VLAAltDIJSGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Geme 11 g d lieuws. Laatste Nieuws. T c 1 g r a m m e n. Rechtzaken. vervoerd, waar hij nog denzelfden avond van de H.H' Sacramenten der stervenden is voorzien. Hedenmorgen was aan de vlschmarkt aange voerd een partij schol, tong, tarbot en griet de prijzen waren voor tong f Ü.53 tot f2.92K per koop, tarbot 'f 3.75 per stuk, griet van 10.65 tot f 0,85 per koop, schol van f 0.25 tot f 0.92K per koop. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 17 Juni. J. M. van der Mark, 25 jaar, en M. Bakker, 25 jaar. L. de Vries, 23 jaar, en H. van Engers, 20 jaar. Overleden: 16 Juni. Johan Hendrik van Noort, oud 4 maanden, Doelhofje. Pieter Simons, oud 78 jaar en 4 maanden, Broersveld. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal morgenavond te 7 uur vergadeien. Aan de orde is Rapport van B. en W. op het verzoek van A. van der Meijden, om vergoeding van geleden schade als aannemer van bestek I der nieuwe havenwerken. Voorstel van B. en W. tot tijdelijke voor ziening in het gebrek aan plaatsruimte op de Tussclienschool en de Bewaarschool. Rapport van de Raadscommissie ad hoe op de reclamation tegen het vastgestelde vergun ningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank. Voorstel van B. en W, tot wijziging dei- voorwaarden van uitgifte van Gemeentegrond in erfpacht aan de noordzijde van de nieuwe haven. Voorstel van de Commissie in zake de ge meenteweiken tot bepaling van een termijn van inlevering van bouwplannen behoorende bij aanvragen om gemeentegrond in erfpacht. Ontwerp-beriuit tot verhooging der getneente- begrooting, dienst 1896. Ontwerp-verordening houdende verdeeling van het kiesdistrict Vlaardmgen voor de ver kiezing van leden van den Gemeenteraad in stemdistiicten. Benoeming van de leden en plaatsvervangende ledert voor de stembureaux ter verkiezing van raadsleden. Ontwerp-besluit tot verhooging van de ge- meentebegrooting, dienst '1897. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit van 19 Mei j.l., betreffende vervreemding van gemeentegrond, enz. Rapport van B. en W, op het verzoek van de Wed. M. den Breems, om uitdieping van de Molensloot. Rapport van de Comm. i/z. Gem.-werken op het verzoek van A. van Dorssen om gemeente grond in erfpacht. Door B. en W. wordt aan den gemeenteraad voorgesteld eenige wijziging te brengen in de uitgifte van grond in erfpacht en eigendom, respectievelijk aar. de Doggermaatschappij en den lieer A. Knottenbelt. Nadere verandering van liet plan van aanleg maakt die wijziging wenschelijk. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den heer A. van Dorssen alhier in eifpacht af te staan een stuk gemeentegrond, 19 bij 25 M., aan de Emmastraat. Op dit perceel moeten gesticht worden di ie Aan het nummer voor paarden, die nog geen pi ijs hebben gewonnen op korte of lange baan, dat in den voormiddag werd verreden, namen paarden deel. De prijs werd, na een hardnekkiger! strijd tegen Jonge Joël, behaald door de zwarte merrie Ceres, eigenaar J. A. de Legster, te Pernis, bereden door B. W. Schippers. De premie weid gewonnen door den «chim- meihengst Jonge Joël, eigenaar A. de Ridder, Noorder-IJpalder, bereden door M. Ilaster. Aan de harddraverij voor paarden van zeisen klaar, in Nedeifand geboren, in den namiddag gehouden, werd door 10 paarden deelgenomen. De piijs werd gewonnen door de bruine merrie Mirïcastal Jan Steen, den Haag, be reden door A. v. d. Akker; de le premie dooi den zwarten ruin Wilhelm III, eigenaar F, C. Hemmes, Amsterdam, bereden door J. G. Matsp de 2e premie door den schim mei hengst Jonge Talor, eigenaar A. de Ridder, NoordeivlJpolder, bereden door A. Siderius. De heer T. H. Schmidt alhier treedt Zater dag a.s. op te Amsterdam met een rede over «Geheelonthouding eu Karaktervol ming." BURGERLIiKESTAND. Geboren "16 Juni. Hermanus, zoon van l. Yellekoop, wed. van H. van Bree, Westn. land. Alida, dochter van A. Hofman en M. M. Ligthait, Mar"kt. 17 Juni. Reinier Lambertus, zoon van R. L, van Bet kei en J. H, Vink, Hof laan. Petro- nella, dochter van L. Booister en J. Penning, Hoogstraat. Aafje, dochter van L. Schouten en C. Bagchus, Schied. weg. Overleden s '16 Juni. Levenloos aangegeven zoon van L. van Dorp en C. van Vliet, Zomerstraat. Taal- en letterkundig congres. Het 24o Ned. taal- en letterkundig congres te Dordrecht te houden, belooft zeer belangrijk te worden. Een aantal sprekers is reeds ingeschreven eu dage lijks ontvangt de commissie nieuwe aanvragen. Berichten van toetreding werden reeds uit vele plaatsen van Noord tot Zuid ontvangen, waaronder vele bekende namen enz., b.v. Boelc van Hensbroek. 's-Gravenhage; J. Boucliery, Antwerpen; mr. De Beaufort, Leusden; mr. Bosser, Antwerpen prof. J.ten Brink, Leiden; prof. Fredericii, Gent; prof. Fnbius, Amsterdam; dr. J. H. Gunning, Zwollede keer Ilorn, Schiedam; mr. L. nurrelbrinck, Amsterdam; nir.J.E. Heeres, Den Haag; Thcrèse Hoven, Den Haag; Huf van Buren, Tielmej. E. Haigton, AmsterdamX. L. II. Ising, Den Haag; prof. Kern, Leiden; Van Loghem, Amsterdammr. J. A. Levy, Amsterdam dr. Laurillnrd, Amsterdamprof. Muller, Leiden dr. A. Opprel, Brielle; de dames Penux, to Gulpen; •Tan van Rijswijk eu Max Rooses, Antwerpen; dr. M. Sabbc, Brussel; dr. E. \V. Schmidt, Den Haag; T. Tal, den Haag, enz. Aan allen, die nog deel willen nemen, wordt ten zeerste aangeraden, zich zoo spoedig mogelijk op te geven, daar anders in verband met het groote vrecmdelingcn-veikeer dezen zomer te Dordrecht, geen zekerheid is te geven voor behoorlijk logies. Aan een sub-commissie van het congres is opgedragen voor de huisvesting te zorgen en hare taak zal veel gemakkelijker worden, wanneer zij vooruit ongeveer weet, hoeveel personen logies noodig zullen hebben Bij de opening van de naambrieven der drie best gekeurde ontwerpen voor eene reclame plaat voor de vereeniging Nijmegen Vooruit, is gebleken dat de le prijs f230 is toegekend aan den heer W. van Boven, te Amsterdam; de 2a. f 100 aan den heer W. Hoogenbos, te Rotterdamen de eervolle ver melding aan den heer A. Beerends, te Bussum. den 2en werd gevraagd plaatsing in een rijksopvoe dingsgesticht tot zijn 18c jaar. De verdediger van den len en 3en beklaagde be streed dat in deze het wettig en overtuigend bewijs zou geleverd zijn voor den diefstal van de tafel en de 3 stoelen, evenmin dat zij het plan zouden voor bereid hebben tot het plegen van het tweede feit. De gevraagde straf zou dus, hoewel beklaagden niet gunstig bekend staan, voor hen aanmerkelijk beboe ren te worden verminderd. Hoewel aan den 2cn be klaagde niet toegevoegd, voerde pleiter ook voor dezen het woord cu verzocht tegen dien beklaagde alleen uit to spreken een ontslag van rechtsvervol ging en hem voor ditmaal niet op te zenden. Nep. Herv. Kerk. Beroepen: te St. Janslaml (cl. Zieriksce), G. Smit, caud. te Utrecht; te Akkcrwoude,L. II. Bleckcr, te Xcderkcmcrt. Aangenomen: naar Ter Aa (gom. Iluwiel), door J. ÏVeener, cand. Bedankt: voor Heemskerk, door W. Roobol, te Oostvooruc. GEREr. Kerken. Beroepen: te Vcere (cl. Middelburg) O. J. Geerling, te Brouwershaven; teXederhorst den Berg en Xiehtcvecht), D. Bakker, te Broek op Langendijk te Strijen J. C- van Binsbergen, te Loosduincn. Bedankt: voor Ottolaud, door C. Steketec Cz., te Bolnes. Evaxo. Luth. Kerk. De tachtigste vergadering der Evangclisch-Luthcr- sche Synode werd gisteren te Amsterdam in de Luthersche Oude Kerk geopend. Ze is samengesteld als volgtde heeren H. C. Lohr, J. H. A. Michelsen, J. A. Watering, J. S. Valenkamp, G. C. W. Bohnesieg, J. A. Bohringcr, J. C. M. J. Knegt, .T. H. C. Ileyse, J. C. Manssen, H. B. Brcijer, W. X. Poolman, H. C. Hcybroek Wzn., mr. A. J. Hazenberg, J. I). Schutte, W. F. Walcb, H. W. van "t Hoogcrhuys, P. Groote, C. .1. Peters W. A. van Vliet Harsvcidt, J. A. Ilelwig. dr. D'. E. .T. Volter en dr. W. Brandt. pracadviscurs,K. A, Gonlag, le secretaris, W. J. Manssen, secs. cn 2de secretaris. Tot voorzitter werd verkozen H. C. Lohr. IIoogkr Onderwijs. Amsterdam. Doctoranl-examen in de geneeskunde II. Over cn B. Wolft' Beflïecandidaats-cxamen in de geneeskunde W. Stants (cum lande)2e natuur kundig-examen E. Jlogendorff, P. B. Wijsman eu A. G. de Bruijn. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap F. L. Witteurood, geb. te Modjokcrto, en P. Kingma Boltjcs, geb. te Grouw, beiden met stellingen. Aanvullingsexamen dier- cn delfstofkunde, J. P. van der Mazel cn J. C. Enderman eerste natuur kundig examen A. M. Venkorcandidaats-cxamen klassieke letteren L. Rank. Ut)echt. Tkcor, gencesk. ex. IG. A. Ootmar, Cand. ex. Wis- en Natuurk.H. J. van Lummel. Prop. ex. TheologieE. D. G. v. d. Horst. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap F. L. G. Z. M. Vonk de Both, geboren tc Zevenaar, op „Stellingen." Groningen. Thcor. gencesk. examen R. van We ring; kerk. voorb. examen J. E. do Vries. Middeluaaiï Onderwijs. Ex VM1JNS der Polyt. Schooi,. Del/t. Geslaagd voor civiel of bouwkundig inge nieur, de hli -. J. C. Ankersmit, 31. H. van Beresteyn, F. K. .T. Beuksma, J. A. Bonnerman, 13. C. W. van Dijk, 31. R. Idcma Greidanns, J. A. J. van naaren, M. G. van Heel, J. ncngcveld, A. van Linden van den Hctivoll) A. Hcybroek, D. 31. Ilol. A. van Hooft', L. F. E. van Hoogcnhuijzc, (2) J. B. de Hulster, (1) G. J. Hoogestegcr, J. E. Inckel, 1'. Ivemper, (2) J. II. Krcmer, (1) A. S. J. van Kcstercn, W. van Leeuwen, II. C. Meerburg, II. G. Mos, W. V. E. Godin de Pesters, F. P. Pieterinaat, P. H. A. Roseu- wald. .T. Rneb, P. Bakker Schut, J. van Ilettinga Tromp, C. P. Vijverberg, J. van der Waarden cn R, D. I.Ispcert. Voor werktuigkundig ingenieur de heeren A. E. R. Arnold, A. W. van Berkel, A. Blomkcrt. H. de Bordes, P. J. C. Brauns, E. A. du Croo, J. II, Dclgorge Jr., B. J. Derentje, J. 31. Goslings J.3Izn., J. L. Til. Groneman, H. A. Henket, C. Hovcstad, F. K. Th. van Pierson, G. Kalft", W. L. A. Kcmpcr, J. Q. H. Lattmans, C. Loeff, C. F. G. Metich, II. van Rees, J. H. A Ringeling, 31. H. Rovers, R. E. van Eibergen Santhagens, J. R. Sassen, X. A. Smits, G. C. Snijders, E. F. Suringar, G. L. Tegelberg, II. G. Tcuwisse, F. G. Unger, J. H. H. Verloop, H. P. E. de Vogel, D. A. Vreedenbnrg, Th. van der Waerden, J. H. D. Wagoner. Voor scheepsbouwkundig ingenieur de hoeren: H. Goedkoop en J. C S. Scliokking. Voor mijnen-ingenieur de heerenE. 0. Mendanon, art. S3 mijnenP. 31 van Bosee, P. Hovig, J. van der Kloes, R. J. van Lier, P. J. Stigar, allen art. 64 en 65, wrktuigen en mijnen. Xog zijn geslaagd voor het eerste gedeelte do heeren Civiel of bouwk.Th. A. Heskes, J. H. W. Lcliman, W. Laman Trip, R. C. H. Scliiingcl, J. C. VliegcnthartWerktuigk.J. II. Bergfcld Schen, G. W, ton Dam, J. 31. Gritters Doublet, F. L. Haider, I. J. I'. Klijn, K, G. Simon. Feesten te Wildervanh. Gisteren was het de eerste dag der feestelijke herdenking van het 250jarig bestaan van Wil- dervank. Des morgens te 7 uur was er aubade langs het Ooster- en Westerdiep, van l'A 8 klokgelui, 9 uur kerkelijke gedachtenis viering in de Ned. Ilerv. kerk, onder leiding van ds. N. L. Piecardt, in de Chr. Ger. kerk onder leiding van ds. N. T. Oegema, en in de Evaug, Luth. kerk onder leiding van ds. E. F. Herbscbieb. Te iialf elf uur had de feestelijke intocht plaats van offlcieele personen en uitgenoodigden, met muziek en eerewacht, van het Middenste Verlaat tot het gemeentehuis waar een wel komstgroet gespoken werd door den heer W. Everts onder aanbieding van den eerewijn, en de Commissaris der Koningin bekend maakte dat de heer F, de Cock Bunine was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van elf tot twaalf uur gaf de stafmuziek van het 1ste reg. infanterie te Assen, kapel meester, de heer F. Bichuese, concert voor het volk. Te 2 uur was er achtereenvolgens. Officieele plechtigheid van het leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken van Adiiaan Geerts Wildervanck. Annonce. Minuut- schoten en Klokgelui. Plechtige optocht van 1. Jong Wildervank. 2. Zangvereenigingen. 3. Genoodigden. raadsleden en feestcommissie. Toesptaak door dr. R. T. Buning. te "Wil dervank. Eerste steenlegging door den Commissaris der Koningin, waarbij de provincie vertegen woordigd werd door de afgevaardigden van heeren Gedeputeerde Staten, den heer mr. S. Sybinga, griffier, en mr. SelieUhuis, afgevaar digde. Daarna werd hulde gebracht aan Adriaan Geerts Wildervanck en het voorgeslacht, door liet leggen van een lauwerkrans. De voorzitter der feestcommissie, de heer T. de Cock Buning, opende hierna de feestviering met opgewekte woorden. Door 100 zangers en zangeressen werd een jubelzang uitgeroeid. De kermesse d'été werd te 2 uur geopend te 3 uur was er wielerwedstrijd met volks spelen, daarna diner voor genoodigden, ge meenteraadsleden en feestcommissie in het gemeentehuis. Door het mooie weer waren duizenden op (1e been en heerschte er op dien eersten dag eene feestelijke stemming bij jong eu oud. JJver. Als een eigenaardig staaltje van waardee ring van het kiesrecht vermeldt de Zutf. Ct., dat een machinist bij de S. S. Dinsdagmiddag enkele minuten voor vijven met zijn trein te ZtHfen aankwam en toen vrij hebbende, in allerijl in een hotel-omnibus gesprongen is eu zich door dezen naar het stemlokaal op den Paardenwal heeft laten brengen. Een kiezer te Steenderen, die lezen noch schrijven kon, doch wien ingeprent was het 2e hokje zwart te maken, had de kaart onder ste boven in zijn handen. 1 2 De Jonge bad een stem minder Van Kol een stem meer. Uit Wanhoop. De notarisklerk uit Gieten die te Rotterdam was aangehouden is na door de politie inge wonnen bericht, op vrij voeten gesteld. De man had de revolver gekocht, omdat hij voornemens was zelfmoord te plegen, uit wanhoop over niet beantwoorde liefde. Geheel-onthouders. Te Amsterdam wordt hedenavond op het Rembramltplein een koffiehuis voor geheel onthouders geopend. Bij deze gelegenheid zal door den heer T, B. Bregman, van de Onder- wijzers-Propaganda-club, een rede worden ge houden. In het koffiehuis zullen alleen verkrijgbaar zijn: limonade, wijn zonder alcohol, porties viuchten, koffie, thee, medk en chocolade. Naar men ons uit 's-Gravenhage seint is daar heden in het gebouw van het gerechtshof plotseling overleden de advocaat-generaal bij dat hof jhr. mr. T. van Panhuijs, die sedert 28 December 1895 zijne functie vervulde. Uit Konstautinopei wordt aan de Standard gemeld, dat de commissie, die belast is met het vaststellen der oorlogsschatting, naar Athene is gereisd. Vandaar wordt aan hetzelfde blad bericht, dat de gezanten te Konstantinopel bevel hebben gekregen hun beraadslagingen te bespoedigen, zonder het rapport der naar Thessalië gezonden commissie af te wachten. De mogendheden heelen het hierover eens te zijn, dat voor het gouverneurschap van Kreta noch een Griek noch een Turk in aanmerking kan komen. Zij hebben zich vertrouwd gemaakt met het denkbeeld, dezen ambtenaar in een der kleinere F.uiopeesche staten te zoeken. Men meent, dat de candidatuur van den voormaligen Zwitserschen bondspresident Numa Droz ernstig wordt overwogen. De gendarmerie zal waarschijnlijk uit inland- sche elementen worden samengesteld, onder bevel van Zwitsersche officieren. De Kretenzers blijven er iutusschen op staan, dat de keuze van een gouverneur aau hun goedkeuring worde onderworpen. WORISHOFEN, 17 Juni, Pastoor Kneipp is hedenmorgen gestorven. BLOEMFONTEIN, 17 Juni. De Volksraad van den O ran je-Vrij staat heeft het beginsel van een nauwere unie met Transvaal goedgekeurd en beraadslaagd thans over de bepalingen der overeenbomst. KAAPSTAD, 17 Juni. Bevredigende proe ven zijn genomen met een nieuwe wijze van inenting met gal tegen de veepest, waardoor zonder gevaar gezond vee verkregen is. WASHINGTON, 16 Juni. Het tractaat tus- schen de Vereenigde Staten en Hawaï en de boodschap van president Mc. Kinley zijn heden avond aan den Senaat toegezonden. Het trac- woonhuizen. Door B. en W. wordt voorgesteld op een adres van de wed. M. den Breems om de molensloot, ten oosten van hare traanstukerij gelegen, uit te diepen, afwijzend te beschikken, vermits de verplichting tot uitdieping niet op de gemeente lust. Evenwel zal haar toegestaan worden op eigen kosten tot uitdieping ovc-r te gaan. Door B. en W. wordt voorgesteld af- en overschrijving te doen op de begrootiug voor 1897 lot een bedrag van f432.33. De som is noodig geworden doordat de post geneesmiddelen ontoereikend bleek. Eveneens wordt voorgesteld f 40 van de po=t onvoorziene uitgaven over te brengen op die voor onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen, ten einde daai uit buitengewoon opzicht in het Ilof' te bekostigen op de Zondagen. In de raadsvergadering van 1 Mei werd aan B. en W. opgedragen te onderzoeken of er in de behoefte aan plaatsruimte voor leerlingen op de openbare Tusschenseliool en de openbare Bewaarschool te voorzien zou zijn door gebruik making van andere lokalen. Bij onderzoek is aan B. en W. gebleken, dat noch het lokaal, waarin het bureau der schut terij is gevestigd, noch de kleine overdekte speel plaats van de openbare bewaarschool, noch het gebouw aan de Biersloot van de vereeniging «Liefde en Vrede" in die behoefte kunnen voorzien. Het primitief kohier van de personeele be lasting dienst 1897 is den 'lOden Juni den ont vanger der Rijksbelastingen ter invordering in handen gesteld. Gisteren werden alhier de harddraverijen vanwege de harddraverij vereeniging «Eendracht" gehouden. Door de rechtbank te Rotterdam werd Dinsdag behandeld dc zaak tegen W. G. V., 25 jaar, koop man, J. v. 31., 12 jaar, drukkersjongen en O. J. G. II.. 10 jaar, los werkman, allen te Rotterdam. Hun werd ten laste gelegd: dat zij op den 12 April j.l., of daaromtrent to Oversckie hebben weggenomenlo. uit een aldaar staande houten directiekeet, welke keet geheel was afgesloten, een tafel en 3 stoelen toebehoorende aan H. T. Wiegerink, na zich den toe gang tot die keet te hebben verschaft door het voor een der ramen geplaatste luik, waarmede dat raam was afgesloten daar af te breken en een roede van dat raam en twee zich in dat raain bevindende ruiten te verbreken en vervolgens door dat raam in die keet te klimmen, 2e. een hoeveelheid lood, ten minste ongeveer 50 kilogram, toebehoorende aan dc firma A. Speelman Co. De eerste aan do drie beklaagden ten laste gelegde diefstal werd door hen ontkend. De tafel en 3 stoelen zouden gekocht zijn van een onbekende „het gewone mannetje in do maan". Het overige ten laste gelegde hekenden zij. Vijftien getuigen werden gehoord, waaruit bleek, dat do twee eerste beklaagden, na eerst iu den nacht van 11'IS April met een ledigen hondenkar te zijn ontmoet, in den vroegen morgen waren aangehouden, in gezelschap van den derden beklaagde thans bij zich hebbende een tafel en drie stoelen. Gevraagd waar zij mot den ledigen kar heengingen was ge/egd „dat zij een verhuisboeltje moesten halen" en dat zij wel drie uur moesten rijden. Toen later, bij do terugkomst hun kar door do politie werd gevisiteerd, was gezegd, dat tafel en stoelen bestemd waren voor een kameraad, die in de Poortstraat te Rotterdam zou wonen en die nog zoo slecht in zijn huisraad zat. Het lood bleek ontvreemd te zijn van den nok van een pakhuis, staande op een erf aan den Delfweg onder Overschie, behoo rende bij den oliemolen der firma Speelman. Bij den koopman Mok hadden zij het te gelde gemaakt voor f 708, waarvan do derde als zijn aandeel f 2 heeft ontvangen. Bekend was het dat waar de le beklaagde mot zijn hondenkar werd gezien, cr iets gestolen werd. Na het verhoor dezer reeks getuigen achtte het O. M. bewezen de heide ten laste gelegde feiten. Voor den len en 3eu beklaagde werd gevorderd een jaar en zes maanden gevangenisstraf, terwijl voor

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3