1. jaargang. Dinsdag 15 Juni 1897. 9344. "fetjilx^bton7. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. kennisgeving. Ben laatste woord. BUITENLAND. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- O 02 BUREAU: BOTRR§TKAAT «O, Telepïioom Ufo. 123. ABVEnTENTiEPRrjsyan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel mtcr- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Periodieke verkiezing voor den gemeenteraad. De burgemeester van Schiedam brengt tor algemeene kennis, lo. dat da periodieke verkiezingen voor den ge meenteraad zullen gehouden worden op Dinsdag den 29sien Juni a s. dat deze gemeente op grond /an art. 5 der gemeente wet is verdeeld in de volgende drie kiesdistucten: Kiesdistrict I, met 750 kiezers, bet deel der gemeente liggende ten Westen van de lijn Joopende van de grens der gemeente Kethel over de 's Gravenlandsche kade (verlengd tot die grens) door de Noord- vestgraclit en Noordvest over het mid den van de Sint-Anna-Zusterstraat, de Seine, de Kreupelstraat, de Lange Kerkstraat, de Gedempte Baansloot en de laan tot voorbij het Willemsliofje, langs de oostelijke grenzen van de kadastrale perceelen B nrs. 2845, 2886, 2316, 2317, 2318 en 212i tot dé Hoogstraat, over het midden daarvan tot de Koemarkt, en ten noorden van de lijn aanvangende bij voormeld eind punt en gaande over de Koemarkt Gerrit-VerboonstraatOranjestiaat, Nieuwe Haven en Vlaardingeidijk tot de grens van Vlaardinger-Ambacht t II, met 794 kiezers, het deel der ge meente liggende ten oosten vau eerst- gemelde lijn en ten noordfn van den Rotterdamschen dijk; v III, met 591 kiezers, het overige deel der gemeente; dat in district I drie, en in de districten II en III twee leden van den Gemeenteraad moeten worden gekozen, waartoe op den dag der verkiezing (29 Juni a. B.) van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 nor opgaven van candidaten bij den Burgemeest r 'kunnen worden ingeleverd, dat de formulieren, bestemd voor de bovenbedoelde opgave, ter secretarie dier gemeente kosteloos verkrijg baar zijn van heden tot en met 29 Juni as., op de oren waarop de Secretarie voor het publiek geopend is. Schiedam, den 14den Juni 1897. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. Thans een laatste woord aan de kiezers in ons district. Het kan kort zijn. De kiezers weten, waar het om gaat. Zullen de clericale partijen gedurende de vier eerstvolgende jaren ons vaderland regeeren? Zullen de broodprijzen duurder worden door het heffen van graanrechten, die zeer stellig Roman door Jonas Lie. 15) De tochtramen waren heden weggenomen, maar de tapijten "waren op het verlangen van mevrouw Stephanie nog blijven liggen en in het zonnelicht dat over den vloer speelde, zag men duidelijk de stofjes op en neer dansen. Gunnar kwam thuis om koffie te drinken. 'Zeg eens, Stephanie, heb je wel gemerkt, dat ist buiten heeihjk weer is vandaag?" vroeg hij toen hij zich bediende. »Ik veibeeld me eigenlijk dat voor zoo'n stads kind als jij, het eigenlijk geen ïzomer" is, vóór ja het ssaison" kunt noemen. Maar ik, zie je ik heb bij alle drukte van morgen niets gedaan, dan naar de blauwe lucht gekeken." «Ik zou graag eene wandeling maken, Gunnar verklaarde mevrou v Stephanie, »a!s ik maar een voorjaarsmantel had; men dient er toch op straat behoorlijk uit te zien." 'Op straat, zeker toiletten enz. Men kan op yo'oveel manieren met het voorjaar ingenomen zijn. Ik voor mij kan vandaag aan niets anders denken, dan aan het land en het landhuisjeWat zou 18 ar van denken, Stephanie, als wij er morgen eens heengingen Ik neem er dan maar eens een dag ?an. Kijk die vruchtboomen eens en zie die struiken al eens." i 'Een beelen dag naar buiten gaan, juist nu wij het zoo druk hebben, Gunnar door de clericale partijen, zoo zij daartoe kans zien, zullen worden gedecreteerd •..uilen de zoo noodige hervormingen van ons burgerlijk recht, onze onteigenings- en arbeids wetgeving nog langer uitblijven? Zal de vrede op het onderwijsgebied worden verstoord Met sja' 1 eanlwoordt gij die vragen door te stemmen op graaf Van Limburg Stirum. Met nneen", zoo gij stemt op Algemeen overzicht. Schiedam, 14 Juni '97. Aanslag op den President der Fransche Republiek. Uit het hedenmorgen door ons uitgespreid bulletin is velen onzer lezers reeds een en ander hekend over den aanslag op den president der Fransche Republiek. Toen president Faure gistermiddag te ruim half di ie naar de wedrennen te Longchamp reed, werd dicht bij liet restaurant van den Water val een luide knal gehooid. De paarden stei gerden. Een paniek ontstond onder de menigte, schoon niemand getroffen was, en het gerucht verspreidde zich, dat uit een naburig boschje een revolverschot was gelost op den president. De menigte snelde naar het boschje en greep daar een man, die met moeite uit de handen van het volk werd gered door de politie, die hem gevangen nam. Het bleek een jonge man van ongeveer 25 jaren te zijn. Op hem werden wapenen gevon den, doch uit het gevolgde onderzoek is zqn schuld niet gebleken. Later hebbeu nog een tweetal arrestaties plaats gevonden, maar de drie gearresteerden, de twee gebroeders Gallet, zonder beroep, te Levaillois woonachtig, en zekere Lauviu, zadel maker te Gentilly, zijn allen omstreeks midder nacht, na een laatst verhoor door den procureur- generaal Athalin, vrijgelaten. Men meent evenwel, dat de aanslag vooraf is beraamd. Op de plaats der ontploffing vond men een looden buis, blijkbaar gediend hebbende als bom, verder een voor piesident Faure belee- digend pamflet, een pistool, waaropïDood aan Fdlix Faure", en een kleine dolk, eveneens met bedreigingen er op gegraveerd. President Faure is na den aanslag doorge reden naar de wedrennen, waar de menigte hem geestdriftige ovaties bracht, Faure was blijkbaar, evenals zijn echtgenoote en zijn dochter, zeer ontroerd, De ministers, voor zoover te Parijs aanwezig, ïJe zult het warm en gezellig hebben," voegde hij haar toe, ivuur in de kachel, plaids on wat dies meer z»jen wij nemen wat goeds mee, bijvoorbeeld zoete muskaat, waar je zoo dol op bent. Terna en Christien kunnen meegaan en je helpen in den tuin en in den kolder ora naar de bloem potten te zien. Ik neem een rijtuiggeloof mij, het zal je goed doen. Jij hebt wel eens wat rust en afleiding noodig, Fanny." Er was iets gespannens in zijn blik, iets zeer onrustigs. »Nu, goed dan", zeide zij nu, »als je er dan zoo op staal, dan laat ik mij meetronen. All- bessen- en frambozen-marmelade hebben wij, zoo veel ik weet, nog over van het inmaken in dezen heifst buiten en wij kunnen boterhammen en alles wat or v.rder noodig is, medenemen.' Afgepraat dan, Stephanie 1 morgenochtend om negen uur gaan we. Ik reken altijd een nieuwe aera van het jaar, van den dag af, dien ik daar buiten op Sollid begin van het oogenblik, dat ik den huissleutel voor den zomer in mijn zaksteek, tot ik hem weer voor den winter in de kast leg De arts liep vlug heen en weer en ging af en toe naast zijne vrouw op de sofa zitten en groot vader zag de oogen van zijn zoon door een nieuwen lichtgloed als verlevendigd. nEen heerlijk zonnetje, zooals jij dat graag hebt, Stephanie, en waarom je als oen poes spint. Dan krijg je weer een gezonde kleur, dan gaat de winteibleekheid er gelukkig weer wat af." Vind je, dat ik bleek ben?" vroeg ze hem aan ziende. i, Wel een beetje", zei hij en hij streek haar over haar wang. sJe mocht er wel wat beter uitzien." hebben zich gehaast den President der Repu bliek hunne gelukwenschen te komen aanbie den, daarin gevolgd door het coi ps diplomatique en andere hooggeplaatste personen. Ook op den terugrit naar het Elysée was de president het voorwerp van herhaalde en warme toejuichingen. Het is met de eerste maal, dat op den heer Faure een aanslag wordt gepleegd. Men zal zich herinneien, dat in het voiige jaar, bij gelegenheid der legerievue op 14 Juli, zekere Franpois e?n revolverschot loste op liet Hoofd van den Ftanschen Staat. Die aanslag, welke eveneens mislukte, vond slechts op korten afstand plaats van de plek, waar gisteren de bom ontplofte. Te Biv.o;,el is gisteren een indrukwekkende betooging gehouden voor den persoonlijken dienstplicht. Duizenden manifestanten en tal van vereeni- gingen waren uit het geheele land te zamen gekomen. Door een delegatie van oud-generaals werd den Koning een petitie overhandigd. Het antwoord van Z, M. hierop luidde: »De veiligheid en de eventueele verdediging van het land gaan mij te zeer ter harte om niet den persoonlijken dienstplicht te wenschen. Het volk mag zich niet onttrekken aan de regeling derverdediging, wanneer het niet wil overgeleverd zijn aan het toeval der gebeui tenissenwe hebben zoowel nationale als internationale verplichtin gen en onze militaire instellingen moeten zich richten naar die van de ons omringende landen, die een overwegenden invloed op het lot van Europa oefenen. Wanneer in het oogenblik van gevaar ons leger samengesteld was uit mannen, die minder gehard zijn in den dienst, dan die van de andere landen, dan zou het geen ander vooruitzicht hebben, dan zich nutte loos op te offeren. Wegens de mindere getal sterkte moeten wij des te meer ons toeleggen op de krijgskunde. Ik ben nooit te kort geschoten in mijn plicht, de natie te waarschuwen. Zij zal zelve over haar toekomst beslissen." Nog voortdurend verdiepen de verschillende bladen zich in tal van gissingen over de voor waarden, die de mogendheden zullen goed vinden, vast te stellen. De Daily Chronicle meent thans weder te weten, dat de mogendheden Turkije zullen voorstellen zich tevreden te stellen met de volgende voorwaarden lo. Turkije kiijgt 1.600.000 Turksche pon den en den oogst van Thessalië; 2o, Na het binnenhalen van den oogst wordt Thessalië ontruimd 3o. De strategische wijziging der grenzen zal vastgesteld wordeu door een te benoemen commissie, aan wier beslissing Turkije en Griekenland zich bq voorbaat onderwerpen. Hij schudde het hoofd en lachte. sMaar het staat je niet kwaad." Stephanie lachte, alsof zij met een strootje werd gekitteld. Een rijtuig hield stil voor de deur. Mevrouw Stephanie rees op uit haar half lig- hende houding en schikte gauw de tafel wat in orde. De deur der kamer ging open en Wingaard trad binnen met ftissehe bloemen in de hand. sMijn eerste lenteoffer voor dit huis", zeide hij groetend en wierp de bloemen op tafel. sik ben werkelijk moe van den heeten zonne schijn, zoodat ik hier in de schaduw van de gor dijnen wat ga zitten". Hij nam plaats op een stoel. ilïeerhjk die bloemen, en nu al", zei Stephanie bewonderend. sik heb ze geplukt op de duinen bij Auszen- haffen en ik heb juist den China-vaarder van onze firma in zee zien steken. Een prachtig gezicht, die zwellende zeilen. Natuurlijk gaat zoo'n schip niet weg zonder feestelijkheden. U begrijpt wie er bij te pas moest komen. Ik moest natuurlijk op het orgel in de kajuit spelen." »Dat zijn dure dingetjes", viel grootvader in. sJa, de assurantie-maatschappijen hebben het er niet op voorzien; maar dat zijn mijn zaken niet." Wingaard wipte met zijn voet, als schoof hij alle zaken van zich af en riep uit ïlk zou een rijtuig willen nemen en ging direct weg zoo maar een idee en ik ging morgen nog met de stoomboot naar de hoofdstad om het laatste concert van de muzikale vereeniging van dit jaar bij te wonen ik heb nooit een Poolsche vioolvirtuoos gehoord, die zal daar solo spelen. En wat dunkt u daarvan, mevrouw Gruntb, zoudt u Voor Griekenland in de eerste plaats is het te hopen, dat er spoedig een einde moge komen aan den tegenwooidigen zwevenden toestand. Dit spiingt te meer in het oog, maar aan de Standard wordt bericht, dat de mogend heden aan Turkije hebben vergund, voor eiken dag van af de staking der vijandelijkheden tot aan het sluiten van den vrede, 7000 Turk sche ponden te berekenen voor onderhoud zijner troepen. Over de houding dier troepen in Thessalië komen uit Athene weer alarmeerende berichten. Blieven uit Volo deelen n. 1. mede, dat Tuiksche soldaten den oogst beginnen binnen te halen. Aan het rooven en plunderen komt geen einde. Personen, die van Larissa naar Volo reisden, vonden op den weg eenige lijken van jonge vrouwen. Te Domoko moeten de Turken altijd volgens de niet onverdachte Atheensche be richten lijken, die zij vonden, op afschuwelijke wijze geschonden hebben. Vooral is dit geschied met die van twee Gaubaldianen, die zij totaal ontkleed en op allerlei wijze beleedigd hebben. De Tuiksche soldaten houden nl. de Garibaldi- anen voor Engelsehen. Eveneens uit Athene komt het bericht, dat de gouverneur van Volo een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat zoo onroerende als roerende goederen van hen, die Thessalie verlaten hebben, ten voordeele van het Turksche rijk zullen worden geconfisqueerd, indien de eigenaars met hun huisgezinnen niet binnen veertien dagen zijn teruggekeerd. De oud-minister Delyannis is in de straten van Athene aangehouden en met verwijten overladen, dat hij Griekenland in't verderf had gestort. Men had reeds het gerucht verspreid, dat er een aanslag op hem gepleegd, ja zelfs dat hij vermoord wasmaar het heeft zich bepaald tot verwijten en beschuldigingen. Vermelding verdient nog hetgeen de corres pondent der Daily Chronicle te Weenen meent te weten. Volgens hom zouden n.l. de mogendheden besloten hebben de Turksche troepen van Kreta te doen verwijderen; dit zou langzamerhand geschieden. Gemengde fflcdcdeclingen. De Fransche Kamer is Zaterdag voortgegaan met de discussie over de interpellatie-Basly over de werkstaking in de Grande-Combe, die in de voorlaatste zitting werd onderbroken door het incident-Gérault-Ricard. De Kamer nam met 306 tegen 195 stemmen aan de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering zich had vereenigd. De Fransche oud-minister Baihaut, veroor deeld in de Panama-zaak, heeft zijn straftijd voltooid en de gevangenis verlaten. geen lust hebben mee te gaan op uitnoodi- ging van den ondergeteekende Het schip vertrekt morgenmiddag om drie uur overmorgen con cert en Vrijdag zijn we weer op tijd thuis." Er gleed een zenuwachtige siddering over het gelaat van den militairen arts, terwijl hij naar de tafel liep om zijn leeg koffiekopje weg te zet ten. »Ja, u kent zoo de omstandigheden niet, Win gaard," zei mevrouw Stephanie beslist. is mis schien klaar voor de reis, maar. iNu, wat is er dan in den weg, mevrouw Grunth, men houdt zich hier in huis toch niet met de kinderwagentjes bezig?" zei hij plagend. Stephanie lachte wat verlegen. ïOch, die vrouwen hebben ook altijd wat", ging hij voort. iKieeien, die men moet kiezen, koffers die men pakken moet." sGold het alleen kiezen en pakken 1" lispelde zij. ïlk ben het op dat punt met Wingaard eens" viel de arts wat dof in, »wat zouden die kleine bezwaren, als men de hoofdzaak wil, Stephanie Je hebt geen voorjaarsmantol, zeg je. Wel, koop er dan een in Christiania, daar kan je heel wat anders krijgen dan hier. 't Zou ook wat, als er zoo iets voor je is in 't zicht!" ïDat je ons nu weer zoo onverwachts met zoo iets aan boord komt, Wingaard ik was juist a! blij, dat wij morgen eens naar buiten zouden gaan planten en zaaien op Sollid muscaat diinken en huiselijke genoegens smaken." iJa, voor die idylle leg ik het natuurlijk af," verklaarde Wingaard. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1