UIT DE PEItS. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. In den namiddag keerde Hare Majesteit naar Windsor terug, onderweg op Constitution Hili nog begroet door 40.000 schoolkinderen. 's Avonds was er groote illuminatie te Windsor. Heden wordt den armen van Londen een feestmaaltijd aangeboden uit het Prins-van- Wales-fonds. De Koningin geniet voortdurend een goede gezondheid. Van de leden der koninklijke familie en van het Huis der Koningin heeft zij tal van rijke geschenken, brillanten en paarlen, ontvangen, In het Lagerhuis las de Speaker voor een telegram van den minister van buitenlandsche zaken van Italië, Visconti Venosta, mededeel inde, dat in Kamer en Senaat moties van geluk- weusching waren aangenomen. Ook een telegram \an hulde van der Senaat van Argentinië werd voorgelezen. In Zuid-Afrika, vooral ook in Transvaal, is tot op het kleinste plaatsje geestdrift/g feest gevierd. De boodschap der Koningin oogstte overal levendige toejuiching. Cecil Rhodes hield te Buluwajo »Indaba" (raad) met de Matabele-hoofden de slnduna's" kregen ossen als feestgave. Aan president Kruger is een ovatie gebracht door uitlanders wegens de invrijheidstelling van Samson en Davis. Slechts den deel van het Britsche wereldrijk viert geen feest, maar heeft bijna overal de ubileumsdag tot een rouwdag gemaakt, Ierland. Een telegram uit officieele bron uit Konstan- tinopel brengt groot nieuws. Waarschijnlijk zal het tractaat betreffende de vredes-praeliminairen Zaterdag worden ge- teekend. De oorlogsschatting zou 70 millioen francs bedragen, die in termijnen binnen 4 jaren moet afbetaald worden. Nog verleidelijker klinkt een andere lezing, dat nl. de vrede Zaterdag geteekend is. Het laatste is zeker te mooi om te gelooven, en de eerste lezing is reeds van dien aard, dat er nog wel een nadere bevestiging mag komen, wil men er geloof aan slaan. Van Kreta komt minder goed nieuws. De insurgenten zijn bij Kissamos weer be gonnen met vijandelijkheden en zijn voornemens de Turksche vesting aan te vallen. Oostenrijksche oorlogsschepen kruisen langs de kust om de landing van vrijwilligers te ver hinderen. Delyannis wil, naar men te Athene meent te weten, zich uit het politieke leven terug trekken. De correspondent der Times te New-York hecht niet veel waarde aan Mc. Kinley's wensch om een nieuw arbitrage-verdrag tusschen Enge land en de Vereenigde Staten te ontwerpen. De correspondent meent, niet zonder reden, dat dit nieuwe ontwerp aan den Amerikaanschen Senaat toch ook de bevoegdheid zou moeten geven om te beslissen, of zeker geval zou on derworpen worden aan arbitrale uitspraak. Men wil dan ook in deze uiting van Mc. Kinley niets anders zien dau een beleefdheid ter ge legenheid van het jubileum van Engelands Koningin. En Spanje? Ook over de plannen van den Amerikaanschen president ten opzichte van Cuba en Spanje spreekt de 2tmw-correspon- dsnt geheel anders dan zijn collega van de Daily Chronicle. De opzienbarende instructies, die Mc. Kinley den nieuwen Amerikaanschen gezant te Madrid, volgens den laatsten correspondent, zou gege ven hebben, worden door den vertegenwoor diger der limes geheel ongegrond genoemd. Blijft dus slechts over Hawaii. 01 zou ook te dien opzichte overdreven zijn? Het is moeilijk aan te nemen, want hier zitten de Amerikaansche suikerhandelaars achter de schermen. Intusschen heeft, volgens de Ileraldo, de Amerikaansche regeering zich weer verdienste lijk gemaakt jegens Spanje door in Key West twee vrijbuitersschepen in beslag te nemen, Gemengde Mededeellngen. De Bappel deelt mede, dat het verdrag, door den Franschen gezant Lagarde met koning Me- nelik van Abessinië gesloten, Frankrijk en Abes- sinie volkomen gelijke rechten, wat betreft in- en uitvoer, waarborgt. Frankrijk zou zich daardoor een eerste plaats in /Ethiopië en aan de Roode Zee kunnen ver overen. Pastoor Kneipp is onder groote belangstelling te Worishofen ter aarde besteld. Hoe het met de koud-waterinrichting zal gaan is nog niet zeker. Er zijn twee pretendenten naar het directeur schap: pater Reille met dr. Mahr als kuur- dokter en dr. Baumgarten, een der genees kundige autoriteiten van Worishofen. De Koning van Rumenie heeft 200,000 francs van zijn civiele lijst afgestaan tot leniging van den nood ten gevolge van de overstroomingen. Te Alexandria verzekert men, dat de expe ditie naar Soudan plotseling is afgekomman- deerd. De republieken Costa-Rica en Guatamala hebben zich thans met Honduras, Nicaragua en San Salvador vereenigd tot éen republiek van Midden-Amerika, ten opzichte der buiten landsche betrekkingen. Het tractaat, waarbij dit is geschied, moet 45 September a.s. door de parlementen dier republieken zijn goedgekeurd. - II" I- IT llf I II Het Handelsblad van gisteren had een artikel, tintelend van geest, over »dr. Xuyper en de anti-re volutionnaïren. Eenige zinsneden nemen wjj er gaarne uit over. Ziehier de aanhef: De eenige anti-revolutionnairen zijn de Katholieken Met de hervorming begint de revolutie tegen het absoluut gezag, ten gunste van zelfregeering, volks rechten en vrijheid van geweten en denken. De vrijheidsoorlog van Nederland was een opstand tegen een wettigen vorst, wettig volgens ahe be ginselen van vóór de revolutie! Elke gereformeerde is een kind van derevolutie) En gelukkig voor dr. Kuyper dat ook de groote Fransche omwenteling plaats had Indien hij eens op zijn eigenaardige wijze in ons land opgetreden ware ra de jaren vóór de Fransche revolutie Men stelle zich even voor, dat hij toen den inval in de Nieuwe Kerk had beraamd toen opstand had gepleegd tegen de voorvaderlijke kerktoen op zeer onafhankelijke wijze ware opgetreden iu woord en daad tegen het staatsgezag van stad en land Voorwaar dr. A. Kuyper, de democraat, springt uit de lijst dei Fransche revolutie naar voren als uit een kring van evenknieen geestgenoten. Wat zou Carlyle hem voortreffelijk hebben ge schetst en in hem den revolutionnair gewaardeerd hebben die weet wat hij wil, en die met buitenge woon angstvallig is aangaande de middelen en woorden welke hij bezigt. Vele zijner volgelingen waardceren dan ook juist het oude geuzenbloed in hem. Ze volgen den steilen Calvinist maar hebben tevens een onbestemd gevoel, dat ze een ouden revolutionnairen watergeus met een rood baaien muts op het hoofd tot leider hebben. En verder: Welke tucht handhaaft hij onder die nakomelin gen der Geuzen! Hij heeft hen gebiologeerd Ze volgen hem door dik en dun, zelfs nu hij zwaaiend niet de rood baaien muts is overgeloopen naar het Katholieke kerkelijke kamp. Straks waren zijn volgelingen bereid met hem de radicalen aan het hart tc drukken. Maar hij bedacht zich gaf tegenbevel en „een, twee, drie, rechtsomkeertvlogen al dio overtuigde puriteinen en Calvinisten der Katholieke partij in de knellende annen. Ze hebben er zelfs alles voor over om in het kamp waarboven Rome's kerkbanier wappert te wor den opgenomen. Wilt ge het brood belasten „Goed, ga gerust uw gang. „Wilt ge dé remplaganten handhaven, het in orde brengen der landsverdediging weer eens een vier jaar uitstellen? „Heel bestAlles ia ons goed, mits gij ons slechts als bondgenooten omarmen wilt!" Kuyper is Kuyper en wat hij wil is wet! Dr. Kuyper beklaagt de liberale partij dat ze geen Simson heeft. Mogen wij onze hartelijke gelukweusching aan bieden aan de partij, welke hem tot eenig hoofd heeft, dat zij blindelings iemand mag volgen als hij, wiens ongetemde kracht hem in staat stelt haar te laten draaien, draaien, draaien, gelijk hij wilt Ten slotte over het anti-clericalisme Wij zijn verdraagzaam met hoofd en hart uit de diepste overtuigingen daarom beslist anti-cleri- caal. Is anti-clericaal niet een zeer eentonige, onder- wetsehe leus vraagt deze of gene. Zekereven eentonig en ondcrwetsch als onze strijd op de dijken togen het water, dat bij storm uit het zuidwesten tegen onze kusten opspringt Wij vrcezen dat die strijd, die kostbare strijd, die eentonige strijd, juist zoo lang onontbeerlijk zal zijn als de rivieren en de zee bestaan. Men wordt in zijn bewegingen beheerscht door den vijand, dien men tegenover zich in het veld heeft. Het is ontzaglijk eentonig voor een kapitein om altijd een man op den uitkijk te plaatsenaltijd den misthoorn te blazen wanneer de dikke nevel aankomtaltijd te rcevcn zoodra de kwik daalt maar als de kapitein aan deze eentonigheid een einde ging maken, dan zwalpte de zee, die eeuwig dezelfde is, dra boven de toppen van zijn masten. Wij noemen daarom het gedrag van dr. Kuyper, den gereformeerden kustbewaker en dijkgraaf, die zijn gehoorzame ploeg Calvinisten en Öeuzenzonen gelast de dijken door te steken om den kerkdijken vloed binnen te laten, ontrouw aan de historische oud gereformeerde beginselen. Een afgeluisterd gesprek. Het onderstaande is, zegt ÓS et "Pad., geen phantasie, maar historisch. »De Katholiek, die zoo sprak, is een der leiders van- de Katholieke staatspartij. Zoo zeker is men van der anti-revolutionnairen afhanke lijkheid dat men hen reeds bespot, voordat nog door gemeenschappelijke actie de overwinning bevochten is." Waarom hebt gij, Roomsch-Katholieken, niet bij eerste stemming overal eigen candidaten gesteld Wij waren het eerst van plan, maar wij zijn tot het inzicht gekomen, dat dit hoogst onvoorzichtig zou zijn. En waarom? Hoe is het mogelijk, dat gij dat niet inzietHoe rneer Roomsch-Katholieken er boven den Moerdijk in herstemming komen, des te kleiner zou voor ons de kans worden er eenige door te krijgen. Dat zie ik niet in. Het is nog al duidelijk. Heel het Pro- testantsche Nederland zou dan in opstand komen en zich vast aaneensluiten tegen de ïPaapsehe stoutigheden". En thans? Thans rekenen wij op de hulp der anti- revolutionnairen, die zien, dat zij zonder onzen steun weinig vermogen en bij de herstemmin gen onze candidaten zullen steunen, omdat zij zonder onze hulp ook hun eigen mannen er niet door kunnen halen. Maar hoe is het mogelijk te onderstellen, dat de meeste antirevolutionnairen die tactiek niet zullen begrijpen Dat is zeer wel mogelijk, maar het eigen belang is ook in de politiek een groote factor Deanti-reviolutonnairen weten, dat zonder onzen steun hun meeste candidaten zullen sneuvelen en dat wij dien steun niet geven zonder dien met woeker terug te vragen. Dr. Kuyper in het Noorden. Dr. Kuyper zou Dinsdagavond teNoordhorn voor de kiezers in het districht Zuidhorn op treden. Reeds anderhalf uur te voren was de zaal stampvol; van alle kanten kwam men met tieinen en rijtuigen aan, zoodat honderden voor de zaal bleven staan. Eindelijk kwam er uit komst. Er werd besloten de vergadering op een stuk land in de nabjjheid te houden. Met stoelen in de hand of op den rug. begaf de groote menigte zich naar het land, de kathe der werd er heen gedragen, en aldra hadden zich plm. 4200 personen om het spreekgestoelte verzameld, toen ds. Scholten de bijeenkomst opende met gebed. Onder diepe stilte sprak dr. Kuyper zijne rede uit, waarna met hem in het debat traden twee liberalen, nl. de hh. Agema en Oosterbaau en de socialist Donia. De avond viel en in het schemerdonker moesten zoowel dr. Kuyper als zijne opponenten gebruik maken van lucifers om hunne aantee- keningen na te gaan. Eerst te kwart' na tien uur liep de samenkomst af. Van het begin tot net einde werd met de meeste aandacht de spreker gevolgd. (Stand.) Gasfabriknnten. Te Middelburg werd gisteren de vergadering der Yereeniginy van Gasfabrikanten in Neder land geopend. Er waren ruim 90 leden tegen woordig. Voorzitter is de lieer A. Biuinissen Troost, uit Sneek. Benoemd is eene commissie tot voorberei ding van eene wetsherziening. Wellicht zal worden voorgesteld de opneming tot leden vau watertechniki. Nog werd benoemd eene commissie tot voor bereiding van plannen voor de feestviering van het 25-jarig beslaan der vereeniging. Daaina is een maaltijd gehouden in St. Joris en een bezoek gebracht aan het concert aan het badhuis te Vlissingen. Heden voortzetting van de vergaderingrij toer en diner te Domburg. Vrijdag bezichtiging van de merkwaardigheden van Middelburg en Vlissingen. matie tot eandidaat voor de Tweede Kamer in Rot terdam II jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck. In Rotterdam III zullen de katholieken dr. Sehaep- man, in TV dr. Van Staveien, in V mr. Mascheek stemmen. De ami-revolutïoimaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Rotterdam stelde gisterenavond in Rotterdam V tot eandidaat voor de Tweede Kamer mr. Mascheek. In Rotterdam I is de eandidaat der anti-revolutionnairen dr. D. Visser. De Christelijk-Hsstoriseben te Rotterdam zullen in district I hun eandidatuur-de Visser steunenen zich in de overige districten als vereeniging onzijdig houden. De arbeiders-kiesvereenigingen te Rotterdam zullen de liberale candidaten steunen, als zijnde anti-pro- tectionistiseh. Het hoofdbestuur der centrale vrijzinnige kiesver eeniging in het hoofdkiesdistrict Loosduinen heeft besloten aan de afdeelragen te adviseeren zich bij de herstemming tusschen de heeren H. A. M. v. Berkel (r.-k.) en A. Brummelkamp (a.-r.) te onthou den. Aan de liberale kiezers, die toch willen stem men, raadt het echter aan, hunne stem op denbeer Btummelkamp uit te brengen, op grond dat deze wat de sociale vraagstukken betreft, het dichtst bij de liberale partij staat. De afdcelrag Naaldwijk nam een besluit in gelijken geest. De democratische kiesvereeniging te Dordrecht heeft besloten de candidatuur-Van Gijn te steunen. Mr. H. J. Snndt beveelt thans te Dordrecht per advertentie den heer van Gijn aan. De werkliedenkiesvereeniging '„Ontwikkeling" te 's Gravenhago heeft besloten de candidatnren Conrad en Pijnacker Hordijk te steunen. In de door de katholieke kiesvereeniging te Leeu warden gehouden vergadering is besloten zich a. s. Vrijdag bij de herstemming tusschen de heeren C.V. Gerritsen en mr. P. J. Troelstra (soc.-dem.) te onthouden. De leden zijn vrijgelaten in hun keuze. De centrale vergadering van den Christelijk-His- toriscken Kiezersbond in het district Schoterland ondersteunt voor de herstemming de candidatnur van den heer H. Pijttersea Tz. Door de Christ. Historischen in het district Frn- neker wordt bij de herstemming aanbevolen de heer Kamstra, de eandidaat der clericalen. Daarentegen wekt dr. Vitus Bruinsma zijn partijgenooten op, hun stemmen over te brengen op den heer Lieftinck, Door de Christ. Hist, te Harlingen is besloten, zich bij de herstemming tusschen de hoeren Bouman (lib.) en Van Asch van Wijck (a.-r.) van aanbeveling te onthouden. KETEEL, 24 Juni. Toen heden morgen de melk wagen van den landbouwer M. v. d. B. naar Schie dam reed, en de Steenenbrug reeds gepasseerd was, wilde de voerman het paard, door een zweepslag tot meer spoed aanzetten. Het beest schrok daar echter van, nam een zijsprong en tuimelde met wagon en al in de sloot. Het paard en de voerman waren ofschoon geheel met vette modder bedekt, weder spoedig en onge deerd op het droogo en togen weder naar de Kethcl terug; daar werd hulp gehaald om ook den wagen weder op den kant te halen. Niets noemenswaardig was gebroken en zeer wei nig melk was te loor gegaan. De melkwagen van den landbouwer H. nam de overgeschoten melk mede naar Schiedam. Verduistering van gelden te Fadang. De correspondent van de N. 22. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren: De justitie spoort op Boon, chef der firma Boon, In 't Veldt en Co. te Padang, verdacht ƒ84,000 verduisterd te hebben in zijn qualiteit van agent der Hongkong and Shanghai Banking Corporation. De burgemeester van 's Gravenhage heeft gisteren de commisfie uit de Scheveningsche reeders ontvangen. Nadat de burgemeester elk lid der commissie afzonderlijk in de gelegenheid had gesteld de Scheveningsche belangen in verband met den toestand uit de jongste ramp voortspi uitende voor te dragen, gaf hij den raad dat de reeders zich met de permanente Commissie uit de reederij te Scheveningen te dier zake iii be trekking zou stellen. Deze zou dan overleg kunnen plegen met de raadscommissie voor de visschershaven. De beide commission zouden dan gezamenlijk voeling kunnen onderhouden. Als burgemeester kon hij voor het oogenblik niet meer zeggen. In de gisteren gehouden vergadering der Kamer van Koophandel te Zutphen is besloten, dat voortaan de vergaderingen publiek zullen zijn en in de courant vooraf de te behandelen punten zullen worden bekend gemaakt, Zutphen volgt hierdoor het voorbeeld van bijna allen grooten handelplaatsen, Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Arnhem, Harlingen, Groningen enz. Trouwens niets is natuurlijker, dan dat de handelingen der Kamers van Koophandel pu bliek domein zijn. Te Tilburg is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer J. H. A. Diepen, ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en van den H. Gregorius de Groote. De overledene heeft gedurende vele jaren zijne beste krachten gewijd aan den bloei van zijne stad en van zijn gewest, als lid det Pro vinciale Staten, arrondissements-sehoolopziener, president der Kamer van Koophandel en plaats vervangend kantonrechter. De Herstemmingen. Afdeeling I der R. K. kiesvereeniging „Recht en Orde" te Rotterdam stelde gisteravond zonder eenige discussie bij acclamatie tot eandidaat voor do Tweede Kamer in Rotterdam I dr. J. Th. de Yisser. Afdeeling II derzelfde vereeniging stelde bjj accla- Bij kon. besluit is aan mr. M. S. Pols, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem be wezen diensten, Bij Kon besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zwolle, ter standplaats de gemeente Genemutden, W. J. Jonkers, cand.-natans te Steemvijk. Bij Kon. besluit is aan dr. A. IC W. Arntzenius te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raid voor Noord- Holland. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kantonrechter- pïaatsvervangerin Zuidbroek mr J. II. Nauta, in Eindhoven mr. Th. G. >1. Smits van üyen, in 's-IIer- togenbosch mr- J. L. Marggraf, in Nijmegen mr. J. C. J Riveaux, in Tiel mr. A. van Wessem, in Zalt-Bominel mr. G. Kolff, m Apeldoorn mr F. Ooster, in Leiden mr. E. J. Boddaert, in Haarlemmermeer J. Samson, m Emmen II. J. Costing, in Arnhem mr. IC. M. G. de Meijier Bij Kon. besluit zijn, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, de vee artsen J. A. de Graaff, te Scherpemsse; IE J. M. Berg huis, te Middelburg en M. van der Vliet, te Kruiningen en is aan de plaatsvervangende distnctsveeartsei. II. J. M. Berghuis en M. van der Vliet, te Kruimngen, de titel van Gouvernements-keurmeester van vee toe gekend en zijn zij als zoodanig belast met de visitatie van vee, respectievelijk te Vlissingen en te Hansweert (Krumingon), vóór de inladmg in een schip naar het buitenland bestemd. Bij kon. besluit zijn voor den tijd van vijf jaren benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van gezond heid der 2de klasse, de heeren L. J. O. Willinck en A. A. Ladage, artsen. Bij kon. besluit zijn de functiën van officier van gezondheid bij het Koninklijk Koloniaal Militair Inva lidenhuis op Bronbeek tot nader order opgedragen aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van ge zondheid der 1e klasse van het leger in Nederlandseh- Indië dr. A. E. F. Gnppeling. Naar wij vernemen is door Burgemeester en Wethouders besloten de stemming en, zoonoo- dig de herstemming, voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad te bepalen op 13 en 23 Juni a. s. De christelgk-historisehe kiesvereeniging f>Een dracht" en de antirevolutionnaire kiesveree niging ^Nederland en Oranje", alhier, hebben beide gisteravond vergaderd voor het stellen van candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden van den gemeenteraad. In eerstgenoemde vereeniging werden ge noemd de namen van de heeren mr. H, M. C.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2