UIT 1)E PERS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De candidatuur van den ex-president der Zwitsersehe federatie, Numa Droz, voor het gouverneui>chap van Kreta, schijnt inderdaad ernstig overwogen te zijn. Droz heeft te Parijs met Hanotaux gecon fereerd. Men denkt evenwel, dat hij een benoeming niet zal aannemen. De nieuwe gezant der Yereenigde Staten te Madrid, generaal Steward L. Woodford, heeft, indien men de Daily Chronicle mag gelooven, instructies van zijn regeering gekregen, die Spanje alles behalve aangenaam zullen zijn. De gezant moet allereerst een schadevergoe ding vragen voor den dood van dr. Ruiz, Ame- rikaansch onderdaan. Maar bovendien moet hij de Spaansche regee ring voorbereiden op het veriies van Cuba. liet Ameiikaansche volk heeft daartoe nu eenmaal besloten, en schoon het geen misbruik wil maken van Spanje's tegenwoordige zwakke positie door Cuba in te lijven, zou de Unie toch tusschenbeide moeten komen en het eiland an- nexeeren, indien de Spaansche regeering niet wil tegemoetkomen aan de wenschen van het Amerikaaosche volk en Cuba vrij maken. Indien de Spaansche staatslieden bij hun plan blijven om Cuba voor Spanje te behouden, dan zou dit slechts ten gevolge hebben groote offers voor Spanje's eigenwaarde, voor zijn financiën en zijn leger. De New-Yorh Herald geeft de instructies in denzelfden geest, maar in zachter bewoor dingen. Te recht spreekt de Daily Chronicle haar verbazing uit over de plotselinge annexatie plannen der Unie. Eerst Hawaii, nu Cuba. De staatssecretaris der Vereenigde Staten Sherman heeft zich laten interviewen over de annexatie van Hawaii. Siierman verklaart steeds een tegenstander te zijn geweest van uitbreiding der Vereenigde Staten, maar de aanspraken, die Japan deed gelden, hadden den toestand, wat Hawaii be treft, geheel veranderd. De Tribune te New-York bespreekt de an nexatie zóó, dat men er de overtuiging uit kan lezeD, dat Mc. Kinley de jingo's in den senaat door de inlijving van Hawaii tracht te winnen voor zijn taiiefwet. Inmiddels heeft de ex-koningin van Hawaii aan Mc Kinley en aan den Senaat een protest gezonden tegen de voorgenomen annexatie. In ieder geval zal de Senaat zich wel niet met zijn besluit haasten. Als datum voor de inlijving wordt nl. de 4de Juli 4898 voorgesteld. De heeren Senatoren kunnen de zaak dus eerst eens van alle kanten bekijken. Ciemcngde Mededecllngen. In den Franschen ministerraad heeft Hano taux mededeeling gedaan over nieuwe politieke en handelsvoordpelen, die door China aan Ton kin zijn toegestaan. De Senaat heeft aangenomen een nieuw wets ontwerp van Bérenger tegen de schending der goede zeden. De standjes tusschen Fransche en ïtaliaansche arbeiders te Aries hebben de directie der fabriek doen besluiten zestig ïtaliaansche arbeiders weg te sturen. De Amerikaansche munt-commissie is Zater dag door minister Hanotaux ten gehoore ont vangen. Van Parijs gaat de commissie achtereenvol gens naar Londen en Berlijn. De Zwitsersehe Bondsraad bssloot voorloopig tot aankoop der spoorwegen door den Staat. Een referendum zal hierover definitief be slissen. Te Barcelona zijn ten huize van een bekend Carlist een groot aantal geweren en ammunitie gevonden. De ïtaliaansche Kamer keurde de marine- voorstellen goed en verleende een suppletoir crediet voor het bouwen van schepen. De Spaansche gezant te Washington ontkent, dat de Cubaansche insurgenten-generaal Riveira en diens adjudant ter dood zijn veroordeeld. Het besluit van den Volksraad van den Oranje- Vrijstaat, tot een verbond met de Zuid-Afrikaan- sche republiek, spreekt ook van een te scheppen bondsraad, die zou bestaan uit 10 leden, waar van de president van ieder der republieken er 5 zou benoemen. Telken jare zou die bondsraad vergaderen en wel beurtelings te Bloemfontein en te Pretoria. Fractie-Bronsveld. Onder het opschrift„KuyperDe Visser—Schaep- man of Hoe dr. Bronsveld's hoop teleurgesteld werd" schrijft -De (antir.) Ned. het volgende Voor een paar weken publiceerde dr. Bronsveld eenige artikelen onder het opschrift: Rome voor de poort", waarin op niet al te vriendelijke wijze aan „Kuyper, Lobman en Schaepman" verweten werd, dat zij de liberalen in de minderheid wilden bren gen. d.w.z. ons land wilden overleveren aan de Jezuïeten. Een en ander werd een „diabolische", een „demonische", een „satanische", toeleg genoemd. Het moet den schrijver dier artikelen wonderlijk te moede zijn, wanneer hij het verloop nagaat, dat thans de strijd te Botterdam I neemt. Daar nemen zoowaar „Kuyper" en „Schaepman" niet Lobman, maar De Visser tusschen zich in, ten einde met hun drieën den laatst overgebleven leider der oud-liberalen te verslaan. Ais vliegen op de stroop, vallen de Boomschen en Kuyperianen op de candida'tnur-De Visser aan. Dr. Bronsvelddie eens het „monsterverbond" ridiculiseerde in de gedaante van een calvinist met een jezuïet op zijn rug, kan thans dr. De Visser door Kralingen zien wandelen met vier booze armen om zijn hals geslagen, twee van een „jezuïet" en twee van een Kuyperiaan. Wat zegt hij van dit „monsterverbond" Er is nog meer. In de, voor enkele dagen, verschenen Juni-Kroniek van de Stemmen voor Waarheid en Vrede schrijft dr. Bronsveld letterlijk Wij hopen, dat mannen als De Beaufort, Gleich- man, Mees e. a. hun zetel niet zullen verliezen, en dat zij door deze smartelijke dagen leeren zullen, tegen wien zij pal moeten staan. De heer De Beaufort is reeds gevallen. De heer Gleicbman zal wellicht vallen voor mr. v. d. Bergh. En de heer Moes zal, naar menschelijke berekening, zeker vallen voor den éênigen eandidaat die in de Kamer komt namens (wat wel genoemd wordt) de fractie-Bronsveld. Er is inderdaad ironie in deze feiten. Er kan kostelijke humor zijn zelfs in een zoo ge wichtige zaak als een stembusstrijd. Samengaan. Het Vaderland komt nog eens waarschuwen tegen de bescherming, voorgestaan door de clericale partij, welke haar trachten goed te praten met de voor stelling dat men door invoerrechten golden zou vin den voor sociale hervormingen. Het blad wijst er nogmaals op dat dan de her vormingen door de bevolking zelve in den vorm van hooge broodprijzen betaald worden, en dat die be volking dan ook nog moet bijdragen om kapitalisten en grondbezitters te bevoordeelen. Waar nu do geavanceerd liberalen, om dit onheil te verhoeden, de handen ineen slaan met de oud-li beralen, zonder nevengedachte en zonder wrok, zien zij dan af, vraagt het rad., van hun sociale idialcn? Geenzins. Zoo hot eens mogelijk ware tezamen de meerderheid te veroveren, dan zou er nog wel iets tot stand kunnen worden gebracht. Over eenige sociale hervormingen, die niet zonder bcteekenis zijn, heerscht volkomen eenstemmigheid. Leerplicht wordt door alle liberalen noodzakelijk geacht. De persoonlijke dienstplicht, door dr. Kuyper aan het bondgenootschap ten offer gebracht, staat op aller program, en de overtuiging wint veld, dat hij kan en moet ingevoerd worden ook zonder vol ledige legerhervorming. De ongelukken-verzekering is in beginsel aanvaard en door 't reeds aanhangige onderwerp voorbereid. Om te komen tot een beteren rechtstoestand van de vrouw en van hot verwaar loosde kind zijn de eerste stappen gedaan. Enkele verdere punten op het urgentieprogram der „Liberale Unie" hebben in de redevoeringen van ver schillende oud-liberalen instemming gevonden. En zoo zal men tot een werklijst kunnen komen, waar door de eerstvolgende 4-jarige periode niet arm aan wetgevenden arbeid behoeft te zijn. Zullen wij wel doen ons niet met al te hooge illnsien te vleien, voor ontmoediging is waarlijk geen reden, 't Vooruitzicht is nog schoon genoeg om ons te bezielen tot een strijd en om de overwinning der vereenigde liberalen tot een gewenschte zaak te maken. Tegen de clericalen en protectionnistiscbe reactie, die ons bedreigt, hebben thans front te maken de liberalen van alle sehakeering. Een tweetal manifesten. Het hoofdbestuur van den Ohrist.-Ilistor. Kiczerslond heelt het volgende manifest open baar gemaakt Het is thans bij de herstemming de vraag niet, wat wij hebben willen, maar wat wij krij gen kunnen. De Christelrjk-Historischen geven thans in de meeste districten den doorslag. Zij dus zijn aansprakelijk voor de meerder heid die er komen zal. Slechts tweeërlei meerderheid is er in de Tweede Kamer mogelijk. Of eene meerderheid van Roomschen en antirevolutionnairen te zamen, öf eene meerder heid van liberalen van allerlei sehakeering, en de keuze tusschen die twee meerderheden is niet twijfelachtig. Het geldt hier niet elk district op zichzelf te beoordeelen, maar den geheelen toestand te overzien en, in de gegeven omstandigheden, hebben wij van eene liberale meerderheid het minst te vreezen. Van menig antirevolutionnair kan worden ge zegd, dat hij dichter bij ons staat dan iemand andeis, maar het is de schuld van de antirevo lutionnairen zelf, dat stemmen op antirevolu tionnairen nu hetzelfde is als stemmen op Roomschen, en stemmen op Roomschen is ons in elk geval onmogelijk. Wij moeten dus het wachtwoord geven om, bij de aanstaande herstemming, in geen geval een Roomsche of een anti-revolutionnair te steunen, maar liever een liberaal en liever ook een radicaal, als bij tegenover een Roomsche staat. Staan evenwel een antirevolutionnair en een radicaal tegenover elkander, dan willen wij in zoover inconsequent zijn, dat wij onthouding aanbevelen. Vanwege de commissie van advies der antir. partij {fractie-Lobman) wordt de volgende ge dragslijn aanbevolen lo. dat met den meesten Ijver de verkiezing moet worden bevorderd van de heerenA. baron van Dedem, district Zwolle; mr, F. D. graaf Schimmelpenninck, distrist Amersfoort; J. D. baron van Wassenaer van Rosande, dis trict 's-Gravenhage 2o. dat ook bij de- overige herstemmingen de voorkeur behoort te worden gegeven aan die candidaten die staan op het Program van Beginselen van 1878. De commissie onthoudt zicli van het geven van aJvies voor die districten waar van zulke candidaten geen sprake is, van oordeel zijnde dat de kiezers het best zullen doen in elk dier districten naar omstandigheden te handelen. De St.-Ct. bevat een Kon. Besluit van den 4n Juni tot vaststelling van de samenstelling en de sterkte der scheepsmacht voor Nederlaudsch- Indië benoodigd, met uitzondering van het ge deelte bestemd tot verdediging van havens of toegangen naar havens of reeden. Reuter seint uit Portsmouth van gisteren, dat fJr. Ms. pantseniekschip Evertsen, com mandant schout bij nacht F. K. Engelbrecht, aldaar is aangekomen. Gisteren werd te 's Gravenhage in de kerk der Engelsche gemeente, aan de Yan den Bosch straat, de godsdienstoefening en dankzegging gehouden, welke, in dankbare herinnering aan het 60-jarig regeeringstijdperk van Hare Majes teit de Koningin van Groot-Brittannië en Ier land, denzelfden dag in alle kerken en kapellen in Engeland wordt gevierd. Ook te Amsterdam is gisteren in de Schotsche en de Engelsche kerk het jubileum plechtig herdacht. Onder voorzitterschap van den heer A. C. Wertheim heeft zich eene commissie uil acht leden bestaande, gevormd, om tot de oprichting van een centraal Israëlitisch krankzinnigen gesticht in Nederland te geiaken. Het plan bestaat om het in de nabijheid van Leiden op te richten. Heden wordt er in Den Haag een gioote patade gehouden ter uitreiking van eenige der jongste Atjeh-onderscheidingen. liet stoffelijk overschot van jhr. mr. Van Panhuijs, advocaat-generaal bij het gesechtshof te 's Gravenhage, is heden op Nieuw Eiken duinen ter aarde besteld. Te 11 V> ure des voormiddags verliet de stoet het sterfhuis aan de Riouwstraat. De boden van het gerechtshof vergezelden den lijkstoet. De Herstemmingen. De nfd. Schoonhoven van den Christelijk Histori- sohen Kiezersbond heeft besloten bij de herstemming voor een lid der Tweede Katner de candidatuur-Knijff te steunen. Te Enschede is door de antirevol. kiesvereeniging Nederland en Oranje besloten bij dc herstemming de candidatuur van den heer mr. A. E. Vos de "Wael te steunen. Dc „Volkskies vereeniging Enschedé" besloot Vrij dag met algemeene stemmen, bij de a. s. horstemming, Je candidatuur van mr. N. G. Pierson te steunen. De antirevolutionnaire kiesvereening Nederland en Oranje te Deventer besloot bij do herstemming den heer J. Stoffel, eandidaat der Volkspartij, te steunen. In de te Meppol gehouden vergadering der Christel. Historische Centrale kiesvereeniging in het district Stecmvijk, is de heer J. Meesters, de eandidaat der liberalen in het district, eandidaat gesteld. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Zwolle, besprak de houding, die aan genomen moest worden bij de herstemming tusschen de heeren A. baron van Dedem en J. Hoven. Na uit voerige discussie werd met algemeene stemmen de heer Van Dedem eandidaat gesteld. In eene vergadering der liberale kiesvereeniging Eendrarltc maakt macht te Groningen kwam in be handeling de vraag, welke houding de kiesvereeni ging zal aannemen bij de herstemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer tusschen de'heeren Drueker en Van Houten. Besloten werd tot afschei ding van de Centrale en tot het steunen van do candidatuurWan Houten. In een gecombineerde vergadering van de leden der kiesvereeniging „Eensgezindheid" te Alkmaar en van do „Centrale Kiesvereeniging" in het dis trict Alkmaar, is met algemeene stemmen besloten bij de herstemming op Vrijdag 25 dezer de candi datuur van den heer Mr. E. Fokker zoo krachtig mogelijk te ondersteunen. De anti-rev. kiesvereeniging „Steunende op den Bijbel verdedigen wij de Vrijheid" te Delft heeft be sloten zich bij de aanstaande herstemming tc ont houden. Krankzinnigen. Op 1 Januari 1896 bedroeg het aantal krankzin nigen in de Nederlandsche krankzinnigengestichten verpleegd 7100, waarvan 3545 mannen en 3555 vrouwen. In den loop van dat jaar werden 1638 lijders in de gestichten geplaatst (836 m. en 802 vr.)zijn daaruit hersteld ontslagen 592 (272 m. en 320 vr.) overleden 619 (326 m. en 293 vr.) en als niet her steld ontslagen 208 (101 m. en 107 vr.). Op 1 Januari 1897 bedroeg het aantal verpleegden in de gestichten 7317 (3682 m. en 4737 vr.), ongeacht 7 patiënten in het St. Autoniusgesticht in verpleging. Van de opgenomen patiënten herstelden ruim 36 pet. Het getal gestichten bedroeg op 1 Januari 1897 totaal 23, daarbij gerekend het St. Antoniusgesticht te Rotterdam, waar op 1 Januari slechts 7 krankzin nigen in verpleging waren overgebleven. Het grootst aantal patiënten wordt thans verpleegd in het gesticht Meerenberg tc Bloemendaal, waar het aantal verpleegden 1312 bedraagt, daarna volgen Voorburg te Vucht 872, 's-Hertogenbosch 535, Zut- phen 496, Coudewater te Rosmalen 495, het rijks- gesticht te Medemblik 471, het gesticht te Utrecht 397, Deventer 390, Ermelo-Veldwijk 376, Delft 368, Loosduinen 336, Franeker 231, 's-Gravenhage 216, Dordrecht 193, Bochel 132, Amsterdam 124, 's-Hee- ren-Loo (Ermelo) 113, Zuidlaren 111, Maastricht 53, Termunten 21, Edo 15 en te Rotterdam 12 in het krankzinnigengesticht (benevens 7 in het St. Anto niusgesticht). Ned, Zuidafrlkaansclie Yereenlging. Onder leiding van mr. J. E, Henny werd Zaterdag middag de jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde vereeniging te Amsterdam gehouden. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aange nomen, eveneens de daarbij gevoegde bijlagen. Bestuursleden moesten worden gekozen in de plaats der aftredende leden, dc heeren mr. A. van Naaraen van Eernnes, ds. M. A. Perk, dr. IV. H. van Snndc Bakhuijzen, E. S. Labouchere, mr. G. van Tienhovcn, prof. dr. C. B. Sprnyt on mr. H. A. L. Hamelberg (overleden). De Voorzitter brengt hulde aan prof. Sprnyt, die sedert jaren de ziel was dezer vereeniginghij gaf den stoot aan de oprichting van het Studiefonds; hij trok zich de belangen der Zuidafrikaansche studen ten krachtig nan; hij legde den grondslag voor Taalfonds en Voorschotbank en op grond van alle deze verdiensten stelt het bestuur voor prof. Spruyt als eerelid van het bestuur te benoemen. De verga dering verecnigt zich bij acclamatie met dit voorstel. Verder brengt de voorzitter hulde aan de nage dachtenis van inr, H. A L. Hamelberg. De aftredende bestuursleden werden herkozen, ter wijl in de plaats van prof. Spruijt werd gekozen de heer jhr. J. A. van Kretchman van Veen, admini strateur der Ned. Zuid-Afrik. Spoot tcegmij, te Am.- sterdam on in de plaats van mr. Hamelberg, de staats raad mr. J. P. Moltzcr te 's-Gravenhage. Na enkele huishoudelijke besprekingen werd de vergadering gesloten. OVERSCHIE, 20 Juni. De hevige storm uit het Noordwesten heeft gisteren ook hier veel schade aangericht. In de boomgaarden hebben de meeste vrnchtboomen geducht van de kracht van den wind te lijden gehad sommigen er van zijn als 't ware leeggeschud. In de moestuinen is bijna alle groente tegen den grond geslagen, terwijl op de landerijen, waar men reeds zoover was gevorderd, dat het hooi op boopen stond, dit over de geheele oppervlakte van het land verspreid ligt. Vele huizen in de dorpsstraat zaten van onder tot boven vol met afgewaaide bladeren, die door hun vochtigheid niet gemakkelijk te verwijderen waren. Op den toren heeft men Vrijdagavond de vlag tijdig ingehaald, daar men hare vernietiging voorzag. Ook het verkeer met Rotterdam heeft 's morgens vertraging ondervonden. Het bootje van den 's-Gra- venhaagsehen Stoombootdienst, dat om 8 uur van hier naar Rotterdam moest vertrekken, was eerst om 10 uur gearriveerd, aangezien het bij Delft zeer moeieijk had kunnen zwenken. De tram, die om 8 uur naar Rotterdam zou gaan, beerde bij de Schans naar het dorp terug. Hier lag namelijk een boom in zijn geheele lengte over de rails en niet voordat deze uit den weg was geruimd, was het geregelde verkeer met Botterdam hersteld DELFT 21 Juni. De maskerade, door het studenten corps alhier in het volgende jaar te, houden zal voorstellen don intocht der verbonden edelen op 8 April 1566 binnen Brussel. Bij ICon. beslmt zijn benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Shanghai, belast inet de waarneming van het consulaat aldaar, de heer E. B. van Walree, vice consul te Yokohama; tot vice-consul der Neder landen te Yokohama de heer J. H. de Reus, vice-con sul te Hamburg; tot vice-consul der Nederlanden te Hamburg de heer H. van Oordt, leeiling-consul. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de arr. rechtbank te Winschoten, mr. L. B. Lohman, thans sub.-gijff. bij de arr.-rechtb, te Groningen. Bij Kon. besluit is de medaille, wegens verdiensten ten opzichte van 's Rijks verzamelingen van weten schap en kunst, in zilver, toegekend aan den hertog de Loubat, te Parijs, ter zake van zijne, aan de bi- bhoteek der Rijks-universiteit te Utrecht gedane schenking, bestaande uit eene chromo-photograplusche reproductie van een Mexicaansch handschrift der Va- ticaansche Bibliotheek Bij Kon. besluit is bij de Koninklijke Nederlandsche Marine-Reserve bevorderd tot adelborst der Ie klasse, de buiten gewone adelborst bij die Reserve J. II. Boerma benoemd tot buitengewoon adelborst, de heer 11. J. Harms. Bij Kon. besluit is bevorderd tot commies der posterijen van de 2e kl. L A. P. Hoffman, thans com mies der posterijen van de 3e kl., met bejialing dat bij rang zal nemen onmiddellijk na den comm. der posterijen van de 2e kl. J. Winterstot comm. der posterijen van de 3e kl. K. A. Heyblom, thans com mies der posteiijen van de 4e kl.tot com. der tlie- legraphie van de 3e kl. L. F. Witte, thans com. der telegraphic van de 4 e kl. Bij besch. van den Minister van Financiën is: 1°. aan dr. J. W. Gunning, oud-hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1897, eervol ontslag verleend als voorzittend lid der commissie van schei kundigen, ingesteld bij art. 6 der wet van 20 Juli 1884 (St&l. no. 147), houdende nadere bepalingen om trent den accijns op den suiker, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten, in die betrekking be wezen 2°. met ingang van genoemden dag benoemd tot voorzittend lid der voormelde commissie de heer dr. S. Hoogevvertf, hoogleeraar aan de Polyt. School te Delft. Door de politie alhier werd Zondag op ver zoek van de militaire autoriteiten aangehouden een koloniaal, die van verlof was achtergeble ven. Hij is ter beschikking gesteld van den gar- nizoens-commandant te Rotterdam. De gisteren alhier gehouden collecte voor het uFonds tot ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden" heelt opgebracht 1167.27. Mond- en klauwzeer is geconstateerd bij het vee in den stal van den veehouder J. Hoogland alhier, terwijl het vee van de veehouders H. v. d. Most en M. v. d. Berg van die ziekte is hersteld verklaard. Gisterenavond is dicht bjj de tramremise van den stoomtram Rotterdam Schiedam een man overreden. De ongelukkige sprong in volle vaart van den tram af, met het gevolg, dat een der wagens hem bijna doormidden sneed; de dood volgde onmiddellijk. Het lyk is nog niet herkend.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2