Be Blonde Trouwen van Ulmenried. 51"" jaargang. Dinsdag 4 Mei 1897. N°. 9310. Keuiiisseviiiff. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: IL J. C. EOELANTS. OFFICIEEL. BUITENLAND. j dS lijp- AsOHKEMEinrspEijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommcreo.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Tclcplioon ATo. 123. ADvrr.TKNTrErnijsvan 1—5 gewone regels met inbe grip vau eeue Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.1Q Bij abonnement wordt korting verleend. '*o?iSjgKrsr Oproeping In activiteit van miliciens- verlofgangers der lichtingen van 1893, 1891 en 1895. De burgemeester van Schiedam, Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland van 14 April j.lA no., 1048 (2de Afd.Provinciaal Had no. 20 Brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden: to dat de miliciens-verlofgangers van de lichtingen van 1893, 1894 eu 1895, behoorende tot de navolgende korpsen, dit jaar onder de wapenen worden geroepen gedurende den tijd hieronder aangegeven. Lichtingen 1893 en 1894. Regiment Grenadiers en Jageis, te, 2e en 4e bataljon van 25 Augustus tot en met 8 September; 5e bataljon van 4 Augustus tot en met 28 Augustus; 3e bataljon, 14 der 4e compagnie van 25 Mei tot en met 18 Juni; 3e bataljon, 14 der 4e compagnie van 28 Juni tot 22 Juli. tste Regiment Infanterie, le, 2e, 3e en 4e bataljon, van 25 Augustus tot en met 8 September2de Regiment Infanterie, te, 2e, 3e en 4e bataljon, van 24 Augustus tot en met 17 September; 3de Regiment Infanterie, le, 2e, 3e en 4e bataljon van 24 Augustus tot en met 17 September. 4e Regiment Infanterie, le, 2e, 3e en 4c bataljon van 25 Augustus tot en met 8 September. 5e Regiment Infanterie, le bataljon van 25 Augustus tot en met 8 September; 2e, 3e en 4e bataljon van 4 Augustus tot en met 28 Augustus. 6de Regiment Infanterie, le, 2e, 3o en 4e bataljon van 24 Augustus tot en met 17 September. 7e Regiment Infanterie, te, 2e, 3e en 4e bataljon, van 25 Augustus tot en met 8 September. 8ste Regiment Infanterie, le, 2e, 3e en 4e bataljon van 25 Augustus tot en met 8 September; 5e bataljon, }4 der 4e compagnie van 1 Juni tot eu met 25 Juni; 5e bataljon, le, 2e, 3e en \4 der 4e compagnie van 4 Augustus tot en met 28 Augustus. Lichting 1894. Regiment Grenadiers en Jagers, 3e bataljon, le, 2e en 3e compagnie, le Regiment In fanterie, 5e bataljon, 2e Regiment Infanterie, 5e ba taljon, 3e regiment Infanterie, 5de bataljon, 4e Regi ment Infanterie, 5e bataljon. 5e Regiment infanterie, 5e bataljon, 6e Regiment Infanterie, 5e bataljon en 7e Regiment Infanterie, 5e bataljon, van 25 Augustus tot en met 8 September. Lichting 1894. 1ste Compagnie Hospitaalsoldaten van 9 Augustus tot en met 8 September. 2e Com pagnie Hospitaal soldaten, van 9 Augustus tot en met 8 September. 3de Compagnie Hospitaalsoldaten van 24 Augustus tot en met 17 September. Lichting 1894. le Regiment Veld-Artillerie, 1e, 3e en 5e batterij, van 23 Juni tot en met 27 Juli, 2e, 4e en Ge batterij, van 29 Juli tot en met 1 September; 2de Regiment Veld-Artillerie, le, 4e, en 5e batterij van 21 Juli tot en met 24 Augustus, 2e, 3e, en 6e batterij van 25 Augustus tot en met 28 September; 3e Regiment Veld-Artillerie, le, 5e en Ge batterij van 7 Juli tot en met 10 Augustus, 2e, 3e en 4e batterij van 16 Augustus tot en met 18 September. Korps Rijdende Artillerie, le batterij van 24 Mei tot en met 26 Juni, 2e batterij van 28 Juni tot en met 31 Juli. Korps Pontonniers, le compagnie van 23 Augustus Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 29) In doodelijken schrik was Frederik Leopold wakker geworden. Wat was dat voor een vloek? Hij wist daarvan niets af. En toen hij tegen den morgen weder in sliep, droomde hij weder van Uraca en hij zag haar weenend en smeekend en de handen wringend naast zich staan en hij hoorde haar klagen, dat haar vloek haar zelve tot eene vervloeking geworden was en dat zij slechts, wanneer hij den rooden toren liet afbreken en de heks liet begraven in gewijde aarde, rust zou vinden. Frederik Leopold schreef den wonderbaarlijken droom nauwkeurig op in de kroniek van Uloienried, terwijl hij er bijvoegde Idem, zal het bewijzen op welke wonderbaarlijke wijze de menschelijke geest in slaap rondgaat en aaneenvoeg!, wat hij des daags heeft gedacht. Ik, schrijver dezes, beken op den dag voor dezen droom bevolen te hebben, dat eene iosgegane steen aan het graf van Uraca zoude vastgemaakt worden met versche kalk. Idem, heb ben wij aan tafel gesproken over heksen, idem heb ik mij van den toestand van den rooden toren, welke om onbekende reden is dichtgemetseld, overtuigd. Zoo had de jonker zeer natuurlijke oorzaken tot en met 24 September, 2e compagnie van 3 Augus tus tot en met 4 September. Korps Torpedisten, 1e peleton van de le compagnie {plaats, van opkomst tori de Ruijter), 2e peleton van de te compagnie {plaats van opkomt HelleioeMuis) van 19 Augustus tot en met 22 September; le peloton van de 2e compagnie plaats van opkomst foit aan den Hoek van Holland), 2e peleton van de 2e compagnie {plaats van opkoms den Helder), van 2 Juli tot met 5 Augustus. Lichting 1895. tste Regiment Vesting-Arlillerie, te, 2e, 3e, 4e en 10e compagnie, van 10 Augustus tot en met 1i September; 5e, 6e en 9e compagnie, van 8 Juni tot en met 10 Juli; 7e en 8e compagnie van 3 Augustus tot en met 4 September. 2e Regiment Vesting-Artillerie, le, 3e, 5e, 8e en9e compagnie, van 1 September tot en met 2 October; 2e compagnie, van 7 September tot on met 9 October; 4e compag nie van 17 Augustus tot on met 18 September; (ie compagnie van 21 Jum tot en met 23 Juli7e com pagnie van G Juli tot en met 7 Augustus; 10e com pagnie van 27 Juli tot en met 28 Augustus. 3e Re giment Vesting-Artillerie, le, 4e en 5e compagnie, van 14 September tot en met 16 October; 2e, 3e, Ge, 7e, 9e en 10e compagnie, van 13 Angustus tot en met 16 September; 8e compagnie, van 1 Juni toten met 3 Juli. 4c Regiment Vesting-Artillerie, 1e en 3e compagnie, van 22 Juni tot en met 24 Juli; 2e, 3e en 4e compagnie, van 3 Augustus lot en met 4 Sep tember; Ge, 7e, 8e, 9e eu 10e compagnie, van 20 Juli tot en met 21 Augustus. Korps P.intserfort-Aitillerie, 1e compagnie, van 18 Juni tot en met 22 Juli; 2e compagnie, van 18 Juni tot en met 22 Juli; 3e com pagnie van 26 Mei tot en met 30 Juni; 4e compag nie, var. 11 Juni tot en met 13 Juli. Lichting 1894. Korps Genietroepen (uitgezonderd de vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het be paalde in den eersten volzin van art. 6 van bet Ko ninklijk besluit van 29 Februari 1884, no. 13; de adspirant-vestmgtelegrafisten en de overige miliciens ingedeeld bij de telegraafcompagme), van 21 Juli tot en met 24 Augustus. Lichting 1895. Korps Genietroepen (uitgezonderd als voren), van 9 Juni tot eu met 13 Juli. Lichting 1893. Korps Genietroepen, de miliciens- vestingtelegrafisten die hiervoren worden uitgezonderd, le serie van 12 Augustus tot en mot 21 Augustus, 2e serie van 19 Augustus tot en met 28 Augustus. Lichtingen 1894 en 1895. Korps Genietroepen, de miiiciens-adspirant-vestingtelegraüsten, van 12 Augustus tot 15 September Lichtingen 1894 en 1895. Korps Genietroepen, de overige miliciens van de telegraafcompagnie die hier voren worden uitgezonderd, van 9 juni tot en met 13 Juli. 2o. dat, aangezien blijkens bovenstaande opgave, de miliciens der lichtingen van 1893 en 1894, behoo rende tot de 4e Compagnie van het 3e bataljon van het regiment Grenadiers en Jagers en tot de 4e Compagnie van het 5e bataljon van het 8e regiment Infanterie, alsmede de miliciens Vesting-Telegra fisten der lichting van 1895, de miliciens adspirant- Vesting-Telegrafisten en de overige miliciens, ingedeeld bij de Telegraaf-Compagnie van het korps Genietroepen der lichtingen van 1894 en 1893, bij gedeelten op verschillende datums onder de wape nen moeten komen, bij nadere bekendmaking, ter kennis van die miliciens zal worden gebracht, op welke dagen ieder hunner gehouden zal zijn onder de wapenen te komen 3o. dat de verlofgangers, voor wie de opkomst op eenen Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeenten, vanwaar zij niet in éen dag hun gar nizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch behoeven te begeven en den volgenden dag, zoo vroegtijdig mogelijk, bij bet korps zullen moeten aankomen gevonden voor zijnen droom, niet vermoedend op welke wonderlijke wijze hij de geschiedenis van vroeger dagen over het hoofd had gezien en rustig vertrok hij zijn noodlot te gemoet. Dat was eene gebeurtenis aan het hof, dat te Mauritsburg resideerde, toen Daphné van Ulmenried verscheen en hare verblindende schoonheid zonder schroom toonde. In een wit, met goud doorvveikt, wijd overkleed, over eene robe van het helste blauwe atlas, met rozen om het wijd opengesneden corsage, in den vollen bloei van hare twintig jaren, zoo verscheen zij aan het schitterende hof van August den sterke, betooverend in bare kinderlijke schuchterheid en naïveteit, als een welriekend lente- gedicht, zoo zonnig en levenswarm. Voor zij nog een half uur aanwezig was geweest, werd zij reeds door allen omringd, pratend, lachend en gelukkig, want zij wist nog niet, dat dit alles slechts een gevolg was van haar betooverend persoontje, en dat zich geen mensch om haar bekommerd zou hebben, wanneer zij ieelijk, ongracieus en lomp geweest was. Maar, aarts-hypocrist wat valt u in om deze bekoor lijke vrouw zoo lang in eenzaamheid ts begraven, zeide de keurvorst schertsend tot den jonker, die met tamelijk gemengde gevoelens Daphné's tiiumplien aanschouwde, want hoewel hij zich eenerzijds daar over verheugde, en zich daardoor gestreeld ge voelde, kwam er aan den anderen kant toch een wonderbaarlijk gevoel van smart bij hem op, dat hem onaangenaam aandeed. En dit gevoel sprak nog duidelijker bij hem, toon hij zag, dat het voor namelijk de keurvorst was, die zicb met Daphné bemoeide, met haar rondwandelde en haar alles toonde, wat het zien waard was. 4o. dat de miliciens zullen gehouden zijn zich op den dag humiei opkomst, vóór des namiddags vier uien bij bun korps aan te melden, mot uitzondering van de miliciens vestingtelegrafisten, die zich op den dag van opkomst vóai 1 uur dos namiddags bij bun koi ps hebben te vei voegen. De betrokken verlofgangers voor zoover zij met zijn begrepen onder die, vermeld sub. no. 2 liiei boven, worden mitsdien verwittigd, dat zij zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitmeting door hen bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, als mede van veilofpis en zakboekje, op liet bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevinden dat zij zich vooraf ter gemeente-secretarie moeten vervoegen, zoowel tot bet afteekenen van bun verlofpas als tot bet ontvangen van de passagebiljetten en daggelden voor zoover zij daarop aanspraak hebben dat verlofgangers, die in gebreken blijven op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, bij hunne I itore opkomst zoo veel langer in dienst worden gehouden en zij, die aan de npioeping niet voldoen, als deserteur zullen worden behandelddat zij, die wegens ziekte of gebreken aan de oproeping met kunnen voldoen, daarvan moeten doen blijken door eene ter gemeente-secretarie over te leggen geneeskundige verklaring, en dat die verlof gangers voorts verplicht zijn, zich na bun bei stel onmiddellijk bij hunne korpsen te veivoegen. En dat, na deze openbare kennisgeving, ieder milicien hierin betrokken, geacht vvoidt van zijne verplichting kennis te dragen, waardoor bij gehouden is, zonder verdere opioeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen en derhalve later geeni^ onwetendheid ten deze zal kunnen voorwenden. SCHIEDAM, den 3eu April 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 Mei '97. De oorlog tusschen Griekenland en Turkye. Het schijnt, dat inderdaad het gevecht bij Velestino een succes voor de Grieksche troepen is geweest. Immers, het bericht der overwinning, daar door de Grieken behaald, is wel door latere telegrammen, zij het ook uit Athene, bevestigd, terwijl van Turksche zijde, uit Konstantinopel, alleen wordt beweerd, dat de Turken 3 forten bij "Velestino hebben genomen, zonder dat evenwel ontkend wordt, dat de Grieksche troepen den aanval der Turken met succes hebben afgeslagen. Uit Athene dan bericht men over den bij Velestino gevoerden strijd nog het volgende. De aanval werd uitgevoerd door 8000 Turk sche infanteristen en 000 ruiters, ondersteund door 13 kanonnen. Op verschillende punten werd de brigade Smolenitz aangegrepen, die echter den aanval, met groote verliezen voor de Turken, terugsloeg. Ook een charge der Turksche cavallerie had geen succesde evzoni hielden zich uitstekend. Een Turksch regiment werd letterlijk gedecimeerd. De Grieken, die hulp ontvingen van een paar honderd franc- tireurs, verloren vijftig man. Tegenover dit succes in Thessalië staat echter O, mon filshet heeft de apparence, als kondet gij nog eenmaal een pouvoir aan het hof worden door de charmante petite êpousefluisterde de opperhofmeesteres haren zoon in. Bij deze woorden kwam er eene koude riiüng over den jonker en het stokte in zijne keel. August de sterke was toenmaals nog een schoon man, die bij de vrouwen van de eene overwinning naar de andere schreed. Daarbij was hij een machtig vorst, die niet alleen met den keurvorstelijken hoed, maar ook nog door den Poolschen konings kroon kon schitteren. Daphné echter was on ervaren en lichtgeloovig wat zou er geschieden, wanneer de verzoeking ook tot haar kwam. Frederik Leopold stelde zijn verschrikt gemoed weder gerust over de frivole uiting zijner moeder, toen hij met Daphné naar huis reed en zij niet moede werd hem haar enthousiasme over de pracht, die ten toon gespreid was, over de genade van den keurvorst enz. te vertellen. De jonker kende de wereld ook niet veel, maar hij kende het vrouwenhart nog minder toch zeide hem zijn instinct, dat datgene, waarover men spreekt, niet gevaarlijk kan zijn, wel datgene, waarover men het zwijgen bewaart. En zoo ging er meer dan eene week voorbij van steeds afwisselend genot aan bet weelderige hof te Mauritsburg, en hoe vaker zij daar ver schenen, dei te minder week de keurvorst van Daphné's zijde. Over Frederik Leopold kwam langzamerhand eene wonderlijke kalmte; hij had den dag van zijn vei trek naar Ulmenried vastgesteld, zonder dal Daphné zich daartegen had verzet, en met een begrijpelijk verlangen zag hij dien te gemoet. een nederlaag in Epirus. Karawansaraï is door de Turken genomen; de Grieken vluchtten, na hun kanonnen in de rivier te hebben geworpen, nanr Kometzades. Kolonel Manos zou zuidelijk van Karawansaraï omsingeld zijn. Onder datum van 1 April werd nog bericht van Grieksche zijde, dat liet leger le Art» was samengetrokken, welke stad met een beleg door de Turken werd bedreigd. Uit dezelfde bron en van denzelfden datum werd daarentegen gemeld, dat een brigade van 8000 man opnieuw naar Pentepigadia oprukt, terwijl gisteren uit Arta werd gedeind, dat hel Griek sche leger opnieuw in Epirus was gevallen en voor de derde maal Pliilippiada had bezet. De vijand zou zich te Pentepigadia bevinden. De Grieksche berichten zijn echter reeds zoo vaak onbetrouwbaar gebleken, dal liet steeds raadzaam is eene nadere bevestiging af te wachten. Wat de Grieksche vloot aangaat, meldt men van Santa Maura, op het gelijknamige eiland, dat het westelijk eskader Nikopolis en Agios Petros, noordelijk van Prevesa, beschoten heeft, en dat de Turken vluchtten. liet Oostelijk eskader bevindt zicli nog in de golf van Volo, ter geruststelling der inwoners en tot beveiliging der stad. De nog steeds aanhoudende geruchten van eene ontruiming van Volo door de Grieken en een bezetting door de Turken, lijken na den uitslag van liet gevecht bjj Velestino, weinig geloofwaardig. De spoorwegen tusschen Dedé Agatsch en Saioniki is door ongeregelde benden vernield. Het troepenvervoer naar de Thessalisclie grens ondervindt daardoor groote vertraging. Ter meerdere beveiliging van Saioniki zijn een Turksche batterij en 2 eskadrons cavallerie naar kaap Kara gezonden. Osman-pacha, die naar thans blijkt alleen ter inspectie naar het leger is gezonden, is naar kaap Kara vertrok ken om de verdedigingswerken te inspecteeren. Theotokis en Tsamados, de nieuwe ministers van binnenlandsehe zaken eu oorlog, zijn naar het leger in Thessalië vertrokken om zich persoonlijk van den toestand op de hoogte te stellen. Van hun onderzoek, zoo verklaarde de minis ter van buitenlandsche zaken aan den Atheen- schen correspondent der Standard, zal liet afhan gen of Griekenland den stiijd zal voortzetten. Voorloopig worden intusschen zooveel moge lijk reservisten en vrijwilligers naar het terrein van den strijd gezonden. De geruchten aangaande rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Griekenland en Turkije houden nog altijd aan. Zelfs zou, naar men te Berlijn verneemt, reeds aan de Poite zijn medegedeeld, dat Grie kenland, gehoor gevende aan den vertrouwe- lijken raad der mogendheden, thans in principe er toe bereid zou zijn Kreta te ontruimen. Zijn wij maar eerst woder thuis, dan wordt alles wel weder goed en in do reine nabijheid der kinderen zal deze roes spoedig vergeten zijn, dacht hij. Als besluit van de feesten aan het hof zoude er een gemaskerde partij gegeven worden, die de keurvorst opzettelijk hierom had bevolen, omdat Daphné het verlangen had te kennen gegeven zoo iets te leeren kennen. Men sprak over feeónaehtige voorstellingen, over magische verlichting van bat park en het slot en Daphné verkeerde daarom voortdurend in eene koortsachtige opgewondenheid. Op den dag voor het feest kwam zij buiten gewoon opgewonden op de kamer van haren gemaal Ik heb een ernstig verzoek, gij zult mij misschien atonnantc vinden, maar een rcfus is impossible. Zij had zich het jargon van het hof zoer gemak kelijk eigen gemaakt, de kleine viouw. Waarom spreken wij niet meer met elkaar als vroeger Mijn hemel, dat is zoo algemeen 1 Men moest zich eene eleganter manier van zich uit te drukken gemeenzaam maken, antwoordde Daphné gewichtig, terwijl zij haar neusje een weinig optrok. Goed, dat zult gij u mettertijd wel weer afwen wen, zeide de jonker droogjes. Nous verrons, antwooidde zij gebelgd, als een kind. Maar mijn verzoek. Dat moest gij mij vooruit verzekeren. Dat is niet noodig, mijne lieveling. Ligt het toestaan in mijne macht, dan zijt gij daarvan ook zeker. Daphné zweeg een oogenblik, zij wist blijkbaar niet hoe zij het zoude inkleeden. {Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1