w fc 51s"® jaargang. Vrijdag 2 Juli 1897. N°. 9359. ROLAN D. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, JACHT. FEUILLETON. IV Üv UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. KENNISGEVING. BUITENLAND. t - ?rit Vertelling door Ernst Eckstein. tfV - f - ïkf- Kfï AbOnnementsphijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommer3- 0 02 BUREAU i BPTEKSTKAAT 70, Tcïejjïtoou Ko. 123. ADvmTENTiamiS: van 1—5 gewone regels mot inbe grip van cene Courantf 0.53 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Afsluiting van straten bij gelegenheid van dc kermis. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van - SCHIEDAM, brengen ter openbare kennis dat gedurende de a. s. kermis de volgende straten voor het vei keer met voertuigen (handwagen., uitgezon derd) zullen gesloten zijn: lo. het Broersveid, 2o. het Heerenpad, 3o, het Emmaplein, 4o. de Lange Kerkstraat, 5o. de Broersvest, met uitzondering van het gedeelte gelegen tusschen de voormalige Rotter- damsche poort en de vvagenmakeiij van den heer Jordaans, hetwelk tot verbindingslijn zal blijven dienen van den Singel met hetveidere gedeelte der gemeente. Schiedam, 1 Juli 1897. Burgemeester en wethouders voornocma, VERSTEEG. De Secretaris "VERNÈÜE, De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den 22sten Juni 1897, n° 67 Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n° 87) Biengt ter kermis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild .voor dit jaar zullen worden geopend op Maandag den %hn Augustus aanstaandeen dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, htt. d, f en ?z der wet op de jacht en visschenj, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepa ling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visseherij in deze provincie, krachtens welke die jachten r.iet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen ge- biuikehjk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlanische Staatscourant worden geplaatst. 's-GPAVENHAGE, den 24sten lum 1897. De Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. Algemeen overzicht. Schiedam, 1 Juli '97. De leesten ter viering van het regeerings- jubileum van koningin Victoria zijn, althans officieel, algeloopen. V-Ga rvV fvSiJt l? - 9k>, f rpè faji. V 2) Het toeval had gewild, dat er onder de jonge dames, met welke hij in kennis kwam, ook niet een enkel Gietchen zich bevond; allen waren Zuidelijke types van meer of minder fonkelenden geest. Dat was alles. Gten spoor van eenige be denkelijke neiging zijnerzijds. »D!e goede mama!" dacht de jonge manjnog altijd met den blik op het panorama va zijn buitengoed; zij meent het toch zoo goed, fil be handelt zij mij ook wel een beetje al te veel als een kind." Thans viel hem in, dat hij haar zijn eerewoord had moeien geven om haar alies mede te deelon, eer hij om de hand van een mei-je aanzoek deed, en dit dan zes weken uit te stellen. De zorgzaamheid, die zich in in dit verlangen uitsprak, roeide hem bijna. Maar hoe kwam mama tot een dergelijk mistrouwen? Hij zelf w is toch verstandig genoeg om te begrijpen, dat ven ge meenschap voor het leven iets anders was dan een cotillon of een praatuurtje bij een glas cham pagne. Ilij zou zijne oogen wel goed open houden als 't eenmaal zoo ver kwamvoorloopig echter was daar bij zijn weten niet de minste kans op. Bij kende hier geen enkele dame, die hem op den duur had kunnen boeien.'Hij amuseerde'zich een- De bevelvoerende officieren der vtcemde oorlogsschepen op de leede van Spithead hebben, onder geleide van den schoiu-bij-nacht Rice, de werf en het arsenaal te Poitsmoulh be zichtigd. Daarna brachten zij een bezoek aan liet pantserschip Caesar, waarna zij zich aan een lunch veieenigden. De eerste loid dei admiiah- ieit Goschen zat voor aan het dejeuner. De koloniale ministers zijn ook de gast ge weest van lord Roseberiy, en met hen zaten tal van liberale oud-ministers aan. De vreemde gasten verlaten allengs Londen veischeidene zijn reeds naar hun land terug gekeerd. Met zich zullen zij nemen den diepen in- diuk, dien de ontzaglijke organisatie van het Britsche wereldrijk op hen heeft moeten maken, en uiet zonder naijver zullen zij zich moeten bekennen, dat Groot-Brittannie nog altijd de primus inter pares der groote mogendheden is. Thans is het weer tijd om aan ernstige dingen te denken. Zoo is de Zuid-Afrikaansche commissie weei aan het weik getogen, en morgen zal, naar verwacht wordt, opnieuw in openbaie zitting worden vergadeid. Men zegt, dat dan de beruchte telegiammen van miss Floia Shaw ter tafel zullen worden gebracht, en dat zij zelf nogmaals zal worden gehoord. In de geheime zitting van Dinsdag zijn, naar thans verluidt, niet twee, maar drie rappoi ten ingekomen, en wel een van Jackson, een van Labouchère en een van sir William Harcourt. Voor de eer der commissie, en niet minder van de Britsche regeering, is het te hopen, dat het tweede deel van de taak der commissie vruchtbaarder zal zijn, dan wat tot nu toe is gedaan. De patlementaire toestand in Duilschland wordt met den dag moeilijker. In de te Keulen gehouden maandelijksche vergadeiing der Nationaal-liberale Vereeniging sprak de geheimraad Knebel, in zijn rapport over de houding der nationaal-libeialen tegen over de novelle op de veieenigingsvvet, als zijne meening uit, dat de regeermg speculeerde op een scheming in de nationaal-liberale partij en dat de regeering, zoo zij met die tactiek voort ging, de partij noodzaakte, zich zonder voor behoud te scharen bij de oppositie. De vooruitstrevende pers bespreekt in uit- voeiige artikels de eigenaardige wending, die de regeeiingszaken allengs nemen, en men vreest niet alleen voor de verschillende han- delsverdiagen, waarvan er verscheidene met een jaar opzegbaar zijn, maar bovendien is men beducht vooreen toenemend militairisme, dat zich o. o. reeds uit door de benoeming van gene raal Vort Podsbielski lot staatssecretaris vaa het postwezen. Levendig betreuren bladen als de Kohiische, de Vossische en de National Zeitung, om zelfs voudig zoo goeJ als het ging, maakte rechts en links de dames het hof en voelde zich in dit alle- daagscho gedoe vrij en behagelijk. Mama brak zich wei kol ijk onnoodig het hoofd. Roland von Myrpach legde het Goyntzer pano rama ter zijde en nam het volgende blad Ischia op. Daar werd er hard aan de deur geklopt. Lolo, het kamermeisje, bracht het bericht, dat mevrouw klaar was en mijnheer boven wachtte. Toen Roland de huiskamer binnentrad, vond hij zijne moeder daar m een elegante zijden robe, die njkehjk met echte kanten was afgezet en del tig over den grond luischte. In het donkerbruine haar dioeg Nadeschda von Myrpach een kostbare, maar niet opzichtige biillanten pat ure in den voim van eon ster. Zij was juist bezig den laatsten knoop van de haar ganschen aim bedekkende handschoenen dicht te doen. «Ah,"kwam het onwillekeurig van Roland's lippen, neen ptachtig costuum, mama." Metrou.v von Myrpach lachte, «Werkelijk, schitterend 1" voer de jonge man voort, «U hebt smaak, dat kan de nijd zelfs niet ontkennen. Pas eens op, met dit vooi naam een voudig toilleije zult u weder een eeisten prijs be halen." «Dat doet mij ter wille van jou genoegen. Ik ben het je nog schuldig; de tijden, dat ik daar zelf nog wat aan hechtte, zijn helaas voorbij." «Werkelijk?" lachte Roland ongeloovig-«Is dat reeds lang geleden," Mevrouw von Myrpach nam haren waaier op. «Sedert jij volwassen bent geworden," zeidezij lustig. «Overigens ik ben niet zoo enghartig, dat ik van oordeel ben, dat een getrouwde vrouw niet te gewagen van de Forwarts en andere, de overwinning der conservatieve agrariërs, en met bezorgdheid wordt de naaste toekomst ingezien. Intussclien heeft de staatssecretaris Von Botticher leeds geen deel meer genomen aan den gisteten gehouden kabinetsraad, waaruit mag afgeleid vvoiden, dat hij inderdaad zijn omslag heeft aangeviaagd. En er behoeft niet aan getwijfeld te worden, of dit ontslag zal worden verleend. Er bestaat hoop, dat de viede in het Oosten nu spoedig zal zijn geteekend. Immers, de gezanten, het eeuwige dralen moede, schijnen besloten de onderhandelingen te bespoedigenzoo noodig buiten Tevvfik- pacha om. Eigenlijk is liet wachten alleen op de quaestie der capitulation. Wat de oorlogsschatting en de grensregeling betreft, zal Turkije zich wel naar den zin der mogendheden schikken. Men spreekt van een oorlogsschatting van vier millioen Turksche ponden, aanmerkelijk minder dus dan de vroeger genoemde bedragen. Toch zal het Griekenland nog moeite genoeg kosten om zelfs dat bedrag op te brengen. De linancieele toestand is zóo treurig, dat de salarissen der ambtenaren tot op 50 °/0 van het nominaal bediag zullen woiden teiugge- bracht. Nog vei zekert men, dat de gezanten het eens zijn gewoiden over de noodzakelijkheid om een nota tot de Poite te richten, ten einde aan te dringen op de ontruiming van Thessaliê. Ais termijn voor de ontiuiming zou worden bepaald van 20 tot 31 Augustus. De gezanten storen zich dus niet aan het telegram, dat volgens be^chter. irt Trikala door 12,000 Christelijke en Joodsclie notabelen zou zijn gezonden aan den gioot-vizier, om den Sultan dank te zeggen vc-or de eventueele an nexatie van Thessaiie. Te Weenen denkt men, dat de vredes- preliminairen uiet voor den 15den Juli zullen geteekend worden. Wat het gouverneurschap van Kreta aangaat, bericht men uit Paiijs aan de Frankfurter Zeitung, dat men den heer Numa Droz hoopt te overreden, voor een jaar althans de functie van gouverneur op zich te nemen. Daai bij deelt de Ind. Beige beslist mede, dat Numa Droz is benoemd tot gouverneur van Kreta. Zijn opdracht zal zich bepalen tot liet heistel der orde; hij zal er naar moeten stieven de wenschen der Kretenzers te bevredigen en middelen op tc sporen om de pacificatie te verzekeren. Frankrijk schijnt zich niet in het rustig bezit van zijn Oostersche bezittingen te mogen ver heugen. Nu weer is de toestand met Siam zeer ge spannen, althans zoo de berichten dienaangaande juist zijn. zich niet aangenaam meer mag voordoen. Zelfs een weduwe, wanneer zij haar leed te boven is waarom zoude zij niet het beetje zonneschijn, dat haar bet leven nog over heeft gelaten, dankbaar genieten? Zekere ondervindingen in het leven werken terug op liet gemoed. Maar natuurlijk slles met mate en met een doei. Gij kent mijne opinie op dat punt." «Ja, ik weet, dat u met ieder jaar strenger wordt, en met name, wat de dames betreft, die zich eventueel in mijn bijzonderen gunst zouden mogen verheugen. Kom nu echter mee. Het heeft al negen uur geslagen. Naar ik van Anna hoor, is men in de Sportclub militair punctueel." Men begaf zich nu naar de voorzaal; Roland nam zijn pelsjas van den standaard, terwijl Lolo hare meesteres dienstvaardig den wijden mantel omhing. Twee minuten later zaten moeder en zoon in de zachte kussens van den landauer. Tweede Hoofdstuk. Roland wierp zijn pelsjas af, keek even in den grooten, ronden spiegel, en wachtte dan met zijn claque in de hand op zijn mama. Dat duurde een poosje. De aandrang in de dames garderobe was tamelijk sterk. Eindelijk verscheen ook mevrouw von Myrpach aan de zijde van een levendig pratende jongedame, met prachtvol blond haar. 't Was Anna Polonius, Roland's nicht. Roland begroette haar juist op het oogenblik, toen haar papa, de zwaarlijvige, joviale opperstaf arts, uit de zoogenaamde kleine cantine, waar hij een cognacje genomen had, glimlachend naar buiten trad. Na de gebruikelijke beieefdlieidsphrases, reikte De zaak is deze. Een honderdtal Siameezen, waaronder konink lijke vei tegenwooidigprs, zouden op Fiansch gebied zijn getrokken om belastingen te innen. Zij zouden daarop doipen geplunderd en ver- bi and en gevangenen hebben gemaakt. Bovendien hebben zij een aanval gedaan op nog een andeie pi ovincie van Cambodja en daar geplunderd en te Bangkok, de hoofdstad van Siam, velschillende onder bescherming van Frankrijk staande personen, Zwitsers, Grieken, Turken, Arabieren, Anamielen en Chineezen, tot den krijgsdienst gedwongen. De klachten der Fian=chen vinden daaren boven bij liet internationaal gerechtshof geen gehoor. Eindelijk is een piiester door Siameesche soldaten gewond, en een ander moest zijn ge meente onder de wapenen roepen om zich dc Siameezen van liet lijf te houden. Welke beteekenis nu aan die vijandelijk heden moet worden gehecht, blijft af te wach ten. En wellicht kan de tegenvvooidiglieid van den koning van Siam in Europa er toe mede wei ken, dat de quaestie spoedig in het reine vvoidt gebracht. 't Heeft anders wel eenigszins den sclnjn, of Siam zijn oude rechten en bezittingen wil revindi- ceeren. Cambodja is reeds sedert 1864 onder Fransch beheeren allengs heeft Siam ook moeten afstaan alle rechten op den linkeroever der Mehong en op een vijftien mijlen breede strook aan den rechteroever. Het is niet onmogelijk dat Siam thans een poging waagt om het verloren terrein te her winnen. -V f- jr s ks y s j Cemengdc üledcdccltngcn. De werkstaking in de Borinage breidt zich uit. Thans bedraagt het aantal stakers reeds 16,000. Gp sommige plaatsen vreest men voor wan ordelijkheden. Eindelijk iets bepaalds over het bezoek van president Faure aan Rusland. In den ministerraad deed Faure voorlezing van een brief van den Czaar, waarin deze be tuigt, dat het hem veil genoegen zal doen, den president der republiek nog dit jaar op Peterhof te zien. De ministerraad besloot de noodige credieten aan te viagen voor de reis, die in de tweede helft van Augustus zal geschieden. De hertog van Orleans heeft een blief van geluk wensching gezonden aan den royalistisehen maire, die geweigerd heeft in zijn gemeente de redevoering vau Brisson te doen aanplakken. Als eigenaardige bijzonderheid verdient ver melding, dat bij de scheepsrevue te Spithead ook een Zweedsch en een Noorsch pantserschip tegenwooidig waien, die evenwel niet gezamen lijk de Zweedsch-Noorsche Unie vertegenwoor- de opperstafarts mevrouw ven Myrpach den arm, terwijl Roland hetzelfde deed met mejuffrouw Pülinius. Zoo traden zij de balzaal binnen, waar juist bij den klank van een geliefkoosde marsch de polonaise begon. Beide paien sloten zich bij de colonne aan, «Wij oudjes," zeide de opperstafaits, «moesten eigenlijk maar dadelijk naar het skatzaalije gaan ik bedoel natuurlijk alleen mij, want jij bent on danks je giooten jongen nog zoo'n halve bakvisch maar juist voor de polonaise heb ik nog zoo'n soort zwak. Men iaat zoo liet gelieele gezelschap de revue passeeren en bekijkt alles lachend met een philosopliisch hoofd." «Dat is het doel van de gansche comedie," meende Nadeschda. «En aan het skat komt ge nog altijd vroeg genoeg. Ik denk mij dat nog veel vervelender dan de rol van balpapa." Roland von Myrpach was over het toeval, dat hem Anna Polomus als danseuse had toebedeeld volstrekt niet ontevreden. Hij vond wel is waar, dat zij er in de laatste andeihalf jaar niet mooier op geworden wasook was zij eigenlijk nooit knap gowoestmaar hij mocht haar gaarne om haar levendigheid en gevatheid. Daarbij gold Anna Po lonius voor de wandelende stadskioniek. Zij kende iedereen en daarom was zij de meest geschikte persoon om hem over den een af ander, die hem, om welke oorzaak dan ook, interesseerde, uitvoerig te onderrichten met name over de jongedames. Daar kwamen ze bij paren en dozijnen in hare schitterende baljaponnen voorbij gewandeld, do schoonen on de leelijken, de vervelenden en de boeien len, de onieugenden en de opvallenden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1