51"e jaargang. Zaterdag 29 Mei 1897. N°. 9331. FEUILLETOISr. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVERH. J. C. ROELANTS. 8 BUITENLAND. BINNENLAND. Abonnesiestspbus vooi Schiedam, pet kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUROTERSTRAAT ÏO, Tclcplioon IVo. 123. Advertbktieprub: Tan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 28 Mei '97. De nota, die door de gezanten der mogend heden aan de Porte is overhandigd, bespreekt slechts drie dingen. Een nieuwe grensregeling in Thessalïë, vooral wat betreft eenige nooit duidelijk bepaalde punten, wordt toegestaan. Ook met een oor logsschatting, door Griekenland te betalen, zijn de mogendheden het in beginsel eens; even wel moet die in overeenstemming zijn met Griekenlands draagkracht. Eindelijk wordt de opheffing der capitulatiën verworpentoch zullen eenige bepalingen, die tot misbruik aanleiding zouden kunnen geven, een onder werp van besprekiug mogen uitmaken. De laatste concessie is Datuuilijk uiterst rek baar. Wat de oorlogsschatting betreft, schijnt het dat de invioed van den Czaar te Berlijn noodig is geweest, om Duitschland te doen toe stemmen in het rekening houden met Grie kenlands draagkracht. Ook te Konstantinopel doet Rusland voort durend zijn invloed gelden; zoo moet ook de Czaar den Sultan hebben aangeraden, na het sluiten van den vrede terstond te beginnen met het invoeren van eenige Westerscne her vormingen in zijn rijk. Deze raad zou door den Sultan welwillend z'yn opgenomen. Inmiddels heeft de Grieksche regeering een memorandum tot de mogendheden gericht be treffende de vredesvoorwaarden, die een punt van discussie uitmaken. Dat Griekenland nog weinig geneigd is tot de verlangde concessies, is nog steeds het moeielyke vraagstuk. Ralii heeft in een interview ontruiming van Thessalië dringend noodzakelijk genoemd; daar door alleen kan de oogst gered en Griekenland een verlies van 50 miilioen bespaard worden. De Grieksche regeering en koning George bevinden zich in een uiterst moeielij ken toestand. Er dient rekening gehouden te woiden met de mogendheden, met de volksstemming, met de Ethnike Iletaeria, eindelijk met de buiten- Jandsche vrijwilligers. De volksstemming schijnt weer zeer anti- dynastisch te zijn. De gendarmerie is naar Athene teruggeroepen, en den Koning moet aan geraden zijn van ministerie te veranderen, een militairen gouverneur van Athene te benoemen en 10.000 man in den omtiek der hoofdstad bijeen te loepen. Daaibij komt, dat er weinig schijnt gerekend te kunnen worden op de troepen van Smole- nitz, die tegen den Kroonprins zijn gekant. Tegen de Ethnike Iletaeria wordt reeds krachtig opgetreden. Het bevel is gegeven haar manschappen te ontwapenen. Het genootschap weigert nog steeds verant woording te doen van de haar toevertrouwde Roman door Jonas Lie. 2> Vrouw Broderian knikte met een geheimzinnig gezicht toestemmend. »Ja maar niet alleen de manslui, ook de vrouws personen. Dacht je van niet? Zoo'n beetje harken doet den grond goed," De inspector lei even zijn hand op den arm waarin de vrouw haar schaal met haringen hield sJuist van mijne opinie. Napoleon I die geweest mag zijn, die hij geweest is, maar in ieder geval een verstandige kerel was, hield het er ook voor dat zoo'n samenleven de moraal sterkte. Maar er is meer, vrouw Brodersen. Geloof itie, veel meer nog. Zooveel waar we niet van weten en daar toch eigenlijk de zegen in zit. En later, en later, als we dan ouder worden en de wereld wordt kouder voor ons en harder en eenzamer nu als men dan een borst heeft, waartegen men zijn hoofd kan leggen en dat niets, niets je scheidt wat ook De oude man wisclite zoo waar een traan uit het oog. Tei na's oogen rusten op hem met medelijden en nieuwsgierigheid. Ilij werd altijd weemoedig als hij het over grootmoeder had. En toch sprak hij tot weinigen over haar. Torna gelden; de tijd daarvoor is nog niet gekomen, bewees t zij. Wat de Italiaansche vrijwilligers aangaat, zal de regeering blij zijn, wanneer ze hen op fatsoenlijke manier kwijt is. De socialistische Italiaansche afgevaardigde De Felice ontzag zich zelfs niet, Ralli te be- Ieedigen, waarop deze hem onder geleide der politie aan booid van een Iialiaansch pant serschip liet brengen, met verzoek hem niet meer aau land te laten gaan. De Gai ibaldianen in den Piraeüs hebben daarop getracht hem te bevrijdeneen gevecht ontstondwaarbij eeriige personen verwond werden. Later is bij op verzoek van den Italiaanschen gezant in vrijheid gesteld, op voorwaarde dat hij zou vertrekken zonder nieuwe incidenten uit te lokken. Garibaldi is met 1200 man te Aghia Marina scheep gegaan. Alleen hij en zijn staf mogen te Piraeüs aan land gaan. Op Kreta weet men ook niet wat de dag van morgen zal. De Muzelmansche bevolking heeft, volgens geruchten, booze plannen wanneer de Turksche troepen het eiland mochten verlaten. De admiraals hebben den gouverneur, Ismael- bey, verantwoordelijk gesteld deze heeft be loofd al z'yn invloed te zullen aanwenden, opdat de orde zou bewaard blijven. Zijn veiantwoor- delijkheid evenwel verwierp hij, daar de admi raals volgens hemaüe politie-maatregelen dienden te nemen. De mogendheden beraadslagen over den te benoemen gouverneur.' Genoemd wordt weder prins Frans Jozef van Battenberg, De laatste Grieksche troepen staan op het punt het eiland te verlaten. Het bericht van hun vertrek was voorbarig. Zij zijn door het slechte weer verhinderd zich in te schepen. De Grieksche regeering heeft officieel ver klaard, dat zij 110,000 pond heeft gedeponeerd bij de Nationale Bank. ter betaliug der coupons van 15 Juni en 1 Juli a. s. De Porte heeft een leening weien te sluiten l'/j miilioen Turksche ponden heeft zij reeds als voorschot gekregen. Te Konstantinopel heeft het zekeren indruk gemaakt, dat de gezant van Rumenië den Ru- meensehen standaard heeft laten hijschea op een Grieksch schip. De wanordelijkheden van Albaneezen in Thes salië worden door verschillende dagbladcorres pondenten tegengesproken. Gemengde JHedcdccUngcn. [Iet Engelsche Lagerhuis heeft in eerste lezing aangenomen de wet op het gebruik van het metrieke stelsel. De "Daily Chronicle betoogt de wenschelijk- heid, dat koningin Victoria ter gelegenheid van heette naar de oude vrouw en daarom was zij zijn lieveling, zeiden zij thuis. nJa, vrouw Brodersen. Dat zijn patente haringen. Ik weet dat trouwens van mijn schoonmoeder. Die koopt hier altijd, zegt zij. En heb je groote kinderen ïTwee groote jongens, ja, en een meisje. Juf frouw Terna kent haar wel. Zij is van 't najaar gelijk met haar aangenomen." Jawel", zei Terna een beetje schuchter. sEn ze hebben ook samen op school gegaan, zij en Jeannette", ging vrouw Brodersen in haar ijver door. »Ja wel!" zei Terna weer. vOch ja, toen gingen zij samen naar school maar nu, enfin." Vrouw Brodersen keek een beetje verstrooid. Tema kreeg een kleur als een boei. Dat was 't juist. Haar moeder wou niet, dat ze met Jeannette omging; 't waron maar burger- menschjes. En zij was hang dat grootvader weer een van zijn zonderlinge ideeën zou luchten en misschien zou vragen of Jeannette meeging naar den banketbakker om taartjes te snoepen en zij, Terna, had toch immers al haar belijdenis gedaan en was nu ngroot" en dan toch, moeder wou niets van die menschen woten, ïzoo beneden je stand" begrijp je. Zij werden weer praterig toen zij weer aan 't strand waren en zij hield groot papa ijverig bezig met hem te vertellen en in te lichten omtrent de kringen in sonze" stad, met wie men omging, en met wie niet. Zij hadden nog een heel eind te loopen want zij moesten naar den slotenmaker Fahtberg, die zou grootvaders chiffonnière repareeren. 't Was twee uur toen zij weer goed en wel in de stad terug waren. haar jubileum ook zelf door een of andere stichting baar dankbaarheid voor den zestig jarigen trouw der natie zal uiten. Men weet, dat de Koningin niet bijzonder milddadig wordt genoemd. Te Nancy is gisteren een wijnhandelaar ge arresteerd, als verdacht van spionnage. Het schijnt dat de bewijzen reeds gevonden z'yn van zijn verstandhouding met Duitschland. De Paus heeft op Hemelvaartsdag in een piechtigen dienst in de St. Pieterskerk twee nieuwe heiligverklaringen uitgesproken. Ook de groep van afge=cheiden conservatieve Spaansche senatoren heeft verklaard geen deel te zullen nemen aan de parlementaire werk zaamheden, zoolang de liberalen geen voldoening hebben gekregen. De Kroonprins van Rumenië is gevaarlijk ziek. De gezanten te Konstantinopel hebben op nieuw bij de Porte aangedrongen op de uit voering der vonnissen, die de rechtbank te Tokad heeft uitgesproken naar aanleiding dei- moorden op de Armeniërs. De Russische politie beeft een kastenmaker uit Orstansk gearresteerd, die van plan was een aanslag te doen op het leven van den Czaar. De man heeft reeds bekend. Hij had den Czaar willen dooden om beroemd te worden. Men beweert, dat de president der Vereenigde Staten reeds stappen heeft gedaan bij de Spaan sche regeering tot »vrieudschappe!ijke bemid deling" in zake Cuba. De Cnbaansche opstandelingen hebben een militairen trein in de lucht laten vliegen. Der tien soldaten werden gedood en twee en dertig gewond. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft liet handels- en vriendschapstractaat met Duitsch land bekrachtigd en het voorstel tot beperking van het stemrecht verworpen. Londensche bladen vernemen uit Johannes burg, dat dr. Leyds door den Tiansvaalschen Volksraad als staatssecretaris is hei kozen. Rhodes is te Kaapstad teruggekeerd. Kieswet. Bij de door den Hoogen Raad te nemen be slissing op de voorziening in cassatie door een ingezetene van Haarlem van de beschikking van den kantonrechter, waarbij hem kiesrecht werd ontzegd, omdat by zich niet vóór '16 Februari had aangemeld, zal ook moeten worden uitge maakt, op welken termijn de 12 maanden ver streken moeten zijn, vereischt om het inge zetenschap eener gemeente te verkrijgen. Er bestaat geschil van gevoelen op dit punt. Sommigen meenen te moeten aannemen 1 Men at thuis om drie uur, eerder was Terna's vader, do militaire arts, niet te rug van de kliniek. Terna had reeds haar mantel afgedaan, terwijl grootvader de overschoenen aan de deur nog stond schoon te schrappen. Hij wou juist naar binnen gaan, maar bleef nog even staan en luisterde Er werden binnen op de piano eenige tonon aan geslagen. #0 zoo, Wingaard" ontsnapte haar onwillekeurig, als was zij onaangenaam getroffen. Haar oog zocht den haak, waaraan de militaire muts van den vader placht te hangen, als hij thuis was. De muts hing er. Terna stond stil en luisterde een oogenblik. Weer werd er een accoord aangeslagen en stil en met gebukt hoofd verdween zij in de eetkamer. Ook grootvader bleef een oogenbiilc stilstaan, als in gedachten vóór hij naar binnen ging. Toen hij bet gezellige hoekkamerije binnentrad, had zijn gelaat weer een vroolijke uitdrukking aangenomen. Daar zat zijn zoon, de militaire arts, het eene been over het andere geslagen en de krant uiteengevouwen, in een schommelstoel, terwijl de vriend des huizes, consul Wingaard, de harts tochtelijke leider van het muziekleven van de stad, de eene hand half op de toetsen half naar de huisvrouw op de sopha gekeerd, voor de piano zat. Hij stond op en de vrouw riep vriendelijk »Kom hier bij mij op de sopha zitten, grootvader." BVan u hangt dus het geheele arrangement af", vatte Wingaard het gesprok weer op ovan den goeden wil of laat mij zeggen de luim van mevrouw een klein offer te brengen." Er was iets van een musicus -in zijne nerveuse houding en in het zachte, zwarte haar en veel van Februarianderen houden den 22en Maart (dag waarop de kiezerslijst wordt vastgesteld) voor den waren dag en weer anderen houden vast aan den 15en Mei, dag, waarop de lijst van kracht wordt. Ouderlijke maclit en Voogdij. Door de Regeering is ingediend een wetsont werp omtrent het ouderlijk gezag en de voogdij. Mocht dit ministerie aan het bewind blijven, dan is het ingediende ontwerp zeker wel een van de belangrijkste, die in den eersten tijd in behandeling zullen komen. Reeds veel te lang wachtte deze materie op nadere en betere regeling. Xed. Jongelingsverbond. Gisteren werd te 's-Gravenhage de 4iste algemeene vergadering gehouden van boven genoemd verbond, onder leiding van den heer A. J. Hoogerbirk uit Amsterdam. De heer H. graaf van Hogendorp sprak de ope ningsrede uit. Do vereeniging bloeit. In de ochtendvergadering werd aangenomen een voorstel, bevattende de vvcnschelijlckeid dat van elko 25 loden ccner nfdccling één tegenwoordig zij op de algemeene vergadering tot het uitbrengen van zijn stem. In de middagvergadering, geleid door den heer B. J. Gerretson uit Rotterdam, werd door den heer v. Noort van Muiden een referaat geleverd over het behoud der oudere leden, terwijl de heer C. Kijne uit Vlaardingen er een hield over don strijd tegen den alcohol, waarbij spreker aandrong op geheel onthouding. Utrecht werd gekozen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Tot bestuurslede]; werden herkoze do hoeren B. J. Gerretson, J. Ph. Marmclstein, E. Sillcm, A. Rooseboom en H. Muller, terwijl ter voorziening in do vacature-Van Dis werd gekozen de heer J. J. Visser te Goes. Besloten werd een tweeden bondsagent aan te stellen. Voor de infanterie-otficieren is thans de nieuwe sabel aangenomen; deze is alleen verplicht voor nieuw aangestelde officieren. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 24 Mei 1897, no. 58, is be vorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw de luit.-den. J.A. "Vetter, comm. van het leger en chef van het Depart, van Oorlog in Ned.-Indië. Ter zake van do krijgsverrichtingen in Atjch in do maanden Maart rot on met Nov. 1896 zijn bij Kon. besluit van 21 Mei 1897, no. 60, benoemd tot ridder 4c ki. in de Mil. Willemsorde: do kapt. ter zee M. J. C. Lucardie; de luits ter zee le kl. W, A. Palm en Ti. Reinders, en do luit. ter zee 2e kl. jhr. F. M. L. van Geenterwijl bij hetzelfde besluit is bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, eervol zaï worden vermeld de luit. ter zee le kl. P. van den Broeke, Ter zake van voormelde krijgsverrichtingen is verder bij Kon. besluit van 24 Mei 1897, no. 59, bepaald, dat de namen der volgende (sedert over leden) militairen zullen worden ingeschreven in de registers van de kanselarij der Nederlandsche orden, te wetena. als ridder 4o kl. in do Mil. Willems den geroutinoerden, nog jongen gezelschapsman, die pro form a in da firma van den vadar opgenom en was en den titei van consul droeg. sWaarom vraag je niet liever aan de vrouw van den organist Gierione, of juffrouw Holk de zangeres, die beide de kunst als levensdoel be oefenen," merkte de vrouw des huizes op. Waarom?" Zijne vingers speelden onbewust over de toetsen. Waarom? U viseht zeker naar een complimentje. Omdat mevrouw en juffrouw Holk, zooals u wel weet, wel kunnen helpen oen concert te vullen, maar da zaak dragen, arrangeeren, aan het hoofd staan uNeen, mevrouw Grunth, ik laat u niet los." Mevrouw zag op van haar borduurwerk. ïWat zeg jij er van, Gunner?" vroeg zij vrien delijk, zij keek een beetje schalks. tJa, dat zijn jou zaken," viel de aits in, nik zou integendeel niet weten waarom. sStephanie" ging hij tot den grootvader verder vis dol op muziek en mijnentwege mag het op alle aanplakbiljetten en in alle kranten staan, dat zij »als specialiteit" mee zal werken aan alle concerten, die er dezen winter gegeven zullen worden in de stad. Waarom zou ze haar licht onder den korenmaat zetten »Ik kan slechts ja belangstelling voor ons muziekleven bewonderen, Gunner u moet wel weten, grootvader, dot hij volstrekt niet muzikaal is," voegde zij er bij. Er was iets in den toon, haast als een vibreeren van spot, toen de oogen weer het borduurwerk zochten. De opvallend heldere teint had een klein trekje van galzucht en de vleezige wangen bogonnen een weinig te kleuren. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1