Ü8 Bloaie Vromen ra Utand. 51'" jaargang Woensdag 5 Met 1897, N°. 9311. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAm Abossemeotskujs voor Schiedam, per kwartaal 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommcrso.02 BUREAU s BOTER8TKA.1T fO, TelepJioon ~Sa. 123. ADTtEnTENTrepniJS: van 1—5 gewone rcgela met inba- grip van ecnc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 Mei '07. Be oorlog tusschen Griekenland en Turkije. De berichten van het oorlogsterrein zijn nog altijd schaarseh. Een beslissende slag is nog niet geleverd en zal zich wellicht geruimen tijd laten wachten. Bij Veiestino hebben de Grieken overwonnen, doch uit latere berichten blijkt dat de Grieken vrijwel over een overmacht beschiktende aanval ging in hoofdzaak uit van Turksche cavallerie, die Diet gesteund werd door geschut. Volgens de laatste berichten heeft het Grieksche leger zijn stel ing bïj Phersala opge geven en is teiuggetro vken op het Othrysge- bergle. De twee ministers, die zich naar Phersala hebben begeven, zijn vandaar weder vertrokken en volgens sommigen reeds te Athene terug gekeerd. Aldaar wordt verzekerd, dat Karditza geno men is, en dat Edliem-paciia alleen op ver sterking wacht, om de Grieken aan te grijpen. Hoe het eigenlijk met Volo is gesteld, blijft een duistere geschiedenis. Thans meldt een telegram vandaar, dat de bevolking naar Euboea en naar Athene is ver trokken. Diie Fiansche, Engelsche enltaliaan- sche schepen zijn er aangekomen. Fransche mariniers patrouilleeren door de straten. Op het hospitaal is de Fransche vlag gehe- schen. De Grieksche oorlogskas is van Thes- salië naar Athene overgebracht. Dit zelfde telegram, waaruit schijnt te blijken dat Volo niet door de Turken is bezet, zegt nog, dat de Turken op enkele mijlen afslands van Veiestino staan, waar zich 18.000 Grieken bevinden. Wat den toestand in Epirus aangaat, blijkt uit nadere berichten, dat ook daar door slechte leiding het aanvankelijk succes is bedorven. De correspondent der Times geeft over den terugtocht der Grieken eenige bijzonderheden. Daaruit blijkt dat de Giieken, ondanks een aanval van 4000 Turken, hunne positie te Pentepigadia, den sleutel tot Janina, niet hadden versterkt. Slechts een klein aantal Grieken, die daarenboven door vijf dagen van strijd en gebrek uitgeput waren, hielden een bergpas bezet, terwiji achter hen, maar te ver weg om bijtijds hulp te kunnen verleenen, 6500 man in een goede stelling stonden. Te 4J4 uur in den namiddag begonnen 6000 Tinken de berghelling te beklimmen, terwijl zij een moorddadig vuur op het handjevol Grieken openden. Deze moesten te ruim vijf uur wijken en begonnen een geregelden terugtocht. In plaats van evenwel bij de eerstvolgende positie, waar 1000 man met 8 kanonnen stonden, stand Roman van Eufemia gravin von AdlejisfeldBallestrem 30) Ik heb een diamanten parure noodig, zeide zij eindelijk, maar het klonk niet erg beslist. Frederik Leopold lachte. Waarom wilt gij ook niet een landgoed op de maan, mijn hartje vroeg hij schertsend. Gij weet, beide i# voor mij evenzeer onbereikbaar. Maar de keurvorst heeft mij al gevraagd, waarom ik eeuwig en altijd dezelfde juweelen draag, riep Tnphné heftig. Eerst gisterenavond heeft hij mij gezegd, dat ik diamanten dragen moest, omdat dat de eenigste versiering was, die bij mijn haar paste, dat is zoo goed als een bevel, voila. Dat is bet niet, antwoordde de jonker kalm, gij moet op die wijze opvatten, wat een lioog heer spreekt, die natuurlijk er slechts naar zoekt, om een onderwerp voor een gesprek te hebben en een compliment te maken. Frederik Leopold, ik moet de parure hebben, was Daphné's antwoord. Maar, kind, wees verstandig, ik ben te arm om diamanten te koopen. Toen barstte zij in tranen los en wierp zich op de sofa. Verkoop dan Utmenned, ik haat het daaren boven, dat ellendige, oude kasteel, snikte zij. De jonker werd zeer bleek hij hing met zijn te houden, zette men den terugtocht voort, achtervolgd door de Turken, die al schreeu wende bleven vu: en. Toen de nacht aanbrak begon de orde bij de Grieken verloten te gaan. Te 9 uur kwam men te Kometzades, waar de 3000 man troepen, daar in stelling, meegesleept werden, evenals talrijke boeren, die met hun have en goed de troepen volgden, uit vtees voor de weerwraak der Turken. Tevergeefs trachtten de officieren de troepen staande te houdensteeds groeide de wijkende legeimacht aan, en in groote wanorde werd om 3 uur in den nacht Arta bereikt en bin nengetrokken. De Tut ken schijnen niet sterk genoeg te zijn geweest om van dezen terugtocht gebruik te maken en de Grieken te vernietigen. Deze schijnen dan ook later weer vooruit- gerukt te zijn en andermaal Philippiada, waar zich geen Tut ken bevonden, bezet te hebben. Tweeduizend vrijwilligers zijn uit Athene naar Epirus vertrokken. Een moderne Jeanne d'Arc, een geestdriftig en schoon jong meisje, trekt als vaandtig met hen. Te Athene liepen gisteren de meest tegen strijdige geruchten. Volgens eenigen hadden de Turken een wapenstilstand van 5 dagen ge vraagd. Anderen wilden weten, dat vanzelf een wapenstilstand was tot stand gekomen, De indruk, dten volgens sommigen de minis ters te Phersala hadden gekregen, was zeer gunstig. Daarentegen beweren anderen, dat de minis ters nog niet terug zijn. Ook over een interventie der mogendheden loopen verschillende on-difs. Zoo zou de ex-minister van buitenlandsche zaken Skuzès pogingen hebben aangewend om door tusschenkomst der Fransche, Russische en Engelsche gezanten een wapenstilstand van 3 dagen te sluiten. Te Rome verneemt men, dat Griekenland, indien het mocht besluiten de tusschenkomst van Europa te vragen, zich alleen zou richten tot de mogendheden, die blijken van sympathie hebben gegeven, t. w. Frankrijk, Engeland en Rusland. Die sympathie van Rusland is wèl verma kelijk 1 Meer waai schijn!ijk lijkt hetgeen uit Pat ijs wordt bericht. De nieuwe Grieksche minister van buitenlandsche zaken zou verklaart! hebben niet tegen een intei ventte der mogendheden te zijn, maar hij wil die niet vragen. In Gitekschgezinde kringen verlangt men blijkbaar een interventie, die tegelijkertijd aan Gtiekenland en Turkije wordt opgelegd. Dit bericht Ijjkt daarom niet ongeloofwaardig, omdat uit de verklaring van den Griekschen minister een bedekte vraag om interventie ge lezen kan worden. gansche hart aan de dierbare famiiiebezitting en wat hem steeds onaangenaam had aangedaan, dat was het volslagen gebrek aan piëteit, dat Daphné bad. Ultnenried kan niet vetkocht worden, want het het is een fidoi-commis, zeide hij zacht. En al ware dat ook niet het geval, het huts, waai in ik, waarin mijne kinderen zijn geboren, is mij heilig ais een tempel. Geef mij mijne diamanten, weende Daphné, terwijl zij hare kleine, witte handen tegen de ooren drukte, als om zijne ooien niet te hooren. Maar Frederik Leopold beproefde het nog een maal met verstandige woorden. Hij zette zich naast haar. omarmde hare kleine gestalte en zeide: Daphné, wees mijn goede, lieve en verstandige vrouw. Zie, ik heb voldaan aan uwe wenschen en wij zijn hierheen gekomen, hoewel de kosten van het vet blijf hier al hetgeen ik bespaard had, heb ben opgeteerd. Wilt gij deze ellendige diamanten dtagen? Maar, lieveling, je costuum is dat eener Gtieksche nymph, on een nyraph met diamanten is onzin, bedenk dat toch. Maar Daphné wilde niets bedenken en niets in zien. Zij schreeuwde en weende als een kind, dat men een stuk speelgoed heeft geweigerd en kreeg zelfs een toeval, waarvan zij weer herstelde, toon het uur sloeg om naar het hof te gaan. Den jonker behandelde zij alsof hij er niet was, en slechts de toorn, die uit hare oogen straal de, bewees, dat zij zeer boos op hem was. In Frederik Leo ilds borst was een diepe smart gekomen, want nu eerst wist hij hoezeer hij Daphné liefhad, En hij klaagde zich zeiven aan, dat hij hare ïiel had vergiftigd door haar aan het hof te brengen, Of de mogendheden tusschenbeirle zullen ko men, is echter nog altijd niet gebleken. Men zou anders zeggen, dat er reeds bloed genoeg is gevloeid in dezen oot log, waaruit toch geen der partijen voordeel mag tieiken. Kolonel Vas«os zal Kreta verlaten. Door middel \nn de optische telegraaf is hij van Kt eta tetuggeroepen. Kolonel Staikos zal hein vet- vangen. Aldus werd gisteravond laat uit Athene bericht. Reeds was uit Kanea gemeld het daar loo pend gerucht, dat de op Kreta vertoevende Grieken het eiland zouden vet laten om mede te helpen aan de verdediging van den vaderland- sclten bodem. Een nadere bevestiging \an beide berichten beiioott nog afgewacht te worden. Dit geldt evenzeer voor wat aan hét bericht uit Kanea is toegevoegd, n.l. dat de insurgenten als hun vooi nemen zouden te kennen hebben gegeven, de autonomie te aanvaaiden en in vrede met de Mosiemin te leven. Strijdig daarmede is het beticht, gisteren door ons medegedeeld, over liet onderhoud van de admiraals met de leiders der insurgenten, terwijl een bijzondere depêche uit Kanea de hoofden der Christenen laat verklaren, dat zij in geen onderhandelingen met de admiraals willen treden, voor en aleer zij in bijzonder heden bekeud zijn met de voorgestelde auto nomie. Te Kanea, te Rethymo en te Sitia zijn Fransche postkantoren opgericht. Een aanval der insurgenten op het fort Izze- din is door de internationale troepen afgeslagen. Te Athene beweert men, dat de bevolking van Mytilene (Lesbos) in opstand is gekomen ten gunste der Grieken. De Grieksche vloot zal er zich onmiddellijk heen begeven. Alle vuurtorens, van Kilid-Bahr tot de Dar- danellen toe, dus langs de geheele straat der Dardanellen, zullen gedurende den oorlog ge doofd zijn. De geheele Turksche landstorm is opgeroepen om met het derde legercorps te Saloniki te ageeren. De Berlijnsche Post bevat een telegram uit Kaïro, -waarin de Engelschen beschuldigd wor den, de Grieken in Egypte op te zetten tegen de Egyptische regeering. Het doel daarvan zou zijn, een opstand uit te lokken, die Engeland aanleiding zou geven de hand op Egypte te leggen. Gemengde Medcdccllngcn. Het Engelsche Lagerhuis heeft beraadslaagd over de wet, betreffende onvoldoende beman ning van koopvaardijschepen. tegen welks verzoekingen haar karakter niet ge staald was. Zij had geen slecht hart en het oogen- bhk van erkentenis, dat zij onrechtvaardig handelde tegenover hem dien zij liefde en trouw gezworen had, had haar verlangen ook eindelijk in toom ge houden maar in hare aderen vioetda het licht ontvlambare Slavische bloed, net Poolsche bloed van een uiterst verkwistenden vader, het bloed van eene lichtzinnige moeder, wier naam niet vlekkeloos gebleven was. Ik draag de schuld, dat haar hart vergiftigd werd, want ik had niet mogen dulden, dat zij in verzoeking werd gebracht, zeide hij treurig, terwijl hij ztch dit alles herinnerde. En bedroefd van hart, met geen woord ver waardigd door zijne mokkende vrouw, begaf hij zich met haar naar het feest te Mauntsbnrg, hij zelf in een eenvoudige zwarte domino, Daphné betooverend schoon in haar Grieksch costuum, een wijd, wit onderkleed van zachte Chineesche zijde, een met goud omzoomd overkleed van dezelfdo stof, aan de schouders door robijnen spangen vast gehouden, en sandalen aan de met een vieesch- kleurig tricot bedekte voetjes. Zij verwekte een storm van bewondering, toen zij te midden van de bont en kostbaar gemas keerde menigte verscheen, die zich zonder eenigen dwang in den door taliooze Chineesche lampions verlichten tuin bewoog, keuvelende in den zoeien, lauwen zomernacht, intrigeerend, lachend en schert send. Daar trad haar ds keurvorst tegemoet in het masker van Apollo, de allongepruik met de lange kt uilen versierd door een gouden krans, gekleed in een wit, met purper omzoomd, geplooid gewaad, met een gouden lier in den '.nu. Ritchie toonde ann, dat de %vet toepasselijk is 'zoo op Erigel«che als op vreemde schepen, vvien liet uitzeilen kan verboden worden, indien de minister van handel de bemanning onvol doende acht. liet onderzoek in vake Panama wordt lang zaam voortgezet. De rechter van instructie Poittevin laat thans een onJerzoek instellen naar de financtëele operaties in 188S van den oud afgevaardigde Barbe, die 550.000 fres. zou gekregen hebben. Maandag is Saint-Martin vet boord. Aiistide Bayer is naar Griekenland vertrok ken. Men heeft hem vrij laten vertrekken. Zoowel de Uongaarselie als de Oosteniijkscha quotendeputntie hebben te Buda Pest vergaderd. De gekozen sub-commissies uit bei Ie deputaties hebben daarna een vereenigde vergadering gehouden. Te Eger (Bohemen) zijn ernstige wanorde lijkheden voorgekomen. Een betooging van 7000 Duitscii-Boliemets moest met de bajonet uiteen gejaagd worden. De iWacht am Rhein" zin gend, trokken de deelnemers, over de grens en zetten daar hun betooging voort. In de stad heersclit groote opgewondenheid. Te Sofia hebben 7000 personen een meeting gehouden ter bespreking van den toestand in Macedonië. De ministerraad heeft te Philippopel ver gaderd. Van de genomen besluiten is niets bekend. In ieder geval is tot nog toe geen mobilisatie bevolen. Te Sofia zijn anarchistische plakkaten aan geplakt, onderteekend door het sMacedonisch- socialistisch-revolulionnair Comité". De polifie heeft de plakkaten verwijderd en den drukker gevangengenomen. De Koning van Servië is Maandagochtend te Cettinje aangekomen en door den vorst en de bevolking hartelijk ontvangen. Het is thans zoo goed als zeker dat de Italiaansche expeditie-Bottego in botsing is gekomen met Abessiniërs, en dat kapitein Bottego zelf gesneuveld ie. Een nieuw conflict dreigt tusschen Engeland en Transvaal. Op grond van het verdrag van 27 Februari 1884 heeft Engeland zijn veto uitgebracht over het onlangs gesloten verbond tussclien de Zuid- Afrikaansche Republiek en den Oranje-Vrijstaat. Krachtens liet tractaat van 1884 behoeven evenwel verdragen met den Oranje-Vrijstaat geen sanctie der Engelsche regeering. Men mag dus aaunemen dat Transvaal zich niet lijdelijk bij dit veto zal neerleggen. De gouverneur der Goudkust heeft veront rustende berichten ontvangen uit het binnen land. Een expeditie, die met verschillende opper- Ziedaar de schoone nymph Daphné, riep hij haar loe, en dan fluisterde hij den naast hem staanden graaf Biüh! in het oor, maar zoo, dat men het rondom hem kon hoorendeze kleine TJimenried zou eenen heilige buiten zich zeiven kunnen brengen, zoo schoon is zij. Daphné bloosde van genoegen en verhief nog ttotscher haar hoofdje, vooral toen de keurvorst haar zijnen arm bood om eene wandeling door het park te maken. Leg geiust uwen arm in den mijnen, schoonste vrouw, fluisterde hij haar toe, er is geone Gaea, welke Daphné in een lautieiboom zou kunnen om- tooveren. En toch geschiedde den schoanen Apollo daar mede recht, antwoordde zij driest. Jawei, maar de besttafte was toch de schoone nymph, antwoordde de keurvorst lachend. Dat kan ik niet vinden, want door haar werd Apolio's trotsch overw'mnaarshoofd met een onver- welkbaren krans gekroond, antwoordde Daphné fijn. De keurvorst bracht hare kleine, bekoorlijke hand aan zijne lippen. Maar aldus werd toch het zijne, wat hij zoo vurig had verlangd, antwoordde hij gaiant. Doch, schoone vrouw, ik vind gij zoudt in uw costuum de nymph Daphné nog meer nabij gekomen zijn, indien gij daarop laurierbladeren had aangebracht. Dat is waar, ik had daaraan heelemaal niet gedacht, antwoordde zij, innerlijk boos op den keurvorst, omdat hij nog iets op haar costuum vond aan te merken. Dat kan nog wel volkomener gemaakt worden, zeide hij zacht, daar ginder, bij die grot staan lauiietboomen, daar moet Daphné aan Apolto toe staan, dat hij haar het zoo be tekenisvolle loof aanbiedt. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1