51"" jaargang. Vrijdag 4 Jun 1897 IM°. 9336. /erschljnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitCtEverTjOTTT röelants. BUITENLAND. FEUILLETON. GROOTVADER. BINNENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 n franco per post, p. kwartaal. - 1,30 Afzonderlijke nommersO 02 BUREAU: BOTERSTKAAT ffO, Teleplioon ATo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 Juni '97. De wapenstilstand is thans zoo goed als zeker- De Porte heeft deo gezanten medegedeeld, dat zij iu den wapenstilstand voor den geheelen duur der vijandelijkheden toestemt. De gezanten hebben dit besluit terstond naar Athene geseind, en vandaag is waarschijnlijk door de opper bevelhebbers in Thessalië de vernieuwing van den wapenstilstand geteekend. Ernstig kan dus nu voortgegaan worden met de vredesonderhandelingen. Griekenland toont zich toeschietelijker en heeft in een nieuwe nota verklaard zich naar de beslissing der mogendheden te zullen voegen. Te gelijk echter verklaart de regeering te Athene, dat zij onmogelijk een oorlogsschatting kan betalen, ai wordt ook op alles bezuinigd en zelfs de civiele lijst van den Koning ver minderd. Maar ook hieraan zal wel op de eene of andere wijze een mouw zijn te passen. Vermelding verdient nog een uit Konstan- tinopel komend, zonderling bericht, dat de Turksche ministerraad niet den afstand van Thessalië heeft besproken, onder voorgeven dat de mogendheden stilzwijgend de bezetting dier provincie hadden goedgekeurd. Op het vasteland is de strijd geëindigdhet tweede bedrijf van het Kretenzische drama is afgespeeldde volgende acte verplaatst ons andermaal naar Kreta. Want daar is het iang niet rustig. De Christenen hebben Hierapetra aangevallen. De vreemde oorlogsschepen hebben toen hun geschut doen spreken en daardoor de insur- genten tot den terugtocht gedwongen. Daarentegen wilden de Mohammedanen niet toelaten, dat een tiental christenvrouwen, die van Smyrna kwamen, aan land gingen. Italiaansche troepen waren noodig om de ontscheping mogelijk te maken. In het Engelsche Lagerhuis is Kreta weei eens ter sprake gekomen, en uit de verklaringen van Balfour en Curzon blijkt, dat de mogend heden niet over de organisatie van Kreta kun nen denken, zoolang de vrede niet gesloten is. Nochtans wordt we! van gedachten gewisseld over het vertrek der Turksche troepen en de ontwapening der Muzelmannen. In de Italiaansche Kamer is eveneens over Kreta gehandeld; daar waren de verklaringen der regeering naar Imbriani's meening zóó onvoldoende, dat hij een motie van afkeuiing heeft voorgesteld. De Grieksche minister van oorlog heeft een verbod uitgevaardigd voor alle officieren om in dagbladen te schrijven of mededeelingen te doen aan journalisten. De Heilige Synode spoort het volk aan, om de kwade geruchten, die over de dynastie in omloop worden gebracht, niet te gelooven. Roman door Jonas Lie. 7) Hij schoof den stoel onder de eettafel en ging heen, In de huiskamer moest grootvader, zooals hij beloofd had, met Christientje spelen. En Chris- tientje was dan al heel gelukkig! Giootvaderver loor twee spelletjes achtereen. Ingwald was verdrietig, hij had dezen avond naar een vriendje willen gaan, maar hij moest blijven bladeren in grootvaders oude sDresdener Gallerie," die hij al haelemaa! van buiten kende. Hij vond het hier toch een vervelend landje. Hij wilde technicus worden en zoo ver gaan, dat er geen spoor meer van zijn vaderland te zien was. ïVader is niet naar een zieke gegaan," zei hij tot Terna, shij was niet in zijne kamer om de verbandkist te halen. Hij is er eens uitgeloopen, omdat hij de bokkenpruik op had. 't Lijkt hier wol een gekkenhuis tegenwoordig." Grootvader was tegen bedtijd naar zijn kamer gegaan, maar hij had geen rust. Hij stak eens een pijp op en zocht zijn lievelings boek op, Maccaulay's Geschiedenis van Engeland. Hij scboof zijn stoel terecht, verschikte en ver schikte nog eens. Hij was niet best in zijn humeur. Ei was iets dat hom hinderde. Den beden tijd hoorde hij zijn zoon heen en Er vertoonen zich op het platteland tal van roovarsbenden, maar de landbouwbevolking weet ze door eigen kracht in toom te houden! Edhem-pacha heeft een hem toegezonden dwarskijker, een adjudant van den Sultan, onder geleide naar Koastaotinopel terugge stuurd. De Times verneemt uit Ivonsiantinopel, dat er goede groud bestaat om aan te nemen, dat Bulgarije zijn invloed aanwendt om den Sultan te bewegen, aan Macedonië autonomie te geven onder een keizerlijken prins. De Times gelooft niet dat Bulgarije zijn doel zal bereiken. De Duitsche staatssecretaris van buitenland- sche zaken, vryiieer von Marshall, gaat voor twee maanden met verlof. Aan dit feit zal waarschijnlijk wei door tal van bladen, zooals ook vroeger bij dergelijke gelegenheden is geschied, deze uitlegging wor den gegeven, dat dit verlof de voorbode is van zijn aanstaand aftreden. Voor deze prognose is inderdaad eenigen grond. Immers, de mogelijkheid bestaat, dat het proces Von Tausch-Lützow, door Von Marschall geëntameerd, een échec voor den staatssecre taris oplevert. De loop van het geding, dat vermoedelijk heden zal afloopen, is voor den ex-commissaris der geheime politie niet ongunstig geweest. Zelfs heeft het Openbaar Ministerie de be schuldiging, dat Von Tausch achter de beruchte onthullingen van Nêrmann-Schumann zat, reeds laten vallen. Daarentegen was de verklaring van den ge tuige Kramer, journalist, in de zitting van gisteren hoogst ongunstig voor den beklaagde, zoodat de volkomen onbetrouwbaarheid van Von Tausch vast staat. Het betrof berichten over den gezondheids toestand van den Keizer, waarover Von Tausch schandelijke mededeelingen zou hebben gedaan. Het schijnt evenwel, dat deze quaestie in geen rechtstreeksch vei band staat met de aanklacht. De advocaat van Von Lützow, dr. Lubs- zinsky, heeft de verdediging van zijn cliënt weder opgenomen. De politieke crisis in Spanje heeu geleid tot een overwinning der liberalen. Gisteren heeft de premier, de heer Canovas del Castillo, in de beide Kamers Ier Cortes voorlezing gedaan vaa het besluit der Regentes tot sluiting der zitting. Tevens deelde hij mede, dat het kabinet, wegens de bezwaren van den pohtieken toestand, collectief zijn ontslag had aangeboden. Alvorens dit aan te nemen, wenschte Hare Majesteit nog de leden van het kabinet te raadplegen, en ook de leiders der verschillende pat tijen te hooren. "Waarschijnlijk zullen de liberalen dus aan het bewind komen. weer loopen in zijn kamer Al maar heen en weer. En die arme, geplaagde kinderen Ellendig, ellendig En waarom stuurt hij er baar zelf heen? Is dat niet hoog spel gespeeld? Ja hij laat haar heelemaal vrij, maar zij moest toch Een lief vrouwtje!! Zijn blik bleef als gehypnotiseerd aan de blanke officiersdegens hangen, hij verdiepte zich in den tijd, dat hij ze droeg en zoo gelukkig was in zijn huwelijk. Hij greep weer naar Maccaulay, maar toch ging hij onwillekeurig weer luisteren naar de voetstap pen van zijn zoon. Hij keek op zijn horloge. Het was al tegen half elf. 't Werd bedtijd. Grootvader had zijn slaapmuts over zijn hoofd getrokken, als een gedachtenuitdoovor. Hij was in Morpheus' armen, e» sliep zwaar en vast. Daar rolde een rijtuig zijn droom binnen, ratelend op de straatsteenen, een rijlu'g, dat hem aanging. Plotseling hield het rijtuig stil Natuurlijk, dat. moest Stephanie zijn, die in Wingaards cabriolet van het muziekavondje kwam. Hij hoorde, dat zij vrnol ijk van de stoep een groet aan den koetsier toewierp. En nu werd er gebeld Dat was Sorine, die eindelijk slaapdronken uit het meidenkamertje kwam de voetstappen ver dwenen naar den kant van Stephanie's slaapkamer. Hm Gunner was opberekende groot vader. Hij was bepaald op... Hij bad zenuwachtig een en weer gelonpon en Een verandering in de buitenlandsche poli tiek zal daarvan echter we! niet het gevolg zijn. Voordat de zitting der Cortes gesloten werd, heeft de ultra-conservatief Robledo nog even de regeering geïnterpelleerd over den opstand op de Filippijnen, Hij prees maarschalk Blanco en keurde Polavieja's gedragslijn af. Het incident liep kalm af. Bcmcngde MeilcdecIIngcn. Verscheiden Londensche bladen der oppositie verwijten de Zuid-Afrikaansche commissie, dat zij het onderzoek te zwak en zonder vast plan voert. De Fransche regeering heeft een schitterende overwinning behaald. Van de 33 leden der budget-commissie, die gisteren opnieuw gekozen is, behooren er 28 tot de ministerieele party. Verscheiden clericale burgemeesters in Fiank- r'yk zullen van hun ambt ontzet worden, omdat zij geweigerd hebben Brissons redevoering tegen pater Ollivier in hun gemeente aan te plakken. Als de scheukster der gift van frs. 937.000 voor de armen der Weldadigheidsbazar te Parijs wordt thans met zekerheid genoemd mevrouw Lebaudy. De zitting van den Oost/mrjjkschen rijksraad is gesloten. De opperbevelhebber van het Egyptische leger is van zijn inspectiereis teruggekeerd. Alles is volgens hen gereed om in Soudan op te rukken. Waarschijnlijk zal dit in Augustus geschie den. De directie der Suez-kanaal-maatschappij vraagt in haar verslag een crediet van 250,000 francs aan, over vijf jaar te verdeelen, om een standbeeld voor Ferdinand de Lesseps op te richteo te Port-Said. De eerste minister der Kaapkolonie, sir John Gordon Sprigg, is naar Engeland op weg ter bijwoning van het jubileum van koningin Victoria De regeering beslag laten ammunitie en soldaten leggen der Vereenigde Staten heelt op een kruiser, die met naar Cuba zou uitzeilen. Candidature». Almelo. Mr. II. Goeman Borgesius (lib.), P. van Vliet (antir.), dr. H. J. A. M. Schaepman, aftr., (r.-k.), W.' P. Zeilmaker (rad.), W. P. G, Helsdingen (soc.-dem.). Appingcdam. J. Schepel (üb.-vryhand.), J, Schoonbeek (volkspartij), J. Doornbosch (lib.- protectJ. Bouwes (anti-r.), O, Q. van Swin- deren (chr. bist. partij). Assen. II. J. Timmerman (geav. lib.), P. van had, toen hij het rijtuig hoorde, hat licht uitgedaan en de deur van binnen gesloten. Daar bad hij gestaan, bevende, en had baar van de soiree thuis hooren komen, geanimeerd, en opgewonden en had den deursieutel genomen, om dien om te draaien hij was niet in staat geweest haar te zien, direct van een champagne- fuif bij anderen geslingerd tusschen haat en liefdehij wilde haar niet zien. Juist als in zijn kinderjarenvreeselijk jaloersch. En te heftiger, hoe minder reden er voor was. Toen de slaap den ouden heer weer bemachtig de, vervormde alles zich voor zijn schemerenden blik tot een blauwgekielden, blondharigen jongen, die op straat nu eens rende, dan weer rondkeek er, eindelijk rumoerig de huisdeur binnenkwam. Het was gedrukt en stil onder het late ontbijt des Zondagsmorgens. Mevrouw Stephanie bad verschrikkelijke hoofdpijn. Zij lag in een peignoir op de sofa in de woon kamer, terwijl men hare kamer luchtte en in orde maakte, en rook aan ammoniak. Zij zuchtte en steunde, als er in de eetkamer, waarvan de deur openstond, met da schotels en lepels en vorken gerammeld werd. »Och, Gunner, ik houd het niet uitEr is toch wel iets te bedenken, dat je mij geven kunt als je medelijden hebt. Heb je geeei chloroform of morphine?" Tegen slechte champagne die die moet de tijd doen verdampen en het geduld boeten klonk het kort. De herinnering aan het genot van den vorigen avond leefde in haar op, terwijl zij lag te jammeren en te klagen. Vliet Jr. (a.-r.), rar. J.J. Willinge (lib. aftred.). Beverwijk. Mr. J. P. II. Tak van Poortvliet (lib.), P. Veimeuien (antir.), mr. Th. L. M, II. Borret, aftr., (r.k.), ds. W. Bax (soc.-dem.) Bodegraven. J C. vou Briel Sasse (anti-r.), N. D, Kernink (chr. hist.), A. Knijff lïz. (nftr. lib. 1, J. Oitt (ehr.-hist.). Brielle. Mr. D, van Assendelft de Coningh, mr. G. J. Goekoop (lib.) en A. P. Staalman (anti-r.). Delft. Mr. N. G. Pierson, aftr., (lib.), mr. II. A, van de Velde (a.-r.), mr. O. L E. baron Van Wassenaar van Catwijck (ehr.-hist. en r.-k.) Dokkum. Mr. E. Schaafsma, aftr., (lib.), H, Poilema (ant.-r.). Drutcn. Mr. J. A N, Travnglino, aftr., (ivk.), jhr, J. D. Six (ehrist.-hist.). Eist. Mr. W. II. J. T. van Basten Batenburg (r.-k.), A. D. Duijs (a.-r.), F. G. baron Van Lijnden van Hemmen (chr. hist.) en mr. P. Rink (lib.). Enschede. Mr. N. G. Pierson (lib.), jhr. J. D. Six (chr. hist.), mr. A. F. Vos de Wael (r.-k.), J. van Alphen (a.-r.), II. van Kol (s.-d.). J-'rauekor. F. Lieflinck, aftr., (lib.), II. Karnstra (anti-r.), Z. Middelkoop (/ad Gorinchcin. Mr. N. G. Pierson (lib.), II. Seret, aftr., (ant.), G. van Herwaarden (chr. hisl.). Haarlemmermeer. Mr. G. O. Everwijn Lange (lib.), G. B. 't Hooft (a.-r., aftr. 1.), rn-\ F. 11. Croinmeün (chr. hist.). Harlingon, B. Bouwman, aftr., (lib.), ds. I. Th. do Visser (ehr.-hist.), jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wyck (anti-r.), W. P. Zeilma ker (rad.). 's-Hertogenbosch. Mr. J. A. Loeff (r.-k.) en mr. P. Rink (lib.). Hilversum. J. Baron (lib.), S. baron van Heemstra (ehr.-hist.), jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufibrd, aftr., (antirev.). Hoogezand. Mr. J. D. Veegens (lib. vrijhande- laai), D. R. Mansholt (lib. protect.), A. Wier* singa (a.-r.), W. II. Vliegen (volkspartij). Hoorn. Mr. P. B. J. Ferf, aftr., (lib.), N. Oosterbaan (anti-r.), mr. F. J. M. A. Reekers (r.-k.). Kampen. B. Cuperus (lib.), A. L. van Hasselt (christ. hist.), mr. IE. Mackay (antirev. en r.-k.). Katwijk. J. II. Donnar, aftr., (a.-r.), jhr. J. W. van Nispen tot Sevenaer (r.-k.), Jhr. M. van den Brandeler, chr. hist. (L.). Loosdninen. J. M. Pijnacker Hordijk (lib.), A. Brummelkamp (a.-r.), mr. A. II. M. van Berckel, aftr., (r.-k.), G. van Herwaarden, chr. hist., (A.). Lochein. G. J. ten Cate (antirev. en r.-k.), A. L. van Hasselt (christ.-hist.), C. Lely (lib.). Ommen. Mr. E. E. van Riemsdijk (Üfa.), J. van Alphen aftr. (ant.-r.), J. Th. de Visser (christ.-hist.). Ridderkerk. Mr. G. J. Goekoop (lib.), mr. A. P. R. O. van der Borch van Verwolde (a.-r.). Sittard. Baron De Bieberstein aftr., (r.-k.), August Kamps (r.-k.) Sliedrcelit. A. Kuyper aftr., (a.-r.), G. van sNeen, men krijgt geen slechte champagne bij Wingaatd, 'n uitgelezen gezelschap.. zooals ja alleen vindt bij een kunstenaarsnatuur en een man van zijn smaak." De tafel rinkinkte op eens met alles wat er opstond, de arts zette zijn theekip zoo heftig op tafel sEllendige koffie spoelwater en dat vader en mij voor te zetten!" schreeuwde hij. »IIè, wat een lawaai; 'twas of mijn hoofd zou baisten aJe moet mij wat geven Gunner, dat ik van avond weer frisch ben, Het moet, het moet 't Is de vooi laatste repetitie. Het concert is be paald op Donderdag... Oef!" Zij rook een paar lange teugen aan een elegant flaconnetje met ammoniak. aEn bal na Terna had eigenlijk dezen winter al mee moeten doen, maar 't is onmogelijk nu nog op tijd met een nieuw japonnetje klaar ts komen a Terna moei naar het bal!" klonk het ferm en vast, zoodat grootvader zicb onwillekeurig weer in oude dagen op een schip onder Gods vrijen hemel dacht. »0, o!" jammerde zij. »Ik kan die baljapon toch niet van mijn lijf scheuren en a'les wat naaien kan in onze stad is al in beslag genomen. En buitendien zal het beter zijn, dat Terna eerst wat gevulder vormen heeft." sTetna gaat naar het bal," brak het los en de arts stond van de tafel op. sZou je mij niet iets meer kunnen ontzien, terwijl ik hier zoo moet liggen, Gunner?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1