M°. 9309. 51"° jaargang. Zondag 2 en "Maandag 3 Mei 1897. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverT h. j. c. roelants. OFFICIEEL. Kennisgeving, FETJ TT-iLETOJSr. UIT DB DIERENWERELD. Kennisgeving. KcnnisseYing. BUITENLAm JT Sr f COURANT. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaaL - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU s BOTERSTRAAT ?0, Telephoon No. 1S3. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Oproeping tot Inschrijving voor de Schutterij. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien de wet op do schutterijen van 11 April 1827 staatsblad no. 17), en in het bijzonder de artikelen dier wet, die betrekking hebben op de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bestaande registers van vroegere jaren als tot de inschrijving die in de laatste helft der maand Mei van ieder jaar moet geschieden Doen te weten dat de registers ter inschrijving voor de SCHUT TERIJ, van de geborenen in de jaren 1864 tot en met 1872, zullen worden geopend ter inschrijving van alle mannelijke ingezetenen, die tot het laatstgemelde jaar belmoren, alsmede van hen, die, in de vorige jaren geboren zijn en sedert de vorige inschrijving zich alhier metterwoon hebben gevestigd, waaronder ook begrepen zijn-de militairen, na dien tijd gepasporteerd, en de vreemdelingen, van buiten het rijk gekomen, die alhier zijn komen wonen, voor zooverre deze laatsten het voornemen om zich in dit rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de weikelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan naar hier, zonder dat de tijdelijke uit oefening van eenig bedrijf of handwerk, in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt; allen welken zullen worden inge schreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren dat van deze inschrijving niemand der hiervoor be- - doelde personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook, dat zij zouden vermeenen, volgens de wet, tot vrijgestelden of uitgestotenen te behoorenzullende derhalve, alle de lozetigemelden, daartoe bij deze opgeroepen, moeten verschijnen ten raadhuize der gemeente; op Zaterdag, den 15den Mei of Maandag, den ilden Mei 1897, op beide dagen van des voormiddags 10 tot des middags 12 ure, ten einde zich te laten inschrijven. De opgeroepenen zullen verplicht zijn, bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor namen, van de plaats en den tijd hunner gebooite, hunner woonplaats met aanduiding van straat en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduwnaar, het getal hunner kinderen van beider geslacht, sedert wan neer zij ingezetenen der gemeente zijn en vanwaar zij alhier zijn komen inwonen, en eindelijk de redenen, die zij vermeenen te hebben, om van den schutterlijken dienst te woiden vrijgesteldof uitgesloten. Wordende voorts ieder hunner, luiten deze gemeente geloren, aangemaand, om zich tijdig van eea geboorte- akte te voorzien, en zich alzoo van zijnen oudeidom te vei zekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om te voorkomen, dat iemand Een dulvengesohtedenis. Naar CLEMENCEAU. Men heeft dikwijls en veel over het verstand der dieren geschreven, soms geheel en al verkeerd. In plaats van tot eiken prijs den mensch van het dier af te zonderen, moest de psychologie licht in deze zaak trachten te ontsteken. Niet dat ik de wonderlijke zhken, soms door beesten tot stand gebracht, wil ontkennen, neen. Maar als men ze bewonderd heeft, moet men trach ten ze te begrijpen. Er zijn er die de dieren in hun doen en laten gadeslaan en zoeken door welke drijfveer zij geleid worden, maar zij komen niet veel verder dan wij waren. Over het voorgewende verschil tusschen instinct en verstand wil ik niet spreken. Deze spiritualis tische kleingeestigheid is geboren uit de zucht, de menschen boven de dieren te willen stellen en wordt nog alleen op de scholen volgehouden. Ten spijt van de Sorbonne en de Académie Franpaise is de wetenschap er toe gekomen den mensch eene plaats in het dierenrijk te geven. Deze gedachten kwamen eiken dag bij mij op, wanneer ik mijne duiven in mijn tuin zag. Ik heb daar een soort duivenhok in een grooten kastanje boom getimmerd, waar twee paar duiven hun leven slijten. Als dergelijke gedachten mijn geest bezig hielden, beschouwde ik deze dieren en als die "waar nemingen mij niet het verwachte resultaat op- door eene verkeerde opgave van zijnen ouderdom, vervalt in de straf bij de we/ bepaald. De hierbij belanghebbenden worden mitsdien ge waarschuwd, om zich van hunne verplichting in deze te kwijtenvermits uit kracht van art. 9 der wet en art. 0 van het koninklijk besluit van 21 Maart 1828, al degenen, die zich vóór het sluiteu der registers, op den eersten Juni eerstkomende, niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden inge schreven, en dat zij dientengevolge zullen worden verwezen in eene geldboete, en bovendien zonder loting bij de schutterij ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens do verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien he stonden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lsten Mei 1897. Burgemeester en wethouders van Schiedam "VERSTEEG. Be Secretaris VERNÈDE. SCHUTTERIJ. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet hebbende op art. 7 van het koninklijk besluit van 7 September 1828 staatsblad no 55), roepen bij deze alle personen op, die als gehuwd of weduwnaars met kind of kinderen in het afgeloopen jaar, uitdien hoofde in de tweede klasse van do algemeene rol der schutterij zijn gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden hunner vrouw of kinderen, de bevoegdheid verloren hebben om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene rol gerangschikt moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden kennis te geven, of wel zich daartoe ter secretarie dezer gemeente aan te melden vóór de aan te vangen inschrijving dor schutterij, des morgens van 10 tot 12 ure, en das uiterlijk op den 14n Mei aanstaande; zullende bij verzuim dezer aangifte, de belanghebbende, ingeval hij, dientengevolge niet op de bijzondere rol mocht zijn overgenomen, dadelijk volgens art. 8 van voornoemd besluit bij de schutterij worden ingelijfd, tegen ontslag van hem, die in zijne plaats is opgeroepen, alles onverminderd de toepassing van de straf, bedreigd bij art. 22 der wet van 15 April 1886 staatsblad no. GS). Voorts wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat zij, die hun 34ste jaar hebben volein digd en tot de reserve behooren, alsmede van hen, die daarbij vijfjaar hebben gestaan, op grond van de arti kelen 25 en 26 der bovenaangehaalde wet, indien zij zulks verkiezen, kunnen worden ontslagenweshalve ieder, die van dit recht wens dit gebruik te maken, aangemaand wordt om zulks ter kennis van het be stuur dezer gemeente te brengen, door een verklaring, schriftelijk te doen, en ter secretarie voornoemd te bezorgen, uiterlijk vóór 30 Juni aanstaande, vermits zij, die zulks niet mochten doen, gehouden worden voor vrijwilligers, die niet vroeger dan in de maand Juni van het volgend jaar hun ontslag op bovenstaande wijze kunnen aanvragen. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lsten Mei 1897. Burgemeester cn wethouders van Schiedam, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. leverden, liep ik de omstreken van Parijs af om daar het leven der gevleugelde wereld te bestu- deeren. Uit een dier waarnemingen heb ik onder meer geleerd, dat men dikwijls om de huip van zijn naasten verlegen is. Ik had een paar prachtige duiven, die veel van houtduiven weghadden 'en bij de vogelkenners onder den naam van ruigpooten bekend zijn. Zij deden veel moeite om tot den echtelijken staat te geraken en toen het huwelijk naar de duivenwereld tot stand gekomen was, merkte ik op, dat het mannetje tot de zoogenaamde losbollen behoorde. Eiken dag zag ik dat hij, na eonige oogenblikken geminnekoosd te hebben, den kant van Crenelle opvloog, maar tot zijn eer moet ik zeggen, dat hij den nacht nooit buitenshuis door bracht. Ondertusschen zBg mevrouw de duif eiken dag andere duiven passeeren die haar door vleugel slagen uitnoodigden hen te volgen, maar zij was deugdzaam en niet voor verleiding vatbaar. Zij wachtte bedaard tot de duiventil gesloten en zij van haren geliefde gescheiden werd. Men beweert wel eens, dat zoo iets in de wereld niet dikwijls voorkomt. Zoodra de eieren 'gelegd waren, verkortte het mannetje zijne afwezigheid zooveel mogelijk en nam geregeld tegen een uur 's middags de plaats in het nest in. Wanneer ik het waagde hem te verplaatsen, sloeg hij mij met zijne vleugels, pikte mij in mijne vingers en ging weder bedaard in het nest zitten. Met welke gevoelens zouden deze vogels bezield zijn, bij het broeden der eieren? Het gevoel van liefde voor iets, dat met een dun huidje van witte kalk omgaven .is, laat zich moeilijk begrijpen. Ik zeg liefdewant de metaphysici, die een onder- Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan A. VAN DIJK. en zijne rechtverkrijgenden vergunning verleend is tot oprichting eener herstslplaats van koper-, blik- en zinkwerk in het pmd aan de Hoofdstraat no. 193, kadaster sectie L no. 120G. Schiedam, den 29sten April 1897, Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, '1 Mei '97. De oorlog tusschen Griekenland en Turhye. De ministeriëele crisis in Griekenland is tot oplossing gekomen. Het nieuwe kabinet heeft in tegenwoordig heid van Delvannis den eed in handen des Konings afgelegd, en aldus de leiding der zaken aanvaard. Het is samengesteld als volgtRalli, minister-president met de portefeuille van ma rine, Tsamados, minister van oorlog, Tinispoulo, minister van financiën, Eftanias, minister van onderwijs, Triantafyllanos, minister van justitie, en Theotokis, minister van binnenlandsche zaken. De laatste heeft eerst na langdurige aarze ling een portefeuille aanvaard. Gistermiddag te Athene aangekomen, hield hij eerst een langdurige conferentie met Ralli daarna legde hij den eed af in handen des Konings, met wien hij gedurende een uur den toestand besprak. Bij de eedsaflegging verklaarde Delyannis, dat Griekenland de uiterste voorzichtigheid diende in acht te nemen; hij beloofde voorts zijn steun aan het nieuwe kabinet. Hetzelfde verklaarde hij ook aan den cor respondent der Times, wien hij nog mededeelde, dat hij niet had willen aftreden, maar den Koning verzocht had, van zijn koninklijk pri vilege gebruik te maken, mits dat besluit geen veroordeeling van het aftredende ministerie bevatte. Aan dit verzoek is door den Koning dan ook gevolg gegeven. Ralli, die thans de verantwoordelijkheid voor de komende dingen, in het vertrouwen op eene meerderheid in de Kamer, op zich heeft ge nomen, was oorspronkelijk een aanhanger van Tricoupïsin een van diens kabinetten had hij ook zitting als minister van Justitie. Later scheidde hij zich van Tricoupis af. Hij heeft scheid tusschen instinct en verstand maken, hebben aan deze gevoelens denzeifden naam gegeven als bij den menscb. Als zoo'n losbol een aangenaam leven voor een zoo vervelenden broeitijd vaarweizegt, zal roen dat niet meer dan zijn plicht noemen. Maar als Jules Simon mij de plichten van de menschelijke ziel aantoont, heb ik dan niet het recht hem die onnoozeie beesten te toonen, die zonder een kerk en Sorbonne te hebben, hetzelfde doen als de besten onder ons. Ziehier wat ik nog meer waar genomen heb. Nauwelijks waren de kleintjes acht dagen oud, of de twee duiven besloten het voortbrengingswerk voort te zetten. Een nieuw nest gemaakt en eene nieuwe familie gesticht. Hij, die niet broedde, voedde de kleintjes of leerde ze maïskorrels oppik ken. De plicht! niets anders dan de plicht! Maar welke tegenstrijdige plichten! Het tweede broedsel komt uit, het eerste is bijna volwassen. Ze moeten kiezen. De menschen hebben een langeren tijd ter hunner beschikking,-om hunne gevoelens te openbaren, terwijl deze duiven slechts veertien dagen hebben. Zoo gauw de jongen dus in staat zijn, voor hun eigen voedsel te zorgen, worden ze door hun moeder, die veertien dagen geleden nog haar leven voor hen veil had, uit het nest verjaagd. De arme kleinen zullen zeker wei erg verwonderd zijn, zoo verstooten te worden. Andere dieren verslinden in sommige gevallen hunnB jongen; vooral het mannetje helt dan gauw tot deze onnatuurlijke wreedheid over. Het wijfje behoudt langer het gevoel van moederlijke liefde. Evenzoo is het met de menschen gesteld, want de ouderlijke liefde is gewoonlijk sterker en van langeren duur dan die der kinderen. te Pa.ijs zijn juridische studiën voltooid en werd later lioogleeraai" te Athene. Hij is onge veer 50 jaar oud eu zeer bemind in Attika, waarvoor hij ook zitting in de Kamer heeft. De Grieksche pers bespreekt natuurlijk de crisis en hare oplossing. De Pront zwijgt over het nieuwe kabinet en betreurt aliecn de langzame oplossing der crisis. De Asli zegt, dat het nieuwe ministerie een zware taak op zich neemt en hoopt, dat het geen rekening zal houden met straatrumoer. De Akropolis meent, dat de Koning persoon lijk de bemiddeling der mogendheden moet inroepen, terwijl enkele vooruitstrevende bladen het ministerie een kabinet der koninklijke ver dediging noemen. Op de Koning der raad der Akropolis zal volgen, mag zeker betwijfeld worden. Wel wordt in een speciale correspondentie uit Londen in de Independence Beige ver zekerd, dat Griekenland zich vertrouwelijk heeft gewend tot de mogendheden die ook in 1821 de zaak der Hellenen verdedigd hebben, nl. Frankrijk, Engeland en Rusland, om hun tus- schenkomst tot het verkrijgen van den vrede in te roepen. Maar deze verzekering vindt geen steun in andere berichten en schijnt ook min der geloofwaardig. Andere geruchten willen, dat Griekenland rechtstreeksehe onderhandelingen heeft aange knoopt met Turkijeweer andere, dat het bereid zou wezen zijn troepen nit Epirus en van Kreta terug te roepen, wat zeker hoogst onwaarschijnlijk klinkt. In Turksche kringen eindelijk acht men een wapenstilstand mogelijk, doch een tusschen- komst der mogendheden hoogst onwaarschijn lijk, daar de Sultan, naar het schijnt, niet van zins is, een schadeloosstelling te vragen, maar alleen zou aandringen op den status quo ante, den vroegeren stand van zaken. Intussehen is de krijg in Thessalië opnieuw ontbrand. Onder dagteekening van gisteren seinde Ed- hem-paeha aan zijn regeering, dat Trikala ge nomen was en dat twee divisies oprukten naar Volo en Phersala. Van de laatste divisie is nog niets bekend De eerste daarentegen is in zijn opmarsch bij Velestino gestuit op Grieksche troepen, en wel de brigade Smolenitz, die een gunstige stelling innam en later van uit Phersala versterking ontving. Na een hevig gevecht zouden de Turken, volgens een bericht uit Athene, terug geslagen zijn. De Grieken waren vijftien duizend man sterk. Bij Phersala staan dertig duizend man Griek sche troepen. Een volkomen verandering heeft thans plaats gevonden in den generalen staf te Phersala. Dat er ook in de duivenwereld deugd en ondeugd voorkomt, kan ik door verscheiden voorbeelden aantoonen, waarvan ik er hier één Iaat volgen. Behalve mijne twee ruigpooten had ik nog twee burgemeestersduiven, met hooge borst. Toen de ruigpoot de burgemeestersduif voor het eerst zag, was het eerste wat hij deed, op hem toe te vliegen en hem geheel te plukken, zonder dat de laatste zich verdedigde. Ik kvam zooveel mogelijk tusschen- beide, maar het gaf niets; eiken avond kwam het ongelukkige beest verwond en bebloed in zijn hokje terug. Maar wie schetst mijne verbazing, toen ik den volgenden dag de rollen omgekeerd zag en de ruigpootigo er leelijk van langs kreeg. Naderhand merkte ik op dat het wijlje van den lafaard eieren geiegd had. Het schijnt met de beesten evenais met de menschen te gaanniets schijnt meer moed te geven, dan iels te hebben, dat men moet ver dedigen. Maar het mooiste is, dat die gevechten duurden tot een der twee wijfjes eieren gelegd hadden hun lust tot strijden neemt daardoor af of, •zooals wij het noemen, hun moreele kracht. De andere neemt dan revanche, zoodat ieder zijn beurt van nederlaag en overwinning heeft. De burgemeestorsduif ging eens broeden zonder eieren geiegd te hebben en het mannetje dat haar geregeld afloste, vocht in zijn vrijen tijd met den ruigpoot, alsof hij werkelijk zijne eieren verdedigen moest. Dus zelfs bij de vogels is de kracht der verbeel ding even sterk als de werkelijkheid. Men moet hopen om sterk te zijn, de verbeelding zelve is een soort kracht. Zoo wordt door de duif de loomheid van den nrcnschehjken vooruitgang uitgelegd.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5