51"" jaargang. Vrijdag 9 Juli 1897. N°. 9365. ROLAN D. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving:, BUITENLAND. FEUILLETON". Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUBOTEKSTKAAT 79, Tclcplioon No. 133. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder knnaen veroorzaken. nunCEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM, Gezien het verzoek r •to. van de firma INGELSE Co., om vergunning tot oprichting eener huidenzouterij en leerlooierijin het pand aan de WiUemskade no. lö, kadaster sectie L no. 019 2o. van II. VAN DER VEf.DE, om vergunning tot plaatsing van een gaskrachtmachïne vnn paarden kracht tot het in beweging brengen van zuivelborei- dmgswerktuigen, in het pand aan de Oversehiesche straat no. 20/22, kadaster sectie I no. 215/1331. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secre tarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den listen Juli a s., des na middags ten 2 uie, ten ïaadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schiif- teiijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zyn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den Ssten Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE, Algemeen overzicht. Schiedam, 8 Juli '97. Het bericht van de afbreking der vredeson derhandelingen te Konstantinopel wordt reeds weder tegengesproken. Een telegram, van gisteren gedateerd, ver zekert zelfs dat de Turksche ministerraad nog niet heeft beslist over de laatste, dringende nota der gezanten, en dat bijgevolg geen ongunstig antvyoord kan zijn gegeven op de wenken der mogendheden. Het telegram vei meldt vei der dat de gezanten Dinsdag bij den Oostenrijkschen ambassadeur, baron de Calice, zijn bijeengekomen. Wat de schadeloosstelling betreft, hebben zij zich vereenigd met de voorstellen der flnan- cieele commissie, die een bedrag van 4 millioen Turksche ponden noemt, te voldoen in jaar- lijksche aflossingen van 200.000 ponden, tegen 4 interest, en 1 amortisatie-premie. De onderhandelingen zijn dus niet afge sprongen, heet het. Maar ook al is dit zoo, ten duidelijkste blijkt "Vertelling door Ernst Eckstein. 8) iZeker, roevrouw. U ziet, wat iedereen ziet het meisje Iaat zich door mijn zoon het hof maken. Mij is ze veel te druk. En eerlijk gezegd De mevrouw van de voorste rij knikte. Om haar kleinen mond speelde een trek van spot en min achting. nik begs-ijp het, ik begrijp het. Juffrouw Gerda is werkelijk een beetje hoe moet ik het zeg gen? Nu, men behoeft zich daarover niet te ver wonderen. Kunstenaarsbloed dat verklaart zoo veel. Do moeder is vroeger tooneelspeelster ge weest; do vader was, als ik mij niet vergis, beeld houwer of zoo iets. Overigens ligt onder ons gezegd over de geboorte dezer dochter iets duisters.'' ïZoo!" viel Nadeschda "in. «Dat mankeerde er nog maar aan om mijn vreugde over deze nieuwe kennis vol te maken. Wat doet de moeder nu?" «Ik geloof, dat ze een pension houdt. Vroeger ten minste deed ze dat; voornamelijk had ze heeren. Ook niet pleizierig voor een jong meisje; of.,., misschien ook welal naar men het neemt." Waarom gaat ze niet mee, als haar dochter uitgaat?" De buurdame baalde de schouders op. «Juffrouw Gerda zegt, dat hare mama lijdend 1S| maar ik geloof dat niet Het zal haar we! aan de uit de verklaring van lord Salisbury in het flooge'liuis, dat de mogendheden thans nog geen streep verder zijn dan bij den aanvang der besprekingen. De Verheven Porte lacht eenvoudig om de diplomatie. Meu viaagt haar een categorisch antwoord, en zij bedenkt allerlei voorwendsel om dat antwoord uit te stellen. Als nieuwste eisch der Porte noemt men thans, dat Tuikije een gebied van driehonderd vierkante mijlen, ten noorden van den Poreus, daaronder begiepen Turnavo, zou mogen bezet houden, totdat de oorlogsschatting geheel is afbetaald. t Eenige wat lord Salisbury kon verzekeren was dat de mogendheden het eens zyn. Nu, dat zijn ze altijd. De Times wijdt een belangrijk artikel aan het verschil tusschen den staat van zaken in 1878, toen een Russisch leger voor de muren van Konstantinopel stond, en thans. Ja, toen toonden de Turken zich bereid den mad van Bismarck, die het congres van Berlijn presideerde, op te volgen. Maar de bedreiging met wapengeweld dwong ook de Porte haar gewone kunstgrepen te laten varen en belette haar de vervulling der won- schen van Europa ad calendr.s graccss ta ver schuiven. Thans zoo gaat de Times voort, staat er geen leger bij Konstantinopel, en de Sultan en zijn raadslieden vleien zich, dat Europa om practische redenen onmachtig is zijn wil te doen eerbiedigen. Zij weten zeer wel, dat er geen materieele steun kan verleend worden aan de stappen der gezanten. Daarin, concludeert het city-blad niet ten onrechte, moet alleen de reden worden gezicht van den langzamen voortgang der onderhande lingen. Niettemin valt ook een deel der schuld op de mogendheden zehen terug. Zoo min als met den vrede, is men ook maar iets gevorderd met de reeds zoo lang zwevende quaestie der autonomie voor Kreta. Ook daarin heeten de mogendheden eenstem mig, maar dat verhindert hen niet in heel veel dingen van meening te verschillen. 't Duidelijkst blijkt dit uit het gehaspel over de candidatuur-Numa Droz voor het gouver neurschap. De heer Droz wil de opdracht tot reorgani satie aanvaarden, en de Zwitsersche regeering wenscht het hare te doen door hem verlof te geven en hem ir. zijn ambt ais directeur van liet bureau der spoorwegen tijdelijk te doen vervangen. Maar de heer Droz wil precies weten, waar aan hij zich te houden zal hebben, en welken steun hij zal ondervinden. Eu nu wordt er veel voor en tegen zijn can- didatuur aangevoerd, maar de ware quaestie is, dat de mogendheden het lang niet eens zijn in de bijzonderheden. noodige middelen mankeeren voor toiletten en wat er nog bij komt. Aan de dochter zou men het anders niet zeggen. Die is immer in de puntjes vandaag bij vooibeeld. Ziet u maar eens!" «Wat is juffrouw Kirchner eigenlijk voor een meisje? Ik meen van karakter en manier van doen De gedienstige buurvrouw haalde de wenkbrau wen op. »Oeïi, men kan eigenlijk niets op haar aan merken," fluisterde zij met angstige teruggehouden- heid; «maar zij heeft zoo'n manier Nu u ziet het zelve. Overigens moet zij een jaar met een cavalerie-offlcier quasi verloofd zijn geweest, tot het eensklaps uit was." «Hoe kwam dat?" «Hij heeft haar eenvoudig haar woord terug gegeven waarom weet men niet." Op dit oogenbhk viel de muziek weer in. Het gesprek verstomde. In Nadeschda's oor klonk het gehoorde met pijnlijke hardnekkigheid na. Ilaar opinie over het meisje stond thans vast; slechts eene gedachte trooste haardat Roland van jongs af bijna reeds als knaap zoo licht onvlam- baar was geweest. Wel was hij schijnbaar nog nooit zoo verliefd geweest als thans, maar die meisjes, die hij tot nu toe ontmoet had, konden ook in verlokkende schoonheid en geslepenheid zich met Gerda niet meten. In ieder geval was het goed op zijn hoede te zijn. Vijfde Hoofdstuk, Het was in April, laat op oen avond. Mevrouw von Myrpach zat voor het geopende venster en staarde droomend naar buiten. Alen is nog niets verder gekomen dan men drie maanden geleden was. De Russische regeering schijnt den vrede wer kelijk te willen. De persoonlijke vermaningen van den Czaar hebben den Sultan reeds tot eenige concessies gebracht, eu thans heeft de Russische regeering een rondschrijven gericht tot de mogendheden, waarin zij er op aandringt, dat een poging zal worden gedaan om het sluiten van den vrede te verhaasten. Het is te betwijfelen, of ook deze aansporing veel zal baten tegenover de handige draaieiyen der listige Tuiksehe diplomatie. Intusschen blijkt, dat de bezetting van Kalam- baka door de Turken rechtmatig wasde plaats ligt op het gebied, dat Turkije mag be zetten, maar de inwoners, onbekend met dit feit, hebben zich er tegen willen verzetten. Op Kreta hebben de aanvoerdeis der Christe nen hun leedwezen betuigd over de jongste beschieting der vreemde troepen. Volgens de Standard hebben de consuls te xCanea bericht ontvangen, dat 80 Kretenzers, behoorende tot deondeiste lagen der bevolking, van Griekenland zijn overgekomen om onrust te stoken. De consuls hebben de autoriteiten gewaarschuwd. Het aangevraagde crediet voor de reis van president Faure naar Rusland is er in de Fran- sche Kamer niet doorgekomen zonder eenige scherpe woorden van de oppositie, d. w. z. van de socialisten. De gewone beleedigende uitdrukkingen, ver meet derd nog met nieuwe en niet zeer begrij pelijke, zooals de betiteling van den Czaar als Tueur des Russes, ontbraken natuurlijk niet. Van veel belang is die soort oppositie, waar aan men reeds sinds lang gewend is, niet. Maar ook in de pers wordt de kritiek op het voorstel, en meer speciaal op de toelichting er van, niet gemist. Ook nu weder werd de term nbondgenoot- schap" niet in de officieele verklaring gehoord, en zonder dit woord, zoo wordt ook thans be toogd, hangt de Franco-Russische vriendschap vrijwel in de luclH. Bovendien heeft men aan Hanotaux een nieuwe uitdrukking te danken. De minister gebruikte de volgende zinswen ding dat de president sgeroepen" appelezou worden, om het bezoek van den Czaar te beant woorden. Die uitdrukking past voor een hond, dien men roept, heet liet in een der oppositiebladen. Ook de uniform-quaestie duikt bij deze ge legenheid weder op, en de Matin houdt zich alsof zij de vraag ernstig behandelt. Het blad beveelt den president aan, de rest der kroon- diamauten op zijn rok te laten naaien, opdat hij Frankrijk waardig zal kunnen vertegen woordigen. Zij was alleen. Roland had met eenige vrienden een partijtje gemaakt. Om half acht op zijn laatst wilde hij weer thuis zijnen het sloeg nu al half elf. Roland was anders in ieder opzicht zeer punc tueel. Hij wist, dat zijne moeder met de thee op bom wachtte. Als hij nog wat in de stad was blijven napraten, zou hij zonder twijfel hebben getelepho- neerd. Er moest dus iets buitengewoons gebeurd zijn; misschien iets onaangenaams. Nadeschda zocht naar eenige verklaring; de ge dachte kwam bij haar op, dat Gerda Kirchner met deze onregelmatigheid in verband stond. Een onaangenaam gevoel maakte zich van haar meester. Sedert de muzikale soiree in het huis van den opperhoutvester had Roland het gevaarlijke meisje slechts nog eenmaal gezien; op het groote bal in den schouwburg. Maar daar had hij zich dan ook zoo onophoudelijk met haar beziggehouden, dat iedereen er toespelingen op maakte. Onmiddellijk daarna was zij voor een paar we ken vertrokken, om een zieke grootmoeder te ver plegen. naar het heette. Dan voor eenige dagen had Nadeschda haar op een middag op de pan toffelparade ontmoet. Natuurlijk. Hoe had het anders gekund. De op en neer slenterende officieren zouden ongelukkig geweest zijn, als zij niet ein delijk, na een zoo lange scheiding, het aardige poppengezicht met het zoete lachje in alle gemoeds rust hadden kunnen aangapen. Zij was dus weer in het land terug, de ver lokkende Sirene, die den onervaren Roland strikken legde. Dit ging des te gemakkelijker daar Roland haren weg niet meed, integendeel. Wie wist....?" Het hoofd op de hand geleund volgde Na deschda von Myrpach zwaarmoedig den langzamen Caian d'Ache wij'st daarentegen al deze voor stellen op luimige wijze van de hand, zoowel den mantel van bont als de statiekoets, dan hoed met pluimen en den degen, en gunt den piesident alleen zijn rok en de tricolore, die de Republiek hem ter hand stelt. De Engelsche trade-unions hebben besloten tot een groote wei kstaking, en wel naar aan leiding van het be«luil der federatie van pa troons om 25 pc. van de ai beiders der unions te ontslaan. Binnenkort zullen 100.000 arbeiders zonder werk zijn. Waar op dit oogenblik aldus weer werksta kingen van grooten omvang uit Engeland, de Vereenigde Staten en Belgie te vermelden zijn, is het niet van belang ontbloot eens na te gaan, wat een werkstaking kost. In de gewone vergadering der vereeniging van Duitsche haven-arbeiders is deze week o. m. uitvoerig bericht over d<> groote werkstaking te Hamburg in den afgoloopen winter. Daaruit blijkt dat ongeveer 180000 ai beiders het werk hadden neergelegd en dat de kosten 1,013,600 maik hebben bedragen, die door giften uit Duitscldand zelf en uit het buitenland werden bestreden. (België zoml slechts 8 mark). Na het einde van de staking zijn nog 18,300 maik uitgegeven voor gezinnen van veroor deelde of ontslagen werklieden en voor gerechts kosten. Er hadden 425 vervolgingen plaats wegens geweld, beleediging, inbreuk op de vrijheid enz. Veroordeeld werden 110 personen te zamen tot ruim 26 jaren gevangenisstraf en 225 te zamen tot 2855 mark boete84 wer den vrijgesprokeneenige gevallen zijn nog aanhangig. Thans zyn nog 20 wegens die reden veroordeelden in hechtenis, wier gezinnen (te zamen 79 personen) elke week 361 mark uit de kas der vereeniging tiekken. Het getal leden is van 0500 tot ruim 12,500 gestegen, waarvan 10,292 in Hamburg alleen (tijdens die staking zelfs 12,S16). demengde ülededecllngcn. De interpellatie in de Belgische Kamer, naar aanleiding van de werkstaking in de Borinage, is hiermede afgeloopen dat de motie van Roger bij hoofdelijke stemming is verworpen. De Senaat nam bij de behandeling der be grooting van buitenlandsche zaken een motie van Descamps aan, waarin de Senaat met genoegen constateert de pogingen, welke de regeering heeft gedaan tot het verkrijgen van arbitrage, en de hoop wordt uitgesproken, dat de regeering zal medewei ken tot het vormen van een 'uternationaal hof, welks jurisdictie zich uitbreidt over de kleine staten. In de onbloedige veete tusschen de twee troonpretendenten in het vorstendom Lippe, is thans de beslissing gevallen. loop van da in de maan blinkende wolken. Hare verbeeldingskracht straalde den mogelijken gang van de gebeurtenissen in de treuiigte kleuren af. Als Roland werkelijk op den inval kwam en als zij als moeder zwak was om hare toestemming te geven. Zij had haren zoon hartstochtelijk lief. Haar eenig kind, haar trots zoude ten speelbal eener coquette worden, die aan den huisclijken haard slechts onrust zoude brengen? Nadeschda von Myipach zag dat alles reeds voor zich. Zij stelde zich voor hoe beiden een paar zouden worden. Het was liaar onmogelijk geweest bij haar sneep." te blijven; zij had toegegeven. En na den korten roes var, de wittebroodsweken kwam het onheil. Gerda drong haren gemaal uit de werkzame een zaamheid van zijn buitengoed naar de stad, waar zij wilde schitteren en triumpheeren. In dezelfde balzaal, waar thans deze geschiedenis begonnen was, zou zij hem ten spot maken van booze tongen, tot hem eindelijk de oogen zouden opengaan. Het weefsel harer gedachten werd met ieder oogenblik duisterder en schrikaanjagender. Een vreeselijke catastrophe dreigde op den achtergrond. Het kwam tot geweldadigheden, tot bloedigen strijd, Roland viel als een roemloos offer zijner verblinding; zijn gebroken oog staarde hulpeloos voor zich uit Mevrouw von Myrpach huiverde. Zij scheen buitengewoon zenuwachtig te zijn en het was heden zoo stil, zoo eenzaam. Zij sloot het venster en trad onrustig in de kamer terug. Een sleutel knarste in het slot. Schreden klonken dof in de gang. Nog half onder den indruk van hare visioenen trok zij de deur open. {Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1