoek, eervol ontslag uit's rijks dienst verleend behoudens aanspraak op pensioen. Naar wij vernemen, hebben de heeren mi*. J. A. van Gilse, te Rotterdam, mr. J. P. R. Tak van Poortvliet en F. Mol, te 's-Graven hage, eene candidatuur der kiesvereeniging «Schiedam" alhier aanvaard. De heeren M. C. M. de Groot, al liier, en C. Lely, te 's-Gravenhage, hebben gemeend voor eene candidatuur te moeten bedanken. In het gebouw van liet gymnasium aan het Oude Kerkhof alhier had j.l. Vrijdag en Zater dag het examen plaats voor sergeant en korpo raal bij het reserve-kader. Geslaagd zijn voor het sergeants-examen de jongelingen C. W. Coolsma te Rotterdam J. J. van den Hoek te PernisB. Vaandrager te Schiedam en J. J. Visser te Rozenburg; voor het korporaals-examen de adspirant-vaandrig de Kroes, Onze stadgenoot de heer J. C. Woensdregt komt voor op de voordracht voor een onder wijzer aan een der lagere scholen te Rotterdam. Het vee van den veehouder Jac. Hoogen- boezem aan den Vellevest-Singel alhier, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer, is her steld verklaard. De stallen worden ontsmet. In deze gemeente heerscht die ziekte thans nog op twee plaatsen, doch onder vee in de weide. Hedenmiddag te 42 ongeveer was vrouw C. Kluijtmans, wonende in het Bubbermanssticht aan de Ged. Broersvest, bezig met de ramen te boenen, waarbij zij een trap tegen het kozijn had gezet, om daardoor hooger te kunnen werken. De trap kantelde en de vrouw viel uit het venster op straat. Deerlijk gewond en bewus teloos werd zij naar binnen gedragen en de hulp van dr. Janssen ingeroepen, die een ernstige beschadiging der hersenen constateerde. De toestand der vrouw was hedenmiddag 3 uur zeer gevaarlijk. Dit ongeluk heeft zooals men begrijpen kan een algemeene verslagenheid in de buurt zoo wel als daarbuiten verwekt. Door een hand-bierwagen werd hedenmorgen te 44 uur in de Dwarsstraat een kind, dat met een hobbelpaard speelde, aangereden. Het kind werd aan het hoofd verwond en het hobbelpaard vernield. Gisteravond aan de vischmarkt aangevoerd een partij kabeljauw en scholde prijzen waren voor kabeljauw vanaf f 0.60 tot f 0.85 per stuk, schol van af f 0.35 tot f0.90 per koop. Hedenmorgen aan de vischmarkt aangevoerd 7 partijen schol en tong; de prijzen waren voor tong van af f 0.87'/s tot f3.37K per koop, schol van f0.35 tot ƒ4.35 per koop. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 29 April. Q. van Dijke, 26 jaar, en A. C. van Sehendelen, 22 jaar. P. P. Schilperoord, 24 jaar, en J. Visser, 21 jaar. J. IJ. Kranen, 25 jaar, en J. C. Rijnten, 24 jaar. J. J, Doesburg, 23 jaar, en P. Ouweudijk, 20 jaar. A. J. van Kampen, 29 jaar, en A. M. C. Duijmel, 22 jaar. J. M. A. de Groot, 22 jaar, en M. M. Maagdenberg, 21 jaar. S. van Vliet, 23 jaar, en A. Ve ringmeier, 26 jaar. A. J. Bots, 24 jaar, en C. H. Oosterman, 22 jaar. R. Schipper, 23 jaar, en P. C. Krabbendam, 25 jaar. Geboren t 28 April. Hendnkus Martinus, zoon van D. de "Winter en D. Noordzij, Botter- damsche dijk Jacobus, zoon van S. Bosman en A. Konijnenburg, Broersveld. Petrus Johannes, zoon van H. J. Breukelman en C. Schefïers, Buitenhavenweg. Pieter, zoon van M. Tettelaar en A. E. Fröhlich, Qroenendaal. Overleden28 April. Ilenderina de Lange, oud 2 maanden, Westerkade. 30. Maria Theresia Coenaard, oud 73 jaar, wed. van J. Werson, Nieuwe Saven. Maandagavond vergaderde in de Zaal «Har monie" ter zake van de op den 2en Pink sterdag te houden turnfeesten, de commissie voor terrein en de commissie voor muziek. Het primitieve voornemen de feesten te hou den op het weiland thans in gebruik door de firma IJzermans, werd losgelaten en nu het oo" gevestigd op het weiland, gelegen achter hét kerkgebouw van den Protestantenbond, thans in huur door den landbouwer L. van der Ende teiwyl voor de muziek eene overeenkomst is aangegaan met de hier ter stede welbekende ïBeijersche Kapel". Bovenstaand bericht vonden wij in de Vlaar- dingsche Courant vermeld. Uit de door ons ingewonnen inlichtingen is ons gebleken dat het laatste gedeelte betreffende de «Beïjersche kapel" minder juist is. Wel is het plan geop perd om die kapel te engageeren, maar geschied is dat nog niet. Van liet postkantoor alhier zijn over de 4ste helft der maand April 4897 de volgende brie ven verzonden aan onbekenden: B. Abrahams, Amsterdam. Briefkaart. P. Muyselaar, Amsterdam. De heer W. Bronkhorst alhier staat no. 4 op de alphabetische voordracht voor hoofd eener school te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 29 April. Jan Penning en Catharina Rijke, Hendrikus van Leeuwen en Ne eitje Wijnhorst. Dirk de Bruijn en Cornelia Jacoba Schenk. Adrianus Jacobus van der VJis en Dirkje, van Karsen. Jacob van der Velden en Kornelia Polderman. Geboren: 30 April. NeeltjeAdriana, doch ter van Cornell's Korpershoek en Wilhelmina Ri edij k, Jacob-van-Dijkstraat. Overleden: 29 April. Evert Boes, oud 41 jaren, Soogstraat. 30. Johann Gerhard Ricker, oud 41 jaren, echtgenoot van Alida van Suffeien, Gedempte Biersloot. Do lieer W. van Zuylen heeft gisterenavond te Meppol een val gedaan, waardoor hij ernstig in het aangezicht is bezeerd. Naar men verneemt, zal de te Leeuwarden ver schijnende Friesehe Courant, sedert ecnigen tijd eigen dom van den heer Hoogendijk te Vlaardingen, in andere handen overgaan, indien althans eene voldoende aanbieding danrvoor wordt ontvangen. De uitnoodigingen voor het XXIVc Ned. Taal- cn Letterkundig Congres zijn verzonden. Aanmeldingen worden verzocht vóór 1 Juni aan een der secretarissen. Gisteren stond voor de rechtbank te Rotterdam terechtA. V., 40 jaar, koetsier te Schiedam. Hij zou op 25 Januari, op den Nieuwen Binnenweg te Rot terdam, terwijl hij als voerman en derhalve in zijn beroep met een met twee paarden bespannen gistwagen langs dien weg reed in de richting haar Schiedam, bij het achteroprijden van een handwa gen, die door den bestuurder daarvan zoo ver moge lijk naar do rechterzijde van den weg was geduwd, door zijn onvoorzichtig rijden en zijn niet of althaas onvoldoend uithalen bij het voorbijrijden van dien wagen, en alzoo door zijn schuld, veroorzaakt heb ben, dat do door hem bestuurde wagen den hand wagen raakte en dat tengevolge van den daardoor ontstanen schok, de bestuurder van dien handwagen Nicolnas Jungerius tegen den grond werd geslingerd en den linker bovenarm brak, alzoo lichamelijk letsel bekwam, waaruit tijdelijke ziekte en tijdelijke verhindering ontBtond in de uitoefening van diens beroepsbezigheden als los werkman. Tengevolge van dit voorval was de verwonde gedurende 8 weken in het Ziekenhuis verpleegd ge worden en nu nog kan hij zijn arm niet gebruiken zooals te voren. Hit het getuigenverhoor bleek vol doende dat de schuld van het gebeurde ligt aan de zijde van den beklaagde, die reeds het vorig jaar wegens dergelijk misdrijf tot gevangenisstraf was veroordeeld. Bij dat zelfde vonnis was hem toon gedurende den tijd van twee jaar de uitoefening van zijn beroep als voerman ontzegd, doch het hof had toen in hooger beroep uit medelijden met den be klaagde, hem deze straf kwijtgescholden. Het O. M. was dan ook van gevoelen dat hij thans behoorde veroordeeld te worden tot gevangenisstraf en ontzetting van de uitoefening van zijn beroep als voerman gedurende den tijd van twee jaar en drie maanden. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren den heer A. Kerremans, directeur van het weekblad De Tribunetot een boete van f25 wegens bet overnemen van een levensbeschrijving van prof. Hector Treub uit het maandschrift Woord, cn Beeld zonder daartoe gerechtigd te zijn. Nb». Herv. Kerk. Beroepen: te Renesse en Noordwellc (cl. Zieriksee), J. Tenbruggen Kato, tc Lobit; te Oudc- schild, A. G. Reede, te Kastrikum. Aangenomen: naar Wijk aan Zee,doorN.P. Fockens, te Buren. Bedankt: voor Bargwerd c. a., door J. Schok king, te Wezep. Te Rotterdam is overleden ds. D. H. H. Tijssen, amiritus-predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar. In verband met het vertrek van ds. Wieten naar Amsterdam, heeft H. M. de Koningin aan don ker- keraad der Ned. Herv. gemeente te Apeldoorn doen weten, dat zij van haar recht gebruik zal maken, om dit collego een voordracht van 6 tal predikanten aan te bieden, ten einde daaruit een keuze te doen.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2