BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Tegenover de enkele millioenen, die de natie na jaarlijks noodeloos ten offer brengt aan de bemoei zucht der Nederlandseke Eegcering, hangt ons boven het hoofd de onnutte uitgaaf van millioenen en mil lioenen, zoodra de volksvertegenwoordiging in Ne derland besluit, dat het schip van Staat, zoolang gestuurd in den koers van vrijhandel zij het dan ook met cenige onbillijke afwijkingen, voor goed over zal gaan in dien van bescherming. Tegen de verkwisting, die eike bescherming aan kleeft, de hopelooze controle, de steeds toenemende staf van onproductieve arbeiders, teekenen wij pro test aan. Maar indien de geldelijke nadoelen reeds zwaar wegen, er staan grootere belangen op het spel, die veel minder zonder verweer mogen worden prijsge geven. Tegen de belemmering van het persoonlijk initiatief, voor ons een noodlottige aankleve van alle bescherming, verheffen wij, meer dan tegen de ver kwisting, onze stem. Handel on nijverheid hebben vooral in een land als het onze de grootst mogelijke vrijheid van beweging noodig. Niet om te bloeien hebben zij die vrijheid noodig, maar om wel telkens na eenc periode van verval weder op te kunnen staan. Wat ons in dit opzicht voornamelijk van bescherming terughoudt, is ten eerste, dat niemand de perioden van verval kan voor zien, en ten tweede, dat de wisselende bescherming de voorbeelden zijn voor do bietsuiker in geheel Europa allertreurigst altijd is gebleken achteraan te komen bij wat later noodig bleek. Zoo knap, zoo helder, zoo ver-ziend, zoo boven den invloed van alle partijbelang, is geen leider in den Staat ooit verhoven gebleken, dat hij besehermen kon èn voor het heden èn voor de toekomst. En aangezien de Staatsmachine traag werkt, waar is voor hem, voor den Staat, ook de grens tusschen heden en toekomst? Neen, alleen partijbelang en geen staatsbelang drijft bescherming. Wij zien het telkens om ons heen en ook nu weer. Voor onze nijverheid, onzen handel en onz» scheep vaart, willen wij hopen, dat boven de partijwoede, die op het dankbare veld van godsdiensttwist en geldafgunst zoo ijverig wordt ontstoken, de natie, de groote kern namelijk, die onopgezv. eept naar de stembus zal gaan, het bewijs zal afleggen, dat in Nederland nog, als vroeger, de aangeboren handels zin ou3 land vrijwaart tegen protectionisme. Overleden candldaat. Het geval, dat een der opgegeven candi- daten vóór den stemdag overlydt, is wèl in de kieswet geregeld. Art. 138, 2de lid, bepaalt nl., dat de burge meester onmiddellijk aan den minister van binnenlandsche zaken kennisgeving doet »wan- neer de candidaat vóór de stemming of zoo iemand, die in herstemming komt, vóór de herstemming komt te overlijden" enz. In die gevallen, zegt het derde lid, geschiedt binnen 14 dagen een nieuwe verkiezing, op den dag door den Minister te bepalen. Dit bedoelt natuurlijk nieuwe candidaatstelling. Het artikel voegt er niet bij, dat de vroeger opgegeven eandidateo, die nog in leven zijn, hun qualiteit behouden. Er heeft een ïnieuwe verkiezing" plaats, zoodat alle candidaten opnieuw moeten worden opgegeven. Ofschoon het niet uitdrukkelijk is gezegd, ligt in de bepaling eener nieuwe verkiezing op gesloten, dat de stemming, waarvoor de kiezers wellicht reeds zijn opgeroepen, niet doorgaat. Maar er is ook niet bepaald, hoe de burge meester ter kennis van de kiezers brengt dat in zulk een geval de oproeping vervalt. Den burgemeester is zelfs niet de verplichting op gelegd die kennisgeving te doen, en ook al doet ij haar wat wel altijd gebeuren zal dan nog zal menig kiezer er onkundig van blijven en een vergeefschen tocht naar het stembureau maken, dat hg dan gesloten vindt. Alleen door een voorschrift van schriftelijke kennisgeving aan eiken kiezer in 't bijzonder zou dit gevolg kunnen worden voorkomen. De goedkeuring der bisschoppen. Mr. H. J. Smidt komt nog eens in het Vader land op de bekende quaestie terug en wil nu zoo veel zeggen, dat met de goedkeuring niet bedoeld is de tormeele goedkeuring. Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat het standpunt, waarop de heer Smidt zich nu stelt, erg zwak is. Wij gelooven, dat deze verdienstelijke staats man zich wat vergaloppeerde. Maar waarom dit dan niet erkend? De gewone audiënties van de ministers van oorlog en van financiën zullen Donderdag a. s. niet plaats hebben. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 49 jaren overleden de heer A. A. G. van Itter- sum, oud-technisch directeur der stearinekaar- senfabriek te Gouda. Als apotheker en scheikundige beoefende hg met voorliefde de technologie. De overledene was vroeger directeur der Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid, nestor der Haagsche afdeeling en stond alge meen in hoog aanzien. Te Gouda bekleedde hg indertgd het ambt van schoolopziener. Hij was ridder in de Orde van den >Neder- landschen Leeuw." De begrafenis heeft gisteren plaats gehad. Uitzending van ambtenaren. Tot voldoening aan artikel 10 van de regelen omtrent de benoembaarheid en uitzending van rech telijke en administratieve ambtenaren voor den dienst in N.-Indië, vastgesteld bij Kon. besluit van 29 Augustus 1883 (Stbl. no, 133) zooals dat artikel luidt ingevolge bet Kon. besluit van 23 December 1992 no, 28 (Stbl. no. 286), maakt de minister van koloniën bekend, dat in 1897 10 personen, die in Nederland ia het groot-ambtenaarsexamen voor dsn Indischen dienst geslaagd zijn, voor de vervulling van administratieve betrekkingen ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandseh- Indie zullen worden gesteld, en dat uitzending van ambtenaren voor de rechtelijke macht daar te lande in 1897 niet zal geschieden. St.-Ct OVERSCHIE, 6 Juni. Het meisje, dat zich Vrij dagavond in de Kotterdamsche Schie heeft willen verdrinken, en in do ziekenzaal van het armhuis werd opgenomen, is gisteren, nagenoeg geheel her steld, onder geleide naar de ouderlijke woning aan de DrievriendenBtraat te Rotterdam overgebracht. OVERSCHIE, 8 Juni. Ofschoon het weer er niet bijzonder toe uitlokte, vermaakten vele bezoekers van den theetuin „Land- en Schiozicht" zich gisteren met Bpeievarsn op de Kotterdamsche Schie. Om 1 uur 's middags had een dezer bootjes nabij de sluis het ongeluk om te kantelen door de deining van twee elkaar passeerende stoombootjes. Do heide paartjes, die ia het bootje zaten, waren spoedig ophetdrogo gebracht en ondernamen weldra in hun natte pakjes de reis naar Rotterdam. OVERSCHIE, 8 Jnni. Ofschoon de Directie der recderij „de Schie", zoowel als die van den 's-Gra- venhaagschan Stoombootdienst, eenige extra bootjes heeft laten varen, was het aantal passagiers, dat op de beide Pinksterdagen vervoerd werd, zoo groot, vooral in de richting van Den Haag, dat aanhoudend reizigers moesten worden teleurgesteld wegens gebrek aan plaats. Zondagmiddag was een der bootjes van den 's-Gravenbaagsehen Stoombootdienst zóó overvol, dat de bemanning, bevreesd voor zinkon, onderweg Btopte en een veertigtal reizigers aan wal zette, die nn verplicht waren te voet hun weg te vervolgen. KETHEL 7 Juni. De verkiezingsdag voor twee leden van den gemeenteraad ter vervulling der be kende vacatures is vastgesteld op Vrijdag den 18n Juni a. s. Bij Kon. Besluit is J. Ph. Wesselink benoemd tot burgemeester der gemeente Goes. Bij Kon. Besluit is opnieuw benoemd tot school- opiiener in het arr. Leiden, jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, te 's-Gravenhage. Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Dedemsvaart W. van der Heiden, thans commies der posterijen van de 2de klasse. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd dat Th. C. C. Ni- naber, burgemeester van de gemeente Rijnsaterwoude, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. Besluit is aan W. Paling Lz. secretaris der gemeenten Barwoutswaarder, Rietveld en Waarder toe stemming verleend om tot 31 Dec. 1899 te Woerden ta blijven wonen. Bij Kon. Besluit is aan S. W. Schortinghuis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Onstwedde. Bij Kon. Besluit is aan mr. J. F. B. Baert, op zijn verzoek, eeryol ontslag verleend als secretaris bij het college van curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem in die betrek king bewezen diensten. Bij beschikk. van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is bepaald, dat met 1 Aug. a. s, de ingenieur van den Rijkswaterstaat jhr. F. E. P Sandberg, thans dienstdoende onder de bevelen van den hoofdingenieur van het 6e district, ter standpi. Heusden, zal den dienst doen onder de bevelen van den hoofdingenieur in het 1 Oe district, ter standplaats Rotterdam. Vrijdag a.s. zal in een* vergadering vaa de R.-K. Kiesvereeniging sRecht, Plicht en Orde" alhier, voorzien worden in de vacatures in het bestuur, ontstaan door het bedanken van enkele bestuursleden. Daai bij zal gestemd worden op de wyze, gelgk dit voor de Tweede Kamer geschiedt. Onze vroeger* stadgenoot, de heer W, Odé, te Voorburg, is benoemd tot tweeden redacteur van De Kampioen, officieel orgaan van den Alg. Ned. Wielryders-Bond. De heer Odé zal reeds Yrjjdag 11 dezer zgue ■functie^te Rotterdam aanvaarden. Gedurende de Pinksterdagen zgn hier afge geven 2981 plaatskaartjes in verschillende richtingen. Naar Yiaardingen bedroeg dit 511. Naar wg vernemen heeft de gymnastiek- vereeniging sPalaestra" een 4en prgs, zilveren medaille, behaald voor vrge- en ordeoefeningen in den wedstrijd te Roermond. Geigk men onder de rubriek »Sport" nader kan zien, behaalde in den wielerwedstrijd te Tilburg de heer Th, Ofierman, alhier, den 2den prijs: een piëdestal met bronzen pendule. Bij de tiende ronde had de heer Offerman het ongeluk te vallen en wel met zoodanige kracht, dat hem de beide schouders, ellebogen en knieën ernstig werden beschadigd, terwijl zgn fiets over de balustrade schoot. Toch reed hjj onmiddellijk weder voort er. wist zich zoodanig te reppen dat hij een ronde die hij was achter geraakt, weder bg den 30n ronde had ingehaald. Moge dus al de heer Offerman niet als o winnaar uit den strijd zijn teruggekeerd, hij heeft zeker zijn goeden naam als snelrijder hoog gehouden. Bij het concours te Vlaardingen, gisteren door de leden van de Z.-Holiandsche Gymna stiekverenigingen gehouden, is als personeele onderscheiding verworven een diploma door den heer G, van der Most, voorzitter van de gymnastiek- en schermvereeniging »0!ympia," alhier. De Fanfare-Vereeniging sExcelsior" (direc teur de heer Abr. Jordaans, alhier, behaalde bij het gisteren te Brielle gehouden Concours- Festival den derden prys, zijnde een Zilveren Kruis. Een tweetal reizigers kregen gisterenavond in den laatsten tram twist, waarbg de gemoe deren zoodanig in beweging warm gekomen, dat, toen zij te Schiedam waren aangekomen, tot handtastelijkheden werd overgegaan. De 21jarige J. W. maakte daarbij gebruik van een mes waarmede hij zijn tegenstander W. T. een paar verwondingen aan de wang en den pols toebracht, zoodat deze zich onder behandeliog moest stellen van den geneesheer Rutschy om te worden verbonden. J. W. werd in arrest gebracht en hedenmor gen weder ontslagen. Hedenmorgen te 7 uur ging de werkman Leendert, wonende in de Wilhelminastraat, als gewoonlijk naar de kaarsenfabriek, waar hg werkt. Slechts kort evenwel was hij aan den arbeid, toen zijn linker dijbeen begon te verstijven of te verlammen, zoodat hg op den grond zakte. Door een drietal mannen opgenomen, is hij per vigilante naar huis gebracht, waar dr. Ris hem in geneeskundige behandeling heeft ge nomen. De man kan zich. zooals hij ons mededeelde, zelfs niet in bed omkeeren. Terwijl J. Rij gisterenmorgen te 6 uur een paard aan den teugel leidde over de werf van den landbouwer Suiker aan de Konjjnenbuurt, werd hg door het vurige beest tegen een muur gedrukt, en dit zoo krachtig, dat de man met gekneusde arm en schouderblad op den grond viel. Door knechts van den landbouwer v. d. Burg, die daar melk kwamen brengen, werd hij in dien toestand gevonden, waarop zij hem spoedig naar huis brachten en geneeskundige hulp inriepen. Jacob den Uijl, wonende aan den Rotter- damschen dijk zou heden morgen op een schuit springen, maar hg sprong mis en geraakte in de Buitenhaven. Hij werd echter gelukkig spoedig gered door R. Kok. Terwijl een paard in draf naar het land gebracht werd door Simon Boele liep het dier tegen vrouw Van Driel in de Groenelaan en wierp haar op den grond, met het gevolg dat de vrouw bewusteloos moest worden binnen gebracht in een woning aldaar. Terwijl gistermiddag het perron alhier gevuld was met reizigers voor den trein van 2.46, stieten eenige dames tegen een perronwagentje aan, waardoor dit in beweging kwam en van het hellend perron afrijdende op, de rails duikelde, waarby de pennen uit- en de wielen van de assen geraakten. Nog vóór de trein, die reeds in aantocht was, het perron binnenreed, waren de deelen van den wagen, die overigens onverlet gebleven was, weder op het perron gebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 4 Juni. Suzanna Gezina, dochter van G. Engels en M. Petraeus, Hoofdstraat. Overleden: 5 Juni. Leendert van Eyk, oud 3 jaar, Groenelaan, Marius Johannes van der Krtan, oud 2 jaar en 7 maanden, Oost singel. Adriana Kerkhoven, oud 8-' jaar, wed. J. R. Zeilstra, Hoofdstraat. 6. Jacoba Byloo, oud 78 jaar eu 1 maand, wed. G. van Spgk, Oosterstraat. 7. Johanna Frederika Wilhelmina Bglsmit, oud 60 jaar, echtgenoote van V. Sieben, Hoogstraat. Henderikus Wilhelmus Schapers, oud 34 jaar en 8 maan den, Kaam. Gymnastiekfeest op 7 Jnni. Kan ooit van een welgeslaagd feest gesproken worden, dan zeer zeker kan men dat doen van het turnfeest, dat gisteren hier ter stede plaats vond. Zoowel de weersgesteldheid als de hou ding van burgers en turners, alles werkte samen, om het feest een regelmatig en tevens vroolgk verloop te doen hebben. Des morgens te 40 uur werden de turners, die zich hadden aangegord om het feest op 7 Juni bij te wonen, door den voorzitter van de feestcommissie, den heer A. Knottenbelt, ver welkomd, welke groet door den voorzitter van den ge westelijken bond, den heer Joh. Heynen, werd beantwoord. Toen nam de wedstryd een aanvang en toonde het groot aantal turners, hoezeer zij geoefend waren in de vrge oefeningen. En met belang stelling werd die strijd gevolgd door de groote menigte, die zich reeds vroeg op het feestter rein had verzameld. Ook het terrein beantwoordde uitstekend aan het gestelde doel. Het uitgestrekte veld, zóó groot dat de duizenden bezoekers daar vry en frank konden ronddwalen, ligt in de onmiddellijke nabijheid van het Hof en was in het midden afgescheiden van het overige terrein door gespannen touwen en met vlaggen versierde stokken, waarbinnen de turners hunnen kamp streden. Te 12Vs uur verlieten allen het feestterrein en gingen onder de vroolgke marschen van de aan het hoofd marcheerende vereeniging sConcordia" naar het stadhuis. De stafmuziek der dd. schutterij vormde het einde van den stoet en droeg er door de opgewekte toheu harer instrumenten niet weinig toe bij om de daarachter volgende menigte in vroolgke stem ming te brengen. Ten stadhuize werden de besturen der clubs ontvangen door het gemeentebestuur, waarbij de burgemeester, de heer R. A. Yerploegh Chassé, hun in recht hartelijke woorden een welkom toeriep. Hij wees er daarbij in het bij zonder nog op, dat bij velen bezwaar was ge rezen om den Christeljjken feestdag, den 2en Pinksterdag, te ontwijden, door dien te besteden voor een zuiver wereldsch feest, het turnfeest. Maar spreker sprak daarbij zjjn vertrouwen uit dat de turners er voor zouden waken dat het feest aan niemand aanstoot zoude geven en dat allen van dezen dag zouden kunnen getui gen nhet is «en aangename dag geweest". Daarna werd de eerewijn aangeboden. De heer Heynen dankte ook hier weder voor het woord van welkom, waarmede de turners waren toegesproken, en bracht voorts den dank over aan het gemeentebestuur voor de mede werking, die de bond bij dit feest van die zijde had mogen ondervinden. Ook der feest commissie bracht hij dank voor de uitstekende wijze, waarop zij zich van de regeling had gekweten, en onverdeeld was de instemming der turners, toen hun gewestelijke voorzitter zjjn rede besloot met een wensch voor de toe komst van Vlaardingen en een »hoch" 1 voor den burgemeester. Daarna namen allen weder hun plaats in den stoet in en ging het in optocht langs ver schillende straten naar de Emmastraat eu het feestten ein. Behoeven wg er bij te voegen, dat de optocht werd voorafgegaan en gevolgd door een onafzienbare menigte en dat bovendien een bijna even groot aantal kijkers zich en haie langs de straten had opgesteld of voor de ramen had post gevat, om den stoet met zijn talrijke vaan dels, het een nog fraaier dan het ander, te zien passeeren. Op het terrein aangekomen werd dadelgk weder voortgegaan met den wedstrijd, thans aan toestellen, en met springen, welke strijd tot 3 uur duurde. Daarna werden nog eenige oefeningen uitge voerd door de verschillende vereenigingen te zamen onder leidiog van den directeur van sLeonidas", den heer F. M. G. Harting. Nadat de wedstrijd te 6 uur ongeveer was afgeloopen, had het officieele diner plaats in de zaal Harmonie, gedurende welken tjjd de muziekvereeniging sConcordia" een concert in den tuin gaf. De directeur dezer vereeniging had voor dit feest een speciale marsch gecomponeerd, ïde Turnmarsch", die met voldoening door allen werd aangehoord en toegejuicht. Te S'/s uur begon het concert der Schutterij- muziek, waarbg een talrgke schare turners, bijna allen met dames aan den arm, den tuin vulden. Te ruim 9 uur had de uitreiking der prijzen plaats, welke geschiedde door den bur gemeester, die daarbij een hartelijke toespraak hield. De uitslag van den wedstrgd was: Vrije oefeningen. Ie prijs: Voorwaarts", 's-Gravenhage, 17u/ie pzilveren medaille, aangeboden door den Com missaris der Koningin in Zuid-Holland. 2e prgs: ïOiympia", 's-Gravenhage, 17'/»p., zilveren medaille, aangeboden door den burge meester van Vlaardingen. 3e prgs»Leonidas", Vlaardingen, 477s p., zilveren medaille, aangeboden door de muziek vereeniging nConeordia" te Vlaardingen. 4e prgs: sRott. Gymn.- en Scherm vereen.", Rotterdam, 47 p., zilveren medaille, aangeboden door het gewest Zuid-Holland. Werktuigen en Springen. 4e prgs: sVoorwaarts", 's-Gravenhage,43'/» p., verg. zilv, medaille, aangeboden door de gemeente Vlaardingen. 2e prijsuRott. Gymn.- en Schermvereen.", 417io p., zilveren medaille, aangeboden door den voorzitter der regelingscommissie, den heer A. Knottenbelt. 3e prijs: sOlympia", 's-Gravenhage,381/»p., zilveren medaille, aangeboden door de tooneel- vereeniging s Varia" te Vlaardingen. 4e prgslAlg. Turnvereeniging", te Rotter dam, 33"/io p-, zilveren medaille, aangeboden door het gewestelijk bestuur. Eereprijs met den beeldenaar van H. M. de Koningin, aangeboden door H. M. de Koningin- Regentes, werd behaald door Voorwaarts" te 's-Gravenhage, voor het hoogste aantal punten in de beide wedstrijden te zamen. Voorts werden nog uitgereikt een aantal diploma's, diploma's met lauwerkrans en di ploma's met lauwerkransen en linten. Door het voortdurend gejuich der turners, die uiting gaven aan hun gevoel door een don derend en onafgebroken gejubel, was het ons niet mogelijk, al de namen der winners te verstaan en dus te noteeren, terwijl wij de gelegenheid misten, om ze op andere wijze te verkrijgen. Alleen kunnen wg hier mededeelen, dat den winnaars van kransen huDne lauweren op het hoofd werden gedrukt door een 8-tal dames. Nadat de uitreiking had plaats gehad werd nog het woord gevoerd door den burgemeester, door den heer Heynen en door den heer A. Knottenbelt, waarna het officieele gedeelte van het feest was afgeloopen. Het meerendeel der aanwezigen begaf zich nu weder naar het feestterrein waar de heer v

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2