51s,e jaargang. Donderdag 8 Juli 1897. 'N°. 9364. ROLAN D. FEUILLETON. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ÏÏÖELANTS. ennisgeving. Ken ii is ge viuir. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedtm, per kwartaal 1 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 EURE.11J: BOTERSTRA.IT TO, ITclcplioon Xo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eeno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. BURGEMEESTER EN' WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van 22 Juni 1897 is vastgesteld eeue Verordening op de keuring van v 1 e e s e li te Schiedam, waarvan afkondiging is geschied, waar het behoort, den Oden Juli 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van '22 Juni 1897 is vastgesteld eene Verordening op do keuring van v i s c h te Schiedam, waarvan afkondiging is geschied, waar het behoort, den 6den Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 7 Juli '97. Met den vrede in het Oosten ziet het er recht treurig uit. Het ongunstige antwoord der Porte op de vredesvoorstellen der mogendheden wordt, naar men uit Konstantinope! bericht, beschouwd als gelijk te staan met het afbreken der onder handelingen. De groot-vizier zou den Sultan een rapport hebben gezonden, waarin hij verklaart, nooit een oveieenkomst te zullen teekenen, die berust op een strategische lijn, zooals de gezanten hebben voorgesteld. Men ziet het, de zaken nemen een niet zeer bemoedigende wending. Dit blijkt nog meer uit de verklaiing, door lord Salisbuiy afgelegd in het Hoogerhuis, De minister herinnerde er aan, hoe in 1878 het Russische leger tijdens het BerÜjnsche con gres dicht bij Konstantinopel stond, en dat de besluiten der Porte toen bespoedigd werden door de gedachte, dat de mislukking van het congres zou leiden tot liet oprukken der Russi sche troepen. Thans is de vertraging geheel de schuld der Porte. Vertelling door Ernst Eckstein. 7) »Goed bekomen?" klonk het bijna tegelijkertijd uit beider mond. En dan bieef zijn blik een tijdlang als verstomd op hare jeugdige, frissche gestalte rusten, die heden in een wonder aardig costuum erallervooideeligst uitzag. Haar lichtgrijze zijden japon met de korte taille woek beslist af van do mode en was toch met onmodern. En de heiroode band in het haar en de Gricksche wrong! Zulke kopjes, zij het ook niet half zoo bekoorlijk, zag men op oude klassieke vazen. Hot was onvermijdelijk, dat Roland deze jonge dame aan zijne moeder voorstelde, ofschoon hij liet thans uit een gevoel voor trots gaarne achter- •wege had gelaten. Mama, dat was hem thuis nog duidelijker ge worden dan voorheen in de balzaal, had eon ver bazend vooroordeel tegen het meisje; zij verdiende beelemaal niet, dat men dit aaidige schepseltje naar haar toebrncht, daar zij toch iedere syllabe, iedere beweging van het arme kind onvriendelijk zou uitleggen, als berekening van coquetterie, ja als bewijs daarvoor zou aangrijpen, dat Gsida Kirehner tot elke berekendheid in staat was. Roland was dan ook juist niet verrukt over de 'wijze, waarop mevrouw von Myrpaeh de voorstel ling van - Gei da opnam. Bij al hare b»leoMheid. De mogendheden, zoo ging lord Salisbury voort waren liet eens, schoon hij daarmede niet wilde zoggen, dat die overeenstemming in alle bijzonderheden bleek. Maar toch kon, wat de mogendheden betreft, een oplossing worden tegemoet gezien. Het uitstellen dier oplossing noemde de mi nister gevaarlijk; maar hij hoopte, dat het gevaar niet ernstig zou zijn. De beslissing der Porte over de drie hoofd punten Kende men niet, wel de meeting der mogendheden. De minister kon evenwel niet zeggen, of de oplossing nabij was, maar hij geloofde, dat de hoop op een spoedige oplossing zal toenemen, naar mate de loestand meer in overeenstemming met, die van 1878 werd gebracht. Weinig bemoedigende woorden inderdaad. De Sultan staat voor een lastig geval. Moet hij, op gevaar van binnenlandsehe moeilijkheden, zijn ooilogszuchtigen groot-vizier ontslaan? Men zegt, dat dit zal geschieden, en dat Tewfik-pacha dan als groot-vizier zou op tieden. In ieder geval blijkt ook uit andere berichten, dat de vrede zich nog wel eenigen Üjd zai laten wachten. Ten behoeve der Turksche troepen in Thes- salië zijn nieuwe contracten met leveran ciers gesloten, en in Epirus gaan, volgens de stellige veizekeiing der Times, de Turken voort de grens te versterken; bij Imai et en op andere punten, die Aita besti ijken, is zwaar geschut opgesteld. Op Kreta is het ook nog lang niet rustig. De Christeuen klagen in een adres aan lord Salisbury over de geiinge bescherming, die zij genieten tegen de aanvallen der Bashi-bozouks. De insurgenten hebben gistermorgen weer eens op een Oostenrijksch-Italiaansch detache ment geschoten, dat zijn marsch voortzette zonder het vuur te beantwoorden. De bevelhebber Soubaki heeft aan de insur genten door een parlementair ophelderingen laten vragen. De admiraals hebben deSouda-baai verlaten, omdat er veel koorts heerschte onder de sche pelingen. De Czaar gaat intasschen voort met aanma ningen en goeden raad uit te deelen. Nu weer brengt de gezant te Athene Onu, die naar St. Petersburg was geroepen, een eigenhandig schrijven aan den Koning van Griekenland over. Of liet vee! zal helpen? "Wat den desolaten toestand van het land aangaat, kan Spanje zich op één lijn scharen met Griekenland. Ook daar is nog geen verbetering van den toestand te bespeuren. Met Cuba wil liet niet lukken het regen seizoen gaat andermaal aanbreken, zonder dat het generaal Weyier is gelukt den opstand uit zijn laatste stellingen te verjagen. Zelfs over weegt Canovas de uitzending van nieuwe troepen. die zij nimmer geheel en al verloochende, merkte hij toch een groota mate van terughouding en koelheid op. Toen hij echter opmeikte, dat Gerda met gelijkmatige vriendelijkheid het korte gesprek ten einde bracht, om zich dan met innemendheid tot een oude, eerwaardige dame te wenden, die haar reeds lang in stilte had toegeknikt, hield hij bij zich zeiven de volgende monoloog: iWie weet, of zij zelfs mama de bias niet is, en zij door de betooveiing harer persoonlijkheid ook ditdoinnae vooroordeel kan uitroeien." Ernstig had hij haar lief; ja inderdaad ernstig. En nu viel hem plotseling de iievehngsvvensch zijner mama weder binnen, hem zoodia mogelijk gehuwd te zien met oen blond, verstandig, zacht GretchenOnzin Daarvan was het thans verder verwijderd dan ooit. Het bloed steeg hem naar het hoofd, zijn hatt klopte hoorbaar. Men presenteerde thee en gebak. Thans kwam ook mevrouw Romhild zonder haren gemaal. Zij was bewegelijk als altijd on geheel in het wit gekleed, wat haar buitengewoon goed stond. Roland begroette haar, vroeg een beetje ver strooid naar den bankdirecteur en trok zich dan snel terug, terwijl mevrouw Römhild naast de vriendin van de kostschool, mevrouw Nadeschda plaats nam. En nu begonnen de voordrachten met een plech tig praeiudium. Roland von Myrpaeh stond zoo, dat hij links in de stoelenrij zag, waar Gerda Kirehner drie plaatsen van hom verwijderd zat. Hij kon haar onopgemeikt in het oog houden en maakte van deze gunstige gelegenheid gebruik. Zij wendde haar profiel naar hom toe. Met gespannen aan- Bovendien is de politieke horizon in Spanje zelf nog geenszins opgc-kiaaid. Integendeel, do liberale leider Sagasta, re kening houdende met de slechte ontvangst die zijn progiam is ten deel getallen, wordt met den dag scherper in zijn critiek op Canovas' regeeringsbsleul. Steeds vijandiger staan de pat tijen tegenover elkander, en terwijl ook de vei standhouding van liet land met de Vereenigde Staten veel te wenschen overlaat, neemt de geest van on- teviedenheid onder de bevolking steeds toe. Toch is Canovas niet van zins de teugels van het bewind uit handen te geven, en men kan het hem niet euvel duiden, dat hij in ieder geval de komst van den nieuwen Amerikaan- schen gezant, genei aal Wooclfoid, afwacht. Inmidels beproeft generaal "Weyier op Cuba nogmaals om door een amnestie de insut gen ten te winnen. Wat de Philippijnen aangaat, daar heet de opstand volkomen gedempt te zijn, schoon nog enkele benden naar het gebirgte zijn gevlucht Wel noemt de landvoogd, maai schalk Rivera, die benden niet in staat om de orde ernstig te verstoren, maar onzeker blijft de toestand nog altijd. Dc Zuid-Afiikaansche enquête-commissie te Londen heeft gisteren andermaal in geheime zitting beraadslaagd over het ontwerp-rapport, dat door den voorzitter Jackson ter tafel werd gebracht, en dat alleen den inval van Jameson behandelt. Labouehère vertegenwoordigt daarbij de min derheid der rapporteurs. De zitting werd tot Vrijdag a. s. verdaagd, daar men de beiaadslagiug over het rapport niet ten einde heeft gebracht. In openbare zitting zal de commissie wel niet meer vergaderen. En dat is maar goed ook, want de geheele wereld is het komediespel vrij wel moede. Uit het telegram in onze vorige oplage heeft men kunnen zien, dat men ook in Zuid-Afnka zich volstrekt niet om den tuin laat leiden. Moge Chamberlain al dan niet medeplichtig zijn aan den inval van Jameson, voor een ver antwoordelijken minister der Kroon is zijn houding in deze geheele geschiedenis toch zeer vreemd. In Zuid-Afrika wekt liet groot opzien, dat president Stein, naar men beweert, van plan is een geheim fonds voor oen Oranje-Vrijstaat te stichten. President Kruger is weer hersteld. Hij woonde reeds een vergadeiing van den Uitvoerenden Raad bij. De regeering van Transvaal heeft onder handelingen geopend met de andere Zuid-Afri- kaansche staten om gezamenlijk de veepest te bestrijden. Daartoe stelt zij voor een conferentie te houden. dacht luisterend, veranderde zij gedurende het praeiudium met een enkele maal de houding van haar bekoorlijk grieksch gezichtje. Roland was buiten zich zeiven van genot. Slechts eens sloeg zij de oogen naar hem op, onder de uitvoering; na het oinde daarvan zag zij hem echter zoo onschuldig ondeugend aan, als onlangs in de balzaal en scheen zij weer hot kind van de we reld van toen. Zoo gingen drie of vier nummers van het zorg vuldig gekozen programma voor Roland von Myr paeh in tamelijk gelijke stemming voorbij. Uit het allegro, zoowel als uit het largo en het maestoso, las hij denzelfden grondtoon: Gerda. Meer en meer verzonk hij in een toestand van gelukzalig dioomen. liet applaus en het gepiaaf, dat in de pauze gehoord werd, klonk hem ais een vreemdsoortig, ver verwijderd geiuisch. Hij zelf sprak met niemand. Plotseling ontwaakte hij uit deze hypnose. De gastvrouw was door de eerste stoelenrij op Gerda toegetieden. Roland hoorde, hoe zij het meisje op vriende lijken toon verzocht om in plaats van eene be kende concertzangeres, die op het laatste oogen- blik gemeld had verhinderd ie zijn, een of ander lied van Franz of Schubert voor te diagen. Gerda maakte eerst bezwaren, daar zij als dilet tante het gezelschap slechts een zeer kwaden ruil kon bieden, doch wel Ira tiet zij zich bepraten. Mot een bekoorlijk schouderophalenals wilde zij zeggen »als ge teleurgesteld wordt, is het uw eigen schuld," ging zij naar de piano en zette zich daarvoor neer. Zonder lang na te donken sloeg zij een paar accoordon aan en begon een lied te zingen. Ook in BriFcli-Imlië is voor de Engelsche rogeeiing oppassen de boodschap. De belichten, die vandaar tot ons komen, zijn nog altoos zeer tegenstrijdig. Maar dat op verschillende plaatsen groote gisting bestaat, kan niet worden ontkend. Velen zijn dan ook beducht voor nieuwe ongeregeldheden, ook te Calcutta. Bij den opstand in Chitpur zijn, volgens den bijzonderen correspondent van Heuler, G00 opstandelingen gedood, volgens den onderkoning waren er maar 8 dooden en tal van gewonden. Ook is men het er niet over eens, of nu inderdaad aan de Muzelmannen grond is afge staan voor een moskee. Gisteren werd te Calcutta een plechtige dienst gehouden naar aanleiding van koningin Yic- toiia's jubileum. Er waren buitengewone maatregelen genomen. De uilgangen van de overvolle ketk werden door 200 poütie-agenien bewaakt. Alles bieef evenwel lustig. Inlusschen wordt uit Bombay weer beiicht, dat ir het Kouram-dal kapitein Goidon door een sipoy is vermoord. Cleincngdc Mcdcdccltngcn. In de Belgische Kamer heeft de afgevaardigde Rogei de regeering geïnterpelleerd over de weikstaking in de Boriuage. Hij verzocht de regeering tusschenbeide te komen en te zorgen voor humane arbeidsreglementen. De minister Nijssens ontkende, dat hij tus schenbeide kon treden. De zitting werd tot heden verdaagd. Te Ostende wordt op dit oogenblik een inter nationale conferentie over de visscherij op de Noordzee gehouden, waartoe de verschillende ooilogschepen, die toezicht houden op de vis scherij, daar zijn aangekomen. Besluiten zullen er evenwel niet worden genomen, daar Frankrijk niet aan de conferentie deelneemt. Verschillende Duitsche bladen wijzen op het eigenaardig samentreffen van het optreden van Von Tirpitz, die een groot voorstander is van uitbreiding der marine, als staatssecretaris van marine, en Von Posadowsky's aftreden als secretaris der schatkist. Von Posadowsky nl. heeft grooten invloed geoefend op de beraadslagingen over de laatste plannen tot uitbreiding der vloot, De Franscke Kamer heelt het aangevraagde crediet voor Faure's reis naar Rusland met 447 tegen 29 stemmen goedgekeurd. Ook de Senaat stond het gevraagde bedrag toe. De Panama-commissie zal Zaterdag a.s. Ques- nay de Beaurepaire, den vroegeren procureur der republiek, thans president van het hof van cassatie, hooren. Gerda's stem was niet omvangrijk, maar zeer lieflijk en voor eene dilettante uiterst geschoold. De uitwerking in het niet overgroote vertrek over trof iedere verwachting. Gerda voelde dat zelve, haar voordiacht werd zekerdor, hoe langer zij zong. Toen het liod beëindigd was, drongen er eeniga enthousiasten naar voren om de begaafde zange res met warmte geluk te wenschen. Voor allen Roland. Hij drukte haar de hand, zonder een woord te kunnen uitbrengen. Mevrouw von Myrpaeh en hare vriendin Caecile wisselden een blik van verbazing. Mevrouw Myr- pach's gelaat werd bewolkt. rAls hij maar niet geheel en al in hare netten verstrikt raakt," zeide zij. »Ben je daar bang voor?" »Nu, zij schijnt goed op wegEen vree- selijk coquet schopscl, die Kirehner. Alles van haar is berekening en pose. En Roland merkt dat niet op. Ik moet nog eens nader naar haar informeeren. Misschien ontdek ik dan nog iets, wat er toe kan bijdragen om hom de oogen te openen." tJa, ja," knikte Caecile, seen beetje coquet ziet zij er wel uit." »Spreekt u van juffrouw Kirehner?" klonk het zacht uit den mond eener oude dame, die zich met een omwending van baar bovenlichaam naar de dames wendde. nVergeef me, dat ik u onvrij willig moest beluisteren maar mijn gehoor is zoo verbazend fijn, dat ik er dikwijls verlegen mee ben. Maar wat mij nu aanleiding geeftik ken deze jongo dame goed- lk heb jarenlang met de Rirchneis in één huis gewoond. Als u zich dus voor jufliouw Gerda interesseert Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1