i$ ROLAN D. II; W 5r jaargang. Zondag 4 en Maandag 5 Juli 1897. N°. 9361. Eerste Blad. '1 ïfi Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Het couloirsteisel in practijk. FEUILLETON. iï> UITGEVER: H. J. C. ItOELANTS. Vertelling door Ernst Eckstein. BmEXLAm it U' -i ii u> ii i •Hi I k, f 5 li Abonsembstspeub voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BÖTEBSTKAAT 70, Telcphoon No. 123. Advertentieprijs van 1—5 gewone regels met inbe grip van ccne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Men kan van onze kieswet zeggen, wat een geestig criticus eens als zijn oordeel uitspiak over zeker boek. Zij bevat veel nieuws en veel goeds; maar het nieuwe is niet goed en het goede niet nieuw. Het nieuwe zijn de enkele artikelen, die de kenteekenen van geschiktheid en welstand bepalen. liet goede is degansche verdere inhoud der wet, dien de minister Van Houten heel handig uit het ontwerp van zijn verguisden voorganger heeft afgeschreven. Heden hebben wij alleen iets op te merken over hetgeen er goeds is in de wet, en dan nog slechts over een enkel onderdeel daarvan, over het couloirstelsel. "Wij vreezen geen tegenspraak wanneer wij beweren, dat de wijze van vei kiezing en stem ming groote verbeteringen ondergaan heeft, liet is praetisch dat een stemming achterwege blijft, wanneer slechts één candidaat gesleld wordt; ofschoon te vreezen is dat dit somtijds alleen daarom het geval zal zijn, wijl het over dreven groot aantal van veertig kiezers, bereid om eene candidaatstelling met hunne hand- teekening te bekrachtigen, niet is bijeen te brengen. Niet minder praetisch is het, dat de stem ming uitsluitend loopt over de in den wette- lijken vorm gestelde candidate!). Daardoor wordt tegen verrassingen gewaakt, dwaze versnippe ring van stemmen afgesneden en de arbeid der stembureau* vei eenvoudigd en bespoedigd. De hoofdverdienste van het couloiistelsel is evenwel, dat liet de onafhankelijkheid van den kiezer bij het uitbrengen van zijne stem beter waarborgt. De stembiljetten, door al te gedien stige helpers voor hem ingevuld, behooren tot het verleden. Hij handelt naar eigen inzicht, met de wetenschap dat de stem, die hij uitbrengt, door anderen niet kan worden gecontroleerd, althans wanneer hij daartegen zelf op zijne hoede is. Het was te voorzien, dat de nieuwe wijze van stemming op den uitslag der verkiezingen niet zonder invloed zou blijven. Met zekerheid aanwijzen, dat dit bij de gehouden verkiezingen inderdaad het geval is geweest, kan men natuur lijk niet. Juist het beter gewaarborgd geheim der stemming staat daaraan in den weg. Maar er is wel eenige aanleiding tot het maken van gissingen. Op 15 Juni hebben de anti-revolutionnairen in eenige districten in het midden des lands "Wijk-bij-Duurstede, Ede, Breukelen oud-liberale afgevaardigden van hunne zetels verdrongen. De uitbreiding van het aantal kie zers in die districten zal daarvan wel eene hoofdreden geweest zijn. Maar wanneer men in aanmerking neemt, dat de aftredende afge- &C'. 4) »Spot maarl" zeide Nadesckda, »Hadt jij een jongen als die daar, dan zou jij er ook wel een beoije blij mee zijn." «Meviouw," stamelde Roland, jmag ik ora uw balboefje verzoeken jAcIi? wilt u weikelijk 1 hot is mij natuur lijk een groote eer, maar het zou toch verstan diger zijn als u zich voor do jonge meisjes spaar de, die met dozijnen op dansers wachten tDia zullen wel niet te kort komen. Zoo, ik dank u viiendelijk." Hij bad zich op haar hoekje voor de tweede Baitsche Polka ingeschreven. Hierna nam hij af scheid en verdween in het gedrang. Dan volgden nog eenige dansers, die eveneens hunne namen opschreven en zich dan snel terugtrokken om nog op andere plaatsen zich te engageeren. De nog al lange pauze tusscben de polonaise en den eersten wals had het doel gelegenheid te geven tot deze engagementen. Nadeschda sloeg twee uitnoodigingen af met do opmerking, dat zij beslist niet danste. »Zegeens," wendde zich thans Cécile tot roevrouw won Myrpneh, waarom zeg je toch zoo dikwijls, mijn Kurt geluk hoeft in de liefde? Hij is toch wat zoo oud ais gij 't wel doet vooi komen. Je <!oet altijd, ais was 't een hemeische genade voor vaardigden groote grondeigenaars waren, met veel invloed in de streken waarvoor zij zitting hadden, dan mag toch gevraagd worden of ook het couloirstelsel niet tot de zege hunner tegen- candidaten kan hebben medegewerkt. Opmerkelijk zijn ook de nederlagen, op Juni, \an bij uitstek bekwame en invloedrijke mannen als de heeren Mees te Rotteulam, Pierson te Amsterdam, Van Delden te Deven ter. Men zou er de op een nederlaag gelijkende overwinning van den Voorzitter der Tweede Kamer kunnen bijvoegen, die in het IVde dis trict van Amsterdam bij herstemming slechts ruim 100 stemmen meer verkreeg dan zijn tegencandidaat mr. Z. van den Bergh. Tot de/e uitkomsten, waarover men kan denken gelijk men wil onze lezers weten, hoezeer wij den val van den heer Mees betreuren hebben natuurlijk verschillende factoren samengewerkt. Ook het couloirstelse'. i AVij kunnen het niet verzekeren; maar onmogelijk is het niet, waar de genoemde herren in de handels- en linan- cieele wereld een zoo langen arm hebben. Vooral echter is er reden om te vragen, of verschillende der overwinningen, door de voor uitstrevender; liberalen op25 Juni op anti-revolu tionnairen en katholieken behaald, niet zouden zijn uitgebleven zonder het couloirstelsel. Op Dokkum. Steenvvijk en Bodegraven meenden de anti revolutionnairen, op Doetinehem, Bever wijk en Ilontenisse de katholieken met zeker heid te mogen rekenen. Deze en andere twij felachtige distiicten zijn hun evenwel ontgaan, waardoor hunne verwachtingen omtrent een zicli noemend sGhristelijk" Ministerie in rook zijn opgegaan. Hoe komt dit? Alweder door ver schillende oorzaken. Maar waar in het bijzonder de katholieke pers overvloeit van beschouwingen over de door hare richting in de drie laatst genoemde districten geleden nederlagen, mocht daarin toch ook aan het couloirstelsel wel eene plaats worden toegekend. Er zijn meer kiezers dan men denkt, die een juist inzicht hebben in hunne stoffelijke behingen en daarvan blijk geven bij het uit brengen hunner stem, vooral nu het geheim daarvan beter verzekerd is. 3 uitspraak der stembus van 25 Juni was m vele districten hoofdzakelijk een veroordeeling der graanbe- lasting, waarmede men bedreigd werd. Vele goede katholieken en streng orthodoxe Protes tanten hebben, ten spijt van alle drogredenen, in de bladen van hunne richting, een onover- vviriüjken afkeer van duur brood; en het zijn waarlijk niet de slechtste christenen, die het sterkst met dien afkeer behept zijn. liet cou loirstelsel geeft nan zulke kiezers gelegenheid om naar hunne overtuiging te stemmen, zonder dat pastoor m dominé dit precies te welen komt Zou dit niet veel ophelderen, dat anders moeilijk verklaarbaar is? Wij vragen slechtsmaar een feit, dat wij weten, is dit. In een der districten, waar de graanrechten bij de verkiezing sterk op den hem, dat hij mij onbeduidend schepsel tot vrouw heeft." ïDat is het ook," antwoordde Nadeschda. »Twee en dei tig jaren leefujds verschil wil toch wat zeg gen. En des ondanks heeft hij met u het groote lot gelrokken." »Ja, maar ik ook met hem." »Dat bestrijd ik volstrekt niet. Van hem spreekt het echter des te meer vanzelf, dat hij je op de handen draagt, lhj heeft voor zijn kleinood op te passen. Jij echter zoudt even goed een van die vrouwen kunnen zijn ik wil nog niet eens van de ergslen spieken. Ik denk nu aan dat gewone coui makendat is onder sommige omstandigheden in staat om een gemaal, die met erg goed op zijn tellen past, zijn gemoedsrust te ontnemen. En dat ie bankdirecteur daaitoe volstiekt geen reden heeft «God zij dank, neen!" zeide Caecile levendig: alk begrijp niet, hoe vele naturen zich daartoe leenen. Ridderlijkheid, aardigheid, alle achting I Maar verder neen het is verschrikkelijk. Daarom vind ik, dat je me een zeer twijfelachtig compliment maakt door mij zoo te prijzen, omdat ik zoo bon, als toch van rechtswege iedere fatsoen lijke, fijngevoelige vrouw moet zijn." sNu, nu, zoo is dat niet bedoeld. Overigens, weet je, je man is een groot psycholoog. Hij kent je door en door; hij heeft dan ook een zeldzaam door zicht in het karakter der vrouw. Gelooft ge, dat hij in de kern van zijn wezen zoo geheel onvatbaar is voor jaluerschheid, als hij schijnt te toonen Je zoudt je vergissen. Juist hot tegendeel. Maar hij voelt, dat ijverzucht onder zekere omstandigheden belachelijk, ja gevaarlijk is; dat niets gemakkelijker de onbe vangenheid wegneemt als een al te sterk mistrouwen. toot grond stonden, hadden eenige protectioni- sche boeren de beleefdheid, wagens beschikbaar te stellen voor het vervoer van kiesgerechtigde arbeiders naar do stembus. Die arbeiders maak ten daarvan met erkentelijkheid gebruik, te meer daar het warm was en uitgezocht weder voor den grasoogst en stemden als één man op den candidaat, van wien zij de zekerheid hadden dat hij niet zou medewerken tot ver hooging van den prijs van hun dagelijksch brood. Men zal ons wellicht vragen naar de reden van wetenschap van ons of van onzen zegsman. Wij kunnen daarvan alleen zeggen, dat die in dit geval niet gelegen is in het vertoonen der stembiljetten door de stemmende kiezers aan den voorzitter van het stembureau. Overigens geven wij toe, dat de bestaande voorschriften in dit opzicht voor verbetering vatbaar zijn. Volgens de wet moet de Voor zitter van het stembureau zich overtuigen dat het stembiljet aan de buitenzijde den voorge schreven stempel draagt. Wanneer nu het stem biljet niet gevouwen en de kiezer wat onhan dig is, kan de Voorzitter of het lid van het stembureau, dat naast den Voor/itter gezeten is aan do zijde waar de kiezer staat, gemak kelijk gewaarworden op wien der candidaten laatstgenoemde gestemd heeft. Dit is een gebrek, dat intussclien gemakkelijk te verhelpen is. Daartoe is niets anders noodig dan een kleine wijziging in den vorm dei- stembiljetten. Wanneer bqvoorbeeld wordt voor geschreven dat deze in het midden geperfo reerd moeten zijn en toegevouwen aan de kiezers worden overhandigd, terwijl de stempel slechts op de eene helft wordt aangebracht, dan zal daardoor aan de mindere handigheid van vele kiezers worden tegemoetgekomen. De kiezer zal er dan als vanzelf toegebracht worden, het stembiljet op gelijke wijze, als hij het in handen kreeg, te vouwen alvorens hij het aan den voorzitter van het stembureau vertoont, in welk geval de door hem uitgebrachte stem door de leden van het stembureau niet kan worden nagegaan. Deze kleine, maar voor het geheim der stem ming niet onbelangrijke verbetering is van zui ver administratieven aard. Zij is tot stand te brengen door wijziging van een enkel artikel van den algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van onderscheidene artikelen der kieswet. Wij hopen dat zij aan de aandacht van den toekomstigen Minister van Binnenlandsche Zaken niet ontgaan zal. Het heilzaam werkend cou loirstelsel kan daardoor nog beter tot zijn recht komen. De Kabinetscrisis- De berichten als zoude door H. M. reeds een opdracht zijn verstrekt tot vorming van Door den tijd heeft hij zich aan de zaak gewend. In den beginne echter was het hem volstrekt niet zoo aangenaam, als je zoo veel en gaarne danste, terwijl hij uit de aard der zaak daaraan niet mee deed. Slechts zijn man-van-de-vvereid-zijn belette hem zijn weinige ingenomenheid daarmede luid uit te spreken." ïZon je denken T' vroeg Caecile eenigzins onthutst. «Zeer stellig. Maar wat hindert dat Wie op gevoiderden leeftijd een jonge vrouw neemt, moet dergelijke dingen er op den koop bij nemen. Thans, zooals gezegd, heeft hij zich er geheel en al boven verheven. Zij ziet, met welke ongenaakbaie waar digheid je iedeie poging tot vertrouwelijkheid af slaat hoe je geen enkele bijgedachte hebt Ik blijf er bij, Caecile, Romliild is een benijdens waardig echtgenoot en als ik mij voor den geest roep, hoezeer een mensch gansch kan mistasten, dan heb ik geen vuriger wensch dan dezen mocht mijn jongen zoo spoedig mogelijk een lieve, goede vrouw trouwen, die in al die punten met je over eenkomt". nDank je zeei", lachte Caecile. mïn e'k geval moet zij blond zijn", ging Na deschda von Myrpach voort. »Je blauwzwart haar is wel behoorlijk, maar ik heb in eene blondine toch over het algemeen meer vertrouwen. Eigen lijk moesten er slechts blondines zijn. Je ziet ik ben zonder vooroordeelen, want ik zelve geef mij daarbij ook geen prijsje. Daarom zul je mij het ook niet kwalijk nemen?" «Och, onzin! Maar overigens was dat toch vroeger je smaak niet." Mijn smaak is het ook stieng genomen nog thans niet 1 Maar meer dan de smaak drijft mijn verstand mij die richting uit. Zou j'e je het Gretchen von een ministei ie kum en tot nog toe als voor barig of onjuist worden beschouwd. Naar constitutioneel gebruik wordt zoodanige opdracht eerst gegeten nadat het hoofd van den Staat de presidenten der beide Kamers en den vice-president van den Raad van State heeft geiaadpleegd. Tot dusver zijn, zooals gemeld, tot dat einde door 11. M. ontvangen deheeien Van Naamen en Schoi er, laatstgenoemde hooge staatsambtenaar eerst gisleienmiddag. Verkiezingen. De afd. Leeuwarden van de Piotinciale Werk lieden Vereeniging, heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, de heer Z. Middelkoop, (rad.), ontvanger der regis tratie aldaat. In de gisteravond gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging Leeuwarderadeel weiden tot vooiloopige candidaten voor de Tweede kamer gekozen de heeren Rauvverda, Middelkoop, Kerdtjk en Pyttersen. In het di-.lt iet Winschoten hebben de liberale protectionist!;» getracht bij de nieuwe stem ming samen te werken met de anti-revolution nairen. De poging is mislukt, doordat ze liet oier dén candidaat niet eens konden worden. De hbeialen wilden den heer B. L. Tijdens, de laatsten den heer P. Dijkhuis te Midwolda. (Tel.) Door de Vrijzinnige Democratische Kiesver eeniging te Belhngvvolde, zijn voor 't kiesdis- tiict Winschoten tot voorloopige candidaten gesteld de heerenC. V. Gerritsen, te \mster- dam, en mr. Z. van den Bergh, te den Haag. De besturen der liberale kiesvereenigingen te Sneek en te Rauwerderhein hebben bij den inspecteur der posterijen te Zwolle een klacht ingediend in zake een, naar men vermoedt, opzettelijk gepleegd verzuim door den brieven gaarder in 't doip Sehaniegoutum, die Donder dagmorgen 24 Juni een kleine 1000 verkiezings biljetten ontving en deze eerst den volgenden dag, dus te laat, heeft vei zonden. Een landbouwer uit 't dorp Rottevalle (Tiet- jerksleradeel) las in de Drachtster Courant een adveitentie, waaronder zijn naam zonder voor kennis was geplaatst, en inhoudende aanbeveling van den heer Troelstra, geheel tegen zijn be ginsel. Hij zal nu een strafvervolging instellen. De heer Van Dedent en de Clir. Hist. Parlij. Hei JSeder'tandsche Dagllad bevat de volgende brief van A. baion van Dedern: Mijnheer de Redacteur/ Heden las ik in het Persoverzicht der Zwohche Courant, dat Het Nederlandsche Dagblad mij rekent tot de leden der nieuwe Tweede Kamer, die gekozen werden op het program van den Chnstelijk-Historischen Kiezersbond. Goethe met donkerzwart haar kunnen voorstellen?" tDat is nog de vraag; een zeer interessant thema. Nu, daar spreken wij later nog wel eens aver. Daar komt mijn danseur aan." Derde Hooi-dstuk. Onder de talrijke jongelui, die Getda Kirchner, het porsaieiuen popje, omringden, bevond zich een jong dokter, dien Roland von Myrpach voor enkele dagen bij een groot diner had leeion kennen. Hij liet zich door dezen voorstellen, wat niet zoo dadelijk gelukte, omdat er als een muur van unifüimen en zwarte rokken moest worden ge forceerd. Gerda ontving den jongen man met opvallende beleefdheid. Haar aardig gezicht schitterde. «Het verheugt mij zeer," klonk hare zilveren stem, terwijl zij hem als ware hij een oud vriend de hand reikte sik heb al veel goeds van u ge hoord U moet prachtig schildeien en heerlijk musiceeien. Dat doe ik ook gaarne; ik zing zoo'n beetje, maar van schilderen heb ik geen verstand." En nu ontspon zich tussehen beiden een gesprek, waaraan zich de overige heeren min of meer aan sloten; veel woorden voegde Geida hun echter niet toe, waarom dan ook de kring van omstanders merkbaar dunde. »Ik durf er nauwelijks op rekenen," fluisterde Roland, ïdat u nog een dans vrij hebt?" Zij reikte hem haar balboekje, dat heelemaal vol waste gelijk echter voegde zij er met schalk- schen blik bij vD-aar waar 'Ovvig staatbeteekent: nog vrij." lAh zoo", mompelde Roland, aangenaam vei rast. iU staat mij dus toe? Deze wals, die begint?" Gaarne". iVordt vervolgd.) f- kg l It z V k -tr i- 4 i id 't tT V - t,11 p u «j, 'f iff. I tw I m fW

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1