Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt. SPORT. Gf e in g ii g <1 N" i e u w s. Britsche heerschappij in Indië niet zoo bemind is, ais men algemeen aanneemt. Het blad meent, dat er talrijke redenen tot ontevredenheid zijn, en noemt als de voor naamste de inlandsche politie, die niets beter is dan de misdadigers, die zij moet opsporen. Zeker is het, dat de toestand niet onzorg wekkend is. Van de verandering, die de regeering te Berlijn door de jongste keizerlijke besluiten heeft ondergaan, is zeker de meest belangrijke, dat thans ten derden male de betrekking van vice-kanselier van het Duitsche rijk gescheiden is van het ondervoorzitterschap van den Prui- sischen ministerraad. Het laatste ambt is overgegaan op Von Miquel, het eerste deel van Von Bott.cher's functie is aan Posadovvskv gekomen. En de beteekenis, die men hieraan hecht, is al zeer eigenaardig. Men concludeert hieruit n.L, dat Von Hohen- lohe spoedig als rijkskanselier zal altreden. Daarom zou Miquel geweigerd hebben htt vice- kanselierschap te aanvaardenhij wil mat de kans loopen spoedig een jongeren kanselier (Von Bulow als chef te krijgen. In zijn tegenwoordig ambt blijft zijn invloed groot, te grooter zelfs, nu Posadowsky, die hem op ünancie-gebied op zijde begon te streven, zijn werkkracht in andere banen ziet geleid. Intusschen gaat de Duitsche pers voort de wijziging in de regeering, en de nieuwe koers, die verwacht wordt, te bespreken. Dat het oordeel der vrijzinnige pers over den terugkeer tot den Bismarckiaanschen koers, weinig gunstig luidt, is duidelijk. Vooral ook de benoeming van Podbielski, een man die nooit zich met postwezen heeft bemoeid, tot opvolger van dr. Von Stephan, stemt tot ontevredenheid. Daartegenover heeft de officieuze Nordd. Allg. Ztg. dan ook reeds betoogd, dat het voor de invoering van hervormingen nog zoo slecht niet is de leiding te geven aan iemand, die niet in de gewone sleur is opgeklommen. 't Kan zijn, maar of dat wel de reden is van zijn benoeming, is nog zoo zeker niet. Von Botticher heeft inmiddels gisteren reeds afscheid genomen van den Bondsraad, waar Von Posadowsky reeds het voorzitterschap be kleedde. 4 De bijeenkomst der gezanten te Konstanti- nopel, die Donderdag zou plaats vinden, is uitgesteld tot heden, wegens ongesteldheid van Nelidof. In den laatsten trjd hebben de ambassadeurs nog al voortgang gemaakt met de besprekingen, en ook de Porte, is, na een hernieuwde vrien delijke aanmaning van Czaar Nicolaas, weer wat toeschietelijker geworden. De Sultan heeft nu dan ook aan Tesvfik- pacha gelast zich tevreden te stellen met de schadeloosstelling (4 millioen francs) en de grensregeling, die de gezanten voorstellen. Ook het neutrale gebied tusschen het Turk- sche en Grieksehe leger in Thessalië is nu vastgesteld. Terwijl aldus de zaken vrij goed gaan, ligt het eenige gevaar op dit oogenblik bij de Turlcsche troepen. Aan de Standard wordt dienaangaande uit Konstantinopel gemeld, dat Edhem-pacha zijn ontslag vvenscht te nemen als opperbevelhebber, omdat hij niet kan instaan voor de handhaving der discipline. De Grieksehe regeering overlegt een rege ling, die zij met de schuldeisehers van het land zou kunnen treffen, en neemt daarvoor in over weging de voorstellen die haar in 1895 zijn gedaan. Op Kreta klaagt de bevolking over de wer keloosheid der Europeesche troepen, die niets hebben gedaan om de laatste botsingen tus schen Christenen en Baschi-bozouks te ver hinderen. De Muzelmannen willen nog niets weten van het vei*trek der Turksche troepen. Admiraal Canevaro heeft met Ismail-pacha geconfereerd en besloten tot het bezetten van Tsikalaria. ■- v «emengde Sfedcdccllngcn. De werkstaking in de Borinage zal, naar men verwacht, nog geruimen tijd duren. Er zijn thans 24.000 arbeiders zonder werk, maar niet allen zijn stakers. De Franscbe minister van justitie Darlan heeft aan de Panama-commissie medegedeeld, dat hij, gehoor gevend aan hun verzoek, te harer beschikking stelt al de dossiers in de Panama-quaestie, onder voorwaarde, dat de leden der commissie niets over de stukken zullen mededeelen. Een eigenaardige werkstaking is zeker die van de Duitsche burgemeesters in Bohemen. Onder voorzitterschap van den districtscom missaris hebben 48 burgemeesters in het dis trict Falkenau besloten van 15 Juli af geen werkzaamheden, hun van wege de Staat opge dragen, meer uit te voeren als protest tegen de taalverordeningen. De republikeinscbe conventie te Toledo, in den staat Ohio, heeft zich verklaard vóór de inlijving van Hawaii. Tevens sprak zij haar vertrouwen uit, dat het Mc, Kinley zou gelukken de Cubaansche quaestie in dien geest tot oplossing te brengen, dat de Cubanen niet meer door de Spanjaarden onderdrukt en wreed zouden behandeld worden. Mark Hanna, Mc. Kinley's trouwe vriend in de verkiezingscampagne, werd candidaat gesteld voor den Senaat. Te Pittsburg (Vereenigde Staten) hebben 80.000 metaalbewerkers het werk neergelegd. De Cubaansche insurgenten hebben weer een bom doen ontploffen op een spoorweg. De machinist en de stoker van een trein werden gedood. Te Madrid loopt het gerucht, dat generaal Weyler zou -vervangen worden door generaal Blanco. TWEEDE KAMER. Door de Regeering is ingediend een vroeger onaf gedaan wetsontwerp op de krijgstucht met behoud van de thans in hoofdzaak geldende beginselen dier wetgeving. Daarhij worden alleen nieuwe bepalingen voorgesteld om gebroken te hersteilen, gebleken leemten aan te vullen en wenschelijke wijzigingen aan to brengen. Het krijgstuehtelijk recht van zee- en landmacht wordt in het ontwerp geregeld om eenheid van tucht te bevorderen. De regeering heeft voorgesteld om art. 9 {pensi oenen) te doen vervallen met het doel om tijdelijke diensten voor pensionncering in aanmerking te bren gen onder voorwaarde van een extra bijdrage, waar voor een proeftijd van twee jaren buiten rekening blijft. Het voorstel betreft ook de tegenwoordige ambte naren, die vroeger tijdelijk waren aangesteld. Bij Kon. besluit is G B. Fortuyn benoemd tot bur gemeester der gemeente Zwammen]run. Bij Kon. besluit is aan Richani Brindley Morris ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oor logsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome. Bij Kon. beslet is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zevenbergen, TV. A. J. Kristen, thans in gelijke betrekking te Huisen Bij Kon besluit is, aan D. Brugma, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van onder directeur der telegraphie. Do heer G. A. van den Bcrgh van Eysinga can didaat in de godgeleerdheid te Leiden, is door de theol. faculteit aldaar met goud bekroond voor de beantwoording van een prijsvraag: Over de verwant schap van denkbeelden tusschen Bernhard van Clair- vaux en Gregorius den Groote. Dr. Bredius heeft niet éen, maar twee Rembrandt's van zijn reis meegebrachtde een is een studie, do andere een grootdoek.Vad Op 5, 6 en 7 Augustus a. s. zal in het Kurbaus te Scheveningen een driedaagsch muziekfeest gege ven worden. De eerste avond zal gewijd zijn aan de nagedachtenis van den componist Bramhs, het orkest onder leiding van mr. J. H. A. Baron van Znijlen van Nijevelt en met medewerking van mej. Bleyen- burg, uit Amsterdam, die liederen van den overleden toonkunstenaar zal zingen en van den violist prof. Hugo Heerman, als solistende tweede dag zalzijn een eere-avond voor den aftredende directeur van de Philh. Kapel, prof. Mannstaedt, en gewijd aan werken van Beethoven. Solisten zijn mej Ktitsehera, die liederen van Beet hoven zal voordragen, en prof. Heerman het derde concert zal een Wagneravond 7:jn onder leiding van Mannstaedt's opvolger, den heer Rebisock. De voor noemde zangeres en de concertmeester in het orkest, de heer TVitek, zullen als solisten optreden. Wij ontvingen eene beschouwing over Olive Schrei- ner's w erk Peter Ilalket van Mashmaland, dat weldra bij den uitgever L. J. Teen te Amsterdam verschijnt. Deze beschouwing is van de hand van den ver taler van dit werk, Frans Netscher, niet onwaar schijnlijk dus een bevoegde in deze. De heer Netscher, die reeds sedert cenige jaren de faits et gestes van de belanghebbende vrouw, Olive Schreiner volgt, spreekt met groote warmte over dezen tendenz-roman, dien hij naast de Neger hut en den Max Havelaar stellende, reeds hierom hooger schat, omdat deze tendenz-roman geen per soonlijke bewecgredenon als geboortekiemen bevat. In Peter Halket wordt het mensehonteerend be drijf van de Znid-Afrikaansche maatschappijen als van de Chartered men denke aan Rhodes en Jameson beschrevenhet onheilig syndicatengeknoei wordt er in gegrift met de schelste kleuren. Christus wordt in dit hoek sprekend ingevoerd. Hij verschijnt aan Halket en vraagt hem of dat menschwaardig is, wat hij nu doet geschieden. Dan gaan Halket de oogen open. Wij zijn benieuwd naar het gcheele werk. Aanvaring IJstroom-Bittem. Voor den „Raad van tucht op de koopvaardij schepen" werd een veertien dagen geleden een begin gemaakt met de behandeling van de zaak, betreffende de aanvaring van de IJstroom door het Engelsehs stoomschip Bittern op den 5den Juni 1.1. Het was in den ochtend van den 6den Jnni, te ongeveer 2 uur 41 min. eu het Nedcrlandsch schip be vond zich op reis van IJmuiden naar Londen. Daar het eenigszins mistte werden van tijd tot tijd met de stoomfluit signalen gegeven, ten einde in de nabijheid varende schepen te waarschuwen. De stuur man Sparreboom had de wacht, terwijl de kapitein de Parleviet even in zijn kajuit was, maar niet ter ruste was gegaan. De lichten -waren in positie en helder brandende. Plotseling zag men aan stuurboordzijde een groen liebt, waarom de uitkijk waarschuwde en de stuur man twee stooten op de stoomfluit liet geven, den kende dat men stuurboord langs stuurboord passeeren kon. Nog eens deed men aan boord van do IJstroom een paar signalen hooren en het andere schip ant woordde op dezelfde wijze. Het scheen nu echter dat deze boot gedraaid was, ten minste zij vertoonde thans een rood licht. Door deze signalen opmerkzaam gemaakt, ijlde de kapitein aan dek, maar het was reeds te laat om het gevaar te voorkomen. Het vreemde schip liep de IJstroom bijna van stuurboord tot bakboord in, zoodat een onmiddellijk zmken gevreesd werd. De kapitein raadde toen ieder die in zijn nabijheid was, over te springen op de Bittem, waaraan ook gevolg werd gegeven. Het laatste, toen het Engclsch schip terugliep, verliet ook do kapitein den zinkenden bodem. De IJstroom bleef hoven verwachting lang drij ven (12 minuten) zcodat de achtergeblevenen zich meerendeels in hun eigen booten konden redden. In de eene boot gingen 23, in de andere 5 personen. De boot van de Bittern, die onder bevel van kapi tein Parlevliet, reeds op weg was tot haar redding, nam nog 12 personen over. Van een toplicht aan boord van de Bittern kon men niets zien. Twee der passagiers van de IJstroom verdronken, hoc, is niet bekend. Alles was zoo spoedig afgeloopen, dat zelfs de scheepspapieren van het schip niet gered konden worden. Uit de verklaringen der verschillende getuigen bleek o. m. dat de waterdichte beschotten bij de aanvaring nog niet beschadigd waren; vöór de aan varing deed de machine 70 slagen en het 60 pond stoom. Gisteravond werden nog gehoord een drietal leden der bemanning van de IJstroom, nl. de bootsman P. J. Hendriks, de kwartiermeester Andersen en de stoker O verecm. voornamelijk om het een ander mee te deelen over de houding van den kapitein, tijdens de aanvaring. Alleen verklaarden dat de heer Parlevliet eerst op het allerlaatst, toen de beide schepen van elkaar weken en de IJstroom zonk,ditschip verliet; overigens stemden hunne verklaringen wat betreft de lichten van de Bittem, de snelheid van de IJstroom enz. volmaakt overeen met de reeds vroeger afgelegde. Aangezien men nog stukken verwachtte van de Bittem werd de uitspraak onbepaald uitgesteld. Het gerechtshof te Amsterdam zal op 13 dezer de zaak behandelen van mejuffrouw Tan Steen, de oud verpleegster te Meerenberg, die door de rechtbank te Haarlem word veroordeeld tot één maand heek- tenisstraf. Ned. Herv. Kebk. Beroepen: tc Godlinze, F. Tammens, te Leek te Katwijk aan Zee, T. West rik, te Zutfente Win terswijk, H. J. Andrée Douwes, te 'tZandt; te El- burg, E. C. Gravemeijer, te Utrecht. Aangenomen:*naar Scherpenzeel door J. G. Harthoorn, te Opijnen en Hosseltnaar Tzummarum, door J. Mees, te Britsum, B e d a n ktvoor Geervliet, door E. M. Schellen berg, eand.voor Akkerwoude, door H. Bleeker, te Nederkemert. Geref. Kerken. Beroepen; Te Slceuwijk, TV. Bosch, tc Vrij- hoeven-Kapel. Bedankt. Toor Rijswijk, door A. H. Gezelle Meerbutg, te Delft A. Op voorstel van haren predikant ds. Louis A. Ballier, heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Schiermonnikoog besloten voortaan wijn zonder alcohol bij het H. Avondmaal te gebruiken. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Prop. med. examen E. A. J. M. Strator. Propaedentisch-examen in de geneeskunde E. A. J. M. Strater. F. J. M. Bonke; theoretisch apothekers examen mej. A. C. Sorbet en P. EL E. Hupperetz 2e natuurkundig-examen J. van Damtheoretisch tandmeesters-examen D. Snijder. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer D. A. Evertsz, geb. te Snoek met „Stellingen". CaDdidaats examen godgeleerdheid eerste gedeelte J. Jickema. Candidaatsexamcn in de rechten M. J. P. D. van Harinxma thoe Slooten. Utrecht. Bevorderd tot doctoren in de rechtsweten schap S. J. J. Cremers, geb. te 's-Gravenhage en TT. C. P. Toe Water, geb. te Koevorden, beiden op Stellingen. Doet. ex. theol. J. P. de Bie; kerk. voorber. ex. A. Daran; tot arts bevorderd D. Stolp. Groningen. Bevorderd tot arts TT. Bos, cand.-arts geb. te Zuidwolde; kerkelijk voorbereidend examen I). Edena. Freiburg ijBaden. Tot doctor in de geneeskunde (summa cum lande) bevorderd M. P. Schtttte, arts tc Rotterdam (geb. te Rotterdam), met een proef schrift „Ueber Choledochotomie". Rijkslandroüwschool. Van den voorbereidenden cursus voor het bosch wezen in Ned. Indie hebben het eind-examen met gunstig gevolg afgelegd: G. J. Andrea, Zuidhorn; E. H. Brascamp, Cdst; J. H. Brester, Zutfen; S. v. Eek, Wageningen; J. E. Trankatnp, Nijmegen; TV. v. Houten, WageningenJ. H. Jager Gerlings, Haarlem J. F. la Bohn. WageningenJ. Lichtenberg 's-Graven hage; J. P. van Lonkhnijzen, Wageningen; H. ten Oever, AmsterdamF. Pompe v. Meerdervoort, Nijmegen; H. C. Praastcrink, Wageningen; A. A. Quanjer, Enkhuizen; K. Soeters, Ned. Indië; W. Versluijs, Amsterdam. Van de geslaagden znllen een 4-taJ worden voor gedragen om te worden benoemd tot technisch amb tenaar bij het Boschwezen in Ned. Indie. Afgewezen werden 2. Men schrijft uit Zceuwsch-Vlaauderen De weekmarkt van Sas van Gent wordt nog steeds door de Gcntsche slagers druk bezocht, vandaar dat gewoonlijk al het aangevoerd slachtvee tegen goede prijzen verkocht wordt. Verleden week waren er aan gevoerd 118, deze week 91 beesten, waarvan slechts 5 onverkocht bleven. De verkochte beesten worden terstond per waggon naar het abattoir te Gent ver zonden en daar geslacht. Fokvee kan men slechts aan smokkelaars kwijt raken, en daar deze een aardig centje moeten ver dienen met het oog op de aan bet smokkelen verbonden gevaren, zijn de prijzen laag. Met verlangen ziet met daarom in deze streken den tijd tegemoet, dat do grenzen weer open zullen gaan. Doch wanneer zal die stond aanbreken Bij het traineeren op de Seïnebaan, toen Eden. Bounllon, Parbly, Soibud en Morin als een kluitje achter de „quad" Borderie hingen, is een ongeluk gebeurd, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch betrekkelijk goed is afgeloopen. Door het uit wijken van de „quad" kwam Bourillon te vallen. Parbly en Soibud gingen over hem heen. Morin, die vlak achter de „quad" zat wist uit te wijken en ook Eden kon den dans ontspringen. Parbly en Soibud waren vrij ernstig gewond, zoodat hun deel neming aan den Grand Prix verkeken is. Bourillon, de favoriet, zal daarentegen waarschijnlijk geen slechte gevolgen van zijne lichte wonden ondervinden. Voetbal. De International Board van de Football Asso ciation, vergaderd te Rostrevor, heeft eenige belang rijke wijzigingen in de spelregels van het voetbal gebracht, n.l. „Een vrije schop kan toegestaan wor den, indien een speler den bal opzettelijk met hand of arm aanraakt. Deze verandering was voorgesteld door den be kenden scheidsrechter Lewis. Dat deze wijziging ook in Holland aanhangers telt, zal ongetwijfeld waar zijn, zij werd o. a. verleden jaar reeds in De Athleet te* sprake gebracht. Dan is eene verandering aangenomen ter bescher ming van den goalkeeper, n.l. „De goalkeeper mag niet aangevallen worden ten zij hij in het bezit van den bal is of een tegenstan der hindert." In een ander opzicht wordt zijne vrijheid beperkt door het volgende: „Het is den goalkeeper verboden meer dan 2 pas sé-* te doen, wanneer hij den bal in den handen heeft of hem tegen zijn hand springen laat. Verder wordt de taak van scheids-en grensrechter duidelijker omschreven: „Er zullen 2 grensrechters aangewezen worden, wier plicht, onderworpen aan dc beslissing van den scheidsrechter, het zal zijn te beslissen of de bal „uit" is en welke partij gerechtigd is tot het nemen van goal- of eornetkiek of tot bet ingooien van den bal, en den scheidsrechter te helpen om het spel volgens de regels te doen plaats hebben. „Elke onnoodigo tusschenkomst van een grens rechter zal door den scheidsrechter ter kennis wor den gebracht van de National Association, waartoe de grensrechter behoort, welke dan de noodige maat regelen zal nemen." Men ziet dus, dat door deze bepaling de macht van den Engelschen scheidsrechter weder uitge breid is. (Ned. Sport.) Tentoonstelling te Dordrecht. De uitvoering van Peter Benolt's kindercan tate »De Wereld in" door 3500 kinderen zal op Woensdag 7 Juli op het terrein der Dordt- sche Tentoonstelling plaats hebben. De kinderen die aan de uitvoering deelnemen, zij'n leerlingen van openbare en bijzondere scho len, en verpleegden van het weeshuis in het Kromhout. Als plaats voor de uitvoering is gekozen de houten dansvloer rondom den muziektempel, waar voor dit doel een tribune wordt opgericht. De uitvoering geschiedt onder generale direc tie van den heer E. Erdelmann, met begelei ding van de muziek van Hutschenruijter uit Utrecht. Sedert November reeds is de heer Erdelmann met de voorbereiding voor de cantate bezig. Feest in de diergaarde te Rotterdam, Den 13den Juli a. s. zal de Rotterdamsciie Diergaarde haar 40-jar!g bestaan vieren. Natuutlijk zal dat op schitterende wijze ge beuren. Vooral de illuminatie belooft prachtig te zullen worden: 40.000 vetpotjes, behalve de electrische en gasverlichting zullen er aange bracht worden. Onze stadgenooten, die weten, hoe heerlijk eene illuminatie van den Dicrgaardetuin vol doet, kunnen zich dus op iets schoons voor bereiden. De N. R. Ct. schrijft er o.a. van In groote trekken is het plan voor de licht- versiering aldus: Boven den sierlijken boog van het groote hek komt, daarmee evenwijdig, een ornament van gasvlammetjes in kunstige be lijning. Daartegenover, waar de rjj van pape gaaien hangt, wordt een reuzenlauwei kraris van illuminatiegtaasjes aangebracht, om het cijfer 40 heen. De oprijlaan zal geheel afgezet zijn met slingers van vetpotjes, en daaroverheen worden aan draden honderden kleurige lampions gehangen. Het front en de oostelijke gevel van de roof- dierengaleiy worden langs de hoofdlijnen geïl lumineerd, en voor het wintergebouw zal een boog van lichtjes worden opgeslagen, in het front waarvan, aan het begin van het feestter rein, een eerepoort verrijst, aan beide kanten weelderig verlicht. En in den ouden vijver zullen zich guirlandes van oranjevlammetjes weerkaat sen, die dit schilderachtig waterpartijtje geheel omzoomen. Tegenover den vijver komt een monument van gastongetjes, twee schilden dragende, waar op de jaartallen gloeien, aan beide kanten door wimpels van licht geflankeerd, en afgezet door een lint, met »Rotterdamsche Diergaarde" ia vlammend sehrift. De aardige veranda van het melkhuicje zal in lichten glans gezet- worden door tal van electrische gloeilampjes, en de chocoladekiosk, die op dezelfde wijs wordt verlicht, zal boven dien nog worden beschenen door een groote booglamp. Voor de Flora-serre of het groote planten- huis een prieel, met een ornament van gas vlammetjes in het midden, en daarboven de bekende olifant, thans, na zooveel succés, op een voetstuk gezet. En het groote mozaïek-perk in het midden van dit terrein zal met z'y'n grondverlichting, omzoomd door kleurige fes toenen, zeker een der voornaamste gedeelten worden van de geheele illuminatie.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 6