vlTardïngenT BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Ned. Herv. Keikk. SPORT. Gemengd Nieuws. digden. Het Zvveedsche vertegenwoordigde Zwe den, het Noorsche Noorwegen. De beweging tegen de taalverordening in Bohemen wordt steeds scherper. Veischeiden gemeentebesturen, nu weer van Eger, weigeren hun gewonen admimstralieven arbeid te verrichten, bij wijze van protest. De regeei ing past op haar beurt reactïonnaire maatregelen toe. Zoo heeft zij verboden dat de Schbnei ïaansche bladen over de post worden ver zonden. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat ten gevolge eener aanvaring tussehen de Duitsche schepen Hertheide en ReinbecJe het laatste ge zonken, en de 14 koppen lellende bemanning, op den kapitein na, is omgekomen. Bovendien zijn twee man van hel Oosten- rijksche station-chip verdronken, dooi dat de boot waarmede getracht werd hulp te verlee- nen, zelf kantelde. De Britsch-lndische regeering laat de «tad Poona, wegens de vijandige houding der be volking, door een stiafafdeeling van politie be zetten. Zegge 125.000 mijnwerkers te Pittsburg, in de Vereenigde Staten, dreigen het werk neer te leggen. Zij eischen loonsverhooging. Te New-York ontving men bericht uit Havana, dat generaal Weyler 40.000 mao versteiking verlangt. Afjeh-medaille. De Stct. bevat een K. B. waarbij de Regentes, Overwegende dat een aantal schepelingen en militairen, die na ultimo December 1890 in Atjeh hebben gestreden of deelnamen aan de krijgsverrichtingen aldaar, tot dusver verstoken zijn van het voorrecht om het betreffende eere- teeken te dragen En willende aan zee- en landmacht een be wijs geven van onze tevredenheid over de in spanning en de volhardende dapperheid waar mede de zware taak der bezetting en bewaking van Atjeh en onderhoorigheden wordt volge houdenbesluit: Art. 1. Het eereteeken voor belangrijke kiijgs- bedrijven, ingesteld bij kon. besl. van 19 Februari 1869 Stbluo. 24) wordt ook toegekend aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgs verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden in de jaren 1891 tot en met 1896. De hun deswege uit te reiken gesp draagt liet opschrift Atjeh 1873-—1896. Zij wordt niet gelijktijdig gedragen met de gespen vastgesteld bij artikel 6 van het kon. besluit van 6 Octob-r 1874 nvt. 10, en bij de kon. besl. van 7 Juni 1876 no. 6,29 Mei 1881 uo. 19, 6 Juli '1886 no. 33 en 25 Mei 1891 no. 42. Art. 2. Zij die versierd zijn met een der vijf gespen, aan het slot van het vorig artikel ver meld, zijn bevoegd haar te verwisselen met die, welke het opschrift draagt: Atjeh 1873—1896. De ministerieel© crisis. Uit Den Haag wordt ons geschreven Aan can-cans over den waarschijnlijken afloop van den ministerïèelen crisis geen gebrek. Ziet hier een extract er van: Politicus dïe-en-dte zegt dat niemand anders dan mr. Pijnappel geroepen zal worden een kabinet te vormen, waarin de hoofdsehakee- ringen der Tweede Kamer dienen te worden afgespiegeld, b.v. door Roëll en Pierson, Bergsma en Drucker, om maar een stuk of vier te noemen. Tinnegieter zoo-en-zoo beweert dat nu bij de verkiezingen alle partijen sociaal-politieke programma's hadden een sociaal-politiek minis terie dient op te treden met Borgesius of Drucker als formator, waarin Hartogh zitting zou hebben en dat Bergansius zou dienen te nooden als de incarnatie van den persoonlijken dienstplicht, ook sociale politiek. Oud-hoofdambtenaar zoo-en-zoo ziet niet in waarom de heer Roëll niet op nieuw als for mator zou optreden met behoud zijner porte feuille en met aanblijven van Bergsma en Spren- ger van Eijk. De heer Roëll zou er misschien in slagen vooruitstrevende liberalen van onder scheiden nuanceering om zich te vereenigen, b. v. Pierson voor binnenlamlsche zaken. En alle drie 'redenaars achten een in alle opzichten homogeen kabinet onmogelijk, omdat uitbreiding van staatsbemoeiing, waarmee elke Regeering te rekenen zal hebben, niet is een begrip dat in zijn uitwerking tot homogeniteit leidt. De Regentes beraadt met hare raadslieden. Reeds is de heer Van Naamen van Eemnes op het Loo geweest, straks zullen zeker de heeren Gleichman en Schorer volgen. De opdracht tot het vormen van een minis terie is een dèr weinige daden der Kroon die geen conti aseign behoeven. Zij berust op geen besluit dat buiten de verantwoordelijkheid valt van het Hoofd van Staat. De Regentes dus en de Regentes alléén beslist, na te hebben gehoord degenen welke zij meent dat haar van advies hebben te dienen. Dit bei aden is niet voorgeschreven bij de wet. Zooveel is wel waarschijnlijk dat niet den Minister van Marine, die, gelijk gemeld is, niet in aanmerking wenscht te komen, bij recon structie van het tegenwoordige Kabinet de heeren Van Houten, Van der Kaay en Schneider daarvan geen deel zullen uitmaken. Reeds wordt de minister Van Houten gedood verfd als burgemeester van Den Haag, nu de heer Roest naar Zeeland gaat als Commissaris der Koningin. Die benoeming was een verras sing, maar de voorspellers weten dadelijk raad met de vervulling der vacature! {Tel.) De liavenzaak tc Sclieveningeu. In eene gisteravond gehouden bijeenkomst van de Kamer van Koophandel te 's-Graven- hage, met afgevaardigden van verschillende vereenigingen op handels- en nijverheidsgebied, ter bespreking van de Schevemngsche haven zaak en de beraming van middelen om tot bespoediging der totstandkoming van eene haven te geraken, werd met algemeene stemmen, op voorstel van het lid der Kamer, Koppel, beslo ten bij den Raad aan te dringen op verwer ping van het dezer dagen in den Raad te vei - handelen voorstel der Raadscommissie voor de haven, om f 6000 toe te staan, tot onderzoek der mogelijkheid om het vvaterververschings- kanaai in te lichten tot haven voor bommen, hetgeen beschouwd wordt ah wederom de zaak op de lange baan te schuiven. Mocht de Raad de gevraagd0 f6000 niettemin toestaan, dan blijft de vergadering op verzoek van den voor zitter, den heer Knuiver, diligent, ter beraming van een nader optreden in het belang en ter beëindiging der havenzaak. Genootschap van Nijverheid. Gisterenavond zijn te Tiel de afgevaardigden ter vergadering van het genootschap van Nij verheid plechtig door den waarnemende!) burge meester, mr. A, Pynacker Hordijk, ontvangen. De voorzitter van «Nijverheid dankte voot* die ontvangst. Heden beginnen de algemeene vergadei ingen. Naar de World wil weten, zou H. M. de Koningin verloofd zijn met prins Bernhard Heimich van Sacksen-Weimar. De verloving zou nog deze week worden bekend gemaakt. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer J. H. de Reus, benoemd vice-consul te Yoko hama, aan zijn depaitemenl te spreken zal zijn op Dinsdag 6 Juli e, k., van des voor middags elf tot des namiddags drie uur. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal Zaterdag 2 Juli niet plaats heb ben. Graaf J. C. C. van Lijnden, de buitengewone vertegenwoordiger van onze Koningin bij het jubileum van de Koningin van Engeland is hier te lande van zijne zending teruggekeerd. Ons wordt verzekerd dat de minister van marine, jhr. Van der Wijck, geen deel meer zal uitmaken van het aanstaand ministerie, daar hij in elk geval moet verlangen het ambt neet- te leggen. (II.) Naar men mededeelt is tot substituut-griffier bij de rechtbank te Groningen benoemd, niet mr. I. M. Hij mans, gelijk de Staatscourant heden berichtte, maar mr. I Henri Hijmans, advocaat in Den Haag. Zoodra het heengaan van den burgemeester van 's Gravenhage bekend was geworden, werd, zegt het llbl., vrij algemeen in de stad de voormalige burgemeester tnr. J. G. Patijn als zijn vermoedelijke opvolger genoemd. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft reeds gisteren de hoofdambtenaren der afdee- lingen van de gemeente-secretarie in zijn kamer ontvangen en afscheid van hen genomen, onder dankbetuiging voor de medewerking van hen ondervonden. Aangezien de benoeming tot Com missaris der Koningin in Zeeland met 1 Juli ingaat, zal de heer Roest heden niet meer de vergadering van den gemeenteraad presideeren, zoodat te verwachten is, dat hy schriftelijk afscheid van de raadsleden zal nemen. De oudste wethouder, jhr. Gevaerts van Simonshaven treedt als waarnemend burgemeester op. In de maand September 1897, zal te Brussel de Tweede Internationale Conferentie voor hygiëne en den sanitairen dienst op spoor wegen en schepen worden gehouden. Zij die aan deze conferentie wenschen deel te nemen, worden verzocht daarvan kennis te geven aan den heer dr. J. de Lantsheere, secretaris-generaal der conferentie, rue de l'As- sociation 56, te Brussel. De deelnemers betalen 5 francs. (St.-Ct.) In 't district Winschoten stelt de heer dr. D. Bos, die in herstemming kwam met mr. P. J. Troelstra, zich niet weder candidaat. Te Groningen is het bericht onvangen, dat professor Plugge, die in opdracht van de regee ring naar Indië was gegaan, te Buitenzorg is overleden. OVERSCHIE, 1 Juli. Het rundvee van de land bouwers Jb. Van der Vlugt in de Dorpsstraat en I Hoogerbrugge Az. aan den Delftweg alhier, dat lijdende is geweest aan mond- en klauwzeer, is ge zond verklaard. OVERSCHIE, 1 Juli. Voor de 3 plaatsen in den gemeenteraad, ontstaan door de periodieke aftreding der heeren J. de Kroes, D. van der Kooy en J. van der Moor zijn van verschillende zyden hij den bur gemeester candidaten opgegeven ten getale van acht. liet zijn behalve de altredende leden de heeren M. van der Linde, M. van der Laan, H. Deijtcring, P. M. van der Lann en A. van Eijk. OVERSCHIE, 1 Juli. Gisterenavond hield de Kegelclub Laud- en Sehrezieht" haar eerste jaar vergadering. Uit de gebonden verslagen bleek, dat de club thans 16 leden telt en over het verkropen jaar een batig saldo had van f4,81. Als bestuursleden werden gekozen: tot secretaris de heer J. Spijkman en tot commissaris de heer Venselaar. OVERSCHIE, 1 Juli. De deelnemers aan hot par tijtje in het café-restaurant „Land- en Schiezicht", dat verleden Zondagavond door de komst der politie zoo wreed werd verstoord, zijn gisteren het feest komen voleinden. Om zeker te zijn, dat ze hetzelfde gevaar niet weer zouden loopen, ortrokken allen reeds om 10 uur met den 's-Gravenhaagschen stoouibootdienst. ROTTERDAM, 1 Juli. Naar wij vernemen heeft de voorzitter der Liberale kiesvereeniging „Rotter dam", de heer tnr. S. J. L. van Aalten Jr., besloten zijne functie als zoodanig neer te leggen. De heer Van Aalten zul echter zijne functie blijven waarnemen tot na afloop der gemeenteraadsverkie zingen. Bij Kou. besluit ss de heer Edward Knight erkend en toegelaten ah vice-consul van Turkije, te Rotterdam. Bij lion, besluit is aan den lieer Rich Chnstiani, consul der Nederlanden te Pernambuco, als zoodanig op zijn verzoek eervol ontslag verleend en is benoemd tot consul der Nederlanden aldaar de heer Leopold Préalle. Bij Kon. besluit ts to. mr. A. .1. Roest, burgemeester der gemeente 's Gravenhage, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland; 2o. aan mr. A. j. Roest voornoemd, eervol omslag verleend als burgemeester der gemeente's Gravenhage. Bij Kon. besluit is benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Nijmegen, .1. Prinsen, te 's Gravenhage. Bij Kon. besluit is goedgekeurd dat L. Ndant, bur gemeester van de gemeente Marken, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is dr. C Bellaar Spi uyt, hoogleoraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsteidam, sec retaris van de Nedeilandsch-Ziud-Afiikaansche Veree- niging, benoemd tot ridder in de oide van den Neder- laudschen Leeuw. Bij Kon. besluit is den resene-officier \an gezond heid der 2de klasse T. Tan ja, gerekend van 24 Juni 1H97, een eeivol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht lïi) Kon besluit is benoemd tot udder in de orde van Oranje-Nassau 1! C van der Zee, gezagvoerder in dienst dei Nedei landseh- tmenkaansehe Stoomvaart maatschappij, te Rotteidim Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan C. Koert Jbz. als gezworen van den pol der Nieuwe Stadt [jij Kon. besluit zijn bevorderd: tot commies der posterijen van de eeiste klasse F. J. W. van Goor, thans commies der posterijen van de 2de klasse, tot commies d> r posterijen van de tweede klasse G. Bems, thans commies der posterijen van de 3e klasse. Gelijk men onder de kennisgevingen kan zien, is door den Commissaris der Koningin in deze provincie de jacht op waterwild geopend op Maandag 2 Augustus a. s. Op het bericht van een schoorsteenbrand rukte gisterenavond te 7'/g uur de extincteur der politie uit naar pand 52 aan de Raam, bewoond door den broodbakker B. de Goederen. Het bleek echter dat slechts een kachel werd aangemaakt met petroleum en iiout waardoor eenige vonken door den schoorsteen vlogen. Het vee van de veehouders J. Poot en II. Holierhoek alhier, is van mond- en klauwzeer hersteld verklaard. Terwijl vrouw Middendorp bij haar moeder in de Groenelaan aan het werk was, had zij het ongeluk om met een pulletje in de hand van een trapleer te vallen, waai by zij de scher ven in haar hand kreeg. Zij heeit zich zonder behulp van een dokter verbonden. Gisterenavond liep het wiel van den hooiwagen van den landbouwer Van der Velden aan den Rotterdamschen dyk af, waarbij de lenzen krom bogen. Nadat het wiel weder was aangebracht met behulp van een aantal personen, kon de rit worden voortgezet. De drie personen, die zich op den wagen bevonden, konden tijdig daar afspringen zonder letsel te bekomen. BURGERLIJKE STAND. Ciehu-Hrd 30 Juni. H. Gabel, 21 jaar. en A. F, van Put, 20 jaar. Geboren 29 Juni. Clasina Cornelia, dochter van A. Winkelman en L. Klijn, Oosterstraat. 30. Klazina Maria Wilhelmina, dochter van B. H. Menke en M. C. Vergoessen, Hamlaan. Theodorus Hendrikus Franciscus, zoon van H. J. Bronneman en A. M. Mengel kamp, Breeó- straat. Martha, dochter van J, M. Feijen en A. Lagerweij, Groenelaan. Overleden 29 Juni. Martinus Hölscher, oud 79 jaar en 10 maanden, Achter de Teerstoof. Cornelia Fons, oud 65 jaar en 5 maanden, echtgen. van J. F. Wessei, Hoofdstraat. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd o. a. behandeld het geschil tusschen de gemeentebesturen van Vlaardingen en Brielle, over de woonplaats van den armen krankzinnige L. Lankester. Rapporteur de staats raad mr. Asser. Van de zijde van het gemeente bestuur- van Vlaardingen werd de zaak dooi den burgemeester dier gemeente, den heer Verploegh Chassé, toegelicht. De koninklijke beslissing volgt later. Door wijlen mej. den Breetnt, alhier, is nog gelegateerd aan de Ger. Kerk, alhier, haar huis op de Markt en bovendien f200 aan de armen dier kerk. Aan liet politie-bnreau alhier is als gevonden gedeponeerd een kinderwagen, een parapluie, een duimstok en een sleutel. Aldaar terug te bekomen. Dr P. J. H. Cuypers uit Amsterdam, die zicli eenigen tijd te Londen bevindt, ontving daar Maan dagavond zoo meldt het Hbl. in een feeste lijke bijeenkomst, de gouden medaille der Koningin uit de banden van prof. Aitekisou, den voorzitter van het Royal Institute of British Architects. De voorzitter sprak dr. Cuypers toe, die zijn redevoering beantwoordde. Onder de aanwezigen was ook de Nedcrlandsche gezant te Londen. Professor Engelmann, hoogleeraar te Utrecht, heeft de benoeming te Berlijn aangenomen. OD.) De Passiespelen te Obcrammergau zullen eerst in 1899 gegeven worden. Het dorp zal het volgend jaar door een electrische tram niet het naaste spoor wegstation worden verbonden. Beroepen: te Westerbork, L. Meetb, teMorra en Lioesscns. Bedankt: voor Ond- en Nieuw-Gastel, door IV. J. Pijzei, te Erickem (gem. Buren). Hooger Onderwijs. Amsterdam. Candidaats-examen in de rechten H. H. J. de Batta, B. P. J. Plantonga en G. W. Sannes. Doctoraal-examen in de geneeskunde C. J. der Kin deren. Propaedeutisch examen in de geneeskunde F. B. de Waller. Leiden. Tweede natuurkundig examen E. J. Dene kamp. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde J. Ph. Evertsz Hz., geb. te Curasao, met aead. proefsckr. get. „De ontijdige loslating van de normaal gelegen Placenta'.'. Utrecht. C'and. ex. Geneesk.J. C. Kindermann en A. Bloemsma. Tweede Natuurk. ex.J. II. Akker man. Prop. ex. Theologie - M. ten Broek en A. E. Boers. Cand. ex. Rechtsw.E. J. Beumcr (cum laude). Tneor. ïandheelk. ex.J. A. C. Rozendaal. Groningen. Doctoraal examen in de rechtweten- sehap W. Doornbos, eandidaats-examen in de genees kunde E. J. de Ranitz. Het programma is verschenen van den Sen natio- nalcn schietwedstrijd, welke vanwege de Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters op Woensdag 21, Donderdag 22, Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zondag 25 Juli 1897 te Breda zal gehouden worden en wel op het schictterrein in het Mastbosch onder Ginneken. Des Dinsdagsavonds worden de besturen der schiet- vereenigingen plechtig ten stndhuizo ontvangen en zal er een concert zijn vóór het stadhuis. Woensdag vangt de wedstrijd aan, terwijl er 's middags snelvuurwedstrijd is om de kampioensjerp. Aan het diner des avonds van denzelfden dag worden dc overige prijzen uitgerukt, 's Avonds concert. Donderdag 'voortzetting van den wedstrijd en 's avonds concert, evenals Vrijdag, wanneer er 's avonds twee concerten zullen gegeven worden. Zaterdags weer evenzoo, des avonds concert in Concordia. Zondag voortzetting van den wedstrijd en te vijf ure sluiting. Eindelijk der Zondagsavonds twee concerten en Maandagvoormiddag te 10 ure uitreiking van prijzen. Afwisseling genoeg dus; tot alle amusementen hebben de deelnemers aan den schietwedstrijd vrijen toegang. Een lange reeks prijzen is uitgeloofd. Voor het 24ste Belgische gymnastiekfeest hebben o.a. ingeschreven „Sparta"-te Delft, Gymnastiek-en Schermvereeniging te Rotterdam cn „Olympia" te Amsterdam. He bereden politie te Rotterdam. Met ingang van heden is te Rotterdam de brigade bereden politie definitief in dienst ge steld. Zij bestaat uit 10 man onder commando van een hoofdagent, die hoofdzakelijk in de buitenwijken zullen surveilleeren en voorts dienst zullen doen bij groote volksverzamelin gen, optochten enz. In de Delftschestraat bevindt zich hunne kazerne met stalling voor 15 paarden en nacht- localen voor den chef en de manschappen. Boven en in de nabijheid der kazerne be vinden zich do woningen van de manschappen en hunne gezinnen en ontvangen zij daarvoor eene jaarlijksche toelage voor woninghuur. Door de gemeente 2ijn ten behoeve van de bereden politie 12 paarden gehuurd van den directeur der manege, waarvan 2 paarden steeds zullen gereed staan om uit te rukken meteen politiewagen, waarop een 12-tal politieagenten kunnen plaats nemen, ten einde assistentie te verleenen bij het afzetten bij brand en dergelijke. Met den politiewagen zullen tevens ook ar restanten kunnen getransporteerd worden. De kazerne is aan het telefoonnet aange sloten, Bloemencorso te Amsterdam. Tet' gelegenheid van de studentenfeesten te Amsterdam had daar gisteren een bloemen corso plaats.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2