51*'° jaargang. ondag 27 en Maandag 28 Juni 1897. N°. 9355. Eerste Blad een nieuw parlement Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, üitgeverT h J. c. röelants. I i BINNENLAND. De Tweede Kamer zal na den der den Dinsdag in September bestaan nit de volgende leden, gekozen in de daarbij vermelde districten: Mr. E. Fokker, lib. Dr. H. J. A. M. Schaepman, kath. Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, anti-rev. Mr. M. J. Pijnappel, lib. H. F. Groen van "Waarder, lib. District III. Mr. A. F. K. Hartogh, lib. Mr. J. G. Gleichman, lib. M. Ketelaar, rad. J. T. Cremer, lib. B. H. Heldt, lib. P. Nol ting, rad. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lib. Mr. W. R. F. P. graaf van Bylandt, anti-rev. J. Schepel, lib. Mr. P. Rink, lib. Mr. J. J. Willinge, lib. L. D. J. L. de Ram, kath. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lib. A. Knijff Ilzn., lib. Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, kath. H. J. de Waal Malefijt, anti-rev. Mr. G. J. Goekoop, lib. Mr. H. A. van de Velde, anti-rev. Mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, lib. Deventer. Stoffel, rad. Mr. E. Schaafsma, lib. S. M. H. van Gijn, lib. Mr. J. A. N. Travaglino, kath. Jhr. Mr. L A. J. M. van Asch van Wijck, anti-rev. J. Th. M. Smits van Oyen, kath. Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg, kath. Dr. P. II. Roessingh, lib. J. Zijp Kzn., lib. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, anti-rev. II. Seret, anti-rev. C. J. E. graaf van Bylandt, lib. Mr. J. J. I. Harte, kath. 's-Gravenhage. Joh. Krap, anti-rev. J. F. W. Conrad, lib. J. M. Pijnacker Hordijk, lib. Mr. H. L. Drucker, lib. Jos. Merckelbach, kath. Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, lib. G. B. 't Hooft, anti-rev. A. Bouman, lib. A. P. Staalman, anti-rev. Dr. P. J. F. Vermeulen, kath. Mr. J. A. Loeff, kath. S. baron van Heemstra, anti-rev. Mr. J. G. van Deinse, lib. Mr. J. D. Veegens, lib. P. J. B. Ferf, lib. Mr. M. baron Mackay, anti-rev. J. H. Donner, anti-rev. Mr. P. J. Troelstra, soc.-dem. A, E. van Kempen, anti-rev. C. Lely, lib. A. Brummelkamp Jr., anti-rev. M. de Ras, kath. Mr. H. Smeenge, lib. Mr. C. Lucasse, anti-rev. F. T. J. H. Dobbelman, kath. J. van Alpben, anti-rev. Mr. P. C. J. Henneqnin, lib. Jhr. Mr. J. B. D. v. d. Bergh van Heemstede, kath. Mr. M. J. M. Kolkman, kath. Mr. A. Ph. R. C. C. van der Borch van Verwolde, anti-rev. Dr. W. Everts, kath. Dr. J. Th. de Visser, chr.-hist. D. de Klerk, lib. J. B. Verheij, lib. G. H. Hintzen, lib. Mr, E. E. van Raalte, lib. Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, anti-rev. G. L. van der Zwaag, soc.-dem. Slttard. Mr. Ch. baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, kath. Dr. A. Kuyper, anti-rev. Mr. J. A. van Gilse, lib. J. Meesters, lib. Mr. M. Tydeman, lib. Mr. P. J. Troelstra, soc.-dem. Mr. W. B. M. Bahlmann, kath. Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, lib. District II. J. N. Bastert, lib. B. R. F. van Vlijmen, kath. Mr. E. A. Smidt, lib. Dr. W. H. Nolens, kath. W. P. A. Mutsaers, kath. P. J Truyen, kath. W. M. Houwing, lib. Mr. P. J. Troelstra, soc.-dem. Jhr. Mr. II. J. M. van Asch van Wijck, anti-rev. K. Czn. de Boer, rad. E. A. M. van der Kun, kath. J. J. van Kerkwijk, lib. G. Zijlma, lib. Mr. II. Goeman Borgesius, lib. A. baron van Dedem, anti-rev. Ir- M.. 3 Al! Abojwemektsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- O 02 BUREAU: BOTEKSTKAAT ÏO, Telephoon IVo. 123. Advertentieprijs van 15 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 8 Het NederLndsehe Volk lieil en geluk met zijn nieuwe Vertegenwoordiging. Het Nederlandsche Volk hulde en dank voor de waardige bezadigdheid, waarmede het die Vertegenwoordiging koos. De arbeid van het candidaat stellen, het kiezen, het kiezen in herstemming is afgeloo- penontspannen worden de zenuwen, de kalmte keert weder tot over vier jaren, als de oude kampioenen weder om de stembus zullen staan. En de uitslag? In drie woorden zij die gesteld: 1 Geen clericale meerderheid. Wij zeggen niet anti-clericale meerderheid Onze overwinning was er eene uit wettige zelfverdedigingniet een agressief optreden was haar oorspiong. Hard is er aan liberale zijde gestreden: de overwinning zij dubbel zoet. 0, wij hadden ons niet bang gemaakt, dat al wat clericaal was in heillooze eendracht het liberale volk zoude ketenen in gewetensdwang wij hadden niet gevreesd voor onbereikbaar duur geworden brood, voor schavotten en stroo men bloeds, die er zouden vloeien. Onze clericale medeburgers, zijn Nederlanders als wij, wier hart niet minder warm voor ons land en onze dynastie klopt; maar ook al deden wij niet mede aan tot in het belachelijke op den spits gedreven clericalen-haat en cleri- calen-vrees wij zijn toch verheugd, dat de verrassingen brengende stembus geweest is, gelijk zij was. Daar zijn er gevallen, wier val smartelijk was. Mees, die een menschenleven schier in de Kamer zat, Van De!den, even waardig nestor beide onkreukbare mannen van den goeden ouden stempel, zij zijn verdwenen uit de Kamer, om er nimmer terug te keeren. De strijdbare Heemskerk, hij viel in Sneek, zwichtende voor den wil van één kiezer. Al zijn zij en anderen gevallen, het Neder- la.ndse.ne volk zal hun diensten blijven geden ken, van welk verschillenden aard ook. Gebleven zijn er, voor wier behoud men zoo vreesde: Tak van Poortvliet zijn naam zij eere Pierson, Fokker, Cremer, Heldti eichman en zoovele anderen. Daar zijn er bijgekomen, van wier jonge kracht men goede verwachtingen mag koesteren, Kete laar, Stoffel, ijverige belijders van een nieuwen koers, die mede zullen werken om sociale her vormingen te helden invoeren. Eindelijk Troelstra, als vertegenwoordiger van het volk in de eerste plaats, maar gekozen als afgevaardigde der sociaal-democratische arbeiderspartij. Ook hij eischt zijn deel en vraagt plaats aan den politieken disch. Het is zyn recht. Drie zetels kan hij voor zich eischen, fin met zijn geestverwant Van der Zwaag, vier. Moga er ook van deze mannen, die pal 'tonden voor hunne overtuiging en niet afwe ken ter rechter of linker, kracht uitgaan in t belang van het land. hebben hun persoon mee, bot obstruc tionism e zullen zij niet voeren, noch zal er tegen hen gevoerd worden, ook al om den steun, die hen in de Kamer bracht. elk ministerie zal de regeering mede vormen. Siet een clericaal ministerie, maar waar schijnlijk een, dat in zijn midden voorstanders van een meer sociale richting opneemt. tarom zouden van de oude ministers niet "en aantal aanblijven; slechts zal er geen plaats meer zijn voor individualisten als Van Hou ten in de allereerste, als Van der Kaay in de tweede plaats. Hun rijk is uit. Wie ten schade? Met zeldzame kennis, met fijn en scherp doorzicht begaafd, uitstekend boven de meesten, is van Houten niet voor ons land geworden wat zijn constitutie beloofde. Zijn vooruitjagen eerst, is verkeerd in stil stand later, ten slotte in achteruitschred. Hij ga heen onbeweenden sta zijn hooge plaats af aan een ander, die zijn wetten zal bouwen uit de kalk van het medegevoel en den steen der kracht en waarheid. Dc Nieuwe Kamer, Alkmaar. Almelo. Amersfoort. Amsterdam. District I. District II. District IV. District V, District VI. District VII. District VIII. District IX. Apeldoorn. Applngadam. Arnhem. Assen. Bcrgcn-op-Zoomi. Beverwyk. Bodcgrave. Breda. Breuhelen. Bridie. Delft. Dcullchem. Dokkum. Dordrecht. Druten. Ede Eindhoven. Eist. Emmen. Enkhulzen. Enschedé. Mr. N. G. Pierson, lib. Franeker. F. Lieftinclc, lib. Cocs. Gorinchcm. Gouda. Grave. District I. District II. District III. Groningen. Gulpen. llaarlem. Haarlemmermeer. Harlingen. Helder. Helmond. 's-IIertogenbosch. Hilversum, Hontcnlsse. lloogezand. ltocrn. Kampen. Katwjjk. Leeu warden. Leiden. Lochem. Loosduinen. Maastricht. Heppel. Middelburg. Nljj meg en. Ommen. Oostburg. Oosterhout. Bheden. Ridderkerk. Roermond. Rotterdam. District I. District II. District III. District IV. District V. Schiedam. ScliOtcrland. Slledrccbt. Sneck. Stecnwljk. Tiel. TIeljcrkstcradeel. Tilburg. Utrecht. District I. Vechcl, Vcendam. Venlo. Waalwijk. Wcststelllngwerf. Winschoten. Wijk-by-Duurstcde. Zaandam. Zevenbergen. 2tlerlk7.ee. Zuldhorn. Zutfen: Zwolle. De De cyfcrs, nieuwe Tweede Kamer zal bestaan uit: 47 liberalen 4 radicalen 4 socialisten 1 christelijk-historicus 22 anti-revolutionnairen 22 roomsch-katholieken. In 't algemeen, gerekend naar de laatste verkiezingsleuze 56 anti-clericalen en 44 clericalen. De katholieken hebben dus bij de herstem ming drie zetels verlorentwee (Beverwijken Enschedé) aan de liberalen, en een (Loosduinen) aan de anti-revolutionnairen. Deze winnen drie zetels: twee (Delft en Ridderkerk) op de libe ralen en een (Loosduinen) op de katholieken zij verloren een zetel (Sneek) aan de liberalen. De radicalen hebben Deventer, Amsterdam V en Amsterdan VIII gewonnenzij verloren Leeuwarden en Winschoten. De socialisten hebben 4 zetels gewonnen: Leeuwarden op de radicalen, Winschoten en Schoterland op de liberalen, terwjjl zy in Tiet- jerk'teradeel, waar mr. de Kanter reeds bq P5. t

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1