51"° jaargang. Zaterdag 10 Juli 1897. N°. 9366. ROLAN D. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverT h. j. c. roelants. Keiniisgeyinj?. FEUILLETON". BUITENLAND. taMilnik Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal.' - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUBOXERSTUAAT ÏO, Tclcplioon Xo. 123. ADVERTENTrEPiujsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courant. f 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ei hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geien kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan J. TAK en zijne rechtveikrijgendan vergunning ver leend is tot uitbreiding zijner branderij aan de Wester kade no. 10, kadaster sectie M no 357, met een stoom werktuig van 4 paardenkracht en ketel met een ver warmingsoppervlak van 4.50 J1J. Schiedam, den 8sten Juli 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 9 Juli '97. Een belangrijke gebeurtenis op koloniaal gebied zal zeker zijn de aaneensluiting der ver schillende Australische koloniën tot één Staten bond. 'tls niet een plan van vandaag of gisteren, dat daardoor tot uitvoering zou komen. In 1891 is er reeds een ontwerp tot ver- eeniging van verschillende Australische koloniën opgesteld; maar enkele koloniën keurden toen het ontwerp af. Nu is de zaak andermaal op touw gezet, en vijf koloniën zijn reeds toegetreden. Alleen Queensland en Nieuw-Zeeland hebben zich nog niet aangeslotenrhaar ook op hun medewerking mag gerekend worden. Er zal daardoor ontstaan een statenbond onder een gouverneur-generaal, wiens benoe ming door de Kroon moet worden goedgekeurd. Een Huis van Afgevaardigden en een Senaat zullen het bondsparlement vormen. Elke ko lonie kiest 6 senatoren, vocrloopig dus in 't ge heel 30 senatoren, die 6 jaar zitting hebben en waarvan de helft om de 3 jaar aftreedt. Het aantal leden van het Huis van Afge vaardigden zal dubbel zoo groot zijn als van den Senaatelke kolonie vaardigt een zeker aantal af in verhouding tot haar bevolking, met een minimi m van vijf. De leden van liet Lagerhuis worden voor 3 jaar gekozen, maar de gouverneur-generaal kan het Huis ODtbindeu. De verkiezing geschiedt onder actief en pas sief kiesrecht, los van den census, dat zich waarschijnlijk ook tot vrouwen zal uitstrekken. Ziehier in 't kort de staatsinrichting van de Vertelling door Ernst Eckstein. 9) «Rolandriep zij met eigenaardige haast. «Goeden avond, mama! Is u nog op? Neem na ij niet kwalijk, dat ik u vandaag zoo onbeleefd liet zitten, wij waren in Pillnitz." «Dat weet ik." «Heeft u nog een oogenblik tijd, mama Ik moet u vertellen ik heb u iets heel gewichtigs mede te doelen. «Kom hier eens zitten," zeide zij liefdevol. -Ik ben voistrekt nog niet moe, hoewol het reeds aardig naar twaalf loopt. Ik verwonder mij er zelve over, daar ik toch zeer slecht geslapen hob. Wil je nog thee?" «Neen, ik dank u. Maar een glas bordeaux als v. het bij de hand hebt. De tong kleeft mij aan het verhemelte." Mevrouw von Myrpach trad in het zijvertrek. Daar nam zij van het buffet een flesch, en twee glazen, «Nu, nu, dat noem ik precies," schertste Ro land een beetje veriegen; «bij het drinken be- hooren er twee, niet waar?" Hij vulde de glazen, stiet roet zijne moeder aan en ledigde het zijne in een teug. «Aizon, mama, ik wil het kort maken; het zal U misschien verrassen, misschien ook niei. Van- te stichten «Commonwealth of Australia", die zonder twijfel zich spoedig een flinke plaats in de rij der Staten zal weten te verwerven. Daarnaast bestaat in de Britsche koloniën nog een andere strooming. die reehtstreeksche vertegenwoordiging in bet parlement, vei bon den met zekere Home Rule wil. Nu zijn de koloniën alleen vertegenwoordigd in het Lager huis, maar reeds wil de Manchesier Guaruian door haren correspondent te Londen weten, dat de regeering spoedig zal voorstellen, de koloniën ook vertegenwoordiging in het Hoogerhuis te geven. Eu als dan daarbij gevoegd wordt Home Rule, wie weet of dan met Canada, de Kaap, Indië en Australië ook niet de Ieren hun lang ge- koesterden wensch in vervulling zullen zien gaari. Wanneer er op die wijze een nieuwe, meer gedecentraliseerde wijze van bestuur voor de koloniën komt, zal ook wellicht de spanning, die hetzij in de koloniën zelf, hetzij in de be trekkingen tot aangrenzende staten maar al te veel heerscht, eenigertnate afnemen. De jongste onlusten in Britsch-Indië bewijzen, dat het Engelsche gouvernement «niet zoo be mind ;s als velen wel denken", zooals door Britsche staatslieden zelf werd getuigd. Mogen daar nu ook bijgekomen zijn de strenge en vaak hardhandige toepassing der maatregelen tegen de pest, die hardhandigheid en streng heid pleiten toch zelf evenmin voor tactvol regee- ringsbeleid. Voorloopig is nu de orde weer hersteld, maar dat er groote gisting bestaat, kan niet geloocheud wordeu. Ook voor Zuid-Afrika zou minder bemoeienis van de Rijksregeering ia de bestuursaangelegen heden wenschelijk zijn. Aan de Knap is de partij van den vrede zeker niet de minst invloedrijke, en op den langen weg zou men ongetwijfeld tot een ge zonden toestand kunnen komen. Men zou er meer mede gebaat zijn in ieder geval dan door een parlementaire enquête commissie, wier optreden vrijwel een comedie- spe! is. Het rapport derZuid-Afrikaansche commissie, waarover thans wordt beraadslaagd, is nog niet bekend. Maar dit weet men, dat twee leden zich niet met het rapport vereenigen. Labouchère heeft een tegenrapporl ingediend, waarin hij o. m. staande houdt, dat de inval van Jameson finaneieele speculaties in de hand moest werken, terwijl Blake zelfs zijn ontslag uit de commissie heeft genomen, wegens de weigering der commissie om Rhodes' advocaat Hawskley te dwingen tot overlegging dei nog ontbrekende telegrammen. Waarschijnlijk zal de commissie een vonnis vellen over Rhodes, Beit en Maguire, zonder evenwel een straf te bepalen. daag op de stoomboot troffen wij de familie Scri ba, en bij hen was juffiouw Gerda Kirchner." Nadeschda von Hypech kalkte, maar zeide geen woord. Roland schonk zich opnieuw in, doch dronk geen drop; met onvaste stem ging hij voort: «De Scriba's waren van plan hetzelfde toertje te maken als wij. Niets was dus natuurlijker dan dat wij ons bij het gezelschap aansloten. In Pill nitz dronken we koffie en maakten van daar eene heerlijke wandeling. liet weer was verrukkelijk; eerst tegen acht uur, half negen begon het wat te betrekken. Nu deed het ons verschrikkelijk ver driet, dat wij den prachtigen avond niet ten volle konden genieten. Het geheelo gezelschap bleef dus rustig in Pillnitz en soupeerde daar; eerst om half tien zijn wij met de laatste boot naar de stad teruggegaan." «Dat iaat zich begrijpen," mompelde mevrouw von Myrpach. «Nu echter, mama, komt de hoofdzaak. Op de boot heb ik wei een half uur lang met juffrouw Kirchner voor aan de boegspriet gestaan. U hadt liet moeten zien, hoe zij er in de heerlijke maneschijn uitzag, zoo slank en teeder, zoo verstandig en toch kin-deihjk. Mama, ik kan er niets aan doen; vandaag op de thuisreis is het mij duidelijk ge worden. Ik heb Gerda Kirchner lief tot gek wordens toe. Ik heb haar van het eerste oogenblik af aan liefgehad. Zij moet mijne vrouw worden. Er kwam een bange pauze. Mevrouw von Myr pach bracht haar glas aan den mond en zette het dan met sidderende hand weder neder. Thans kwam liet er op aan, dat voelde zij. «Heb je de jonge dame al iels gezegd?" vroeg zij met gekunstelde kalmte. Chamberlain, en allo ambtenaren van het ministerie van koloniën, ook Fan field, worden van alle schuld vrijgesproken, zoo goed als lord Selborue en lord Rosmead. Om eindelijk r.og van een andere Britsche kolonie te sprei i, verdient vermelding de ontevredenheid dc-r Canadeezen over de repre saille-maatregelen der Yereenigde Staten, wat belieft den invoer van producten uit Canada, vooral timmerhout. Na de betuigingen van vriendschap bij ge legenheid van koningin Victoria's jubileum wekken deze maatregelen te grooter veront waardiging. In de Italiaansche Kamer is ter sprake ge komen de verhouding der regeering tot het Vaticaan, die juist op dit oogenblik weer de aandacht trekt door de weigering der vrome vorstin van Bulgarije om haar gemaal naar Rome te vergezellen en daar op het Quirinaal te iogeeren. De minister van justitie dan vond zoowel verzoening als strijd overbodig. De regeeriug wenschte allengs te komen tot een toestand, die het mogelijk zal maken de quaeslie te be handelen met algeheele erkenning van Italië's rechten, met de hulp der wet en met recht vaardigheid. De regeeriug meende dat zij gematigd, schoon zonder zwakheid, behoorde op te treden. Een wet op de geestelijke goederen kon daar om thans niet in behandeling komen. Ten slotte verklaarde de minister onder luid applaus, dat men van de tegenwoordige regee ring zal moeten erkennen, dat zij veel gedaan heeft om de lucht te zuiveren. Cipriani, die in de plaats van den bij Domoko gesneuvelden afgevaardigde Fralti tot lid der Kamer was gekozen, is als zoodanig niet toe gelaten, omdat hij niet verkiesbaar is. Het incident, dat prins Henri van Orleans door zijn beschuldigingen tegen de Italiaansche officieren heeft uitgelokt, wordt door den onder staatssecretaris van oorlog van weinig beteekenis geacht. De toestand in het Oosten wordt steeds be denkelijker. De onderhandelingen over den cede willen maar niet gelukken, en een krachtige druk, op Turkije door de mogendheden geoe fend, zou alleen de Porte tot toegeven kunnen dwingen. De Standard brengt de alarmeerende mede- deeling, dat de Turksche ministerraad een rapport zou hebben opgesteld, waarin, met het oog op de onmogelijkheid om door bemiddeling der mogendheden het met Griekenland eens te worden, aanbevolen wordt over een week de vijandelijkheden te hervatten. Daarmede houden gelijken tred de meldingen, dat de Turken in Thessalië hun troepen con- centreeren en in Epirus versterkingen opwerpen. «Neen, mama. Ik heb u helaas mijn eerewoord moeten geven om u vooraf in te lichten. Het was een moeielijke eisch voor mij," voer hij met een zucht voort, «deze gelofte indachtig te blijven. Ieder oogenblik was het mij te moede, ais moest ik haar met geweld aan mijn hart drukken." «Dat is goed, Roland!" Mevrouw von Myrpach dacht een oogenblik na. Toen stond zij op en reikte haren zoon met bui tengewone plechtigheid de hand. «Je weet, Roland, dat ik op juffrouw Kirchner niet erg gesteld ben." «Maar, mama!" «Laat me uitpraten! Lieden van jou warm bloedig temperament loopon gevaar onder den druk van een hartstocht, die misschien een spoedig uit dovend stroovuur is, zich voor hun gansche leven ongelukkig te maken. Ik als aioeder bob den plicht dat te verhoeden. Heb je het meisje inderdaad lief goed; dan moet ik mij daarin schikken; is het echter slechts eene opweüing, die even gauw weer verdwijnt, dan wil ik mij later niet hooren toevoegendat ik een dwaze en on- ernstige vrouw ben geweest. Ik moet je gelegen heid schenken om met je zelf in het reine te komen. Mijn besluit staat vast. Ik hoop, dat je je moeder te dezen opzichte geen moeieüjkhedon in den weg zult leggen." «Wat verlangt u, mama!" «Je hebt me eens je woord gegeven, om de beslissende vraag, indien ik het mocht vergen zes weken op te schorten. Tk verlang nu, dat je die zes weken verre vu.i hot meisje doorbrengt en je intusscben goed op den proef stelt. Daaren boven voel ik mij sedert oenigen tijd niet bijzonder prettig. Ik snak naar buiten. Daarom voort van hier! Overmorgen gaan wij naar Goyritz.Jo vindt Bovendien zou de vloot in de Dardanellen bevel hebben ontvangen zich gereed te houden om uit te zeilen. Een begin van de pressie, die de mogend heden willen uitoefenen, ziet men in liet rond- schiijven van graaf Murawieff. Er mag ook wel spoedig een einde komen aan den voor Griekenland onhoudbaren toestand. Terwijl armoede en ellende meer en meer in het land beginnen te heerschen, cd de regee ring haar laatste finaneieele krachten uitput om te kunnen voorzien in het onderhoud der van alles beroofde Thessaliërs en Kretenzers te Athene, halen de Turken in Thessalië heel ge moedelijk den oogst binnen. Men heeft Griekenland reeds geraden, ter be zuiniging de reservisten naar huis te zenden. Maar kan liet dit, waar Turkije opnieuw dreigt? Inmiddels is de lieveling van het volk. gene raal Smolensk!, na een onderhoud met den Koning en den minister-president, naar de Ther mopylae vertrokken, om het bevel over de eerste divisie op zich. te nemen. Ook op Kreta wordt de toestand steeds on houdbaar. De admiraals hebben thans besloten sterke colonnes met kanonnen door het land te laten trekken, om eiken aanval zooals nu onlangs bij Platania, krachtig tegen te gaan. De Muzelmannen te Kandia maken zich ge reed het Christelijke stadje Archanes aan te grijpen. De autoriteiten zijn daarvan ingelicht. Gemengde MedcdecIIngcn. Het Engelsche Lagerhuis heeft het wetsont werp over de invoering van het metrieke stelsel ook in derde lezing goedgekeurd. De werkstakers in de Borinage hebben op verschillende meetings besloten de strike voort te zetten. Er wordt infanterie, cavalerie en bereden gendarmerie heen gezonden. De Fransche Kamer heeft ook de verlenging van het privilege der Aigiersche Bank goed gekeurd. Quesnay de Beaurepaire zal, naar thans blijkt, alleen voor de Panama-commissie verschijnen om de gronden bloot te leggen, waarop hij weigeren zal eenige verklaring af te leggen. Hij noemt de commissie incompetent om hem te hooren. Het is thans zoo goed als zeker, dat de Diiitsche gezant te Washington, Von Thielmann, Posadowsky zal opvolgen als secretaris der schatkist. Men noemt verder Waldersee als toekomstig rijkskanselier, terwijl graaf Herbert Von Bis marck regeeringspresident in Sleeswijk-Holstein zou worden. daar arbeid genoog, wanneer je maar wilt aan pakken, en ook wellicht indrukken, die je in je tegen- woordigen toestand tot voordeel zullen strekken." Roland liet mismoedig het hoofd zakken. «En," voegde zij er plotseling bij «geheel zonder verstrooiing en amusement zuilen de dagen daar ook niet voorbij gaan daarvoor zal ik zorgen. Ik noodig wat aardige menschen uit om ons daar den tijd te helpen korten. Onderwijl zal ik om trent het meisje nog nauwkeurige inlichtingen trachten in te winnen. Wanneer je na verloop van dien proeftijd nog altijd in het geloof volhardt, dat Gerda Kirchn.cr je door het noodlot is toe- beschikt, dan blijft mij bij al mijn bedenken niets anders over maar dit kleine offer moet gij mij in elk geval brengenmij dunkt, Roland, dat heb ik wel aan je verdiend." Nadeschda von Myrpach behoorde anders niet tot die vrouwen, die licht in ontroering geraken. Thans echter in haar knagenden zielsangst verloor zij een weinig liare vastberadenheid. Tranen kwa men in hare oogenzij omhelsde haren zoon en drukte een kus op zijn voorhoofd. Toen Roland haar zag weenen, was zijn tegen stand reeds ten halve overwonnen. De opwinding zijner moeder verschrikte hem; en daar ze voort ging met er op aan te dringen, gaf hij in zijne grootmoedigheid aarzelend toe. Van Gerda Kirch ner was hij vast overtuigd, dat zij hem, ook zonder dat zij het wederkeerig hadden uitgesproken, voor aftïjd toebehoorde. Wanneer mama het dan ab soluut wilde in Godsnaam SVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1