UIT I)E PERS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL A ARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. De Verkiezingr\. JTct kan mi wel niet anders, zegt de keer Tak in De Kroniek, of behalve in do districten waar do Volkspartijen eenïgen overwegenden invloed hebben en de luekt zuiver honden of deze ver kiezing gaat weer naar 'f oude shibboleth van clerieaal of daar tegen. En dan vervolgt hij De beer Kuyper, juist na zijn gelederen te hebben gezuiverd van anti-democratische elementen, gaat zich met al zijn zuivere democraten aansluiten bij de vooral hier te lande zoo buitengewoon conserva tieve katholieken. Willens en wetens fausseert hij de ganscbo verkiezing. Hij moet een der meest zuiver democratische cischen, gelijkheid voor den krijgs dienst, prijsgeven cn demoraliseert daardoor zijn eigen hende. En hij doet >vat hij kan om de principieel gceischto scheiding tusschen de liberalen te voor komen. De goede herder der „kleine luyden" drijft zijn kudde binnen du katholieke schuttingen. En zoo fel tegen elkaar gekante principes als het katholieke en het calvinistische zuilen samen in Nederland den Ubristclijkcu Staat grondvesten. Welk een val. De heer Van Houten krijgt allengs meer satisfactio van zijn kiesrecht, want bij uitgebreider kiezerscorps had dr. Kuyper zich allicht niet zoó zwak gevoeld. Toch zit in deze dingen voor de sociaal-democra tische en radicale groepen, cn voor diegenen der sociaal-liberalen, die pal willen blijven staan, geen kwaad. Dat overleg aan den anderen kant is hun een machtig wapen in de verkiezing. En komen van ieder hunner enkelen in de Kamer, dan is eene groe peering van cijfers niet ondenkbaar, die hun bij elke gewichtige stemming de beslissing zal geven. Als eens de verkiezingswoede voorbij is, behoeft aan cenig overleg tu«schcn de democratische groepen niet te worden gewanhoopt. _fi- Hij Kon. besluit is de heer Ph. W. van der Sleyden, minister van waterstaat, handel en nijverheid, benoemd tot ridder in de orde vim den Nederlandsehen Leeuw. Bij Kon. besluit is dr. H. Wefers Bettink, hoogleeraar te Utrecht, voorzitter van de Neder- landsehe Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, benoemd tot vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering op bet achtste internationale pharmaeeutisch congres, dat in tie maand Augustus 1897 te Brussel zal vvoi den gehouden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks .schatkist op 9 dezer bedroog bij de Nederlandsche Bank f 702,511.17 en bij de betaalmeesters - 2,399,811.721/;, Te zamen ƒ3,102,322,8934 De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Gleichman, die een maand in het buitenland vertoefde, wordt hedenavond in de residentie terug verwacht. De Pauselijke Intarnuntius, Mgr. Tarnassi, begaf zich gisternamiddag naar Leiden. Verkiezingen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben bepaald dat verkiezingen van twee nieuwe leden der Staten in de districten 4 en 5 te Rotterdam cn die ter voorziening in de vacature-Vaillant (welke do provincie metterwoon heeft verlaten) in het 2e district zal geschieden de candidaatstclling op 15 Juni, de stemming op 29 Juni, en de herstemming op 7 Juli. Dit is dus de eerste verkiezing voor Provinciale Staten onder de nieuwe wet. Door den kantonrechter te Groenloo is iemand op de kiezerslijst gebracht die door burgemeester cn wethouders niet als kiezer was erkend. Het geval deed zich n.l. voor, dat iemand inede- cigenaar was van onverdeeld vast goed, maar op het kadaster niet hot eerst genoemd is. Daardoor betaalt niet hij maar do eerste van hun beiden de grondbe lasting en de ontvanger kou hem dus niet op de lijst der belastiugbctalenden brengen. In de gisteren gehouden huishoudelijke vergadering der liberale kiesvereeniging „Rotterdam" is met 95 tegen 23 stemmen do volgende motie aangenomen „De liberale kiesvereeniging „Rotterdam", in haar huishoudelijke vergadering van 17 Mei 1897; gehoord de mcdedceliug van het bestuur dat met het bestuur van Vooruitgang overeenstemming ver kregen is omtrent een gemeenschappelijk door beide vcreenigingen voor de aanstaande verkiezingen van loden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te stellen candidaat; omtrent het district waarin deze gemeenschappe lijke candidaat zal gesteld worden (district 3) omtrent de districten waarin Vooruitgang eigen candidnten zal stellen (districten 1 en 4) en omtrent de districten waarin de liberale kiesver eeniging Rotterdam eigen candidaten zal stellen (districten 2 en 5) bocht haar goedkeuring aan de handelingen van het bestuur noodigt de vergaderingen van de districten 1 en 4 uit, voor de aanstaande verkiezingen van leden van do Tweede Kamer geen eigen candidaat tc stellen, doch de door Vooruitgang in die districten te stellen candidnten te steunen en de vergadering van district 3 om den bovenbedoelden gemeensehappclijken can didaat te candideeren; alles onder voorwaarde dat Vooruitgang de door de vergadering der districten 2 en 5 te stellen candi daten in die districten steunt cn bovenbedoelden gemeensehappclijken candidaat in district 3 candidaat stelt.' In de daarna volgende vergadering der distrieten 1, 3 en 4 is besloten aan de uitnoodiging van het bestuur gevolg te geven. Zondagavond trad te Heerenveen als spreker op de heer G. L. v. d. Zwang, de candidaat der volks partij en der socialisten in 't district Schoterland. Spreker giug de tekortkomingen der liberale partij na, er echter dadelijk bijvoegende, dat deze mede voor rekening kwamen van de verbonden clericaic partijen. Komende tot zijn eigen standpunt, was zijne meening, dat door wetgeving alleen geenc afdoende verbetering zou kunnen komen in do maatschappe lijke toestanden. Zijn standpunt verschilde op twee punten vooral met dat van dc moeste candidaten, nl. Ilij kon geeue beloften doen omdat hij niet knn inzien, dut door wetgeving radicale verbetering kan worden aangebracht, al erkende hij, dat doorsamen- werking in die richting zou kunnen worden geuerkt. I. Het traktement van f 2000 was voor hem geen bijzaak, integendeel het lachte hem toe, ofschoon hij bekennen moest het liever met steenbikken to ver dienen dan als Kamerlid. De voorloopige candidaten van de Volkskiesvcr- ecniging te Haarlem zijn de hoeren J. van Loeuen Martinet, T. Valleutgoed, P. Nolting, J. Hofland, Den Hertog, A. II. Gerhard en Madoo. Door een vergadering, waarin vrijzinnige kiezers uit het district Brielle aanwezig waren, is besloten mr. G. J. Goekoop te candideeren. To Amsterdam waren in district VI door de Vrij- zinnige Kiesvereeniging als voorloopige candidaten gesteld mr. \V. II. de Beaufort en J. T. Cremer, stellig een eenigszins zonderlinge combinatie. Thans heeft de heer de Beaufort bericht, dat hij van eene eandidatuur afziet, omdat deze „naar hem op de meest overtuigende wijze is verzekerd, het vereenigd samengaan der anti-elericale partijen te Amsterdam in ernstig gevaar zou brengen". Kon. Militaire Academie. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 1°. Hier te lande in Juli cd Augustus en, zoo noodig, in de eerste dagen van September e k. examen zal worden gehouden voor toelating van jongeheden als cadet bij dc Kon. Militaire Academie tc Breda. 2°. Voor dit examen worden opengesteld 112 plaatsen, verdeeld als volgt: I. Ten behoeve van do cadetten der Cadettenschool A. bij het leger hier to lande: 17 voor dc infanterie, 2 voor do cavalerie. 9 voor de artillerie en 3 voor do genie. Tl. bij het leger in Ned. Indie: 26 voor do infanterie, 1 voor de cavalerie, 5 voor de cavalerie, en 1 voor do genie. II. Ten behoeve van dc adspiranten, die hun op leiding aan andere inrichtingen hebben genoten: A. bij het leger hier tc lande; 15 voor de infanterie, 2 voor de cavalerie, 9 voor dc artillerie en 3 voor do genie; B. bij het leger in N.-Indië: 11 voor do infanterie, 2 voor dc cavalerie, 5 voor do artillerie en 1 voor de genie. Voor nadere bijzonderheden zie de St.-Ct. van 15 deze,-. Cndeltensehool. De minister van oorlog brengt ter kennes van be langhebbenden; dat hier te lande in Juli en Augustus e.k. een examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Akmaar. Voor dit examen worden opengestelda. 30 plaat sen voor jongelieden met bestemming om te worden- opgeleid voor den dienst hier te lande b. 22 plaat ben voor jongelieden mot bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Indié Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wcnschen deel te nemen, bohooren de kennis geving daarvan in dier voege in te zenden, dat zij vóór 1 Juni aan het Departement van Oorlog ont vangen wordi Voor nadere bijzonderheden zie de St.-Ct. van 15 dezer. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt ter kennis van be langhebbenden dat, voor het in de maanden Juli en Augustus e.k. hier te lande te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleiding van onderofficieren voor den rang van tweede-luitenant der infanterie cn van twecde-luiienant-kwarticr- mecstcr, resp. voor den dienst hier te lande en voor den dienst in N.-Indië, de navolgende aantallen plaatsen worden opengesteld I. voor het leger hier tc lande infanterie 20 administratie 0 II. voor het leger in N.-Indiëinfanterie 14 administratie 4. (St.-Ct.) Examen stuurman. Do Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen, zal, aanvangende 8 Jtui, te 91A uur, zitting honden te Rotterdam, in het Raadhuis aldaar. In dc aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter vóór 1 Juni portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboorte-bewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: Groote of kleine, voor welk diplomaZeil of Stoom en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht hij het examen volgens een der programma's R of in dezelfde zitting nog een aanvullings-examen wenschcn af te leggen, dan zal hij ook dit moeten vermelden. Voor nadere bijzonderheden zie de St.-Ct. van 18 dezer. OVERSCHIE, 17 Mei. G. De Poorter, koopman uit Delft, die in bewnsteloozcn toestand aan don Sckiedamschenweg te Overschie werd gevonden, is sprakeloos gebleven en hedennacht alhier overleden. OVERSCHIE, 18 Mei. Een of andere lafaard heeft Zaterdagavond ruim halfelf een grooten steen gelegd op de rails van de tram op den Rotterdnmsehcn straatweg, bij de vernisfabriek alhier. Dientengevolge derailleerde de trein en liep zij in een heg. Per soonlijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats. Men zoekt naar den dader, doch is hem nog niet op het spoor. Misschien is het kwajongenswerk geweest. OVERSCHIE, 17 Mei. Het gerucht, dat het lijk hetwelk hedenmorgen uit dc Rotterdamsche Schie, nabij de aanlegplaats der booten van den Haagschen Stoombootdienst is opgehaald, het lijk zou zijn van een onder deze gemeente tehuisbehoorend meisje, is gebleken geen waarheid te bevatten. Het is dat van een 47-jarigo dienstbode, woonachtig in de Breed- straat te Rotterdam. Bij Kon. besluit is mr. J. H. van Roijen benoemd tot gezantschapsattaohé. Bij Kon. besluit is mr. H. M. A. Yerheijen te Ub- bergen benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Nijmegen. Bij Kon. besluit islo. de hij Kon. besluit met den rang van majoor gcpensLnneerde kapitein der infanterie G. A. Lenssen, op zijn verzoek, cervo ontheven van de hem opgedragen tijdelijke waar neming der betrekking van commandant der dienst doende schutterij te Oldenzaal, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewe zen, cn 2o. benoemd tot kapitein-commandant der dienstdoende schutterij tc Oldenzaal C, Stolle, thans le luitenant. Bij Kou. besluii is aan A. B. H, Otten, burge meester der gemeente Erp, toestemming verleend om tot 1 Juni 1898 te Sehijndel te wonen. Bij Kon. besluit is benoemd tot buitengewoon adelborst bij de Kon. Ned. marine-reserve de heer D. II. H. Broeckman, in dienst hij de stoomvaart maatschappij „Nederland". Bij Kon. besluit is de kapt.-luit. ter zee J.Wentholt met 1 Juni a.s. eervol ontheven van het bevel over Hr. M. schoener Bonaire en dat hevel alsdan opge dragen aan den kapt.-luit. ter zee J. Cardinanl. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der dir, belastingen en accijnzen tc Hasselt c. a. F. Adriani, ontvanger dcrzelfde middelen tc Makkinga e. a. Bij Kon. besluit is ingetrokken de benoeming van P. Lucieer. tot ontvanger der directe belastingen cn accijnzen te Kollum c. a., met bevestiging in zijne betrekking van ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen cn der haven- en sckutgelden op het kanaal van Walcheren tc Vlissingen; en is benoemd tot ontvanger der directe belastingen cn accijnzen te Kollum c. a. J. H, Mcerdink, ontvanger te Ouderkerk aan den IJsel. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur der hoogere krijgsschool de luitenant-kolonel H. P. Staal, van den gcneraleu staf, chef van den staf in de Stelling van Amsterdam. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. F. A. Hengst, als lid van het be stuur van den polder Van der Eigen, provincie Noordbrabant. Bij Kon. besluit is de heer D. R. J. baron van Lynden, laatstelijk benoemd hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen in Xederlandsch-indié, thans met verlof in Nederland, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kon. berlnit is de Oost-Indische ambtenaar niet verlof J. J. van Poelvoorde, laatstelijk opzichter der lo klasse bij den waterstaat cn 's lands burger lijke openbare werken in Nederlandsch-Indiu, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische ambtenaar M. Donk, laatstelijk opzichter der 1ste klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Ncdcrlandseh-Indie, op zijn verzoek, wegens physicke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioep. De heer E. Th. van Delden, benoemd tot consul der Nederlanden te Djedda, is in die hoedanigheid door de Turksche Regeering erkend. De aldeeiing Schiedam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers vergaderde Zater dagavond in liet »Vollisliuis" alhier. Tot deze vergadering waren alle Sehiedam- sehe onderwijzers en onderwijzeressen uitge- noodigd. De lezing der notulen werd tot een volgende vergadering uitgpsteld, waarna een en ander werd medegedeeld omtrent hetgeen gedaan was in zak salarisregeling. Eene ge- dachtenwisseling was hier het gevolg van. Hierna verlieten de niet-leden de vergadering en bleven de leden bijeen om de zaken, uit sluitend den Bond betreffende, af te doen. Allereerst werd nu besloten, in zake de onder steuning van Den Hartog en Van der Vlist met het hoofdbestuur mede te gaan. De heer J. de Wit deed hierop het voorstel den heer Th. M. Ketelaar voor de aid. candi daat voor de Tweede Kamer te stellen, als zijnde hij als lid van 't hoofdbestuur zeker wel 't meest bekend met de belangen der onder wijzers en 't meest geschikt deze te bepleiten en te behartigen. Met aigemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Aan het einde der vergadering werd door een der leden de aandacht gevestigd op enkele regels in het Rotfcrdamsch Nieuwsblad van Vrijdag 14 Mei 1.1. In de rubriek ^Antwoorden op ingezonden vragen enz.'" geeft de Redactie van dat blad het in den mond, een kind, dat niet sterk is, voor onderwijzer te laten opleiden. Spr. wees er op, nat de school geen asyl is voor zieken en zwakken, doch dat alleen gezonde onderwijzers hun taak met opgewektheid kun nen volgen. De raad, die 't Itott. Nieuwsblad, geeft, werd algemeen afgekeurd en men besloot de redactie van De Bode op die courant te attendeeren, De heer W. Sterk, alhier, is benoemd tot onderwijzer te Krimpen a/d IJsel. Gisterenavond is hier weder door timmer lieden, aangesloten bij liet Alg. Ned. Werkl. Verbond, den R. K. Volksbond en Patrimonium, eene vergadering gehouden tot regeling van den loonstandaard. Ook nu kwam het nog niet tot eene definitieve beslissing. Daartoe zullen de besturen der vereenigingen van timmerlieden, aangesloten bij bovengenoemde bonden, heden avond vergaderen in het gebouw van den R. K, Volksbond. Waarschijnlijk zal men dan een adres opstellen aan de verschillende patroons, met verzoek een standaard-minimum-uurloon vast te stellen. Onder de runderen van den heer C. A. van Deventer en de wed. J. v. d. Most is in de weide mond- en klauwzeer uitgebroken. Sedert eenige dagen neemt het uurwerk op den toren der Groote Kerk zijn ambt slechts gedeeltelijk waar. Wel is waar geeft het trouw en duidelijk hoorbaar de uren en halve uren aan, maar liet gebruikelijke voorspel ontbreekt. De zaak is, dat de ook hier zoo noodige va riatie wordt bewerkstelligd, en spoedig zullen wij weder door een nieuw lied, hopen wij op een aangename wijs, aan het voortspoeden van den tijd herinnerd worden. Hedenmiddag te half twee gemakte een handkar van de Amsterdamsehe veerschuit, waaronder een trekhond liep, in de Korte Haven te water, doordat de bestuurder der kar bij liet afrijden van de brug uitgleed. Van de lading leege fusten en flesschen, bestemd voor den beer A. van den Eelaart, Korte Haven, gingen verscheiden stuks verloren. De honil verdronk. De timmermau C. de Graaf, werkzaam aan de branderij van den heer J. A. M. Jansen aan den Buitenliavenweg, had gisterenmiddag het ongeluk te vallen van de bovenste sport van de meelzoldertrap. Ernstig bezeerd werd hij in bewusteloozen toestand opgenomen, terwijl de heer Elzevier Dom hem geneeskundige hulp vei leende. Een paard van den vrachtrijder C. J. van der Touw geraakte heden morgen te 7lA uur in een sloot langs de Westfrankelandsche laan. Met behulp van een ander paard wisten twee mannen het dier weder op het droge te helpen. Gistermiddag te half zes viel de 10-jarige Antoon Timmermans, wonende in de Oosler- straat, in de Noordvest bij de Spoelingbrug. Het mocht aan de vereende pogingen van den heer Pieter Bijloo en een onbekenden voorbij ganger gelukken, den knaap, die tusschen de wal en een pakschuit was geraakt, tijdig te redden. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politieeen ijzeren ketting, een portemonnaie met f0.05 enz., een bril, een kruiwagen, een verrekijkertje, een sleutel van een spoelingkist, een paar bruin glacé vrouwenhandschoenen, een blauw schort, een zwart schort, een duim stok en een blauwe kiel. b. Terug te hekomen aan de volgende adres sen een portemonnaie met f 0.40, bij Kok, Broersveld 22, een glazenmakersdiarnant, bij Suttorp, Heerenpad 9, een rolletje groen fluweel, bij Van Meurs, Broersvest 129, een kruiwagen, bij wed. Van Rijn, Achter de Teerstoof 32', een duimstok, bij Hille, Broersveld 87, een bonten meisjesmuts, bg Schneider, Kreupel- straat 42, een kreupele zwarte kip, bij Van der Kruit, Spoorstraat 1, f 1.045, bij Bijl, Stationsstraat 13', een melk-handwagen, bij Ruiling, Viaardingerstraat 22, een witte fox- terrier, bij Van der Velden, Rotterd. dijk 95, een roodharig hondje, stal van Veizen, Velle- vest, en een donkerbruin hondje met zwarten snoet, bij Habermehl, Spoorstraat. BURGERLIJKESTAND. Geboren16 Mei. Dirk Floris Jacobus, zoon van J. C van Wassenaar en H. Vis, Rotterdamsche dijk. Andries Anthony, zoon van H. W. Könemann en W. J. Singerling, Hendrinastraat. 17. Cornelia Maria Liduïna, dochter van L. M. Bogaars en M. van Rooyen, Laan. Overleden: 17 Mei. Jan Bitter, 70 jaar 10 maanden, Westfrankelandsche laan. Donderdag 20 Mei a.s. des avonds ten 8 ure, zal de afdeeling Vlaardingen en Ylaardinger- Ambacht van den Christelijken Ilistorischen Kiezersbond, alhier eene vergadering houden tot het stellen van een candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer. BURGERLIJKE STAND. Geboren16 Mei. Aafke, dochter van A. B. de Wit en G. van den Beijlaart, Iloofdlaan. 17. Theunis, zoon van J. W. van Gelder en J. van der Kooij, Havenstraat. 18, Pe- tronella, dochter van S. van Deventer en P. Terleth, Arnold-Hoogvlietstraat. Te Utrecht is overleden de heer J. H.Egenberger oud-direeteur der Academie Minerva te Groningen. Bredins moet in Galieié een paar nog onbekende Rembrandt's ontdekt hebben. Do hoer "Willem Royaards blijft tot midden Juni te Berlijn. Verleden week heelt hij, ziek van ver moeienis, vier avonden niet kunnen spelen. Zaterdag avond zou hij weer beginnenvijf-en-twintig avonden achtereen Svengali. In Juni gaat hij naar Petersburg, van daar naar Bremen, en wellieht in September voor twee of drie weken naar Weenen. Hij neemt les in Dnitsehe uitspraak. (N.R.C.) De Hoogo Raad deed gisteren uitspraak in do zaak van den patroon, die door den kantonrechter te Nijmegen en de rechtbank te Arnhem tot even zoovele geldboeten wordt veroordeeld als hij etmaalen in verzuim was met betrekking tot het voorschrift van de arbeidswet, volgens hetwelk de kaart, bevat tende de namen van jeugdige personen in eenig bedrijf werkzaam, aan den burgemeester moet zijn terugge- goven binnen tweemaal 24 uren na het eindigen van -de arbeidstrekking. De Hooge Raad vernietigde de bovengenoemde beslissingen en maakte uit, dat slechts èen geldboete voor de overtreding behoorde de worden opgelegd. Voor het Hof te Amsterdam, werden heden drie getuigen gehoord betreffende de zaak van J. Koeman, die op 16 Januari jl. den burgomeester van Edam, den heer H. J. Calkoen met een mes bedreigdo.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2