51 jaargang. Zaterdag 19 Juni 1897. N°. 9348. FFtTTTT /r/F/rojsr. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Aangifte van leerlingen UITGEVER: H. J. C. RÖELANTS. BUITENLAND. UIT DE PERS. Abonkemestspiujs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU s BOTERSTRAAT ÏO, Tclephoon Ho. 123. ADVEnTENTiEPBijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. toor de openbare scholen yoor lager onderwijs met uitgebreid leerplan. Ouders of Voogden, die leerlingen voor bovengenoemde scholen wenschen aan <e ge ven, wordt verzocht zich voor Zondag 4L Juli a.s. aan te melden, voor Meisjes by mej. A. K1MMIJSER en voor Jongens bij den heer A. H. E. TIJL. De leerlingen moeten geboren zijn vóór 1 Januari 1892, Algemeen overzicht. Schiedam, 18 Juni '97. Over het resultaat, dat de vredesonderhande lingen zullen hebben, is nog steeds niets te zeggen. De groote moeilijkheid ligt in Thessalië. De Porte blijft nog altijd verlangen, dat de ver overde Grieksche provincie aan Turkije worde afgestaan. Andermaal heeft de Sultan zich daarvoor tot Rusland en Duitschland gewend. De Turksche gezanten te Berlijn en te St.- Petersburg hebben op bevel van hun gebieder audiënties aangevraagd bij den Keizer en den Czaar. Murawieff echter, de Russische miuister van buitenlandsche zaken, heeft den gezant herin nerd aan de eigen woorden van den Sultan bij de oorlogsverklaring, dat hij n 1. geen verove ringsoorlog bedoelde te beginnen. De Berlijnsche Post weet bovendien mede te deelen, dat de Sultan de terugroeping van den Russischen en van den Eugelschen gezant wenscht, en dat de grootvizier zijn ontslag heeft gevraagd. Dit alles schijnt er op te wijzen, dat men het niet best eens kan worden. De Turksche minister!aad heeft thans ten minste het bedrag der oorlogsschatting vast gesteld. Tuikije verlangt in ieder geval 9'/s millioen Turksche ponden. Zoodra meu liet hierover eens is eo het rap- poit der commissie, die de Thessalische quaestie zal onderzoeken is ingekomen verlangen de mogendheden dat de vrede gesloten zal worden. Wat dit rapport betreft, deelt de Agence Havas mede, dat aan Turkije geen Grieksche stad, maar alleen de toppen van het gebergte zal worden toegewezen. lumiddels blijven de Turken zich als heer en en meesters over Thessalië gedragen. Edhem-paoha heeft geproclameerd, dat alle Roman door Jonas Lie. 19) iln ieder geval veel beter dan verleden jaar," antwoordde Stephanie. nMaar kijk me toch eens aan, zie je niet dat je vrouw rimpels in het voor hoofd krijgt bij de oogenvouwen en ook ai een beetje bij den mond. Wees nu eens dokter, geen blinde echtgenoot. Hebjenu geengoed huismiddeltje, dat ik dezen zomer bijwijze van kuur gebruiken kan? Ik ben al veertig jaar, dat moet je niet ver geten." Zij lachte terwij! zij voor hem stond, sEn ik vijf en veertig. Wil je ook eens een lijstje maken van de rimpels in mijn gezicht?" »Ik had waarlijk niet gedacht, dat je zoo on verschillig waart voor mijn gezicht," merkte zij spottend op, »Ik ben oud, vind je zeker, dan doet het er niet zooveel meer toe." »Nu, eerlijk gezegd," viel hij in, sgeef ik de voorkeur aan eon eei lijken, krachtigen rimpel, zooals het leven die nu eenmaal getrokken heeft, duizend maal boven zoo'n kunstig verzorgde, schijnbaar gelijke huid, zoo iets van een rijpe perzik. Zij trok met de hoeken van den mond. Men moet dus volgens jou een uithangbord zijn van het lief en leed, dat het leven je geeft." Dat zou goed gaan, als het gezicht altijd eer lijk cn oprecht wasvoegde zij er een beetje ironisch aan toe. grondeigenaars zich binnen twee maanden van nieuwe eigendomsbewijzen moeten vooizien, op stiafle van verlies van hun grond. Dat de T -te voort zou gaan met de ver meerdering van haar leger, woidt tegengespro ken. Je Sultan heeft op merkwaardige wijze de gelukwenscheu der Muzelmannen beantwoord. Met tallooze citaten uit den Koran betoogt de Beheerscher der Geloovigen daarin, dat de Mu zelmannen tot alle mogelijke offers voor den Khalif moet bereid zijn. De Sultan eindigt met te verklaren, dat de kracht van den Islam ligt in eenheid, en dat de dwalingen, die den ondergang van het rijk den Mooren hebben veroorzaakt, zich niet meer mogen herhalen. Dit antwoord zal door speciale boodschappers aan alle sheiks en ulema's van Indië, Egypte en Arabië worden overgebracht. Op Kreta is een conflict ontstaan tusschen de admiraals en de Tuiksehe autoriteiten. De admiraals wilden de Turksche troepen uit Hierapelra verwijderd zien, maar Tewfik-pacha weigerde dit op gtond van uit Konstantinopei ontvangen bevelen. fc De Times bespreekt in een uitvoerig artikel de annexatie van Hawaii door de Vereenigde Staten. Het blad wijst er op, dat de Vereenigde Staten door de annexatie worden een koloniale mogendheid, zoodat de Monroe-leer, die vol komen isolement voor de Amerikaansche Staten aanbeveelt, kiachteloos wordt. De correspondent van hetzelfde blad te New- Yoik seint, dat de Senaat en de regeering bijna in hun geheel vóór de annexatie zijn. Ook Sherman, die indertijd sterk gekant was tegen het voorstel van president Harrison orn Hawaii te annexeeren. Dat er thans zooveel haast wordt gemaakt, schiijft dezelfde correspondent toe aan de vrees, dat Japan de Vereenigde Staten zou voorkomen. De meerderheid der Amerikaansche bladen vei klaart zich tegen de annexatie, en de Times bestrijdt het plan ten sterkste, en zegt, dat de Unie haar vloot wel geducht zal mogen verster ken om Hawaii te kunnen verdedigen. v v/S/\/ - Gemengde Mcdedccllngen, Koningin Victoria is uit Schotland te Wind sor aangekomen. Allengs komen tal van vorstelijke en hoogge plaatste personen te Londen aan voor het jubi leum der Koningin. Prins Heinrich van Pruisen, die Duitschland bij de feesten vertegenwoordigt, brengt voor de Engelsche admiraliteit een teekening van eenige Engelsche kiuisers mee, vervaardigd door keizerWilhelm, die Britsche eere-admiraal is. De Fiansehe Kamer heeft met 303 tegen 230 J Hoe maak je je toch wijs, Stephanie, dat je er oud begint uit te zien. Gekheid, maarenfin, ik zal je wat geven voor je huid." nDat schijnt altijd vreeselijk veel moeite te kosten, grootvader, vóór Gunnar er toe besluit, iemand een kleinen dienst te bewijzen- maar ais hij lang genoeg uneen" gezegd heeft, dan komt het er toch eindelijk van," viel Stephanie uit en verdween in de slaapkamer. Grootvader ging met zijn pijp in den mond wat op den conidor zitten, keek wat naar buiten en praatte wat met zijn zoon, die uit en in liep en een koffer met diversen uilpakte, die nog onge opend in de gang stond, totdat hij eindelijk met een zucht opstond, zijn stok van achter de gang deur nam en den weg naar het woud insloeg. Het was een geel, zandig pad, gedeeltelijk tusschen boschjes en struiken en naakten steengrond, waar door in den herfst een beekje liep En grootvader ging en ging, gedrukt en droevig door alles in huis hij zag maar ai stroef vóór zich. Er was weinig hoop voor zijn zoon. Hij werd langs donkere paden gedrevende arme man. Grootvader bleef staan en zag om zich. Hoe was hij hieiheen gekomen? Hij herinnerde zich enkel, dat hij het poortje aan de omheining achter zich gesloten had. Het was een andere wandeling dan hij gewoon was te doen. Ilij had een uitzicht over de heuvels en wouden tot Nörvigen toe. zNdrvigen," zeide hij lachend. Hij was inderdaad moe geworden. Hij ging zitten, nadat hij zijn. zakdoek op een stemmen besloten dat het ainbt van gouverneur der bank van Fiankrijk niet vereenigbaar is met een zetel in de Kamer. De minister van financiën, Cochery, had zich tegen dit voorste! veiklaard. President Faure zal, op verzoek der republie ken Costa Rica en Columbia, als scheidsrechter optieden ineen grensgeschil tusschen die staten. Pastoor Kneipp is thans inderdaad overleden. Hij was 17 Mei 1821 te Stephansried (Beie ren) geboren en koo--, na eenigen tijd in een weverij te zijn weikzaam geweest, den geeste lijken stand. In lt-52 werd hij tot priester gewijd. Bekend is Kneipp door zijn koudwaterkuren, die hij sedert 1881 in een eigen inrichting te Wörishofen toepaste. Voor eenige jaren benoemde de Paus hem tut geheim kamerheer. Te Barcelona is de bevolking zeer verontrust door het vinden van een drietal bommen in een put te Vaiencia-Geltra. Officieus werd van Manila naar Madrid ge seind, dat op de Philippijrien een hevig gevecht is geleverd tegen de iusurgenten onder generaal Aguinaldo. In dit gevecht zlja aan Spaansche zijde hon- deid dooden en gewonden gevallen. Het schijnt zeker te zijn, dat generaal Weyler zal worden teruggeroepen. "Waarschijnlijk wacht het definitieve besluit op de aankomst van den nieuwen Amerikaan- schen gezant. Het blijkt, dat in geheel Voor-Indië door de laatste aardbeving groote verwoestingen zijn aangericht. De berichten komen evenwel eerst langzaam in. omdat op verscheiden plaatsen de telegra fische verbinding verbroken is. Cecil Rhodes is bijna door een brand in zijn slaapkamer omgekomen. Hij bemeikte eerst, dat er brand was, toen politieagenten hem kwamen roepen. Men bericht uit Kaapstad, dat het bekende Hottentottenhoofd Hendrik Witbooi is gestorven. De N. Amsterdammer meent, dat de bctcekonis van den uitslag der stemin.ug van Dinsdag naar waarheid is, dat dc liberalen in Nederland de gunst des volks verloren hebben, en zonder nu juist te gelooven, dat Nederland clcricaal geworden is, blijkt bet h. i. duidelijk dat de meerderheid het nu eens met de kerkelijkcn wil probeeren. Het beste is, volgens genoemd blad, zoo te strijden dat, hebbo de liberale partij niet de meerderheid, men baar make tot een zoo krachtige minderheid, dat wie tot bet bestuur geroepen wordt, rekening ermede zal hebben te houden. Wanneer de liberalen zegt het blad nu voor heuveltje naast het voetpad onder zich uitgespreid had. Zoo verdiepte hij zich in het verleden en hij zag alles klaar en levendig als op de platen van een stereoscoop. Tusschen de kleine scheren in het zeegras be neden in de bocht had hij, twaalf jaar oud, zijn kleine scheepshaven gehad met een vuurtoren van eigen vinding. Hij zag de brug, die hij uitgerust had, weer tot in de kleinste bijzonderheden on kleinigheden vóór zich hoe Let dek en het touwweik ge teerd waion. Het was zoo merkwaardig aardig wat hij gespeeld en zich ingebeeld had later had hij zich dat tot levensroeping genomen, er ernst me degemaakt, tot aan de oppositie die hij bij de marine gemaakt had en zijn wei ken en strijden voor den vuuitoren. Hij was forsch van karakter geweest hij stormde er maar op los in zijn goeie dagen en later hm, ja meer defensief Wondelijk, hoe heerlijk schitterend zich alles destijds in één moest gespiegeld hebben I En nu waren het Terna en Ingwald en Chris tine, die in het woud omdwaalden en speelden en voor allerlei phantaseerden, precies op dezelfde manier als hij in zijn jonge dagen, en meenden, dat de wereld een luilekkerland was, waar de ge braden varkens maar rondliepen met bet mes in den rug. Speelden ze daar op het oogenblik geen scheepje en wachtte Terna niet op den prins, die zou komen aanzeilen En nu zat hij daar als een oud, grijs man, en keek toe, keek toewat had hij nog uit te staan met al die droomen de herstemmingen reeds beginnen zich in die een dracht te oefenen, zullen zij tijdons de vier jaar, die volgen, gelegenheid hebben de verloren liefde te herwinnen en wij zeiden bet vroeger, wij ver onderstellen, dat de kerkelijke coalitie de vies vol gende jaren voornamelijk bet resultaat zal bereiken, zie voor bet vervolg onmogelijk te maken. Nu, meer dan ooit, is er van dc zijde der liberalen zeemanschap noodig, zeemanschap en waarheid. Dc Amst. Ct. schrijft De herstemmingen kunnen ons in het allergun stigste gevalals alles naar wensch gaat cd wij nergens worden verslagen, brengen op -tl liberalen, wat met Go li gekozenen 53 zijn zou. Maar dit laat zieb kwalijk deuken. Boven die 41 zouden nog door herstemmingen tusschen nnti-clericalcn 3 zetels te winuon zijn. Mag men deu horoscoop nu reeds trekken terwijl dc helft nog maar bekend is In 4 districten is de strijd tusschen anti-clericaien ouderling, in 37 distric ten kunnen zij clericaleu verslaan. Van 38 zetels is Rome cn Dordt reeds verzekerd; voor 37 hebben zij kansen. Is het dan overdreven pessimisme te voorzien dat een elcricale meerderheid, talrijk of mindersterk, ons wachtende is Moge de toekomst ons in het ongelijk stellen. De Arnhemsche Courant herhaalt dat er voor dc liberalen niet veel reden is tot groote tevredenheid 1897 zal een terugslag geven op 1888. Maar elke beduidende uitbreiding van kiesrecht heeft steeds geleid tot de nederlaag der op het oogenblik barer invoering regecrende partij. Er volgt uit dezen voor- loopigcu uitslag dus nog niet, dat onze natie zich voor goed van dc liberale beginselen wil afwenden. Eerlijk gezegd 1 ;cft dc verdeeldheid, die onder do voormalige lede der groote liberale oartij is ontstaan, en tot zi. ovccl wederkeerige felheid van hare samenstellende deelen heeft aanleiding gegeven, zonder twijfel tot deze uitkomst veel bijgedragen. Sterk betreuren moeten we dit echter «iet, want indien deze verkiezingen eene meerderheid van libe ralen in de Tweede Kamer hadden gebracht, libe ralen namelijk waarvan ceu deel tot dc jonge garden behoorde, dan zouden wij voor dc uiterst mooielijkc vraag: what shall we do with it? gesteld worden, waarmede wij, 't zij zonder eenig leedvermaak ge zegd, de waarschijnlijk aanstaanden Dinsdag te vor men parlemeutaire meerderheid van ongelijksoortige elementen. liever zien tobben en kampen dan onze eigen partij. Ook dit blad is verheugd, dat hot protectionisme bleek onder do liberalen zoo weinig te zijn door gedrongen. Ten slotte wijst het op de onjuistheid van do vrees, dat do uitbreiding van kiesrecht toe neming van dc sociaal-democraten zou ten gevolge hebben. Het Dagblad van Zuid-Holland cn 's-Graven- hage zegt, dat dc staf is gebroken over het oud- liberalisme, dat met zijn fictienrijke staatsleer onder de nieuwe kiezers al weinig steun vond cn bij velen der oude heeft afgedaan. Zelfs al zegeviert bet met bebulp van den elericalcn boeman in Amsterdam eu Rotterdam, het feit alleen, dat de nieuw gekozenen hun zetel niet uitsluitend aan hun partijgenooten te danken zullen hebben, zal hen een toontje lager doen zingen te midden der andere richtingen. De coterie heeft het deerlijk afgelegd, eu wat er nog aan liberalen overschiet, behoort deels tot een ge matigd radicale richting, deels tot een groep, die zelf niet weet of zij den naam liberaal nog wel mag dragen. Het blad verheugt er zieh in, dat de richting, die aan tegenstanders zelfs geen vrijheid van bcwc- Daar klonk in hem een oud lied: ïYoor gij der lente name noemt Als gij dien eens gekend Neen, zoo kon hij dien niet meer noemen, niet als Terna of Ingwald of Christientje, Hm het begon in de eene bocht daarboven bij de stad eu zal wel hier in de andero eindigen men zou het niet gelooven, dat tusschen die beide de weg zoo lang en afwisselend was. Ja nu lag het geslacht, dat destijds handelde en welks liai t toenmaals klopte en leed onder de grafsteenen, buiten met al zijn lief en leed. Zoodra de zon ondergaat, ginds Hij stond op en keek op z'n horloge hij moest daar gezeten en nu in de stilte van het woud gesluimerd hebben 't was al drie uur etenstijd voorbij. Jawel, men komt onwillekeurig te laat, men moet zijn fraaiste excuses iDaar is grootvader," riep Terna en liep op hem toe. Juist nam Paul Ilneg zijn kleine, slappe hoed van zijn weeldsiig, donker haar en groette bijzonder bescheiden. Hij was tegelijk met Ingwald naar buiten gekomen om den ouden heer nog meer vragen te doen, had hij gezegd. sGrootva Ier moet toch eerst tijd hebben om te eten", zei mevrouw Grunth wat terughoudend, omdat Paul onmiddellijk van leer scheen te willen trekken. »Je moet hier maar in het tuinhuisje dekken, Terna." a» li krijgt dadelijk een glas cognac tot versterking, vader!" zei dearts, shaal er eens even oen, Ingwald 1" {Wurdl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1