STADSNIEUWS. TL A AD DIN OEN. Kunst en Wetenschap. Laatste Nieuws. door te zeggen, dat dergelijk optreden geen hooge gedachte geeft van de politie en in de eerste plaats voor haar zelve nadeelig moet zijn. llij was van oordeel, dat ieder logement houder, op dergelijk? wijze kon in den val ge lokt worden, waarbij het voldoende is, dat een agent met een vreemdeling afspreekt hem te overlistcn om liern te bekeuren. De Verkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken; Overwegende, dat op Dinsdag 1 Juni e. k. de periodieke verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal plaals heeft Gelet op art. 131, tweede en dei de lid art 133. eerste lid, en artikel 13 i, derde lid, dei- Kieswet; Heeft goedgevonden te bepalen dat in de kiesdistricten, waarin het Rijk is verdeeld, voor deze periodieke verkiezing de stemming, zoo noodig, zal geschieden op Dinsdag 15 Juni e, k. en de herstemming, zoo noodig op Vrijdag 25 Juni daaraanvolgende. Een buitenlandse!) oordeel. De National-Zeitung, in een hoofJartikel over de aanstaande verkiezingen in Nederland spre kend, zegt, dat deze van buitengewoon gewicht zijn, en ook van belang vcor bet buitenland, daar vóór alles bij deze verkiezirgen de vraag beslist zal worden of adat oude land van den vrijhandel voortaan ook tot het protectionistisch gebied gerekend zal moeten worden." De betreurenswaardige tweedracht in de liberale partij wordt dan ook gesteld tegenover het voortreffelijk georganiseerde en machtige clericalisme; daarenboven dreigt de groote uit breiding van het kiesrecht meer aan het radi calisme dan aan een van de andere invloedrijke staatkundige partijen ten goede te komen. Men moet dus deze verkiezingen wel met een bezorgd hart tegemoet gaan; voor Nederland's staatkundige en oeconomiscbe vrijheid zuilen ze beslissend zijn. Tnssclien twee vuren. De heer Van Kerkwijk, een der veteranen van de Tweede Kamer, die daar langer dan het derde eener eeuw gestreden heeft voor de vrij zinnige beginselen, beeft, toen hij door de libe ralen te Zieriksee weder candidaat gesteld werd, verklaard geen onvoorwaardelijk tegenstander van beschermende rechien te zijn. Kan nu de «Liberale Unie", wier programma ontegenzeggelijk protectie veroordeelt, hem tocli blijven steunen 1 Hierop geeft de Arnlt. Ct. liet volgende antwoord «Wanneer de liberalen in liet district Zie riksee de keus hadden tusschen een beslist voorstander van den vrijen handel en een halven tegenstander, dan zouden wij rneenen dat, hoe gaarne ook wij een erkend liberaal vertegenwoordiger als Van Kerkwijk zouden herkozen zien, de eerste candidaat behoorde te wórden gesteld. De toestand echter is, zoo wij ons niet be driegen, dat als de heer Van Kerkwijk geen candidaat wordt gesteld, vermoedelijk de anti liberale partij de overwinning behalen zou en dan was men er nog erger aan toe, want van die zijde is óók te wachten, dat zij niet slechts het getal voorstanders der protectie zal trachten te vermeerderen, maar tevens de voorstanders van andere beginselen, waartegen de liberalen strijden. »Van vvt-Ik groot belang het ook zij, dat de vrijzinnige handelspolitiek door Nederland büjve gehandhaafd, de verkiezing van den heer Van Kerkwijk mag niet ontraden worden, omdat anders hoogst waarschijnlijk zou verkozen worden een afgevaardigde, die én protectionist is èn tegenstander van het vrijzinnig staats beleid in het algemeen, wat nog nadeeliger gevolgen zou hebben. «Misschien ook dit is mogelijk en te hopen zal den heer Van Kerkwijk geen gelegenheid worden geboden om aan protec tionistische voorstellen zijn stem te geven. Daarvoor is noodig, dat zij gedaan worden en al worden in brochures en dagbladen de be schermende rechten verheerlijkt, er moet toch ook een regeering gevonden worden, die ze voorstelt en die de verantwoordelijkheid voor de gevolgen op zich durft nemen." Maatschappij van Nijverheid. In het Tijdschrift der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zijn opgenomen de punten van beschrijving voor de 120ste algemeene veigadering dier Maatschappij, welke 13 en 14 Juli te Breda zal worden gehouden. Behalve de gewene congrcspuntcn, het uitbrengen van verslagen, het doen van benoemingen enz, komen de volgende voorstellen aan de orde: Voorstel-IIoofdbestuur: Samenwerking der Maat schappij met de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland. Voorstel II a a r 1 u m. De Maatschappij wende zich tot de Regeering met het verzoek m te trekken het aanhangige wetsontwerp op het gebruik van namen of firma's en te ontwerpen eene wettelijke regeling tot bescherming van het uitsluitend gebruik van den, overeenkomstig daarvoor in de wet te stellen voor schriften, gekozen bedrijfsnaam. Ontginning van woeste gronden vanwege don Staat en Stnatsboschcultnur. De heer It. Dinger, van Lunteren, heeft zich bereid verklaard, deze aangelegenheid in eene voordracht nader toe te lichten. De ontwerp-prijs vragen zullen nader worden mee gedeeld. Een er van is reeds in het tijdschrift op genomen. De Maatschappij vraagt namelijk een zestal aqua rellen, voorstellende: a. Een bloeiendcn en vrnchtdragcnden tak van een schoon gewas in Xederlandsch Indié inhcemsch, of h. do groeiwijze en liet geheele voorkomen (habi tus) van een nuttig gewas in Xederlandsch Indie gekweekt. De grootte der aquarellen zij ongeveer 45 bij 60 cM., dus gelijk aan het formaat van hot bekende plaatwerk van mevrouw B. Hoola van XootenFlcurs ct Fruits de Java. In de eerste rubriek [a.) kieze men andere planten dan de in genoemd werk voor komende. De bekroonde inzending wordt het eigendom van het Koloniaal Museum der Xed. Maatschappij ter Bevordering van Nijverheid; de niet bekroonde blijven, na gedurende eenigen tijd in het museum tentoongesteld te zijn, ter beschikking van den in zender of de inzendster. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij het Hoofd bestuur. Prijs do Gouden Medaille. Als jury van beoordceling der ingekomen antwoor den hebben zich bereid verklaard op te treden de hoeren II. van Trigt, te Haarlem, E. von Saher, te Haarlem en dr. J. C. Costerus, te Amsterdam. Maatschappelijk Belang. Van wege den Nederlandschen Bond Maat schappelijk belang zal op 4, 5, 6 en 7 Juli te Arnhem een Noord- en Zuid-Nederlandscb Han dels Congres worden gehouden. Door dc regolings commissie zijn de volgende on derwerpen opgegeven, die, naar hare mcening ver dienen te worden besproken. Eerste afdeeling. Handels- cn nijverheidsbelangen Wat is dc taak van den wetgever in den strijd tusschen boter en margarine V De werking der nieuwe wet op de invoerrechten. Controle, hare roeping en hare noodzakelijkheid. Uitvoerpremien. Maatregelen van, of weer daar tegen, to nemen in landen, waar het vrijhandelstelsel wordt gehuldigd. Verandering van de tarieven voor het goederen-en personenvervoer op de spoorwegen. Staats- of gemeentelijke controle op levensmidde len. Vrije keuring daarvan. Beetwortelsuiker. Langs welken weg kan samen werking tusschen landbouwers en fabrikanten worden verkregen. Verralschingen van eet- en drinkwaren. Dc uitgave van een goed adresboek van fabri kanten en handelaren in Noord- en Zuid-Nederland. Trusts en syndicaten. De oorzaken van den achteruitgang van den han del sedert de I7de eeuw. Tweede afdeeling. De belangen van den midden stand. Herziening der voor den middenstand bczu arende belastingen. Vakvercenigingen van patroons. Studiekringen. Opwekking van het gemeenschapsleven door: a. gezellige bijeenkomsten; b. het honden van openbare vergaderingen: c. congressen. Kamers van arbeid. Minimum-loon bij aanbestedingen. Coöperatieve vereenigingen. Onbewoonbaarverklaring van huizen door gemeen tebesturen, zonder schadeloosstelling. Boerenbonden. Do bestaande wetten op coöperatieve vereenigin gen in Noord- en Zuid-Nederland. Hare bedoeling en de wijze, waarop zij worden uitgevoerd. Philanthropic. Z.E. de minister van marine jlir. H. M. van der W:jck vertrok gisterenmorgen naar Essen lot het bezoeken van de fabriek van de firma Krupp aldaar. Zaterdagavond keert Z E. in de residentie terug. Op het einde dezer maand vertrekt genoemde minister voor 14 dagen naar Parijs, i Het hoofdbestuur van den Algemeenen Neder landschen Vredebond heeft eene circulaire ge richt aan de kiesvereenigingen in Nederland, waarin het haar steun vraagt, opdal de kiezers bij het uitbrengen hunner stem hun vertrouwen schenken aan die rnannen, die tot afgevaar digde gekozen bereid zijn mede te werken tot het bevorderen der beginselen van de Inter parlementaire conferentie, opdat meer en meer in de verhouding tusschen de Staten Gerechtig heid en Vrede moge heerschen. De heeren J, van Alphen, dr. J. Hania en mr. A. W. van Beeck Call.oen hebben hunne benoeming als leden van het Centraat-comité der anti-revolutionnaire partij aangenomen. Aan de «Ned. Scheepsbouw-Maatschappij" fe Amsterdam is opgedragen den bouw van twee llotlieijevaartuigen voor de Indische mili taire marine, voor den prijs van 1731.000. De schepen moeten gereed zijn 12 maanden na de goedkeuring van het contract. OVERSCHIE, 8 Mei. Tot predikant bij de Gere formeerde gemeente alhier is beroepen de heer C. Oranje uit Middelburg, candidaat aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. OVERSCHIE, 8 Mei. Zekere P. B., oud 26 jaar, zou zich dezer dagen in ondertrouw begeven, en had op do Secretarie alhier van zijn voornemen kennis gegeven. Hoe groot was nu zijn verbazing, toen hij tebnis de boodschap kreeg, dat zijn plan waarschijnlijk de eerste weken niet voor verwezenlijking vatbaar zal zijn, aangezien de aanstaande bruidegom bij den Burgerlijken Stand staat ingeschreven als natuur lijke zoon. Het is vreemd, dat dit misverstand niet eerder uit den weg is geruimd, daar genoemde P. B. toch eenige jaren geleden voor de nationale militie heeft geloot. OVERSCHIE, 8 Mei. De beide mannon, die door dc arrondissements-rcchtbank te Rotterdam zijn ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens het stelen van een paard ten nadeelc van den landbouwer P. van den Berg alhier, zijn van Rotterdam naar 's-Gravenhagc overgebracht. Dit is geschied met het oog hierop, dat beiden van genoemd vonnis in hooger br^ocp zijn gekomen. OVERSCHIE, 8 Mei. Een wielrijder had gisteren middag het ongeluk met zijne machine van het dijkje te vallen ter hoogte van dc houtzaagmolens, waardoor hij gelaat en handen verwondde en zijne fiets ook eenig letsel bekwam. Na zich in de nabij gelegen sloot te hebben afgowassehen, keerde hij, met zijne machine aan de hand, naar Rotterdam terug. OVERSCHIE, 8 Mei. Zeker als oen groote zeld zaamheid kan van hier gemeld worden, dat de hond van den vuilnisman C. dc Jong gisteren 14 jongen heeft geworpen. ROTTERDAM, 8 Mei. Vanwege den gemeentelijken telefoondienst alhier zullen met ingang van 15 Mei a. s. publieke spreekcellen geplaatst worden in het politicposthuisje te Katendrccht, en in het openbaar slachthuis aan de Boezemstraat te Rotterdam. Het tarief bedraagt, evenals bij de overige spreekcellen, 10 cents per gesprek van 5 minuten in het stedelijk verkeer. m Kamer van Koophandel. v De Kamer van Koophandel alhier vergaderde Donderdag j 1. des avonds te 7 ure, zooals ge woonlijk Tn niet openbare zitting. Afwezig waren de heeren G. C. Beukers, Mr. W. H. Jansen en D. F. W. Prins. Voorzitter: de heer J. J. G. Nolet. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen stukkenBehalve de gewone Tijdschriften en Verslagen, ook de Jaarverslagen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Almelo, Utrecht, Harlingen, Bergen-op-Zoom, Leeuwarden, Oosterhout en Amersfoort; bene vens het Jaarverslag der Nedorlandsche Kamer van Koophandel te Londen Van de sFreeportcompany" te Kopenhagen eene brochure tot aanbeveling van die stad als vrijhaven Van den heer Regout te Maastricht eene brochure over de Maasbrugkwestie aldaar Van den beer Jansen, oud-Ontvanger te Maastricht een idem over Economische Toe standen Van de commissie voor de samenstelling van het jaarverslag dezer Kamer, dat jaarverslag over 1896 Van B. en W. van Schiedam een schrijven met bijlagen, inhoudende verzoek om advies omtrent de inwendige verbouwing van liet Beursgebouw, tot liet inrichten van een gele genheid tot telefoneeren aldaar; Van de heeren A. Prins Co. een exem plaar circulaire aan Duitsche Graanimporteurs, om deze attent te maken, zoowel op de gun stige ligging onzer haven, als op de voordeelen, die deze hun aanbiedt. Overgaande tot de werkzaamheden, op de Agenda vermeld, behandelt de Kamer het con cept-jaarverslag over onzen Handel en Nijver heid. Na voorlezing daarvan door den secretaris, wordt het besproken, aangenomen en vastge steld. Het schrijven van B. en W., waarvan de heeren Commissarissen der Beurs bijzondere nota hadden genomen, werd vervolgens ter tafel gebiacht. De Kamer vereenigde zich een parig met het plan, op het bijgevoegde schets kaartje gemerkt A, voorgesteld. Waarop de vergadering door den voorzitter werd gesloten. In eene goed bezochte vergadering van de Antirevolutionaire Kiesvereemging «Nederland en Oranje" alhier, werd met gesloten briefjes en met algemeene stemmen tot candidaat bij de verkiezing van eeu lid der Tweede Kamer benoemd de heer Mr. A. P. R. C. barou van der Borch van Verwolde. De vergadering der Centrale Kiesvereeniging heeft a.s. Maandagavond te Vlaardingen plaats. Naast den beer Van der Borch waren op de lijst geplaatstde heeren Van der Velde, burgemeester van Loosduinen, baron AH. Mackay en de Marez Oijens te 's-Hage. Te dezer plaatse worden pogingen aange wend, om een afdeeling der Nederl. Onderw.- Propaganda-Club (voor drankbestrijding) op te richten. liet aantal leden dier vereeniging te Schiedam is al zoo groot, dat het het aantal overtreft, om een zelfstandige en flinke afdee ling te vormen. De onderwijzers-drankbestrij ders hier zijn nu nog lid der afd. «Maasclub", wier leden in gemeenten langs de Maas wonen. Verder wordt ons medegedeeld, dat geen der drankbestrijdersvereenigingen zoo in ledental toeneemt ais de Nederl. Onderw. Propaganda- Club. In den doorloopenden schietwedstrijd v&n het korps koniuklijke scherpschutters te Rot terdam hebben over de maand April, staande uit de vrije hand, een paar stadgenoolen weder prijzen behaald, en wel in den wedstrijd voor buitengewone leden over den afstand van 225 M,, de heer A. H. van der Most een derde medaille (2de serie) met 52 punten en de heer E. E. Th. Duller een 20ste medaille met 52 punten. Over 150 M. behaalde de heer .T. Meijer alhier een 9de medaille met 56 punten. Hedenmiddag viel een schippersknecht bij het passeeren van de brug bij de Korte Haven over boord. Hij werd dadelijk weder gered door den schipper. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 6 April. L. Schrijver, 22 jaar, en C. M. de Veld, 22 janr. W. F. van der Heiden, 22 jaar, en G. Heinsbroek, 26 jaar. B. Berkel, 25 jaar, en E. de Regt, 22 jaar. T. M. Maagdenberg, 24 jaar, en C. C. M. Nagelsmit, 23 jaar. J. Putters, 27 jaar, en M. E. Kruining, 23 jaar. P. M. van Buijtenen, 22 jaar, en J. E. Koevermans, 22 jaar. M. A. Ivoenderman, 25 jaar, en M. van den Tempel, 2i jaar. G. Wanders, 29 jaar, en J. W. M. Collignon, 21 jaar, G. Kappers, 26 jaar, en N. Bruning, 28 jaar. II. Montanus, 28 jaar, en D. M. Vrij lam', 28 j»ar. A. J. van Hoeken, 24 jaar, en j, C. Vrijland, 24 jaar. G. van der Hoeven, 22 jaar, en J. Kleine, 22 jaar. boren i 6 Mei. Mattheus Benedictus, zoon van G. H. Wesseling en M. Ililker, Nieuiv- straat. Ilendrika Adolfina, dochter van II. A. Eijkelboom en A. van der Kwast, Botterd. dijk. 7. Johanna Margaretha Maria, dochter van J. F. M. Smits en E. J. M. Havermans, Hoogstraat. Overleden6 Mei. Levenloos aangeg. zoon van A. Hoogwegt en J. M. Minke, Maasstraat. Door de werkiieden-kiesvereeniging alhier is tot candidaat voor de Tweede Kamer gepro clameerd de heer J. van Loenen Martinet. Gisteren avond werd alhier de door ons aan gekondigde ledenvergadering der kiesvereeniging „Nederland en Oranje" gehouden, waarin aller eerst door den Voorzitter, den heer A. Bolwijn, in eene keurige en nauwineengezelte en voor ieder der leden duidelijke rede verslag weid uitgebracht van de gehouden DeputateDver- gadering te Utrecht. Daarna kwam aan de orde het bespreken en stellen van een candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bij de a.s. verkiezing. Na eene langdurige bespreking werd besloten eeu definitieven candidaat te stellen, waarvan de uitslag was, dat met bijna algemeene stem men Mr. A. P. R. C. Baron van der Lorch van Verwolde, oud-afgevaardigde voor dit district, werd gekozen. Aanstaande Maandag zal de Centrale Kies vereeniging alhier vergaderen, tot het bespre ken van de voorgestelde candidaten door de verschillende Kiesvereenigingen, om daaruit een keuze te doen voor een difinitieve candidaat voor het district Schiedam. Uit het vijfjarig overzicht van den toestand der S| aarbnnk alhier merken wij dat er in 1896 werd ingelegd f 119664.94 legen f 137385.62s in 1895, daarentegen werd er' terugbetaald in 1896 f 134208,17 tegen f 121635,85 in 1896, liet tegoed der deelhebbers beliep f659278,793 iu 1896 tegen f 655134,45s in 1895. Afgelost werden in '1896, 168 boekjes tegen 126 in 1893, afgegeven nieuwe boekjes in 1896 218 tegen 219 in 1896. Het aantal deelhebbers bedroeg in 1896 1606 tegen 1556 in 1895, en het reservefonds (81995.88 in 1896 tegen f 80588.10s in 1895. De belegging geschiedde als gewoonlijk op de meest soliedste wijze, de rente bedraagt sedert 1889 nog 3 pCt. 'sjaars. Het bestuur houdt zitting iederen Zaterdag avond van 8 tot 9 uur op-liet Raadhuis. Gisterenavond had de uitvoering plaats van de Symphonievereeniging alhier, directeur de heer L. P. L. Gaillard met medewerking der heeren Jos. M. Orelio, bariton van Amsterdam en Paul Gaillard, pianist uit Sneek. De heer Jos. M. Orelio werd na ieder zang- nommer daverend geapplaudisseerd. De heer Paul Gaillard begeleidde de zang- tiommers met zijn keurig accompagnement en de Symphonie-vereeniging voerde, in aanmer king genomen dat zij nog jeugdig is, de stuk ken goed uit. De zaal «Harmonie" was flink bezet. B U R G E R LIJ KESTAND. Geboren6 Mei. Marius Anthonius, zoon van P. H. van Abshoven en M. Quakkelsteiri, Oosthavenkade. 7. Hermanus, zoon van A. de Wit en S. M, Overveld Vaartioeg. Door H. M. de Koningin-Regentes is bekrachtigd de benoeming .a prof. dr. H. Kern tot voorzitter en prof. S. A. Nabcr tot onder-voorzitter van de letterkundige afdeeling der Kon. Akademio van Weten schappen en van dr. W. Caland te Breda tot ge woon lid en dr. N. Adriani to Posso op Celebes tot correspondent dierzelfde afdeeling. De algemeene vergadering van bet Prov. ITtrechtsch Genootschap van kunsten en wetenschappen zal om bijzondere redenen dit jaar op Dinsdag 15 of Woens dag 16 Juni plaats hebben, terwijl de sectievergade ringen des avonds te voren zullen worden gehouden. Circus PJtiiging. Dc heer Pfliiging voert als altijd met core de directie van het Circus-Variété. Een afwisselend programma, waarop tal van nieuwe nummers voor komen, is zeker in staat de bezoekers to lokken. Laten zij zich gerust laten lokken; zij behoeven niet te vreezen, dat hun teleurstelling wacht. Al het goede en verrassende op te noemen, dat Pfliiging te zien geeft, zou het genot slechts bederven. Het Wecner Daines-quartet, Jean Boisaats drcB- suur, de salon-komiek Markowo, eindelijk de „Minii- ker Rivoli, en nog zoovele anderen, allen verdienen gehoord en gezien te worden. Het boste is wel, zich zelf te gaan overtuigen. Uit vertrouwbare bron wordt van Kanea bericht, dat kolonel Vassos met 5 officieren naar Griekenland is vertrokken, naar het heet, op een Italiaansehe torpedoboot.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2