SPOEÏ. O e in o n g cl Nieuw s. Scheepvaart. Handel. wu eene wedstrijd van boter op de gewone wijze bereid Wedstrijden van boter, fabriekmatig bereid. Een concours kippique op het terrein. Een rijtoer door de Maatschappij van Weldadigheid. Verscheidene prijzen worden uitgeloofd, gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, be nevens diploma's. In sommige afdeelingen worden, bebalve medail les, ook belangrijke prijzen in geld uitgeloofdo. a. in de afd. paarden voor ieder no. vier premïën van f50 en twee van f25. Bovendien zijn als eereprijzen uitgeloofd een aantal verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, aangeboden door verschillende personen. Zoo als wij reeds meidden werden al voor langen tijd door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes zilveren medailles toegezonden. Vermelden wij ten slotts nog, dat op 1, 2, 3, 4 en 5 Augustus aan alle stations dor Maatschappij lot Espl. v. Staatsspoorwegen en der Ned. Centr, Sp.-Mij. speciale retourkaarten der drie klassen naar Steenwijk worden verkocht, geldig tot en met 6 Aug. De prijs der speciale retourkaarten wordt bepaald op de enkele reisvracht, verhoogd met 50 ct. Met die 50 et. betaalt men de entrée voor do tentoon stelling, want het terugreis gedeelte der speciale retourkaarten geeft recht van toegang tot de ten toonstelling. Uit een en ander meenen wij gerust te mogen voorspellen, dat het de eerste week in Augustus zeer druk zal zijn te Steenwijk en op het tentoonstellings-terrein. De Simplex rijwielen-fabriek is belast met de le vering der rijwielen voor het leger; ieder regiment infanterie zal er binnenkort 20 ontvangen. "Volgens berichten in de Duitsche bladen heeft de Ned Zwemhond aan den Berliner Schwimmerbund meegedeeld, dat Nederlanders zullen uitkomen in zijne inter nationale wedstrijden, op 20 en 21 Juni in Berlijn te houden. I)c Bomeosche Prinsen zijn alle drie door hun leermeester in het wielrijden, de heer W. Vrolijk, candidaat gesteld voor hdt lidmaatschap van den A. N. W. B.; hunne namen komen in de ledenlijst voor. (Kampioen). De brand te Amsterdam. Omtrent den brand te Amsterdam, van welks noodlottigen uitslag wij gisteren onder het «Laatste Nieuws" nog melding maakten, wordt nog nader gemeld liet geval moet zich als volgt hebben toe gedragen. Onder den vloer van het huis bevindt zich een 8 voet diepe kelder, die slechts 1.50 M oppervlakte heeft. In deze ruimte, die in vier bassins of bakken verdeeld was en alleen door een klein luikje te bereiken is, liet men vroeger jaren deleege vaten terpentijn uitdruipen. Er stond nu nog een vinger of vier terpentijn in. Kwam men aan het eene magazijn van den eigenaar terpentijn te kort, dan liet men wat oppompen uit bassins in het pakhuis. De pa troon had herhaaldelijk aan de 2 werklieden verbodeu in het keiderije af te dalen, maar Jan Knipscheer het ongelukkige slachtoffer sloeg ditmaal tot zijn ongeluk, dat verbod in den wind. De bassins, moesten worden schoongemaakt, en in plaats van daartoe de smeerlap aan een langen stok voor te gebruiken, waagde hij zich in de kleine ruimte, om met een vuilnisblik de boel schoon te maken. Toen beging hij echter de onvoorzichtigheid licht te ontsteken. Of liet een lamp, een kaars of een lucifer was, is niet uitgemaakt, maar in ieder geval schijnt liet, dat de werkman terpentijn heeft laten druipen op het licht. Was de kelder nu maar vol terpentijn geweest, dan zou de uitwerking niet zoo verschiikkelïjk zijn geweest. Maar nu deelde het vuur zich mede aan den in terpen tijn gedrenkten vloer en wanden van de kleine ruimte en een vreeselijke ontploffing volgde. De maat van den ongelukkige, vreezende dat de vlam zich zou mededeelen aan het ge- heele huis, waar overvloedig voedsel voor het vuur aanwezig was, wierp het luik dicht en snelde naar buiten om de brandweer te alar meeren. In een oogwenk was echter de zolder van liet keldeitje doorgebrand, en speelden er een aantal vlammetjes over den vloer. Spoedig werden ze grooter, hun aantal verdubbelde en vertiendubbelde zich, en het geheele pakhuis stond weldra in lichtelaaie. Nadat de vlammen wat bedwongen waren, be proefde men den ongelukkige uit het keldertje op te halen. Dat ging niet zoo gemakkelijk. Daar er namelijk een bedwelmende atmosfeer lieerschte van verbrande terpentjjngassen, moest de brandweer met een rookniasker voor, in bet keldertje afdalen. Een groote belemmering leverde het kleine luikje op. Ook toen het lichaam na veel moeite met dreggen was opgehaald tot voor de opening, duurde het langer dan een uur, voordat men het vreeselijk opgezette lijk door het keldergat kon halen. De ongelukkige laat een vrouw met twee onverzorgde kinderen na. Iets nieuws. Door het Haagsehe gemeentebestuur is ver gunning verleend aan den lieer II. Croi«et, boekdrukker aldaar, om aan de hoeken der straten gedrukte alphabetische lijsten te beves tigen van adressen der ingezetenen in elk dier straten woonachtig. De ondernemer wenscht dit te doen op de wjjze zooals dit te Parijs, Londen, Berlijn, Brussel en elders geschiedt, en heeft ook dezelfde vergunning gevraagd aan de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam. Vermist. De commissaris van politie der 4e afdeelirig te 's-Gravenbage verzoekt inlichtingen omtrent het verblijf van Marie Frederik Charles Boers, 54 jaren, gekleed in donkerblauw fantasie- costuum, zwarte demisaison, bottines en fan- tasiehoed, zijn ondergoed is gemerkt M. B. Hij wooDt Kepplerstraat 124, te 's-Gravenhage. Sinds 4 Mei wordt hij uit de echtelijke woning vermist, zijne opsporing wordt door zijne echt- genoote gewenscht. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. jFietsende schutters. Indertijd heeft kapitein Wilkens te Rotterdam pogingen in het werk gesteld om bij de schutterij aldaar een korps militaire wielrijders op te richten. Een dertigtal liefhebbers meldde z"-h aaD, doch zijn pogingen stuitten af op den onwil van den minister. Thans hebben een vijftiental wielrijders meerendeels behoorend tot de bedoelde dertig besloten tot de oprichting van een korps vrijwillige militaire wielrijders, in aansluiting met de bestaande Weerbaarheidsvereeniging (niet te verwarren met het korps Koninklijke Scherpschutters). Deze vereeniging heeft in de voornaamste steden van ons land afdeelingen, waarbij de oprichting van militaire wieirijderskorpsen in het vooruitzicht kan worden gesteld. Men hoopt op deze wijze een uitgebreide, goed-gedisciplineerde vi ij willige miltaire wielrij- ders-vereeniging door 't heele land tot stand te brengen. Zoodra het noodzakelijk aantal leden te Rot terdam bijeen is, zal onder leiding van den heer "Wilkens met de oefeningen worden be gonnen. (N. li. Ct.) Een brutale inbraak, In de sigarenfabriek «Nederland" van Gebr. Koetser te Amsterdam heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag een brutale inbraak plaats gehad. De dieven want het is met het oog op de groote massa, die gestolen is, haast niet aan te nemen dat er maar een geweest is hebben de voordeur opengebroken, hebben daarna van de kantoordeur een paneel inge trapt en hebben toen meegenomen wat zij oor deelden te kunnen gebruiken. In het kantoor en het kamertje daarnaast stonden groote massa's sigarenkistjes en wel de beste merken. Daar van hebben de dieven niet minder dan 275 kistjes meegenomen, zorgvuldig de met eti ketten beplakte latende staan. De brandkast liet zicli niet vermurwen en bleef gesloten, al kan men zien dat er pogingen zijn aangewend om althans de onderste deur tot toegeven te dwingen. Men vermoedt, dat de heeren met de inrich ting van het gebouw bekend zijn geweest. JEen geweldenaar. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Maastricht is rechtsingang ver leend met bevel van gevangenishouding tegen M. A. Essers, oud 44 jaren, landbouwer, wo nende te Berg Terblijt, thans gedetineerd te Maastricht, ter zake, dat hij in den avond van 25 April 1897 te Berg-Terblijt met het oog merk om hem te dooden, met een scherpsnij dend zakmes aan Martinus Ilubertus Prickaerts verschillende steken en sneden over het gelieeie lichaam heeft toegebracht, waaronder dén met zulk een kracht in de binnenzijde van het linkerbeen, dat daardoor een 13 c.M. diepe wond ontstnari is, tengevolge waarvan P. eenige oogenblikken daarna is overleden. Geen beste broeder. Te Dalen bracht iemand f60 in de Nulsspaar bank en ontving daarvoor een repu, terwijl hij over een paar dagen een spaarbankboekje zou komen afhalen. Den volgenden dag verscheen zijn broeder, om tegen afgifte van het repu de f 60 terug te eischen, voorgevende dat dit geld voor eene onvoorziene uitgaaf noodzakelijk moest worden teruggenomen. Enkele dagen later verscheen de inlegger, die het boekje wilde opeischen en wien van eene terugname van dit geld, noch van eene onvoorziene uitgaaf, iets bekend was. Hij ver klaarde dat zijn bij hem inwonende btoeder naar Duitschlaud was vertrokken, zoodat deze in stilte het geld had weggenomen. Het repu, op welks vertoon de bedrieger het geld terug ontving, was door hem uit eene tabaksdoos ge nomen, waarin het door den inlegger bewaard werd. In 3 dagen Bij het te Arnhem gehouden examen voor de acte van onderwijzer, slaagde op 29 April jl. Henri Beunders van Gramsbergen, die den volgenden dag benoemd werd tot ouderwijzer aan de leerschool op den Kiokkenberg te Nij megen en reeds 1 Mei in functie trad. Verwonding op zee. Donderdagavond werd met den trein van den Hoek van Holland te Maassluis aangebracht een persoon van de bemanning van een loods- kotter aan den Hoek van Holland. Deze man, Buitelaar geheeten, was tengevolge van zooge naamd «stuk water", dat overkwam, in het ruim gevallen, waardoor hq ernstig aan een been en eene rib gekneusd werd. 't Voornemen bestaat, hem, zoo mogelyk, naar zijn vrouw te Helievoetsluis te vervoeren. Ongeluk. In de koolteetfabriek Perseverantia te Har- lingen zaten Donderdag drie man in een af voerkanaal te bikken, toen de machinist onbe dacht de stoomschuif openzette. Twee der werk lieden wisten zich in allerijl te redden, doch den derde werden jammerlijk de beenen ver brand, zoodat men vreest dat hij levenslang ongelukkig zal zijn. JEen zonderling tweespan. Bij den landbouwer K. te Noordwolde (Fr.) zag men dezer dagen een paard en een hond te zamen voor den ploeg gespannen. Heel ver trouwelijk liepen ze naast elkander en trokken samen het zware ploegijzer. Aldus kreeg ons boertje gedaan, wat het niet al te sterke paard alleen niet verrichten kon. Moord te Madrid. Te Madrid is een opzienbarende moord ge pleegd. Prof. Moreno, een der voornaamste heel kundigen van Spanje, is doodgeschoten door een bakker, Manuel Villuendas, die geld van hem te vorderen had. De moordenaar werd onmiddellijk aan de politie overgeleverd. Mevr. Moreno, die een klant van hem was en een hooge rekening maakte, had hem door allerlei vriendelijkheden al zijn geld f8000 a f 9000 afhandig weten te maken. Zij leende het van hem en beloofde hem 25 percent rente, maar hij zag er nooit iets van terug, en als hij bij den hoogieeraar om zijn geld kwam vragen, antwoordde deze hem, dat zijn vrouw zonder zijne toestemming had gehandeld en dat hij er niets aan kon doen. Ondertusschen leefden de heer en mevrouw Moreno met hunne zeven kinderen op een grooten voet, terwijl Villuendas met zijn zieke vrouw gebrek leed- Den morgen van den moord was de bakker weer bij Moreno geweest, om althans een klei nigheid op afkorting te vragen; maar men gaf niet thuis. Hij wachtte nu den professor op, en toen deze opnieuw weigerde hem iets te geveri, schoot hij hem neer, Geen geluk. De Collyniehet zusterschip van de beruchte Crathie, is Maandagavond bij de haven van Aberdeen door een ander stoomschip in tweeën gestooten. Elf opvarenden zijn verdronken, liet schip zonk spoedig. Ilijnontpïofjlng. Donderdagochtend, omstreeks halfdrie, is de East-IJetton-kolenmijn in Durham, Engeland, overstroomd. Van dertien mijnwerkers, die den nacht in de mijn doorwerkten, zijn er slechts twee gered. Kookkunsttentoonstelling te Weenen. Blijkens eene mededeeling van de Oosten- rijksch-Hongaarsche Regeering, zal t,"< 5 tot en met 9 Januari 1898, te Weenen eene interna tionale tentoonstelling worden gehouden op het gebied der kookkunst. Het programma ligt ter inzage in kamer no. 6a van bovengenoemd Departement. (St. Ct.) Waar de phonograaf al niet dienstig voor is, Te Montivideo had de redactie der Siglo, wegens de schorsing van de drukpersvrijheid verhinderd hare lezers op de hoogte te houden van den loop des toestands, er op bedacht, de abonné's in de stad met behulp van een phono graaf de verboden tijdingen ten gehoore te brengen, waartoe zij op gezette tijden op het bureau konden komen. Honderden maakten er gebruik van, waar voor zij eene kleinigheid extra betaalden ten bate van het Roode Kruis. Het Regeeringsblad trok tegen dit «misbruik" te velde en op een goeden dag kwamen eenige aanhangers der Regeering liet oproerig toestel verbrijzelen. Ligplaatsen. Stsbl. no 100 bevat een Kon. Besl. van den 'listen April, tot nadere wijziging van het bij Kon. Besl. van 25 Mei 1892 (Stsbl. no. 128) vastgestelde bijzonder reglement van politie voor de scheepvaart op de ri vieren beneden Rotterdam tot in zee. In dat regiement wordt nu art. 8 gelezen als volgt: Het is verboden vaartuigen van minder dan 68 d.M. diepgang te leggen op de Kijksiigplaats aan de duk dalven nabij den bovensten strekdam aan den linker oever van het Scheur beueden Vlaardingen. Het is verboden te lossen uit of te Iaden in vaar tuigen, welke op de ligplaats vertoeven. De vaartuigen mogen nooit met trossen, kettingen of op andere wijze aan de dukdalven worden vastge maakt. Bij het aanleggen moeten doer het uitzetten van ankers, en zoo noodig door het bezigen van een sleep bootje, alle voorzorgen worden in acht genomen ter voorkoming van schade. De schipper is verplicht te zorgen dat liet vaartuig, zoolang het eene ligplaats aan de dukdalven inneemt, behoorlijk aan de meerpalen is vastgemaakt, ter be oordeeling van de ambtenaren, met de handhaving van dit ïeglement belast, op wier bevel ook een anker op stroom en achteruit een zwaar werpanker moet moet worden uitgezet. De schipper moet in het algemeen zoowel bij dag als bij nacht zorg dragen voor het behoorlijk beves tigen en vieren op de meei palen en zorgen voor oor deelkundige ligging van het roer. Het is verboden met een vaartuig langer dan vijftien uren op de ligplaats vertoeven. In bijzondere omstan digheden kan de ingenieur te Rotterdam een langer verbljjf aldaar toestaan. Ait. 9 wordt gelezen als volgt: Het is verboden do ankerboeien in den bovenmond van liet Scheur nabij de Oostpunt \an Rozenburg te bezigen tot het vastmeren van andere vaartuigen dan die meer dan 100 K.G. ontplofbare stof aan boord of meer dan deze lioeveelheilossen of te laden hebben. Van die ankerboeien mag geen gebruik worden ge maakt om door het uitbiengen \an een trots, bij aankomst of vertrek van een vaartuig, te zwaaien. Vaai tuigen, wier lengte en diepgang het meren aan het zuidelijk stel ankerboeien toelaten, mogen niet op het nooidelijk stel meren, tenzij het eerstgenoemde reeds is genomen. Zoolang de haven aan de Oostpunt van Rozenburg, bestemd voor binnenvaartuigen, die ontplofbaie stoffen hebben te lossen of te laden, wegens uitdieping of uitvoering van werken, tijdelijk met gebruikt kan worden, mogen de binnenvaartuigen aan liet zuidelijk stel ankerboeien meren, zijnde zulks op andere tijden niet geoorloofd. Een vaartuig, vastgemeerd aan de ankerboeien, moet bij dag de buskruitvlag aan den voortop vceien. Het is verboden met een vaartuig langer dan dertig uren aan de boeien te vertoeven. In bijzondere omstandigheden kan de ingenieur te Rotterdam een langer verblijf aldaar toestaan. Ait. 10 wordt gelezen als volgt: Het is verboden, zonder vei gunning van den minister, het rijksveerhoofd op Rozenburg of de daartoe behoo- rende werken te bezigen tot aanlegplaats of tot het vastmaken van vaartuigen, welke met tot den rijksdienst of tot dien van het veer behooren. Art. lObis wordt gelezen als volgt Het is verboden de dukdalven, dienende ter aan wijzing van de riviereinden der lage njzen dammen aan den linkeroever bij de schutsluis 111 hot kanaal door het benedeneinde van Rozenburg, zoomede de dukdalven langs den rechteroever beneden de berg- haven voor rijksvaartuigen aan den Hoek van Holland, tot het vastmaken, verhalen of aanleggen van vaar tuigen to bezigen. Hoogwater te Schiedam. Mei 9 v.in. 8.43 a.m. 9.15 9 10 9 9.43 10.20 11 5 10.57 11.35 Hoogte in M. -f- N. A P. van het Iioogw. te IIoek-Tnii-IIollnnd. Mei 9 v.m. 0 09 SI.n.in. 0.45 SI. i 10 i 0.65 9 9 0 38 11 0.63 9 9 0.40 9 Zon cn Haan. Zonsopgang Mei 9 4.16 v.m ondergang 7.37 n.m. 9 9 10: 4.15 9 9 7.38 i> 9 9 11 4.14 9 7.39 Eerste kwartier 9 Mei. Volle Maan 16 Slei. HET WESTRAND, 7 Mei. Op de veilingen van gisteravond werden de volgende prijzen besteedwitte asperges 27 ii 42 ct., blauwe 21 a 24 ct. per bos, aanvoer ongeveer 000 bos; aardbeien 22 a 25 ct. per potspinazie 14 a 20 ct. per kin; postelein 30 a 45 ct. per kinsla 1 li 2)4 ct. per krop. Door het koude weer blijft de aanvoer van asperges gering. LONDEN, 7 Mei. Aanvoer van Eng. Taivve 100 qrs., vreemde 27,300 qrs., Eng. Gerst 1160 qrs., vreemde 5000 qrs. Tarwe vaster, 0 p. hooger verkoopers. Geist prijs houdend. Mais kalm. BERLIJN, 7 Mei. Rogge Mei 117.75, Juli 119.50. Tarwe Mei 161.75. Juli 161.50. Spiritus. Loco 41.80, Mei 45.90, Sept. 4G.10. PARUS, 7 Mei. Tarwe. Loopende maand fr 22.70, volgende maand fr. 22.95, Ju!i/Aug. fr. 22.95, 4 laatste maanden fr. 21.95, vast. Rogge. Loopende maand fr. 13.75, volgende maand fr. 13.75, Juli/Aug, fr. 13.25, 4 laatste maanden fr. 13.25, prijsh. ANTWERPEN, 7 Mei. Tarwe vast. Amerik. fr. 16% a fr, 17, La Plata fr. 173/a a fr- !8%; Utmau fr- 14a fr- 17l/s- Mais kaltn. Amerik. Mixed fr. 71/4 a fr. La Plata fr. G a fr. 8 Odessa fr. 9% a fr. Petroleum vast; loco fr. 16%, Mei. fr. 10%, Juni fr. iel/s HAMBURG, 7 Mei. Petroleum loco 5.55, brief, dito -.geld. Spiritus per Mei/Juni 20'/s, Juli/Aug. 20%. Stemmingvast. BUDAPEST, 7 Mei. Tarwe kalm. Amerlkaansclic Goederenmarkt. NEW-YORK, 7 Mei. Tarwe. De markt opende beden traag, noteeiing c. lagerdaalde op ilauwer kabelbericbten uit Engeland, herstelde zich snel daarna op tegmislaande oogstberichten, telegrafische berichten van het vaste land, en ruime aankoopen Daalde later opnieuw op uitgebreide realisaties. De markt sloot flauw. Loco opende vast en sloot flauw. bushels. bushels Aanv, Atl. hav. '220,000 dezelfde dag vor. jaar 417,000 Uitv. 9 9 40,000 9 9 9 49,000 Verkocht op levering 5,000,000 bushels. 9 in loco 20,000 9 7 Mei 1 G Mei j 5 Mei Voorjaars No. 1 Noitherni 81% 82% j 80% Roode WinteriI Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. 7 Mei 78% 773/8 70 743/g 735/8 737/a G 79 78 77% 75 Va 743/g 5 9 77% 70% 75% 737k 7 k2'/s? Nov. Dec. Jan. Febr. Miart April 7 Mei 75 G 9 7578 5 9 74% Mais. De markt opende heden prijshoudend, notcering c. lager, daalde cbi. geheelen dag met kleine ver anderingen op het gunstige weder, in overeenstemming met de tarwemarkt en sloot flauw. Loco kalm. bushels. bushels. Aanv. Atl. hav. 450,000 dezelfde dag vor. jaar 235,000 Uitv. 9 9 290,000 9 9 267,000 Verkocht op levering 180,000 bushel». 9 in loco 9 7 Mei G Mei 5 Mei Western30 30% 30i/t Mei Juni Juli Aug. Seot. Oct 7 Mei 29% 30% 30% 31% 6 9 293/s 30Vs 313/4 5 9 29 29% 30%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7