N°. 9316. Es Btaie Yrrawtii van ülimriei. 51"" jaargang. Dinsdag 11 Mei 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: H J. C. ROELANTS. Samenwerking van gelijkgezinden. BUITENLAND. Aboknementspbijb voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 a omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - i.go Afzonderlijke nommers. o q2 BUREAUBOTEBSTÏIAAT ÏO, Teleplioon IVo. 123. ADVEitTEiïTrEPiixjs: Tan 1—5 gewono regels met inbe grip yan eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting Terleend. Het doel waarmede, na een maandenlange Toorbereiding, den 14en November van het vorige jaar de algemeene vergadering der Liberale Unie haar programma van beginselen vaststelde, was bovenal, zooals trouwens de eerste overweging tot haar besluit ook inhoudt, het vereenigingspunt te vormen voor alle voor uitstrevende vrijzinnigen. Men zou de waarheid geweld aandoen door te zeggen dat dit doel ten volle is bereikt, want zeer velen, die met de beginselen van het hervormingsprogram instemmen, staan nog buiten het verband der Liberale Unie; maar toch mag met zekere voldoening worden geconstateerd dat, zooals bij de voorbereiding der naderende groote verkie zingen meer en meer blijkt, het programma der Liberale Unie onder de gelijkgezinden in den lande een tucht en een eenheid heeft ge bracht, welke, hoezeer men ze ook nog grooter en beter zou wenschentoch niet nalaten kunnen van gunstigen invloed te zijn op den uitslag van den grooten strijd. Het is een gelukkig verschijnsel dat dit zelfde programma, toen het verscheen en aange nomen was, ten felste bestookt zelfs door hen, wier standpunt slechts weinig van dat der Liberale Unie afwijkt, thans integendeel werkelijk een vereenigingspunt blijkt te zijn. Telkens hoort men dat in de verschillende deelen des lands kiesvereenigingen als nieuwe leden tot de Unie zijn toegetreden en dus het aantal hunner, die voor de verwezenlijking van het Unie-program willen werkzaam zijn, juist toe neemt in plaats van te verminderen, zooals in November 11. voorspeld werd door die liberalen, die dat program als den twistappel kenschetsten welke te kwader ure te midden der liberale partij geworpen was. Tot die gelukkige verschijnselen moet stellig ook gerekend worden wat j.l. Donderdagavond in eene huishoudelijke vergadering der Vrijzinnige Kiesverceniging te Leiden gebeurd blijkt te zijn. Van daaruit werd in November 11. onder aan voering van twee hoogleeraren der juridische faculteit, de strijd aangebonden tegen het Unie- program, vooral tegen den knellenden band dien het den candidaten voor de Tweede Kamer zou aanleggen, en nu stelt deze vereeniging mr. H. L. Drucker candidaat, van wieu bekend is dat hij uit volle overtuiging zich gebonden acht voor de verwezenlijking der maatregelen, Roman van Eufemia gravin von Adleksfeld—Ballestrem. 35) Lachend sloeg Froderik Leopold denzelfden weg In, het vroeg opstaan was anders Daphné's fout niet, doch wie wist wat haar naar buiten had doen gaan. Langzaam slenterde hij naar Mon Ca price, en betrad het bekoorlijke miniatuur kasteel. Bapliné! riep hij, Daphné! Niemand antwoordde hem, de kamers waren leeg en door da geopende vensteis kwam de morgen lucht zoo snijdend naar binnen, dat een rilling hem door de leden voer, ten minste daarop schoof hij het, dat het hem op eenmaal zeer onaungenaam te moede werd. Van den wand van den gouden salon lachte het bekoojlijk portiet van Daphné, dat eerst onlangs te Dresden was geschilderd, een kunstwerk, dat hem het eenige geliefde uit die periode was; en opeen met perle d' amour ingelegd tateltje daaronder, waarop een kostbare chineesche vaas met een bou quet najaarsrozen geurde, lag een briefje, waarop hare krabbelende kinderhand met siddeiende letters had geschrevenïAan mijnen echtgenoot." In hevige spanning maakte hij de enveloppe los: het schrijven bestond slechts uit enkele regels ïlk ga heen om nimmer weder terug te zkeeren. Gisteren nog heb ik het niet gewild, zmaar in mij is iets wat krachtiger is dan jdeze wil. in het urgentie-program genoemd, met alle kracht werkzaam te zijn. Minder gelukkig daarentegen is de wijze, waarop de leden der bij de Unie aangesloten kiesvereeniging te Zinrikzee van hunne gehecht heid aan het program van 14 November 1.1. gemeend hebben blijk te moeten geven. Dat program behelst onder meer eene be sliste veroordeelding van de toepassing van beschermende rechten, teneinde de ontwikke ling van landbouw en nijverheid te bevorderen, en hun afgevaardigde, de heer Van Kerkwijk, die 34 jaren reeds de liberale kiezers van Schouwen in Den Haag vertegenwoordigd heeft, is, blijkens zijne over de motie-Dobbeimann uit gebrachte stem, een voorstander van graanrech ten. Niet minder dan aan het time-program is de Zierikzeesehe afdeeling der Unie echter ook aan haren langjarigen afgevaardigde ge hecht, en zij zocht naar eene oplossing om geen van beiden prijs te geven. Handig werd een motie in elkaar gezet, waarin verklaard werd, dat »de zaak der protectie wel een be langrijke politïek-oeconomische quaestie is, maar geen partij-kenmerk, de vooruitstrevende liberalen, die hun vereenigingspunt vinden in de Liberale Unie, onderscheidende van andere partijen," en met hare aanneming achtte men de keuze van den heer Van Kerkwijk als can didaat gedekt Niemand voorzeker zal dezen Zierikzeeschen liberalen het recht betwisten, den candidaat te stellen dien hun lu-t, maar tegen hunne drogredenen op te komen, daartoe heeft iedereen hetrecht. Trouw aan het Unie-program is slechts hij, die mee alle daarin gestelde beginselen instemt, onverschillig of die beginselen al dan niet beleden worden ook door andere partijen of politieke groepen. Ware instemming vol doende alleen met die beginselen, welke neen partij-kenmerk" zijn, d. w. z. de Unie-liberalen onderscheiden van andere partijen, dan zou het geheele Unie-program wel kunnen worden ter zijde geschoven, want er komt geen enkel punt in voor, dat ook niet in andere pro gramma's wordt aangetrollen. In 't bijzonder geldt dit van de sBeginsel- verklaring van den Radicalen Bond" en van het verkiezLngsprogram, dat in de algemeene vergadering van dien Bond op 3 Januari 1.1. werd vastgesteld. In sommige opzichten iets uitvoeriger eu onderwerpen aanduidende, waar van het Unie-program niet uitdrukkelijk mel is Vaarwel Daphné kan zonder Apollo niet nleven." Toen hij dit had gelezen, viel de krachtige man op zijne knieen, en hij wrong zich in stomme smart de handen, en de uren die hij in eenzaam heid op Mon Caprice doorbracht konden vertellen, hoe een verstandig mannenhart met zicli zelf in strijd kwam en met den verzoeker, die hem het wapen van den zelfmoordenaar in handen wiide di ukken. Toen hij eindelijk tot rust gekomen was, en met gebroken hart, vernietigd en gebogen, zich gereed maakte om terug te keeren tot het vervullen van zijn plicht bij zijne kinderen, toen wierp hij den sleutel van het paviljoen in den vijver in het kasteel gekomen echter haaide hij met krachtige hand op zijnen stamboom den naam door van haar, die smaad en schande had gebracht over Uimenried Daphné keerde nimmer terug naar dat oord, waar zij jarenlang tevreden en gelukkig had ge leefd, Wel is waar hielden hare macht en hare glans op, toen de keurvorst na weinige jaren stierf, maar zij bleef wonen in haar klein paleis te Dresden, omgeven door een kring, welke de voormalige vriendin van den overleden keurvorst voortging te huldigen, en als het ware een soort hofhouding om haar heen vormde. Zij had den naam van haren echtgenoot afge legd en met een vorstelijken fantasienaam verwis seld, welke door haar een treurige beroemdheid verkreeg, en met haar uitstierf, toen zij haren hoogen vriend in den dood volgde. Doch veel, veel vroeger dan zij hare oogen sloot, was de blonde jonkvrouw van Uimenried gestorven voor het trouwe hart van Frederik Leopold, haar ge maal, die haar meer had liefgehad, dan zij ooit ding maakt, stelt het verkiezingsprogram van den Radicalen Bond toch in 't algemeen, zij 't ook in andere bewoordingen, dezelfde eischen aan de candidaten, aan wie de werkelijk her vormingsgezinde democraten in den lande met vertrouwen de behartiging zullen mogen op dragen bovenal aan die sociale belangen, waar aan tot dusver in Nederland de wetgever maar al te weinig zorg gewijd heeft. Waar dit zoo is, en voor gegronde tegenspraak is dit inder daad niet vatbaar, daar is 't derhalve te be treuren, dat het UVe-program niet geworden is het vereenigingspunt ook voor de radicalen, die met de aanhangers der Liberale Unie op betzelfde principieele standpunt staan. Hierdoor toch ontstaat het gevaar, dat het bestaan van tweeërlei organisatie in sommige districten leiden kan tot het stellen van twee candidaten, die, hoewel dezelfde beginselen toe gedaan, de hervormingsgezinde democraten in twee kampen zullen verdeelen, en dat zóó de stemmen allicht versnipperd zullen worden, welke, op één candidaat vereenigd, zoo al niet terstond de overwinning zouden kunnen schen ken, dan toch den geestverwant in herstem ming zouden kunnen brengen, waardoor (te kans op de definitieve zege behouden blijft. Treden daarentegen twee gelijkgezinden bij de eerste stemming in het strijdperk, dan is er maar al te zeer reden te vreezen, dat geen hunner het tot herstemming brengt. Om dit gevaar te voorkomen is 't nu nog tijd, en 't is te hopen dat in de eerstvolgende weken vooruitstrevend-liberalen en radicalen dit voor oogen zullen houden en tot eiken prijs voorkomen zullen, dat bij de zoo gewichtige beslissing, welke de Juni-verkiezingen voor de naaste toekomst van ons vaderland zullen brengen, zij elkaar moedwillig aan de stembus verzwakken. Het gaat om de beginselen, niet om personen of eene toevallige party-organisatie. Algemeen overzicht. Schiedam, 10 Mei '97. De oorlog tussclicn Cirlekenland en Turkije. De interventie der mogendheden is eindelijk een voldongen feit geworden; de vredes-onder- handelingen ziju begonnen. Ziehier hoe de Temps den loop der diploma tieke gebeurtenissen beschrijft. Naar aanleiding van het initiatief, door graaf had vermoed. Hij had sedert het uur, waarop zij hem had vet laten, nooit haren naam veder ge noemd, en ook aan zijne kinderen had hij dien nimmer geleerd, doch toen hij gestorven was, vonden zij op zijne borst in goud gevat haar be koorlijk beeld naast een lok van haar blond haar, en deze stomme getuigen verhaalden van zijne liefde, van zijn smart en van zijne zelfverloochening, en zij vertelden, wat hij geleden had om Daphné, de veilorene, die als een vlinder naar het licht, haren schitterenden afgod Apollo was nagevlogen, verblind door zijn glans, en die zich daarbij de vleugels had gezengd voor tijd en eeuwigheid. IV. Kismet. 1880. Het was op Capri, het door rotsen omgorde eiland van de Odyssee, de eens zoo beruchte residentie van keizer Tiberiu». In de ruinen van de villa Tiberiana stond op eonen kostelijken voor jaarsnamiddag jonker Hans Ulrich van Uimenried. Op de hoogte van de villa, onmiddellijk daarvoor log de befaamde Salto, deze torenachtige borst wering, welke tot op eene hoogte van 240 meter steil uit de zee oprijst en van weike de gruwzame stiefzoon van Augustus de aangeklaagden voor zijne oogen deed nederstorten en hen hun salto mortale liet maken. Dat was do grootste verfijndheid van de oud- Romotnsche, oververzadigde genotzucht den vei- schtikkelijken dood in dit srhoono paradijs over te planten, dacht de vreemdeling. Was dit het eenige, wat den zoon van Livia Drusilia nog kon verstrooien Droomeiig zweefde zijn blik naar buiten Murawieff genoraenwaren de gezanten te Athene het eens geworden over de te volgen gedragslijn, in geval Griekenland de tusschen- komst der mogendheden zou inroepen om een einde te maken aan den oorlog. Ingevolge van die be=piekingeri der gezanten, deed de Russische vertegenwoordiger leeds Vrijdag, ook uit naam zijner collega's, officieuse stappen bij liet Giieksciie kabmet, door te wijzen op het gevaat, waaraan Griekenland zich door voortzetting van den st! ijd blootstelde, terwijl hij de hulp van Europa beloofde, indien Gnekenland die inriep. De Grieksche regeering heeft toen te recht ingezien, dat langer verzet niet mogelijk was, en Vrijdagavond sveMe de minister van buiten- landsclie zaken Skouloudis aan de gezanten der mogendheden een geschieven nota ter hand, waai in de bemiddeling van Europa werd inge roepen. In die nota deelde het Helleensclie gouver nement zijn voornemen mede om zijn troepen van Kreta terug te roepen. Kolonel Vassos, eeu zeker aantal officieren en 400 manschappen waren terstond, de re=t zou weldra terugge- toepen worden. Aan die belofte voegde de regee ring het verzoek toe, dat de mogendheden aan hun vlootbevelhebbers instructies zouden geven, teneinde den terugkeer der Grieksche troepen te vergemakkelijken. Hierop is door de gezanten een identiek antwoord gegeven. Alleen de gezant van Duitseh- laud wachtte nog instructies af, maar ook hij schijnt die reeds ontvangen te hebben. De mogendheden hebben dus een aanvang gemaakt niet de onderhandelingen, en de oorlog kan als geëindigd worden beschouwd. Toch is er geen wapenstilstand gesloten. Wel hebben geruchten geioopen van een wapenstilstand vari 14 dagen, maar noch de Sultan, noch de diplomatie hebben dit nuttig geacht. Volgens betrouwbare inlichtingen, zal Tur kije zich niet veeleischeud toonen. Het is vol daan door het behaalde militaire succes. Ook zal het niet terugkomen op de voor den oorlog gedane beloften; de autonomie voor Kreta blijft onveranderd. Men meent, dat Turkije twee eischen zal stellen lo. Betaling van eene geringe schadeloos stelling door Griekenland 2o. Een herziening der Macedonische grens, zoodat liet geheele gebergte Turksch gebied wordt, en grensconflicten over betwiste streken niet meer kunnen voorkomen. Van een wapenstilstand is Turkije, zooals wij reeds zeiden, niet gediend, daar die zou kunnen dienen tot reorganisatie van het Griek sche leger. En in diplomatieke kringen ziet men het vooitduren van den oorlog de beste waarborg voor bespoediging der onderhandelingen. over de wijde, blauwe zee, waarover die gouden nevel lag, die men aan de kusten van de Tynheen- sclie zee ziet, en onwillekeurig breidde hij diep ademhalend zijne armen uit, want een lang ge koesterde vvensch was door deze reis naar bet schoone Italié vervuld geworden, en H.ins Ulrich van Uimenried behoorde tot die uitvetkoren schaar van Italiaansehe pelgums, die het ieehjke daar niet plegen te zien, zich door bedelaars, onbe schaamde hoteliets, onaangename passagiers en andeie kleine onaangenaamheden hun goede luim niet laten bederven, maar gansch en al de schoon heden der natuur en der kunst van dit heerlijke land op zich laten invveiken. We! voorbereid had hij het betreden, hij bracht enthousiasme en kennis van de kunstschatten mede, een rijke, zoowel historische als archooolo- gische wetenschap en last nol least een warm hait voor alles, gekruid door een dosis humor, welke door hare verwantschap met een optimis tische levensbeschouwing, iederen blik in het leven en dujven van andeien voor den gelukkigen be zitter dezer gave Gods des te genotvoller maakt. Langzaam, schrede voor schrede, was hij voor waarts gegaan, en zoo was li ij eindelijk op Onpri aangekomen. Het had hem leed gedaan van de plaats te scheidon, "welke hij het laatst had bezocht, alles was er zoo rijk, zoo kostelijk, en dat men toch eenmaal van Rome moest scheiden, scheen hem bijna even ondenkbaar, ais hij nu meende, dat het heerlijk zou zijn, zijn leven op het lachende rotseiland in de Tyrrheensche zee te veidroomen. fVardt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1