51"° jaargang. ondag 6 en Maandag 7 Juni 1897. N°. 9338. Tweede Blad Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER": H J C ROELANTS. SCHUTTER IJ. Kennisgeving, De aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer. FEUILLETON". VIER DAGEN OP HET SLAGVELD. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso,02 BUREAUBOTEïlSTRAAT TO, Teleplioon Wo. 123. Advertentieprijs van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam. brengen ter kennis van de belanghebbenden dat de ALPHABET 1SCUE NAAMLIJST van de inge schrevenen w/or de schutterij, te rekenen van it dezer, ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente; dat de LOTING voor de schutterij, tusschen de ingeschrevenen van dit jaar, alsmede de NALOTING van de van eldeis ingekomen dienstplichtigen, zal plaats hebben in het gebouw de St. Jons Doele, aan het Doeleplem alhier, op Woensdag 23 J"uni eerstkomende des namiddags ten zes ure en eindelijk dat bij de loting de gelegenheid zal worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling op te geven. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 5den Juni 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. De COMMISSIE voor het BURGERLIJK ARMBESTUUR te Schiedam is voornemens op Woensdag den 9den Juni 1897, des middags 2 uur, in het Stadsziekenhuis te doen aannemen de levering van MELK, BROOD, YLEESCH en YET ten dienste van het Stadszie kenhuis. De voorwaarden liggen ter inzage in den Doele, aiwaar tevens model inschrijvingsbil- jetten gratis en voorwaarden a 1© cent verkrijgbaar zijn. Schiedam, 5 Juni 1897, De Commissie voornoemd, H. A. M. ROELANTS, Voorzitter. v. LUIK, Secretaris. Een gewichtige taak ligt voor ons, Neder- landsche kiezers! In deze maand wordt voor een tijdvak van vier jaar door de kiezers be- Waa—m——■BoetaMM Episode uit den laatsten Russisch-Turkschen oorlog (18761877). Uit het Russisch van Garsiiin. 2) (Slot.) Ik drink, liet water is wel warm, maar toch niet bedorven. Bovendien de Hesch is bijna nog vol. Ik zal er vei scheiden dagen het leven mede kunnen rokken. Ik herinner mij, wel eens gelezen te hebben, dat een mensch zonder voedsel nog wel een week kan leven, als hij maar te drinken heeft. Maar wat beteekent dat? Of ik nu nog vijf ofzes dagen in het leven blijf, wat zal mij dat helpen? De onzen zijn weg, dc Bulgaren zijn verstrooid en een weg is hier niet. In plaats, dat ik drie dagen in doodsangst verkeer, rek ik dat tot een week. Zou liet niet beter zijn er maar dadelijk een einde aan te maken Een goed Engelsch geweer ligt daar naast mijn buurman. Ik heb er mijn hand slechts naar uit te strekken. En dan één oogenbiik en alles is voorhij. Een hoopje patronen ligt er naast. Hij heeft geen tijd gehad, ze alle te verschieten. Zal ik een einde aan mijn leven maken of wachten? Wachten waarop? Op redding of op den dood? Of tot de Turken komen die mij nog meer zullen martplen? Dan is het beter er zelf maar een einde aan te maken. Maar neen, ik moet den moed niet ver liezen. Ik moet weerstand bieden tot bet einde, zoolang mijne krachten duren. Indien onze soldaten mij vinden, ben ik gered. Misschien zijn mijne beenen wel niet gebroken. Dan kan ik nog genozen worden. slist hoe het vaderland zal worden geregeerd. 1 oor het eerst zal een volksvertegenwoordiran"- o O O optreden, gekozen door een breeder schaar dan ooit te voren tot de stembus gerechtigd was. Welk aanzien zal het nieuwe parlement hebben Niemand kan het op dit oogenbiik ook maar eenigszins voorspellen. Slechts kan ieder kiezer voor zich het vaste voornemen hebben opgevat, door zich van zijn kiesplicht te gaan kwijten, te trachten, al is het nog zoo weinig, mee te werken een Kamer in het leven te roepen, waarin zijn beginselen zegevieren. En zoo zouden wij dan ook ieder en liberalen kiezer doordrongen willen zien van het plicht gevoel om ten minste door het uitbrengen van zijn stem blijk te geven het goed te meenen met het vaderland! Zal de nieuwe Kamer de liberale beginselen geroepen worden in toepassing te brengen? Voor een groot deel hangt dit af van de krachtsontwikkeling, die de liberale kiezers zullen toonen. Dat wij het innig zouden vvenschen, behoeft geen betoog. Van wie anders dan van de liberalen heeft het Nederlandsche volk de vrije en milde be ginselen gekregen, waarin de inrichting van onzen Staat zich verheugt? Aan wie danken we de bepalingen der Grondwet van 1848 met haar directe verkie zingen, haar vrijheid van vereeniging en ver gadering, haar autonomische inrichting van provincie en gemeente? Van wie komt de afschaffing van het dag bladzegel, de vermindering van belastingen het belasten van het kapitaal in portefeuille, het vrijlaten van arbeidscoalities? Zeker, wij weten wat men ons zal toeroepen de liberale partij heeft niet genoeg gedaan. Volkomen waar, maar die hervorming ademende maatregelen, die Nederland heeft zien nemen, zijn van de liberale partij Het is natuurlijk en geoorloofd, dat de clericale partijen bij de stembus trachten de meerder heid in het Parlement te bemachtigen. Het is natuurlijk en geoorloofd, dat zij, eenmaal meenende dat Nederland geregeerd moet worden aan de hand van encycliek en syllabus, voor die overtuiging strijden. Maar laten zij toch niet zeggen, dat zij beoogen hervormingen ten behoeve van het volk! En dan zal ik mijn vaderland weerzien, mijn moeder, mijn Marie Lieve God, laat hen nooit de geheele waarheid weten, laat liet maar zijn alsof ik in eens gedood werd. Aan welk een smart zouden zij ten prooi zijn, zoo ze vernamen, dat ik twee, drie, vier dagen geieden heb. Mijn pijnlijke tocht naar mijn buurman heeft mij geheel uitgeput. En dan die akelige lucht Wat is hij tzwart geworden Wat zal hij er morgen of overmorgen uitzienEn nu moet ik hier blijven liggen, omdat mij de krachten ont- brekon mijzelf voort te slepen. Ik zal wat uit rusten en dan trachten mijn oude plaats weder te bereiken. Maar op het oogenbiik bon ik daartoe te vermoeid. De zon brandt op mijn gelaat en handen en ik heb niets om mij te beschutten. Werd het maar spoedig nacht. Mijne gedachten worden verward. Ik verlies het bewustzijn Ik moet vrij lang geslapen hebben, want toen ik ontwaakte, was het reeds nacht. Alias is nog hetzelfde. Mijne wonden doen mij pijn. Mijn buur man ligt daar nog groot en bewegenloos. Ik kan niet nalaten aan hem te denken. Hoe is bet mogelijk, dat ik alles kon verlaten, wat mij dierbaar is, meer dan duizend wersten marcheerde, honger leed, kou en hitte doorstond en eindelijk nog deze kwellingen verduurde, alleen, opdat dezo ongelukkige man zou ophouden te bestaan. En is deze moord niet het eenige wat ik voor den oorlog gedaan heb? Een moord En wie is de moordenaar? Ik! Toen ik besloot mij bij het leger te iaten in lijven, hebben moeder en Marie het mij niet ont raden, ofschoon er tranen in hunne oogen kwamen toen ik hen mijn voornemen mededeelde. Geheel vervuld met mijn plan, sloeg ik geen acht op hun Men noeme ons één democratischen maatregel genomen door een clericale meerderheid of voorgesteld door de clericalen! Het clericalisme is door en door conservatief en de democratische elementen, die het in de partij-Kuyper bevat, zijn op dit oogenbiik voor het grootste gedeelte door de conservatieve clericale vloot op sleeptouw genomen. Nu kennen wij het adagium der clericalen- »IIoe kunnen wij iets tot stand gebracht hebben, waar gij liberalen sinds 1818 nagenoeg altijd het land regeerdet?" De onjuistheid van dit oordeel is reeds tal- looze malen in het licht gesteldWas het ministerie Van Reenen-Van Rappard (1853 4855) liberaal; of dat van Van der Bruggben- Simons (18554857), of Van Heemstra-Van Hall (18G11862), of Van Zuylen-Heemskerk (1866—4868) of Heemskerk 11(1874—4877)? Doch al ware het anders, waar zijn dan de foorstellen der clericale minderheid, waar zijn hun stemmen ten gunste van hervormings maatregelen Men raadplege de stemlijsten over de onder werpen, die we hierboven noemden als door de liberalen ingevoerd. Men zie uit de laatste jaren de stemming over de belastingwetten, motie-Gerritsen tot invoering in 's Rijks be stekken van een arbeidsduur, over elk amen dement dat bjj de nieuwe kieswet poogde het kiesrecht milder uit te deelen, en men vrage zich dan nog eens af, wat het volk van de clericaal-conservatieve fractiën te wachten heeft. Het conservatisme in den slechten zin, het tegenhouden van hervormingen, dat is bij deze verkiezing de groote vijand. En of zich dat conservatisme hult in katholiek of christelijk- historisch gewaad, het is voor het volk het zelfde. Maar ook in liberaal gewaad mag het con servatisme zich niet vertoonen, sLiberaal" is een woord dat sinds 4848 verscheidene scha keeringen heeft doen ontstaan. Liberaal heette in de oude Kamer naast Iverdijk ook Castert, naast Veegens ook van Karnebeek. Is er nu iemand, die het groote verschil tusschen de hiergenoemde uitersten zou kunnen loochenen Is er iemand, die zou kunnen ontkennen, dat er onder hen, die zich liberaal noemen ook voorkomen die behoudend zijn? En zal niet een ieder toegeven, dat het bij deze verkiezing droefheid. Toen begreep ik niet, zooals thans, wat ik -hen deed Jijden. En hoe vreemd namen sommigen mijner vrienden mijn besluit optWeik een dwaas 1 Hij weet niet wat hij begintHoe konden zij zoo spreken Hoe zijn deze woorden te rijmen met hunne theorieen over heldenmoeJ, vaderlandsliefde en zoo meer In hunne oogen moesten al deze eigenschappen in mij vertegenwoordigd zijn. En toch, ondanks dat, noemen zij mij een dwaas. Ik zie nog hoe ik naar Kishinieff vertrok. Een knapzak met alle militaire benoodigdheden hing over mijn schouder. En ik raaicheerde voort met duizenden anderen, waarvan er maar heel weinig vrijwillig waren gegaan, zooals ik. Zij zouden gaarne thuisgebleven zijn, als het hun maar was toegestaan. En toch evenals de vrijwilligers mar cheerden zij duizenden wersten ver en vochten gelijk wij, misschien nog wel heter. Zij allen vervulden de hun opgeiegde taak met moed en dapperheid, hoe gaarne zij ook naar huis teruggekeerd zouden zijn. Ik gevoel het eerste suizen van de frissche morgenkoelte. Er komt beweging in de boschjas, een vogeltje vliegt er uit. De sterren verdwijnen. De donkerblauwe hemel wordt grijs en er komen kleine, bleeka wolkjes in. Er trekt een grauwe damp op. De derde, dag van mijn hoe zal ik het noe men leven, doodstrijd, breekt aan. De derdeHoevele zullen er nog volgen Ik geloof niet veel Ik ben zoo zwak, dat ik geen kans zie, mij van het lijk te verwijderen. Ik moet drinken. Dat zal ik driemaal per dag doen 's morgens, 's middags en 's avonds. De zon is opgegaan. Haar groote schijf staat boven het bosch en is rood als bloei. Het za) diukkend heet worden. En dan bij zoo'n hitte een voor de liberale partij juist te doen is om zoo vee! mogelijk hcrvormingsgezindcn in de Kamer te brengen? Daarom moest gezocht naar mannen, die niet alleen liberaal heeten maar ook liberaal hande len, immers zal de liberale partij haar roeping getrouw blijven, dan moet zij blijven aan de spits van allen, die de zoo noodige hervor mingen op sociaal gebied begeeren. En die hervormingen zijn dringendOf wordt niet sinds jaar en dag aangedrongen op verbetering der rechtspositie van de vrouw, op onderzoek naar het vaderschap, op de mogelijkheid van opheffing van het ouderlijk gezag, zoo dikwijls de kinderen worden verwaarloosd Moeten niet reeds lang worden ter hand genomen het vraagstuk der leerplicht, der vvoningkvvestie, het arbeidscontract en zoovele anderen, waarop wij reeds jaren lang wachten Welnu, wij aarzelen niet te zeggen, dat de liberale partij in het kiesdistrict Schiedam dit maal met haar candidaat bijzonder gelukkig is geweest. Zoo iemand voldoet aan de vereischten hier boven aan een hervcrmingsgezind liberaal ge steld, dan is het de Staatsman, voor wien wij verwachten, ja eischen, dat alle liberale kie zers den 45den Juni in het vuur zullen komen. Algemeen overzicht. Schiedam, 5 Juni '97. De Zuid-Afrikaansche commissie heeft gis teren het eerste deel harer taak, het onderzoek naar den inval van Jameson, voltooid. Gehoord werd als getuige lord Selborne, de onderstaatssecretaris van Koloniën. Deze gaf in hoofdzaak dezelfde verklaringen af als Chamberlain, vooral waar bet den over leden hoofdambtenaar Fairfield gold. Lord Selborne had niets van Jamesons plan nen geweten vóór den inval. Hij herinnerde zich wel, dat Harris tegenover Chamberlain bedekte zinspelingen had gemaakt, maar hij had altijd gemeend, dat die op Johannesburg betrekking hadden. Eerst door Harris' verklaringen voor de commissie had hij vernomen, dat die zinspe lingen op de plannen van Jameson doelden. Bovendien begreep getuige niet, hoe miss Flora Shaw kon beweren, dat haar argwaan reeds in September '95 was gaande gemaakt. Immers, eerst in October begonnen de troepen lijk naast zich. Het ziet er nu al zoo afzichtelijk uit. Ja, hst is inderdaad afzichtelijk. Het haar be gint uit te vallen. De huid van nature zwart, is geel geworden. Het gelaat is zoo opgezwollen, dat het vel tot achter de ooren gebarsten is. De beenen in slopkousen zijn sterk opgezwollen en groote blazen tusschen de duimen zijn gebarsten. Hoe zal het er uitzien als de dag ten einde is? Hat is op den duur zoo vlak er naast te liggen niet uit te houden. Ik moet hier vandaan, wat het mij ook koste. Maar ben ik er toe in staat? Ik kan mijn hand oplichten, de flesch openen en drinken, maar dit zware hulpelooze lichaam voortbewegen? Ik wil hier weg, al vorder ik maar een halve duim in het uur. Da geheele morgen gaat er mede heen. De pijn is hevig, maar wat hindert mij dat? Ik herinner mij niet meer hoe een gezond mensch zich gevoelt, ik kan mij zelfs niet meer voorstellen. Het schijnt wel, dat ik al aan de pijn gewoon ben. Eindelijk ben ik er in geslaagd, mijn oude plaats weder te bereiken. Maar ik geniet niet lang van de frissche lucht indien ten minste do lucht op tien passen afstand van een zich ontbindend lijk fnsch genoemd kan worden. De wind draait en voert den stank naar mij toe. Ik word er ziek van. Ik gevoel een krampachtige pijn in mijn le dige maag, het is of alles in mij brandt. Ik word wanhopig en ween. Daar lig ik haif bewusteloos, geheel terneder- geslagen. Plotseling heoft mijn verbeelding mij be drogen Neen, werkelijk het is een verward geluid van stemmen en getrappel van paardehoeven. Ik kan mij nauwelijks weerhouden het uit te schreeuwen. Maar als liet nu Turken zijn, wat dan Mijn lijden zal dan misschien nog veretgeren. Men heeft

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5