tlaardinoënT"~ BINNENLAND, Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Heden zijn op de wijze als voorge schreven is in de Kieswet in het dis trict Schiedam officieel als candidaten gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirung te 's-Gravenhage, Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, te 's-Gravenhage, en A. W. F. Idenburg, kapitein O. I. L. te Weltevreden. Kunst en Wetenschap. De Koninginnen. H.H. M.M. de Koninginnen bezochten Vrijdag de zoutgroeven van het Aussee en woonden Zondag de godsdienstoefening bij te HUlstndt. TJ:t Weimar wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat onze Koninginnen de Pinksterdagen bij den Groothertog van Saksen zouden door brengen. De Minister van Oorlog heeft bepaald dat, voor zoover zulks slechts eenigszins met de be langen van den dienst is overeen te brengen, de militairen, die kiesgerechtigd zijn, op den dag eener stemming, eventueel door het ver- leenen van het daaitoe noodige verlof, in de gelegenheid moeten worden gesteld, dat recht uit te oefenen. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bet saldo van 's rijks schatkist op 29 dezer bed'-oeg: bij do Nederlandsche Bank f 2,753,218-31 i/s bij de betaalmeesters - 2,466,660.25]4 Te zamen ƒ4,919,887.57 Mr. C. P. Henny, president van bet gerechts hof te Arnhem, heeft tegen 1 Juli zijn ontslag aangevraagd. (-dCt.) Naar de Scheepvaart verneemt is in het proces tusschen de reederij van de Doelwijk en de assurantie maatschappijen heden door liet ge rechtshof te Londen uitspraak gedaan, en is de eisch van de reederij tot uitbetaling van de verzekeringssom wegens totaal vei lies toege wezen. Reservekader, Aangezien het toelatingsexamen tot liet Reserve kader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aandacht er bij deze nog eens op gevestigd, dat zij, die dit jaar aan genoemd examen wenschen deel te nemen, vóór den 21cn Juni a.s. ten bnreele van den Hoofdofficier voor bet Reservekader, te Leiden, moeten hebben ingezonden eene „Kennisgeving model A", met bijbehoorendo stukken, van welke beschei den do formulieren op aanvrage zijn to bekomen ten bureele van den Hoofdofficier, voornoemd. Verkiezingen. District J3I van „Vooruitgang" te Amsterdam heeft thans Mr. A. F. K. Hartogh gesteld. In district V is door de katholieken gesteld de heer IV. C. J. Passtoors. Mr. M. J. Pijnappel heeft de candidatuur voor district I te Amsterdam aangenomen. Door den Christelijk-Historischen kiezersbond zijn als candidaten geproclameerd te Amsterdam I A. L. van Hasselt, II A. D. de Marez Oyens, lit mr. H. Verkouteren, IV H. P. B. W, H. J. B. van Son, V idem, VI mr. H. Verkouteren, VIII A. Harmsen Jr.. IX dr. J. Th. de Visser, district VII nog onbepaald. De N. G-. Ct. verneemt dat de heer Van Houten op eene hem telegrafisch gestelde "Taag of hij na uitslag Centrale zijn candidatuur bleef handhaven, heeft teruggeseind„In stemming Centrale waarlijk geen reden voor bedanken candidatuur nieuwe vrij zinnige kiesvereeniging. Van Houten." Buiten de door de kiesvereeuigingen van verschil lende richtingen te 's-Grnvcnhage gestelde candidaten, heeft m«u getracht door rondzeuding van lijsten een veertigtal kiezers te winnen voor ecne candidatuur: in district I van jhr. mr. J. Roell, minister van bui- tenlandsehe zaken, van liberale zijde; en in district II van den heer J. P. Vreeburg, van katholieke zijde. De Centrale Liberale Kiesvereeniging Volksbelang in het district Katwijk stelde jhr. M. van den Bram- deler, burgemeester van Sasscnhcim, candidaat voor de Tweede Kamer. Daarna besloten ook de Christ.-Hist. kiesers in het district den heer v. d. Brandelcr candidaat te stellen. Candidaten in het kiesdistrict Tilburg zijndehce- ren mr. B. M. Bahlmann, aftredend lid; A. H. A. Arts. uitgever te Tilburg en W. J. P. van Oppen- raay, schoolopziener in het district Tilburg te Oister- wijk. In het kiesdistrict Sittard wordt, behalve het af tredend lid mr. Ch. baron de Bieborstein, candidaat der kath. kiesvereeniging te Sittard, de heer Aug. Kamps aldaar, door een zestigtal kiezers candidaat gesteld. Derhalve is ook hier eene stemming noodig. Thans hebben circa 150 kiezers uit Ede door on- derteekening tot candidaat voor do 2e Kamer (dis trict Ede gesteld Jonkheer N. W. Borssele te Oos terbeek, aftredend lid, die in de plaatselijke bladen verklaard beeft, tegen beschermende graanrechten te zijn. Do centrale nntirevolutionnairo kiesvereeniging Nederland en Oranje te Enschede heeft met alge- mcene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. van Alphen, te Hengelo. OVERSCHIE, 31 Mei. Een wieIrijdstcr, die gis terenmiddag te dicht langs de Rotterdamsche Schie reed, geraakte, door om te kijken, do macht over haar stuur kwijt cn kwam in het water terecht. Spoedig was de drenkelinge op het droge, terwijl de fiets door cenigc zwemmende jongens werd opgevischt. OVERSCHIE, 31 Mei. Nog steeds mag het de Gereformeerde Kerk alhier niet gelukken in bet be zit te komen van een eigen predikant. Nu weer is er een beroep uitgebracht op don heer S. J. Voge laar, candidaat te Kampen. OVERSCHIE, 31 Mei. Utgelokt door het fraaie weder waren gisteren tal van jongens aan het zwem men in de Rotterdamsche Schie. Met kleiner of grooter tusschenpoozcn konden de wandelaars den geheelcn dag van dit tonneel getuigen zijn, waaraan zelfs door volwassen personen werd deelgenomen, van welke er twee een proces-verbaal opliepen, dat do politie tegen hen opmaakte. KETHEL, 1 Juni. De beide nieuwbenoemde raads leden hebben gemeend voor hun benoeming te moeten bedanken. Alzoo zullen wij hier weder spoedig een gemeenteraadsverkiezing hebben, en wat zal daarvan het gevolg zijn Bij Kon. besluit is aan 11. J. G. Mos, opzijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Rhenen. Bij Kon. besluit is aan mr. I'. A. van Huttingha Wicbers, op zijn diartoe gedaan verzoek eervol ont slag veiieond als substituut-officier van justitie bij de sriondissements-iechtbnuk te 's-Gravenhage. Bij Kon. bes'uit zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de airoud.- reebtbank te "s-Gravetdrige jhr. mr. P. .1. van den Brandelcr, thans substituut-officier van justitie bij de arrond -ïeehtbank te Zutphen; tot substituut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbai k te Zutphen mr. A. A. baron Van der Feltz, tlmns substituut-officier van justitie bij de arrond.- reehtbank te fieerenveen, en tot substituut-officier van justitie bij de arrond-rechtbank te Ileerenveen mr. F W. van Riemsdijk, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Rotterdam. Bij Kon besluit is benoemd tot president der arrondissements-reclitbank te Doidreclit, mr S. Gra- tama Wz., thans rechter in do arrondissements rechtbank te Alkmaar. Bij Kon. besluit is, a de kap.-luit. ter zee J. If. Strootman op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f800 'sjaars en eene verhooging van pensioen van f900 's jaars; b. bevoiderd: tot kap-luit. ter zee, de luit. ter zee der 1ste kiasse jhr. J. A. G. van der Staal; tot luit ter zee der iste ki, de luit ter zee der 2e kl. E W. Pfeiffer, en tot luit. ter zee der 2de klde adelb. der Iste kl. M C. Koning. Bij Kon. besluit is: 4o. de kapitein L. Ballintijn, van het 8e reg. inf. op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f1495 'sjaars; 2o. dien kapitein de rang verleend van majoor. Bij Kon. besluit is aan den tweede-luitenant J. P. van L'er, van het 7de reg. inf., op verzoek eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. Bij Kon. besluit is voor den tijd van vijf jaren be noemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reseive-off v. gez. eer 2e kl., de heer II. Klein, arts. Bij Kon. besluit is de lieer E. A. Rovers, laatstelijk lid van den Raad van Ned.-Indië, tluns op wachtgeld, op zijn verzoek, eervol uit 's iands dienst ontslagen, met dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen en met toekenning van pensioen. Door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam is ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetisclie lijst van aanbeveling: mr. G XV. baron van der Feltz, G. J. de Joiigh, en mr. J. \V. Mulder substituut-grif fiers bij de arrondisseinents-rechtbanken te Ileerenveen, Winschoten en Amsterdam. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage is, ter veivulling van de vacatuie van kantoni echter aldaar, opgemaakt do -> neigende alphabetisch lijst van aanbeveling: mr. P. '-moester, laatstelijk president van den Raad van ie te Padang; mr. D. Mounier, oud-rechterlijk ambten i n eu advocaat in Ned ilandsch- ludië, thans wonende te 's-Gravenhage, en mr H. A van Raalte. advocaat piocureuren kantonrechten-plaats vervanger te 's-Gravenhage. De Candidaten. Stemdistricten. In ons nommer van Zondag beloofden wij later te zullen opgeven welke straten liggen in elk der drie districten waarin de gemeente is verdeeld voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad. Thans willen wij daaraan voldoen. 4e district: Achter de Teersti of, Appelmarkt, Bagijrihof, Bleekersstraat, Bokkensteeg, Do'erstraat (n.l. de nummers van 33 89 en van 20 78), Brandersteeg, Breede Marktsteeg, Breedstraat, Dam, Damlaan, Ëlzensteeg, Gasthuissteeg, Ger- iit-Verboonstraat (ui. de nummers 1—44), Groenendal, Groote Markt, Grutterssleeg, Ha- vensteeg, lleerenslraaf, Hofje van Belois, Hol, Hoogstraat (n.l, de nummers 4—171 en 46 - 198), Keetsteeg, Kethelstraat, Kindei buurt, Kleiue Roosbeek, Klein Groenendal, Koemarkt, (n.l. de nummers 2-4), Konijnenbuurt, Korte Achterweg, Koite Dam, Koite Haven, Korte Keikslraat, Kreupelstraat (n.l. de nummers 447), Laan, Laan nOus Genoegen", Lange Achterweg, Lange Haven, Lange Kerkstraat (n.l. de nummers 31— 37 en 26 - 86), Lange Nieuwstraat (n.l. de nummers 145—461 en 2—24), Lauronslraat, Lombardsteeg, Niouwe- buurt, Nieuwe Sluisstraat, Nieuwstraat, Noord- molenstraat, Noord vest (n.l. de nummers 65 431 en 38 42). Noordvestsingel (n.l. de num mers 21 -115), Ooievaarssteeg, Oranjestraat (n.l. de nummers 2 - 8), Ottei buurt, Oudendijk, Oude Kei kliof, Oude Sluis, Overrnaas'-clie Steeg, Poldervaart, Prinsensteeg, Raam, Raamsteeg, Roosbeek, Schie (n.l. de nummers 119 en 70—110), Schotsche Poort, St.-Anfia-Zuster- straat (n.l, de nummers 125), Sl.-Jausteeg, St.-Pietersteeg, Spieringhoek, Spinhuispad, Taan- steegTuinstraatVellevest, Vellevestsingel, Verbrande Erven, Vischmarkt, Vlaardingenlijk, Vlaai'dingerstiaat, Vijf Sluizen (n I. de num mers 100 -102), Vijgensteeg, Walvischsteeg, Westmolemtraai, Westvest, Zwaansteeg en Zijl straat. 2 e district. Baan, Dlauwe-teeg, Botet-ati tut (n.l. de num mers 131 eu 218), Broersveld, Bioersvest, Doeleplein, Doelestraat, Emmaslraat, Gedempte Broersvest, Gedempte Baansloot, 's-Graveland, 's-Gravelandscli es trant, Gro oiweegje, Grof baan, lleerenpad. Hoogstraat (n l,denummers244), Kleine Baan, Korte Singelstraat, Kreupelstraat (n.l. de nummeis 2 02), Laanslootscheweg, Lange Kerkstraat (n.l, de nummers 224 en 1-29), Lange Singelstraat, Munnikenbuurt, Noor derlaan, Noorderstraat, Noordvest (n.l. de num mers 163 en 236), Noordvestsingel (n.l. de nummers 121139), Oosterstraat, Oostsingel, Overschiesciie Dwarsstraat, Overschiesche plein, Overschiescliestraat, Parallelstraat, Polderstraat, Proveniershuis, Rotterdamschen dijk (n.l. de nummers 2200), Schie (n.l. de nummers 2—68), Singel, Singel-Kerkstraat, St.-Anna- Zusterstraat (n.l. de nummers 2—28), Spoor straat, Stationsplein, Stationsstraat, le en 2e Tuinsingel, Villastraat, Weezenbuurt en \ViJ- lemshofje. 3e district. Adrianastraat, Bakkershaven, Bakkersstraat, Berendinastraat, Buitenhavenweg, Dirkje Mees- tersstraat, Doelehofje, Dwarsstraat, Franken- straat, Gasstraat, Gen it Vei boonstraat (n 1. de nummers 2 —6), Hagastraat, Helenastraat, Hen drik Gabelstraat, Hendrinastraat, Hooikade, Hoofdstraat, Houtstraat, Jacobastraat, Kamp, Koemarkt (n.l. de nummers 1-5), Kortland- stiaat, Lange Nieuwstraat (n.l. de nummers 1—443), Laurensstraat, Leliestraat, Maasstraat, Maasdtjkje, Mariastraat, Niouwe Haven, Nieuw Mathenessepolder, Nieuwslicht (Midden, Zuid zijde en Noordzijde), Oranjestraat (n.l. nummer 1), Piet Heinstrnat, Ploegstiaat, Rotterdamsche dijk (n.l. de nummers 1423), Schoolstraat, Slop bij de Gasfabriek, Slop van Makkers, Spuikanaal, Spuistraat, Steenstraat, Tuinlaan, Visscherstraat, Vijfsluizen (n.l. de nummers 101—103), Warande, Westerhavenhoofd, Wes- teikade, West-Frankelandsche dijk, West-Fran- kelandsche laan, Wilhelminaplein, Wilhelmina- straat, Willemskade, Zalmstraat en Zeestraat. De stemlokalen zijn voor het le district: Het Raadhuis, 2e De St. Joris Dooie, 3e b Het Gemeente-Gymnastieklokaal, Buitenhavenweg. Tjpographen. Het volgend adres is aan den gemeenteraad alhier verzonden Aan den Baad der gemeente Sehiedam. Edelachtbare Heeren De afdeeling „Schiedam" van den Algem. Nederl. Typografenbond (goedgekeurd bij K. B. van 30 April 1867, alsmede van 5 September 1892), neemt beleefd de vrijheid, zich tot UEd. Achtb. te richtenmethet volgende verzoek Naar zij vernomen heeft, zal eerlang het drukwerk voor de gemeento opnieuw voor den tijd van vijf jaren worden aanbesteed. Bij vorige aanbestedingen werden geen beperkende bepalingen vastgesteld ten opzichte van loon cn werktijd der werklieden, bij de aannemers van het drukwerk in dienst. Gaarne zag zij bij de nieuwe aanbesteding daaromtrent oenige bepalingen aangenomen. Werd aan haar verzoek voldaan, dan zou zij wenschen lo. dat het werk niet aan patroons werd gegund, waar veel jonge krachten worden geëxploiteerd, doch minstens het volgende tarief werd uitgekeerd 5/io volledig loon (18 et. per uur) of daarboven, 2/lu tusschen 18 en 13 ct., Vio 13 en 8 ct., Vio onder de 8 ct., zoodat als een patroon 10 gezellen in dienst heeft 5 A 18 ct., 2 U, 15, 16 of 17 ct., 2 9, 10, 11, 12 of 13 ct. ca *1 A 7 et. of daaronder moeten heb ben. Dit betreft alleen de zetterij. 2o. de werktijd niet langer te doen zijn dan 10 uur per dag. De afdeeling begrijpt, dat er zich soms gevallen voordoen, die een verandering van den duur van den werktijd noodzakelijk maken. Zij hoopt even wel, dat die wijzigingen alleen dan van kracht zijn, wanneer zij zijn goedgekeurd door het Dagclijksch Bestnur der gemeente. Het onder sub lo. genoemde meent zij niet onge motiveerd te achten, daar zij dit grondt op de be staande concurrentie, die dagelijks nog toeneemt. Patroons, die alleen jonge krachten in dienst hebben, zullen zonder het bestaan van de onder sub lo. ge noemde bepaling altijd meer kans van slagen hebben dan de andere, die met volwassen werklieden werken. Wat bet hier voorgestelde tarief betreft, dit zal, naar zij hoopt en vertrouwt, in Uwe vergadering wel geen bestrijding ondervinden, waar zij wijst op een adres, twee jaren geleden aan Uw College ver zonden door de afdeelingen „Schiedam" van den RAI. Volksbond, „Patrimonium" en het Nederlandscb Werkliedenverbond. Deze vereenigingen hadden na melijk het verzoek ingezonden het minimum-loon bij de bouwvakken te bepalen op 20 cents per nur, terwijl in dit adres slechts een minimum-loon van 18 cents per nur wordt gevraagd, wat toch niemand overdreven zal vinden. Adrcssante meent, dat het onder snb 2o. genoemde niet nader behoeft gemotiveerd te worden, omdat reeds bij de behandeling van het adres der afdeelingen Schiedam voornoemd besloten is, bij de bouwvakken den maximum-werktijd vast te stellen. Het getal 10 grondt zij op de bcstaanden toestanden bij de typo grafie in deze gemeento. In do hoop dat aan haar, naar zij meent, be scheiden verzoek zal kunnen voldaan worden, heeft zij de eer te zijn, Edelachtbare Hoeren, Namens de afdeeling voornoemd: G. J. VAN WÜRMOND, Voorzitter. G. BONTENBAL, Secretaris. Behalve het bovenstaande adres circuleert ook nog het onderstaande bij de typografen hier ter stede, om. wanneer het van een vol doend aantal handteekeningen voorzien is, te worden opgezonden aan den gemeenteraad: Aan den Gemeenteraad van Schiedam, geven met verschuldigdcn eerbied te kennen, on- dergeteekenden, allen typografen te dezer stede dat het naar hun bescheiden mecning zeer wen- schelijk zoude zijn indien bij de binnenkort plaats bobbende aanbesteding voor de levering van druk werk dor gemeente, niet alleen op bet financieel voordeel worde gelet, maar ook de belangen van de bier werkende typografen niet uit het oog worden verloren dat, om het drukwerk goedkoop te kunnen leveren, de mogelijkheid zon kunnen bestaan, dat het loon van het personeel te laag wordt gehouden, of een aantal jongens of halfwas-zetters wordeD geëxploi teerd, ten nadeele vau volwassen werklieden dat, op het den 25en en 26en December 1896 te Amsterdam gehouden Typografen-Congres een alge meen loontarief met maximaien arbeidstijd en be palingen omtrent bet jongensstelsel zijn besproken, waarvan het verslag cn do conclusie hierbij gaan, waaruit blijkt dat voor Schiedam is aangenomen een minimum-loon van f 10.50 per week, berekend tegen een werkdag van 10 uren, voor een volwassen typograaf cn zulks voor minstens de helft van het personeel dat in Amsterdam en op enkele andere plaatsen reeds op verschillende drukkerijen bedoelde regeling is ingevoerd dat adressanten van oordeel zijn, dat, nu het ar beidersvraagstuk meer en meer op den voorgrond treedt, ook bet EdelAchtb. Gemeentebestuur en H.H. Gemeenteraadsleden dc arbeidersbelangen zullen wil len behartigen Redenen waarom ondergeteekenden beleofdelijk in ernstige overweging geven in de bestekken voor genoemde aanbesteding do bepaling op te nemen dat de levering van drukwerk niet zal gegund worden aan die inschrijver of inschrijvers wier loonstandaard of formatie van personeel niet in overeenstemming is met genoemd verslag en conclusie, of althans deze nabij komt. 'tWelk doende enz. Gelijk men elders in ons blad nader kan lezen, is onze stadgenoot mr. F. W. van Riems dijk benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-reclitbank te Ileerenveen. Hedenmorgen omstreeks 10 uur werd de 43 jarige J. Maagdenberg iu de Plantage door een meelwagen van J. van Rliijn overreden. Ernstig gekneusd werd hij door een paal mannen naar zijn woning aan den Rotterdam- schen dijk gebracht. Zooeven wordt ons medegedeeld dat op de Koemarkt een kind is overreden door een sleeperswagen van den gistrijder Kooyman. Het kind werd gedragen door den hoofdagent Wagemaker naar Dr. Janssen ter geneeskun dige verzorging. Het 4-jarige zoontje van A. Bouwman, wo nende Groenendal 7, was gisteravond te onge veer 7 uur op straat aan het spelen, toen de hond van H. Middendorp, wonende Broersvest, tegen liet knaapje opsprong, het omver wierp en twee beten toebracht, één in de wang, één aan den schedel, waardoor het schedelbeen zichtbaar was. De kleine werd door dr. D. N. Janssen ver bonden en speelde hedenmiddag weer gewoon op straat, zoodat het ongeval geen ernstige ge volgen na zich schijnt le sleepan. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een flanellen borstrok, een portemonnaie met f 0.17, een streng wit katoen, een porte monnaie met f0.34, een ledige portemonnaie, een klein gouden medaillon met haar, en een sleutel. I. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een wandelstok bij v. Eenigen, le Tuin singel 10, een koperen hectogram, bij De Roo, Pol lerstraat 237, een gouden broche, bij Van Dijk, Overschieschestraat 8'- een portemonnaie met f0.02, bij Spruijt Broersveld 128, 0,48s in een papiertje, bij Bender, Lange Haven 125, een bont kussensloop met een vrouwenonder broek enz., bij Van den Bos, Lange Nieuw straat 4, een zwarte doek, bij Vester, Haga straat 42, een klein zwart en wit gevlekt hondje, bij Hinke, Lange Haven 422, een puckhondje, b(j Nesse, Breedematktsteeg 4, en een licht bruin hondje bij Reherman, Buitenhavenweg 176". BURGERLIJKE STAND. Geboren 29 Mei. Maria, dochter van A. \ari Weervkorn en M. Feteris, Oostsingel. Alida Maria, dochter van J, L. Hilkhuijzen en A. Lindeman, Dirkje Meesterstraat. 31. Clara Ctazinn, dochter van P. Kolmeyer en M. J. Jansen, Buitenhavenweg. Naar men verneemt zal toch het Gymnastiek leest met een vuurwerk worden gesloten en is er ook sprake van dat de heer Okhuijzen te Rotterda u is nitgeaoodigd den avond van het feest op te luisteren met zijn lichtbeelden. Heden kwam alhier binnen het te Schevenin- gen thuis behoorende Loggerschip Maria, reeder J. den Duik Gz waarvan een matroos, genaamd Wouter Pronk, oud 48 jaren, den 28 slen der vorige maand, na enkele dageu ziek te zijn ge weest, is ovei leden. Hij laat eene weduwe met een kind na. Het lijk is heden uaar Scheveningen vervoerd om aldaar ter aarde te worden besteld. BURGERLIJKE STAND. Geborens 31 Mei. Bastiaan, zoon van J. v. d. Bie en M. J. de Koning, Broeh.veg. Overleden: 28 Mei. Wouter Pronk, oud 48 jaren, echigen. van L. Rog, op Zee. Jhr. Mr. A. Ver Huell hoeft aan de gemeente

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2