9322. Dfi Blosda Vronwen van ülneiM 51"° jaargang. Dinsdag 18 Mei 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Zaterdagnacht maakten onz° troe pen een tocht naar Indrapoeri en Seli- moen en maakten zich meester van een benting (de correspondent seint: A tjelib enting"). Het verlies aan onze zijde bedraagt gedood twee officieren, de kapiteins der infanterie G. M. P. Scheuer en II. Jacobs en dertien minderen; gewond dertig- minderen en de luitenants Jansen (ver moedelijk de tweede luit. der infanterie J. A. Jansener is ook een le luit. der artillerie A. C. "VY. Janssen); en ernstig de tweede luitenant der infanterie H. A. Messemackers van de Graaft, licht ge wond de kapitein der infanterie J. N. C. baron van Heerdt. De vijand verliet de benting met achterlating van 36 dooden. Aboskekektspeub voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afeonderlijke nommerso.02 BUREAU BOTERSTBAAT TO, Tclephoon Xo. 123. AdvEnTENTrErnusvan 1—5 gewone regels ract inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. '97. Algemeen overzicht. Schiedam, 17 Mei De oorlog tusschcn Griekenland en Turkije. 't Is nog lang geen pais en vreê op het Balkan-schiereiland. Maar een stap in de rich ting van den vrede is men althans verder ge komen de Porte heeft zich thans verwaardigd OP de nota der mogendheden te antwoorden en haar voorwaaiden bekend te maken. In dit oflicieele antwoord verklaart zij de vijandelijkheden niet te kunnen staken, voordat haar voorwaarden zijn aangenomen. Worden die niet aanvaard, dan zal het Turksche leger zijn marsch voortzetten. Welke zijn nu die voorwaarden De Agence Ilavas deelt die als volgt mede le. Opening van de havens van Volo en Pre- vesa voor de aigemeene scheepvaart; 2o. An nexatie van Thessalië tot aan de oude grenzen lo. Ooilogsschatting van 40 milhoen Turksche ponden, d. i. ongeveer 110 millioen gulden; 4o. Vervanging van alle door den oorlog ont bonden verdragen door nieuwe, gesloten volgens de internationale wetten, o.a. een verdrag tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Bij aanneming dezer voorwaarden zal een wapenstilstand te Phersala gesloten worden. Ilavas voegt hier evenwel aan toe, dat men in diplomatieke kringen deze voorwaarden niet beslissend acht. Terwijl aldus de eigenlijke vredesonderhan delingen voortduren, is het de mogendheden niet gelukt Turkije tot een wapenstilstand te bewegen. Men beweert, dat de Sultan zelf daartoe wel geneigd was; zelfs zou hij op eigen verant woording Edhem-pacha telegrafisch bevolen hebben niet verder te trekken. Deze had toen geantwoord, dat het om stra tegische redenen bepaald noodzakelijk was Do- moko te nemen. Naar aanleiding van dit ant woord riep de Sultan daarop een ministersaad bijeen, die 14 uur vergaderde. Niemand deelde de meening van den Sultan, zoodat deze aan Edhem-pacha het bevel zond op te rukken. Edhem-pacha is toen ook opgerukt. Een be richt, gedagteekend van gisteren, uit Pheisala, deelt mede, dat Vrijdag 1.1. reeds de Turksche voorhoede die der Grieken had ontmoet. Later was en twee bataiüons versterking ge zonden. Bij het aanbreken van den dag was daarop Zaterdag het geheele Turksche leger in uit stekende orde vooruitgerukt. Of nu Domoko is genomen door de Turken, dan wei deze laatste op Phersala zijn tesug- getsokken, is nog altijd niet gebleken. Nadere berichten zijn dienaangaande niet ontvangen. Wel wordt uit Turksche bron gemeld, dat de divisie van Osman-pacha twee dagen lang Roman van Eufemia gravin von AdlersfeldBallestrem. 41) lk smacht zoo naar genezing, zesde zij opge wonden. Er moeten toch zeer booze menschen zijn, daar zij u smart hebben kunnen aandoen, riep Hans Ulrich, terwijl hij zich vooroverboog om hare hand te kussen. Mij 7 Wat kwam het op mij aan 7 Ik meen zoo dikwijls, dat ei menschen zijn, die juist daartoe bestemd schijnen om zich al datgene te ontzeggen wat zij zoo idealistisch schildeien,de liefde, het geluk, de innerlijke en uiterlijke harmonie. Mis schien doen zij dat te recht, misschien zijn het echter ook romanphrasen. Misschien 7 herhaalde de jonker half lachend, half verwonderd. Gij spreekt, alsof gij zelf niet tot de goede menschen behoordet. Ik weet inderdaad niet, of ik goed ben of slecht, antwoordde de markiezin ernstig. Ik meen, dat geen mensch dat van zich zeiven roet juistheid kan weten. Hans Ulrich ging na dit bezoek nog in dieper nadenken naar huis dan den vorigen dag, want van éen ding was hij zich ten volle bewust, dat de schoone vrouw eene betoovering op hem uit oefende, waaraan hij zoo goed als onderworpen was en die hij volstrekt niet van plan was ernstig is geweest met Grieksche overmacht zou haar gelukt zijn den Grieken groote en hen uit de sterke slaags Het verliezen toe te biengen en hen uit de stellingen, die zij ingenomen hadden, te verjagen. Ook dit mag nog wel bevestigd worden, zoo goed als het bericht uit Domoko, dat alle dor pen om Phersala door de Tui ken geplunderd en verbrand zijn, en dat een detachement Turksche cavalerie, hetwelk Zaterdag op den weg naar Domoko de Grieksche voorposten ontmoette, zonder een gevecht te durven be ginnen, de vlucht had genomen. Wat den strijd in Epirus betreft, blijkt dat het gevecht van Vrijdag bij Gribovo, nooide- lijk van Arta, geëindigd is met de bezetting van verschillende hoogten door de Grieken, van wie vierhondeid man buiten gevecht gesteld waren. Des anderen daags zou de strijd hervat worden, en het schijnt dat het geluk toen de Grieksche wapenemniet is bijgebleven. Althans uit Athene wordt bericht, dat het leger genoodzaakt is op Arta terug te trekken. Toch hield het enkele stellingen voor de brug bezet. In het geheel zouden de Grieken 553 man aan doodpn en gewonden verloren heb ben, waaronder 33 officieren. Ook de aanval op Nikopolis en Prevesa schijnt opgegeven te zijn. Nikopolis werd aangevallen door een eskader kanonneet booten van uit de golf van Arta, en tegelijk door het leger van de landzijde. Al spoe dig, zoo luidde het bericht uit Arta, waren de batterijen aan de zeezijde tot zwijgen gebracht die aan de landzijde echter onderhielden een levendig vuur. Het doel der Grieken was Nikopolis en Pre vesa te nemen en daarna op te rukken naar Pentepigadia, ïtenzij een wapenstilstand wordt gesloten, die nog altijü spoedig verwacht wordt," voegt het bericht 'er bij. Die wapenstilstand is niet gekomen. Toch zijn volgens de laatste tijding uit Athene de troepen, die tegen Nikopolis en Prevesa opereer den, ingescheept en de vijandelijkheden in Epi rus gestaakt. De beschuldiging van Turkije, dat Grieken land de vijandelijkheden weer is begonnen, is door het Helleensche gouvernement beantwoord met eene nota aan de mogendheden, waarin het de verantwoordelijkheid voor de nieuwe krijgsoperaties op Turkije werpt, dat zich te Gnbovo had verschanst. Het Grieksche leger had alleen uit tegen weer gehandeld, en thans is ook aan de leger bevelhebber in Thessalie en Epirus bevolen, een verdedigende houding aan te nemen. De Grieksche regeering heelt bovendien de mogendheden doen weten, dat volgens haar geworden inlichtingen de Porie kleine schepen uitrust om kaperriienst te doen. Derhalve zou ook de Grieksche vloot weder actief optreden. Dit schijnt reeds geschied te zijn. Het ooste lijk eskader heeft eenige Turksche schoeners genomen en een Turksch legerkamp te Lew ie bekampen. En waarom zou hij het ook gedaan hebben 7 Hij was vrij gelijk zij, hij was van gelijken stand, hij was zeer stellig een jaar of tien ouder alles klopte uitstekend, ook de godsdienst, en naar geld vroeg hij niet, want hij bezat genoeg, om eene arme vrouw te kunnen kiezen. Eene vrouw. Nu ja, ook daaiaan had hij ga- dacht, juist daaraan, want niets kwam zoozeer in opspraak tegen zijn zuiver denken, als een dier flirtation, welke zoo gemakkelijk in den vreemde en aan de badplaatsen worden aangeknoopt, om met het vertiek van de eene partij te eindigen. In den Albeigo trof hij zijne vrienden weder aan, de schildeis Ilildesheim en Lindner, beiden uitgerust voor een tocht naar Sorrento, want de zee was spiegelglad on kaarsrecht steeg het eeuwige rookwolkje van den Vesuvius aan den diep blauwen horizont ten hemel. Hans Ulrich liet zich bepraten om het tochtje mede te maken, en des te eer ging hij daartoe over, daar men zich voorstelde den terugtocht bij maanlicht te ondernemen, een heerlijke excursie. Toen zij beneden aan de Marina aankwamen, vonden zij de markiezin, welke aan het strand vergeefs naar een boot naar Sorrento had gezocht, want het heerlijke weder had zulk een stroom van vreemdelingen gebracht, dat er geen enkel bootje meer aanwezig was, dan dat, hetwelk de schilders besteld hadden. Snel overlegde de jonker met zijne vrienden en deze, nadat zij aan de markiezin warert voorge steld, boden haar de vierde plaats aan in het bootje, een aanbod, dat zij na eenig aarzelen aan nam. Ik heb dringende bezigheden te verrichten aan thokaria vernield600 daar gelegerde soldaten zouden gevlucht zijn. De ontruiming van Kreta heettliaargeregclden voortgang. Zaterdag komen 400 man en 20 officieren te Athene aan. In het geheel moeten reeds 1100 man van het eiland zijn vertrokken. De minister-president van Italië, Di Rudini, heeft Zaterdag 1.1. zijn meening gezegd over de positie van Italië in Afrika. Hij bleek een voorstander te zijn van de ont ruiming van Kassala. Italië moest alleen een bepeikt bezit houden in Massowa, want het handhaven van den bestaande toestand zou be langrijke uitgaven voor het leger vorderen en verhooging der grond- en der zoutbelasting. Demaninis en Imbriani stelde moties voor, om Erythrea te verlaten, terwijl de rechterzijde op haar beurt met een motie voor den dag kwam, ten gunste der terugtrekking der troepen uit Afrika. De minister-president verdaagde de discussie over dit ondenverp tot hedeu en stelde de motie van vertrouwen. Een ramp, bijna even ontzettend als die te Parijs, schoon van geheel anderen aard, heeft in Rusland plaats gevonden. Op de spoorweglijn tussehen Dorpat en Walk, niet ver van het station Ottenhofen is een speciale militaire trein, die twee bataillons infanterie vervoerde, ontspoord. Het ongeluk wilde dat zich naast den spoor- wegdijk een diepe kuil bevond, die door de stoitregens vol water stond, zóo hoog, dat de soldaten, die na de ontsporing uit den trein sprongen, verdronken, Het geheele aantal slachtoffers bedraagt on geveer 160; gedood werden 2 officieren en hon derd soldaten; gewond 60 soldaten. De weg is over een lengte van 80 meter met overblijfselen vaD gebroken wagens bedekt. Een commissie is ter onderzoek naar de plaats der ramp gezonden. Gemengde üledcdccllngen. In de Belgische Kamer heeft de Vlaamsche afgevaardigde Coremans een heftige, anti militaristische redevoering gehouden. Bijna alle niet-sociahstische bladen laten zich weinig vleiend over deze rede uit. den ramp te Parijs zijn ingeleid tegen de Naar aanleiding van schijnt een instiuctie le twee personen, die de kinemathograaf bedien den. Althans zij zijn door den rechter van iu- structie gehoord en ivoorloopig op vrije voeten gelaten." De gravin Greffulhe had het plan geopperd een gedenkteeken te stichten ter herinnering aan de slachtoffers van den brand. Onze landgenoot, baron Van Zuylen van Nijevelt, te Pm ijs, heeft voor dit doel 10.000 francs gegeven. het vaste land, welke ik niet kan uitstellen, zeida zij. Om die reden neem ik u vriendelijk aanbod gaarne aan, mijne heeien. En zoo geschiedde hot. Zij bestegen het lange, platte vaartuig, dat door vier roeiers voortbewo gen weldra over de watervlakte voortgleed naar de rotskust van Sorrento, waaraan de heeihjko ligging, de weelderige plantengroei en de schoone vrouwen den bijnaam van la Gentille hebben gegeven. In den beginne waren allen stil, en de markiezin de la Bruyère scheen zichtbaar onder den indruk, tot eindelijk een geestige opmerking van Lindner, in zeer slecht Fransch gemaakt, het ijs brak, en het gesprek algemeen werd. Sedert ik u het eerst heb gezien, heeft de ge lijkenis met u en iemand anders mij ais het ware vervolgd, mevrouw, zeide de professor. Ik weet niet, of het u reeds is gegaan ais mij, dat uwe gedachten geheel in beslag werden genomen door het naslaan der annalen uwer herinnering. Mij heeft het niet met rust gelaten. En was u zoo gelukkig om te vinden, wat u zocht 7 vroeg de markiezin lachend en met belang stelling. Zoo niet, dan kan ik u wellicht op het spoor helpen men heeft mij altijd gezegd, dat ik zeer geleek op de laatste keizerin van Frankrijk, die ik helaas nooit anders dan in beeltenis heb gezien. Neen, het was een nndere persoon, van wie ik niet wist, waar ik baar zoeken zou, antwoordde de professor, maar heden is hat mij ingevallen, U maakt mij indeidaad nieuwsgierig. Ja, mevrouw, ik weet niet, of u zich daardoor zeer gestreeld zoudt gevoelen, meikta de professor op. Het blijkt, dat inderdaad bij den brand in de bazar vele lieeren aanwezig waien, die, het recht van den sterkste in toepassing brengend, zich hebben weten te redden. Te St.-Petersburg is Zaterdag een plechtige lijkdienst gehouden voor de slachtoffers der ramp. De schouwburg der Porte-Saint-Martin te Parijs is op bevel der politie gesloten, totdat zekere verbeteringen zullen zijn aangebracht. Te Parijs hebben de mannelijke leden van de Academie van Schoone Kunsten de eerst on langs toegelaten vrouwelijke leerlingen lastig gevallen en uitgejouwd. De besturende raad der academie heeft nu een viertal ateliers bij wijze van straf voor een maand gesloten. Acht en zestig Duitsche professoren in Bohe- men dringen in een adres aan den Oostenrijk- sclien rijksraad aan op intrekking der taalver- ordeningen, waardoor hot bestaan der Duitsche faculteit wordt bedreigd. Ook de piofessoren der Duitsche Technische Hoogescliool zullen een deigehjken stap doen. Men verwacht op het Yaticaan den aarts bisschop van Athene, die een audiëntie bij den Paus heeft aangevraagd. Men denkt, dat hij belangrijke mededeelingen hoeft te doen. De oppositie tegen het ministerie noemt in het parlement der Kaapkolonie nog steeds toe. Vooral is zij gericht tegen den eersten minis ter sir John Gordon Sprigg. Sommigen verwachten eene verbetering in den toestand van eene ontbinding van het parlement, maat' anderen willen, dat het mi nisterie zal aftreden. Atjeb. De correspondent van het Hll. seint heden morgen al.aBKVWW™g Mijn God, zelfs de koning moet het zich laten welgevallen, dat zijn geringste onderdaan op hem hjkt, meende de markiezin schouderophalend. En behoort mijne dubbelgangster dan tot zulk een lage spheei 7 Dat moet ik betwijfelen, antwoordde Ilildestein het is zes jaren geleden, dat ik mij ter wille van mijn studies in Parijs ophield. Daar zag ik uw evenbeeld, mevrouw, eerst op een groot tooneel in zeer kleine rollen, die echter door de schoonheid der vertoonster niet onopgemerkt voorbijgingen. Zeer interessant! Herinnert u zich den naam niet der tooneelspeelster. Neen, mevrouw, dat wil zeggen, ik weet niet, hoe men haar op het progiamma noemde. Ik zag later studiekoppen van haar in veie schildetateliers weder en hoorde dat zij onder den naam »)a Couperoséa" een zeer gezocht model was. Gezien heb ik haar in de ateheis nimmer, wel echter da een of andere studie naar haar in mijn schetsboek gecopiéerd. En u meent in mij deze sCouperosée" weder herkend te hebben 7 vroeg de maikiezin zeer rustig, zonder op den jonker te letten, die bij hare woor den zoo hevig tei ugschrikte, dat de boot er van schommelde. Ik heb slechls uwe gelijkenis met deze ongeluk kige geconstateerd, antwoordde de professor ernstig. Gij, mevrouw de markiezin, hebt niet deze geluk kig niets gemeen, want een jaar later vernam ik, dat zij in het bagno was gesloi ven. Een treurig einde, meen le de markiezin de la Biuyère zuchtend, doch zondur bijzondete deelname. Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1