Gemengd Kieuws. Generaal Mieris en de kolonels Saponntrakis, Juastrapas en Autonïades, bij wie tot nog toe de leiding der operaties berustte, zijn op den achtergrond getreden. Kolonel Smolenitz is opgetreden als chef van der generalen staf, met de bevoegdheid de officieren onder zijn onmiddellijke bevelen zelf te kiezen. Nadere bijzonderheden worden nog medege deeld over de bezetting van Larissa door de Turken. Toen de Turksche voorhoede, cavalerie ge steund door artillerie, voor de stad aankwam, werd eerst eenig kanonvuur afgegeven om te zien of de Grieken nog in de stad waren. Alles bleef evenwel rustig, en nu rukte de cavalerie, steeds beschermd door het geschm, de stad bimen. Sefullah-hey en Grumbckow- pacha waren het eerst in de stad. De eerste is tot pacha verheven, de laatste kreeg een hooge ridderorde. Den 27sten trok Edhem-pacha, met eerbied door de Mohammedaansche bevolking ontvan gen, de stad binnen; hij heeft zijn kwartier opgeslagen in het huis, waar de Grieksehe kroonprins bad gewoond. Een groote hoeveelheid ammunitie werd buit gemaakt; de 45 eenJmeter-kanonnen in het fort waren volkomen in orde. Dat de Grieken een zóo sterke stelling heb ben verlaten, is onbegrijpelijk. Thans is te Larissa alles rustig, en de be woners beginnen in de stad terug te keeren. Plundering is op strenge straffen door den civielen gouverneur verboden. Nog wordt uit Larissa bericht, dat Volo door de Grieken is ontruimd, en dat een bezetting door de Turken ieder oogenblik kan tegemoet- gezien worden. Indien het echter waar is, dat de Turken bij Velestino teruggeslagen zijn, dan blijkt die profetie achteraf wel wat gewaagd te zgn ge weest. De berichten uit Epirus zijn nog altijd zeer verward en weinig betrouwbaar. Zeker is het evenwel, dat de Grieken wei nig vorderen, ook al behalen zrj in verschil lende gevechten eenig voordeel. Een depêche, van den militairen bevelhebber van Janina te Konstantinopel ontvangen, spreekt anders juist weer van een klein succes der Turksche troepen. De brigade Mustafa-paclia zou Donderdag 1.1. de hoogten bij Mechesta Karawansaraï bezet en de Grieken genoodzaakt hebben zich terug te trekken. liet is daar in Epirus een voortdurend ba- lanceeren om het doode punt. Saiid-pacha is te Janina aangekomen en heeft liet bevel over het Turksche leger in Epirus aanvaard. Onder de Grieken schijnt het verraad rond te sluipen. Een Turksch spion is gevangenge nomen, die een belangrijke mededeeling van een officier omtrent het plan van verdediging bij zich droeg. Een troep Grieken, die zich in de omstreken van Previtza vertoonde, is volgens een telegram uit Saloniki, geheel uiteengeslagen. Het Grieksehe eskader is te Volo aangekomen; zoo ook de Fransche kruiser Trv.de Volgens een te Konstantinopel circuleerend gerucht worden te Smyrna troepen samenge trokken voor een expeditie naar Kreta. De Porte heeft als hare meening verklaard, dat alle verdragen met Griekenland krachteloos zijn geworden ten gevolge von den oorlog. Daarom ontkent zij het recht om aan Grie ken certificaten van vreemde bescherming uit te reiken. De troepen te Konstantinopel zijn met Mau sergewei en bewapend. De Enquête-commissie. De parlementaire enquête-commissie inzake Zuid-Afrika kwam gisteren te Londen opnieuw hijeen. Alle leden waren tegenwoordig, en de zitting mag zeker hoogst gewichtig worden genoemd. Gehoord werd allereerst dr. Rutherford Har- ris, secretaris der Chartered Company te Kaapstad, jarenlang Rhodes' vertrouwde vriend. Deze las een gedrukte verklaring voor. Hij erkende daarin dat hij, big' zijn onder handeling met Chamberlain over de onmiddel lijke overdracht van het Bechuanaland-pro- tectoraat aan de Chartered Company, gebruik had gemaakt van een wenk van Rhodes. Hij had n.l. laten uitkomen dat met het oog op de spanning te Johannesburg de plaat sing der politie van de Chartered Company op de Transvaalsche grens wenschelijk was. Hij erkende echter, dat de minister in, het gesprek, waarop hij zinspeelde, terstond zijn verklaring had gestuit. Hij erkende voorts, wapenen in Engeland te hebben gekocht en naar Zuid-Afrika gezonden, wetende dat die, zoo noodig. voor Johannes burg zouden worden bestemd. Ook gaf hij toe, den brief, waarin Jamesons hulp werd ingeroepen, aan de Times te heb ben geseind. Naar aanleiding van Harris' verklaring wenschte Chamberlain, ook in aanmerking nemende de spanning in Zuid-Afrika, gehoord te worden. Dit geschiedde, en de minister zette nu zgn rol in den zomer van 1895 uiteen. Hij was destgds tegen de overdracht van Beehuanaland geweest, "hoewel hü het plan van Rhodes omtrent een spoorweg door Rho- desië voorstond. Hij had evenwel niet de regelingen, die fei telijk door zijn voorgangers reeds waren ge- trollen, te niet willen doen, en had daarom, met goedkeuring der Kafferhoofden, de meest bevredigende regeling getroffen. Hij herinnerde zich Harris' uitlatingen over een onbloedige revolutie te Johannesburg, maar had hem gezegd dat hij geen vertrouwelijke mededeelingen wenschte. Toen, evenmin als langer dan 24 uur vóór Jamesons inval, had hij ook maar iets daarvan geweten of zelfs vermoed. Over deze verklaring die blijkbaar indruk maakte, ontspon zich een kruisverhoor. Labouchère vroeg of Chamberlain in 189G een correspondentie van Rhodes en Harris had gezien. De minister erkende dit. Harcourt verhoorde daarover nu Harris, waaruit bleek dat Chamberlain die correspon dentie slechts voor een deel had gezien, daar getuige alle interkoloniale depêches van de eerste dagen van 1896 had doen vernietigen, zoodra de Boeren het dagboek van White en den sleutel tot de cijfertelegrammen in handen hadden. In den brief, dien hij aan de Times seinde, had hij zelf den 29sten December als datum ingevuld. Dit kwam, naar zijne meening, het best uit met Jamesons plannen. Op een vraag van Harcourt erkende Harris bij zijn bezoek aan Engeland twee directeuren der Chartered Company, evenwel niet in hun qualiteit als directeuren, te hebben gesproken, n.l. Maguire en Beit; zij zouden trouwens best kunnen getuigen. Op enkele andere vragen van Harcourt bleef getuige het antwoord schuldig. Nog gaf hij echter toe, dat zijn telegrammen kort vóór Jamesons invloed niet alle volkomen waarheid hadden behelsd. Hij deelde voorts nog mede, dat de beweging te Johannesburg mislukt was door oneenigheid onder het hervormingscomité. Eindelijk was bij het niet eens met Leonard, dat Transvaal een Engelsche republiek moest worden. Toen Harcourt opmerkte, dat de re geering van Transvaal toch ook republikeinsch was, riep hij uit, dat dit niet waar was hij noemde die regeering een zuiver despotisme. Labouchère besprak nog de mogelijkheid om de vernietigde cijfertelegrammen te krijgen; de telegraafkantoren zonden toch wel afschriften bezitten. De Voorzitter bepaalde dienaangaande, dat daarover in de volgende week in geheime zitting zou beraadslaagd worden. Chamberlain was als altijd norsch en bits, Harris daarentegen opgeruimd en luchthartig. CSemengde Mededeelingen. De Duitsche Bondsraad heeft het nieuwe wetboek van koophandel goedgekeurd. De Duitsch-liberale en nationale Oostenrijk- sche afgevaardigden hebben een motie inge diend, waarin de ministers Badeni, Gleispach, Ledebur-Wicheln, Iglanz en Bitinsky in staat van beschuldiging worden gesteld, wegens schen ding der grondwet door de taai-verordening voor Boheme en Moravië. Koningin Victoria is te Windsor terugge keerd. Het Kaapsche Huis heeft aangenomen een motie, aandringende op beperking van onge- wenschte immigratie. Een eigenaardigen uitslag leverde de stem ming op over de motie-Merriman, waarin gebrek aan vertrouwen werd uitgedrukt in de regee ring, die een werktuig in handen van Rhodes werd genoemd. Nadat Sivewright verklaard had, dat de regee ring haar best wil doen om den vrede te handhaven, indien Transvaal slechts verzoe ningsgezindheid toont, en de Hollandsche afge vaardigden Rhodes heftig hadden aangevallen, bleken de stemmen over de motie te staken. De voorzitter bracht daarop zijn beslissende stem uit, waardoor de stemming ten gunste der regeering uitviel. Hen oplichter. Op 15 April jl. heeft zich te 's-Gravenhage bij een ingezetenen vervoegd eeo man, die zich noemde Heinrich Hendricks. Hij gaf voor te zijn geboren in Friesland, nabij Harlingen, te wonen te Oldenburg en op 14 April 1897 te Rotterdam te zyn aangekomen met een koop vaardijschip waarop hg stuurman was geweest. Ongeveer 42 jaren, min of meer gezet, blond grijzend. Hij spreekt gebroken Hollandsch, goed Vlaamsch, Duitsch en Engelsch. Bij een ingezetena gaf hij voor dat zijn kist voor hem geschenken van zijn broeder bevatte, die te St. Louis woonde. Die geschenken bestonden uit 25 kilogram koffie, suiker eu zgde. Hij gaf blijken werkelijk te St. Louis te zijn geweest en daar te heoben gekend den broeder van den ingezetene. Na een gastvrge ontvangst vertelde hij dat 't slot van zijn kist defect was, dat hij daarom de geschenken eerst den volgenden dag kon brengen, dat hg daardoor ook niet bij zyn geld kon en daarom ter leen wenschte te hebben een som van f35, die bij'-daags daarna zou te rug brengen. Hij is verdwenen er liet niets meer van zich hooren. Te Rotterdam deed hij op 16 dezer ongeveer hetzelfde en noemde zich daar Heinrich Hen drik Peter. De commissaris van politie der 2e afdeeling te 'sGravenhage verzoekt zijne aan houding en geleiding voor den naast by zij oden officier of hulp-officier van justitie en bericht. Nog eens weer de burgemeester van Zaamlag. In de gisterenmiddag gehouden raadsver gadering was ingekomen een antwoord van den Commissaris der Koningin op het adres van den raad, verzoekende, dat de commissaris een zich naar alle richtingen bewegend onderzoek zou instellen naar de handelingen van den burgemeester. De commissaris antwoordde dat hg zich nu en te allen tgde voorbehoudt te onderzoeken als hg wil en dat hg thans geen termen, vindt om te onderzoeken. Aan het slot van de vergadering werd, op voorstel van den heer Tan de Ree, door den raad een besluit genomen, waarin genoemd worden alle commissiën en personen, die in de raadzaal worden toegelaten. De burgemeester bomt in deze lijst niet voor. Aan hem is dus de toegang tot de raadzaal door den raad ontzegd. Dit besluit werd genomen met zes tegen een stem. Tegen stemde de wethouder Riemens. De burgemeester verklaarde dit besluit niet uit te voeren, doch in appèl te gaan. Hen oude Jciezer. De oudste in jaren der op de kiezerslijst voor de gemeente Opsterland voorkomende personen, heeft reeds een respectabelen ouderdom bereikt. Het is de beer .J L. Zwanenburg te Terwis- pel, die in December 1801 werd geboren. Hg is kiesgerechtigd voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den gemeenteraad. Een wonderkind. Moritz Frank), die jaren geleden als won derkind een tocht door Europa heeft gemaakt en ieder over zijn rekentalent in verbazing bracht, is thans als krankzinnige in een gesticht in Hongarije opgenomen. Hg was na lange zwerftochten een bedelaar geworden. Opmerkelijk is het, dat zgn reken talent niet verloren is gegaan en men daar door heeft ontdekt, wie hij is; want hij geeft op andere dan rekenkunstige vragen geen ver standig antwoord. Zoo bleek uit een sterrekundige berekening die hem werd voorgelegd en waarop hij een antwoord gaf, afwijkend, van dat van Flamma- rion dat hg gelijk had en in Flammarions werk een drukfout voorkwam. De geneeskundigen geven nog niet de hoop op van herstel. Opsporing verzocht. De officier van justitie te Breda verzoekt opsporing, aanhouding en bericht van C. J. M., vroeger agent van een levensverzekering maatschappij sAntwerpia" te Roosendaal, thans voortvluchtig. Hij wordt verdacht zich aan verduistering onder verzwarende omstandig heden te hebben schuldig gemaakt. Een gevaarlijk sujet gesnapt. Men schrijft uit Ymuiden, d. d. 27 April Door de politie te Ymuiden werd gisteren gearresteerd en goed opgeborgen een persoon naar wien reeds Tang werd gezocht. Dit gevaar lijk sujet genaamd J. de Gr. was sedert vorig jaar gesignaleerd wegens inbraken ea diefstal len, te Gorinchem en Rotterdam gepleegd. Ook eergisteren heeft hij zich te Velsen aan diefstal van een hoi loge schuldig gemaakt, en gisteren heeft hij een wandelaar op den publieken weg van zgn horloge beroofd. Een dezer horloges werd nog by zgn arrestatie op hem gevonden. Hij heeft een en ander bekend. Door een toeval was het der politie bekend geworden, dat hij zich hier in den omtrek op hield, doch lang duurde het en veel moeite heeft het gekost voor hy in de overal open staande val liep. Voor geen kleintje vervaard, In den nacht van Zaterdag op Zondag is naar men ons uit Hulst meldt even voorby Calloo een tabaksmokkelaar, door dezen aangeschoten. Toen hg van zgn escapade terug kwam, bevond de bij hem geroepen dokter twee kogels in zgn zitdeelen. Toch was hij met kar, paard en lading op zgn bestemmings plaats aangekomen. MC.) Onvoorzichtig. Vrijdagmorgen werden op de Nymeegsche boot te Nijmegen ter eere van het 25-jarig huwelijksfeest van een der directeuren schoten gelost met een zoogenaamde kattenkop, waarbij de matroos F. H. een vonkje van de lont liet vallen in een in de nabijheid staand vaatje buskruit, waarin ongeveer 5 kg. buskruit. Bij de ontploffing daarvan verbrandde H. zijn ge zicht en kleeding. Ofschoon aanvankelijk ge vreesd werd voor het verlies van het gezicht, schijnt er toch hoop te bestaan, dat dit be houden zal worden. Dr. Nicolai verleende de eerste heelkundige hulp. zaten dezer dagen de wederzjjdsche ouders van een bruidspaar met de getuigen en familieleden op het bruidspaar te wachten, om bg de vol trekking van het huwelijk tegenwoordig te zijn en voor zooveel noodig hunne toestemming te geven. Wie er echter kwamen, het bruidspaar niet, zoodat men eindelijk het wachten moede, maar weder naar huis ging. Te min. In Engeland is dezer dagen een man, die een kat in een gloeiende oven verbrand heeft het dier sprong er nog eenige keeren uit tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Mislukte huwelijksvoltrekking. Op het raadhuis van een Geldersche gemeente Baldadigheid, Te Dortmund hebben eenige straatjongens een vuurtje gestookt onder een aantal rollen met electrische kabels, die de firma Siemens en Halske ten gebruike voor een tramaanleg hadden gezonden. Twintig rollen zgn daardoor onbruikbaar geworden. Het is nu de vraag, wie de schade moet dragen, de leverancier dan wel de stad, op welker bergplaats de rollen werden bewaard, maar niet goed bewaakt. Electrische tram. Te Parijs kwam deze week stoornis op een electrische tramlijn, die naar een buitenwijk voert en ondergrondsche geleiding heeft. Achter de tram reed een met twee paarden bespannen wagen. Toen de paarden op een der metalen platen trapten die de stroomverbinding teweeg brengen, vielen beiden dood neder. De reden van dit ongeluk is nog niet opgehelderd. Een zeeramp. Bij het eiland Miquelon, ten zuiden van Newfoundland, is de Fransche visschersbom Vaillant op een ijsberg gestooten. De boeg spleet van één, in hetinstroomende water ver dronk een deel der bemanning die in het voor onder was, en anderen werden gedood door vallende raas. Er was nog juist tjjd om de booten uit te zetten, maar tijdens de inscheping der opvarenden zonk de schuit in de diepte. Voor zoover bekend is, ontsnapten maar zeven man in een der booten. Van deze zijn drie op zee van uitputting gestorven; de overige zijn na vgf dagen rondzwervens in betreurenswear- digen toestand gered door de Fransche bark Victor Eugene. Er waren aan boord van de Vaillant 73 man men vreest dat 66 van deze verdronken zgn. Brand in een haven Een zware brand heeft Dinsdag ia de haven van Newport News in Virginia gewoed. Twee steigers met de daar opgeslagen goederen, de Britsche stoomboot Clintonia, het Bremer zeil schip Bischoff en de Noorsche stoomer Bolveig zgn een prooi der vlammen geworden. De kapi tein van de Bischoff' bekwam zware brandwon den en drie matrozen verdronken. De schade wordt op 2,5 millioen dollars geschat, waar onder voor een mill'oen aan graan en koop mansgoederen. Be overstroomingen in Amerika. Ook uit Okiahama komen berichten van zware overstroomingen. Het meest heeft Guthree geleden. De huizen zijn verwoest, de bewoners grepen zich vast aan wat ze maar vinden kon den. Velen werden in den slaap verrast door het water en medegesleurd. Men spreekt van honderd tot tweehonderd slachtolu-.s. De schade wordt ruw op twee tot vijfhonderdduizend dol lars geschat. Een interview van Oom Paul. Een verslaggeefster van een Engelsch blad beschrijft als volgt het onderhoud, dat presi dent Kruger op haar verzoek met haar had. aToen ik de presidentswoning genaderd was, een laag gebouw met nieuw-geschilderde hou ten palen er voor, werd ik binnengeleid door een halfbakken jongmenschmeneer Tjaart Kruger, den particieren secretaris van zijn vader, op een vet salaris. »De president zat aan een ronde tafel toen ik binnenkwam, druk aan 't redeneeren met twee slechtgekleede burgersover de runder pest, zooals ik later merkte; ik ging dus zitten tot hg klaar zou zijn. U weet hoe hij er uitziet? En dan heeft hij nog een alleronaangenaamste stem half krassend, half grommend. Er lagen pijpen eu tabak op tafel en een donkerblauwe glazen kwispedoor, ongeveer een voet hoog, stond naast hem. ïEen rood-katoenen zakdoek vooruitstre vende kleur 1 hing achter zijn stoel neer. In een der hoeken van de kamer stond een schilderij, hem zelf voorstellende, een dito statuette stond in den tegenover.gestelden hoek, en een medaillon met weer dezelfde onklassieke gelaatstrekken hing aan een der mureD. Het geheele vertrek is vol voorstellingen van hem zelf in verf, steen en metaal. »Twee metalen schildpadden waarschijnlijk tabakspotten stonden dicht bij hem op tafel. nik ben benieuwd of deze hem op zijn be kende vergelijking over den opstand te Johan nesburg hebben gebracht. »Toen de twee heeren der runderpest ver trokken waren, gaf hg mij te kennen, dat ik naderbij kon komen, juist alsof ik een patiënte was in een hospitaal in East End. »Ik moet zeggen, dat zgn manieren in over eenstemming zijn met zgn uiterlijk. aHij is vandaag bijzonder norsch'" had men mg ge-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6