N°. 9353 ST jaargang. Vrijdag 25 Juni 1897. GROOTVADER.- ONZE TIJDINGZAAX. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. RÖELANTS. AFKONDIGING. KENNISGEVING. De Burgemeester van Schiedam, FEUILLETON. Burgeravondschool te Schiedam. Morgenavond ter gelegenheid van de herstemming voor leden van de Tweede Kamer zal onze Tijdingzaal weder geopend zijn van zeven ure des avonds tot na sluiting van het tele graafkantoor alhier. Eveneens zal de Tijdingzaal des Za terdags geopend zijn. Wij hebben weder maatregelen ge troffen waardoor met den grootst mogelijken spoed van alle districten, waar eene herstemming zal plaats hebben, ons de uitslag wordt toege zonden. Ook ditmaal is deze officieusde officieele uitslag kan eerst Zaterdag in den loop van den dag bekend zijn. Daar echter op 15 Juni gebleken is, dat de officieuze uitslag zeer te ver trouwen iszal men morgenavond reeds met stelligheid een overzicht kunnen krijgen van de samenstelling der a. s. Tweede Kamer. Mogen wij ten slotte het publiek, dat gelijk men weet zonder eenige uitzondering toegang heeft, beleefd verzoeken om zooveel mogelijk circu- leerend te blijven. De ruimte van de Tijdingzaal gedoogt niet, dat een vijftigtal menschen den ganschen avond op post blijvende overigen ondervinden daarvan de na- deelen. Wij verwachten, dat deze enkele heusche opmerking voldoende zal zijn. Per bulletin deelen wij onzen lezers den uitslag der herstemmingen mede, zoodra dit mogelijk is. BUITENLAND. I 1 iBOKSMBOTSPaiJS vost Schiedam. per kwartaal 90 b omliggende plaatsen, p. kwart -1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 0.02 Afeoaderlijke nommers. BUREAUBOTERSTRAAT fO, Teleplioon Ko. 133. ADvERTESTrErBijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0 52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Verkiezing Leden van den Gemeenteraad. BURGEHEESTER. EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dier gemeente is vastgesteld de volgende VERORDENING, houdende aanwijzing van de stemlokalen in de kiesdistricten van de gemeente Schiedam voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Eenig Artikel. Het stembureau, tevens hoofdstembureau, voor het eenige stemdistrict, waaruit KIESDISTRICT I bestaat en dat omvat: het deel der gemeente liggende ten Westen van de lijn loopende van de grens der gemeente Kethel over de 's Gravenlaridsche kade (verlengd tot die grens) door de Noordvestgracht en Noord vest over het midden van de Smt-Anna-Zusterstraat, de Scliie, de Kreupelstraat, de Lange Kerkstraat, de Gedempte Baansloot en de Laan, tot .voorbij het "Willemshofje, langs de Oostelijke grenzen van de kadastrale perceelen B nrs. 2845, 28cG, 2316, 2317, 2318 en 2124 tot de Hoogstraat, over liet midden daarvan tot de Koemarkt, en ten noorden van de lijn aanvangende bij voormeld eindpunt en gaande over de Koemarkt, Gerrit-Verboonstraat, Oranje straat, Nieuwe Haven en Vlaardingerdijk tot de grens van Vlaardinger-Ambaeht, zal gevestigd zyn in het Kaadhuis het stembureau, tevens hoofdstembureau, voor het eeuige stemdistrict, waaruit KIESDISTRICT II bestaat en dat omvat: het deel der gemeente liggende ten Oosten van eerstgemelde lijn en ten Noorden van den Rotter- damschen dijk, zal gevestigd zijn in den St. .Toris-Doele het stembureau, tevens hoofdstembureau, voor het eenige stemdistrict, waaruit KIESDISTRICT III bestaat en dat omvat bet overigs deel der gemeente, zal gevestigd zijn in het aeaaeente-G-ymnas- tieiilohaal. En zal hiervan afkondiging geschieden waar het behoort. Gedaan te Schiedam in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van den 22sten Juni 1897. Se Burgemeester, VERSTEEG. De Secretaris "VERNÈDE, En is hiervan afkondiging geschied op heden den 2isten Juni 1897. Burgemeester en wethouders van Schiedam, "VERSTEEG. Se secretaris, VERNÈDE. Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van de Personecle belasting No. 7 Roman door Jonas Lië. 24) Nu zag men al spoedig da verschillende villa's en landhuizen te voorschijn komen, vele met ver lichte vensters, maar de meeste al donker en leeg. Daar doken op, Rjönigs ïEriedhem" en Thorsens ïSorgenfrei, schitterend verlicht, daar had men bepaald gasten een partij misschien. En daar verrees uit de schaduw Wingaard en Cos groot, oud landhuis, met zijn zware, hooge hoornen Het was, alsof die lichtjes, die nu al meer en meer uit het donker te voorschijn ktvamen, een eigenaardigen tint wierpen op het gesluierde gezicht van Stephanie. "Zeg, Stephanie," zei de arts en bleef plotseling voor haar staan, izonderling, maar ik kan den heelen avond de gedachte niet van mij zetten, hoeveel ongelukkige huwelijken zouden er daar nu welzijn, waar dia schitterende lichten nu zoo vroolijk branden." r IX De arts was voor de derde en laatste maal op Solid geweest en had daar alles in orde gebracht en deuren en vensters goed gesloten, en het huis n de stad had nu na het zomerreces en de zomer- onrust ook weer zijn gewone aanzien. Men had in de woonkamer reeds de lamp aan gestoken en de dokter was juist teruggekeerd, toen er gsbeld werd en Wingaard binnentrad. dezer gemeente, iver het dienstjaar 1897. door den !>eer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 22n Juni 1897 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger eer directe belastingen, ter invor dering is overgemaakt. Voorts wonlt bij deze herinnerd, dat een lederver» plicht is, zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden .oet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van -es weken ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. L'n is liieivan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 2isten Juni 1897. De burgemeester voornoemd, VERSTEEG. De aanmelding van nieuwe leerlingen, die minstens 12 jaar oud moeten zijn, kan door ouders of voogden geschieden op Woensdag; 1 September 1897, des avonds tusschen O en 8 uur in het gebouw der Hoogere Burger school. Het toelatingsexamen wordt gehouden op illoitdcrdag 2 September daaropvol gende, des avonds 7 uur. De Directeur der Burgeravondschool, J. A. HÏNGMAN. 1Z00, zoo, welkom weer in de stad. Ik hoorde Zondag eerst, dat je weer thuis waart en nu reeds veertien dagen hier huist, is 't niet?" vroeg hij zich tot Gunnar wendende. »Nu, in deze saison zal ik u niet, met welke muziekmakerij ook, plagen, mevrouw Grunth daarover kunt u gerust zijn. Men is wel zoo ga lant en verzoekt mij wel iets te presenteeren en het vleit mij natuuilijk wel dat ze bier in de stad niets schijnen te kunnen uitvoeren zonder consul Win gaard. Maar ik dank er voor, ik moet op mijne zenuwen passen. >Ik dacht er eigenlijk aan je te verzoeken, dat je mij eens een recept zoudt geven of een leefwijze voorschrijven voor mijn ellendige zenuwen, Grunth, Zij zijn zoo slap als uiteengerafelde touwtjes," klaagde Wingaard. jQcb, wat zal ik je zeggen. Mij dunkt, je kunt nog al tevreden zijn over je zenuwen. Al die partijen, waar je de lion zijt, "t is geen gekheid. «Dank je. Hier in de stad heb je lui, die je ontzien moet. Je hebt je eenvoudig aan allerlei dingen te onderwerpen. Maar intusschen voel je het maar aan je gestel, je ergert je, verveelt je, je maakt je boos, raast, tiert soms, enz, enz." jNu," zei de dokter, strek dan naar een klooster daar heb je het kalm en laat ons de stad." Gun nar lachte luidkeels. bJuist, wat ik wel eens tegen mij zeiven zeg. Ik denk weieens over een badkuur of iets van dien aard. Vroeg of laat, zal 't er toch toe moeten komen sik kwam eigenlijk jullie een visite brengen, omdat ik licht bij je opzag en dacht: zij schijnen thuis te zijn. En nu blijf ik me hier zitten en houd je gezellig bezig met mijn misères Algemeen overzicht. Schiedam, 2-1 Juni '97. Evenals bij ons te lande, is ook bij onze zuidelijke stamgenocten de persoonlijke dienst plicht een vraagstuk, waarover reeds heel wat is gediscussieerd. Nog gedurende het bewind van het tegen woordige ministerie heeft deze quaestie er aan leiding toe gegeven, dat de minister van oorlog, generaal Biassine, door zijn ambtgenooten is losgelaten. De generaal wilde een ontwerp in dienen tot reorganisatie van het leger, waarbij de afschaffing der plaatsvervanging werd voor gesteld. Het gevolg is geweest, dat Brasine, geen steun vindende bij zijn collega's, is heen gegaan, en dat de minister van spoorwegen Vandenpeereboom nog steeds ad interim de portefeuille van oorlog voert. Geen enkel officier toch was, na Brassine's aftreden, te vinden voor de taak van minister van oorlog. Eenige weken geleden nu is te Brussel de groote betooging gehouden ten gunste van den p "soonltjken dienstplicht. Een adres werd aan den Koning overhan digd, en deze antwoordde daarop vrijmoedig, dat hij vóór afschaffing der plaatsvervanging was, maar dat ten slotte de natie over haar eigen lot besliste. Dat die verkla, 'g vele clericalen zeer heeft gehinderd, was tc begrijpen, en in de anti militaristische pers heeft men in dit verband zelfs het woord staatsgreep" kunnen lezen, Ook verwachtte men een interpellatie in de Kamer naar aanleiding van 's Konings woorden. Die interpellatie is gisteren tot de regeering gericht door den Katholieken, anti-militaristi- schen, Anlwerpschen afgevaardigde Delbeke. Deze haalde de geschiedenis op van den sttijd tegen de plaatsvervanging, besprak daarna het antwoord van den Koning op het hem aangeboden adres, welk antwoord hij gevaarlijk noemde voor het conslitutioneele koningschap, dat allen liefhebben, en eindigde mptuï vraag of het kabinet geraadpleegd was in de rede voering van den Koning. Hij wenschte een besliste verklaring van do regce.lr.g te ont vangen ook over haar eventueele pianne.:. De minister van financiën, Smet de Naeyer, diende den interpellant van antwoord. De minister meende, dat de interpellatie Hij haaide zijn horloge voor den dag, »Ik eet van avond bij mijn broerik moet me haasten, zooals ik zie." »Hè, wat is het buiten donker," hoorde men hem aan de voordeur zeggen tot Gunnar. Grootvader en Terna maakten eene wandeling. Zij wilden Trou's groote tuinaanleggingen en broei kassen zien. Grootvader was onderweg bij den optiker Krogh geweest en had een reservebril be steld men moest toch zekerheid hebben niet »bête" te worden, als men iets moest zien. Daai na was hij met twee scheermessen, die hij geslepen wou hebben, in een zijstraatje geweest. En nu hielden zij stil voor eon wol winkel waar grootvader bleef overleggen of hij zich niet wol zou koopen voor nieuwe onderkleeren, toen Paul Hoeg de straat ovetkwamen op hen beiden toekwam. «Welkom weer in de stad!" zei hij groetend nik ben vooibijgekomen en zag don dokter de jalousién optrekken, maar ik heb mij er niet aan gewaagd binnen te komen ik wist niet of ik wel gelegen kwam." «Zoo, zoo, beste vriend," zei grootvader, ven waar denk jij je winter door te brengen?"' «Ik blijf hier eigenlijk alleen hangen, omdat ik nog geen besluit genomen heb, ik wacht op iets, dat beslissend kan zijn voor mijn leven," hij zag Terna even aan, sik ben als een schip, dat ieder oogenblik klaar moet zijn het anker te lichten en zee te kiezen. Terna keerde zich om en keek eens naar de etalage. «Heb je gehoord, Terna, dat de stad me hier in den rijksban gedaan heeft?" zei hij met een poging haar in het gesprek te betrekken. teruggebracht kon worden tot deze twee vragen Is de rede van den Koning vooraf medegedeeld aan de regeering? Sluit die rede in zich eenige verandering van inzichten der regeering En dan kon de minister kortaf op de eerste vraag bevestigend, op de tweede vraag ontkennend antwoorden. Maar de heer Delbeke had zijn vraag breeder opgesteld, en daarom zou de minister u:tvoe- riger antwoorden. Hij betoogde dan, dat de Koning alleen een persoonlijken wensch ten gunste van de af schaffing der plaatsvervanging had uitgesproken, zooals ook in vroegeren troonreden was ge schied. De minister verklaarde niet in te zien, waar om de Koning niet, met militairen over leger- zaken sprekende zooals met industrieelen over industrie, uiting zou mogen geven aan zijn persoonlijk gevoelen. Bovendien had de koning uitdrukkelijk ge wezen op het recht der uatie om over haar eigen lot te beschikken. Een langdurig debat ontstond nu naar aan leiding van het antwoord des ministers, waarin o. a. tot Delbeke het verwijt werd gericht, dat zijn interpellatie slechts diende om het mini sterie uit de verlegenheid te redden. Delbeke zelf oordeelde de verklaringen der regeering voldoende en stelde een gewone orde van den dag voor, die aangenomen werd met de stemmen der rechter- tegen die der linker zijde. De zitting werd verdaagd. Heel Engeland en Schotland heeft Dinsdag met opgewektheid het feest zijner Koningin gevierd. Door het gnnsche land vlamden op de heuvels de vreugdevuren hoog op, waartoe het sein gegeven was van af de heuvels om Londen. In Londen zelf waren honderdduizenden op de been om de prachtige illuminatie te be wonderen. Vooral de verlichting van den koepel der St.-Pauls-kerk met magnesiumlicht was hoogst indrukwekkend. Gladstone ontving Dinsdag te Hawarden 12000 schoolkinderen, tot wie hij een toespiaak hield. Ieder der kleinen ontving een herinnerings- medaille. Ook gisteren was te Londen een groote menigte op de been om het Parlement zich naar Buckingham Palace te zien begeven Te drie uur 's middags verlieten de vertegen woordigers des volks Whitehall. De lec.en van het huis der Commons volgden voor het meerendeel te voet de oude:wetsclie karos, waarin de SpeaJcer, met de teekenen zijner waardigheid omhangen, neerzat. Na de leden van het Parlement ontving de Koningin gisteren nog ten gehoore de mayors en sheriffs van het Vereenigde Koninkrijk en de graafschapsraden. «Waarom? wat?" vroeg zij verschrikt. «Toch niet om die fameuse kroniek van je?" sliet is hier a. h w. een wespennest. Ze zijn nijdig als een spin ais zo hooren, dat ik hun naam maar noem. Dia oude families zijn heilig, meneer de inspector zelfs naar hun grootvader of over grootmoeder mag je niet wijzen." «Men moot nooit te ver in een geslacht terug willen gaan, zeggen de Schotten, want op het laatst stuit men op een roover," merkte grootvader op. Terna trok grootvader aan den arm. vliet woidt voor ons donker en te laat! Wij moeten nog heen naar Trou's tuin," verklaarde zij, ven de broeikas zien en wat zij daar voor den winter gezet hebben." «Jawel, jawel," hij keek haar vragend aan. «Die historie van dien tuin heb je mij verleden ook opgedischt. Dat is een van je lijfstukjes. Je zult me toch niet wijs willen maken, dat je nu heusch studeert voor tuinbaas of zoo iets." «Grootvader," zei zij wat koel en stijf, «breng hem aan het verstand, dat ik inderdaad van vader verlof heb bet volgende jaar mij op den tuinbouw toe te leggen." «Jawel, jawel, dat heeft zij werkelijk." Welnu, ik zal onze tuinierster niet ophouden," zei Paul en groette. Terna was terneergeslagen en zag peinzend vóór zich, terwijl zij beiden stilzwijgend de voor stad inwandelden. Grootvader had zich op de wandeling in zijn eigen beschouwingen verdiept en toen de duisternis viel, sloeg hij den weg naar huis in en begon zijne oude brieven en oude papieren bijeen te zoeken en te ordenon. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1