51"* jaargang. Vrijdag 14 Mei 1S97. N°. 9319. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: II. J. C. IÏOELANTS. fi OFFICIEEL. Kennisgeving. FEUILLETON. Dc Blonie Trom van üMeirici. BUITENLAND. Abojwementspemb voor Schiedam, per kwartaal f O.SO n omliggende plaatsen, p. kwart. l.Oo n franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- O 02 BUREAU; BflTERSTKA.1T ÏO, Tclcplsoon Ufo. 123. ADTrr.TKNTiErEwsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Tedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Oproeping In activiteit van miliciens- verlofgangers der lichtingen van 1893, 1894: cn 1893. K BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM; Gelet op zijne kennisgeving van 3 Mei 1807, waarbij in activiteit zijn opgeroepen miliciens-verlofgangers der lichtingen van 1893, 1894 en 1895, om krachtens art. 423 der Müitiewet, op de daar bij vermelde dagen ondei de wapenen te komen, met uitzondering van de mili ciens der lichtingen van 1893 en 1894, behoorende tot de 4e compagnie van het 3e bataljon van liet legi- ment Grenadiers en Jagers en tot de 4e compagnie van het 5e bataljon van liet 8e regiment Infanterieals mede de miliciens Testing-Telegrafisten der lichting v»n 189.5, de miliciens Adspirani-Testing- Telegrafisten en de oveuge miliciens, ingedeeld bij de Telegraaf- Compagnie van het korps Genietroepen der lichtingen van 4894 en 1895, die bij gedeelten op velschillende datums onder de wapenen moeten komen en vooi wie op grond daarvan eene nadeie oproeping bij bedoelde kennisgeving is aangekondigd Brengt bij deze tei kennis van de belanghebbenden, dat na te melden miltciens-verlofgangeis der lichting 4893 onder de wapenen moeien komen, en zich daaitoe, des namiddags voor vier ure, bij hun korps, liet tegi- ment Grenadiers en Jagers, garnizoensplaats's Giaven- hage, moeten aanmelden, op 23 Mei 1897 JAN MEIIVOGEL, GERARDUS MARTINUS HERMAN US O0STERI10LT en A R IJ VAN VLIET. Wordende zij verwittigd, dat zij zich, voorzien van ai de voorwerpen van Heeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot vei lof medegenomen, als mede van verlofpas en zakboekje, op het bepaalde tijdstip bij hunne korpsen moeten bevindendat zij zich echter vooraf ter Gemeente-Secietarie moeten vervoegen, zoowel tot het afteekenen van hunne ver lofpassen als tot het ontvangen van de passagebiljptten en daggelden waarop zij blijken zullen aanspraak te hebbendat zij, in gebreke blijvende op den bepaal den dag onder de wapenen tc kotnen, bij hunne latere opkomst zooveel langer in dienst worden ge houden en zij, aan de oproeping niet voldoende, als deserteur zullen worden behandeld; dat zij, wegens ziekte of gelreken aan de oproeping niet kunnende voldoen, daarvan moeten doen blijken door eene ter Gemeente-Secretarie over te leggen geneeskundige ver- klaiing, onder verplichting zich, onmiddellijk na bun herstel, bij hun korps te vei voegen, teneinde alsnog in den wapenhandel te worden geoefend. Na deze openbare kennisgeving worden de betrokken miliciens geacht van hunne verplichting kenms tc dragen, waardoor zij gehouden zijn, zonder verdeie oproeping, aan de voorschreven opkomst te voldoen zoodat zij later gcene onwetendheid ten deze zullen kunnen voorwenden. Schiedam, den 43den Mei 1897. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Roman van Eufemia gravin yon Ablersfeld—Ballestbem. 38) En ik begrijp niet, dat gij het ook niet zijt, voer Lindner naïf voort. Ik meen, dat uwe vingers moeten jeuken om het portiet dezer schoone vrouw te maken. Hm, ik zeg immers niet dat zij niet schoon is, uwe markiezin. Maar ik heb eene vage her innering aan een sooitgelijk persoon. Nu, dat wil ik wel geloovenzij gelijkt werke lijk op frappante wijze op keizerin Eugenie, slechts dat de oogen van gene blauw, van deze zwait zijn, en dat de markiezin beslist rossiger haar heeft. De gelijkenis tusschen haar en de keizerin is evident, maar die is zij toch niet, meende de professor hoofdschuddend. Ik moet dezt markiezin reeds vroeger ergens gezien hebben, natuurlijk slechts vluchtig, want anders zou de herinnering aan haar niet zoo vaag zijn. Doch, wij kunnen het hierbij laten, zij mrge dan zijn wie zij wil of vanwaar zij wilik voor mij geloof, dat wij beter zouden doen door ons in een boot wat op zee te laten rondroeien, want het belooft een heerlijk schoone avond te zullen worden. Hans Ulrich verontschuldigde zich bij zijne vrien den en bleef alleen achter toen deze naar de Marine gingen. Hij had met geen woord zich in liet gesprek Algemeen overzicht. Schiedam, 13 Mei '97. öe oorlog tusschen Griekenland en Turkije. Toen de Grieksche regeering de nota der gezanten beantwoord had in dien zm, dat Griekenland de bemiddeling der mogendheden aanvaardde, wérd de uitslag terstond naar Koi stantinopel geseind, tei wijl tevens den ambas sadeurs te Konstantinopel verzocht weid op een wapenstilstand aan te dringen. Het antwoord daarop heeft zich laten wachten een wapenstilstand is niet tot stand gekomen, ondanks de dnaiop aandringende collectieve nota der mogendheden, die gisteren op Yildiz- Kio.sk en aan dc Porte is overhandigd. Aanvankelijk vvus men bezoigd, dat de Porte weer haar gewone tactiek van op de-la»ge- baan-schuiven wilde toepassen, om inlusschen door eenige nieuwe overwinningen haar positie te versteiken. Het schijnt, dat deze vi ees ij del was, maar iri ieder geval, een schorsing der vijandelijkheden is niet tot stand gekomen. Wat de vredesonderhandelingen aangaat, woidt uit Konstantinopfcl beiiehl, datdegezan- ten het. eens zijn over de aan Turkije aan te bieden bemiddeling. Enkelen hunner wachten echter nog nadere instructies af. Inmiddels hebben de admiiuais der mogend heden alvast bevel gekregen de Grieksche troe pen van Kieta te laten vertiekken. Over de eischen die Turkije zal stellen, wor den vele gissingen gemaakt en is niets met zekerheid bekend. Velschillende bladen spreken van een gelde lijke schadeloosstelling en een grensregeling, die niet het karakter van een afstand van grondgebied zou dragen, doch alleen zou beoogen Tuikije te behoeden voor nieuwe invallen der Grieksche tioepen. Duitschland wil, zoo verzekert men, boven dien de haveninkomsten van Volo aan Turkije geven, om daaruit de vergoeding voor de oor- ligskosten te vinden. Ook van een tijdelijke bezetting van Tiies- salié blijft men spieken, en waai lijk, de Tur ken schijnen nog niet van zins, zoo spoudig hun matten weer op te rollen. Hun consuls te Larissa, Volo, Tiikala en Phersala zijn tot gouverneurs aangesteld en moeten het bestuur der gemeenten, de politie en het tolwezen legeleu. Aan de Temps wordt daaromtient nog uit Konstantinopel bericht, dat de Muzclmansche bevolking wel een definitieve bezetting van Thessalië wil, maar de Sultan begrijpt best, dat de mogendheden dit niet zouden toestaan. Ook in Griekenland verlangt men blijkbaar naar vrede. Dat men ten slotte toch gedwongen is gewordeD, liet hoofd te buigen, wordt vrij gemengd, hij zou ook nauwelijks geweten hebben wat te zeggen, want zijn oordeel over de schoone vreemdelinge was nog veel te onbestemd. Hij schoof dat op de vluchtigheid hunner ontmoeting, in werkelijkheid echter was hij van een ding vast overtuigd, dat zij betooverend schoon was, maar van die gevaarlijke bekoring, die tnon beter doet te ontvlieden dan op te zoeken. Summa summatum, al mijne beschouwingen eri gedachten zijn hoogst overbodig, daar ik haar wel niet we lor za! ontmoeten in dezen vloed van vreemdelingen, die iedeten dag afwisselt, zeide hij eindelijk bij zich zei ven, terwijl lnj opstond. Maar hij ging nog niet binnen m den Albergo, hoewel lnj noodzakelijk brieven had te schrijven. Zoo slenterde hij langzaam voorbij hot hotel Quisisana, voorbij de oude en eerwaardige Ceitosa, welke de alles veranderende tijd tot een kazerne had gemaakt, naar de zuidoostpunt van het eiland waar men over de steenen borstwering een aller heerlijkst uitzicht heeft over de uitgestrekte zee en over de reusachtige, dreigende rotsklippen, welke naast de ruines van dan ouden haven uit de golven oprijzen. En toen Hans Ulrich het doel van zijne korte wandeling had bereikt, zag hij haar, aan wie hij zoo veel had gedacht, over de borstwering leunen, terwijl zij naar de zee zag, en het avondlicht wierp won- derbaariijke lichteffecten op haar rossig haar, en het was, also! een zacht sprankelend vuur uitging van hare metaalglanzende lokken, welke op haar blank voorbuofd neervielen. Hij stond leeds voor haar, eer zij hem bemerkte. Kismet i zeide hij zoo onwillekeurig, dat zij hem verwonderd aanzag. Maar zij liet zijn uitroep onbeantwoord. kalm opgenomen. Dit neemt niet weg, dat de Atheensehe bevolking lang ntet vriendelijk is gestemd jegens den Kon mg en Delyannis. De laatste wordt zeer gehaat, zoo vertellen verschillende correspondenten. Toen hij onlangs In de Kamer verscheen, werd hem van de galerij toegeroepen: Gij zijt een venader Gij hebt onze btoedeis laten do idschieten En de koninklijke familie wordt door het publiek op straat zonder gmet voot bij gegaan. Ja zelfs heet liet, dat de koetsier van den Koning zijn livrei vei vangen heelt door een eenvoudige zwarte jas, om niet door het volk te worden lastig gevallen. De Asti keurt het besluit der regeering goed cn nrnant de bladen, die het hunne hebben gedaan om den toestand van het land nog ernstiger te maken, tot kalmte en gehoorzaam heid aan. De AJcropolis meent, dat de besluiten der mogendheden moeten geëerbiedigd worden. De Scrip noemt de wapenstilstand niet alleen gesloten rnet Turkije, maar ook met Europa. Het blad geeft toe de politiek van Delyannis wel wat biutaal was. Van nieuwe gevechten is niets bekend. Het Grieksche leger staat nog altijd te Do- moko. Men verwachtte een spo^digen aanval van de Turken, maar tot nog toe is daarvan niets vernomen. Ook in Epitus is de oorlog waarschijnlijk gedaan. Althans de berichtgever van Reuter te Aita spieekt dit als zijn overtuiging uit, ondanks de vei zekering van een hooggeplaatst petsQon, dat de brigade Botzat is met de brigade Dnxas spoedig zou uitrukken. Het heet, dat de Turken zich in Epirus weer aan gruwelijke wreedheden hebben schuldig gemaakt. Zij zouden in den omtrek van Luto de boeren verminken, hun de ledematen afsnij den en het vleesch langs den weg verspreiden om de bevolking schrik aan te jagen. Dit bericht is van Grieksche oorsprong. Volgens een te Janina verschijnend blad zijn alle Gtirksche troepen, die in Epirus waten, naar Arta gevlucht. 3000 geweren, 370 kisten pationen en verscheiden veldkanonnen zou len zij in den steek hebben gelaten. De Peretts, een Grieksch oorlogsschip, heeft, volgens een bei ieht van Skiathos, bij Tenedos een Turksch stoomschip genomen met 100 sol daten, 5 officieren, i majoor, 300 Martini geweren, 6 mitrailleuses, gtoole hoeveelheden patronen, levensmiddelen en 4000 Turksche ponden aan boord. Het schip is te Skiathos binnengebracht. Banffy hreft in het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden eenige belangrijke mededeelin- gen gedaan. In antwoord op Kossuths vraag tot de regee- ung zeide itij, dat Zaterdag noch te Athene noch te Konstantinopel een nota over inter ventie der mogendheden was ingediend. Later had Griekenland zich bereid getoond, bemiddeling aan te nemen, maar beslist was nog niets. Wel wees alles op een spoedigen vrede. Daarna sprak hij over de verhouding tus schen Rusland en Oostenrijk, naar aanleiding van het bezoek van keizer Fians Jozef te St. Peteisburg. Oostenrijk bleef trouw aan liet Drievoudig Vet bond, dat echter door zijn vredelievend karakter zijn leden vrijlaat, vriendschappelijke betrekkingen met andere mogendheden aan te ktiQopen. Het beste bewijs was het samengaan der mogendheden in do Oostersche quaestie. Bij de onderhandelingen over ICrela is ge bleken, dat een viedelievende politiek is aan genomen. ook door Rusland, dat geen egoïstisch doel in het Oo-ten nastieeft, doch alleen den status quo wenscht (e handhaven. De minister verzeketde ten slotte, dat tus schen Rusland en Oostenrijk volmaakte overeen stemming bestond ten opzichte der Oostersche quaestie. De Itaiiaansche Kamer houdt zich bozig met de legeroigaui-atie. Het debat daarover gaf aanleiding tot een verwijzing naar den oorlog tusschen Griekenland en Tuikije. De minister van ooilog weet den uitslag aan de verschillende organisaties der beide legers. De Turksche legetorganisatie, die door Duitsehers was tot stand gebtacht, geleek veel op de Itaiiaansche. De Grieksche organisatie daarentegen was slecht; er was o.a. gebtek aan kader en andere belang rijke bijzaken. Daarna kwam de finantieele zijde van liet legerviaagstuk aan de orde. In den Duitschen Rijksdag weid gisteren behandeld het voorstel der sociaal-democraten tot afschaffing der paragraaf in bet strafwet boek over majesteitsschending. Schoon de sprekers van verschillende partijen, behalve de Duitsch-conservatieve Von Levetzovv, het hierover eens waren, dat er te veel ver volgingen plaats vinden', werd het voorstel van Richter tot verzending naar eene commissie afgewezen. V-C" S Gemengde Mcdcdccüngcn. Weldra had de jonker van dit spel van het toe val, gelijk hij het in gedachten noemde, in zoo- veire weder zijn kalmte herkregen, dat bij zijn hoed afnam, en zich aan de vreemdelinge voorstelde. Ik ben de markiezin de Ia Bruyère, antwooiri de zij met die beslistheid, welke eene dame der wereld kenmeikt, maar het gesprek haperde en weder was het i ondom stil; slechts het fluistei en, het itikchen en de branding der golven weei klon ken op de plaats, waar zij beiden alleen stonden Gij schijnt voel van de natuur te houden, mevrouw, aldus verbrak hij eindelijk het zwijgen. Zeer, vei zekerde zij, terwijl zij een langen blik over de zee wierp. Het is het eenige in du wereld, dat ik ooit heb liefgehad, Hij zag bevieemd naar baar op. Dat wil dus zeggen, dat gij in het begrip natuur ook do menschheid opneemt, merkte hij op. Ni en. Ik heb nooit menschen leeren kennen, welke ik met het begrip natuur heb kunnen ver binden, antwoordde zij zonder bitterheid, zonder scherpte, zooals men over gewone dingen pleegt te spieken. Dan is u zeer te beklagen, zeide Hans Ulricli nog meer bevreemd, Hoe bedoelt u? antwoordde de markiezin. Wie had ik dan moeten liefhebben Ik meen zoo, er zijn zooveel menschen die men moet liefhebben, riep hij warm. Ouders, broers en zusters, vrienden en verwanten, is dat niet genoeg En ik spieek daaibij niet eens nog van de hoogste liefde, van de liefde voor den echtgenoot. Zij bleef een oogenblik als verstomd in de golven staren dan zeide zij op dien onverschilligen toon, welke noch smart noch vreugde uitdiukt: Ouders, ik heb mijne ouders nauwelijks gekend, Hit de instructie over de ramp te Parijs blijkt, dat er voldoende uitgangen waren, maar dat vele daarvan door het publiek niet zijn opgemerkt. De angst maakte de aanwezigen als dol. Maandag 1.1. heeft de Nederlandsche gezant te Parijs, ridder de Stuers, aan president Faure de deelneming van onze Koninginnen over gebracht. Het stoffelijk overschot van den hertog van Aumaie wordt Zaterdag a.s. te Parijs verwacht. Maandag a.s. zal waarschijnlijk in de Madeleine een mis voor hem worden gelezen. indien pij daaronder ten minste geen stiefvader wilt rekenen, welke doch wat doet het er toe. Broers of zusters heb ik nimmer gekend, vrienden wel, doch die noemden zich waarschij nlijk wel zoo, wijl alles op de wereld nu eenmaal een naam moet hebben, en verwanten? Spreken wij liever over de natuur. Ziet u de zee daar Zij raast, wanneer een storm er over been strijkt en werpt de golven hemelhoog op; dat bewijst dat wij haar vreezen moeten ondanks hate schoonheden, en wij weten dat haar bodem ons graf kan worden. De zee «peelt ten minsteoppn kaart tegen ons, omdatzij ons voor zich zelve waarschuwt, de menschen echter storten ons lachend in het verderf, onvoorbereid. Ze zijn valscher dan de wilde beesten der woestijn, van wie wij weten, dat zij ons aanvallen en verscheuren, wanneer wij ons niet voor hen in acht nemen. Dat zijn treurige resultaten, waartoe gij gekomen zijt, antwoordde Hans Ulrich, Gaarne had hij er bijgevoegdzoo schoon, als gij zijt, u moesten wereld en menschen in den giurieschijn van uw eigen hart veiheerlijkt voor komen. Maar daar hij zich niet gerechtigd achtte om dit uit te spiekon, voegde hij er slechts bijen treurig moet het zijn de wereld m dit licht te beschouwen. Ik wilde, dat ik een meester kon vinden, die mij het tegendeel overtuigend leerde, zeide zij een voudig. Was het een plotselinge aandrang, was het iets onweerstaanbaars, wat hem noopte dat uit te spreken, wat hij andeis gaarne had teruggehouden Hij wist zelve niet hoe het kwam, dat hij haar plotseling de hand bood en op zijn eenvoudigen, harielijken toon zeide: Laat mij uw leermeester zijn. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1