BINNENLAND. DE UITSLAG. ENKHUIZEN. Gekozen J. Zijp Kzn., affcr., lib., met 3876 st. Voorts H. Raat, kath., 2710, N. Sluis Pzn., a.-r., 629, P. Nolting, rad., 98 en H. de Boer, protec., 84 st. Uitgebr. geld. st. 7049. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Het Sandhi, zegt; De kansen voor de vooruitstrevenden, die geen duurder brood maar flinke hervormingen willen, staan volstrekt niet hopeloos. Als men de stemmen, op verschillende richtingen uitgebracht nagaat, dan zal men ontwaren dat in bet overgroot getal districten waar bet spant, de tegenstanders van een clericaal bewind gezamenlijk de meerderheid hadden. Er is dns slechts aaneensluiting, opoffering van persoon lijke inzichten en van kleingeestigheden noodig, om de schaal ten gunste der groote partij van vooruit gang te doen overslaan. De ervaring, opgedaan na de verkiezing van 1888, die aan de clericaleu de meerderheid gaf inaar tot drie jaren van nagenoeg geheelen stilstand geleid heeft, moge een waarschuwing zijn voor dekiezei3, in wier hand nu de beslissing ligt. Set Vaderland schrijft: Schijnt het zeer ontmoedigend, dat tal van liberale zetels al zeer los schijnen te staan, een nader onder zoek der cijfers toont, dat de groote stemmenver- snippering meestal schuld is aan de uitkomst, en dat hij de herstemming de krachtsinspanning en de eens gezindheid bij de auti-libcraleu wel groot moeten zijn, om do zittende liberale leden ten val te brengen. Er zijn stellig districten, die zoo goed als zeker verloren zijn, bepaaldelijk Gouda, Hontenisse, Deu- tinchcm (Delft, als slechts toevallig tijdelijk liberaal, tellen wij niet mee)bij tal van andere, n.l. de Rottcrdamscke, de Amsterdainscbc en de Haagscbe districten, Alkmaar, Harlingen, Franeker, de Gro- ningscbo districten, staan de kansen op behoud van 'tgeen wij hebben gunstig; bij enkele eindelijk, n.l. Middelburg, Enschedé, Helder, Sneek, is de kans op winst niet uitgesloten. Een gunstig verschijnsel is, dat blijkbaar het pro tectionisme onder de liberalen weinig vorderingen heelt gemaakt. Waar een speciaal protectionistisch candidaat werd gesteld, kreeg hij over't geheel zeer weinig stemmen, zelfs in Friesland en Groningen, ook in Brielle en Ridderkerk (de heer Bminsma had zijn grootcn stemuiental natuurlijk aan zijn anti- clericaiisme te danken). En zelfs is het gelukt van de zittende leden deu protectionist Tijdens te doen vallen en bijna den heer Zijlma buiten do herstemming te houden. De Standaard, hot voorloopig resultaat besprekend, acht dit voor do liberalen zeker niet bemoedigend, allerminst voor de ond-liberalen. Kennelijk loopt onder de velerlei liberale fracties beweert bet blad de stroom met snelle vaart en sterke zuiging, van do oud-liberale partij naar de meer sociale groepen om. tu mr. Van Houten is bet individualistisch Libe ralisme reeds nu feitelijk op weg naar ziju graf. Evenzoo mag geconstateerd, dat het probeersel om een da capo van 1833 te leveren, zoo al geeu doodgeboren kindeke, dan toch een kindekc van uiterst zwak levcnsgestcl bleek. En wat de eigen partij aangaat, betoogt De Standaard Onzo pantsering bleek tegen de puntgrnnnten, die als „Monsterverbond", „Duurder brood", Rempla- ïcmtcnkUek", Hervormde-kerkbelagtrsrusteloos op ons werden afgevuurd, op niet onverdienstelijke wijze bestand. Reeds wonnen we een meetellend aantal zetels, en meer dan éen herstemming biedt nog schoone kans. In Sliedrccht was de uitkomst zelf verrassend. In dit district toch had het Bestuur nog ter elfder ure een aanbeveling rondgezonden voor den heer Van Herwaarden, als, zoo stond er letterlijk, „nu ook, aanbevolen door den oud-Minister A. F. de Savornin Lobman." En toch, was er in 1894 nog een spannende her stemming noodig, thans werd het geding ten gunste der anti-revolutionnairc partij reeds hij eerste stem ming beslist; en dat in een district met weinig Gereformeerden, weinig Roomscben, zoo goed als geen graanbouw, bijna uitsluitend van den zuivel en voorts van de aannemers levend. net zal dan ook zeer te bezien staan, of het „Li beralisme van allerlei gading" nog een meerderheid halen zal. Althans indien onze mannen voor de tweede cam pagne even dapper in het vuur gaan, als voor de eerste. Het Volksdagblad zegt over de socialistische partij en hare afgevaardigden „Indien niet alles tegenloopt, zullen v. d. Zwaag en Troelstra dus in de Kamer zitting krijgen. „In het geheele land, d. i. in de 30 districten van de 100, waarin de socialisten en de Arbeiderspartij met een eigen candidaat optraden, brachten zij 12,128 stemmen uit. De hoogste cijfers komen voor in het Noorden, en in Twente (Enschedé 1337 stemmen op van Kol). „Vermelding verdienen nog de cijfers in Utrecht: in elk district ongeveer evenveel 422 en 444, dus te znmen reeds 886 in een stad als Utrecht, en in heel Amsterdam slechts 1151". De Tijd ziet in den uitslag een verblijdend getui genis van de gezindheid van het Nedcrlandsche volk in al de maatschappelijke rangen en klassen, welke thans tot de stembus geroepen werden„de onmacht der partijen, die betzij maatschappelijke revolutie, hetzij godsdienstige onverdraagzaamheid in haar vaandel schreven, is op schitterende wijze aan het licht getreden". Met dat al leidt het blad uit een berekening der kansen af, dat bij de herstemming alle krachten dienen ingespannen. „Een meerderheid van niet meer dan éen of twee stemmen, een Kamer, die elk oogen- blik bij afwezigheid ook maar van een paar leden, op het doode punt komt, mag niet het doel zijn van onzen verkiezingsvcldtocht", zegt De Tijd. Set Centrum spoort de katholieken aan, de anti- rovolutionnairen tc blijven steunen „en aldus de over winning te voltooien, waarvan gisteren reeds het eerste gedeelte werd behaald". Het blad concludeert dat het liberalisme aan de vereenigde pogingen van katholieken en anti-revo- lutionnaircn onder het nieuwe kiesrecht geen weer stand kan biedendat de socialisten slechts over een geringen invloed beschikken; en dat de christ. his- toriscben niet anders dan in-den-weg-loopers zijn. De Indépendance Beige oordeelt Vast staat, dat het tegenwoordige kabinet m de minderheid geraakt iseene ministerieele crisis schijnt dan ook het eerste gevolg van het nieuwe regime te zullen zijn, dat thans op het gebied van het kiesrecht in Nederland gevolgd wordt. Verder constateert het blad, dat de minister van justitie geslagen is, en die van binnenlandsche zaken slechts in herstemming komt. {OJfideel). Uitgevallen en nieuwe leden. Van de leilen der tegenwoordige Kamer zijn er 13, die zooals de stand der verkiezingen thans is, niet weder in de nieuwe zullen ver schijnen. Daartoe behooren de heeren De Beaufort en Rutgers van Rozenburg die voor Amsterdam, Viruly Verbrugge en Plate die voor Botterdam, Arie Smit die voor Bidderkerk, en Bool die voor Leiden niet in aanmerking wenscheen te komen. Verder zijn, als nergens gekozen of in lier- stemming, uitgevallen 7 tegenwoordige leden, de heeren Kerdijk lib. AmsterdamGuyot lib. 's-GravenhageQuarles van Ufloid christ.-hist. HilversumDe Kantcr lib. (Tietjerksteradee!), Tijdens ral. Winschotenjhr. mr. W. II. de Beaufort lib. {Wijk lij Duurstedeen Van Borsele hb {Ede). Nieuw gekozen leden, die in de Kamer geen zitting hadden, zijn tot dusver alleen de zes anti-rev. de heeren De Waal Malefijt BreuJcelen jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wyck (Ettdé), Joh. Krap {'s-Har/e), S. baron van Heemstra {Hilversum), A. E van Kempen (Lei- alen) en jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck Wijk-Uj-Dvurstede). Door Tweede voordat Misbruik Yan ambtstitels. den heer Walter, candidaat voor de Kamer in het district Ilontenisse, is, de stembus geopend werd, een adres geiicht aan den ministerraad, waai in hij zich beklaagt, dat de heer A. Tukker, ontvanger der registratie en domeinen te Hulst, een strooibiljet heeft doen verspreiden ten voor- deele van de candidatuur van mr. J. G. van Deiuse in het district Hontenisse, dat door hein onderteekend werd onder bijvoeging van zijn ambtstitel. In dat adres wordt aan den ministerraad liet verzoek gedaandat deze dusdanige algemeene voorschriften voor alle takken van staatsdienst zal geven, die zullen voorkomen, dat in het vervolg bij aanbevelin gen van candidaten door ambtenaren, gebruik worde gemaakt van hun ambtstitel. Do herstemmingen. Het sCentraal-comité van anti-revolutionnaire kies vereen! gingen" heeft thans reeds zijn ge dragslijn vastgesteld met het oog op de hor stemmingen. Het adviseert lo. in alle districten, waar een candidaat in herstemming komt, die door de Centrale Kies- vereeniging gecandideerd was, dezen ook bij de herstemming met alle ten dienst staande middelen te steunen, 2o. te steunen: In het district Groningen, mr. H. L. Drucker. In het district Zwolle, den heer A. baron van Dedem, In het district Enschedé, mr. A, F. Vos de Wael. In het district Doetinchem, den heer II. A. Pauwen. In het district Utrecht II, den heer J. W Bergansius. In district Amsterdam I, dr. H. J. A. M. Schaepman. In het district Amsterdam M. Ketelaar. In het district Amsterdam Kuypers. In het district Amsterdam VII, den heer W. C. J. Passtoors. In het district Beverwijk, mr. Th. L. M. H. Borret. In het district Rotterdam I, mr. J. Th. de Visser. In het district Rotterdam III, dr. H. J. A. M. Schaepman. In het district Rotterdam V, mr. I. Maschek, In district 's-Graverihage II, den heer II A. Le Bron De Vexela. In het district Hontenisse, mr. F. J. T. M. Walter, en 3o. in de overige districten zich van aan beveling van ééne der beide candidaten te ont houden. V, den heer Th. VI, dr. P. J. H. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. II. Maronier, eme ritus-predikant bij de Remonstrantsche Broe derschap te Arnhem. De Koningin-Weduwe, Regentes, heeft den grootmeester van wijlen den Koning, J. O. E. graaf van Lynden, in buitengewone zending in hoedanigheid van buitengewoon ambassadeur der Koningin, afgevaardigd naar de Koningin van Groet-Brittanriië en Ierland, Keizerin van Indië, ter gelegenheid der plechtige viering van Hdz. 60-jarig Regeerings-jubileura. Aan den buitengewone» ambassadeur is toe gevoegd mr. W. P. graaf van Bylandt, kamer heer van Hare Majesteit de Koningin. (St.-Ct.) In den ouderdom van van 86 jaren is in Den Haag overleden de oud-zeeofficier A. D. van der Gon Netscher. Na in 1825 tot kadet bij de artillerie en genieschool te Delft te zijn benoemd en in 1828 tot adelborst le kl., werd bij in 1833 benoemd tot luitenant ter zee 2e klasse. In 1848 werd de toenmalige luitenant ter zee le klasse Van der Gon Netscher op zijn verzoek uit den dienst ontslagen, na reeds eenige jaren te voren uit hoofde van particuliere be langen op non-activiteit te zijn gesteld. Gedurende de jaren van 2 September '1873 tot 1 September 1885 was de thans overledene lid van den Hangsehen gemeenteraad. Te Gendringeu is gisteren overleden de lieer J. W. Schiimmer, oud-directeur van Ned. Mettray. De overledene was ridder van den Nederlandsche Leeuw en van den Eikenkroon. DELFT 17 Juni Door commissarissen van Stads Bank van leening is aan B. en W. voorgesteld bij wijzo van proef die Bank op te heften onder de panden die nog ingebracht worden is 70 pCt, die 's weeks beleend worden met a. w. panden die 's Maandags worden beleend cn Zaterdag weder gelost een pand van f2.50 is niet van geringe beteekeuis cn daarvoor moet 's weeks 1 cent rente worden ver goed. Mochten B. cn W. tot de opheffing niet wenschen te besluiten, wordt dan voorgesteld om de inbren ging der panden ta beperken en gecne kleinere aan te nemen dan tot een bedrag van f2.50. De verliezen kunnen thans nog uit eigen middelen worden gedekt maar aangezien het restant kapitaal slechts f0000 is en een jaarlijkschc achteruitgang van f 800 a f 1000 wordt waargenomen, zal de tijd spoedig aangebroken zijn, dat hot verlies door een gemeente-subsidie zou moeten worden aangezuiverd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw P. H. Roos, deurwaar der bij liet kantongerecht te Berhkum en bij de ar- roml -rechtbank te Leeuwarden, te Dronrijp. By Kon. Besluit is aan mr. IV. de Ridder, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewa- 1 ing, voorloopig tevens hulpstrafgevangenis te Dord recht, onder dankbetuiging voor de in die betiekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van genoemd college van regenten inr A. A. Moll, advocaat er pro cureur te Dordrecht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der reclitsgeleeidheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Komeinsche recht en zijne geschiedenis, mr. P. A Tichelaar, tijde lijk lector aan die universiteit. Bij Kon Besluit is tot gedelegeeide der Nedei- landsche flegoering bij het te Brussel, van 28 Aug. tot 2 Sept. 1897, te houden internationaal congres van architecten, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd dr. P. J. II. Cuypers, architect van 'sKijk3 Museu ingehouwen te Amsterdam. De heer John C. Oswald, bij Koninklijke besluit van C Maart 1897 No. 15 benoemd tot consul der Neder landen te Foochovv, is in die hoedanigheid door de Chmeesche Regeering erkend. Bevolking. Blijkens een opgaaf in de Std. bedroeg de bevolking der provincie Zuid-Holland op 1 Januari 1896 512,731 mannen, 549,097 vrou wen, samen '1,061,828 zielen en op 1 Januari 1897522,943 mannen, 559,735 vrouwen, samen 4,082,678 zielen. De gemeenten met een bevolking van boven de 10,000 zielen, waren de volgende: Rotter dam 286,405. Den Haag 194,530, Leiden 53,368, Dordrecht 36,687, Delft 32,021, Schiedam 26,627, Gouda 24,358, Vlaardingen 15,497, Gorinchem 11,865 en Sliedrecht 10,638. Bij Kon. Besluit is Tj. de CockBuning, bur gemeester der gemeente "Wi ld ervan k, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Sedert 18 Januari j.l. was in handen der finantieele commi-sie een voorstel van B. en W. gesteld betreffende een vernieuwingsfonds voor de waterleiding. Den 7 Maart was door ge noemde commissie rapport uitgebracht op dit voorsteldat strekte om de winst van de waterleiding op een of andere wijze te beleggen. Dit rapport adviseerde tot het aannemen door den gemeenteraad van drie punten: lo. aan 2 of 3 deskundigen door B. en W. aan te wijzen, een advies te vragen over het bedrag, dat jaarlijks de waterleiding moet ge acht worden door slyting in waarde achteruit te gaan. 2o. de in 1895 bij de waterleiding geboekte vermindering van de hoofden «terrein, gebou wen, machinerieën en buizennet" en «kapitaal rekening" te herstellen. 3o. de gelden van het vernieuwingsfonds, naarmate de exploitatie het gedoogt, te beleggen in obligatiën der gemeente Schiedam c. q. in obligatiën N. W. S. en de te kweeken rente ten bate der winst- en verliesrekening te brengen. 4o. aan de gemeente te vergoeden jaarlijks 4 rente over het door haar verschafte kapitaal. Naar aanleiding van dit rapport merken B. en W. op, dat het geen wijziging gebracht heeft in hunne denkbeelden omtrent het finan- teel beheer dier inrichting. Zij oordeelen voorts, dat zij, niet meegaande met het advies, niet mogen verzwijgen, dat de commissie door haar advies toont een wijdere strekking aan haar mandaat toe te kennen dan het naar het oor deel van B. en W. bevat, terwijl B. en W. bovendien oordeelen, dat zij zich op een terrein beweegt, buiten haar eigenlijken werkkring liggende. In verband hiermede en in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie voor de stedelijke gasfabriek en drinkwaterleiding, zeg gen B. en W. dat er voor hen geen aanleiding is om hun oorspronkelijk voorstel le wijzigen, zoodat zij dit handhaven. Sedert 1 October 1896 werd aan het St.- Jacobsgasthuis tot ultimo September'1897 eene schadeloosstelling toegekend van f 250, wegens liet gemis van huur van twee panden, die regenten van dat gesticht voornemens waren te bouwen, doch waarvan zij, op verzoek van den Raad den bouw uitstelden, opdat in dien tus«chentijd zou kunnen worden onderzocht in hoever het St.-Jacobsgasthuis ingericht kon worden voor Raadhuis. Thans zijn B. en W. tot de wetenschap ge komen, dat dergelijke inrichting te kostbaar zou komen en dat er thans bovendien minder aanleiding toe bestaat dan ooit, omdat in de bestaande behoefte aan ruimte op liet Raadhuis kan voorzien worden, door inrichting van eenige lokalen van het oude gymnasium. B. en W. adviseeren dus met regenten van het St. Jacobs- gasthuis niet in onderhandeling te ti eden over het verlengen van gemelde schadeloosstelling en hiervan aan regenten kennis te geven. Door de firma F. W. van der Eist Co. was een verzoek .tot den Raad gericht om in huur te mogen bekomen ongeveer 2000 MJ open grond aan het Oosterhavenhoofd tot opslag van hout. Toen dit adres inkwam, was deze grond nog ongeschikt om verhuurd te worden, wijl hij nog niet voldoende was opgehoogd. Thans is dit met 10(10 M1 wel het geval en kan deze dus verhuurd worden. De firma Van der Eist Co. had bij haar adres gevraagd om den grond tegen denzelfden prijs te mogen bekomen, ais waarop vroeger grond was uitgegeven aan de firma PI. J. Plant Sc Co. B. en W, meenen echter om verschillende redenen dit niet te mogen toestaan en doen in dezen geest een voorstel aan den Raad, daarbij voorstellende mede te deelen, dat door adressanten grond kan gehuurd worden, gelijk zij verlangt, tegen het tarief vastgesteld by Gemeenteblad no. 1 van 1895. Door het lid van den gemeenteraad Mr. W. H. Jansen was het denkbeeld geopperd in de gemeentelaadszitling van 6 April j.l., om niet meer gelijk tot nu toe geschiedt, ad vitam bestuui sleden van eenige hier ter stede bestaande instellingen van weldadigheid te benoemen, maar slechts voor een bepaalden tijd, b.v. 6 jaren. B. en W., hoewel in beginsel niet tegen dit idee gekant, meenen toch daarmede niet te moeten meegaan, lo. omdat de stichtingsbrieven e. d. van sommige dier stichtingen zich tegen een dergelijkc-n mcatregel verzet, en 2o. omdat, by de steeds afwisselende samenstelling van den gemeenteraad, het de vraag zou zijn, of bij tijdelijke benoeming wel steeds titularissen zouden te vinden zijn. Vooral meenen B. en W., dat dit klemt bij het St.-Jacobsgasthuis, waar ook regentessen zijn. Ten einde aan een verzoek van eenige vrou welijke geabonneerden op de gemeentelijke zwemplaats aan het Spuikanaal te voldoen, stellen B. en W. voor om op eenigen ruimeren tijd, dan tot nu toe, die zwemplaats voor vrou welijke geabonneerden te reserveeren. Naar wij vernemen wenscht de heer II. A. ■ai. Roelants niet weer in aanmerking te komen voor eerie herbenoeming bij de a.s. periodieke aftreding voor den gemeenteraad. De beweging onder de timmerlieden hier ter stede tot het verkrijgen eener betere loon regeling is zonder succes gebleven. Op het adres, door de drie vereenigingen aan de patroons gericht, is door dezen afwijzend beschikt. Onze stadgenoot de heer N. Barnouw komt voor op de voordracht voor een onderwijzer te Nieuwkoop. Door de politie te Rotterdam is aangehouden en naar hier getransporteerd de 16-jarige M. Mulder, die, zooals wij in een vroeger nummer meldden, niet terug was gekeerd naar het R.-K. Weeshuis alwaar hij als verpleegde thuis be hoorde. Hij scheen het plan te hebben gehad alleen de wereld in te gaan. Terwijl eenige met groot verlof huiswaarts keerende huzaren, van den trein komende, langs den Singel liepen, sloeg een van hen uit brood dronkenheid het naambordje stuk van J. Mui lenburg aldaar. Deze liep den dader na, die aanvankelijk onwillig bleek de aangerichte schade te vergoeden. Toen echter een politieagent in het gezicht kwam, veranderde hij van besluit en betaalde hij een gedeelte van de veroor zaakte schade. Gisterenavond omstreeks 6 uur heeft de 49- jarige Ghristiaan KSoos, wonende op het Kamp alhier, het ongeluk gehad, dat een zak graan van het schip, liggende in de Rijnhaven te Rotterdam, waarop Kloos werkzaam was, neer viel, op zijn borst terecht kwam. Ernstig gekwetst is hq naar het Ziekenhuis

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2