Mpff Gr e m e 11 g d Nieuws. Koloniën. Laatste Nieuws. Telegrammen. PIN A. N TIE E L, Beurs van Amsterdam. HYPOTHEEKBANKEN. HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Ge rep. Kerken. Beroepen: to Berkel o. a., C. Oranje, cand. a/d. V. U. Bedankt: voor Anna-Jacobapoldcr, door K. Smeding, te I.iselniondevoor Vianen, door H. Hoekstra, te Schiedam. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd (met lof) tot doctor in de Nederlandsche letteren op proefschrift: „Klank en buigingsleer van de taal des Statenbijbels", de heer J. Heinsius, geboren te Amsterdam. Lager Onderwijs. Voor de benoeming van twee leden in het bestuur van do gewestelijke vereeniging Zuid-Holland van het Ncdcrlandsch onderwijzers-genootschap (verplichte aftreding van de heeren H. J. Hij man te Botterdam en H. J. W. Huber te Gouda) zijn door de afdee- lingen Alfen en Gorinchem de volgende aanbevelin gen opgemaakt. Ie. de heeren 3. van der Schenk te Bodegraven en C. Bijkerk te Oudshocrn. 2e. de heeren H. P. Boelhouwers en Nic. Beye, beiden van Gorinchem. Onze Koningin. Een aardige anecdote omtrent den eenvoud der Koningin deelt de Tel. mede. H.H. M.M. hadden behaug uitgezocht voor een vertrek der Koningin. Moeder, dochter en behanger be praatten druk wat 't meest aanbeveling ver diende ter keuze. De Regentes, wier meening met die van de Koningin verschilde, zeisMaar kind, kies wat je zelf 't mooiste vindt en stoor je niet aan mij't is immers je eigen kamer", en toen de Koningin dan had besloten en gaarne zicli wilde vermeien in den aanblik van andere stalen, die de behanger had meëgebracht, brak zij plotseling, na op haar horloge te hebben gezien, de bezichtiging af met de woorden »'t Spijt me, dat ik nu niet meer tijd heb, 'tis bij half vijf en om half vijf heb ik les." Dat liet onderwijs nummer één is in de dag- vei deeling getuigt voor Regentes en Koningin. De jBorneosche prinsen. De Koeteische prinsen brachten gisteren een bezoek aan de Koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, vergezeld van den heer Eerdmans, ass.-resident. Het gezelschap werd rondgeleid door de beide heeren Van Kempen. Van het smelten van het metaal in de gloeiende windovens af tot de fijnere bewerking der voorwerpen door graveur of ciseleur, trok iedere handenarbeid de aandacht der prinsen en niet het minst de ateliers van teekenaars en modelleurs, waar de plannen worden ont worpen. Bij het scheiden ontving de erfprins een zil veren medaille, waarvan hij de bewerking had gezien, als aandenken aan dit bezoek, en werd door een der kinderen van den beer Van Kempeq aan de Oostersche dames die de prinsen verge zelden, een bouquet aangeboden, Ken rare kassier. Naar men verneemt zijn door enkele inge zetenen van Den Haag bij de justitie aanklach ten ingediend, o. a. wegens verduistering, tegen den eigenaar van een wisselkantoor, tevens commissionnair in effecten in d« Spuistraat aldaar B. V. die sedert Zaterdag de stad en vermoedelijk ook het land heeft vei laten zon der orde op zijn zakon te stellen. De politie heeft gisteren het kantoor verzegeld. jRe ens, Reens de bekende Amsterdamsche anti- belastingman heeft liet land verlaten en is het Kanaal overgestoken om in Engeland zijn vak, het diamantvak, te gaan beoefenen. Buive klanten. Gisteren avond vervoegden zich even buiten Venloo bij een vrouw, die alleen thuis was, een 4-tal Duitscbers, die trachtten haar op slinksche wijze geld af te persen. Toen de vrouw hiertoe niet wilde overgaan, haalden de kerels een revolver te voorschijn, waarop de vrouw om hulp begon te roepen. Dit werd gehoord door op het land werkzaam zijnde boeren, die daarop onmiddellijk ter hulp snelden. De Duitschers namen de vlucht en werden door de boeren met rieken enz. achtervolgdtwee hunner wisten te ontkomen doch de andere twee zijn zoodanig door hun vervolgers toegetakeld dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, doch niet dan nadat zij te Venloo bij de politie in verzekerde bewaring waren genomen. Menseheneters in Kopenhagen. Een afgrijselijke gebeurtenis vinden wij in het laatste nummer van Politiken vermeid Te Kopenhagen is een blanke door mensehen eters verslonden. Het klinkt ongeloofelijk, maar men zal hooren hoe het mogelijk was. Men zal zich herinneren dat wij hier ter slede enkele malen vertooningen hebben gehad van troepen, uit Afrikaansche volkstammen samen gesteld. De Bedouïnen o. a. een paar malen en ook Somali's, Fellata's en Galla's. Zoo'n der gelijke troep is tegenwoordig in een circus te Kopenhagen te zien het is een troep kannibalen. Eergisteravond nu ging de secretaris van het circus, Scheel-Vatidel genaamd, zijn gewone avond-inspectie maken, en wel ditmaal alléén, in plaats van zooals gewoonlijk met eenige knechts. De wilden leken hem namelijk zeer vriendelijk. Men heeft hem niet weer gezien, 's Morgens kwam een opzichter in het vertrek der kanni balen en ontwaarde een schouwspel, dat hem deed verstijven van schrik. Op den vloer en aan de wanden zag hij overal bloedvlekken, half afgeknaagde beenderen lagen hier en daar verspreidDe kannibalen hadden den onge- ukkigen Scheel-Vande! opgegetenZijn kleeren hadden ze netjes opgevouwen op een hoop ge legd met zijn hoogen hoed er boven op. Hoe alles gebeurd is, weet men natuurlijk niet. Scheel-Vandel was een krachtig man, al was hij ook wat zwaarlijvig. Waarschijnlijk is hij vanachteren besprongen en is hem de keel dichtgeknepen. Daarop hebben de wilden hem ontkleed en ze hebben hem rauw opgegeten. Sommige beenderen waren gekraakt en het merg was er uitgezogen, hetgeen overeenkomt met hetgeen Reclus in zijn groot aardrijkskundig werk schrijft over de voorliefde der kannibalen voor die lugubere lekkernij. De kannibalen zyn gearresteerd, hetgeen zij zich geduldig lieten welgevallen. Alleen toen hen de handboeien werden aangelegd, deden ze een dreigend gebrom hooren. Overigens be grepen ze er natuurlijk niets van en de advo caat, die hen voor de rechtbank zal verdedigen, gelooft dan ook stellig, dat hij vrijspraak krijgt op grond van hun totale argeloosheid. De vreeselijke gebeurtenis heeft eigenlijk nog een sdachtofïer gekostDe opzichter, die 's mor gens het eerst binnenkwam, is krankzinnig geworden van schrikhij is in den waan dat iedereen hem zal verslinden. Odol. De rechtbank te Frankfort a. M. heeft 30 drogisten en 5 apothekers, die vervolgd werden wegens het verlcoopen van Odol vrijgesproken. Volgens het vonnis is dit mondwater geen ge heim geneesmiddel, waarvan de wet den v er- koop verbiedt, maar een nkosmetisch middel." Atjeli. Aan een van den gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden ontvangen telegram wordt het volgende verleend: De troepen uit Indrapocri, versterkt door de met repeteergeweren gewapende compagnie van het 3e bataljon rukten den 24u dezer in twee colonnes aan weerszijden der Atjeh-rivier naar het gebied van Panglima Polim op. De colonne op den rechteroever drong door tot Lamtjot Lamprei en kreeg geen enkel schotdie op den linkeroever drong door tot Lamkarong en onder vond zwakken wederstandalleen achter Kemiroe hield de vijand stand, doch werd verdreven met ach terlating van één gesneuvelde. Niet levensgevaarlij-, werden gewond deEuropee- sche korporaal dér infanterie Witdoek (alg. stamb. no. 30005 en de Europeesche fuselier Beelen (alg. stamb. no. 28854). Een patrouille van Tjot Goeë maakte in het ge bergte bij do schuilplaats Batoe Mengkoeran op aan wijzing van den gids zes voorlaadgeweron en vele achorlaadpatronen buit. Jav.-Ct BESLUITEN EN BENOEMINGEN, j Civiel Departement. Benoemdtot voorz, van do landr. te Banjoemas en Tjilatap mr. S. J. Hirsehtot idem te Ng&wi en Magetan, mr. L. A. O. Kollmanntot lid van den raad van just, te Semarang mr. M. G. Smalttot voorz. van do landr. te Garoet, Mangoonredja, Tasikmalaja, Manondjaja (Preanger regentschappsn), en Tjamis (Charibon), mr. S. Koster; Tot subst.-off. bij don raad van jmt. to Batavia, mr. J. P. Engelbrecht; tot" griff. v. d. landr. te Muntok, J. B. Austermann; tot griff, van de landr. to Meestor-Cornelis en Tangcrang, mr. N. Dirk zwager; tot voorz. van den landr. teBrebes (Tegal) mr. IV. J. H. de Visser; tot lid v, d. raad van just, te Makasser, mr. A. W. de Paulij tot griff. bij den raad van just, te Makasser, mr. C. A. Bcrgsmatot griff. v. d. landr. to Amboina, Saparoea en Wahaai (Amboina) mr. F. C. Hektneijer. Bij den post- en telegraafd. tot chef v. h. kant. te Padang Sidempoeon, C. Schreuder te Soerabaja; te Loeboe Sikaping J. W. Bakhoven te Padangtot comm. 2e kl. te Soerabaja,' F. L. van Oedentot comm. 2e kl. F. W. van der Putten en "W. E. Macaré; tot comm. 3e kl. de klerken C. W. Groen en A. Th. Ch. Oudhoff. Bij het kad. tot landm. Ie kl., D. Hollander; tot landm. 2e kl., D. L. Warnsinck. Tot voorz. v. d. landr. te Padang en Prianmn mr. R. M. v. Haagen; tot voorz. v. d, landr. te Palembang, mr. J. Bruuger tot res. van Palembang H. J. Monod de Froidevilïe; tot hulponderwij- zcres, mevr. J. W. C. Roes—v. d. Aa; tot leeraar dr. J. C. C. "VV. v. Nooten, te Soerabaja. OntslagenCp verz., eerv., do res. v. Batavia, jhr. J. G. O. S. v. Schmidt auf Altenstadt; de rcs. der Lainpongscho distr. P. H. v. Hengst, en de hulppred. t. d. der inl. Christengein. te Amboina B. C. Kornfeldt; op verz., eerv., de hoofdambt. Th. W. E. Herckenrath, laatst hoofding. 2o kl., en de comm. Ie kl. bij den post- cn telegraafd. G. W, M, van Bemmel. Uit 's lands dienst, de gew. comm. 2e kl". bij den post- on telegraafdienst F. H. Roos. Ingetrokken: de ben. tot inspect, van fman. inde Vie afd. (standpl. Padang) van M. A. du Clous. Verleendeen jaar verl. aan den ass.-res. van Sragen (Soerakarta) R. H. Ebbink; een jaar verl. aan den eontr. Io kl. 0. L. Helfricb, den voorz. van de land raden te Banjoemas en Tjilatjap (Banjoemas), mr. H. M. Bosman en den voorz. van de landraden te Garoet c. a. (Preanger Regentschappen) mr. A. F. van Blommestcijn; oen jaar verl. aan den ondervv. lo kl. J. F. den Hollander; een tweej. verl. aan den adj.-insp. bij den post- en telegraafdienst E. M. Kal; een jaar verl. aan den onderw. 2e kl. H. van Braam oen jaar verl. aan den adv.-gen. bij het iioog- ger. van Ned.-Ind. mr. J. Reepmakeridem aan den ass.-res. van Tjilatjap, E. M. Poortman. Militair Departement. Benoemd: tot comm. der 3e mil. afd. op Java,de kolonel der inf. H. J. G. Ferzenaar; tot mil. comm. van Lombok do luit.-kol. der inf. A, J. Hamerster. Bevorderd: tot off. van gez. Ie kl. J. Rosenfeld. Ontslagenop verz. met pens. do kap. der inf. C. N. J. Kopperop verz. met pens. de kapt.-kwarm. R. M. F. A. Kcmpers. Verleend: een jaar verl. aan den kap. d. inf. J. van Swieten en J. Hildcring cu den 2cn Iuit.-kwart. A. J. Stuijver; een jaar verl. aan den off. van gez. 2e klasse P. II. Lindner; een jaar verlof aan den le luit. der inf. H. J. Hillebrandt; weg. z. een tweej. verl. n. Europa aan den maj. der inf. J. W. van den Broek d'Obrenan en den off. van gez. der 2e kl. F. W, van Haeften; een jaar verl. aan den kapt. der inf. P. N. Jiclof. De Koninginnen, Men seint ons uit Amsterdam Hedenochtend te 9% ure zijn de Koninginnen uit Amsterdam naar Stuttgart vertrokken, waar Zij hedenavond ten 10 ure worden verwacht. Bij het vertrek waren Dam en Damrak door een groote menigte bezet, die HH. MM. luide toejuichte. Hoewel HH. MM. op een voor Amsterdam zeer vroeg uur, kwartier over negen, zouden afreizen, waren toch de Dam en het Damrak bezet door een groote menigte, toegestroomd om de Vorstinnen nog eens hartelgk tot af scheid toe te juichen. In de koninklijke wachtkamer onderhielden HIJ. MM. zich nog eenigen tijd met de autori teiten. Den burgemeester, mr. S. A. Vening Meinesz, betuigden Zij Ilaar dank voor de ont vangst in de hoofdstadden hoofd-commissaris van politie, den heer J. A. Francken, gaven Zij Haar hooge tevredenheid over de wijze, waarop overal de orde in de stad bewaard was herhaaldelijk te kennen. Door de kamerheeren in buitengewonen dienst, de heeren G. A. baron Tindal en mr. W. baron RüelS voorafgegaan, schreden de Vorstinnen uit de wachtkamer op den trein toe. Alvorens in te stappen, namen Zij nog met een handdruk van deze dignitarissen, van den burgemeester, van den kolonel der schutterij, den heer Boeliaard, en van de leden van den Raad van administratie der H. IJ. S. M., de heeren Mr. F. Th. "Westerwoudt en H. II. Beels afscheid, en slapten toen in den trein. Dadelijk daarna werd liet sein tot vertrek ge geven. De Koninginnen namen plaats voor het geopende portierraam en wuifden degenen, die, op het perron staande, Haar een afscheidsgroet brachten, minzaam tot afscheid toe. De trein werd geleid door den chef van den trein, den heer Van Heuvel en den opzichter van den treindienst, den heer Beukenkamp, terwijl de heeren Silvergieter Hoogstadt, chef van exploitatie der Staatsspoorwegen en Van Egmond, ingenieur van tractie bij deze Maat schappij, den trein tot Emmerik begeleidden. In de heden gehouden zitting der Eerste Kamer werd aangenomen het ontwerp omtrent de herziening van de belastbare opbrengst dei- gebouwde eigendommen. De Minister van Financiën verklaarde, dat later eene wijziging in de wet op de vermogens belasting volstrekt noodig zoude zijn. Ook werd aangenomen het ontwerp op de staatsbebossching te Kootwijk. Op een vraag van den heer Rahusen ver klaarde de minister van Koloniën, dat hij van de z. g. Lombokschatten niet zou verkoopen de voorwerpen, die hij voor kunst of historie voor de Musea wilde behouden. Hierna is de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan. Naar men ons seint, heeft dr. A. Kuyper, die eerst verklaard had geene candidatuur voor de Kamer meer te zullen aanvaarden, na de Depulatenvergadering medegedeeld, dat hij eene candidatuur voor Shedrecht zou aannemen. Te Konstantinopel loopt het gerucht dat drie Turksche oorlogsschepen en een torpedoboot in de Dardanellen zijn gestrand. Osman-pacha zou aan een correspondent hebben verklaard, dat hij aan een spoedigen vrede geloofde. Indien de oorlog voortduurde, zou hij zich aan het hoofd van het leger stellen. Lanessan schrijft in de If appel, dat de over winning der Turken een groot succes is voor het Duitsche krijgswezen, daar het Turksche leger Duitsche instructeurs heeft. Ook de Duitsche diplomatie heeft succes behaald. Keizer Frans Jozef is gisteravond uit St.- Petersburg vertrokken. LONDEN, 30 April. De Daily Telegraph ontvangt uit Athene het bericht, dat naar Ralli in een interview verklaarde, zijn programma zal zijn; reorganisatie van het leger; herstel der orde in Griekenland en een bevred'gende regeling der buitenlandsche betrekkingen van Griekenland. De weerkracht moet tot haar maximum worden opgevoerd, en de eer van het leger ten volle gehandhaafd worden op het oorlogsveld. Dat is onze eerste plicht, zeide Ralli. ATHENE, 29 April. Karapanos en Deliglor- gis weigeren deel uit te maken van het Kabi net. Men spreekt van twee leden der groep- RalSi om hen te vervangen. De nieuwe ministers verklaren, dat zich een nieuwe meerderheid om hen gevormd heeft. De bevolking van Athene houdt zicli rustig. KANEA, 30 April. Een begin van oproer is uitgebroken in den Konak. Een Oostenrijk- sche kolonel bad gezien, dat wapens waren opgehangen in de gang van een Turksche woning. Hij waarschuwde de Oostenrijksche troepen, die deze wapens in beslag namen. De Turken gingen zich bij' den gouverneur hier over beklagen. De admiraals hebben den inwoners van het eiland Kreta vergunning gegeven naar Kanea te komen om er levensmiddelen te halen, on der voorwaarde dat zij ongewapend zijn. ATHENE, 30 April. Een gisteren ontvangen telegram uit Pharsalos meldt, dat een Turksch legerkorps uit Larissa Trikala bezet heeft, zon der tegenstand te ontmoeten. De Grieken trok ken op Pharsalos terug. De voorhoede van het Turksche leger rukt over de geheele vlakte van Thessalië vooruit. Op verschillende punten hebben de beide legers voeling verkregen. Een veldslag wordt verwacht. De kroonprins bezocht de kampenementen der troepen. Hij keerde daarna op een klein vaar tuig naar Athene terug. LONDEN, 30 April De Standard ontving gisteravond 10.40 u. uit Athene het bericht, dat het Turksche leger ol de voorhoede ervan te G uur een aanval begou op de Grieksche versterkingen bij Pharsalos. WEENEN, 29 April. Uit officieele bron wordt uit Petersburg gemeld, dat Rusland en Oostenrijk een gelijkluidende nota gericht heb ben aan de regeeringen te Belgrado (Servië), Sofia (Bulgarije), Bucharest (Roemenië) en Cettinje (Montenegro), waarin de voldoening der keizers van Rusland en Oosteniijk wordt uitgesproken over de correcte houding der Balkanstaten in de tegenwoordige crisis, wijl deze houding geheel in overeenstemming is met het verlangen der souvereinen de orde en rust te verzekeren en den vrede te handhaven. 30 April. pCt 2% STAATSLENINGEN. Nederland. Cert. Ned. W. Schuld Hongarije. Oblig. Goud!. 4876 5 Italië. Insehr. 1862/81 .5 Oostenrijk. Obl. Pap. Mei/Nov3 Ziiv. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 1884 5 Spanje. Buit. Pp. pes. 00004 dito pes. 42—24000 4 Turkije. Leening 4888 5 ;PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 4861 3 '/s dito 4880/1S90. 3'/, Schiedam 1895 Alg. Ilyp. Bk. Pbr Holl. Hyp. Bk. Pbr Rott. Ilyp. Bank Pdbbr. Westl. Ilyp. Pandbr 3 4 4% 4 4 Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Handeimij. resc Deli Cult. Mij. Aand Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Holl. IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baïtische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A. dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl4 Atl. Pac. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Fl. Centr en Pen. C. v. A B. v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp. Miss. K. en T. C. v. A. ex. 2de Hyp. Obl dito 1ste Ilyp. Obl4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A W. N. Y. Mortg. Ronds5 TRAM WEG MAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissloten4 Oostenrijk Staatsl. 18544 dito 1860 5 Boden Creditloten3 Loten Madrid 48683 Turksche Spojrwegloten 3 Vorige koers. 86% 1019/15 83% 84% 849/16 207/g 307/16 402% 561/2 58 86 99% 99% 97 100 tOOi/a 100% 100% 54 Vb 4417/a 144 429 791 92l/o -1081/b IOOI/2 02% 10% 78% 43 V; 168 g. 1% 9i/o 5% 57 40 80 54% 4% 40% 200 118 116 127% 1197/s OSi/o 317% 2o% Heden. Laagste koers. 80 9/ia 84% 21 313/l6 102%5 86% 99% 99% 101 141% 113 430 798 941/2 100 02% 10% 78% 44 168 g. 79/16 57% 80 54% 4% 403/8 115% 118% 31% 22% KOERS VAN HET GELD. Prolongatie4% pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Prijzen van Coupons. Amsterdam, 30 April. Met. Pap. p. 11.21 21.071/2 Russen in G .R. Zilv.Jan. 21 21.07% Russen in Z. R. Engelsche per 11.52% Polen p. Zilv. R. s Eng. met affid.5 11.92% Spaansche buitl. Portugeesche tin franken p. Juli 47.00 1.90 1-25 a Fransche. 17.60 Spaansche bm til. Belgische47.60 in piasters1.74 Div. in Reichsin,, 58,90 Amerik. Doll. G. 2.451/2 Hamb.-Russen.1.22 Mes. Dollar t 1.15

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3