51*'° jaargang. ■ondag 30 en Maandag 31 Mei 1897. N°. 9332. Eerste Blad. FEUILLETON. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Chris tel iJk-Historisch of Anti-Revolutionnair? BINNENLAND. AsomnsMEirrsmjB rooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUBftTERSTRAAT TO, Tclepltoon 3To. 123. Advejitentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eeue Courant0 52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Hier en daar drijven de Christelijk-Histori- schen een wonderlijke politiek op eigen hand. Zoo te Schiedam «Liberalistisch in grondtint", zooals de Stan daard zegt, zoekt toch deze jongste der staats partijen hier en daar den steun der Roomsch- Katholieken, althans zij versmaadt dien niet. En zoo ziet men hier, dat de Anti-Revolu- tionnairen hun vroegeren man lieten loopen, en de Christelijk-Historischen dien opraapten, en met behulp van de Katholieken weder in het Parlement trachten te brengen. Dat deze tactiek den strijd niet zuiver kan houden, is in confesso. l) Want, waar de geestelijke vader van den Chris telijk-Historischen Kiezersbond, ds. Bronsveld eenerzijds, in een noodkreet uitroept «Rome voor de poorten" en vreest dat onze geëerbiedigde Koningin met handen en voeten gebonden zal overgeleverd worden aan de Jezuïeten, daar kunnen wij er anderzijds niet bij, dat, zooals te Schiedam, Zwolle en Amersfoort geschiedt, de hulp der Kath olieken dankbaar aanvaard wordt ter behaling van de zegepraal bij de stembus. Er is hier iets wonderlijks in, in elk geval iets wat den strijd onzuiver maakt. Nu kan geen enkele partij da hulp van elementen missen, die zij overigens liever niet als hare hulptroepen zou rekenen, en in zoo verre is het te billijken dat de Christelijk-His torischen hier de hulp niet weren, hun van Katholieke zijde geboden. Slechts over het feit, dat zij geboden wordt, mag men zieh verbazen. Dat de Katholieken met de anti-revolution- nairen vele punten van overeenkomst hebben, dat de programma's dier staatkundige partijen hetzij dan met, hetzij dan zonder nader afspraak of overleg, in meer dan één wensch overeen komen, is bekend en is dan ook hun samen gaan ten deele te verklarendoch dat de Ka tholieken hun hulp bieden aan Christelijk -His- torischen is een bijna uniek feit. Ter verklaring van wat wij bedoelen kan zeker het best artikel 3 van het programma van den Christelijk-Historischen Kiezersbond strekkeneen artikel, dat een beslist agressief Roman door Jonas Lie. 3) s Welnu", zeide de arts, s'tis me enkel en al leen om jou te doen hoogere motieven heb ik absoluut niet. Maar ik zie jou graag tot je recht komen, Stephanie." Wingaard bleef voor mevrouw Grunth staan en leunde met het platte van zijn hand op de tafel. «Nu, u ziet wel om allerlei redenen moet u toegeven. «Maar, natuurlijk, mevrouw stoort zich niet aan dergelijke bagatellen. Maar toch, niet waar?" Hij sloeg vroolijk fluitend een .paar tonen op de piano aan. »Nn, waarom u dan meedoet is uw zaak. maar u doet mee, dat is afgeproken?" «Onaardig zou het niet zijn 1" lispelde zij met iets als verborgen vroolijkheid in de halfgesloten oogen. «Maar u is te lichtzinnig, meneer Wingaard. 't Is waarlijk geen kleinigheid voor-een arme vrouw," zeide zij, zich harer schoonheid bewust. sU lokt en lonkt en mijn man schuift het ook maar van 2ich af." sMaar waarom ter wereld zoudt u niet meegaan f' riep Wijngaard. sliet blijft bij mijn sneen". Weet u, dat geeft iemand zoo'n goed geweien." draagt tegen wat den Katholieken aangenaam is. Wij lezen daar »Wij (de Christelijk-Historische Kiezersbond) zijn tegen het herstel der Nederlandsche Legatie bij den pauselijk en stoel, en tegen het behoud van den runtius bij ons Hof, dewijl deze specifiek roomsche belangen behartigt en geen wereldlijk vorst meer vertegenwoordigt." Zelfs de liberale minister Roell gelooven wij* niet, dat een zoo beslist anti-katholiek stand punt inneemt, en van hem zouden wij moeilijk kunnen verwachten'een pressie bij onze Koningin, er op bedoeld om den nuntius de deur te wijzen, een zaak, die trouwens niet de volksvertegen woordiging aangaat, maar de Koningin alleen. Nu kan het ons, in abstracto, niets schelen aan wie de Katholieken hun stemmen straks schenken; en er op berekend om katholieke stemmen lan den Christelijk-Historischen caa- didaat te onttrekken, zijn deze woorden aller minst, slechts wilden wij in het licht stellen hoe uiterst verward eene stemming als hier te Schiedam wordt. Komt er een herstemming tusschen een libe raal en een christelijk-historicus, indien de anti-revolutionnair uitvalt, is dan deanti-revo- lutionnair de vijand van den liberaal of niet? Zeer stellig wel in alle andere districten. En valt de christelijk-historicus uit, stemmen dan de Katholieken op den liberaal Of zijn dan de wel zeer gewichtige overwegingen, die dreven om niet met den candidaat der anti-revolution- nairen mee te gaan, vervallen? Of geldt het hier slechts een strijd van per sonen en niet van beginselen Of is de christelijk-historicus geen christelijk- historicus maar een anti-revolutionnair? En zoo niet, wat zegt deze candidaat wel van artikel 8 van zijn program«Persoonlijke dienstplicht is een eisch van billijkheid en in liet belang van leger en vloot"? En wat van artikel 9«Landbouw, handel en binnenlandsche nijverheid hebben aanspraak op de zorg en den steun der regeering, van welke verwacht mag worden, dat zij trachten .zal alles weg te nemen, wat deze bronnen van bestaan drukt." Ligt daarin een streven naar protectionisme, naar graanrechten zelfs, of slechts een zucht om wat in deze materie drukt, wat onbillijk drukt, te verlichten? En ligt in het voorgaand artikel een ijver om het kost wat het wil, den persoonlijken dienstplicht niet in te voeren Zij keek eens naar haar handwerkje en legde het hoofd onderzoekend eerst op den eenen en toen op den anderen schouder. sik zie niet in, wat het geweten daarmee heeft uit te staan, Als men genoegen heeft," viel de arts in. «Maar denk er dan toch ook eens aan, dat ik de repetities moet bijwonen, nu hier heen, dan daarheen, op allerlei ongelegen tijden, 's middags zoowel als 's avonds. En de huishouding, Gunner?" »Nu, die huishouding," en hij keek wat spottend bij dia woorden, sje weet, ja kunt je ongehinderd bewegen, zooals je wilt, naar de volkomen wet der vrijheid." sNu, die schenk ik je," mompelde zij en haar kin bewoog zich zondeihng. Wingaard begon opnieuw,te fluiten. sKom nu aan de piano, mevrouw, speel u nog een stukje. Zeg zelf wanneer je repeteeren wilt," viel de arts in. sik moet gauw na den eten de deur uit en eet graag wat bijtijds." Grootvader stond haastig op onder den indsuk van wat hij het onverstand van zijn zoon noemde. Haar zoo officieel uit te noodigenMaar hij werd al heel gauw weer kalm en verdiepte er zich in zijn horlogo met da middagschaduw, die zich op de post van het venster geteekend had te vergelijken. sNu ziet u, mijnheer Wingaard, hoeveel ik hier in to brenger, heb", zeide zij, sdoe Ik niet mee, dan maak ik Gunner, naar zijn zeggen, tot een jabroer." Wingaard trommelde zachtjes met zijn vingers op de tafel en had in stilte schik. sMaar u zorgt dat ik een vleugel vind op het nebben de Katholieken hier zich bij dit artikel neergelegd? Wij vragen slechts, omdat wij deze tactiek niet begrijpen. Of verwacht men van den man, dien men als christelijk-historicus kiest, dat hij het pro gram van den Christelijk Historischen. Bond nietzal trachten te doen uitvoeren Wij begrijpen er inderdaad niets van. Het is dan ook te hopen, dat de candidaat van Christelijk-Historischen en Katholieken hier ter stede in een openbare vergadering, waar gelegenheid bestaat tot het doen van vragen, nog eens nader zijn standpunt uiteen komt zetten. In verband hiermede is het niet onaardig, hoe de tweede vader van dc Christelijk-Historischen, die het gansche land afreist om propaganda voor zijn beginselen te maken, oog op Hemelvaartsdag te Granisbcrgeu verkondigde, dat zijn vrijheidsbeginsel als Protestant hom verbood met Home mee te gaan. Geldt dat hier niet, of alleen maar te Gramsbergcn, en trekken de Katholieken hieruit geen leering? In Dordrecht. Dordrecht verkeert in hevige ontroering. De heer Van Gijn toch, het aftredende lid voor de Tweede Kamer, was volgens de overtuiging van vele liberalen daar ter stede niet van die politieke constitutie, dat zijn vooruitstrevend heid beantwoordde aan wat men daar verlangde. Op nobele wijze heeft toen de heer van Gijn, overtuigd dat inderdaad zijn candidatuur een struikelblok kon zijn voor de overwinning der liberale partij, zich teruggetrokken. Hoe dit nu alles juist in zijn werk is ge gaan, of het bestuur van de liberale vereeni- ging «Burgerplicht" te Dordrecht nu wel juist die maatregelen heeft genomen, die de minste gevoeligheid konden opwekken, doet weinig ter zake; het feit blijft, dat de heer van Gijn zelf inzag, dat zijn candidatuur de overwinning in dit aloude liberale district in den weg stond. Nu is er echter blijkbaar eene party, die, den heer van Gijn te recht als mensch hoog achtende, d tort et d travers toch zijn candidatuur wil doordrijven, en zich daartoe van de meest revolutionnaire middelen bedient. Zonder eeoig recht, welk ook, dunkt ons. De kiesvereeniging Burgerplicht" is aange sloten bij de Liberale Unied. w. z. heeft daardoor de stilzwijgende verplichting op zich geladen, by eerste stemming slechts die audi- daten te steunen, die de programma's dier Unie zonder eenige restrictie onderschrijven, bij loyalen uitleg. Anders beteekent natuurlijk de aansluiting bij de Liberale Unie niets. De afgevaardigden van dit district stonden zeker niet in de achterste rijen van hen die de Programma's der Unie liet aanzijn hielpen concert uit het magazijn van Jacobsen," ging zij voort. s't Zat gebeuren, 't zal gebeuren. En nu" hij greep naar zijn hoed, «wanneer zullen wij onze eerste repetitie hebben Morgen, overmorgen Mevrouw Grunth legde haar handwerkje weg en deed hem uitgeleide. «Morgen om drie uur dus," hoorde men buiten zeggen. «Maar u belooft me, meneer Wingaard, u maakt mij niet zenuwachtig en bang. En geen standjes als ik te laat kom, hoort u Men kon niet verstaan, wat er nog meer ge zegd werd. De arts wiegelde nog altijd in zijn schommel- stoei en speelde wat met de krant, waai in hij zat te lezen. Zijn oog schitterde van onderdrukten spot. Grootvader zag eensklaps onrustig op. Hij kende deze oogen de van toorn vervulde stomme, schitterend blauwe. Evenals zijn moeder als zij verstoord was. «Het houdt zich uitstekend, Gunner," zeide hij kalm, terwijl hij het horloge in zijn zak stak en naar buiten ging. sik heb er veel aan, vind je niet?" In de eetkamer, waarvan de deur half open stond, werd het eten opgedragen, hij hoorde Ing- wald heftig tegen het kamermeisje zeggen: sGaat het jou aan, wat Wingaard wou De jonge man zeide het op schellen toon. Toen Ingwald echter grootvader zag, zweeg hij en begon ijverig zijn schoolboeken in zijn riem te pakken. Na den elen 'was grootvader in zijn kamer ge gaan om zijn middagdutje te doen. Hij had ver zocht hem daar de koffie te brengen. schenken, en thans, nu het er op annkwam die Programma's in daden om te zeilen, althans die mailregden te neinen, welke daartoe in de eerste plaats konden stiekken, was de kies vereeniging niet te spreken. Zij wilde een can didaat stellen, die op een van de meest saillante punten een afwijkende opinie had. Wij zijn er met de JV. B. Ct. sterk voor de vrijheid in de keuze van den afgevaardigde te laten aan de kiesvereeniging zelve; wij zou den geen pausschap van de Liberale Unie of haar bestuur dulden in die keuze, rnaar wij vragen toch of de onafhankelijkheid der kies- veieenïgingen niet ontaardt in bandeloosheid en zelfs in kwade trouw, waar zij eerst aan anderen banden hulpen aanleggen ter zui vering van den politieleen atmuspheer, maar later voor zich zelve die banden eenvoudig negeeren. Waar zoude liet heen, als eenige kiesver- eenigingen een Unie vormden, piogramma's opstelden, die bindend veikiaaiden, en perslot van rekening zich aan het bindende daarvan onttrokken. De Liberale Unie, hun middenpunt en cen trale belichaming, ware dan een wassen neus geworden, slechts dienstig om door andere poli tieke groepen belachelijk gemaakt te worden. Het krankzinnige van dit standpunt heeft men te Zierikzee kunnen zien. Kieswet. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van het beroep van een ingezetene te Haarlem tegen de beslissing van den kantonrechter, hand havende zijn weglating van de kiezerslijst omdat hij zijn belastingaanslagbiljet uit een andere gemeente niet voor 1G Februari had ingeleverd. De wetteljjke termijn zou geen zin hebben bij latere inlevering. AJgemeeno Nedcrl. Vredebond. In de gister gehouden vergadering van de afdeeling 's Gravenhage van het Algemeen Ne derlands Vredebond, werd de nieuw benoemde vredebond, werd de nieuw benoemde secretaris, mr Jules Enthoven, als zoodanig geïnstalleerd en werden als bestuursleden herkozen de heeren P. Romijn en P. J. L. Eikendal. De rekening en verantwoording werd goed gekeurd. Namens de Haag«che afdeeling zullen als voorstellens in de aanstaande algemeene ver gadering worden ter tafel gebracht: lo. de vraag om het Jaaiboekje te vervangen door meermalen verschijnende geschriften van beknopter vorm 2o. de vraag welke de verhouding van liet Vredebond moet zijn tegenover het Wereld-Dond van Vrede en vrij internationaal vei keer. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering werden gekozen de heeren mr. H. Goeman Bor- gesius, mr, M. de Pinto en G. Middelkoop. Veredeling van liet ambacht. Te Amsterdam is eene vergadering gehouden Hij was erg moe van da lange morgenwande ling en hij was wat zenuwachtig van het gebeurde in de huiskamer. Zijn duffelsche rok verwisselde bij in de zijkamer met een makkelijker kleedingstuk om daarin te dutten. "In den hoek van de groote sofa lag zijn kalotje en een gehaakte sprei Hij deed een gordijn toe om het licht wat te temperen en terwijl bij het hoofd op het door zijn overleden vrouw gestikto kussen legde, zocht hij zijn begonnen Engelschen roman op. De namiddagzon viel schel op de groote chiffonnière en schitterde zwak over de zilveren beslagen der twee meerschuimen pijpen op den standaard, om dan langzaam de gouden lijsten dor familieportretten te bereiken. Dat waien nog stukkon uit zijn oudo huis. In het halfdonker tusschen de beide vensters blonk een lange spiegel met dik glas en een decoratie boven twee gekruiste marinesabels. De haard vlamde heerlijk op en de roman dreigde grootvader uit de handen te vallen. In dezen toestand tusschen waken en slapen zag hij het benedengedeelte van het aangezicht van zijn schoondochter voor zich als een visioen dat wonderlijk strak aangezicht, dat zoo zonderling bowoog ais zij met haar man sprak, en dat ineen- trok als een verborgen wil of geheime zin, zonder verbinding met de bovenhelft van het gelaat. Het was alsof zij alias losmaakte en veranderde bij en om de kin, tot iets gesluierds, dat blij was, spotte, zich verzotte Grootvader zuchtte diep. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1