Dinsdag 25 Mei 1897. N°. 9328. De Blonde Tronen tan Ulmenried. 51 jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FETJIELET ON. 8 UITGEVER: H. J. G. RÖELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. (Slot volgt.) GOURANT Abonnementsprijs tooi Schiedam, pet kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Tclephoon No. 123. Advertentiepbijs: van 15 gewone regels met inbe grip van ccne Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer0,10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 24 Mei '97. De oorlog tusschen Griekenland en Turkije. Het wil maar niet lukken met de vredes onderhandelingen, en nog minder ral een spoe dige vrede verwacht mogen worden, indien het •waar blijkt te zijn, dat de Grieksche regeering niet zal toestemmen in eenige schadevergoe ding noch in eenige giensveiandering, zooals uit Parijs wordt bericht. De ambassadeurs te Konstantinopel hebben hunne tegenvoorstellen nog niet bij de Porte ingediend. Hoe die zullen luiden, is niet bekend. Maar wel weet men, dat van eene bezetting van Thessalië niets kan komen. Toch zou Turkije dit blijkbaar graag willen, en indien zekere berichten uit Rome geloot verdienen, dan legt de Porte het er op toe zich de bewoners van Thessalië te vriend te maken, ten einde later aan de mogendheden te kunnen voor stellen, door een plebisciet over het lol dezer provincie te doen beslissen. De buitenlandsche pers keurt eenparig de •weigerachtige houding der Grieksche regee ring af. Te meer geschiedt dit, omdat de interventie der mogendheden ten gunste van Griekenland alleen geschiedt om de wankelende dynastie ter hulp te komen. De Russische gezant te Athene heeft dan ook, in overleg met zijn collega's, den minister president Ralli aangeraden geen anti-dynasti- sche demonstraties aan te moedigen. De positie der koninklijke familie is inderdaad zeer precair. Alleen de overtuiging, dat om en door koning George het land beter vredesvoor waarden kan bedingen, redt voorsbands zijn troon. Maar men is te Athene evenzeer over tuigd, dat de Koning, wanreer de vrede een maal geteekend is, zal moeten abdiceeren. Daarbij komt, dat kroonprins Konstantijn niet de minste populariteit meer bezit. Aan hem wordt de slechte leiding van den oorlog geweten, en men verhaalt sterke dingen van zijn nonchalance en gebrek aan moed, die mogen zij al dan niet waar zijn in ieder geval het volk te zijnen nadeele stemmen. Intusschen is prins Hans van Denemarken naar St.-Petersburg gereisd om den Czaar te verzoeken opnieuw van zijn invloed op den Sultan ten gunste van Griekenland gebruik te maken. Als een bewqs der stemming van ket Griek sche volk kan nog gelden, dat kolonel Manos, die uit Epirus naar Athene is teruggekeerd, onderweg in alle plaatsen, die hij doortrok, heeft blootgestaan aan vijandige demonstraties. De wapenstilstand is volgens berichten van het oorlogsterrein gesloten voor 17 dagen. Roman van Eufemia gravin von Adlersfeld—Ballestrem. 46) Het beste geneesmiddel was echter arbeid, dien hij overvloedig op zijne bezitting vond, doch voor- loopig kon hij hiertoe niet voldoende kracht vinden. Hij liet den rooden toren met zijnen verschrik- kelijken inhoud weder sluiten, doch niet dichtmet- selen, en reisde met Atbenaïs reeds den volgenden dag naar de residentie, waar hij in een hem on middellijk verleende audiëntie zijn landsvorst roede- deeüng deed van den inhoud van het gevonden manuscript en om beschikking daarop verzocht. De koning stelde er hoogelijk belang in en beval den jonker aan de zaak als een familiegeheim te beschouwen, dat reeds sedert lang verjaard was. foor het geval, dat het hem rust zou geven, wilde hij hom opnieuw den naam en titel van jonker van Ulmenried verleenen, en in ieder geval was zijn recht op de bezitting onaantastbaar. Om het eerste verzocht Hans Ulricb mot een dankbaar hart, want zijn rechtsgevoel wiido ham niet toestaan een naam en titel te voeren, die hem niet toekwamen, en zoo ging hij in vele op zichten gekalmeerd weder uit de residentie. Thuis gekomen vond hij een brief uit la Bruyère, Welken bij met licht verklaarbare opwinding opende; hij las het volgende: Mijnheer de Baron! Er verre van verwijderd mij door uw anl- Hij geldt alleen voor zekere strategische punten; voor andere punten is niets bepaald. De neutrale strook tusschen het Grieksche en het Tui k=clie leger is afgemeten en vast gesteld op 800 mpters. De passen, die in de neutrale zone liggen, zijn door Grieksche ge- egelde troepen bezet, behalve de Furka-pas, die in handen der Turken is. Dezen hebben zich echter, naar uit Athene werd bericht, niet aan de gesioten wapenstil stand gehouden, maar zijn voortgeiukt naar Daitza, waar zij eenige stellingen genomen en versterkt hebben De Kroonprins moet dit feit bevestigd hebben. De Grieksche regeering is voornemens hier tegen bij de mogendheden te piotesteeien. In den nacht vóór den wapenstilstand zijn de bewoneis van Lamia en omstreken naar Chalacs en Athene verhuisd. De Thessalische bevolking kampeert tusschen Lamia en de Thermopylae. De Turken moeten in Thessalië groote bui tensporigheden hebben begaan. Overal is ge plunderd en verbrand. Men zegt, dat Edhem-pacha aan de Griek sche officieren, die in zijn kamp kwamen, verzekerd heeft, dat hij opdracht had gekregen om lechtstreeks met Griekenland over de vredesvoorwaarden te onderhandelen. Op Kreta is de toestand weer ernstig ge worden. De Muzelmannen verklaren zich met geweld tegen het vertrek der Turksche troepen te zul len verzetten. De Christenen zijn voortdurend in botsing met de internationale troepen. Zij vallen offi cieren aan, en rooven kinderen om daarvoor een losgeld te krijgen. De Fransche regeering is Zaterdag in de Kamer bij monde van den heer Gauthier ge ïnterpelleerd over de Oostersche quaestie. Gauthier meende, dat Frankrijk geen an nexatie van Thessalië door Turkije mocht toe staan, evenmin als een opheffing der capitula- latiën of een Europeesche controle over Grie- keulands fiaanciën. Hij vroeg de regeering, welke maatregelen er waren genomen, om nieuw bloedvergieten op Kreta te voorkomen en Turkije tot hervor mingen te nopen, terwijl hij het verlaten der gewone politiek ten opzichte van het Oosten betreurde en er voor waarschuwde, dat Frank rijk niet na een andsie mogendheid mag komen. Hanotaux verklaarde in zijn antwoord, dat Frankrijk vasthoudt aan zijn vredelievende po litiek. Hij hoopte dat Turkije zijn hooge eischen zou laten varen. Het Euiopeesche concert was eenstemmig en zijn doel, den oorlog te localiseeren, was volkomen bereikt. Thans gold het alleen de gevolgen van den krijg te verzachten. woord gekwetst te voelen, weet ik den inhoud daarvan voikomen te waardeeren van uw standpunt nameiijk. Ik betreur hot ten zeerste om iemand als u wellicht eene zware ont goocheling te bereidendoch ik voel mij verplicht den inhoud van mijn eerste schrijven gestand ta doen. Daar u met mij geen mysti ficatie hebt gedreven, heeft men dit met u gedaan. Het origineel van de door u gezon den pas hoeft de burgemeester van la Bruyère zeer zeker uitgegeven en wel ten behoeve van mijne schoonzuster, toen deze voor eenige maanden een reis naar Rome ondernam. Deze pas werd door haar echter verloren tusschen Milaan en Genua, terwijl zij samen reisde met eene vreemde dame, wier gelaatstrekken wegens den dichten sluier niet konden onder scheiden worden. Het haar dezer dame was rood, dat mijner schoonzuster is aschblond de toevoeging tusschen haakjes srood" in het signalement op de pas is er door vreemde hand aan toegevoegd het is niet da hand van den burgemeester. Dit is alles wat ik weet; daar er echter slechts éóne weduwe markiezin Athenaïs de la Biuyére, geboren de Mondry, is, en deze op dit oogenbhk zich op mijn kasteel bevindt, zoude het mij aange naam zijn om bij gelegenheid opheldering van deze zonderlinge geschiedenis te krijgen. Geloof mij, Gaston de la Brdyère. Het koude zweet brak Hans CJIrich uit, terwiji hij den brief liet vallen. Hij voelde zich op dit oogenblik niet in staat om een heldere voorstel ling te maken, wat wel de beteekenis van dit schrijven was; ailes om hem heen draaide en als in doodsangst dreigde hij te stikken. Daarop zat De Spaansche minister van buitenlandsche zakeo, de hertog van Tetuan, blijft op zijn post. Daar een ministerieele crisis op dit oogenblik de ernstigste gevolgen zou kunnen hebben, heeft de premier Canovas hem verzocht zijn poitefeuille te behouden, en voorloopig blijft de hertog van Tetuan nu aan het bewind. De liberalen zyn daarmede echter volstiekt niet tevreden. Hun leider Sagasta heeft de liberale senato ren en afgevaaidigden bijeengeroepen. Bijna eenstemmig is besloten, dat, al moge de per soonlijke quaestie met den beleedigden senator Comas geregeld zijn, de politieke quaestie niet temin bleef bestaan. De liberalen zullen de zitting van Senaat en Kamer dan ook niet bijwonen, zoolang de her tog van Tetuan in het ministerie blijft. Daarvan is kennis gegeven aan Canovas, die verklaard heeft, dat de ministeriaad zou be raadslagen over den eisch der liberalen. Sommige aanhangers van het ministerie meenen nu, dat de regeering ongewijzigd 111 de Kamer zal verschijnen, eenige noodzakelijke dingen zal doen afhandelen en daarna de zitting voor eenige dagen schorsen. Maar anderen zien den toestand ernstig in en gelooven aan eene op handen zijnde ver andering in de regeering. De indirecte bewerker van dit alles is de heer Morgan, senator der Vereenigde Stalen. Immers de twist tusschen den hertog van Tetuan en den heer Comas is ontstaan naar aanleiding van de discussie over het besluit van den Amerikaanschen Senaat. En dat besluit was de aanneming van het voorstel van genoemden heer Morgan, om de Cubaansche insurgenten als oorlogvoerende party te erkennen. Vooraf was een voorstel-Fairbank verworpen, waarbij de president der Republiek werd uit- genoodigd de goede diensten der Vereenigde Staten aan te bieden, om in het belaag van menscheüjkheid en beschaving tot een eervollen vrede op Cuba te geraken. Het voorstel-Fairbank werd geacht Mc.Kinley's wensch tc vertolken. Vóór het voorstel-Morgan heeft de zilver partij in haar geheel gestemd. Blijkbaar willen de zilvermannen wel een oorlog, in de hoop dat daardoor misschien het zilver totstandaardmetaal zou worden verheven. Havas bericht, dat dr. Leyds, de staats secretaris der Zuid-Afrikaansehe Republiek, in het begin dezer week een onderhoud zal hebben met den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Dit zal het eerste bezoek aan een minister van een der groote mogendheden zijn, dat dr. Leyds aflegt. hij uren lang neder zonder te sprekenzonder te denken, zonder te voelen. Eindelijk stond hij mechanisch op, streek de kreukels uit den brief en deed hem m de enveloppe, toen nam hij hem er weder uit en dooi las hem nogmaals. Er was ook nog een postcriptum, dat hem eerst was ontgaan, toen de eerste slag hem had verdoofd, thans las hij den brief met vol komen kalmte en ook nog de toevoeging: Terwijl ik dit schrijven dichtsluit, komt er plotseling eene gedachte bij mij op. Daar uwe gemalin derhalve niet de markiezin de ia Bruyère is, moet zij iemand anders zijn. Mis schien vindt u den werkelijken naam dezer dame op haren rechterschouder. G. de la B. Hans Uirich lachte, toen hij deze woorden las een verschrikkelijk, onnatuurlijk lachen. De blonde vrouwen van Ulmenried, zeide hij luide, met dwaienden blik. Een oogenblik bleef bij nog in nadenken verzonken staan, dan ging hij naar de kamer zijner vrouw. Athenaïs zat in een wit kanten morgenkleed, door welke de teeder blauwe voering heensche- merde, bij het open venster, de blanke handen achteloos in den schoot, met een roos spelend nog een weinig vermoeid door den langen spoor- tocht. Zij lachte den binnentredende toe met de gansche bekoring van haren zoeten lach, dat lachen, waarvoor Hans Uirich steeds door het vuur zou zijn gegaan. Weet ge, dat 't op de geheeie wereld't schoonste op Ulmenried is zeide zij haar hand uitstrekkend. Ik kan me niets meer voorsteilen, dat mij ooit zoo bekoord heeft. Maar Hans Uirich antwoordde niet; hij bleef De heer Leyds is trouwens nog niet verder geweest dan Londen ea Nederland. De Daily Chronicle meent, dat indien dr. Leyds de voorstellen van Chamberlain voor de oplossing der moeilijkheden tusschen Engeland en Transvaal, naar de Z.-A. Republiek over brengt, er aanmerkelijk betere vooruitzichten zijn voor een gunstige oplossing. Londensche bladen beweren, dat president Kruger binnenkort een zeer verzoeningsgezinde redevoering zal houden, behelzende gewichtige verklaringen over de rechten der Uitlanders. Gemengde Bcdedccllngcn. De Pruisische conservatieven hebben beproefd de regeeringsnoveile op de vereenigingswet te redden door toevoeging van eenige artikelen, waardoor de wet alleen op de socialisten be trekking zou hebben. De vrijzinnigen laten zich evenwel hierdoor niet verlokken en blijven tegen de novelie ge kant. In een openbare vergadering deelde Bebel mede, dat bet eerstvolgende socialistische congres zich bezig zal houden met de deelneming der socialistische kiezers aan de nadeiende verkie zingen voor den Pruisischen Landdag. Tot nu toe hadden zy zich daarbij onthouden. De Antwerpsche den arbeid hervat. metaalbewerkers hebben De »Dames des Halles" te Parijs hadden de hertogin van Orleans gehuldigd en een bloem ruiker aangeboden. Thans blijkt, dat de bankbiljetten van de graaf de Luynes en andere legitimisten daarbij een groote rol hebben gespeeld. De Italiaansche Kamer heeft, de beraadslaging over de ontruiming van Eiythrea voortzettende, met verwerping van alle andere voorgestelde moties, met 242 tegen 94 stemmen en 20 blanco's aangenomen de orde van den dag, voorgesteld door Gailo en Rubim, waarmede de regeering zich had vereenigd en nota wordt genomen van en goedkeuring verleend aan de verklaringen der regeering. In Kroatië zyn de verkiezingen voor den Landdag wegens ernstige wanordelijkheden niet kunnen doorgaan. In Oran (Algiers) zijn antisemietische troe belen voorgekomen. Met groote moeite is door de zouaven de orde hersteld. Zeiiding-shospita.il. Door de Gereformeerde kerken zal in Indié een zendingshospitaal worden gesticht. Aanvankelijk scheen Poerworedjo in Bagelen de aangewezen plaats, omdat daar een kerk met voor haar staan als sen slaapwandelaar en ver schrikt stond zij op. Zijt gij niet goed in orde, mijn vriend vroeg ze vriendelijkge ziet zoo bleek. Geen woord, geen syllabe. Slechts zijne iippen bewogen zicli zachtjes zonder geluid ais in een gesprek met zich zeivan verzonken. Ik bid je, spreek toch, smeekte zij. Hij echter greep een schaar die voor hem lag op een tafeltje, schudde het hoofd, wierp de schaar weder weg, en toen de vragende blik van Athenaïs hem trof, vatte hij eensklaps haar rechterarm en scheurde hare kanten japon tot haren schouder in tweeën. Met eeri steunen, dat als het gereutel van een stervende klonk, tuimelde hij terug, want op haar albasten schouder stond met roode, onuitwisch- bare letteis ingebrand: T, F. Travaitx Forces. Zijne vrouw, zijne aangebeden Athenaïs, de jonk vrouw van Ulmenried, zij was gebrandmeikt zij was in liet Bagno geweest. Ontzet, bleek als een lijk stond Athenaïs, den arm tot tegenweer opgeheven, afs vreesde zij een doodeiijken slag. Dien echter had Hans Uirich ontvangen, die steeds nog zonder een woord te kunnen uiten tegen den wand stond geleund, de oogen strak op het viceselijke teeken gericht. Op eenmaal lag zij voor hem op de knieën. Vergeving, vergeving, bad zij weenend. Of, wanneer gij mij geen vergiffenis kunt schenken, verhoor mij dan ten minste niet ongehoord. Zwijg, zeide hij heesch. Dat teeken daar op uwe arm zegt mij alles. Lieg ten minste niet, gelijk gij van plan waart te doen. Zij liet het hoofd snikkend zakken

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1