51"c jaargang. ondag 2 en Maandag 3 Mei 1897. N°. 9309. m Eerste Blad Ce Blonde Vrouwen van Ulienriei. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEXJIIjLETOIST. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. 'SAMENWERKING. BIMENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAUROTKRSTKVUT 70, Tcïephoon ÏKo. 123. ADVEnTKNTrF.pr.us: vats 15 gewone regels met inbe grip van ecne Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. In enkele toonaangevende liberale bladen, vooral in de Nieuwe Rotlerdamsche Courant is er den laatsten tijd met kracht en klem op aangedrongen, dat toch met het oog op de a. s. verkiezingen door alle liberalen, van alle gading en kleur mocht samengewerkt worden, om een dreigende overwinning der kerkelijke partijen, die het land ten verderve zou voeren, af te wenden. Er waren geen vermaningen straf genoeg om de vooruitstrevenden, die in het bekende Program der Liberale Unie hun richtsnoer zagen voor de nu komende jaren, te waar schuwen tegen een onbekookt hangen aan dat Program, waar slechts een formeel, bijna niet eens gradueel verschil tusschen de voor- en de tegenstanders daarvan bestond. Hoewel, gelijk wij meermalen te dezer plaatse hebben uiteengezet, er nu niet erg op belust om aansluiting en insmelting te zoeken bij en ia dat deel der liberale partij, van wie wij ons door meer dan een formeel verschil ge scheiden achten, zijn wij er verre van af te willen ontkennen, dat redenen van tactischen aard tot nauwere aaneensluiting kunnen nopen waar het gemis daarvan gevaren schept bij de a, s. verkiezingen. Maar wij meenen ook, dat er voor aaneen sluiting twee factoren noodig zijneen rechter en een linkerhelft. Nu zoude het getuigen van weinig inzicht, indien men wilde ontkennen, dat hier ter stede, naast de liberalen van «Schiedam", nog niet ■«/andere liberalen bestondende rechterhelft formeerende. Zij zijn er zeker, maar zij toonen zich niet. In hun al te ver gedreven bescheidenheid of apathie voor de publieke zaak, of ook om andere redenen misschien, wier waardeering buiten ons bereik valt, hebben zij zich bin nenskamers teruggetrokken, ook nog nu lang zamerhand de tijd om zich aan te gorden lang gekomen mocht geacht worden. Een groote groep van liberalen hier ter stede is sedert enkele jaren ongeorganiseerd; zij hebben geen middelpunt, waarin zij zich vereenigen, zij hebben geen woordvoerders, die hunne wenschen vertolken, Kan dat zoo blijven? Roman van Edfemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem, 28) In stilte, zonder er een woord over te reppen, betaalde Frederik Leopold de Caprice zijner vrouw hij had zich een zomerhuisje voorgesteld, een klein paleis was het geworden. Wat hem na voldoening den architect, den décorateur, den vergulder enz. overbleef, was nog wel voldoende om bij wijze spaarzaamheid op Ulmenried, met bewaring van den uiteriijken schijn, deftig te blijven leven, maar het gat in zijne financiën geslagen, was toch onher stelbaar geworden, en de rijkdommen van Uimen- "sd staken n Mon Caprice. icen de jonker dit aan zijne jonge vrouw wou duidelijk maken, begon zij te weenen als een kind, dat men met den boeman wil bang maken, en de arme Frederik Leopold voelde zich tegenover haar volkomen hulpeloos en nog schuldig bovendien, want in zijn rechtsvaardigheidsgevoel zeide hij zich zei von, dat hij een dwaasheid begaan had door aan een kind, dat de waaide van het geld niet konde, «i oovo'idien van zijn finantieeien toestand niets afwist, een zoodanige vrijheid te verleenen. Maar k 9''né was gelukzalig in het bezit van haar speelgoed, dat haar geheel al scheen te ver- 80en met het sombere Ulmenried, en dat ontnam voor den jonker veel van de bitterheid van do Zeer stellig, doch slechts tot schade van de publieke zaak. In dit blad en in de vergadering der kiesver- eeniging Schiedam" onlangs, is er een ballelje opgeworpen,, dat «Schiedam" zich zou ont binden. Indien hierin in 't algemeen belang heil kon gezien worden, wij zouden de eersten zijn een besluit van die strekking toe te juichen. Maar is het aan te nemendatnadat «Schiedam een dergelijk destructief besluit zou genomen hebben, er iets beters zoude geboren worden Wij gelooven dit niet. Vlaardingen kan ons tot voorbeeld strekken.' Daar is de liberale kiesvereeniging ontbon den om soortgelijke redenen, waarom hier ter stede door enkelen op ontbinding wordt aange stuurd. En wat is er geschied De oude vereeniging, liet struikelblok is uit den weg geruimd, maar eene nieuwe, een al- gemeene, niet gesticht. Slechts eene werklieden-kiesvereeniging, van welke uit den aard der zaak niet de noodige kracht kan uitgaan, bestaat daar. Moet hier dat bedroevend voorbeeld gevolgd En dat, nu de verkiezingen voor de deur staan Wij hadden zoo gehoopt, dat zoovele libe ralen, voor wie in «Schiedam" plaats is, zich, nu ook van de zijde der arbeiders aansluiting aan «Schiedam" is gekomen, daarheen zouden begeven hebben, opdat er eene krachtige en duidelijke bespreking der publieke zaak kon geschieden, door mannen uit alle kringen der liberale inwoners. Onwillig hebben velen zich afgewend. Zal nu straks hun publieke belangstelling zich toonen ia eenigo verkiezingsfelheid? Zal dit het eenige resultaat zijn? Wij aarzelen het te gelooven. Samenwerking, misschien ook met hen, die zich in «Schiedam" niet op hun gemak ge voelen, kunnen wij ons voorstellen, maar slechts dan is dit mogelijk, wanneer hun bestaan blijkt. Wat baat het of er al geroepen wordtVer- eenigt u tegen den gemeenschappelijken vijand» als op de vereenigingsplaats slechts de eene zijde opkomt. f") schrijven thans 1 Meimetl Juni eerst zal de voorloopige strijd beslist zijn; veertien dagen later valt de' einduitslag. pil, die hij had moeten slikken, terwijl bij zich voornam door spaarzaamheid alles weder te her stellen, wat zijne vrouw door hare lichtzinnig heid had bedorven. Hij deed nog meer hij nam de diamanten, welke de oorlog niet als offer ge- eischt had on welke voornamelijk bestonden uit den bruidsschat zijner overgrootmoeder, en ver kocht deze de opbrengst dekte een deel van de som, die Mon Caprice had gekost en dat bedroeg nog al het een en ander. Want, zeide hij, wat heeft Daphné met diamanten op Ulmenried noodig. Dat was de derde grootste rekenfout van Frede rik Leopold, die de vrouwen in het algemeen niet kende en zijne eigen vrouw nog minder. Wel is waar kwam de groote rekenfout niet on middellijk aan den dag, wat trouwens meestal eerst dan pleegt te geschieden, wanneer het reeds te laat is, maar des te grooter werd ook het ver trouwen van den jonker in zijn eigen taktiek en in Daphne's bestendigheid. In Ulmenried werd eerst een zoon en erfgenaam geboren en dan een tweeling, en zoo gingen de eerste driejaren dezer echtvereeniging voorbij, wier geluk Frederik Leopold niet kon prijzen, want afgezien nog daarvan, dat Daphné van dag tot dag schooner werd, was zij ook het lieftalligsto wezen, dat met haar vroolijk kinderlijk gelach als een lichtstraal op zijn pad was gevallen, hem zijn hart verkwikte en met hare kinderen in biij genot speelde, voor het overige echter het grootste deel van haren tijd, op eene causeuse in Mon Caprice neergelegon, zoetigheidjes etend, lag te droomen. Deze droomen, bij lichten dag met open oogen gedroomd, zij waren de daemonen, die onbemerkt en onvermoed, ais de dief in den nacht, het stille Ileel wat kan ei- dus nog gebeuren. Laat de verantwoordelijkheid voor te weinig ijver dan niet later hen drukken, die nu in afkeurenswaardige onaandoenlijkheid blijven neerzitten. Dc Koninginnen. De Burgemeester van Amsterdam heeft ter kennis gebracht van de ingezetenen, dat Hare Majesteit de Koningin en Ilare Majesteit de Koningin-Regentes hem verzocht hebben, bij de Amsterdamsche burgerij de tolk te willen zijn van Hoogst Derzelver diep gevoelde er kentelijkheid voor de vele en velerlei blijken van gehechtheid aan Hare Majesteiten betoond en voor de warme ontvangst, ook weder dit jaar bij Haar bezoek aan de hooldstad onder vonden. Hij bericht verder, dat hem namens Ilare Majesteit de Koningin eene som van f 2000 is ter hand gesteld ten behoeve van de algemeene armen dier gemeente. Aan de Frankfurter Zeitung schrijft men naar aanleiding van het bezoek der Koninginnen aan Amsterdam o.a. het volgende Geestdrift voor den persoon van een Monarch, die nog niet op buitengewone daden wijzen kan, kan licht belachel^k, ja zelfs walgelijk werken. Bij mij kwam deze gewaarwording thans niet op en wel daarom niet, omdat al deze jubel een liefelijk, in haar verschijning werkelijk sympathiek jong meisje geldt. Het volk beschouwt de jonge Koningin als het ware als zijn kind en men zou daarom van een omgekeerde patriarchale verhouding kunnen spreken. De Keizer van Oostenrijk heeft aan de Ne- derlandsche Koninginnen appartementen in den Hof burg te "Weenen aangeboden. Deze aanbieding is evenwel, omdat de Koninginnen incognito reizen, niet aanvaard. Wel is aange nomen de uitnoodiging, om van een hofrijtuig en van de keizerlijke loge in de Opera gebruik te maken. In Schönbrunn of den Hofburg zal een groot diner gegeven worden. Bij Kon. besluit is aan den officier van ge zondheid 4e kl. A. A. J. Quanjer, van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, eene zending naar Moscou opge dragen tot het bijwonen van het XHde Inter nationale Congres van geneeskunde, hetwelk aldaar in de maand Augustus 1897 zal worden gehouden. De Spaansche legatie te 's-Gravenhage, kennis genomen hebbende van eene advertentie in de Limburger Koerier, volgens welke een te Rot- geluk van Ulmenried binnenslopen, droomen van glans en pracht, van tooverfeesten en kostelijke kieederen van juweelen en paarlen. Op een zekeren dag, het was midden in den zomer, en de tweelingen waren reeds een jaar oud, toen Daphné aan baren gemaal verklaarde, dat het de hoogste tijd was, om zich eens aan het hof te vertoonen. De jonker zag zijne vrouw aan, als ware zij Medusa in eigen persoon. Ik heb hoegenaamd geen plan om mij aan het hof te vertoonen, verklaarde hij daarop. Ik heb genoeg aan Ulmenried met u en de kinderen, wat zullen wij aan het wufte hof doen Maar Daphné barstte los in tranen. Moet ik dan eeuwig hior blijven en verwelken, waar mij geen mensch ziet? klaagde zij. Waarom zijn mij alleen van alle vrouwen de genoegens der wereld ontzegd? Wat zijt ge egoïstisch om mij hier in de eenzaamheid gevangen te houden, terwijl ik nog zoo jong ben. Dit verwijt trof den jonker diep, maar niet omdat hij daarin een afkeurenswaardige zucht naar genoegens zag, maar omdat hij bij zich zelf zeide: zij beeft gelijk en niet ik door hare jeugd hier te laten voorbij gaan; zij vraagt slechts wat haar toekomt. En omdat hij rechtvaardig dacht, be willigde hij in Dapliné's verzoek en zeide haar, dat hij zijne moeder zou verzoeken om baar ten Hove voor to stellen. Hot bekoorlijke vrouwtje droogde onmiddellijk hare tranen, viel juichend den verrukten Frederik Leopold om den hals en was zoo gelukkig in het vooruitzicht van have reis, dat de jonker zijn offer reeds rijkelijk beloond achtte. terdam gevestigd agentschap Spaansche ridder orden bezorgt, waarschuwt liet publiek, in zijn belang, jegens dit agentschap op zijne hoede te zijn. In het nummer van lieden van de Neder lander aanvaardt rnr. P. Brooshooft de redactie van de Nederlander nu niet zoo erg vriendelijk, dunkt ons, in een «den lezer" zich uitdrukkend jegens zijn voorganger Hoogendijk. Hij zegt: «Mijn voorganger boekstaafde in zijn afscheids woord met zekeren nadruk, dat onder zijn lei ding de Nederlander is geweest een eerlijk blad. flij zal daarmee wel niet hebben bedoeld, dat het onder mijne leiding oneerlijk zal worden, maar allicht zou deze of gene, redeneerende bij tegenstelling, zoo iets gaan denken. Ilem wil ik gerust stellen door de vertrouwelijke mededeeiing, dat ook ik de dingen nogal pleeg te zeggen zooals ik ze denk." Overigens een lang artikel «Uiteen" over oud en jong-liberalen, met weinig nieuws. Donderdag C Mei e. k. te 11 ure zal het Provinciaal Comité van Zuid-Holland der anti revolutionaire kiesvereeniging een buitengewone vergadering houden te Rotterdam in het Nuts- gebouw. In deze vergadering zal door dr. Kuypereen toespraak worden gehouden. In die vergadering zullen o. a. besprekingen plaats hebben omtrent het steunen bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal van de eandidaten, die door de cen trale kiesvereenigingen gesteld worden. Het Moderamen van het Provinciaal Comité bestaat uit de heeren Van Asch van Wijck (voorz.), mr. van de Velde, penningmeester, A. van Namen Hz., J. M. Voorhoeve en Joh. Krap secretaris. Volgens mededeeiing van De Hollander ver- eenigde de Deputatenvergadering der antirevo lutionairen zich zonder hoofdelijke stemming met de graanrechten, nadat eerst de heeren Voorhoeve en Schot hun standpunt als tegen standers daarvan verdedigd en de heeren Heems kerk, Wirtz, Pollman en de voorzitter, dr. Kuy- per, dit standpunt bestreden hadden. liet 50e Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres wordt Dinsdag 8 Juni te Hoorn ge opend met de ontvangst van de congresleden. De vergadering wordt gedurende do drie vol gende dagen voortgezet en afgewisseld door plaatselijke feestelijkheden, vee-tentoonstelling en excursie naar de kweekerijen der heeren Sluis en Groot, te Enkhuizen. Te Heerlen is op 71-jarigen leeftijd overleden de heer Ego van der Eist, ingenieur der mijnen en commissaris der Koningin voor de Domaniale Mijnen. Te Middelburg is opgericht eene arbeiders- kiesvereeniging, die den naam zal voeren «Ont- Natuurlijk moesten hoftoiletten besteld worden, welke de Opperhofmaesteres toezeide te zullen bezorgen, maar waaraan Frederik Leopold zelfs niet had gedacht. Ook zijne garderobe had nieuwe stukken mot kostbaar goud en zilver gestikt noodig, maar hij had nu eenmaal A gezegd en hij moest nu ook wei B zeggen. Dat is eens maar nooit weer, troostte hij zich. Kort voor haar vertrek kwam Daphné bij hem en verzocht hem om een kleinood, Zwijgend haal de hij voor den dag wat hij nog bezat oud modische kettingen van Venetiaansch goud, kruis vormige agrafen van robijnen en smaragden, eenige paarlsnoeren, dat was alles. En de diamanten? vroeg Daphné zachtjes. Die steken in Mon Caprice, zeide hij rustig. Toen verschrikte zij een weinig. Nu, het zal ook zóo wel gaan, zeide zij dan ver genoegd, want tobben over wat zij toch niet meer krijgen kon, was haar vreemd. En zij vertrokken op een goeden dag na een lang afscheid genomen te hebben -van de kinderen. Daphné vroolijk en blijde een onbekende wereld te gemoet gaand, de jonker met een bezwaard hart en een wonderlijk beklemd gevoel, want hij had in den afgeloopen nacht gedroomd, dat Uraca, de Spaansche in de zaal, waar de voorvaderlijk portretten hingen, uit de lijst van haar beeltenis was getreden en zich voor zijn bed had geplaatst. Veel had zij tot hem gesproken, hij horinnerde zich niet meer wat; siechts dit eene wist hij nog, dat zij hem be zworen had Daphné thuis te laten, opdat haar vloek niet aan deze zou vervuld worden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1