BINNENLAND. Gisteren bij opmarseh bij Lepong een bende verdreven uit eene benting nabij Ritieng, waar 1 officier gewond werd. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. It echtzaken. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. meld onder het ingekomene hij ds. Fleischer), L. L. f 2.50, X. X. f2.50, X. f 0.50. X. X. fl, H. K. te 31. f3, collecte van de kinderen school Schinkelstraat f 15.30, van den Xederlandschen Bond van Jougelings- verecnigingen op gereformeerden grondslag f 101.52 H van J. H. te O f 2.50, D. Lzn. te Meppol f Th. R. Gzn. te A. flO, de meisjes der hoogste klasse van de christelijke school in de eerste Scbinkelstraat thoofd de heer R. P. Tcrkenburg) een kistje pluksel, watten en verbandlinnen. Bij jhr. mr. J. F. BACKER: van S. J. voor de gewonde Grieken f 10. Bij mr. Th. HEEMSKERK van J. T. H. flO; X. X. flO. Bij mr. D. P. D. FABIUS: van 31. v. d. H. v.d. P. flO. Bij ds. A. W. BRONSVELD, Utrechtvan ds. F. de B. te 31. f3; C. A. te U. f 2.50 dames X. te U. f 6,50X. te Z. (postz.) f 2X. X. motto 1 Cor. 13. 1 tc W. f2.50; jhr. 31. v. S. te U. flO; mevr. R. v. O. B. to Z. fl; J. II. R. f2.50; E. P.f4 50. Het consulaat-generaal van Griekenland van F. f 2.50, B. f2.50. 11. f5. Ds. J. Th. DE VISSER: J. J. F., Boxtel, f3; Johanna f 2.50 mevr. De 3V., Driebergen f 10C. R. f2,30; F. D. f5; mej. H. X. f5. Prof. Dr. ROSEXSTEIX, Leiden C. Z., Werken dam f 1R., Leiden, f 10. Ds. I'. A. J. JAS, Leeuwarden: J. A. f2; G. de B. 50 c. Mr. H. J. O. v. TIENEN, Zaandammr. v. T. f 10. M. 3IBREXSJacques Dz. f3; „voor do arme gewonden" G. C. f 2.50uit sympathie voor de Grieken van B. Th. A. W. v. M. f 10D. „voor de gewonden" fl F. A. 31. „uit sympathie" f0.50. Dr. J. A. CRA3LER, Den Haag: voor den gewon de Grieken Iv.—v. d. B, Alkmaar, f2.50. 3Ir. C. G. VOX RFEKEX, Haarlem: van v. R. f-10; G. f0 25; v. R. f2.50; X. D. N. f2.50. Ds. P. BARBAS, Haarlem: van N. N. f2; V. fl; mej v. K. fO.öO; mej. C. v. W. C. f100; mev. II. d. P. flO. 3Ir. ALEX H. WERTHEDI, alhier: van W. G. f GO A. II. W. f 15. 31 r. J. TEINEIRA d'ANDRADE, alhier: L. B. G. f2.50; F. f2.50; 2Xf5. De Hooge Raad en de Kieswet. Wederom werd gisteren een kieszaak voor den Hoogen Raad behandeld. Ditmaal het cassatie-beroep tegen een vonnis van den kantonrechter te Brielle, betredende iemand, wiens plaatsing op de kiezerslijst door het ge meentebestuur geweigerd werd op grond, dat hij in 1896 onderstand had genoten van eene instelling van weldadigheid. De kantonrechter verklaarde den adressant niet-ontvankelyk, omdat hij niet bewezen had, dat hij wanneer zijne plaatsing op de kie zerslijst ten onrechte op genoemden grond ge weigerd was alsdan tot de kiezers behoorde. De procureur-generaal by den Hoogen Raad achtte deze beslissing in strijd met de wet, om dat de kantonrechter alleen de quaestie, betref fende het genieten van onderstand, had te onderzoeken en de vraag, of belanghebbende overigens tot de kiezers behoorde, was te be slissen door het gemeentebestuur. Toch zou 's kantonrechters uitspraak niet kunnen worden gecasseerd omdat er een andere grond van niet-ontvankelijkheid was, nl, deze: dat belanghebbende niet ingevolge art. 36 der kieswet zijn verzoek aan den kantonrechter ver gezeld deed gaan van een alschrift der beslissing van het gemeentebestuur. De procureur-generaal concludeerde dus tot verwerping van het cassatieberoep. Uitspraak 18 dezer. De Bisschoppen-quaestie. Onze ministers worden echt Engelsehna de politieke redevoeringen komen nu al de inge zonden stukken van deze staatslieden in de bladen. De heer Van Houten begon dit glibberig pad te bewandelen, de heer Van der Kaay is hem nu al gevolgd. In de 2V. R. Ct. zet hij nog eens piecies uiteen, wat hij woordelijk over het bekende bisschoppen-incident heeft gezegd. Axbeidscongres. Van 23 tot 28 Aug. a. s. zal te Zurich een internationaal congres worden gehouden van voorstanders eener wettelijke regeling van 1. Zondagsarbeid 2. arbeid van kinderen en jeugdige personen; 3. vrouwenarbeid 4. arbeid van volwassen mannen 5. bij nacht en in voor de gezondheid schadelijke bedrijven. Men zal daar behandelen de mate van be scherming en de middelen, om de nog niet verkregen bescherming te veroveren. Dit congres is toegankelijk voor alle verte- genwooidigers van arbeidersverenigingen, zon der onderscheid van staatkundige of godsdienstige richting. Het gaat uit van den Zwitserschen Arbeidersbond, bestaande uit sociaal-democra tische, katholieke en neutrale vereenigingen in liet regelingscomité b.v. zitten 3 katholieken, waaronder de bekende C. Decurtins. En of- fchoon elke richting zich hare vrije beweging voorbehield, hebben zij gemeenschappelijk veel tot stand gebracht. Voor de Nederlandsche arbeiders isditZwit- sersche voorbeeld beschamend, laat ons hopen ook leerzaam. Vooral in dezen tijd van staat kundige verkiezingen ziet men duidelijk de afscheiding onzer werklieden in kerkelijke ver eenigingen en fracties. Daarbij dreigen de eigenlijke, dringende arbeiderskwesties, waarbij geenerlei kerkelijke verschillen te pas komen, op den achtergrond te geraken. Wie van den Zwitserschen Arbeidersbond of van zijn congres meer wil weten, sla het Sociaal Weekblad van heden op. Kamp voor jongelieden. Op gelijken voet als ten vorigen jarezal.bij voldoende deelname, ook dit jaar in de laatste dagen van Juli voor jongelieden de gelegenheid worden opengesteld, om gedurende een 20-tal dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan dat kamp kunnen deelnemen: a. Vrijwilligers voor het Reservekader, die niet bij hun korps onder de wapenen zijn; l>. Zij, die, hoewel nog niet bij het Reserve kader verbonden, in het bezit zijn van een be wijsmodel B of JD; c. Zij, die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium, die hebben verwor ven het diploma van eindexamen eener Hoo gere Burgerschool met 3-jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak hebben op vrijstelling van het toelatingsexamen tot het Reservekader. Zij, die aan dat karnp, 't welk onder bevel staat van een officier, wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe uiterlijk 5 Juli a.s. schriftelijk hebben meegedeeld aan den Hoofdofficier voor het Reservekader te Leiden, Visehmarkt No 5, die tevens bereid is ter zake verdere inlichtingen te versterken. De jongelieden, onder c bedoeld, moeten bij hunne aanmelding overleggen een bewijs, afge geven door het betrokken Hoofd van Onderwijs, waaruit blijkt, dat zij aan den tot deelname gestelden eisch voldoen. De vrijwilligers voor het Reservekader reizen en kampeeren voor rekening van het Rijk. De deelnemers, onder b en c. genoemd, zijn ge houden voor eigen rekening te reizen. Zij stor ten voorts bij aankomst, als tegemoetkoming in de kosten o. a. voor de voeding, ligging en alle andere uitgaven f 20. Door deelneming aan dit kamp vinden gij, die nog ongeoefend zijn in den wapenhandel, o. a. de gelegenheid het Getuigschrift model A te verwerven, dat gevorderd wordt om tot eene verbintenis voor het Reservekader te kunnen worden toegelaten. Atjeh. Aan het departement van koloniën is van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië het volgend telegram ontvangen De vertegenwoordigers van H. M. de Koning in-Regentes bij het jubiië-feest van II. M. de Koningin van Groot Britanje en Ierland, zullen zich den 17en dezer via Calais naar Londen begeven. Het klinkt eenigszins zonderling, dat waar twee vertegenwoordigers onzer Regentes offi cieel naar Engeland reizen, dat zij geen gebruik maken van onze uitstekende Hollaodsche lijnen. Als particuliere personen kunnen zij natuur lijk gaan langs welke route zij verkiezen; hier echter had een reis per Hoilandsche gelegen heid ons rationeeler geleken. Staatsblad no. 429 bevat de wet van den 2den Mei 4897, houdende goedkeuring van het den 8sten September J896 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Japan gesloten tractaat van handel en scheep vaart, met daarbij behoo- rend protocol. De Voss. Ztg. beweert te weten, dat als op volger van jhr. Beelaerts van Blokland zal be noemd worden een Amsterdamsch journalist. Wij gelooven niets van dit bericht. Blijkens door de ouders ontvangen bericht, is by een der jongste gevechten in Atjeh ge wond en kort daarna aan de gevolgen overleden de fuselier Pieter Groenendal, herkomstig uit Groningen. De vrijzinnige kiesvereeniging Arnhem, te Arnhem, heeft zich tot den minister van water staat, handel en nijverheid gewend met het verzoek van zijn invloed gebruik te maken om de spoorwegmaatschappijen te bewegen zoo danige dienstregelingen op 15 dezer te maken, dat hun personeel, in zooverre het stemgerech tigd is, van dit recht gebruik zal kunnen maken. OVERSCHIE, 3 Jnni. De jaarlijksche beproeving der brandspuiten, die geschiedt met het doel om te zien, of ze in tijd van brand naar behooren kunnen werken, zal op "Woensdag 9 Juni, 's avonds te 6 uur, plaats hebben. OVERSCHIE, 5 Juni, Als een bewijs van groote mildheid kan vermeld worden, dat de landbouwer P. van den Berg, diaken bij de Ned. Herv. Kerk al hier, een koe onder de bedeelden zijner gemeente heeft laten verdeelen. OVERSCHIE, 5 Juni. De kerkeraad der Gerefor meerde gemeente alhier is weder teleurgesteld. De heer S. J. Vogelaar, candidaat te Kampen, heeft voor de op hem uitgebrachte beroeping bedankt. OVERSCHIE, 5 Juni. Met het oog op de vele passagiers, die de „Reederij de Schie" op feestdagen vervoert, heeft zij door biljetten bekend gemaakt, dat op aanstaanden Maandag, tweeden Pinksterdag vier extra-diensten in beide richtingen zullen ondernomen worden, twee in den voor- en twee in den namiddag. OVERSCHIE, 5 Juni. Gisterenavond werd door de tram, die om half aeht van Rotterdam reed, een meisje van 18 jaar meegebracht, dat in bewuste- loozen toestand uit de Rotterdamsche Sehie was gebaald, alwaar zij in was gesprongen met het doel om zich door verdrinken het leven te benemen. Na in de ziekenzaal van het armhuis alhier bij haar bewustzijn gebracht te zijn en van droge kleederen te zijn voorzien, bekende zij, dat zij tehuis behoorde in de Drievriendenstraat te Rotterdam, en wegens onbeantwoorde liefde zich had willen verdrinken. CVERSCHÏE, 5 Jnni. Het rundvee van den land bouwer J. Hoogerbruggen in het weiland in polder Zestienheven, dat lijdende is geweest aan mond- en klauwzeet, is gezond verklaard. TJSELMOXDE, 5 Jnni. De voordracht van secre taris-penningmeester in een vorig nummer minder juist vermeld voor de verschillende polders zijn a. Voor 68 morgen of laagjes de hoeren Jos. De Lijster Fz. en A. Marck; b. Varkensoord en Karne- melksland de heeren Joz. De Lijster en P. F. Van Siijpe; c. Het waterschap van West-IJselmonde de hecren A. Marck en P. F. Van Siijpe; d. Dirk Smeetsland en mr. Arend Van der Woudensland de heeren P. F. Van Siijpe en A. Marck. Gistermiddag te ongeveer 3 uur had in de branderij »Allas" van den heer Kranen, aan de Westvest, alhier, een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben.' Bij 't uithalen van de slang uit den beslagbak liet een der knechts die los, zoodat ze den anderen knecht, W. Herman, wonende Singel 2027, tegen het hoofd sloeg. De man werd deerlijk gewond aan het hoofd, en ook de rechterarm was ernstig bezeerd. Dr. Janssen moest op verscheiden plaatsen aan het hoofd hechtsels leggen. Terwijl het 1 Va-jarig kind van H. Ruseier, wonende Singel 212', gistermorgen te ongeveer 11 uur voor het huis zat, waar de moeder het had gezet om een frisch luchtje te scheppen, viel door werkzaamheden aan het dak van het aangrenzend huis, een stuk goot naar beneden. Gelukkig werd de kleine door het neerval lende stuk slechts aan een zijner handjes ge troffen, dat door de scherpe kanten der goot verwond werd, zonder dat het evenwel ge kneusd was. Hedenmorgen te 11 uur verloor de spoeling- haler U. Vliegenthart, van Bergschenboek, bij het afduwen van zijn schouw van den wal het evenwicht, en viel in de Schie. Door menschen, die daar aan het werk waren, op het droge gebracht, stapte de man weer op zijn schuit, om zijn reis naar Bergschenhoek te vervolgen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild4 Juni. NotarisH. W. M. Roelants. Een Woonhuis en Erve aan het Spinhuispad, £1100. BURGERLIJKESTAND. Geboren3 Juni. Daniel, zoon van F. J. van der Kraan en M. van der Schalk, Singel. 4. Johanna, dochter van L. Middendorp en J. Ruseier, SingelkerkstraatJohanna Sophia Antonia, dochter van C. Vorstenbos en J. A. M. Post, Buitenhavenweg. Overleden t 4 Juni. Johannes Christiaan Bakker, oud 77 jaar, Lange Achterweg. Tot agent van politie 3e klasse is in plaats van D. A. M. van der Ende benoemd, H. van Haaften te Rotterdam. Er heeft zich hier een geval van roodvonk voorgedaan. Gisteren hebben wij het terrein waarop het turnfeest gehouden zal worden bezichtigd en het doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat de feestcommissie alles in het werk heeft gesteld om het terrein er zoo gezellig mogelijk uit te laten zien. Des avonds electrisch verlicht zal het ook een eigenaardig gezicht opleveren. Volgens den feestwijzer zal er ook een feest maaltijd plaats hebben des namiddags ten 6 ure in de zaal sllarmonie", waaraan de feest commissie enz. zullen deelnemen. Het muziek gezelschap »Concordia" heeft aangeboden ge durende dien maaltijd muziek te geven, wat door de feestcommissie met genoegen moet zijn geaccepteerd. Heden viel bij het laden van hoepstokken in een bootje, een man te water, doordien men bet vaartuigje te veel aan eene zijde had beladen, waardoor het kantelde. De man wist zichzelven evenwel spoedig te redden. BURGERLIJKE STAND. Geboren s 4 Juni. Willem George Frederik, zoon van L. Post en D. Terlaak. Hoogstraat. Overleden: 4 Juni. Henderina van Luik, oud 79 jaren, wed. van H. Schouten, Zomer straat. Verschenen Is no. I van Cambrinus, orgaan van den Ncderlandschen Slijters- en Bierhoudcrsbond, een maandblad, waarvan de redactie te 's-Gravenhage is gevestigd. Uit de „Inleiding": „Een machtige factor in het openbare leven is de pers. Door haar kan men zijne denkbeelden, grieven, wenschen en verlangens in ruimen kring verspreiden en daden van onrecht en wiüekeur voor de rechtbank der publieke opinie brengen. Daarom hebben wij 't nuttig en noodig geoordeeld, een eigen orgaan in het leven te roepen. In hoofdzaak beoogen wij daarmede: behartiging van de belangen der café-houders zonder vergun ning." Wij meldden gisteren, dat dat mej. van Steen, de verpleegster van Meerenberg, door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een jnaand hechtcnisstraf, een appel heeft aangetcekend. 't Zal zeker velen genoegen doen te vernemen, dat deze mededeeiing onjuist is. Integendeel, mej. Van Steen wenscht niet in het vonnis te berusten. 3Ir. J. A. Levy te Amsterdam zal voor haar pleiten. De secretaris der gemeente Dieden, v. d. B., heeft appel aangeteekend tegen het vonnis der arrondisse- ments-rechtbank te Den Bosch, waarbij hij veroor deeld werd tot 4 maanden gevangenisstraf en ont zetting uit zijn ambt. In Oostelijk Zuid-Beveland wordt algemeen ge klaagd over den slechten en ongeregelden groei der aardappelen. Het is zelfs zoo erg dat op sommige plaatsen opnieuw gepoot is moeten worden. Bij den voorzitter van den Nederlandschen Cricket- Bond is een schrijven ingekomen, houdende verzoek van den beer B. Hill, om voor een elftal van de Yorkshire Wanderers een tour te organisecren van 6—11 September a.s, zijnde het voor genoemde club onmogelijk vóór dien tijd in Holland te komen. Bij het bestuur van den N. C. B. is ingekomen eene uitnoodiging om, evenals vorige jaren een wed strijd te doen plaats hebben van een elftal Hoiland sche spelers tegen een Engelseh XI, op het landgoed van baron Van Brienen. Deze wedstrijd zal plaats hebben op den 10 en 11 Ang. a.s. Athl De bestuursverkiezingen voor den Nederl. Voet bal-Bond hadden den volgenden uitslag: le. Voorzitter geldig 70 stemmen. Gekozen J. W. do Goejc met 38 stemmen. Verder F. H.v. Leeuwen 32 st. le. Secretaris, geldig 67 stemmen. Gekozen C. Hirschman met 36 st. Verder R. Leegstra 26, G. W. Dijxhoorn 5, blanco 3. Commissaris, geldig 64 stemmen. Gekozen P. A. v. d. Locff met 33 st. Verder Hirschman 12, T. H. Muntinga 10, O. de Bordes 3. P. H. Swijghuizen Reijgersberg 2, G. W. Dijxhoorn 2, L. Koert 1, H. J. Burkens 1, blanco 6. 2e Secr., geldig 66 stemmen. Daarvan J. Warner 29, G. W. Dijxhoorn 21, C. J. Engelberts 14, T. A. Muntinga 2, blanco 4. Niemand dus gekozen. (Athl) Noordwijk aan Zee als Badplaats. Onder de plekjes in ons vaderland, welke hoe langer zoo meer bekend worden om haar natuurschoon, behoort zeker het lust- en rust oord Noordwijk aan Zee. Overbodig is het den lezer er op te wijzen, dat zij, die hun vacan- tiedagen als in een liefelijke idylle wenschen door te brengen, daar zullen vinden een reeks van natuurschoonheden, door menschenhand nog veredeld. Zij, die in den trein des levens gezeten, eens aan een slation willen afstappen, waar rust wordt genoten, waar alle kommer en beslommeringen worden vergeten, waar de geest wordt verfrischt en aan het gestel de noodige veerkracht wordt geschonken, kunnen wel niet beter doen dan in liet nabijgelegen Noordwijk, het land van tulp en hyacint, zich in 't blonde duin en langs de groene beemden te vermeien. Hoe bereikt men gemakkelijk Noordwijk aan Zee? Deze vraag eischt wel het eerst beant woording. De badplaats is van uit Leiden per stoom tram in 56 minuten te bereiken, terwijl een goed ingerichte stoomboot de gemeenschap tevens onderhoudt. De tram stopt vóór het strand. Sinds ruim een tiental jaren wordt de bad plaats geëxploiteerd door een Maatschappij op wier initiatief het badhotel Iluis ter Duin werd gesticht, dat elk seizoen tai van gasten, ook uit het buitenland, een aangenaam verbljjf aanbiedt. Thans heeft zich, dank zij den vooruitgang der badplaats, een Vereeniging geconstitueerd, »de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer" geheeten, wier doel duidelijk door haar naam aangewezen wordt. Met alle kracht spant de jeugdige Vereeniging zich in, den onbekende te wijzen op Noord- wijk's aantrekkelijkheden en tevens om het den gasten daar zoo gezellig en geriefelijk mogelijk te maken. De wandelingen, het zeldzaam breede strand, de duinen zijn in Noordwijk eenig. De weg van Noordwijk-Binnen naar Piet- Gijzenbrug b. v. geeft ons het fraaie buiten verblijf Leeuwenhorst te zien. Noordwijk-Binnen doet ons in den zomer aan die eigenaardige Brabantsche dorpen denken met hun heerlijke lindenalleën, die over den straatweg een onaf zienbare berceau vormen. Het hotel in deze gemeente, het Sof van Holland, biedt door zijne uitstekend ingerichte zalen en goede keukens, evenals het hotel Tappenbeck (Suis ter Duin), waar een dépen dance moest worden bijgebouwd, den logeer gasten alle gerieflijkheden aan, welke men maar wenschen kan. Tal van punten zijn in Noordwijk's duinen aan te wijzen, van waar «en heerlijk panorama zich voor den wandelaar ontrolt. Van een der hooge duinspitsen zien wij Haarlem's St. Bavo, Leiden's kerk en de torenspitsen van Den Haag opdoemen; een prachtige vallei breidt zich uit, getooid met allerlei schakeeringen van licht en donker groenhier donkere schaduwen, daar tintelend Echteiken, dennen, mos en duin zand, golvende vlakten, aan onzen voet het visschersdorp Noordwijk aan Zee met zijn typige roode daken, welke aan Mesdag's Panorama doen denken. En achter ons de zee, waarop de zon fantastische kleuren toovert. Van uit Noordwijk zijn aangename uitstap jes te maken; men denke aan de heerlijke tochtjes over Noordwijkerhoui naar Lisse, Voge lenzang en Haarlem, welke de natuurschoon- lievenden zeker niet teleurstellen, de interessante ruïne van het slot Teilingen (Piet-Gyzenbrug) enz., enz.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2