Schweizer Zijde Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Ingezonden Mcdedeeïingen Directe verloop aai Particulieren. Kunst en Wetenschap. wikkeling",, "en wa&rb'y reeds 30 leden zicii liebben aangesloten. De vereeniging heeft ten doelhet stellen of steunen van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provinciale Staten en den gemeenteraad, welke de belangen der arbeiders het meest behartigen, hetzij in woord of daad, onverschillig welke richting zij voorstaan. Het bestuur beslaat uit de werkliedenC. van der Weel, voorzitter, J. Onderdijk, le sec retaris, A. llertogs, 2e secretaris, J. Wollestein, penningmeester en A. M. Hofman, commissai is. Het programma der vereeniging is als volgt omschreven 1. Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kies- en stemrecht. 2. Pensioneering van oude en invalide werklieden op kosten van den staat. 3. Wettelijke voorschriften, dio de werkgevers ver plichten hunne arbeiders te verzekeren tegen ziekte cn ongelukken. 4. Inwilliging der eischen, door de vakvereenigingen besteld aan den staat: uitvoering van rijkswerken in eigen beheer, maximum arbeidstijd en minimum loon in bestekken van rijkswerken en afschaffing van nachtarbeid. 5. Strenge keuring der levensmiddelen. 6. Verbetering der arbeiderswoningen en -wijken door uitbreiding van het onteigeningsreebt en bet doen bouwen van gezonde arbeiderswoningen op kosten ven den staat of de gemeente. 7. Maatregelen tot het onverkort handhaven van het recht van vereeniging en vergadering, met strenge strafbepalingen tegen hen, die hierop inbreuk maken, 8. Kosteloozc rechtspleging. Schadeloosstelling van onschuldig veroordeelden on preventief gevangenen. 9. Invoering van leerplicht tot minstons den 14- jarigen leeftijd. Openstelling bij gebleken bekwaamheid van alle inrichtingen van openbaar onderwijs voor niet-ver- inogenden met gratis leermiddelen en vrije huisves ting op kosten van den staat. 10. Bezuiniging op de uitgaven voor leger en vloot. 11. Het invoeren van ccne rijks-inkomstenbelasting. 12. Krachtige maatregelen ter bescherming van verwaarloosde kinderen met do daarvoor noodige beperking der ouderlijke macht. 13. Verbetering van den rechtstoestand der vrouw. 14. Ingrijpende maatregelen tegen drankmisbruik. OVERSCHIE, 1 Mei. Gisterenavond hield de liberale kiesverceniging alhier een openbare ver gadering. Na lezing der notulen, die ongewijzigd worden vastgesteld, stelt de voorzitter aan de orde de ver kiezing van twee leden van het bestuur wegens aftreding der heeren Schouwen en Van der Laan. Na cenig debat over de wenschclijkhoid, dat er nieuwe personen in het bestuur komen, worden de aftredondc leden herkozen. Aan de orde komt thans het stellen van een can- didaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De heer Kroes vraagt of er, naar gewoonte, reeds voeling is gehouden met de zustervereenigingen. De Voorzitter had daarvan eerst mededeeling wil len doen, nadat de leden zich hadden uitgesproken. Hij deelt mede, dat van „Schiedam" het verzoek is gekomen, om mede te werken tot de eandidaturen der heeren Tak van Poortvliet, Van Gilse cn Mol, die door „Schiedam" zijn gesteld. Tc Vlaardingon zijn gesteld de heoren Hoogendijk, Van Locnen Martinet en Mol. Tevens doet de voor zitter eenige mededeelingen over de gestelde candi daten De heer Kroes acht het betreurenswaardig, dat er niet eon candidaat in het district Schiedam is, die geheel op de hoogte is van de belangen van Schie dam. Hij acht dit hoofdzaak, de politiek bijzaak. Do heer De Groot, van Schiedam, acht het algemeen landsbelang hoofdzaakbovendien zij kunnen zich op de hoogte stellen. De heer Kroes zou aan een candidaat uit het district de voorkeur geven en noemt den heer S. A. Maas. De Voorzitter zegt dat de heer Maas protectionist is. De heer De Groot heeft nooit den heer S. A. Maag naar zijn opinie gevraagdhij staat bekend in Schie dam als fair trailer. Hij zou het 't best achten, dat men het hem officieel vraagt. Overigens is do heer Maas een bekwaam man, op wien ook tal van pos ten rusten. Hij kan ook niet beslissen of de heer Maas het wel geheel eens is met de kicsvereeniging. In „Schiedam" is hij niet candidaat gesteld. De Voorzitter vraagt of de heer Maas ook niet door „Schiedam" voor de Provinciale Staten is geko zen. Is de heer Maas dan van kleur veranderd? De heer De Greot merkt op, dat voor de Provin ciale Staten niet zoozeer de politiek geldt. De heer Snel, van Schiedam, merkt nog op, dat de heer Maas indertijd candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer omdat het toen om het kiesrecht ging. Een der leden xnerkt op, dat in Overschie niemand b v. den heer Mol zou stemmen. De heer De Groot zou dit bejammeren, waar toch zooveel arbeidsbelangen aan de orde komen. De Voorzitter vraagt inlichtingen over den heer Hoogendijk, die do heer De Groot goeft. Do Voorzitter zon wel do candidatuur Tak van Poortvliet willen steunen. De heer do Groot deelt mede, dat de heer Tak van Poortvliet da candidatuur aanneemt, en dat hij in hoofdzaak met het program der Liberale Unie meegaat; indien hij in meer dan een district gekozen wordt, zal hij voor het zwakste opteeren; voor de kiezers in het district Schiedam kan hij niet beloven op te treden. De heer Mol is het geheel eens met de Liberale Unie en zal graag optreden; ook hij wil opteeren voor het zwakste district. Ook de heer Van Gilse heeft mededeelingen in gelijken geest ingezonden. De Voorzitter stelt voor over die drie candidaten te stemmen. Daartegen wordt opgemerkt, dat in Schiedam split sing bestaat in de liberale partij. Daar zou dus nog een andore caadidaat kunnen gesteld worden. Daarom wordt het onwenschelijk geacht zich reeds te ver binden. De Voorzitter wil dan in stemming brengen of men nog een afwachtende houding zal aannemen. Do heer De Groot meent, dat men toch dezen avond een keus kan doen uit de vijf candidaten. Met het oog op den strijd die ons te wachten staat en zeker hevig zal zijn, is het wenschelijk tijdig een candidaat te stellen. Dc heer Van Woerden voorziet nog andere can- j didaten uit Ylaardingen en Schiedam. De heer Snel deelt nijg mede, dat er geen onkel teeken is van eene organisatie der oud-liberalen te Schiedam. De Voorzitter acht het niet onwenschelijk een afwachtende houding aan te nemen, ook met het oog op de slecht bezochte vergadering. De heer Van der Laan vindt dat aan beide zijden iets toegegeven moet worden, wil inen eenige kans hebben. De heer Van Woerden merkt op, dat hij bv. Mol niet zou stemmen. Hij bleef liever thuis. Dc heer Kroes meent toch, dat men den ge stelden candidaat moet steunen, niet thuis blijven. De Voorzitter is het hiermede eens. De heer Snel vraagt nog of het bestuur moeite heeft gedaan, nieuwe kiezers in de vereeniging te krijgen. Do Voorzitter deelt mede, dat dit gedaan is, maar het heeft niet veel gebaat. De heer De Groot wijst er nog op, dat in Schiedam veel werklieden bij de kicsvereeniging zijn aange sloten dus is het niet raadzaam een conservatief candidaat to stellen. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel om de beslissing aan te houden, hetgeen met algc- mecne stemmen wordt aangenomen. Ecnig debat ontspint over de quaestie, wanneer de beslissing in O verschie dan zal vallen, opdat Schiedam tijdig in kennis gesteld zij. Dc uitslag is, dat O verschie Dinsdag over 8 dagen zal vergaderen. Niemand meer hot woord verlangende, sluit de Voorzitter dc vergadering. ROTTERDAM, 1 Mei. Als gevolg van eene ten stadhuizo alhier gehouden vergadering door eon hon derdtal notabelon heeft zich hier ter stede een comité gevormd onder voorzitterschap van den burgemeester, ter aanbeiding van een huldeblijk aan de Koningin- Regentes hij de troonsbestijging van Koningin "VVil- hclmina. MAASSLUIS, 30 April. In de hedenavond gehouden zitting van den gemeenteraad werd genstig geschikt op het verzoek van de dames M. Biemond e. a., om school B te mogen gebruiken als Zondagsschool van den Nederlondschen Protestantenbond. Betreffende een adres van de heer Buwalda e. a. om het onderwijzend personeel op school A te ver sterken, werd besloten dit naar do schoolcommissie te renvoyeeren. Verder werd besloten: van de bouwmaatschappij Zuid-Holland, en van de vereeniging voor dc be langen der zeevisscherij over to nemen een riool met vervalputten. Van de heeren Poortman Van der Endt, en Luijendijk Moerman, straten als publieke wegen. Een geldleening aan te gaan van hoogstens f'20,000. De gemeentebegrooting in ontvangsten en uitgaven te verhoogen met f72,000. Als zwemmeester voor het seisoen 1897 werd be noemd de heer V. Jacobs. Vervolgens werd voorge lezen het verslag betreffende den toestand van. het lager onderwijs over 1896, waarvoor de dank door den gemeenteraad aan de commissie werd gebracht, terwijl daarna het verslag van den toestand der ge meente over 1896 werd aangeboden. Bij Kon. besluit is aan S van Delden, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de strafgevangenis te Deventer, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten en is benoemd tot lid van gemeld college rar. C. E. van Marle, advocaat en procuieur te Deventer. Bij Kon. besluit is aan R. Jonkers, op zijn verz-oek eeivol ontslag verleend als notaris te Genemuiden. Bij Kon. besluit is benoemd tot wetenschappelijk assistent bij de Koninklijke Bibliotheek te '-sGraven- hage, IC. J. Pen, candidaat in de Nederlandsche let teren. Gisteravond het tweede concert in deze week alhier, en wel van Schiedam's mannenkoor »Orpheus." Nu Maandag nog eene muzikale uitvoering, en voor dit seisoen zal het wel gedaan zijn. Het is jammer, dat alles zoo een keer komt; vóór in dit jaar nOrpheus" door zijn feest, met drie concerten te gelijk, toen een tijd van buitengewone slaptenu weer drie stuks. Aan het bezoek doet dit ailes natuurlijk geen goed; Woensdag waren er vrij weinig men- schen, gisteren was de zaal evenmin geheel gevuld. En wat het concert zelve betreft; wij willen het ons niet ontveinzen, dat wij »Orpheus" gelukkiger uitvoeringen hebben hooren geven. Het maakte opsins zoo'n beetje den indruk, dat rnen hier en daar nog eens een oud winkel- stuk had voor den dag gehaald en daarvan een programma had samengesteld. De avond werd aangevangen met Das Grab im Busento, voor mannenkoor; in 't voorbijgaan zij opgemerkt, dat liet tekstboekje wemelde van hinderlijke drukfouten de uitvoering was niet onberispelyk de stemmen klonken hier en daar ruwde overgangen waren te hard, te afge broken, het zaeht-ruischende door deze compo sitie geëischt, ontbrak. In het tweede deel was blijkbaar het koor al beter op dreef. Een a capelia Don'kre Buien Groeien, het tweede nummer, kon evenmin onze onverdeelde instemming wekken. Er was een sterke detonatie waar te nemen, ondanks voorafgegaan herhaald toonaangeven; vooral de bassen waren beneden den eisch. Een goed oogenblik brak aan, toen de heer Georg Rijken, van het Brusselsche Conservato rium met het Andante van Mendelssohn optrad als viool-solist, hoewel ook deze vir tuoos na de pauze in zijn Aria van Bach vooral en ook in de Mazurka van Wieniawski ons nog beter voldeed. De heer Rijken is een uitmuntend violist, die over een goede techniek, vee! gevoel en een uitnemend instrument beschikt. Een uiterst warm en welgemeend applaus volgde op elk zijner voordrachten. Een zangeres, met wie wij nog geen kennis hadden gemaakt, is mej. A, N., die eerst in FrxMinqsrErwachen, cantate voor Manngnkoor, de sopraansolo vervulde, daarna als soliste in eenige liederen optrad. Wij hebben voor mej. N's talenten waar deering, doch ovei schatten zeniet. Zeer stellig heeft zij de gegevens, om een goed* zangeres te worden. Haar timbre is aangenaam, haar klankontwikkeling voldoende. Thans echter is, wat de zangeres maakt, bij haar nog in ontwikkeling. Het vormen der tonen gaat nog moeilijk, zijn zij eenmaal gevormd, dan is de klank alles zins voldoende. Bij het Frühlings-Erwachen kwam dit het duidelijkst uit, slechts zelden kon zij het krachtige mannenkoor beheerscheD. De liederen werden door haar op gelukkige wijze ten gehoore gebracht. Uitvoeriger behoeven wij over deze uitvoering niet te spreken, die in vele opzichten wel ge slaagd was. Een woord van hulde aan den heer Anton Rijken, die zich uitmuntend van de pianobege leiding kweet. Sr Is de Vijfsluizen" van oudsher reeds een plaats geweest waarheen de Schiedammers en Viaardingers hunne wandelingen gaarne richt ten, zeker zal de lust daartoe nog zijn toe genomen, nu het groote werk der verbouwing van de zich daar bevindende sluizen het ter rein te dier plaatse zulk een ander voorkomen heeft gegeven. Voor groote wei ken is de Hollander altijd belangstellend geweest en niets kau hem ge makkelijker doen besluiten ergens heen te wandelen, dan wanneer zulk een werk be zichtigd kan worden. En het is hier de moeite waard. Voortdurend zijn drie machines bezig om den werkman zijn arbeid te vergemakkelijken. Een daarvan pompt aanhoudend het water uit den ontzaglijken kuil; een ander doet onophou delijk het heiblok met ontzettende kracht neer vallen op de heipalen, teiwijl de derde een houten muur drijft in den grond van groote dikte en lengte. En bij het aanschouwen van de brokken muur en stukken steen, die bij het wegruimen der fundamenten zijn te voorschijn gekomen, en voor den aannemer zeker geen welkome vondst waren, slaat men van verbazing de handen in elkaar over de kolossale afmetingen. Voorwaar, onze voorvaderen waren geen »re- volutie-bouwers". De werklieden die al door met hun wagentje heen en weer rijden, het afsteken, opschep pen enz. enz., doen denken aan een arbeid zame mierenhoop, wier bewoners eveneens in lange rijen achter elkaar heen en weer trekken. Een kijkje bij dat werk is de moeite eener wandeling daarheen volkomen waard. Onze stad beeft de eer van den oudsten kiezer uit Nederland te herbergen, d.L den heer J. van de Water, geboren den 15. Augustus 1799. Wat jonger in leeftijd, maar toch ook een kiezer van zekere ervaring, is de heer S. C. van Waalwijk van Doorn, die den 24en van deze maand 91 jaar wordt. Een gezonde stad Gisteren was de gistknecht E. A. de Groot 25 jaren werkzaam bij de firma B. A.J.Witt- kampf alhier. Door patroon en tnede-werklieden werd deze dag voor den jubilaris tot een onver- getelijken gemaakt. 's Middags werd de Groot op liet kantoor ontboden, waar de heer Wittkampf hem met zijn harteiijken gelukwensch een enveloppe aan bood, waarin hij een stoffelijk bewijs zou vinden van waardeering van trouw en plichtsver vulling. De baas in het gistpakhuis en de meester knechts in de branderijen boden den jubilaris een fraai meubelstuk aan, wat zeker in de woning van de Groot een eereplaats zal innemen als blijvende herinnering aan den 30 April 1897. Hedenmorgen te 8 uur zou de wachter bij den overweg aan den Torendijk, Eindhoven, de boomen sluiten voor den uit Schiedam na derenden trein Hoek-van-Holland, toen zijn kind hem achterna liep en tusschen de rails kwam. De locomotief wierp hel kind tegen den grond en de geheele trein reed er overheen- Als door een wonder bleef het kind vrijwel onverlet. Slechts aan het achterhoofd gekwetst werd het in bewusteloozen toestand opgenomen en naar binnen gedragen. Dr, Endtz, spoorweg arts, werd ter hulp geroepen. Men verwacht dat het kind goed van dit ongeluk zal afkomen. G, S. had gisteren alhier het ongeluk van te vallen met een zak gezochte kolen en kwam met zijn neus terecht op den yzeren haak (klauw), waarmede hij kolen gezocht had, met dit gevolg, dat hij zich ernstig aan dit lichaams deel bezeerde. Gisterenavond aan de vischmarkt aangevoerd een partij scbol en griet, de prijzen waren voor griet van af f0.90 tot fl.55 per koop schol van af f0.35 tot f0.62l/a per koop. Hedenmorgen aan de vischmarkt aangevoerd een partij schol en griet de prijzen waren voor griet van af f0.87'/s tot fl.00 per koop schol van af f0.25 tot f0.65 per koop. Hedenavond 7 uur afslag van schol. BURGERLIJKE STAND. Overleden30 April. Mattheus Alexius Jansen, 41 jaar en 10 maanden, Dam, Bij de op heden gehouden aanbesteding van Het verrichten van grond- en baygerwerk; het maken van beschoeiingen en bekleedingsmuren, benevens het daarstellen van een gemetselden ondeibouw van een ongelijkarmige draaibrug, alles noodig ten behoeve van een te maken verbinding tusschen de Oude en Nieuwe Haven te Ylaardingen, zijn ingekomen 12 inschrijvings biljetten. Haarlemmerm Rotterdam Ilardinxveld Heenvliet Hardïnxveld te Dordrecht Ylaardingen Gouda Giesendam Papendrecht Ylaardingen f 66.990 f 60.350 f 69.690 f 68.196 f 72.643 f 73.880 f 65.000 f 59 000 f 70.700 f 71.990 f 72.800 J. Smit VII W. van Leeuwen s G. Vlot M. Oosidijk A. v. d. Meijden J. van der Plas D. J. v. Riensdijk Gebr. Kijne z> H. J. Nederhorst J. Kamsteeg s M. Visser d IJ. M. de Lange en A. Maarleveld Alzoo minste inschrijver voor de som van f 59.000. De gunning is aangehouden. Maandag 10 Mei a. s. zal in gebruik worden gesteld het door de vex-eeniging voor zieken verpleging opgelichte ziekenhuis (Callenburg- straat G 69). Dinsdag 4 Mei a. s. zal het van 10 tot 4 uur bezichtigd kunnen worden tegen eene entree van 25 cent per persoon. Mej. G. Hofstra zal de volgende week aldaar haar intrek nemen. f 61.538 Sebrs. Kijne alhier Vrijdag 7 Mei a.s. des avonds ten 8 uur, zal de Symphonie-vereeniging alhier, directeur de heer P. L. Gaillard in de zaal Harmonie" een conceit geven met medewerking der heeren Jos. M. Orelio, baryton, Amsterdam en Paul Gaillard, pianist, Srieek. Een drietal personen die met een roeiboot van hier een bezoek brachten aan Maassluis en bij die gelegenheid te veel aan Bacchus ge offerd hadden, maakten het door beleedigingen en scheldwoorden 't publiek aldaar, lastig waar door men tot handtastelijkheden overging. Zij werden weldra onder hevig verzet hunner zijds door de politie in arrest gesteld om den volgeuden morgen in vrij wat betere stemming naar hunne woonplaats terug te keeren. BURGERLIJKE STAND. Geboren j 30 April. Aart, zoon van O. L. Bonister en N. Punt. a 30 ets. per regel. Is dc beste. Vraagt Stalen van onze Zwarte, "Witte en Gekleurde Zijden Stoffen van 35 cents tot 12.50 gulden de meter. Specialiteitnieuwste Zijden Sloffen, Foulard- en Etamine-Zijdc, 52 cM. breed, van af 60 cents de Meter. De gekozen Zijden Stoffen worden in iedere hoeveelheid franco en vrij van in komende rechten toegezonden. SCHTVEIZER Co., Lucern (Zwitserl.), Exporthandel in Zijden Stoffen. Gisterochtend is te Delft overleden prof. J. A. v. d. Broek, hooglceraar in de geschiedenis van Ned.- Indië aan de Indische Instelling aldaar. Geboren den Son October 1844 te Middelharnis, studeerde V. d. Broek voor Oost-Indisch ambtenaar aan de Koninklijke Academie te Delft, waar hij ook eindexamen aflegde. Na verschillende rangen doorloopen te hebben, keerde v. d. Broek als controleur Is klasse bij het binncnlandsch bestuur op Java met verlof in het moederland terug en werd 16 Sept. 1879 benoemd tot tijdelijk lector aan de Indische Instelling, welke benoeming in het volgende jaar bestendigd werd. 14 October van het afgeloopen jaar werd de over ledene benoemd tot hoogleeraar, van welke onder scheiding hij helaas niet lang heeft mogen genieten. Vele geschriften van zijne hand over do geschie denis onzer koloniën zagen het licht. Onder do voor naamste belioorende reis van den controleur G. K. baron van Hogendorp in Britsch-Indie", „De lotge vallen van Nederlandsch-Indio" en eene verzameling van brieven in de Javaansche taal, in welko taal v. d. Broek vele jaren privaat-docent was. Sedert het vorige jaar was hij ook medewerker aan „Spaan" en v. d, Lith's Encyclopaedic van Ne- derlandscb-Indië." Gertimen tijd reeds leed v. d. Broek aan ccne hartziekte, die steeds grooter afmetingen aannam, doch nu onverwacht een einde maakte aan zijn werk zaam leven. De heer v, d. Broek was zeer geacht èn als mensch èn als leeraar. Het Indologisch Studenten-corps heeft den rouw aangenomen. De teraardebestelling zal a.s. Maandag plaats hebben op het R. K. kerkhof. De heer Van Zuylen schijnt zich te Meppol niet zoo erg bezeerd te hebbenalthans hij spreekt zelf van een paar schrammen slechts. Ondertussehcn gaat toch zijn voordrachtsavond te Amsterdam niet door van avond. Do 71-jarige mdziekdirecteur Richard Hol deed Vrijdag te Nijmegen huwelijksaangifte met eene 34-jarige dame aldaar.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2