VLAARMNGEN. Kunst on Wetenschap. Kerk en School. SPOE T. Heine n g'tl Nie u ws. 1' xdelijk INGEZONDEN. Laatste Nieuws. V i s s c h e r ij. Heden werd een zeer eigenaardige reclame gemaakt voor de candidatuur van Mr. Tak van Poortvliet. In verband met het vraagstuk van protectie of vrijhandel, was door een bakker een groote bakkerswagen geheel bedekt met biljetten, waar op gedrukt stond Huismoeders »Duurder brood" door belasting Wilt ge voorzeker niet. Daarom, laat uwe mannen stemmen op Mr. Tak van Poortvliet. Bijna viel weder een treurig gevolg van het onvoorzichtig spelen van kinderen te vermelden. De 8-jatige Aton Heinsbroek geraakte heden middag bij het spelen in de Lange Haven. P. H, Kies, brandersknecht, wonende Boter- stiat 51, sprong den drenkeling, die reeds aan het zinken was, na, en dook verscheidene malen, zonder dat het hem nochtans mocht gelukken den knaap te vinden. Eindelijk wist de stadswerkman H. Pijpers met een dreg den jongen op het droge te halen, en bracht men het schijnbaar doode ventje naar de woning van dokter Elzevier Dom, die evenwel niet thuis bleek te zijn. Aan de onvermoeide pozingen van Jan Werf man, den brugwachter J. Lourens en den stads werker Schilperoord mocht het gelukken door wrijven de vliedende levensgeesten terug te roepen. Aan de hand zijner ouders, die inmiddels ontboden waren, keerde de knaap daarop naar de ouderlijke woning, Bolerstraat 40, terug. Uit de woning van heer A. L. Ritman aan de Hoogstraat, drong Zaterdagavond omstreeks 7 uur een sterke brandlucht naar buiten, waarom de heer J. Ritman gewaarschuwd werd, die een smid ontbood om zich toegang te verschaffen tot de afgesloten woning. Voordat deze echter ter plaatse was, bad W. Kaltner zich reeds toe gang met behulp van een trap door bet raam verschaft en kwam deze tot de ontdekking dat een scherm voor het theelichtje vuur had gevat. Het brandende voorwerp was spoedig gedoofd en verder onheil dus voorkomen. Zaterdagavond te ongeveer kwart vóór achten werd zekere Rijke, tenvij! hij nabij de Koemarkt stond, door eeu toeval getroffen. Eenige omstanders hebben hem daarop rnet koud water bijgeholpen, waarna hij onder toe zicht van een politieagent naar zijn woning aan den Rotterdamschen dijk werd gebracht. Hedenmiddag bad Willem van der Kruit, wonende Bakkershaven 43, werkzaam op de stoombranderij van Gebr. Meijer aan de Wil lemskade, bet ongeluk bij het schoonmaken van de beslagbakken tusschen twee dier bakken te vallen. De man heeft door den val vermoedelijk eenige ribben gebroken en is per rijtuig naar zijn woning overgebracht, waar dokter D. Ris hem onder behandeling heeft genomen. Correspondentie. De heer P. S., alhier. Kan niet geplaatst worden als ingezonden stuk. Is eene adver tentie. Door B. en VV. is vergunning verleend aan A. Hoogendijk Jz directeur der Doggermaat- schappij, tot oprichting van een teerstoof aan de Bieeksliaat Wijk G nr. 229a. Dit jaar treden hier voor den gemeenteraad af de hoeren K, S. van der Brugge, A. II. C. M. J. IJzennans, Paulus Kikkert, A. W. Schip- pers en L. van Dam. De stemming daarvoor heeft plaats 13 Juli, teiwijl de candidaten moeten worden opgege ven op Dinsdag 29 Juni. De formulieren hier voor moeten door minstens 39 kiezers onder- teekend zijn. Zooals men weet wordt orize gemeente voor die verkiezingen ook in 2 distiic- ten verdeeld. Vrijdag is alhier door den generaal-majoor De Gieve inspectie gehouden over de miliciens- verlofgangers van diverse lichtingen, waarbij bleek dat hunne équipement-stukken alle in orde waren, en dat de manschappen zich stipt orde lijk hebben gedragen, zoodat van wanordelijk heden welke vroeger bij dergelijke gelegenheid wel plaats hadden, nu niet het minst te be speuren was. Aan de gisteren met begunstiging van prachtig weer gehouden wielerwedstrijden te Baarn riam onze stadgenoot, de heer Van der Knoop, deel in twee nummers. In nummer II, wedstrijd over 1000 meters met voorgift voor beroepsiijders, handhaafde de heer Van der Knoop zijn uitriemenden naam, door als eerste aan te komen. Zijn tijd was 1 min. 37Vs sec. In het 4de nummer, wedstrijd met gang makers over 10 K.M. voor beroeprijders, was de beer Van der Knoop minder gelukkig. De gangmaking liet in dit nummer veel te wen- schen over, en het moet vooral hieraan geweten worden, dat onze stadgenoot zich met de derde plaats moest vergenoegen. Kees Witteveen, die goed gepaced werd door een quadruplet en een triplet, was eerstaan- komende in 13 min. 35J/s sec, Vrouwes was tvyeede; bijna gelijktijdig met hem passeerde V an der Knoop als derde do eindstreep. Zijn tijd was 13 min. 5DS sec. Op Vrijdag 18 Juni a.s. zal alhier worden gehouden de collecte ten behoeve van de ge kwetste en verminkte militairen in Nederland- schen dienst in Europa of Oost-Iruüë veroor zaakt. Hedenmorgen ongeveer 7 uur liep een zes- jaug jongetje op de Hoogstraat achter een wagen. Zich loslatende, wilde hij de straat ovei steken, toen juist een andeie wagen van de tegenovergestelde zijde kwam aanrijden dien lnj niet zag en waardoor hij omver werd gereden. De kuiper J. Koster, juist daar ter plaatse, had het geluk, het ventje, dat op den grend onder het paard lag, uit zijn beuarden toestand te redden. Hoewel geheel bewusteloos, kwam hij toch langzaam bij en werd door een paar omstanders naar de ouderlijke woning gebracht. De voerman had er totaal geen schuld aan. BURGERLIJKE STAND, Geboren: 12 Juni. Cornelia Egbertha, dochter van L. Kuipers en van W. Schelhaas, Oallenburgstraat. 13. Jan, zoon van P. van Keulen en van II. van Oeveren, Paterstraat. Keeltje, dochter van M. J. van Rossen en M. Broek, Gedempte Waal. De Duitsche keizer geeft binnenkort een groote muzieksoirée, waar alio geuoodigdcu in costumes uit de vorige eeuw zullen verschijnen, de hoeren in de uniformen der regimenten van 1797, de dames in empire-drachten. IIooger Onderwijs. Aan prof. Engelmann te Utrecht is een professo raat aangeboden aan de Berlijnsche Universiteit. Amsterdam. Door de geneeskundige staatscom missie zijn bevorderd tot arts: mej. C. C. de Lange geb. te Alkmaar en de heer If. J. Ament geb. te Jonre, cn toegelaten voor het 1ste gedeelte de hoeren E. H. Piebenga, P. Romijn en J. C. Ileukcs. Aan de universiteit van Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het 2e deel eand.-exameu theologie door de heeren J. Kuiper, K. Vos cn G. Waste, en hei candidaats-examen klass, letteren door don heer P. A. Sipkema, cum laude. Bevorderd tot doctor in do geneeskunde op proef schrift „Intermittecrende Leverkoorts"' (Fièvrc in- termittente hepatkiue) CharcotH. A. Steeman, arts te Beteringen te Breda, geboren te Mcppel; candi daats-examen in de geneeskunde J. Pool, P. Geelcn, L. D. Ornsteintweede natuurkundig examen M. dc Ilartogk; candidaats-examen in de godgeleerdheid 2de gedeelte F. W. W. Braak (aim laude). Leiden. Doctoraal examen rechtswetenschap D. CL .7. van Streijen, en het candidaats-examen Nederland- scho letteren Jan Pot. Candidaats-examen rechten H. A. Pet cn F. C. Kochvoorbereidend-examen godgeleerdheid J. Rauwscandidaats-examen godgeleerdheid lc ge deelte H. A. Gerretsen ou 2e gedeelte W. F. Smits tweede natuurkundig-examen .7. W. L. Dietz. Utrecht. Tkcor. Geueesk. ex. 1, J. G. Fiseher cn B. W. F. Dagloosprop ex. theologie, II. H. Schip per en L. van Mastrigt. Lagek Onderwijs. Do drie-en-zestigste vergadering van de geweste lijke verccniging Zuid-Holland van het Nederlaudsch Onderwijzersgenootschap werd Zaterdag tc 's-Gra- venzande gehouden, onder voorzitterschap van den hoer O. W. Valken, van 's-Gravenllage. Bij de opening der vergadering bleken 16 afdee- lingcn tegenwoordig te zijn, uitbrengende met het gewestelijk bestuur te zameu 91 stemmen. Het verslag van den toestand cn de werkzaam- hedon der gewestelijke vereenigiug over het jaar 1896, waarvan reeds een kort overzicht in dit blad is medegedeeld, wordt na enkele opmerkingen voor kennisgeving aangenomen. De rekening en verantwoording over '96, bedra gende in ontvangst f 351.70, in uitgaaf f268.11, sluitende met een saldo van f 84.59, wordt na onder- zoek goedgekeurd. Het voorstel van hot bestuur, om volgens art. 17 van het gewestelijk reglement aan de gewestelijke commissie voor het ondersteuningsfonds voor 1898 toe te staan een bijdrage van f50, cn bovendien het tekort ad fló over 1895 en 1896 te dokken, wordt mee algcnicene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van den beschrijvingsbrief voor de algeineene vergadering van 1897 te Kampen, wordt een voorstel van de nfdceling Schiedam, om den afgevaardigden naar die vergadering een impe ratief mandaat te geven, in zake het al of niet voortbestaan van de gewestelijke vercenigingen van het N. 0. G., verworpen met 47 stemmen tegen 42. Tot afgevaardigden ter algemcene vergadering wor den benoemd dc heeren C. W. Valken te 's-Gravcn- hage en R. J. Kortmulder tc Rotterdem. Als plaats, waar in 1898 de gewestelijke verga dering zal worden gehouden, wordt aangewezen Alfea a. d. Rijn. Tot leden in het gewestelijk bestuur, ter ver vanging van dc hoeren II. J. W. Ruber van Gouda cn II J. Ilijman van Rotterdam, worden benoemd do heeren J. 'van der Schenk te Bodegraven, en Nic. Bcye te Gorincbem. Na dc pauze is aan het woord de heer G. J. Ligt- hnrt van 's-Gravcnhagc, ter inleiding van het onder werp „Het onderwijs in de naamvallen verdwijnc van do lagere school." De inleiding van den hoer Ligthart heeft een lang durige beraadslaging tengevolge, waaraan deelnemen de heeren Gedckiug, 'Schreuder, Landsman, De Ridder, Prins en de voorzitter, die met het oog op het ver gevorderde uur het vraagpunt onbeslist liet. Het aangekondigde onderwerp, iets over school reizen, door den heer R. J. Kortmulder van Rot terdam, werd tot de volgende vergadering aange bonden. De vergadering, die ook bijgewoond werd door den inspecteur van do tweede inspectie, den heer J. 0. Fabius, werd hierna gesloten. Voor en in de pauze had een expositie plaats van een uitgebreide collectie leermiddelen. Na afloop der vergadering bood de afdeeling Westland den bezoekers een rijtoer aan door het Westlaud, vooral om dc eigenaardige Wcstland.-chc vruchtenteelt te bezichtigen. Daarna gemeenschappelijke maaltijd in _de Spaan- sche vloot"'. Naar wij vernemen, wordt tc Rotterdam een ver ordening op het wielrijdcn voorbereid. In het Crystal Palace heeft onze landgenoot Cor- dang medegedongen in den 21-uurs wedstrijd. Al dadelijk nam Cordaug de leiding, maar gedu rende 4 uur werd die hem sterk betwW door Lewis. Tegen het eind van het 9e uur rijden viel, Gordang en moest Jen strijd opgeven. Niettemin zijn alle records van af 181 K.M. tot 358 K.M. door Cordang geslagen. De afstanden, door hem afgelegd, waren: le uur 45 K.M. 940 ML; 2e uur 87 K.M. 899 M.; 3e uur 128 K.M. 921 M.,- 4e uur 174 K.M. 864 M.5e uur 213 K.M 188 M.; 6e uur 254 K.M. 783 M.; 7e uur 294 K.M.; 8euur 333 KLM.; 9e uur 358 K.M. Volgens de locale üladen zal Donderdag e.k. te Breda liet borstbeeld van den generaal-majoor Van Ham plechtig in den gevel van zijn ge- booi tehuis worden geplaatst, dat heeft moeite gekost I Prettige huurder. Een huisheer bezocht zijn huurder, ten einde een hangend geschil in der minne bij te leggen. Binnen zijnde, werd hem door deze. onder be dreiging, een stuk ter teekeniug aangeboden. Uit vrees van mishandeling teekende de ei genaar, doch gaf later van het feit kennis aan de marechaussee, die, na onderzoek afpersing constateerde en den huurder naar liet huis van bewaring deed verhuizen. Vergiftiging. Vrijdag-morgen omstreeks half tien werd dooi' een dorps«chipper op de werf aan de Gaard.- hrug te Utrecht, een kist met geest van zout afgeladen en eenige oogcnblikken onbeheerd gelaten. Een voorbijkomende jongen, Evert Bos uit Lopik, greep een dier fles«chen en nam daaruit een teug. Het gevolg laat zicli denken. Daar hij direct bewusteloos neerstortte werd hij bij de fnina Lobry en Porton binnengebracht en hem aldaar de eerste geneeskundige hulp toe gediend. Het gelukte hem hij te brengen, waarop men hem per rijtuig naar het ziekenhuis trans poneerde. Toen het L'lr. Dghl., waai aan wij dit be licht ontleenen, werd nfgediukt, was de patient aan de beterende hand. Aanvaring. Loodskottei' No. 9, schipper v. d. Ilam, is hedennacht door een onbekend gebleven stoom schip in het EngeL-'ch kanaal overstoornd ge wenden. Het volk werd gered Volgens telegram van Lloyds is de loods kottei' door liet Eng. ss. Dee aangevaren en gezonken. Van schade aan het ss. is niets be kend. Ontsporing Een ernstig spoorwegongeluk is Zaterdag bij het station Welshampton in Wales gebeurd. Een plei/iertrein die van Barmouth naar Oldiiarn teiugkeerde, ontspoorde hoe weet men niet. De waggons werden omvergeworpen en vei beijzeld. Veertien reizigers zijn gedood; twintig gewond, waaronder velen zeer ernstig. (Mijnramp. Alweder is in Gioot-Britannié een ernstig mijnongeluk gebeurd. In een mijn van de Garlh Merthyr-maatscliappij in Glamorganshire stoitte een kooi met tien mijnwerkers in een diepte van 3G0 voet. De ongelukkigen zijn te pletter gevallen. De oorzaak der ramp is onbekend. Men ivardl beleefd verzocht de mpy steeds slechts aan mie zijde tc beschrijven. De aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer. Onder bovenstaand oprsckrift, Mijnheer de Redac teur, komt in No. 9313 van mv Blad een warme aanbeveling voor van den candidant der liberalen. Wie zou daar iets op tegen kunnen hebber.? Als wij vóór iemand zijn, dan is liet niet meer dan kranige plicht om hem te verdedigen en zoo mogelijk cenc overwinning te bezorgen. Wie dat niet doet is een sukkel of een doeniet. Dan, en u zal hot mij toestemmen, terwijl wij onze politieke vrienden hemelhoog verheffen, mogen wij den tegenstander niet niet een stuk of wat on waarheden afmaken. Dat staat niet. Een kwinkslag kan wei aardig zijn, als 't maar geen kaakslag is voor ecu ander. net wil mij echter voorkomen dat dit in genoemd artikel wol wat veel uit hot oog verloren is. Ik heb er niets op tegen dat u veel goeds zegt van den heer Tak van Poortvliet, ik wilde wel dat u zelfs van hom getuigen kon dat hij een man is die zijn Kerk, zijn Bijbel en zijn Zondag liefheeft. Ik heb veel op met goede, nog meer met beste en het incest niet vrome menschen. Maar ter zake. In bedoeld artikel staat geschreven dat de heer Van Limburg Stirum, gedurende do drie jaren dat hij nu zitting heeft als Kamerlid, nagenoeg nooit nog zich heeft doen hooren. Een enkele maal, zoo heet het verder, deed hij eenige vragen. Noen maar, mijnheer do Eedacteur, dat is kras 1 Durft u het welsprekend woord van den heer v. S., gesproken in zake de koffiecultuur, eenige vragen noemen? Waren dat slechts vragen, als Z.H.G. met klem van woorden opkomt tegen de exploitatie van den inlander, die immers ook recht heeft op een „mensclnv aardig" bestaan'? Ik zou willen vragen, heeft u dat tier mannenwoord wel gelezen of ligt het staalshkul niet op uw bureau? Maar daar is meer. Verder, zoo schrijft u, stemde liij (v. L. S.) tegen alle voorstellen van liberale zijde. Ik antwoord Graaf van Limburg Stirum stemde vóór dc wetten van het liberaal ministerie, van Hou ten. En ik voeg hierbij, maar wat doet het cr toe, welke partij iets voorstelt Als het voorgestelde goed is, dan moet men er vóór zijn, al komt het van den tegenstander. Verder lees ik: hij stemde tegen alle hervorming ademeude maatregelen maar ik vraag: welke? Verder lees ik.- hij stemde tegen allo amende menten op het kicsrceht-ontwerp-Van Houten ik antwoord: maar dat hebben ook liberaicn gedaan. Verder lees ik hij stemde tegen het voorstel om de haardsteden uit do personcele belasting te doen verdrijven ik wijs er op, dat deden ook liberalen. Sla het maar eens na! Verder lees ik: hij stemde vóór dc uitgave van negen milliocn voor nieuwe geweren maar dat deed ook de heer Crcmsr, geestverwant van den heer Tak van Poortvliet. Dus genoeg. 'kZal het toestemmen, dat men zoo niet met een tegenstander mag handelen. Het schijnt hier echter te Schiedam wei gebruikelijk, om de zaak op die wijze aan te pakken. In een strooibiljet van „Neder land en Oranje" vond ik ook zulk een onware be strijding van onzen candidaat. Het is waar, wanneer men zoo handelt, n.I. op don eigen candidaat al het gcwenschtc licht laat vallen, en op die van een an dere partij een vaiseh schijnsel, dan krijgt men groote strooibiljetten en lange leadingsartikeleu, maar loopt ook gevaar, dat een ander zegt: och ja, het blijft nog maar altijd waar, dat Kederijk en Zinledig twee gezellen zijn, die veel samengaan. Mijnheer do Redacteur, ik zal door dit schrijven geen liberaal bewegen zijn candidaat in de steek te lateu. Dat was ook het doel van mijn schrijven niet. Onze leuze iswaarheid boven allesOnze keuze staat vast. Maar laten wij ailcn eerlijk strijden, dan kunnen wij na den slag elkaar vriendelijk blijven aankijken. U dankzeggende voor de bewezen gastvrijheid in uw veelgelezen blad, M. d. R., Uw Dw. J. ScniiuvEB. Het doet ons leed, dat, waar dc verkiezingsstrijd hier ter stede ditmaal van do verschillende zijden waardig werd gevoerd, het juist de heer J. Schrijver is, die ineeut een min aaugcnameu toon te moeten aanslaan. Of vindt hij het geen insinuatie waar hij een icn- dingartikel bespreekt, daarop to laten volgen zijn constateeren van het samengaan van rederijk en zinledigi Wat de zaak zelve betreft, de inzender zal van ons hij dc overstelpendo drukte in deze dagen thans geen weerlegging van punt tot punt verlangen. Daartoe vinden wij in een «paar uren geen vol doende gelegenheid, doch wij verzekeren hem, dat die weerlegging niet zal uitblijven en wij zeggen Item die, mocht er eenc herstemming komen, al zeer spoedig toe. terwijl wij ons aanbevolen houden voor des heeren .Schrijver'» repliek. .Slechts één ding, maar iets van groot gewicht, willen wij hier nogmaals opmerken, dat dc heer v. L. S. stemde tegen de afschaffing der haardsteden, en aldus bij uitstek ondemocratisch handelde. Of hij hierbij ook liberalen aan zijne zijde vond, doet er niets toe. Niet Kastcrt en dcrgclijken heve len wij aan, maar Tak van Poortvliet. Dit als teekenend voorbeeld van des heeren v. L. S's. hervormingsgezindheid. En thans nog iets. Belangstellend vraagt dc heer S. of op ons bureau wel oen Staatsblad is. Zeer stellig beschikken wij daarover. Maar put de heer S. zijn leering uit het Staatsblad, als hij omtrent redevoeringen van volksvertegenwoordigers wil inge licht zijn Wij niet wij slaan er do Handelingen op na. Zou nu de onderstelling ook te gewaagd zijn, dat de heer S. noch dtanihdingen noch Staatsblad leent, en is zijn vermaanwoord, dit zoo zijnde, niet wat erg ridicuul? Ran. Sell. C. Aanslag op president Faure. Meer en meer wordt liet vermoeden bevestigd, dat men met een anarchistische!! aanslag heeft te doen. De bom bestond uit een 15 c.M. lange buis, 2 c.M. dik en met een door-mede van 10 c.M., sterk gelijkende op een gasbuis, en samenge steld uit zink en lood. De dader van den aanslag beeft de bom uit een boschje over de hoofden der menigte heen geworpen. De man noemde zich Eugène Gallethij werd terstond door den prelect van politie Lépine in verhoor genomen. Onmiddellijk daarna heeft men huiszoeking gedaan in zijn woning. Grootvorst Sergius van Rusland, die op het terrein van de wedrennen tegenwoordig was, is terstond naar de tribune van den president gegaan en beeft den heer Faure warm geluk- gewerRcht, De Turksche regeering heefL~I.30.000 Mau ser-geweer besteld. De oude geweren gaan naar de troepen in Arable en aan de Perzische grens. De Nordd. Alg. Ztg. noemt liet onjuist, dat Von Tauseh wegens majesteitsschennis zal wor den vervolgd. In verband met de ongunstige berichten uit den Congo-staat worden alle beschikbare troepen aan de kust naar het binnenland gezonden. VLAARMNGEN, 13 Juni. Van de beugvisscherij zijn binnengekomenPA 3 AlbatrosJ. v. d. Linden, met 50 ton visch en 2 ton leng; VL 190 Koningin Wil- helminaW. v. d. Vaart, met 50 ton visch en 9 ton leng. Van Lotli alhier binnengekomen SCI! 334 Pinchers- Koning, li. v. Alewijn, met 4ton haring.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3