UIT 1)E PERS. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL A ARDIN GEN. Kunst en Wetenschap. Kek en Schooi. Uit de Staatscourant. Den wagen niet kunnende inhouden, vie. Nog steeds zijn drie lijken van slachtoffers van den brand in de Hue Jean Goujon te Parijs niet herkend. Ook deze, thans nog in de Morgue liggende, zullen nu begraven worden. Een deputatie der Parijsche Jeunesse royalisie is den hertog van Orleans te Londen een vlag een tricolore gaan aanbieden. De hertog bedankte in warme bewoordingen en drukte diep ontroerd de vlag aan zijn borst. De aandeelhouders der Suez-Kanaai-Maat- schnppij hebben eenparig besloten een stand beeld voor De Lesseps op te richten aan den ingang van het kanaal. Er is 250.000 francs voor uitgetrokken. Van de vijf leden der Transvaalsche '.om- missie, belast met de voorbereiding der grond wetsherziening, behooren er vier tot de conser vatieve partij. De enquête-commissie voor de mijnen zal vermoedelijk de volgende week met haar arbeid klaar komen. Tusschen China en Birma (Achter-Indië) is een handelsverdrag gesloten, waarbij China toestemt in het openen van nieuwe verkeers wegen voor Birma. Ook zal het de wenschelijkheid van nieuwe spoorlijnen overwegen. Bovendien wordt aan Groot-Britannië toe gestaan consuls aan te stellen op verschillende plaatsen, waar Engelsche onderdanen zich zullen kunnen vestigen. De Verkiezingen. Het Utrechtsch prov. en sttd dagblad schrijft: Er is niets, dat zoo onaangenaam is, verkiczings- artikelen te moeten lezen zoo wordt iu deze dagen alom gezegd. Doch men vergist zich. Er is één ding, dat nég minder aangenaam is. Dat isverkiezingsartikelen te moeten schrijven. Die tijdelijke stoornis in de hartelijkheid tusschen lezer en schrijver, die maakt dat men in verkie zingsdagen elkander bijna vervloekt, in plaats van elkander te zoeken, heeft tweeërlei oorzaak; eene van zakelijken en eenc van persoonlijken aard. De eerste oorzaak ishet op zich zelf onvol doende onzer staatsinstellingen, de aard onzer ver tegenwoordiging de inrichting onzer wetgevende macht. Men heeft en waarlijk niet ten onrechte jaar in jaar uit leeren zuchten over de verkeerdheid onzer Tweede Kamer, over het eindeloos geredekavel, het doen aan politiek in plaats van doen van zaken, dc match oiu de groene tafel, door twee of meer partijen howlers en cricketers met grooten ernst gespeeld, de deskundigen op elk gebied hebben zich leeren ergeren over de onvolmaaktheid en slor digheid onzer wetten, door tal van amendementen nog verslimbeterdvrucht van dit voortreffelijke systeem, zoodat ten slotte het publiek het waarlijk wat veel gevergd acht, dat het zich nog warm maken zal voor de keuze der leden dierzelfde wauwelende, oreerende en onvruchtbare urtype cener vergadering Heeft niet een kalm en bezadigd geleerde als Buijs, bij de behandeling van een Hoofdstuk der Grondwet, waartegen zoovele ernstige grieven bestaan,als tegen dat, handelende van de Staten-Geneiaal,geschreven: „Dat het parlementaire stelsel daar, waar het be staat, louter goede vruchten brengt, zal zeker nie mand beweren. Veelal sterk waar het er om te doen is, de maatschappij te verdedigen tegen misgrepen van het staatsgezag, toont het zich zwak en in toe nemende mate zwakker bij het vervullen van de op bouwende taak voor den Staat weggelegd". En dat nota bene bij de ontzaglijke noodzakelijkheid om juist nu opbouwend en nog eens opbouwend te werk te gaan! Hebben niet de besten uit alle landen cn tijden voor parlementaire vergaderingen slechts welver dienden spot en hoon gehad? Is het dan wonder, dat men, de schouders opha lend, zich gewillig van het voorrecht speent, om op de samenstelling van zoo'n vergadering invloed uit te oefenen? De tweede reden der onaangenaamheid van hot lezen en schrijven van verkiezingsartikelen is van persoonlijken aard en betreft de aspirant-gekozenen en hunne omgeving. Men krijgt een weerzin van dit vele heioven eu verklaren door den candidaat, het ophemelen van hem in alle hemelen, en het hakken op de tegen standers als waren deze slechts behept met heische verdorvenheid. En wanneer men zich dan af gaat vragen: wat beweegt tot zulk een candidaat om te trotsoereade vermoeienis van reizen en trekken van de eene plaats naar de andere, de verpeste atmosfeer van met tabaksrook bewolkte vergaderingen, de domme, dwaze en soms kwaadaardige vragen die worden gedaan, de noodzakelijkheid van voortdurend te glimlachen en hoed af te nemen naar alle kantendan komt men niet altijd tot bevredigende resultaten. Dan aanschouwt iemand, die iets dieper dan het fraai gepoetste uiterlijk poogt te zien, o, lang niet altijd uitsluitend zuivere en onbaatzuchtige belang stelling in het wezenlijke heil van het volk, maar zoo dikwijls slechts ijdelheid en zucht naar glans cn uiterlijk eerbetoon. Zoo dikwijls ook wordt het indirecte voordeel, dat invloed en relatie afwerpt, duchtig op prijs gesteld en de tweeduizend gulden reis- en verblijfkosten niet versmaad. En de vrien den, bestuurders van kiesvereenigingen en anderon, die een candidaat er in helpen, ook op hen straalt de glans van eer en invloed cn relatie terug; zie, dat is de man die Kamerleden maakthoed af voor hem. De Cincinnatussen, die, van de ploeg geroepen om den Staat te redden, weer na volbrachte taak terugkeeren naar de ploeg, ze zijn zoo zeldzaam in deze dagen. Het is trouwens ook de vraag of de oude Cincin- natus zich verwaardigd zou hebben, om voor een Tweede-Kamer-zetel zijn ploeg in den steek te laten. Nu is het niet bij iedereen, en niet bij iedereon uitsluitend het persoonlijk belang, dat hem de can- didatuur doet begeeren. Wie zal de harten peilen eu precies bepalen waar de wezenlijke belangstelling in de zaak zelf eindigt en do liefde voor het goddelijk „ik" begint? Bij den een zal de indeeling gansch anders zijn, dan bij den ander. Maar dat er behoudens stellig vele loffeljjke uitzonderingen ook vele anderen zijn, bij wien het bijna geheel om het „ik" te doen is, vrie zal het loochenen? Zeide niet Buys: „Immers eene zeer oppervlakkige ervaring, ook onder het bereik van de minst deskundigen, is genoeg om te weten, dat rechtstreeksc.be verkiezingen noch ergens een deugdelijk middel zijn om de verkiezing te waarborgen van de mannen, die recht hebben om onder de voortreffelijksten in den lande te worden mcdegeteld." Vandaar dat het een minder aangenaam werk is, om zich met verkiezingen in te laten. En toch.,jawel, daar komt het! en toch moet men zich de moeite goven op den stemmings dag naar de stembus te gaan. Om de gansch eenvoudige reden, dat het anders nog veel erger worden zou. Op de wetgeving wordt nu eenmaal een zeer groote, zoo niet de grootste invloed uitgeoefend door de Tweede Kamer. Aan de wetten, die men thuis krijgt, merkt men, hoe de Tweede Kamer samengesteld* is geweest. Vandaar, dat men wel niet anders kan, dan aan ieder, die een wil heeft, begrip of denkbeeld hoeft niet hoe de Staat bestuurd moet worden, te raden, dat hij de eenige mogelijke practisehe ui ting aan dien wil gevedoor te stemmen. Hoe dat is een tweede, cn in casu zeer moeie- lijk aan tc raden. We zullen trachten «enige wenken te geven, al zullen we misschien meer positief moe ten zijn in datgene wat we moeten ontraden, dan in datgene wat we aanbevelen kunnen. Bij Kon. besluit is met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen te Neuzen, voor den tijd van drie jaren beiast, dr. H. B. van Nes, arts aldaar. Bij Kon. besluit is: lo. aan den luit. ter zee le hl. H. M. van Beinmelen vergunning verleend tot het waarnemen van eene be trekking buiten bet zeewezen, voor den tijd van één jaar, onder stilstand van non-activiteitstractement en zonder opklimming in de ranglijst: 2o. zij n bevorderd tot luit. ter zee Ie k!., de luit ter zee 2e kl. J. S F. Gallay, en tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst le kl K. Zeeven. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der inf, bij het 6e reg. tot kapt. de le luit jhr. P. G Siberg, van het reg. gren. en jagers; bij het 7e reg. tot le luit., de 2e luit. C. H. de Gelder, van het korps. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot kapt.-magazijnm., de ie luit.-magazijnm. J. Jocbem, van dien staf, werkzaam bij het Depart, van Oorlog. Bij Kon. besluit is in rang en anciënniteit overge- plaats bij het wapen der Kon. marechaussee en wel bij de 3e divisie, de ie luit. P. van Oort, van het korps rijdende artillerie. Heden is, ter voldoening aan art. 182 der gemeentewet, aan de leden van den gemeente raad door burgemeester en wethouders rond gezonden het verslag van den toestand der gemeente Schiedam over het jaar 1896. hij en kwam daarbij met het hoofd tegen een paal, waardoor hij het aangezicht beschadigde. Gisterenmiddag omstreeks denzelfden tijd viel Dirk v.d. Water in de Nieuwe Haven. Hij werd geied door den heer v. Dijk, smid aan het Groenweegje. Hedenmorgen heeft de 12 jarige A. van Oers, werkzaam in de kistenmakerïj van de firma Melchers Co. aan den Noordvestsingel, zich den top van den voorsten vinger der linkerhand afgezaagd. Hij werd verbonden door Di. Janssen. Dezer dagen werd alhier verkocht een bui tengewoon zware os van niet minder dan 1000 Kilo zwaarte. Het beest, dat behoorde aan den veehouder B. van der Velde, in de Overschieschestraat alhier, was bestemd voor de tentoonstelling te Rotterdam, maar mocht daar niet worden ge- expeseerd, omdat in de stallen van Van der Velde het mond- en klauwzeer heersclite. Het beest is gekocht en geslacht door M, Zwarenstein te Numansdorp, BURGERLIJKESTAND. Ctcliuivd: 10 Juni. W. van Riet, 27 jaar, en D. Mak, 25 jaar. M. van Leeuwen, 28 jaar, en H. C. van Starrenburg, 21 jaar. Geboren j 5 Juni. Johan Melchior, zoon van G. Vermaes en A. Godthelp, Hoogstraat. 8. Egbert Johannes, zoon van B. de Maai en F. Ritman, Korte Singelttraat. Bertholo- meus, zoon vau B. Scholte en M. A. Veelders, Rethelstraai. De alphabetische lijst der in dit jaar voor de schutterij ingeschrevenen zal Dinsdag 8 Juni tot en met Dinsdag 15 Juni a.s. op de Gemeente- Secrtarie voor een ieder ter inzage liggen. De lotiug zal plaats hebben op Donderdag 24 Juni 's namiddags te 12.30 uur op het Raadhuis. Na afloop dezer loting zal de naloting plaats hebben van de personen, die daartoe volgens de schut- terijwet gerechtigd zijn. Bij de loting zal ge legenheid bestaan om redenen tot vrijstelling ter kennis van de daartoe benoemde Commissie te brengen. De lieer C. G. van Dusseldorp, alhier, is geslaagd voor het examen B (eerste gedeelte) voor mijnen-ingenieur aan de Polytechnische school te Delft. Met de Pinksterdagen zijn door de Vlaard. booten van Rotterdam en Hellevoetsluis onge veer 1000 personen vervoerd. Aan het station alhier zijn op de beide Pinksterdagen uitgegeven 1556 plaats bi Ijet ten, tegen 1576 in het vorig jaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren 9 Juni. Paulus Kornehs, zoon van H. Kooijman en M. van Selm, Ged. Bier- sloot. 10. Joris, zoon van J. Storm en J. Dun, Fuik. Overleden i 9 Juni. Johannes Ruigrok, oud 36 jaar, echtgenoot van Maria Gordijn, Hoog straat. Gisteren is te Leiden do jaariijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde gehouden. Als gewone leden werden benoemdG. J. P. J. Bolland, hoogleeraar te Leiden; mejonkvr. Anna de Savornio Lohman, te 's-Gravenhage; dr. P. C. Molhuysen, conservator van de handschriften der universiteitsbibliotheek te Leiden; mr. C. P. L. Rutgers, commies-chartermeester aan hot rijksarchief te Groningendr. P. Lecndertz Jr., leeraar aan het gymnasium te AmsterdamJoh. H. Been, archivaris te Brieile; J. P. M. Sterck, boekhandelaar-uitgever te Amsterdamdr. J. V. de Groot O. P., kerkelijk hoogleeraar bij de universiteit van Amsterdamdr. J. F. van Bemmelen, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage; mr. M. Mees, oud-onder-voorzitter van de Kamer van koophandel te Rotterdamdr. J, D. Bicreus de Haanpredikant te Hoogland hij Amersfoort; mr. J. B. Breukelinan, commies van staat te 's-Cravenhagemr. J. H. Abendanon. te Ba tavia, raadsheer in het hooggerechtshof van Ned.- Indië; G. B. Hooyer, gepens. luitenant-kolonel van het O.-I. leger te 's-GravenhageA. C. J. van der Kemp, rustend predikant te 's-Gravenhage. Als buitenlandsche leden: Jan van Rijswijck, burgemeester van Antwerpendr. W. J. Leyds, staatssecretaris van deZuid-Afrikaansche Republiek; dr. L. Scharpé, to Brussel; J. Sabbo, te Brugge; dr. W. Seelmann, te Berlijn; W. Jellingbaus, te Segeberg; Edw. Coremans, te Gent; P. J. Rousselot, te Parijs. Tot leden van het bestuur werden gekozen dr. Jan ten Brink, mr. H. van der Hoeven, dr. P. J. Blok, dr. J. Verdam, dr. A. Beets, P. A. M. Boele van Hensbrock en dr. H. C. Roggetot secretaris dr. S. G. de Vries, en tot penningmeester dr. W. H. Kosters. Nbd. Herv. Kerk, Beroepen: tc Schore en Flake Grijpskexko (cl. Goes), A. Dekker, cand. te Bergambachtte Bru- chem en Kerkwijk, H. Doomvold, te Wierde; te Scherpenseel, J. G- Harthoorn, te Opijnen'te Gene- muiden, W. van Slooten, te Rouveen, Aangenomen: naar Ierseke (el. Goes), door A. G. H. van Hoogenhuijze, cand. te Nijmegennaar Baren, door D. Jacobsen, te Terhorne; naar Eist bij Amerongen, door W. J. de Leeuw, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Hardinxveld, door J. G. Hart hoorn, te Opijnenvoor Poederoyen, door Wolfens- berger, te Groningenvoor Utens c.a., Zuidzande, Schoonoord, door A. G. H. van Hoogenhuijze, cand. te Nijmegen; voor Woudsend (cl, Sneekj, G. VeUenga, te Kootwijk. De Koninginnen. Men bericht uit Weimar: De Koninginnen begaven zich gisteren ia gezelschap van den groothertog en den regent Albrecht en diens gemalin, naar den vorsteiijken grafkelder, waar zij kransen neerlegde op de kist der overleden groothertogin, geboren prin ses Sophie der Nederlanden. Daarna bezochten H.H. M.M. het Goethe- en Schiller-Archief. Heden vindt een gala-diner op nBelvedére" plaats ter viering van den geboortedag van den erfgroothertog. Mr. H. J. Smidt. In een huishoudelijke vergadering op verzoek van een der leden gehouden door de kiesver- eeniging de Grondwet, district I te 's-Graven hage, is zonder hoofdelijke stemming de vol gende motie aangenomen. j>De kiesvereeniging »De Grondwet", district I te 's-Gravenhage, betreurende de houding aangenomen door den candidaat dezer vereeni- ging voor de aanhangige verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer mr. II. J. Smidt, in zijne op Woens dag 26 Mei j.l. te Dordrecht uitgesproken rade, gaat over tot de orde van den dag." Naar de IV. B. Cl. verneemt, heeft de heer Kouw, die door de liberalen in district I te Amsterdam gesteld werd, en de candidatuur aanvaardde, verzocht zich te mogen terugtrek ken ten behoeve van den candidaat der radi calen en der afdeeling van de Liberale Unie, mr. Kerdijk. Nu, onwaarschijnlijk klinkt ons dit bericht niet. Vooruitgang I vergadert althans, blijkens aankondiging, hedenavond »over een ingekomen schrijven van den heer Kouw." „Oranjeboml van Orde''. Gisteren werd te Utrecht een algemeene verga dering gehouden van den Oranjebond van Orde, ter behandeling van een voorstel tot aanvulling en wij ziging der Statuten, welk voorstel in de vorige vergadering niet kon worden behandeld wegens de geringe opkomst. Het voorste! van het hoofdbestuur strekte tot wijiiging der statuten in dier voege, dat ook ver- cenigingsleden konden worden toegelaten; door elke 25 leden zou j'aarlijks f2.50 worden uitgebracht in de alg. vergadering. Na langdurige besprekingen werd het voorstel met 8 tegen 3 stemmen verworpen. De miniiter van biDnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, vermeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 99), zal aanvangen op Vrijdag 25 Juni e.k., in de lokalen van 's Rijks Veeartsenijschool to Utrecht. OVERSCHIE, 10 Juni. Op enkele weilanden onder deze gemeente is men begonnen met het maaien van het gras. Over het algemeen staan de hooilanden er niet slecht hij. OVERSCHIE, 10 Juni. Gisteravond om 6 uur had onder toezicht van heeren brandmeest#rs de beproe ving der heide brandspuiten plaats. Er kon gecon stateerd worden, dat ze in tijd van brand naar be hooren zouden kunnen werken. OVERSCHIE, 10 Juni. Naar men vernoemt, heeft de 's-Gravenhaagsehe Stoomhootdienst gedurende de beide Pinksterdagen van Rotterdam, Overschie en Delft ongeveer 5000 personen naar Den Haag ver voerd. ROTTERDAM, 10 Juni. De liberale kiesvereeniging „Rotterdam" alhier heeft gisteravond tot candidaten voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland ge kozen in district IV, mr. J.Rombach, en in district V, P. R. Mees. Bij Kon. besluit is aan H. J. Libourel, notaris in het arrond. Arnhem, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergund zijne standplaats van Beek, gemeente L'bber- gen, over te brengen naar de gemeente Nijmegen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeesters: van Stolwijk, J. C. Kroon, secretaris dier gemeente: van Bergen, I van Reenen, secr. dier gem.van A- mers oort, mr. F. D. graaf Sehimmelpenninck; van Baarn, jhr. mr. B Pil. de Beaufort; van Ferwerdera- deel, J. J. Caimegieter llz., en van Noordwijk, G. C. Jorissen, secr. dier gem. Bij Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks Iloogeie Burgerschool te Bergen op Zoom dr. E. Dene kamp, thans tydel. leeraar aan die school. Hedennamiddag ten twee uur werd door Burgemeester en Wethouders voor den tijd van vijf jaren verpacht het recht tot overhalen met een pont in de Buitenhaven nabij het Slop van Makkers. Ingekomen waren de volgende inschrijvings biljetten H. Vink voor f 75.P. van den Broek voor f75 H. D. Bastemeijer voor f 125.G. Schrooten voor f 150.A. van der Ende voor f156.— en C. Osterholdt voor f201.Allen wonen alhier. De toewijzing zal later geschieden. Het zal wellicht velen onzer lezers getroffen hebben, dat het aantal kiezers in het derde district der gemeente Schiedam, voor de ver kiezingen van leden voor den gemeenteraad, zooveel kleiner is dan in de beide andere districten. Tegen 750 kiezers in district I en 794 in district II, komen er slechts 591 in district III. De oorzaak van deze schijnbaar vreemde verhouding is hierin gelegen, dat ais maatstaf voor de districlsverdeeling wordt genomen het bevolkingscijfer, niet het geheele aanta! kiezers. Bewoners van vaartuigen behooren allen zon der onderscheid tot district I. Gisteren is te Ginneken in den ouderdom van 62 jaar overleden mr. A. K. van der Drift, onze vroegere stadgenoot. De overledene was oud-raadslid van deze stad. Hedenmorgen te 10 uur werd in het gebouw »Musis Sacrum" eene vergadering gehouden van kleinhandelaren in sterken drank hier ter stede. In deze vergadering, die geleid werd door den heer J. C. Heemeijer, van Leiden, le secretaris van het Hoofdbestuur der Vereeniging 3>Ver gunning", beoogende de behartiging der be langen van kleinhandelaren in sterken drank, werd een afdeeling >Schiedam" dier vereeni ging geconstitueerd. Het bestuur der afdeeling werd samengesteld als volgt: J. Rijkuiter, voorzitter; P. J. Slaven burg, vice-voorzitter; J. Knock, le secretaris; J. G, Ilosman, 2e secretaris; W. B. Oostrum, penningmeester; C, J. Huiswaard, le commis saris; W. G. Jongsten, 2e commissaris. Op de statuten der vereeniging zal de konink lijke goedkeuring worden aangevraagd. Bij het op 8 en 9 Juui j.l. te Amsterdam ge houden examen ter verkrijging van het diploma voor le stuurman ter koopvaardij is o. a. ge slaagd de heer A. Bomert, van Schiedam. De heer M. van Emden°*alhter heeft het laagst ingeschreven bij de gisteren gehouden aanbesteding door de directie der marine te Amsterdam van perceel 22, Oud Zeildoek, en wel voor f 1151. Onder het vee van de veehouders W. Poet en H. Holierhoek, alhier, is opnieuw mond en klauwzeer geconstateerd. Daarentegen is het vee van C. van Kruinin- gen. W. Holierhoek, C. A. van Deventer en de wed. C. B. van Nugteren hersteld verklaard. Hedenmorgen is uit de Poldervaart onder deze gemeente opgehaald het lijk van een onbe kend persoon, naar gissing 37 38 jaar oud, 1.68 M. lang, zwart haar, bruine knevel, grijze oogen; gekleed met bruine broek, dito jas met grijze voering, zwarte kousen, gestreept blauwe boezeroen, katoenen hemd en blauw geruite das. De 70 jarige R. van Noort is hedenmorgen van zijn baggerschouw gevallen in een sloot in den 's Gravenlandschen polder, doordien zijn vaarboom uitgleed. Hij wist zich zelf te redden en is naar zijn woning in de Lange Nieuwstraat 1511 gegaan om zich van droge kleeren te voorzien. De 12-jarige Klaas den Held reed gisteren middag te ongeveer 4 uur op de Hoogstraat met een handwagen tegen den wagen van den bode v. Gink.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2