Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Rechtzaken. Eerk en Schooi. Katholieken en anU-reTolutionuairen. In de gisteien onder leiding van den heer Dobbelmann als voorzitter der katholieke Ka- merclub te Utreclit gehouden vergadering van de Kamerleden en afgevaardigden der R. K. kiesvereenigingen werd door dr. SchaOpm m namens de gel)eele katholieke kamerele1 volgende motie voorgesteld, die vooraf rog ij de besturen der katholieke kiesvereenigingen was toegezonden: »De afgevaardigden van katholieke kiesver eenigingen uit verschillende deelen des rijks, bijeengekomen te Utrecht op 5 Mei '1897, het program van de katholieke leden der Tweede Kamer, vastgesteld te Utrecht op 20 October 1896, aanvaardend en bekrachtigend, verklaren dat de zelfstandigheid der katholieke staats partij ten volle door hen wordt erkend en ge handhaafd, dat de openbaarmaking dier zelfstandigheid in den regel moet worden gezocht in het stellen van eigen candidaten bij eerste stemming, dat bij herstemming de belangen van het oogenblik, voor zoover dat zonder prijsgeving van beginselen mogelijk is, den doorslag geven, overwegen dat in de gegeven omstandigheden, nu dooi de algemeene verkiezingen over de geheele richting onzer staatkunde voor de naastvolgende toekomst wordt beslist het stellen van eigen candidaten in aile districten bij eerste stemming de zegepraal zal verzekeren der liberale, op wetgevend gebied godsdienstlooze partij, dat zoowel het program van beginselen als het program van actie der auti-revolutionnaire partij in het algemeen met de strevingen der liberale partij in strijd zijn, dat in liet genoemde program van actie vele punten van overeenstemming te vinden zijn met het program, vastgesteld op 20 October 1890 te Utrecht, dat verder de anti-revolutionaire partij noch in haar program van actie, noch in de toelich ting daarvan «het moeilijke vraagstuk van de wettelijke organisatie der levendestrijdkrachten" met prijsgeving der plaatsvervanging op den voorgrond stelt, dat veeleer wordt uitgesproken, hoe het »zeei- twijfelachtig is, of in de eerstkomende vierjarige periode, nu zoovele staathuishoudkundige be langen al de aandacht van den wetgever zullen vergen", dit vraagstuk reeds aanstonds aan de orde zal kunnen komen", maar dat het program van actie »zijn voorslagen niet binnen die vier jarige periode opsluit", vertrouwen dat in de eerstvolgende periode deze orga nisatie in haar vollen omvang niet aan de orde zal worden gesteld, besluiten de katholieke kiesvereenigingen dringend uit te noodigen in overleg te treden met de anti- revolutionnaire kiesvereenigingen, ten einde bij eerste stemming hun stem te kunnen geven aan de anti-revolutionnaire candidaten in die districten, waar zulks ten algemcenen nutte noodig schijnt." Deze motie werd onder donderend applaus met algemeene stemmen aangenomen. Bedelmonniken en kieswet. Nu de Raad der gemeente Boroe afwijzend heeft beschikt op een verzoek van mr. R. E. Ilattink te Almelo, om afvoering van de kie zerslijst van een 12-tal heeren, behoorende tot de orde van de Carmelieten, is de heer Hat- tink in hooger beroep gekomen bij den kan tonrechter. Een ontvangersqnaestie. De gemeente-ontvanger van Westervoort is 24 April met 3 tegen 1 stem ontslagen. Reden daartoe worden niet genoemd de vrouw van den ontvanger zou tegen den burgemeester brutaal zijn geweest. Op het boekhouden en kasvoeren van den man is nooit eene aanmerking gemaakt. Vele ingezetenen hebben een adres aan de Koningin gezondenKatholieke ingezetenen hebben dit niet willen of durven teebenen. Het geloof schijnt weer in 't spel te zijn de nieuwe burgemeester is n.I. R.-K. Van de 4 Raads leden, die aanwezig waren, was het lid, dat tegen stemde Protestant. Dit verzocht een onderzoek te willen instellen, wat de burge meester afraadde. Door dit ontslag zijn noch aan de zes onder wijzers, noch aan den geneesheer met 1 Mei de salarissen uitbetaald. Deze kunnen nog wel een maand op traktement wachten. AriihCt.) Het voorloopig verslag van het afdeelings- onderzoek in de Eerste Kamer over de regeling der gemeentefinanciën, zal in het laatst dei- volgende week uitkomen. Men schrijft uit Rome aan de Tijd dat mgr. v. d. Wetering, aartsbisschop van Utrecht, in den loop der vorige week in de Eeuwige Stad aangekomen, ji. Maandag te 12 uur door Z. H. den Paus in een bijzonder gehoor werd ont vangen. Mgr. v. d. Wetering houdt evenals de bisschop van Haarlem verblijf in het hotel jMinerva". Morgen Vrijdag verlaat mgr. Bottemanne Rome, om zich naar Napels te begeven. Te Leiden, waar eerst ook de naam van den heer Boo! genoemd werd, is nu toch door de Vrijzinnige Kiesvereeniging definitief candidaat gesteld mr. H. L. Drucker. 1 Naar men verneemt zal de heer S. Bartslra J als secretaris-genei aal aan het departement van financiën worden opgevolgd door den heer mr. F. S. graaf van Rantlwijck, referendaris bij dat departement. Aan de Nederd, Gustaaf- Adolf-vereeniging is gelegateerd door wijlen mejuiïr. Grothe, te Utrecht, de som van f10,000. vrij van successie rechten. ^Het Roede Kruis," Aan hst Handelsblad werd dezer dagen gevraagd of de afdccling Nederland van Md Heult: Kruis iets deed voor de zieken en gewonden in den Turkseh- Grieksehen oorlog. Het blad heeft daarom inlichtingen gevraagd aan prof. dr. J. W. R. Tilanus, voorzitter van het comité Amsterdam. Hij doelde mede dat het. hoofdbestuur van Het Hoode Kruis onlangs te 's-Hage had vergaderd en besloten had een afwachtende houding aan te nemen. Bij de onvoldoende kennis van de toestanden in Griekenland en Turkije cn niet wetende aan wien geld te zenden, is het ongeraden geld te sturen zonder te weten of het aan een juist adres zal komen en of liet goed besteed zal worden. Er is ook briefwisseling gehouden met het Inter nationale Comité te Genève. en dit comité ant woordde, dat het dc comités in verschillende landen zal waarschuwen zoodra hulp noodig is. Tot zoolang zal dus ook het comité in Nederland een afwachtende houding aannemen. Ilct zouden uit Nederland van een expeditie door Het Hoode Kmis stuit af op finaneieele bezwaren, omdat de kosten daarvoor zeer groot zouden zijn, en ook alweder op juiste kennis der toestanden op het oorlogsterrein. Het mil. is met dit antwoord niet erg tevreden, en deelt mede, wat er reeds in andere landen in de goede rusting tot groote voldoening der Grieksche autoriteiten, is gedaan. KETHEL, 7 Mei. De knipcursus is tot spijt dor meisjes weder geëindigd. Zij allen hebben steeds inet lust en ijver de lessen gevolgd waar altijd het aan gename met het nuttige verbonden werd. Dankbaar voor de opgedane kunde zal deze cursus voor haar in blijde herinnering blijven. KETHEL, 7 Mei. Daar gaat Toon de bakker te waterriep ccn jongensstem, en jawel hoor, geen seconde later zag men Toon, zoo nat als eon kat, tegen den berm opkruipen. Toon behoort sedert korten tijd onder de fiets- rijdende menscbheid, kwam gisterenavond den Kande- laarweg afrijden en steeg voorzichtigheidshalve af toen een rijtuig hem moest passeeren. Had Toon maar liever blijven zitten, want het opstijgen is hij klaarblijkelijk nog niet moester. Bij Kon. besluit is Cornells Jacob Jan Arnout van Teylingen, te Middelburg, met al zijne wettige zoo mannelijke ais vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven met de praedicaten van jonkheer cn jonkvrouw. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juni 1697, benoemd tot notaris binr.en het arrondissement Arn hem, ter standplaats Terborg, If. G. van Everdingen, candidaat-notaris aldaar. Bij Kon besluit is de Gouvernementskeurmeester van vee voor Nhssingen en Hansweert, E. L van Mervennée, vroeger te Goes, thans te Middelburg, op zijn verzoek, eervol ontheven van de visiiatie van vee dat te Hansweert wordt ingeladen. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij liet wapen der infanterie tot le luit. de 2e luitenants A W. E. Gauw J. W. R. Schill, G. B Noothoven van Goor en A. A. van Mourik, allen van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indié; bij het le reg. tot kapt. de le luit. J. D. Grevinck en tot le luit. de 2e luit. S. S. Trsmp. beiden van het korps; bij het 2e reg tot kapt. de le luit.-adj. J. 11. Huis ken. van het 4e reg. en de le luit. E. A. Umland, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Normaal schietschool tot io luit. de 2e luits. J. F. den Ouden, M. B* W. Dittlinger en H. van Maaren allen van het korps bij het 3e reg. tot kapt., de le-luit. A. S. Russeren de le-iuit.-adj. II. J. Roelof', beiden van het korps; tot ie-luit., de 2e-lnits. W, H. Beijen en T. E. Bret-' Schneider, mede van het korps; bij het 4e reg., tot kapt., de !e-luit. P. V7. Web er en de le-luit.-adj. P. Giel, beiden van bet korps; tot le-luit., de 2e-luits. II. K. Ilardenberg en P. J G. Steenberghe, mede van het korps bij her 3e reg., tot kapt., de le-.luit. W. II. van Terwisga, van het reg. gienadieis en jagers, en de le-luit.-adj. II. M. A. Vigéline, van het Oe reg. tot le-luit., de 2e-lnit. J. P. van der Meulen, van het korps bij het Ge reg., tot le luit., de 2e luit F. J. Bij voet, van het korps bij bet 7e reg., tot kapt, de le luit. F. A. T. Sotn- mer, van het 4e reg., en P. J. Kouwenberg, van het reg, gren en jagers; tot le luit., de 2e luits. O. A van Tricht, van het korps, en C. de Veer, van het le regiment. bij het 8c reg., tot kaptde le luit. P. D, Buyze, van het Ge reg., en de le luit.-adj J Kruizinga, van het korps, thans gedetacheerd bij het koloniaal werf depot; tot le luit., de 2e luit. W. F. II. van Dijk, van hot korps. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal Dinsdag 11 Mei a. s, des namiddags te twee ure vergaderen. De agenda bevat 1. Vaststelling der notulen van de laatstge houden vergadering. 2. Mededeeiing van de ingekomen stukken. 3. Adressen van A. J. Engering S.Jz, e. a. om afschrijving van pi. dir. belasting over 1897. 4. Adressen van de onderwijzers D. van Nieuwkerk, C. de Haan en P. L. van Amerom om eervol ontslag. 5. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- meentebegrootingen voor 1896 en 1897. 6. Goedkeuring van de etaten van oninbare posten op de pi. dir. belasting, dienst 1895, en de pi. dir. belasting naar het inkomeD, dienst 1895/6. 7. Benoeming van leden en plaatsverv. leden van het stembureau in elk van de 4 stem- distrieten voor de a.s. benoeming van een afge vaardigde ter Tweede Kamer der Staten- Generaal in het kiesdistrict Schiedam. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling dei- plaatselijke verordening, bedoeld bij art. 65 dei- kieswet (aanwijzing der stemlokalen voor elk stemdistrict) volgens liet daarvan door hen ingediende ontwerp. 9. Voorstel van B. en XV. tot vaststelling van het honorarium over 1896 van den pen ningmeester der Commissie voor het pakhuis »De Nederlanden". 10. Voorstel van B. en W. tot toekenning van een gratificatie aan de ambtenaren en be dienden, die belast zijn geweest met de werk zaamheden, vei bonden aan het opmaken dei- nieuwe kiezerslijsten (Bijlage XXI). 11. Praeadvies van B. en XV. op het adres van J. J. G. Nolet om verhooging van erfpacht (Bijlage XXVII a en 5). 12. Praeadvies van B. en W. op het adres van A. W. Schippers te Vlaardingen, om ver lenging van erfpacht (Bijlage XXIX a en l), 13. Voorstel van Burg. en Weth. totonder- handsche verhuring van het woonhuis aan den Buitenhaven weg, no. 1, aan dea opzichter dei- gemeentewerken A. Bubberman (Bijlagen XXHII a en V) 14. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan koop van een perceel open grond aan de Villa straat, groot 37 centiaren, eigendom van II. Gabel JJz. (Bijlage XXVI.) 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot demping van een gedeelte gemeente- sloot nabij de Dwarsstiaat. (Bijlage XXXI.) 16. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver lenging van den strekdam in de rivier de Maas, tot tegen het Westerhavenhoofd, waarvan de kosten op f14,000.worden geraamd. (Bijlage XXII). 17. Praeadvies van Burgemeester en Wet houders op het adres van J. Plooij Sr. om eene wekelijksche uitkeering uit de fondsen her komstig van het voormalige Oude Mannenhuis (Bijlage XXX a en l). 18. De door den heer Jansen in de raads zitting van 6 April j.l. gestelde vragen, rakende de fondsen van de vernietigde gilden; en, ia verband daarmede, behandeling van de door de Commissie van beheer dier fondsen ter goed keuring ingezonden rekening over 1896 (Bij lage XXX a en Ij.) 49. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om hen te machtigen tot het doen ver vangen van de in de gasfabriek nog aanwezige ovens met roostervuur door generator-ovens (Bijlage XXXIU). 20. Voortzetting der behandeling van liet voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der jaarwedden van de onderwijzers 3e klasse aan de openbare lagere scholen, en van het daarop door den heer Van Westendorp ingediend amendement. 21. De door de Commissie voor de straf verordeningen ingediende ontwerp-verordenin- gen op de keuring van vleesch en visch binnen deze gemeente. Door de Commissie voor de gemeentewerken worden sollicitanten opgeroepen naar de vacante betrekking van aard werker op een bezoldiging van aanvankelijk 14 cents per uur. Verzoek schriften moeten zijn ingeleverd vóór 12 Mei a. s. Onze stadgenoot, ds. Halffman, predikant bij de Herv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar Rozenburg c. a. niet aangenomen. In de gisterenavond gehouden vergadering van obligatie-houders van hetVolkshuis" alhier, zijn de ontwerp-statuten onveranderd goedge keurd en is tot bestuurslid benoemd Mejufir. M. Odé. Het bestuur b'-noemde tot penningmeesteres Mejufir. Betsy Maas. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van de nationale Christen-Geheelont- houders-Vereeniging afd. Zuid-Holland, is tot lid van het provinciaal comité gekozen de heer Bosman, alhier. De uitslag van de aanbesteding gehouden door den heer van Deventer is geweest als volgt: D. S. Houtzager, Delft, f 49,100 G. B. Lucke, t> - 49,800 Cornelissen, Amsterdam, - 49,494 V. S. C. Schaap, Delft, - 50,100 C. A. Zanini, Rotterdam, - 52,000 H, Boomstra, Bergen-op-Zoom, - 51,539 H. S. Nederhorst, Gouda, - 53,984 W. v. Leeuwen, Rotterdam, - 58,450 V. d, Pluym Gille, Rotterdam, - 51,820 J. Pinster, Schiedam, - 44,499 IC. Snijders de Vogel, Schiedam, - 45,450 G. H. Sondersmeyer, Rotterdam, - 49,900 S. van Rossem, Maassluis, - 46,666 J. vau Ypenburg, Rotterdam, - 48,350 C. Smit, Rotterdam, - 48,235 D. van Riemsdijk, Dordrecht, - 56,000 G. Key, Rotterdam, - 49,550 H. Wienhoven, Schiedam, - 48,680 N. Monnée, Kralingen, - 41,471 J. H. Gort, Rotterdam, - 48,700 Gisterenmiddag omstreeks 6 uur viel het zoontje van vrouw van XVaas in de Noordmolen straat bij het spelen te water. Gelukkig werd het ongeval spoedig opge merkt door den zakkendrager Simon Veldhoven, die er met behulp van H. v. d. Mark in slaagde het kereltje met veel moeite aan een been op liet droge te trekken. De brandersknecht XV. Wijzenbroek had Woensdagnacht te 11 uur het ongeluk dat de heete spoeling over zijn beide voeten liep, door dien hij in de branderij van den heer H. Jan«en aan de Noordvest een kraan le plotseling los draaide en daardoor de kokerzak opsprong. Gisterenavond waren aan de vischmarkl aan gevoerd drie partijen kabeljauw, leng en schol de prijzen waren voor kabeljauw van af f0.50 tot f 0.80 per stuk; leng van af f0.87'/s tot f4.80 per stuk; schol van af f 0.35 tot f 0.67 >/2 per koop. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd drie partijen leng en schol; de prijzen waren voor leng van af f 0.85 tot f 1,82'/sper stukschol van af f 0.30 tot f 0.75 per koop. Geveilde en Terkochto onroerende goederen. Geveild7 Mei. NotarisII. W. M, Roelants. Acht en twintig perceelen Bouwgrond, allen gelegen in Nieuw West-Frankenland der ge meente Schiedam, en van verschillende grootten perceel 1 f70, 2 f90, 3 f90, 4 f 80, 5 f90,' 6 f90, 7 f90, 8 f140, 9 f140, 10 f140, 11 f 150, 12 f150, 13 f150, 14 f140, 15 f140, 16 f140, 17 f140, 18 f170, 19 flCO. 20 f 100, 21 f260, 22 f310, 23 f310, 24 f30 25 f100, 26 f40, 27 f140, 28 f300. Alzoo te zamen f 3950. B U R G E R L IJ K E S T A N D. Geboren5 Mei. Christina, dochter van C. van XVaart en S. Tettelaar, Lauronstraat. Wilhelmus Frederik Johannes, zoon van XV. F. Stoópendaal en C. J. Groenliorst, Singel. 6. Johannes Gijsberi, zoon van G. J.F.Tijssen en A. van der XreldeD, Berendinastraat. Naar wij vernemen is de onderbouw voor de te maken draaibrug (zie ons Raadsverslag van gisteren) gegund aan de heeren H. M. de Lange en A. Maaiieveld alhier, voor de som van f56,000. Alhier is vanwege de Aid. Vlaardingen van den »Alg. Ned. Typ. Bond", een teekenschool voor Typografen geopend. De teekenlessen worden gegeven in de Gemeente-Bewaarschool, welke daarvoor is afgestaan, in welk lokaal teveDS vanwege dezelfde Afd. de reeds eenigen tijd bestaande vakcursus wordt gehouden. üe desbetreffende Commissie uit genoemde afd. kan met het tot nu toe behaalde succes tevreden zijn: de vakcursus toeh wordt gere geld door een 10-tal typo's bezocht, terwijl de teekenlessen zijn aangevangen met 13 leerlin gen. \roor Vlaardingen kunnen deze cijfers hoog genoemd worden. BURGERLIJKE STAND, *2eboreiu 6 Mei. Johannes, zoon van H. Breederveld en G. Struijs, Arnold Hoogvliet- straat. Overleden s 6 Mei. XXfillem Mattheus Roo- denburg, oud 20 dagen, Pad. Hendrik Simon Broos, oud 2 maanden, Bleèkstraat. De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren o.a.A. V., 40 jaar, voerman te Schiedam, wegens het door schuld veroorzaken, dat een ander zoodanig letsel bekomt, waaruit tijdelijke ziekte en verhin dering in de uitoefening zijner beroepsbezigheden is ontstaan, door den dader gepleegd in de uitoefening van zijn beroep als voerman, tot drie maanden ge vangenisstraf met ontzetting van het recht tot uit oefening van zijn beroep als voerman voor den tijd van. twee jaren en drie maanden, Xroor de rechtbank te Haarlem had zich gisteren te verantwoorden Frits Visser, een ontslagen ge vangene, die op 16 April jl. een spiegelruit had ingeworpen bij den officier van justitie te Haarlem, jhr. mr. A. J. Rotbaan Macaré, omdat deze hem had geweigerd te ondersteunen uit het fonds der afdec- ling Haarlem van de „Vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen". Visser stond ook terecht wegens landlooperij. De eisch was wegens het laatste 2 dagen hechte nis en 3 jaren opzending en wegens de vernieling 4 maanden gevangenisstraf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te XYczepe, D. Nonhehcl. te Har. melen; te Beuningcn, C. F. S. Rutgers, tcKoudum, Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren Ed. TJ. Schallcnbcrg en G. van Hoogstraten, candidaten aan de universiteit te Utrecht. Door het prov. kerkbestuur van Noord-Holland zijn toegelaten tot de Evangeliebediening de cand. A. Dekker, te Utrecht, en H. Bogaar, te Groningen; dat van Friesland heeft tot de Evangeliebediening toegelaten de heeren B. Kleijwcgt, te Utrecht, en H. J. Meuter, te Deventer, candidaten in de god geleerdheid aan de Universiteit te Utrecht. De Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Leiden heeft besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van ongeveer 1700 leden dier gemeente, die hij adres verzocht hadden, dat de kerkeraad bij het kiescollege hun wenseh zou steunen, om in plaats van dr. Hagen een predikant van vrijzinnige richting te roepen, TVaalsciie Reünie. De 82ste jaarlijksehe reünie der afgevaardigden van de XVanlsche kerken zal dit jaar gehouden wor den den 10 Juni a.s. cn volgende dagen te Delft, in de trouwzaal van het stadhuis, hiertoe welwillend afgestaan. Do werkzaamheden zullen geleid worden door dea president der XVaalsche commissie, den

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2