y SCHWEIZER Co, Lm, Sctoeiz.) Zwitsersche Zijde STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Ingezonden Medcdeelingen is de Beste! Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. FINANTIEEL. Beurs van Amsterdam. Verkiezingen, De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Amsterdam IX zal plaats hebben op 20 Juli e.k-, de .stemming, 7,00 noodig op 27 Juli, de herstemming, indien noodzakelijk, op 3 Augustus a.s. De afd, Scheemda v. d. bond tot «Bescher ming van den Nationalen At beid", stelde tot can- didaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Winschoten, den heer B, L. Tijdens. Provinciale Staten De uilslag der herstemming te Rotterdam voor drie leden voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland is volgt: District II. Uitgebracht 2213 geldige stem men, waarvan verkregen de J. H u d i g (lib.) 1383 en de heer J. M. Voorhoeve (a.-r.) 830 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. H u d i g. District V. Uitgebracht 2454 geldige stem men, waarvan verkregen mr, B. C. J. Loder (libeiaal) 1496 en de heer W. Vaandrager Gzn. (a.-r. 95S stemmen, zoodat gekozen is de heer mr. B. C. .1. Loder, District V. Uitgebracht 2463 geldige stem men, waarvan verkregen de lieer P. R. Mees (liberaal, cand. Rotterdam) 1879 stemmen en de heer H. H. Thooft (liberaal caud. Vooruit gang) 584 stemmen, zoodat gekozen is de heer P. R. Mees. Visscherij oji de Noordzee. Dezer dagen ontving de ilidd. Ct. uit Ostende het bericht van de aankomst aldaar van het Nederlandscli oorlogsschip Bonaire, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Cardinaal, benevens van een drietal kruisers van andere mogendhe den, alle belast met het toezicht op de visch- scherijen op de Noordzee, terwijl ook nog een EngeLehe oorlogsbodem verwacht werd. Een en ander stond in verband met eene confe rentie, welke te Ostende gehouden zou worden ter bespreking van de belangen der visscherij in de Noordzee. Deze conferentie kon niet doorgaan, omdat een der verwachte schepen niet was versche nen. De toen gehouden bijeenkomst droeg daar om slechts een officieus karakter. Binnenkort zal echter eene officieele confe rentie plaats hebben, ter bespreking van die gewichtige belangen. Dit geeft den berichtgever aanleiding tot het uitspreken van een wensch. «Waar men de belangen der visscherij zal bespreken, hoop ik dat men ook de aandacht zal vestigen op die van de scheepvaart. Het is genoeg bekend, en trouwens meermalen geble ken, dat visschers b(j de uitoefening van hun bedrijf aan de scheepvaart veel last veroorzaken. «Slecht op de hoogte als zij zijn van de voor schriften en wettelijke bepalingen, eene onbe kendheid, dikwijls voorspruitende uit geringe ontwikkeling, geven zij door hunue houding aanleiding tot allerlei misverstand en tot botsin gen, waarvan de voorbeelden slechts te grijpen en trouwens algemeen beken zijn. «Nu eens hebben hunue vaartuigen een ver keerd licht op, o.a. wanneer zij hun pinken van de eene plaats naar de andere verleggen dan weer maken zij slechte manoeuvres, waar door aan- of overvaringen onvermijdelijk zijn. «Sommigen durven zelfs wel beweren, dat er nu en dan alles behalve onnoozelheid in het spel is, doch dat menig visscher met opzet de vaart bemoeilijkt in de hoop overvaren te worden en langs dien weg een nieuw vaartuig te kunnen verkrijgen. j>Dit laatste neem ik nog zoo grif niet aan; maar een feit is het dat de houding van tal van visschers, hetzij die dan voortkomt uit onbekendheid of uit boos opzet, aanleiding heelt gegeven tot betreurenswaardige feiten. «Mijn wensch nu zou zijn, dat men op boven bedoelde conferentie die quaestie eens goed ooder de oogen zag en daarbij vooral niet uitsluitend het belang der visschers, maar ook dat van de scheepvaart, niet het minst van de stoomvaart, liet wegen. «Wat er tegen dit euvel, waarmee vooral de loodsen hebben te strijden, is te doen, kan ik niet aanwijzen. Strenge, zeer duidelijk en voor de eenvoudige visschers zeer begrij- ljjke bepalingen, streng en voortdurend toe zicht op het nakomen daarvan, zijn dunkt mij in de allereerste plaats aan te bevelen. «Laat de conferentie besluiten in dien geest wenken te geven aan de bij deze quaestie be trokken autoriteiten, opdat dezen verder een regeling tot stand brengen, die beide partijen ten goede komt. «Aan de Belgische en de Nederfandsche be sturen zou ik dan wel willen vragen om te trachten op practische wijze de visschers op de hoogte te brengen van die bepalingen, zoowei als van het gevaar en de straffen, waaraan zij zich blootstellen, wanneer zij die voorschriften niet nakomen, «Uit den aard der zaak lezen die menschen weinig, om de eenvoudige reden dat zij slechts enkele dagen van de week aan wal zijn en bo vendien wijl er onder hen zijn die niet lezen kunnen. «Door nu in elke visschersplaats een man, die het vertrouwen der visschers heeft in den arm te nemen zou men kunnen bevorderen dat mondeling en zoo mogelijk aanschouwelijk aan die visschers kenbaar werd gemaakt wat zij hoog noodig moeten weten. «Als nu de conferentie in deze een eersten stap doet, volgen de andere schreden in die richting wel van zelf." /lit Het plan bestaat de Tweede Kamer kort vóór de sluitiog van het zittingjaar te doen bijeenkomen tot vaststelling van de huishou delijke raming. De leden van de gauche der anti-revoiution- naire partij in de Tweede Kamer hielden gis termiddag te 2 uur in het Hotel Central in Den Haag een bijeenkomst, die ook door de nieuwgekozen leden van die fractie werd bij gewoond. Dinsdag a.s. geeft de Minister van Buiten- laruNche Zaken ten zijnen huize een diner ter eere van het buitengewone Perzische gezant schap, dat van de troonsbestijging van den Shah komt kennis geven en Zondag a.s. in de resi dentie verwacht wordt. De gewone audiënties van de ministers van waterstaat handel en nijverheid en van binnenl. zaken op 10 dezer, en die van justitie op 13 dezer zullen niets plaats hebben. Naar men verneemt, heeft de heer L. Roo senburg, ontvanger der successierechten te Utrecht, eervol ontslag aangevraagd uit 's Rijks dienst, om redenen van gezondheid. De Kermis. De "Vereenigde Tooneelisten uit Rotterdam hebben gisteren een goed deel van Schiedam's met de kermis uitgaand publiek van acht tot halt twaalf bezig gehouden met Vittorino en JE'en Gril. Wij zouden niet willen beweren, dat vooral het eerste nu bij uitstek geschikt is om een kermispubliek te ontspannen. De aanwe zigen vielen dan ook hoegenaamd niet flauw van lachen, noch amuseerden zich bijster kos telijk. Wrj willen niet ontkennen, dat er wel enkele aardige momenten waren, dat de magister Severino een lach deed opgaan, dat de eek- hoornscène niet onaardig was, al liet zij zich reeds te lang van te voren gissen, meegesleept was het publiek niet en onbedaarlijk werd er niet gelachen. Waarom nu eens geen Qroote stadslucht, geen Ongeloovige Thomas, geen Janus Tulp, des noods? 'tls toch kermis. Een Gril viel nogal in de smaak, 't Was Iaat uit; over half twaalf. De great attraction van de kermispret was gisteravond het «bloemencorso" in de stoom- caroussels van "Vincken en Tewe, waarmede gepaard ging de vei loting van twee kostelijke prijzen een varken en een bloemenmand. Van een bloemencorso hebben wij, eerlijk gezegd, niet veel bespeurd. Wel waren aan de ingang var> beide tenten bloemversieringen aan gebracht, maar het woord «corso" wekt toch nog wel eenigszins andere verwachtingen. Tusschen half elf en elf uur vond de ver loting plaats, onder veel gejuich en vroolijke drukte. Slechts een der winners heeft zich aangemeld om zijn prjjs in ontvangst te nemen, n.l. een agent van politie 3de klas, die bij Vincken de gelukkige eigenaar van het varken was ge worden. De uitgelote nummers staan aan den ingang der tenten aangeplakt. De winners der bloemen manden mogen zich wel haasten, anders is het mooie er geheel en al af. Oaze kermis schijnt kolossaal aantrekkelijk. Dat blijkt weer als wij lezen, wat de Rotter damsche bladen schrijven: Op de stoomtram van hier naar Deifshaven hield hedennamiddag een agent van politie twee jongens van 8 en 11 jaar uit de Zandstraat aan. Een had van zijne moeder, eene koopvrouw, eene rijksdaalder gestolen, en daarmede wilden zij samen te Schiedam kermis gaan houden. Het in betaling geven van den rijksdaalder en het zeggen van den knaap dat hij dien van een Engeischman gekregen had, wekte achter docht. Door B. en W. alhier zijn op de voordracht ter benoeming van twee onderwijzers 3e klasse aan de le openbare kostelooze school en van een onderwijzeres 3e klasse aan de 3e open bare kostelooze school geplaatst: I. Voor de 1ste openbare kostelooze school: lste voordracht: 1. J. C. Woensdregt, te Schie dam; 2. P. M. A. Verhage, te St. Filipsland 3. A. v. d. Handel, te Goedereede. 2de voor dracht: 1. A. v. d. Handel, te Goedereede: 2. P. M. A. Verhage, te St. Filipsland; 3. T. P. Duhen, te Bolnes. II. Voor de 3e openbare kostelooze school i. P. M. A. Verhage, te St. Filipsland; 2. N. Sloofï, te Slikkerveer3. T. P. Duhen, te Bolnes. De uitslag der overgangsexamens aan het gymnasium alhier is als volgt: Bevorderd van de lste tot de 2de klasse: F. Cooisma, C, Eggink, K. E. van Griethuijzen, J. de Groot, S. W. P, H. Horn, P. 0. Jansse, "W. A. Meijer, J. Ouweleen, A. P. Roose, I. A. van der Starp, P. van Toorn, M. M. van Vel- zen en D. N. Verdoes; herexamen 1 leerling; afgewezen 6 leerlingen. VaD de 2e tot de 3de klasse: E. W. 0. Beekman, 0. Bosman, J. P. van Dalen, E. C. Roose, J. A. van Selms, J. Tak, E. J. Tjjl, W. Veder, O. W. Warnitz, C. W. Was, 1.1. Wïe- linga, E. M. Zee en A. J. J. Zoetmulder; her examen 1 leerling; afgewezen 3 leerlingen. Van de 3de tot de 4de klasse: R. L. van Hu- malda van Eijsinga, Chr. van der Hoeven, F. L. van 't Hooft, P. L. L. Post en J. D. Speel man, herexamen 1 leerling; afgewezen 3 leer lingen. Van de 4de tot 5de klasseL. J. Visser lierexamen 2 en afgewezen 2 leerlingen. Van de 5de lot de 6de klasse: N. J. van 't Hooft, M. J. Kosters, J- Versteeg en H. de Vries; herexamen 1 en afgewezen 1 leerling. De overgangsexamens aan de Hoogere Bur gerschool zijn heden geëindigd. De uitslag zal perst Woensdag a.s. bekend zijn. Het admisrie-examen zal Dinsdag a.s. alloo- pen. Ook daarvan kan de uitslag Woensdag worden verwacht. BURGERLIJKE STAND. Geboren 7 Juli. Hendrik, zoon van A. Leenmans eo M. van der Tas, Boit. dijk. 8 Juli. Quirinus Josephus en Petronella, zoon en dochter van Q. van Dijke en A. C. van Schendelen, Noorderstraat. Arie, zoon van P. van der Kamp en J. J. Rietveld, Klein Groenendal. Arma Geertruida, dochter van J. C. Horst en M. A. H. Frevert, Villastraat. 9 Juli. Jannetje, dochter van L. Schilperooit en L. van der Linden, Melenastraat. Overleden s 10 Juli. Arij van der Tas, oud 49 jaar, Korte Singelstraat. Johannes Hendrik Kooijman, oud 6 maanden, Polderstraat. In de gisteravond gehouden vergadering der wei'klieden-kiesvereeniging «Volksbelang" is besloten de candidaturen der heeren K. S. v. d. Bruggp, Ps. Kikkert en B. v. d. Hoeven, voor de verkiezing op a.s. Dinsdag te steunen. BÜRGERLLIKESTAND. Ondertrouwd 10 Juli, G. A. M, Groeneuegen en M, H. van Kessel. a 30 ets. per regel. Vraagt Stalen van onze Nouveautés in zwart, wit ol gekleurd, van 35 ets. tol ƒ12.50 per Meter. Specialiteit: NFleuwste Z(|deus£oJTcn voor Damestoiletjcs. Directe verkoop aan Particulieren Wij zenden de gekozen Zijdenstoflen franco en vrij Tan inkomende rechten in huis, in elke gewenschte hoeveelheid. SEIDENSTOFF-EXPQRT. Men seint ons: Op de agenda van de in September te houden ver gadering van de Hollnndsche Maatschappij van Land bouw zullen voorstellen gebracht wordeu om ver goeding te vragen voor vee, dat aan miltvuur lijdend is afgemaakt, en verder de schrapping te verzoeken van mond- en klauwzeer als besmettelijke veeziekte. De brutale aanslag. Men seint ons uit 's-Gravenhage Ten ge.olge van de goede maatregelen door de politie alhier en elders genomen, zijn de beide Duitschers, die een kamerverhuurster alhier eerst bedwelmd en daarna bestolen hebben, te Brussel gearresteerd. Den morgen na den diefstal waren zij te Dordrecht. Een kinderfeest. De heer M. P. Okhuijsen, hof-illusionist te Rotterdam, deelt ons mede dat hij uitgenoo- digd is door den heer Van Limburg Stirum, te Wassenaar, om op den 31 Augustus a. s. een kinderfeest te leiden op diens landgoed «Nieuw Rijksdorp", hetwelk aan de Wassenaarsche jeugd zal aangeboden worden. Kindermoord. Gisteren werd door de marechaussee van Gorredïjk gevankelijk naar Heerenveen overge bracht S. P., verlaten vrouw van J. N., ruim 40 jaar, helpster in de handwerken aan de openbare school te Duurswoude, verdacht van het kind waarvan zij eenige dagen geleden moet zijn bevallen, van het leven te hebben beroofd. Het kinderlijkje is gesteld in handen van ge neeskundigen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaak van den dood. De verdachte vrouw is, na een verhoor voor den rechter-commissaris te hebben onder gaan, in verzekerde bewaring gesteld. Een zeeramp. Op denzelfden dag dat de Aden strandde en niet ver van de plaats waar deze ramp ge beurde, is in den Indischeu Oceaan de stoom boot Sultan vergaan. De Sultan bracht pelgrims van Egypte naar Kalkutta over. Op 12» 60, Noorderbreedte en 52» 40' Oosterlengte kwam het schip in een machtigen storm die het weldra onklaar maakte. Er werd een lek geslagen «n het vaartuig begon langzaam te zinkett. Op liet dek vielen onbeschrijfelijke tooneelea voor. De hitte was 115° in de schaduw pelgrims lagen ziek van de warmte op het dek. Toen bekend werd dat het schip zinkende v» werden zij door vrees bevangen en het wt? er niet beter op toen zij over de verschansing zienden, tal van haaien bemerkten die belust op prooi, om het schip zwommen. Er werd krachtig aan de pompen gewerkt, maar alle inspanning kon niet beletten dat het schip ia,i j* zaam water maakte. r Sein op sein werd gegeven om de aandacht te trekken, maar het duurde den langen, ban- gen nacht over, voordat hulp kwam opdagen, Eerst den volgenden morgen kwam een stoom- boot in zicht, de Australische Valetta, die de teekens opmerkte en te hulp kwam. Van de Sultan werd een boot nedergelatea, die onmiddelijk door de woedende golven weri verbrijzeld. Twee andere booten waren geluk kigerzij slaagden er in langs de Valetta tj komen, wier bemanning de opvarenden redden, Zij waren allen gekwetst, dp meesten hadden gebroken armen of beenen, De geredden vertelden dat nog zeventig mei), schen aan boord van het zinkende schip waren De Valetta zette een reddingsboot uit; drio officieren, v'yf matrozen en vier hofmeesters bonden met mannenmoed den strijd tegen de woedende elementen aan en mochten het geluk smaken alle opvarenden van de Sultan te redden, Men seint ons uit 's Gravenhage Maandag a. s. zal in het Paleis op het Loc een gala-diner worden gegeven ter eere van het Perzische gezantschap, dat Zondagavond in den Haag arriveert. Men seint ons De Staatscommissie voor de comptabiliteit der Marine zal weidra een verslag vaststellen. Groote onrust heerscht in geheel Bohemen wegens het verbod van den Duitschen Volksdag, die Zondag te Eger zou worden gehouden. De gendarmerie wordt op alle plaatsen reeds sedert Woensdag voor alle gebeurtelijkheden gereed gehouden. 10 Juli. STAATSLEENINGEN. Nederland. pCt Ceit. Ned. W. Schuld 2% Hongarije. Oblig. Goudl. 187G5 Italië. Inschr. 1862/81.5 Oostenrijk. Obl. Pap. Mei/Nov5 Zilv. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4% Rusland. Oblig. in goud 1884 5 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 1861 3 '/s dito 1886/1890 3% Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holl. Hyp. Bk. Pbr4% Rott. Ilyp. Bank Pdbbr. 4% Westl. Ilyp. Pandbr4 HANDELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Handelmij. resc. Deli Cult. Mij. Aand Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petv.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand SPOORWEGLEENINGEN. Hoi!. \ci. Spoorvv. Aand Expl. S.S. Aand Baitisehe Sporen3 Ath. Top. Volg, C. v. A dito Alg. Hyp. Obl4 Adjust Obl. 4 Atl. Pac. C. v. Trustb.. Cent. Pac. Aand. 4 Denv. Rio Gr, C. v. A. Fl. Centr en Pen. G. v.A. B. v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt Railr. Comp. Miss. IC. en T, C. v. A. ex. 2de Ilyp. Obl dito iste Hyp. Obl.4 dito 2de dito dito4 VV. N. Y. Pens. O. v. A. W. N. Y. Mortg. Bonds 3 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw. Aand. Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissleten 4 Oostenrijk Staatsl. 18544 dito 1860 5 Boden Creditloter;3 Loten Madrid 1868.3 Turksche Spoorwegloten 3 KOERS VAN HET GELD. Prolongatie 2% pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Vorige koers. 88 Vu 102% 88% 85% 86% 23 33 Via 104 Vis 59 59%a 90% 100% 100%6 97 100% 101 102% 101% 47 '137 140% 437 756 EiJ 76% 109 100 631/s 12 %a 82% 48% 170 g. 8l6/ia 10% Ö>%6 57% 12% 82% 59 4»Aa 46% 201% 118 118% 134% 123% 100 32% 25% lieden. Laagste koers. 85t/, 80% 221% 33% 10(1% 101% 137 140 437% 758% 76% 108% 99% 63% 12 82% 49 8% 10% 6% 57}* 12% 82% 58 V» 4% 33% 25%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2