BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Ook de afgevaardigden Goiraud en Desvignes de Malapert zullen worden gehoord. De rechter van instructie Poittevin heeft voor de commissie verklaard, dat er geen twijfel meer bestaat aan Clovis Hugues' onschuld. De Fransche Kamer heeft de verkiezing van den abt Gayraud, gekozen in Bretagne door den invloed der geestelijkheid, ongeldig verklaard. De Servische Skuptschina is tegen 10 Juli bijeengeroepen. De Kroon heeft nog tot afgevaardigden be noemd 12 liberalen, 12 vooruitsfrevenden, 3 wilden en 34 radicalen. Munir-bey heeft, naar men beweert, te Londen een onderhoud gehad met lord Salisbury over de ontruiming van Egypte. De Khedive zou naar aanleiding daarvan naar Konstantinopel zijn geroepen. Te Honolulu (Hawaii) hebben Japansche matrozen een Amerikaan mishandeld waarop Atnerikaansche matrozen hun landgenoot ter hulp snelden en één der Japanners zóó mis handelden, dat hij waarschijnlijk aan de gevolgen zal sterven. De verhouding tusschen Japan en de Ver- eenigde Staten zal hierdoor niet verbeteren. Provinciale Stalen. Zuid-Holland. De zomer-vergadering werd gisternamiddag, gelijk wij reeds onder onze telegrammen meld den, geopend door den voorzitter, mr. C. Fock, die al dadelijk een woord wijdde aan de leden, die door ovet lijden of ontslagneming aan de vergadering waren ontvallen. Spr. wijdde woorden van waardeering aan mr. Van der Kemp, aan wijlen mr. Vau Roijen en aan mr. Vaiilant, die zich in een andere provincie gevestigd heeft en den voorzitter heeft verzocht aan de vergadering zijne afscheids groeten over te brengen, aan den heer Wal deck, in wien de provincie veei verloren had, daar hij in zijn betrekkingen steeds de land bouwbelangen voorstond en zijne beste pogingen heeft aangewend, om daarvoor medewerking van de Staien te verkrijgen. Ook den heer Blote, die door woonplaats ver andering ophield lid der Staten te zijn, rekende de voorzitter tot de meest ijverige leden der vergadering. Hij deelde voorts mede, dat door de uitbrei ding van Rotterdam met 2 leden de Staten thans 82 leden tellen. De nieuwbenoemde leden, de heeren Juta (Leiden), Herjmans van Wadenoijen en Van Hattum van Ellewoutsdijk ('s-Gravenhage) en Vau Straten (Gouda), legden in handen van den voorzitter de vereischte eeden af en namen zitting na door den commissaris met hunne benoeming te zijn gelukgewenscht. De benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten zal in de volgende vergadering geschieden. De provinciale rekening over 1895 werd in handen gesteld van de commissie van onder zoek de begrootingen met verband houdende voorstellen, werden verzonden naar de afdee- lingen. Omtrent het adres van den gemeenteraad van Spykenisse om eene belangrijke subsidie tot het maken eener nieuwe waterkeering, stellen Gedep. Staten voor, hun college diligent te ver klaren met het uitbrengen van het praeadvies, hetwelk zij wenschen op te schorten totdat ge bleken zal zijn welke invloed op de financiën der gemeente zal hebben de|regeiing der linan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Het verzoek ter bevordering van verkeers middelen voor personen en goederen op de westelijke eilanden van Zuid-Holland met name Voorue, Putten, Goedereede en Overflakkee werd gerenvoyeerd aan Ged. Staten om te dienen van advies. Gelijk besluit werd, ofschoon op een soortgelijk besluit reeds vroeger afwijzend was beschikt, genomen op een uitvoerig adres van den Raad der gemeente Katwijk om pro vinciale subsidie voor het bevaarbaarmaken van het vaarwater tusschen Katwijk en IJmuiden. Er zijn twee cotnmissiën benoemd, eene be staande uit de leden Duijnstee, van Weel, Bichon van IJseimonde, Overwater van Dissel, Visser en de la Bassecoeur Caen, tot onderzoek van de aangevraagde wegsubsidie en de ontwerpen voor de polderreglementen; de andere samengesteld uit de heeren Conrad van der Hoog, van Rees, Snouck Hurgonje, Drost, IJzerman en Blussé voor de politieverordening voor de Gouwe. Heden middag half twee komen de afdeelingen bijeen. De eerstvolgende vergadering is belegd tegen Donderdag 20 dezer. Handelscongres. Gisteren is het Noord- en Zuid-Nederlandsch Handelscongres te Arnhem heropend met een gecombineerde zitting. De heer W. Ringlever van Rotterdam sprak over wetswijziging, waardoor de flesschentrek- kers getroffen worden. De richting waarin die wet zich moet bewegen, is z. i. niet gemakkelijk aan te geven. Hoofdzaak is dat de ftessehen- trekkers niet beschermd worden. De conclusie der besprekingen was het be sluit een adres te zenden aan den minister van justitie in den geest van het adres van 12 Mei 4893 der Haagsche Vereeniging van Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen. De heer mr, H. P. de Wilde, van Arnhem, sprak over graanrechten, speciaal over den nadeeligen invloed van dit invoerrecht voor consumenten. Hij werd bestreden door don heer Smedes, die gisteren zelf een pleidooi hield voor bescher mende rechten en opnieuw aandrong op een onderzoek in landen waar protectie is. De Voorzitter achtte dit niet op den weg van Maatschappelijk Belang, ook wegens finan- cieele bezwareu. Hij verklaarde zich echter een voorstander van een onderzoek door een staats commissie. De vergadering nam geen conclusie. Be heer mr. P. Rink sprak over herziening van de wettelijke regeling der ouderlijke macht, wat spreker een onderwerp van maatschappelijk belang noemde en daarom hier durfde behande len. Ontzetting uit de ouderlijke macht is wel in het strafwetboek als bijkomende strat opge nomen, doch volstrekt onvoldoende, wantalge- meene slechte toestanden vallen er buiten. Spr. wijst op het beter vooruitzicht door het wetsontwerp van den tegenwoordigen Mi nister; wel wat laat, maar spr. hoopt dat de nieuwe Kamer het tot wet zal verheden, ook al treedt de Minister af. Te recht is de Minister een voorstander van opvoeding in den familie kring. De heer mr. De Wilde verklaarde weinig illusie te koesteren van particuliere verzorging. De Staat moet bij ontheffing uit de ouderlijke macht zorgen voor de opvoeding; hij wil geen halve maattegelen. De vergadering vereenigde zich met de con clusie van den inleider, dat het weusclielijk is dat wettelijke maatregelen tot stand gebracht worden, waardoor heter voor de opvoeding van verwaarloosde kinderen wordt gezorgd. Het congres is daarna gesloten. Maatschappij van Geneeskunde. Gisteren werd te Leeuwarden de vergadering onder leiding van prof. Saltet voortgezet. Aan de orde kwam de behandeling van de voorstellen der afdeelingen. Over de meesten ontspon zich eenige dis cussie. Tot leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de heeren prof. R. H. Saltet en dr. J. A. M. T. Santies, die op 31 Dec. a.s. aftreden, en van wie de eerste niet, de tweede dadelijk her kiesbaar is, worden benoemd de heeren dr. Jac. Baart de la Faille te Leeuwarden en dr. J. A. M. T. Sannes te Rotterdam. Ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. S. K. Hulshoff werd prof. Stokvis verkozen. De heeren dr. J. B. van Geuns, dr. M. Juda en dr. C. E. Daniëis werden onderscheidenlijk benoemd tot secretaris, penningmeester en bibliothecaris in het hoofdbestuur. Het aftredende lid der commissie van het ondersteuningsfonds, dr. C. J. Vaiilant, werd bij acclamatie herkozen. De 49ste algemeene vergadering zal worden gehouden te 's-Hertogenbosch. De afgevaardigde uit Limburg bracht onder algemeen applaus den voorzitter den dank der vergadering voor zijn uitmuntende leiding. De voorzitter sloot hierna met een warm woord de vergadering. Om 2 uur kwamen de leden weder in de raadszaal byeen tot het aanhooren van twee voordrachten. De eerste was van prof. A. P. Fokker te Groningen over «sociale hygiëne", de tweede van prof. Rotgans te Amsterdam, getiteld: «Een en ander uit de diagnostiek der kwaad aardige gezwellen". Deze lezing werd door de monstrated van patieoten, met gelukkig gevolg behandeld, toegelicht. Met een 20-tal open rijtuigen maakten de leden vervolgens een rijtoertje in de omstreken der stad. Te G uur was er feestmaaltijd in «de Harmonie". Maatsch. tot bev. der Pharmacte. Onder leiding van den voorzitter, prof. H. Wefers Bottink van Utrecht vergaderde gisteren te Middelburg de Ned. Maatsch. tot bevordering der Pharmacie. Op de vergadering waren vertegenwoordigd de volgende departementenLimburg, Noord- Brabant, Noord-Holland, Överijsel, Rotterdam, Utrecht, Zeeland, Amsterdam, Dordrecht, Fries land, Gelderland, 's Gravenhage, Groningen, Haarlem en Leiden. De bijeenkomst was druk bezocht. In de plaats van de niet herkiesbare twee leden in liet hoofdbestuur, prof. Welers Bet- tink en dr. P. A. Vos werden gekozen de heeren W. H. J. Gantvoort van Rotterdam en C. A. van den Bijllaardt Jr, te 's-Gravenhage. Als eereleden der Maatschappij zijn benoemd dr. P. AnkersmG te Amsterdam, Bellingrodt te Berlijn, Froehch te Berlijn, Herm. van Gel der te Cleef en prof. H. P. Wijsman te Leiden. Verschillende voorstellen werden behandeld en voordrachten gehouden. Heden wordt de vergadering voortgezet. Verkiezingen. In eene te Leeuwarden gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging zijn tot voorloo- pige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren H. Pytterseu met 34, dr. Bos met 22 stemmen, de heer Kielstra en mr. De Kanter ieder met 1 stem. In verschillende kringen loopt het gerucht dat enkele besprekingen van H. M. de Ko ningin-Regentes met enkele raadslieden der Kroon tot resultaat zouden hebben, dat aan den oud-miriister Pierson de Kabinets-formatie zou zijn aangeboden. (Tel.) Na het onderhoud, dat de heer Gleichman Zaterdag j.l. met H. M. de Koningin-Regentes heeft gehad zal, gelijk gistermiddag het gerucht liep, ook de heer Tak van Poortvliet door H. M. zijn geraadpleegd. De heer Tak, die Maandag uit Middelburg in de residentie is teruggekeerd, was gisteren niet in de stad aanwezig. De St.-Ct. van heden bevat de Koninklijke besluiten van 2i Mei 1897 No, 44, van 7 Juni 1897 No. 31, en vau 23 Juni 1897 No. 50, betreffende het Reservekader bij de Infanterie, de Artillerie, de Genie en de Cavelerie. De gewone audientiën van de ministers van binnerilandsche zaken, marine, financiën, koloniën en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 4 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geiaamd op 316.000 pikols. (Stel.) De kroonprins en kroonprinses van Italië vertoeven tot morgen te Amsterdam onder den naam van graaf en gravin Pollenzo. Tot het gevolg behooren de generaal Terzaghi, eerste adjudant, majoor Viganoni, adjudant, kapitein Merli-Migliotti, ordonnansofficier, de graaf en gravin Trigona, kamerheer en hofdame, en ridder Ferdinand, directeur van het kabinet Gisteren deed de prins met generaal Terzaghi eene wandeling door de stal. Daarbij werd een kort bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waar Z. H. alléén bezichtigde de beide munt verzamelingen. Jhr. Van Riemsdijk gaf enkele inlichtingen. De prinses hield, eenigszins ongesteld dooi de reis, hare kamers in Brack's Doelenhotel. Heden heeft het echtpaar in den voormiddag een bezoek gebracht aan de diamantslijperij m de Zwanenburgstraat en de Üuitsche Synagoge bezichtigd, waarin zich een kostbaar tapijt be vindt, dat bij het vorig bezoek van den Prins diens bewondering heeft gewekt. Omtrent eene reis naar het Loo is nog niets beslist. Hoewel reeds lang lijdende, is toch nog vrij plotseling gisteren overle len de heer mr. C. P. Henny, tot Woensdag 1.1. president van het Gerechtshof te Arnhem, welke waardigheid hij sedert 1875 bekleedde. Te Wormerveer is gisteren overleden de heer R. Rocssma, gemeentesecretaris aldaar vroeger, secretaris der gemeente Charlois. Bij K. B. is aan James Herbert Moorhead vergun ning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Ne- dei iandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Bij Iv. B. is lo. aan J. Hellemans Jr., te Lekker- kerk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend districtsveearts zijn 2o. voor den tijd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts wien 's-Gra venhage als standplaats is aangewezen, de veeartsen J. Kleiburg, te Nieuw-I.ekkerlandA. Kuiper, te Ouds hoorn en J. Burggraaf, te Bodegiaven; is 3o. de veearts J. J. Hendnkse, teGroot-Ammcis, ingevolge kon. besluit van 7 Februari 189J no. T> als plaatsvervanger toegevoegd aan den districtsvee.u ts wien Doidreoht als standplaats is aangewezen, ook als zoodanig toegevoegd aan den districtsveearts, wien *s-Gravenhage als standplaats is aangewezen. De Kermis. De kinderfeesten in den «Tuin" behooren 'weder tot het verieden. Gisternamiddag waren de «jongeheertjes en jonge joeffrou wen'" (zooals de flesschen-viituoos zich uitdrukte) boven den leeftijd van 10 jaar aan de beurt. Eerst het balanceerspel van meisjes van 10 tot 13 jaar. Heel wat behendigheid en tegen woordigheid van geest was er noodig om be houden en als eerste den eindpaal te bereiken. Daarna kwam het stokspringen voor jongens van gelijken leeftijd, en ook dit nummer leverde een aardig schouwspel op. Het aardigste nummer van het programma was zeker het geblinddoekt steken naar de schijf. Met het masker voor het gelaat, den stok vooruit, bewogen de meisjes zich voort onder de luidkeelsche aanwijzingen van haar vrien dinnetjes en vriendjes. «Links", «hooger", «toe maar", zoo klonk het voortdurend en dan, als het behaalde nummer was opgenomen, weer achteruit, even gekeken, het masker weer voor en opnieuw op weg. Het hoogste aantal punten, dat in 4keeren kon behaald worden, was 48. Mej. Christina van Erpeeum was de gelukkige, die met 43 punten de eerste keus van de prijzen had en den hoofdprijs, een keurigen gouden ring, koos. Een opgewekt nummer was ook het zak- loopen, en zoo dikwijls een der deelnemers omduikelde, ging een daverend gelach uit de omstanders op. Ook hier waren het de eerstaankomenden der heats, die een prijs verwierven. Intusschen kegelden de jongelui van 16 tot 18 jaar eveneens om pryzen, en ook in de kegelbaan heerschte een vroolijke, opgewekte stemming. Aardiger evenwel was nog de aanblik der groote zaal, zoo dikwijls daar, tusschen de ver schillende nummers in, specialiteiten optraden. Het meeste succes had zeker wel de gedres seerde ezel met zijn impressaiio, maar ook de Iersehe vagebonden, de flesschenkunstenaar, de accrobaten, de Baskische dansers, oogstten luide toejuiching. En wanneer het gordijn was gevallen en de pianist een of andere bekende wijs aangaf, dan klonken die frissche kinderstemmen zoo opge wekt en blijde, dat er geen twijfel kon blijven bestaan of de kleinen zich wel amuseerden. Ook gisteren was alles goed geregeld, en liepen de verschillende nummers vlot van stapel. Met voldoening mag het bestuur op deze uiterst welgeslaagde kindei feesten terugzien. Staatscourant o. 155 bevat eene statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over 1897. Het volgende ontleenen wij daarvan: Terwijl het sterftecijfer per 1000 inwoners over het geheele rijk bedroeg 20.74, was dit voor de provincie Zuid-Holland 16.16 en voor de gemeente Schiedam 15.48. Veel gunstiger verhouding dus dan over de maand Februari, toen het 22.03 bedroeg. Van gemeenten van ongeveer gelijke grootte als Schiedam bedroeg het minder voor Delft til. 14.34; en meer voor alle andere gemeenten n.l. Dordrecht 16.69; Helder 20.21; Leeuwar den 20.50; Zwolle 21.08; Nijmegen 21.67; Deventer 22.52 Tilburg 22.89Maastricht 23.32Breda 27.13Gouda 27.56 en 's-Iler- genbosch 31.09. Het hoogste was van alle gemeenten boven 20,000 inwoners 's-Hertogenbosch met 31.04, het laagste Delft met 14.34. Bij het t» 's-Gravenhage gehouden acte- examen voor onderwijzer zijn o. a. geslaagd onze stadgenooten de heeren M. Boer en J. Lange wisch. Morgen herdenkt de heer J. H. Frederiks den dag, waarop hij voor 25 jaren als klerk by mr. W. H. Jansen in dienst trad. De heer Frederiks is thans hoofdboekhouder bij de firma W. H, Jansen Co. Gelijk men elders in dit blad uitvoeriger kan zien, was de heer H. Wienhoven alhier gisteren de laagste inschrijver voor een groot werk op het stationsemplacement te Middelburg. Gisterenavond omstreeks 8 uur viel een 10- jarig meisje, terwijl zij bezig was vischjes te vangen, tegenover de Taansteeg in de Lange Haven. Door Jacob Visser werd zij evenwel weer spoedig op het droge gebracht. In de stoomcaroussel van den heer Tewe werd de 16-jarige W. B., bakkersknecht, over vallen door een toeval; blijkbaar kon het jonge mensch niet tegen het draaien en de drukte. Door daar aanwezige familieleden werd hij na veel moeite weder tot bewustzijn gebracht en vervolgens naar huis begeleid. Een tweetal leden van het schoone geslacht kwam gisteren uit Rotterdam naar hier om in de geneugten der kermis te deelen. Blijkbaar hadden de dames bijster veel last van een droge keel, zoodat herhaaldelijke bevochtiging nood zakelijk bleek, met het gevolg dat ten slotte een van haar in zoodanigen toestand geraakte, dat het voor haar eigen veiligheid noodzakelijk geacht werd haar in het politie-bureau gelegen heid te geven weder tot een normalen toestand terug te keeren. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd i 7 Juli. W. H. van Put, 26 jaar, en P. J. Goederond, 20 jaar. C. J. v. d. Beek, 36 jaar, en S. Bleecke, 30 jaar. Geboren 6 Juli. Pieter, zoon van G. P. van Vlaardin- gen en J. H. Weber, Korte Haven. Eliza beth Johanna Liduina, dochter van C. Dieleman en A. W. Rijgersberg, Konijnenbuurt. Overleden t 5 Juni. Hendrika Vermeulen, oud 3 maanden, Oude Kerkhof. Hedenmorgen liep bij het binnenkomen der haven het loggerschip Petronella Keeltje schip per J. Groeneveld tegen het havenhoofd, waaraan fiat eenige schade toebracht. BURGERLIJ KE STAND. Gehuwd 7 Juli. Willem van Vugt en Willempje Cor nelia Leentfaar. Philippus den Outer en Heiltje Wijnolts. Simon van Leeuwen en Gerritje Maat. Geboren 6 Juli. Janna Jaapje, dochter van A, Letter man en E. van der Schoor, Kuiperstraat. Mejuffrouw Cath. van Rennes is door het hoofd comité voor do inhuMingsfeesten to 's-Gravenhage uitgenoodigd de „officieele kindercantate te compo- neeren, die der Koningin bij haar feest door 1000 kinderen als aubade zal worden toegezongen. (W. v. M.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2