Kï •11 Landbouw en Teeteelt. SPORT. Gemengd Nieuws. Koloniën. Laatste Nieuws. Telegrammen. FINANTIEEL, Beurs yan Amsterdam. «jj 'Ml f h*\ I Besloten •werd een telegram op te zenden met be tuiging van sympathie. Daarop werden behandeld staten van kosten van prov. kerkbesturen, welke werden goedgekeurd, ter wijl de quaestor-generaal gemachtigd werd tot uit betaling. De vergadering ging daarna over tot behandeling van het verzoek om cassatie van den heer Hoevers, pred. te Stolwijk. De uitslag hiervan kan eerst later worden medegedeeld. Remoxstr. Broederschap. Gisteren had in de oude Remcnstrantsche kerk te Rotterdam de afschcid-predicatie plaats, welke Zondag a. s. zal gevolgd worden door de plechtige inbruik- neming vau het nieuwe kerkgebouw. Ds. H. IJ. Groenewegen, die de afscheidsrede hield, deed dit naar aanleiding van ps. 103 omdat het zooals hij zeide bij bet scheiden van die plaats slechts een dankoffer mocht zijn aan God voor het vele goede dat men daar had genoten. Hij trad in een uiteenzetting van de vele herin neringen voor de broederschap in het algemeen, maar ook voor hare leden individueel aan deze plaats verbonden, waar den 5 Maart 1019 onze voorvaderen ofschoon er toen nog geen kerkgebouw stond voor het eeTst samen kwamen om vrede voor hun gemoed te vinden, overal elders blootstaande aan da gruwelijkste vervolgingen. Hij wees er op hoe de broederschap steunende op hechten grondslag steeds vooruitging en in aanzien toenam, alsmede aan den geest welke van degroote samenkomst in 1796 uitging en nog levendig is, nl. het streven naar verbroedering van allo protestanten. Nadat voorts het orgel een gewijd lied had doen hooren werd de plechtigheid met het zingen van gez. 144 besloten. In de consistoriekamer had daarna nog een intieme plechtigheid plaats. Door eene commissie van 12 oud-leerlingen werd nl. aan het kerkbestuur ter her innering aan dat oude gebouw, een aquarel ran den heer G. Henkes aangeboden, voorstellende het inte- riem van het kerkgebouw. Gcbef. Kerken. Bedankt: voor Heemse, door A. S. Schaafsma, te Boornbergum c.a. R.-K. Kbrk. Maandag a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer A. j. Brouwer, regent van het semina rie Hageveld, tot priester gewijd werd. Te Helden (dorp) is in den ouderdom van Tuim 68 jaren overleden de heer Johannes Hubertus Jacobs, sinds 3875 pastoor der parochie van den H. Larnbcr- tus aldd ar. Te Nijmegen is in den ouderdom van ruim 80 jaren overleden do pater Augustinus Henriet S. J,, sinds 1878 kapelaan aan de parochiekerk van den H. Igna tius aldhar. Hoogeu Onderwijs. Door de geneeskundige Staatscommissie te Amster dam zijn bevorderd tot arts de heeren W. Kouwen- hovcc, geb. te Oud-Beijerland, H. Sap, geb. teWil- dervank en Henri Klein, geb. te Ossen toegelaten voor het 1ste gedeelte; de heerenL.H. W. Janssens en A. J. do Koning. Gisteren promoveerde aan de universiteit te Basel do heer J. Boeseken, technoloog, assistent aan de rijks-universiteit te Groningen, met een proefschrift getiteldUntersuchung der Zersetsungsproducte der Triazoxole". De algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal worden gehouden op 23 September in de groote cencertznal van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's-Gravcnbage. Het hoofdbestuur der Maatsch. van Tuinbouw heeft tot leden der commissie tot het samenstellen van de prijsvraag voor een populaire verhandeling over planten-aardrijkskunde benoemd de heeren jhr. D. Bas. Bakker Jr., dr. J. Th, Gattie, H. Groonc wegen, J. F. Wilkc en H. Witte. In den wegwedstrijd Parijs—Bordeaux, gisteren en eergisteren gehouden, is Rivcrre als eerste aan gekomen te 3 uur 10 minuten; Cordang was tweede te 3 uur 27 minuten. Dcu meesten tijd was hij vöór geweest; slechts in het laatst was Riverre voorge komen. Ter vergelijking geven wij hier een opgave der winners sedert 1891 met hun rijtijd: Aantal K.M. Rijtijd. per uur. Mills (Engeland)26.34.57 21.8 Stéphane (Frankrijk). 25.37 22.3 (Coltereau (Fr.)26. 4.52 21.9 Lcsna (Fr.)25.11. 7 23.4 Gcrger (Duitschland) 24.1-2.15 24.2 A. Linton (Eng.) 21.17.18 1 9« o Rivierre (Fr.)21.18.20 Rivierre (Fr.)20.38 28.8 1891 1892 Ï893 1894 1895 1896 1897 De internationale lawn-tenniswedstrijden zullen dezen zomer te 's-Gravenhagc plaats hebben. De ba nen aan den Bataaf zijn daartoe aangowezen. Op de te Frankfort gehoaden internationale hon- dententoonsteHing verwierf de black-en-tantcrrier „Matador" van dr. Martin Rapp, Hillegersberg (Rot terdam), in de open, zoowel als in de eere-klasso den eersten prijs. Evenzoo heeft de oude bekende gordon-setter „Don 2" van den heer Gomperts te Eindhoven in de eereLiasse den eersten prijs gehaald. Drznd te Amsterdam. Heden nacht heeft er te Amsterdam in de Staalstraat een hevige brand gewoed, ontstaan in een kelder in gebruik by een caféhouder aldaar. Omstreeks één uur 's nachts hoorden den bewoners der straat een hevige slag, die de buren, eene familie van Loenen, wier slaap plaats onmiddellijk aan het terrein van den brand grensde, angstig deed ontwaken. Door het felle vuur werden zij echter reeds onmid dellijk aan gelaat en handen gebrand. In het achterhuis brandde het er lustig op los. Het huis bestond, als vele gebouwen iu het oude gedeelte der stad, uiteen voor-en achter huis, gescheiden door een binnenplaats, die als een schoorsteen trok. Dientengevolge verspreidde het vuur zich zoo snel dat de weduwe Norden die boven woonde en hare dochter Lena, be nevens een kind van den heer Salomonson, dis nog hooger woonde, brandwonden bekwamen, voordat zij de plaats des onheils konden ver laten. Gelukkig waren ook deze kwetsuren niet van ernstigen aard. Alle gewonden werden naar het gasthuis vervoerd ter verbinding. Omstreeks kwart voor tweeën scheen de brand gebiuscht te zijn. Maar nog altijd steeg uit de tweede verdieping een dichts rookzuil op. Plotseling braken op de derde verdieping de vlammen uit en in een oogwenk brandde de kroonlijst en de vliering lustigjes. Deze nieuwe uitbarsting was echter spoedig bedwon gen en om half drie was het vuur geheel ge biuscht. De brand is vermoedelijk ontstaan in de kelder tengevolge van een gasontploffing. Maar hos is nog een raadsel. De bewoner was naar een feest. Hij was reeds om halfzeven vertrokken. De vrouw die bij hem inwoonde, Sijtske Bijkar, was tot half elf in liet café gebleven en daarna ook naar het feest gegaan. Zij verklaarde dat zij geen enkel licht brandend had achtergelaten. Toch is de brand moeilijk anders te ver klaren dan door aan te nemen, dat een gas kraan open is blijven staan en er vuur of licht aanwezig was, dat aanleiding gaf tot de ont ploffing. Waarschijnlijk heeft het gas zich ook in het achtergedeelte van het café verspreid en de brand daardoor een zoo snelle uitbreiding gekregen. Het achterhuis en de derde verdie ping zijn geheel uitgebrand. JEen treurig ongeluk. Zondagmiddag omtreeks half drie had nabij Gouda een treurig ongeluk plaats. De burge meester van Zwammerdam, de heer J. van dei- Meer, per fiets vandaar naar Gouda rijdende, is aan de brug bij Reenwijksehe brug te water geraakt en jammerlijk verdronken. Een bode, die aan den waterkant de fiets vond, vermoedde dat een ongeluk had plaats gehad, waarop een onderzoek werd ingesteld, dat tot bovenge noemde treurige ontdekking leidde. Sch. 16, De bom Sch. 16 die Vrijdag op het strand- hoofd te Scheveningen voer, is nu van mast ontdaan, en geheel afgetuigd, liggende vol water in zee. Hoewel men reeds tijdens twee hoog watertijden getracht heeft met een kabel om een kaap-standaard haar hooger op het straod te trekken, is men danrin niet volkomen ge slaagd. Gisterenavond hoopte men echter haar bij het eb-tij hooger op te halen om de gaten te kunnen dichten. De proviand aan boord is geheel bedorven terwijl van het lijfgoed der bemanning niét veel zal terecht komen. W eergevonden. Bij de politie te Feijeuoord was dezer dagen de opsporing verzocht van den 21 jarigen F. L. G. en werd derhalve zijn signalement bekend ge maakt. Meu stelle zich de blijdschap der bloed verwanten voor, toen hij gisteren in levenden lijve voor hen stond, komende van Hamburg. Hij geval wilde namelijk, dat hij zich Zondag j.l. te slapen had gelegd in het ruim van een stoomschip. Toen hij ontwaakte bevond het schip zich in volle zee op weg naar Hamburg. Door bemiddeling van den consul keerde hij vandaar Hen lief zoontje. Sedert eeuige dagen werd te Nieuwepekela, de 20-jarige zoon uit het gezin van den land bouwer J. L. vermist. Bij onderzoek bleek dat door zoonlief een bedrag van f 400 was meege nomen, en niet ongegrond was de vrees dat hij te Bremen op een der Ameiikaansche booten passage zou nemen. Onmiddellijk toog de vader naar Bremen op reis, om, zoo mogelijk den vluchteling in te halen, maar te laatl De boot was reeds vertrokken. Gedeserteerd. Sinds jl. Zondag is uit Cleef gedeserteerd de kapelmeester van den staf van het 3e bat. van het 56e reg. inf., waarmede hij Maandag naar Friedrichsfeld zou uitrukken. Men denkt, dat hij in burgerkleeren naar Holland is uitgeweken. Misschien komt hij solliciteeren naar eene be trekking te Groningen. NG. O) Hen vondst van antiquiteiten, De arbeider B. Vaartjes, vond bij het veen- steken in de ondergronden, gelegen onder Steen- wijkerwold, een fraaie ouderwetsclie kan, van glinsterend grauwe kleur. Hij heeft een inhoud van 4 liter en prijkt met een hoofd van een vorstelijk of geestelijk persoon met langen baard waarom een mooie rozenkrans. Ook onder 01den»arkt vond een veenarbeider 3 zilveren munten en den volgenden dag een vergaan zakje met nog 13 geldstukken. Het zijn geldstukken uit den tijd van Filips den Twee den. De man heeft ze voor f30 vei kocht aan den heer S. van der Hotst, antiquaris te Steenwijk. Een lest kereltje. Te Bathmen heeft een loopjongetje van een jaar of tien het erve Het Oostendijk" in brand gestoken. Doordat de ouders van het kereltje behoeftige ingezetenen zijn, moest hij om wat te verdienen reeds zoo jong de deur uit. Hij wilde echter gaarne weder naar huis en om dat nu te kunnen, stak hij de woning van zijn boer in brand. Een mislukte leareiging. Cavling, de correspondent van Politiken die medegedeeld heeft hoe eenige Italiaansche vrij willigers (niet-Garibaldianen) bij de vlucht uit Larissa zelfs vrouwen uit den trein sleurden en op de menigte schoten, heeft nu van die vrijwilligers de aanzegging gekregen hem te zullen doodschieten, waar ze hem ook vinden. iMet het oog op de schutterlijke bekwaam heden van die lieeron", merkt Cavling saicas- tisch op, ïvoel ik mij volkomen veilig, maar moet ik levens iedereen aanraden, niet op 300 m. afstands van mij te gaan staan." Tevens is door Italiaansche bladen van Cavling geëischt dat hij de nainen der bedoelde vrijwilligers zou publiceeren. Daarop antwoordt hij nu in Politiken, door de reproductie niet alleen van de namen, maar ook van de portret ten der lafaards Voor photographen. De Zweedsche veieeniging van toeristen heeft dezer dagen aan alle photographen in Zweden circulaires gezonden, waarin zij worden uitge- noodigd tot een wedstrijd van meer dan ge wone beteekenis. Het doel van dien prijskamp is om te ver krijgen een systematische opname door foto's van land en volk en zoo een verzameling bij een te brengen van werkelijk typische en ken- teekenende beelden, waardoor het eigenaardig Zweedsche in 't licht zou worden gesteld. De wedstrijd zal drie jaar duren en eik jaar zal een prijsuitdeeling plaats hebben. In 't ge heel worden aan prijzen 3000 kr. uitgedeeld. Zoowel amateur- als beroeps-photografen kun nen meedingen. AtjcU. Aan van den Civiclen on Militairen Gouverneur van Atjeb cn onderhoorigheden ontvangen telegram men wordt het volgende ontleend: Op ontvangen bericht dat een .Kuropecseh deser teur een chanpoeri in Kroeng Rekdih bij Indrapoeri zou bijwonen, rukten vijf brigades maréchaussees in den avond van den lóen dezer om half acht derwaarts. De arrestatie gelukte; de deserteur bleek te zijn de Europeesche fuselier J. S. Spaansch, alg. stainb. no. 1185, die op den 21en Februari 1884 met den Europeeschen fuselier Dekkers alg. stainb. no. 8302 van Glé Kambing wegliop. In den nacht" van den 15en op den 16en dezer is eene colonne van Indrapoeri uitgerukt naar do nieuw opgeworpen bentings van Potjoet Mat Tahir op den Tjot Djimcuna. Na een kort maar levendig gevecht weiden de versterkingen genomen en verbrand, waarbij de Amboineesehe fuselier Runtuweno (alg. stambockn. 35270) niet levensgevaarlijk gewond werd. Vervolgens werd doorgcrukt naar Kota Ba Thuö en van daar naar Indrapoeri, zonder iets van den vijand te bespeuren. Een Atjeh-correspondent schrijft dd. 10 April uit Kotaradja aan het Bat. Nbld., dat do weg van Indra poeri naar Selimoen op dat tijdstip klaar was tot aan do rivier Kroeg Pengapit. Aan de brug ovor die rivier was men ook beginnen te werken. éen blokhuis komt bij, en éen ir.de nabijheid van do brug op een nabijzijnden heuvel. „Deze blokhuizen worden bezet door detachemen ten uit Indrapoeri. Met do vordering van den weg worden ook de blokhuizen vooruit gebracht. „Wat betreft do benting op do Glé Kamping, op den linkeroever der Atjebrivier, tegenover Indrapoeri, deze is zoo goed als klaar. Er komt een bezetting van een compagnie infanterie met een stuk geschut van 7 c.M. achterlaad." Met betrekking tot do nieuwo geweren schrijft do correspondent„Wij leven hier (dan ook) staeds in de hoop, dat spoedig een boot uit Holland, waarvan de lading tendeelo uit do repeteergeweren bestaat, zijn anker in Inkie zal laten vallen." BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd: tot ass.-res. van Indramajoe (Cberibon) de contr. P. M. Adèr; tot adj. insp. v. fin. G. C. Pb. d'Arnaud Gerkcns;tot landsadvoc. te Soerabaja rnr. D. C. J. H. Krop veld; bij de oxpl. van S. S. op Java, tot stationsch. 4e kl. E. P. F. Duran; tot dito 2e kl. de dito 3e kl. H. A. A. Peereboom, bij den post- en tel. tot comm. Ie kl. en gepl. te Kota Radja J. Remmers; tot id. 2o kl. W. Roderichs, thans tijd, id. 3e kl.; tot chef v. h. kant. te Kota Radja de comm. Ie kl. J. Remmers; tot ing. Ie kl. J. de Booytot resident v. Batavia jhr. H. de Koek b, d. landr. te Bengkalis tot lid J. H. E. van der Wal, le luit. d. inf. Benoemdtot onderw. 2e kl. H. Schaaptot onderw. lo kl. J. Valk. Ontslagen: eerv., de magazijnin. Ie kl. bij de staatsspoorw. M. v. Vliet; Ontslagen: op verz. eerv. als landsadv. te Soe rabaja rnr. W. F. L. Gerickeop verz. eerv. als mak. te Soerabaja F. A. van den Berg; op verz. eerv. do res. van Bagelcn A. van der GonNetscher. Verleend: een jaar verl. n. Europa a. d.leer. a. de afd. H. B. S. v. b. Gymn. Willem III to Batavia, M. P. van Lierop. Militair Departement. Verleend1 j. verl. n. Europa aan den kapt. der inf. F. O. van Baar v, Slangenburgh en den off. v. gez. der 2e kl. H. F. P. Maasland; een twcej.verl. n. Europa aan den dirig. off. v. gez. der 2e kl. M. K. Enthoven; een jaar verl. n. Europa aan den off. v. gez. der le kl. L. H. Lebbe, den kapit. der inf. A. J. H. W. Hanssen, den ritm. der cav. C. Walra ven en den kapit. der art. F. W. A. Nceteson. Atjeb. Aan het Departement van Koloniën werden heden de volgende telegrammen ontvangen Gisteren is eene benting in het gebergte bij Lamlinot genomen, waarbij de vijand vijf dooden achterliet; daarna had een vrij hevig vuur gevecht met een tali ijken vijand plaats. Onzerzijds zjjn gesneuveld één militair en gewond zes militairen beneden den rang van officier. Kroeng Raja werd tijdelijk bezet. ïGisteren werd de sterkste benting van Panglima Polim in Gleieng stormenderhand genomen. Gesneuveld één officier en 16 militairen be neden dien rang; gewond 5 officieren en 44 militairen beneden dien rang. De vijand liet 36 dooden achter, waaronder een vroeger gedeserteerd militair." Heden werd, naar men ons seint, in het Rijksmuseum te Amsterdam aan den architect Cuijpers, die heden zijn 70sten verjaardag viert, op feestelijke wijze in eene plechtige bijeen komst eene oorkonde overhandigd. Door den heer G. van Tienhoven, commis saris der koningin in Noord-Holland, werd den jubilaris medegedeeld, dat II. M. de KoningiD- Ilegentes hem benoemd bad tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Naar men ons uit 's-Giavenliage seint, ver gaderde aldaar Zaterdag de Staatscommissie inzake de werkliedenpensionneering. Vóór de verkiezingen zal het verslag dier commissie niet gereed komen. Men seint ons uit Amsterdam Gisteravond schoot alhier een zekere Van Assen op zijne vroegere geliefde, een'buffet- meisje in een café bij de St. Olofspoori, aan het einde der Warmoesstraat. Zij en haar patroon werden beide licht ge wond. Nadat de dader zijn euveldaad had verricht, schoot hij op zichzelven en verwondde zich daarbij zwaar. Men verzekert te Weenen, dat de mogend heden het gemakkelijk eens zullen worden over twee punten der vredesonderhandelingen, n.l. een strategische grensherziening in Thessaliii en het betalen eener oorlogsschatting. Tegen een afstand van grondgebied evenwel zal het Europeesche concert zich verzetten nllPPLi tijdelijke bezetting van Thessalië, totdat de schadeloosstelling is betaald, zou kunnen toegestaan worden. Volgens de Standard verwachtte Smolenitz te Almyro een aanval der Turken. De Daily News vernam uit Weenen, dat hij alle ongeregelde troepen heeft weggezonden, daar hij aan hen de nederlagen meent te moe ten wijten. Volgens te Petersburg ontvangen berichten bestaat in Bulgarije een anti-Turksche beweging, die zelfs tot in de regeeringskringeu is doorge drongen, en de rust op het Balkan-schiereiland bedreigt. De Spaansehe pers is zeer bezorgd over de verandering in de houding der Amerikaansche regeering ten opzichte van Cuba. Het schijnt, dat het gouvernement der Vereenigde Staten weer meer ten gunste van de Cubaansche in- surgenten is gestemd. Generaal Polavieja is Zondagmorgen door de Koningin-regentes ten gelioore ontvangen. Het volk juichte hem levendig toe. LONDEN, 47 Mei. Aan de Times wordt uit Konstantinopel gemeld, dat Duitschland den Sultan aanzet om aan te dringen op het instel len van een Europeesche contróle op de Griek- sche financiën, als het ecnig mogelijke middel om de betaling der oorlogsschatting te verze keren. MONTEVIDEO, 47 Mei. Een gevecht, dat zes uren duurde, werd geleverd tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen. De regeeringstroepen hebben, naar gemeld wordt de overwinning behaald. Men gelooft dat de opstand ten einde loopt. Velen verlaten de gelederen der insurgenten, die gebrek aan ammunitie hebben en geen steun ontvangen van het Land, zooals zij verwacht hadden. 17 Mei. STAATSLEENINGEN. Vorige Heden. Nederland. pCt koers. Laagste koers. Cert. Ned. \V. Schuld 2 Va 88% 87% Hongarije. 5 101 Va Italië. Lnschr. 1862/81 5 86% Oostenrijk. 5 86 85% Zilv. Jan./Juli 5 85% 85% Portugal. 3 21 20% 4t/s 31% 31% Rusland. ObSig. in goud 1884 5 104 1037/8 Spanje. 4 58% dito pes. 12 24000 4 57% Turkije. 5 90 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 1861 3'/s 99'% 100 dito 1886/1890 31/, 99% 100 3 97 HYPOTHEEKBANKEN. Aig. Hyp. Bk. Pbr 4 100% Holl. llyp. Bk. Pbr. 4 Va 100% Rott. Ilyp. Bank Pdbbr. 4 100% 4 100 100%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3