K II; m f li ■if Ó-V V R KW! IT- SS Laatste Nieuws. Yisscher ij. r I i. tl; Vh frM h :3 J Sn •ill' I 4?% #k" i r fv" sfc»i - tóf*- Het Handelsblad geeft daar de volgende beschrijving van: Tegen den middag kwam de zon doorbreken. Zij wist dat zij onontbeerlijk was op het feest der bloemen. Bloemencorso en regen! Bioemendaal bad liet voiige jaar getoond welke jamrnei lijke in consequentie zulk een combinatie kan worden. Hedenmiddag was er licht, veel warm licht, overal. Het stoeide over de majestueuze laan van de «groote ronde", het tintelde op de tal rijke verscheidenheden groen, het gloeide over de kleurrijke rijen men«chen, die levend afslo- - ten den weg, over de duizenden en duizenden, die zich hadden verzameld om het prachtige schouwspel te genieten. Het gleed over de rij tuigen in hun betooverende file, één bioemen- guirlande gelijk. In die zee van licht bewoog zich de smaak volle stoet van groote en kleine lij tuigjes, levendig toegejuicht door een geestdnftig pu bliek, dat bewonderde den rijken schat van bloemen en kleuren, toejuichte den smaak en de weelde die hier werden ten toon gespreid. Tegen twee uur reden de eerste rijtuigen het afgesloten terrein op, ontvangen door de laafares van hel 3de regiment huzaren. Spoedig werd het voller; victoria's, lan dauers, dos-a-dos, alle bedolven onder een kleed van bloemen, reden weldra af en aan. Aan het eind van de groote laan, bij de bocht, werden de rijtuigen opgesteld en stap voets begon daarop de défilé te midden der telkens losbarstende toejuichingen van liet publiek, dat zich aan weerskanten van den weg verdtong. Nu had men beter gelegenheid de verschillende versieringen te bewonderen. Van veel smaak getuigde een alleraardigst panierijewaarin een heer en dame, geheel met violette irissen behangen, voorop bij de lantaarns eenige palmbladen uitstekend tusschen den bloemenschat. Daarop volgde een landauer, een-en-al roode en witte rozen, met wappe rende strikken aan de wielen. Een dog-car, die in een prieel van afhangende rozen was ver anderd, droeg in een drapeiie het opschrift «Vondel". De meeste landauers, rollende bloem perken gelijk, waren met »de vier" bespaouen. Bijzonder fraai was een hoog jachtrijtuig vol dames, aan welks achterkant het wapen van Amsterdam in bloemen natuurlijk was aangebracht. Daai tusschen door bewogen zich aardige dos-a-dos, sierlijk, kleine rijtuigjes met wonder veel «maak opgemaakt, de paarden met een losse bloem in bet hoofdstel, koetsiers en palfe- niers in gala, de inhoud van de rijtuigjes zelf, dames in bet licht, de parasols bellanger, met dezelfde bloemen ah waarmee liet rijtuig ver- sieid was. Het rijtuig van mevrouw Vening Meinesz werd om zijn rijken bioemendos eveneens luide toegejuicht. Overal rozen waarlusschen varens uitkwamen, het vierspan met ruikertjes aan hoofd en tuig. Onophoudelijk reden nieuwe equipages aan, naar gelang barer versiering met hoerahs ont vangen. Van bijzonder veel smaak getuigde een victoria, opgemaakt met louter witte en rose rozen, twee dames en een heer in dezelfde lichte kleuien, de leidsels eveneens zacht rose. In een brik, een bloemenwolk gelijk, hadden alle dames tennisrackets met rozen opgemaakt, in de hand. Daarop volgde weer een vierspan, blauw ge pluimd, het rijtuig geheel behangen met een rijkdom van blauwe irissen. Elders weer de watei lelie de lievelingsbloem, btj weer een an der tijtuig een overvloed van heerlijke veld bloemen. Liefdadigheids-concerten ie Scheveningen. Het liefdadigheidsconcert, te Scheveningen - gegeven ten bate van hen, die door den joug- sten stormvloed schade hebben geleden, welke zij zelf met kunnen dragen, heeft aan de ver wachting beantwooni. De diiectie van het «Zeebad" had de buiten gewone onkosten, aan deze soiree verbonden, voor haar rekening genomen. De inzameling geschiedde in den loop van den avond door Sche- veningsche meisjes in nationale kleederdracht. De offerbussen waren haringtonnetjes van welke oranjestukken afhingen. 2 De jeugdige collectanten werden begeleid door de heeren v. d. Heuvel, luit. Broers, De Knocke, v. d. Meulen, Jhr. Stoop, Horstman, Jhr. Roëil en Joh. D. Ruys Jr. De inzameling heeft f 589 opgebracht. Tentoonstelling ie Dordrecht. Naar de D. Ct. verneemt, bestaat het plan, om in Augustus op het hoofdterrein der natio nale tentoonstelling te Dordrecht eene bakkerij- tentoonstelling te houden. Het onweer. Uit verschillende plaatsen komen nog be richten omtrent bet onweer, dat Dinsdagavond boven ons land woedde. v Te Wjjk aan Zee sloeg de bliksem in het schoolgebouw en baande zich een weg door de kamers en de keuken van de onderwijzerswo- ning, zonder evenwel schade aan te richten. Ook sloeg de bliksem in eene bewoonde villa aar» 't strand ie Egmond aan Zee, eveneens - zorH'er brand te veroorzaken. Te "Willemstad sloeg de bliksem in een bou ten schnur, geheel met hocj gevuld, staande in |gs|t, de onmiddellijke nabijheid der woning van den - machinist van het stoomgemaal. Schuur met inhoud zijn geheel verloren, doch Inliet is aan diegenen, die de eerste hulp ver leenden, met zeer veel krachtsinspanning mogen gelukken, het gevaar voor genoemde woning af te weuden. De inmiddels aangerukte spuit kon zich dus bepalen tot liet blusschen van bet smeulende hooi, hetgeen eerst tegen den morgenstond was afgeloopen. Te Waddinxveen geraakte door het hemel vuur de papierfabriek van den heer A. W. van Longe in brand. Het vuur verbreidde zich zoo snel, dat ineens alles in gloed stond. Dertig menscheu waren op het oogeriblik van 't inslaan in liet gebouw; ze zijn er allen goed uitgekomen. De fabriek en vier woningen, die er onmid dellijk bij stonden, zijn geheel weg. De pastorie van de Remonstrantsche gemeente werd met groote moeite gered. Naar men verneemt, is alles verzekerd, maar tal van menschen zullen tn den eeisten tijd zonder werk zijn. Te Leiden werd de schoorsteen van de ste delijke gasfabtïek door den bliksem getioffen. Schade van belang werd er echter met aan gericht. Te St. Maartensdijk sloeg gisterenavond de bliksem in een land bouwscliuurtje van den lieer Manneke Cz. Het -chuurtje werd met zijn inboedel een prooi der vlammen. Het vee, op een kalf na, werd gered. Alles was veizekerd. De boerenplaats van Frans Abina. tusschen Zurich en Pingjum, werd door den bliksem getroffen en is afgebrand. Te Zevenbergen deed de geweldige regen de straten overstroomen. Voorts vielen daar hagel- steenen van de groote van een knikker. Vooral de vlasvelden in Jen omtrek moeten zeer ge leden hebben. Helaas zijn er ook weder eenige tnensclieri liet slachtoffer geworden van dit onweer. Twee jeugdige wei klieden uit L-iden, die te Lisse hunne wetkzaamlieden verrichtten, wer den juist toen zij huiswaarts wilden keeren, door den bliksem getroffen en bleven op de plaats dood. Eindelijk zijn aan den Noordelijken ringdijk van den Spaaindammcipolder bij Amsterdam, een ruim 40-jaiige vrouw en haar zoou van 16 jaar door den bliksem gedood. In sommige streken van Duit«c!iland is door onweders groote schade aangericht. Vooral is dit hel geval geweest te Freiemvalde, in Bran denburg. Een ooggetuige schrijft over bet lieu- rige schouwspel vau verwoesting het volgende «Op de velden orn de stad ziet liet ei troos teloos uit, geen halm is overeind Wijven staan, geen aardappelveld is meer te zien. Alles, alles is verpletterd, of van de aarde weggevaagd. De hagelkorrels, die in verschillende straten alle ruiten koit en klein sloegen, wat en mee- rendeels giooter dan kippeneieren, ja bijna zoo groot als ganzeneieren. Vooial op het kerkhof is de verwoesting groot. Uit sommige graven is het zand weg- geloopea en door wyter vervangen, andere zij tl weder onder ontvvoi telde boomen en struiken bedolven. Overal wordt de brandweer te hulp geroepen om liet water en het zand uit de kel ders te halen. Gelukkig is er, wat wel een wonder mag heeten, niemand omgekomen. «In de bruiiikolentnijn te Alt-Raust (een dorp in de nabijheid) verkeerden de werklieden een oogenbiik in levensgevaar, maar toch konden zij zich nog bijtijds voor den vei bazenden water stroom redden. «Dat er een verbazende massa hagel geval len is, kan men wel hieruit opmaken, dat, terwijl het onweder Vrijdag losbrak, Zaterdag morgen de hagel op sommige plaatsen nog een meter hoog lag. En uren nadat de Ijskorst ge smolten was, bleef de grond zoo koud als de oppervlakte van een glet-clier." De Amsterdamsche, Omnibus maatschappij. lieden bestaat de A. O. M. vijf eri twintig jaar. Met verschillende feestelijkheden zal de herdenking hiervan gepaard gaan, vooral het personeel zal zich later dezen dag nog kunnen herinneren. Aanhouding verzocht. Bij de politie te Rotterdam is de aanhouding verzocht van den 25-jarigen wijnhandelaar Guido Cerpi, wonende te Ixelles, verdacht van diefstal van 45.000 francs, met va Lelie sleutels geplepgd ten nadeele vau P. Foequé te Biussel. Oorlog in hel Qooi. Tot diep in den nacht werden gisteren de inwoners van Naarden uit hun slaap gehouden door het kanongebulder van de troepen, die in den omtrek gekampeerd zijp. Er werd een aanval op Naarden gedaan, die tot twee uut duurde, terwijl het vuur van de vesting weid beantwoord. Iu de straten was het levendig en de goede slemmiug werd verhoogd door de krijgsmuziek. Den oplichtster. Te Harlingen is, op tast van de Leeuwarder politie, geairesteerd een dame, genaamd J, M. H., gebooi tig van 's-Uertogeubosch, die zich, onder valsche voorgevens, in eenige winkels te Leeuwarden eene met onbelangrijke hoeveelheid dames-hand werken bad weten te doen afgeven en die by de eerste famiüèn had verkocht, om de ontvangen gelden voor zich zelve te ge bruiken. Zij had in een der eerste hótels te Leeuwarden haar intrek genomen. Ook op andere plaatsen had zij op dezelfde wijze gehandeld. Laatstelijk hield z'ü vet blijf te Kampen. Zij had ook vioeger reeds met de justitie kennis gemaakt. Duistere misdaad. Te Uithuizen (Gr.) werd Donderdagavond het zoontje van den koopman J. v. d. Hoek, 10 jaar oud, met diepe messteken aan den hals levenloos opgehaald uit eene moddersloot. Deze treuiige geschiedenis woidt aan de Prov. Gron. Ct. aldus vei liaald Genoemde jongen -bevond zich in de zooge naamde Wilgenbosch" (dit is een tumbouw- iniichting onmiddellijk bij liet dorp), om op den akker van zijn vader met een broodmes eenig onkruid te vei wijdei en. Daar trof hij een drie jaar ouderen knaap, met wien hij ging nestjes uithalen. Volgens liet verhaal van dezen knaap werden zij daar overvallen door een persoon met witte bioek, blauwe jas en pet zonder klep, waarop de 13-jarige het hazenpad koos en het dorp inging. Een goed uur lat-r hoorende, dat het zoontje van v. d. Hoek vermist weid, ging hij met eenige anderen naar de plek, waar zij samen geweest waien, waarop het lijk weldra in eene sloot gevonden werd. Het onderzoek van de politie, zoo uit Uithuizen als uit de omliggende gemeenten, waar men onmiddellijk per vélo- cipède met het feit m kennis gesteld werd, heeft naar het schijnt nog geene resultaten opgeleverd. Een dusdanig gekleed persoon schijnt hier niet opgemeikt te zijn. Ook liet broodmes is nog niet terecht. Weder een vrouw verbrand. Gisterochtend ontdekten eenige bewoners van den Krommen Elleboog te Dordrecht, dat uit de woning van Jan Stalk aldaar, rook te voor schijn kwam, terwijl daarbinnen ook kreten werden gehoord. Een paar werklieden drongen terstond de woning binnen en vonden de 67- jarige vrouw des huizes geheel alleen voorover op den grond liggen met brandende kleeien, terwijl een brandend petrolenm-toestel op de tafel stond. Fluks rukten zij der vrouw de brandende kleeren van het lijf, maar reeds had zij zoo lievige wonden bekomen, dat de ter hulp geroepen geneesheeren weinig vermochten te doen en hare overbrenging naar het gast huis gelastten. Na een vreeselijk lijden is de vrouw daar iu den loop van den voormiddag overleden. Waarschijnlijk zijn de kleeren der vrouw in brand geraakt bij liet aansteken van liet kookstel. Carré Met eeri extia trein van 24 personen- en goederen-rijtuigen kwam gister per Holland-che spoor in de residentie aan het personeel en materieel van het circus Carré, dat hedenavond de openingsvoorsleliing te Scheveningen geeft. Langs de Hollandsclie stoomtiam-lijn vertrok de trein verder naar de badplaats. Mishandeling. Dat men op 't platteland la«t heeft van land- loopers zoogenaamde papiei verkoopers is overbekend. En dat een ferme terechtwijzing voor tnenigen brutalen bedelaar gevvenscht is, zal niemand ontkennen. Een mishandeling als te Lienden (Neder-Betuwe) heeft plaats gehad, verwekt echter verontwaardiging. Men heeft, daar een brutalen landlooper met een ploeghouter vier vingers afgesneden, een oog bijna uit het hoofd geslagen, een wond in 't aangezicht toegebracht zoodat de tanden bloot lagen en daarenboven nog verscheidene andere wonden toegebracht. De politie doet gestreng onderzoek. Een adellijk landlooper. Men meldt ons uit Heerenveen Heden is alhier gevankelijk binnengebracht Frederik Lodewijk Rudolph de T'houars, klein zoon van den bekenden markies de Thouars, generaal bij het Fransche leger, die naar ous land uitweek, en zoon van den markies de Thouars, die vóór 1848 als een der volksleiders eene politieke rol speelde, ook als niet onver dienstelijk dichter zich deed kennen, en van koning Willem II geldelijke ondersteuning ge noot ter wille van zijne afkomst. De gevangen genomene, die reeds een veel bewogen leven achter zich heeft, wordt verdacht onder valsche namen en verdichtsels, verschil lende gegoede ingezetenen dezer omstreken bewogen te hebben hem geld ter hand te stellen; ook moet hij zich aan verschillende diefstallen en aan landlooperij hebben schuldig gemaakt. NR. Ct.) Naar Spitsbergen. De heer dr. Uitterdijk, leeraar in de plant en dierkunde en in de aardrijkskunde aan de Trompsehoo! te Hilversum, is voornemens in de maand Augustus per salonboot Kong Harald een tocht te doen naar Spitsbergen tot op 80 gr, N. Bde voormalige Ilollandsche nederzet ting Smeeienburg. Het verongelukte stoomschip. liet st. Mayo is te Aden teruggekeerd met de tijding dat het vermiste st. Aden op Socotia totaal is verongelukt. Het is vergaan op een lif aan de oostzijde van Socotra, op Woensdag 9 Juni, des moi- gens 3 uur. De kapitein, verscheidene officiereu en man schappen zjjn overboord geslagen en verdronken, zoomede de volgende passagiersStrain, met vrouw en twee kinderen, van Tientsiu miss Lloyd en miss Weller, zendelingen, van Foochow; de Volgende veitioUken (lev anderen daags iu een boot, docli er is weinig hoop, wegens bet slechte weder dat zij behou h-u zullen zijn: mevr. Collins en twee kinderen; Margaret Hogan, kinderjuffrouw, van Fooehoy; mevr. Smvthe en zuigeling, van Ningpo mevr. Reilly en twee kinderen mevr. Suttie en zuigeling, van Singapore; mis Hewitt, van Penang twee officieren en eenige manschappen. Er worden totaal vei mist of zijn verdronken 23 passagiers. 20 Europeanen (equipage) alle officieren en 33 inlanders (equipage). De geredde passagiers zijn: F.W. W. Valpjq E. C. Pearse, vrouw en oudste kind, van Shan ghai Frank Gillet, viouw en dochter, van Yokohama; twee inlandeis. Van de equipage zijn geied F. White, machinist; Peter Kelt, hofmeester; 33 inlandeis (equipage). Totaal geied negen passagiers, drie Euiopeanen (equi page) en 33 inlanders ("equipage). Dezeri wer den gered door de Mavo op Zaterdag 26 Juni, des morgens 7 uur, nog juist in tij ris, daar liet wrak opbrak. Alle zoig wordt te Aden aan ben besteed. ScheepvA Valsche spelers. Eenige jaren geleden deed in de Fransche en Ilongaarsche bladen liet bericht de ronde, dat een Ilongaarsche «ridder" Barady genaamd wiens eigenlijke naam Bai is, in de Parijsche Cercle de l'Escrinie met zoo enorm veel geluk speelde, dat hij in korten lijd meer dan twee inillioen won, waarvoor hij te Parijs een paleis en in zijn geboorteplaats Groszvvardein een prachtig huis kocht. Spoedig evenwel bleek door de onthullingen van de «XIX Siècle", dat de Hongaarsche ca valier een zoon van een schoenlapper uit Gros zvvardein en een valsche speler eerste klasse was. Deze onthullingen hadden tengevolge,dal Bai, »!e terrible Hongrois", uit alle Parijselie clubs geworpen werd. Npar het schijnt, zit hij thans op zwart zaad, daar bij te Paiijs weer op onaangename wijze van zich doet hooren. Nadat strenge maat regelen waren genomen om hem uit alle clubs te weren, liet hij zijn trawanten, die in het geheim zijner zvvendeiarijen waren ingewijd, in verschillende clubs inschrijven. De zaalbedienden der clubs in quaestie wer den omgekocht om valsche of gemerkte kaarten de speelzaal binnen te smokkelen en zoo ver loren de argelooze clubleden honderdduizenden met het baccarat aan de handlangers van den uitgeworpen «ridder". De zaak kwam uit toen Barady een grooten slag wilde slaan. Hij trachtte in de Cercle des Capucins een strooman te doen inschrijven en deed ook een voorstel aan een te Parijs wonen- den Hongaar, die evenwel van een en ander kennis gaf aan de directie van de betrokken club. De politie stelde een onderzoek in en con stateerde, dat in de zaak o. a. betrokken zijn de zoon van een Italiaanschen staatsman een Berlijnsche baron en een Hongaarsche aristocraat. Naar men ons uit 's Gravenhage seint, zal de Koning van Siam, die thans Europa bezoekt, in September een bezoek aan ons land brengen. In de hedennamiddag te Rotterdam gehouden veigadering van het kiescollege vsd stemge rechtigde deelhebbers in de Nederlandsehe Handelmaatschappij, zijn de aftredende commis sarissen, de heeren C. M. Viruly en J. A. M. Bicker Caarten, herkozen. liet Pruisische Heerenhuis behandelde in zijn zitting van gisteren de novelle op de Ver- eenigingsvvet. De commissie van rapporteurs heeft, zooals reeds werd medegedeeld, de wet inderdaad gemaakt tot een socialistenwet. De minister van binnenlandsche zaken, vrij heer "Von der Recke, verdedigde het standpunt der regeeriug, die aan een op het gemeene recht gebaseerde wet ook nu nog de voorkeur gaf boven een speciale wet (Sondergesetz). Niettemin was de regeering zich, met het oog op de noodzakelijkheid om de machts- en verdedigingsmiddelen van den Staat te verster ken, bereid haar bezwaren terug te neinen, waardoor zij hoopt mede te werken tot over eenstemming tusschen de beide Huizen van den Landdag. Het Huis nam hierna het ontwerp in de redactie der commissie aan. De tweede lezing is vastgesteld op 22 Juli a.s. KRALINGSCHE VEER, 1 Juli. Hedenochtend werden aan rfe markt alhier aangevoerd 8 groote zalmen f 1.20 a I' 1.35, 172 zomerzalme» f0.85 a ft.—, 33 St. Ja- cobszaltnen f 0.95 ii fl.05 per l/s K. G. benevens 2 steuren. MAASSLUIS, 30 Juni. Van de beugvisscherij binnen gekomen MA 70, Resultaat, schipper Cornells Brugge- man, met 45 ton zoutevisch, 2 ton leng en 2 ton sehelvisch. SCHEVENINGEN, 30 Juni. Heden werd alhier aan gevoeld 150 mand versche visch Tarbot gold fl tot 13, tongen f0.40 tot f0.85, griet f0 30 tot f J, zee banen f0.25 tot f0 75 alles per stuk; schol f2 tot f4 en bolk f2.25 tot f2.75 per mand. IJMUIDEN, 30 Juni Heden kwamen hier 5 kotters en loggeis binnen met weinig vangst, en een 30-tal schuitjes met 5080 tongen, 3—5 tarbotten, eenige kl. tarbot giietjes, 3 5 mandjes midd. schol, 1320 mandjes kl, schol, 35 mandjes schar en 23 mandjes poonen. 0e prijzen waren: gr. tong 55 70 c., midd. en kl. tong 20 -35 c. pr. tarbot f5.S0f9, kl. tirbot griet l 2.25—f3.10, midd. schol f 4.40— f5.75, kl. schol f 160—f2 40, schar f3.60—f4.I5, poon f4— f 4 60 pu inaml. U 4 t *4. )*- t- iê t. f if* S, "k 2&

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3