STADSNIEUWS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. YLAAIIDIN GEN. werden or 34 levenloos aangegeven, en stierven 5-47 personen. Vergelijken wij Schiedam met plaatsen van ongeveer gelijke giootte, dan hebben een gun stiger ster/teproeent Breda niet 18.86, Tilburg met 17.10, Nijme gen met '20.18, Dordrecht met 20.37, Ilelder met 16.29, Leeuwarden met '17.45, Zwolle met 20 47 p/m. Ongunstiger in sterfte zijn 's Hertogenbosch met '26 67, Delft met 20.87, Gouda met 21.73, Leiden met 23.98, Deventer met 22.S8 en Maastricht met 23.72 p/m. liet gunstigste cijfer vari de groote steden heeft Tilburg n.l. '17.10; liet ongunstigst Den Bosch n.l. 26.67 p jia. Graanrechten. De heer rar, Goekoop, die Vrijdagavond in de vrijzinnige kiesvereeniging te Oud-Beierland optrad, deelde in zijne repliek mede, dat reeds eenige jaren geleden door de zorgen vats den toenmaligen notaris te Oud-Beierland huur contracten zijn tot stand gebracht, waarin voor den grondeigenaar het voordeel werd bedongen, dat uit eene everitueele invoering van graan rechten zou voortvloeien. Die gelukkige huurboeren Wat is een naam 2 De Telegraaf verneemt, dat de Vrijzinnige Kiesveieeniging «Vooruitgang" te Amsterdam mi'. A. Kerdtjk niet weer caodidaat zal stellen voor de Tweede Kamer. In 73jn plaats zou mr. 8. van Houten dan eandidaat gesteld worden. Leve deze vrijzinnige vooruitgaanders! Leve ook de eendracht onder de liberale partij, het troetelkind van «Vooruitgang" De leden van de Eerste Kamer der Staten- Gcneraal zijn bijeengeroepen tegen Dinsdag 18 .Mei e. k. des avonds te half negen. Te Rotterdam zal met [ingang van 1 Juni een afzonderlijk kantoor van buitengewoon zegel, uitgifte van plakzegels voor quitantiën en handelspapier en ontvangst van zegelrechten geopend worden. (St.-Ct.) De gemeenteraad te Utrecht heeft na lange beraadslaging besloten, om in het belang der ingezetenen een abattoir te stichten. Er was natuurlijk heel wat tegenkanting, vooral van de zijde der slagers, doch de Raad heeft ten slotte met 22 tegen 10 stemmen geooideeld, dat een abattoir een gebiedende eisch was. Zaterdag overleed de heer J, A. van Hasselt, burgemeester van Apeldoorn, in den ouderdom van 61 jaar. De overledene was eerst burge meester van Gorsel en setfert 11 Mei 1872 van Apeldoorn. Zaterdagavond vergaderde alhier de afd. «Maasclub" der N O. P. C. De col portage-com missie werd met. eeni«e leden uitgebreid. Die commissie houdt zich bezig met het verspreiden en verkoopen van allerlei geschriften betreffende liet drankvraa"- stuk. Geldelijke steun weid verleend aan den te houden wetenschappelijker] cursus voor drank bestrijding van Dr. Birnie. Er werd besloten, dat de afd. can deel dei- risico op zich neemt voor liet houden van een boottocht met de illansnymph II van Rotter dam langs Dordrecht en Gorinchem naar Tiel. In beide laatstgenoemde plaatsen zullen verga deringen belegd worden, bovendien zal aan boord zicli een flink orkest bevinden. Ieder, die met bovengenoemde vereeniging sympathiseert, kan deze reis meemaken. Verder hield de heer A. Soiber een lezing «Hinderpalen op den weg der drankbestrijding", lu 't kort kunnen wij de hinderpalen uit die voordiacht, erfelijkheid, traditie en eigenbelang noemen. Nadat de voorzitter een dank der leden en gfïntroduceerden aan den spreker overbracht voor zijn schoon epistel, werd er medegedeeld, dat liet bestuur van het «Volkshuis" te Schie dam het kostelooze abonnement van «Sluit Schiedam" niet heeft aangenomen. Terwij! hedenmorgen te 7 uur ongeveer de heer D. J. Visset', boekhandelaar, Hoogstraat, bezig was een brief te verzegelen, waarbij bij een brandende petroleumlamp zonder glas gebruikte, werd bij getroffen door een duizeling, ten ge volge waarvan hij viel en de tafel met de lamp in zijn val medesleeplede petroleum stroomde door de werkplaats, waar de lieer Visser op dat oogenblik was en die zich bevindt op de eerste verdieping, achter. Toen de heer Visser weer tot bewustzijn kwam, hadden de vlammen zicii reeds door liet vertrek verspreid en ontwikkelden zich dikke rookwolken die een uitgang zochten door reten en spleten. De politie kwam weldra met haar slangen- wagen aanrijden en kort daarna plaste het water uit de walei leiding in het brandende vertiek. Een uur ongeveer was noodig omhel smeulende en verkolende papier en de bran dende weikplaats te blusschen. De geheele werkplaats is uitgebrand, terwijl alle andere vertrekken belangrijke waterschade hebben gektegen. Op de bovenverdieping waren twee gezinnen, weduwen, die zich tijdig wisten te redden, doch wier boedel belangrijke waterschade heeft. Van den heer Visser was alles geassureerd, doch van de bovenbewoonslers niets. Vassos is reed-, te Athene aangekomen en onmiddellijk geïnterviewd. ,IIij verklaarde, dat Kreta thans in naam van koning George wordt bestuurd en dat de justitie en de administratie overal geregeld zijn, waar niet de vlag der mo gendheden is geheschen. Feitelijk be-tuat dus reeds de vereeniging met Griekenland; alleen de goedkeuring der mogendheden ontbreekt nog. Met de hoofden der opstandelingen, die allen trouwe onderdanen van koning George zijn, waren do betrekkingen uitstekend. Kolonel Vassos zal met een variatie op een bekend citaat kunnen zeggenDe schoone dagen van Kreta zijn nu voorbij! Hij zal zicii weer dienen te schikken in zijn vroegere positie van adjudant des konings, ten minste als de koning zich zal kunnen handhaven. Yoorloopig is het te Athene gelukkig blijk baar rustig. Er is geen wapenstilstand gesloten. Een woord over de positie der troepen is dus niet misplaatst. De hoofdmacht van het Grieksche leger staat thans te Domoko. waar de Turken hen blijk baar niet met rust laten. Zelfs wordt in een bericht uit Konstantinopel nog gesproken van een spoedig te wachten aanval op de Grieksche positiesverschillende berichten spreken van verkenningen door de Turksche cavalerie tot Domoko toe, enkele van een afgeslagen aanval der Ottomaanscheruiterij. De brigade Smolenitz is geheel afgesloten van de Grieksche hoofdmacht. Het dappere troepje loopt dau ook groot gevaar van te moeten capituleeren. De terugtocht naar Yolo immers is reeds afgesneden. Volo is thans volkomen door de Grieken verlaten. Aanvankelijk hebben toendeEngelsche, Russische, Fiansche, Oosten rij ksche en Duitsche schepen troepen aan wal gezet, om de stad te bewaken. Vervolgens heeft Edhem-pacha echter, na een gesprek met de verschillende consuls, de stad door 10 bataillons laten bezetten. Hoofd zakelijk zou dit gebeurd zijn, om de inwoners te beschermen en de orde te handhavenook hier zouden n.l. de Grieken vóór hun vertrek de gevangenen hebben losgelaten. In aansluiting met die bezetting der stad beeft admiraal Stamatelli beloofd zijn eskader buiten de geschutslinie van Volo terug te trekken, op voorwaarde dat Edhem-pacha het leven en de bezittingen der inwoners zou ontzien. In Tliessalië gedragen de overwinnaars zich uitmuntend er komen geen gewelddadigheden voor. Wel spreekt een bericht van het beschie ten van een trein met gewonden, maar beves tigd is dit nog niet. Anders schijnt liet te wezen in Epirus. Daar staan de Christenen volgens berichten uit Athene, niet geheel vertrouwbaar dus bloot aan plundering en doodslag van de zijde der Turken, die Kanapoulo, Gremenitza en Ismaret hebben bezet. Zoo zou ook Fuad-bey die een duizendtal irreguliere troepen commandeert, een manifest hebben uitgevaardigd, waarbij den Christenen bevolen wordt de wapenen neer te leggen; anders zullen hun dorpen in brand worden gestoken. De Grieksche troepen, die naar Prevesa op weg waren, trekken terug. De Grieksche Jeanne d'Arc is we! wat laat te Arta gearriveerd. In de Hongaarsche Kamer heeft Kossuth de regeering geïnterpelleerd over den oorlog in het Oosten. Hij vroeg, of het waar was, dat de mogend heden den 7den Mei aan Griekenland een nota gezonden hadden, waarin op staking van de vijandelijkheden en het sluiten van een wapen stilstand werd aangedrongen, of aan de Porte een soortgelijke nota zal overhandigd worden en zoo niet of Oostenrijk-IIongarije dan plan heeft het initiatief daartoe te nemen. Wij weten reeds, dat inderdaad de mogend heden de onderhandelingen hebben aangevangen. De ramp te Parijn. Zaterdagmiddag is te Parijs onder leiding van mgr. Richard, den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, de plechtige lijkdienst gehouden in de Nótre Dame, gewijd aan de slachtoffers van den brand in de Rue Jean Goujon. In de kathedraal waren prachtige rouvv- decoraties aangebracht, en te midden daarvan stond een honge katafalk, die evenwel slechts twee kisten bevatte, van de gravin de Valin en van mevrouw Julian. De meeste slachtoffers toch waren reeds Vrijdag ter aai de besteld. Sleclits drie kransen waren op de katafalk geplaatst; eene van twee meter in middellijn van de Russische kolonie te Parijs, de beide andere van de keizers van Duitschland en Oostenrijk. Links van de katafalk was een estrade opge richt voor president Faure, wiens ordonuaris- officieren zich bij het koor bevonden. Achter de katafalk zaten de hertog van Leuchtenbeig en prins Radziwiil, de vertegenwoordigers van czaar Nicolaas en keizer Wilhelm. Verder waren daar aanwezig alle ministers, alle gezanten, aan wier hoofd zich bevond de pauselijke nuntius; de Lord-Mayor van Londen met zijne sheriffs, de Parijsche gemeentel aad en nog enkele andere hooggeplaalsten uit de republiek. De mis werd opgedragen door den abbé Pousset; de lijkrede werd uitgesproken dooi den weisprekenden pater Olivier. Het orgel speelde Domine Salvam fac rem- publicum, T>e profundis, Miserere, Dies irae en Pie Jestr. De aartsbisschop schonk absolutie. Te half twee was de indrukwekkende plechtig heid geëindigd. Na afloop der cetemonie heeft president Faure ten gehoore ontvangen den RussKehen gezant Mohrenhcin en prins Radziwiil, die nogmaals de deelneming hunner souveteinen overbrach ten. Faure verzocht hen aan hun vorsten den dank der Fransehe regeering over te brengen. lutussohen is de rechter var» instructie Ber- tulus begonnen met het onderzoek naar de oorzaak der ramp. Stellige resultaten zijn nog niet vei kregen, maar meer en meer wint de overtuiging veld, dat groote onvoorzichtigheid de oorzaak vau het onheil is. liet schijnt ook, dat het aantal slachtoffers greater dan 117 is. Er zijn ten minste in't geheel 147 personen als vermist opgegeven van enkelen evenwel is reeds gebleken, dat zij niet, zooals gedacht werd, de bazar hebben bezocht. In ieder geval is het getal van 117 als een minimum te beschouwen. Ook een te Parijs wonende Ilollandsehe dame, de echtgenoote van jhr. Salvador, geboren ba rones NormanKirnpson. bevond zich in de bazar, toen de brand uitbrak. Daar zij zich dicht bij den uitgang bevond, heeft zij echter bij tijds kunnen vluchten. Een onbekende weldoener heeft niet gewild, dat de armen schade zouden lijden. Door eeti gift van 937,438 francs aan het comité te zen den, heeft 1 lij gezoigd, dat dezelfde som voor de armen beschikbaar is, als de bazar in 1896 had opgeleverd. Een zekere Pellerin de Lastelle, wiens zuster bij den biand is omgekomen, is op deieis»an Marseille naar Parijs ten gevolge der ondervon den aandoeningen overleden. Gemengde Bledcilcelingcn. Het lijk van den hertog van Auinale is van zijn landgoed Zucco op plechtige wijze overge bracht naar Palermo, en daar in een chapelle ardenie geplaatst. De autoriteiten hebben besloten aan het stoffelijk overschot van den hertog dezelfde eer te bewijzen als tegenover bevriende vorstelijke personen pleegt te geschieden. liet lijk wordt naar Frankrijk overgebracht en zal waarschijnlijk morgen, te gelijk met dat van de hertogin van Alenpon, te Dreux in den grafkolder der familie Orleans worden bijgezet. Of de Fransehe regeering zich daarbij z-d laten vertegenwoordigen, is niet bekend. Eene andere moeilijkheid is, dat aan liet hoofd der familie Orleans het verblijf in Frank rijk is ontzegd. Het is dus de vraag of hij de begrafenis zal kunnen bijwonen. Groote schrik werd Zondagavond te Parijs verspreid door liet bericht, dat het ciicus Molier in brand stond. Het bericht bleek waar te zijn. liet houten gebouw, waar de Parijsche aristocratie nu en dan zelf'voorstellingen pleegt te geven, is totaal afgebrand. Menschenlevens gingen gelukkig niet verloren. Ook de paarden werden alle gered. Met 203 tegen 103 stemmen heeft de Oos- tenftjksehe Kamer van afgevaardigden aange nomen een motie, dat de Kamer zal overgaan tot de orde van den dag omtrent het voorstel om de ministers wegens de taalverordeningen in staat van beschuldiging te stellen. Den loden Mei wordt de tentoonstelling te Stockholm plechtig door den Koning van Zwe den geopend. De Kroonprins van Denemarken zal met zijn gemalin de opening bijwoneu. De Spaansche staatscourant bevat een besluit tol verliooging der douane-obligaties mot '200 milliocn pesetas. Deze zullen dienen tot onder pand voor de crediet-operaties, die de regeering heeft aangegaan met ie Bank van Spanje ter dekking der oorlogskosten. De Koninginnen. Onze Koninginnen hebben Zaterdag een be zoek gebracht aan de Spaansche rijschool te YVeenen, voorts aar» het schilderijenmuscum, het museum voor natuurlijke historie en aan aartshertogin Marie. Gisteren hebben zij den dienst in de Protes- tantscho kerk bijgewoond, terwijl zij 's middags ten huize van aartshertog Rciuier dineerden. Geboorte en sterfte. De Staatscourant bevat in c-en afzonderlijk bijvoegsel de statistiek der geuoorte en dei- sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nedei land over 1896, waaraan wij bet volgende ontleenen In het geheel werden er levend geboren 160.247 kinderen, terwijl over leden, met inbegrip der levenloos aungegeveneri, 91.818 (hieronder zijn 7527 levenloos geborenen). Er is dus door geboorte over ons land een aanwinst van 75.756. Het sterfte-procent bedroeg voor het geheele land 18.89 p./m.; voor Zuid-Holland 19.65 p.lm.voor Schiedam 20.85 p,/m. Te Schiedam werden 1004 kinderen geboren KETHEL, 10 3Iei. Onder den nnain Claudius Civffis" is kier een bandboogschnttersvcreeniging op gericht. Zij telt reeds zes leden, cn heeft tot presi dent den heer J. J. Verspcick. Het is tc hopen dat men een goed terrein zal vinden voor de oefeningen. ROTTERDAM, 10 Mei. Gistermiddag is in de zalen van de sociëteit „Harmonie" alhier een tentoonstel ling geopend van voorwerpen van kunst en smaak, met daaraan verbonden loterij, waarvan de opbrengst zal strekken tot uitbreiding van het St. Franciscus Gasthuis. Onder de aanwezigen waren o. in. de bur gemeester enkele raadsleden enz. De heer Pelzcr, lid van het hoofdcoraité, riep de aanwezigen het welkom toe en sprak een woord van dank tot allen die aan de voorbereiding en totstand koming dezer tentoonstelling hebben meegewerkt. Daarop nam prof. J. V. do Groot uit Amsterdam het woord tot het uitspreken cencr feestrede, hoofd zakelijk gewijd aan dc motieven welke hebben geleid tot de wenschclijkhcid het gasthuis uit te breiden cn meer iu het bijzonder van een nieuwe operatie zaal te voorzien. De aanwezigen werden daarop uitgenoodigd de verschillende lokaliteiten in oogensehouw te nemen, waar men alles aantreft wat in het bijzonder op dergelijke tentoonstellingen tc bezichtigen valt. Do groote zaal is in een wintertuin herschapen met verschillende kiosken waar dc dorstigen ruimschoots gelegenheid vinden zich aan allerlei dranken te laven die door sehoonc hand geschonken worden. In deze zaal zullen in den loop der week verschillende feestelijkheden plaats hebben. Bij Kon. Besluit is aan dr. Jan ten Brink, Uoog- leeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden, opgedragen de Regeering te vertegenwoordigen op het XXIVste Nederlandse!» Taal- en Letterkundig Congres, in 1897 te Dordrecht te houden. Bij Kou. Besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot off. van gez. Ie lil, de oif. v. get. 2e kl. R. Sleeswijk, van dat personeel. Bij Kou. Besluit is, de 2e luit. N. D Kuiper, van het le reg. vest.-artop zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. De Minister van Koloniën maakt bekend, dat diie jongelieden, met diploma van liet examen li, genoemd in aitikel 05 der wet van 2 Mei 1803 (Nederlandsch Staatsblad no. 50), in opleiding kunnen worden ge nomen voor de betrekking van ingenieur bij het mijn wezen in Nedeilaudsch-lndie, volgens de bepalingen van liet Koninklijk besluit van 23 Juni 1883 no 84 (Indisch Staatsblad no. 223). 'dij die voor opleiding in aanmerking weuschen te komen, moeten zich vóór 30 Juni e.k. bij gezegeld adres aanmelden bij het Departement vau Koloniën Nadeie bijzondei heden bevat de Staatscourant no '10b. Bij beschikking van den Minister van Bimieulandsche Zaken is de benoeming van dr. R. Sissingh, leeiaar aari de Pohtecimischc school, tot lid der commissie welke in 1897 is belast met het afnemen der examens U. volgens art. 00, en C volgens de aitt. 01 05 der wet van 2 Mei 18G3 Staatsblad no. 50), op zijn vei- zoek, ingetrokken, en in zijne plaats tot lid dier com missie benoemd, dr. JL A. Lorentz, hoogleeraar aan do Rijks-universiteit te Leiden. Gisterenavond te half elf uur kwam een club bezoekers van de voorstelling in de Offi cieren-Vereeniging, huiswaarts koerende, langs de Vlaardingerstraat, luid zingende en schreeu wende. Tevergeefs maande de politie hen aan, rich rustig te gedragen, en toen ook een burger hun denzelfden raad gaf, werden de hartstoch ten opgewekt en zou do burger voor zijn goe den raad een slechte belooning ontvangen heb ben, wanneer niet de politie hem met geweid uit de handen der kwaadwilligen had bevrijd. Een paar der belhamels werden in arrest gebracht, terwijl een derde, die eveneens in handen der politie was geweest, doorzijn met gezellen weid bevrijd. Voor de tweede maal binnen den tijd van een paar maanden heeft een vlieger gezeten lusschen de wijzers van de R. K. torenklok aan den Singel, waardoor de tijdaanwijzing weder verbroken werd. Het ware wel te wenschen dat die ongeluk ken zich niet meer herhaalden, daar het be halve kosten van reparation, voor reizigers en omwoners lastig is, wanneer die klok telkens in de war is. Op verzoek vestigen wij de aandacht op een «Bosehgezicht" van den heer A. van der Schouw, hier ter stede, tentoongesteld bij de Wed. Tengeler, Hoogstraat, alhier. Hedenmorgen te half elf uur ongeveer werd een vrouw door een toeval overvallen, terwijl zij in de Lange Kerkstraat liep. Zij werd opge nomen en binnengebracht bij den behanger F. Verboom, waar haar de noodige hulp werd verleend door dr. Schmidt auf Altenstadt. B U R G E R L IJ K E-S T A N D. Geboren s 7 Mei. Catharina Wiihelmina, dochter van J. Gunneweg en II. Kouwenhoven, West-FranJcelandschelaan. Theodorus An dreas, zoon van H. L Hodes en J. P. Koppert, Haam. Gijsbertus, zoon van M. Boele en J. vau Dijk, Hendrik- Qabelsiraat. 8. Ar- jaantje, dochter van L. Hollander en F. Vol- werk, Noorderstraat. Jan, zoon vanJ. Bub- berman en A, C. Buurman, Ploegstraat. Overleden; 6 Mei. Petronella Molenaar, 62 jaar en 10 maanden, echtgenoote van W, F. Arbauw, Doelhofje. Sclioolzakcn. Aan den gemeenteraad alhier is door B. en

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2