51"e jaargang. Zondag 11 en Maandag 12 Juli 1897. IN0. 9367. Tweede Blad. Gemeenteraadsverkiezing. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. X C. ROELANTS. Kennisgeving. FKTJILLETON. EEN EIGEN GEBOUW Openbare Aanbesteding. Wij herinneren er aan, dat Dinsdag a.s. alhier eene verkiezing voor een vijftal leden van den gemeenteraad zal gehouden worden. Van elke aanbeveling wensclien wi ons te onthouden voor eenig bepaald candidaat. Slechts wijzen wij er op dat slechts die stembriefjes geldig zijig waarop Diet meer candidaten zijn aan gewezen (zwart gemaakt) dan er vaca tures zijn in elk district. De namen der candidaten zijn District I. D. STOLK. D. F. "NV. PRINS. Me. W. II. JANSEN. De. J. ENDTZ. P. C. M. JANSEN. District II. J. O. BENDER. A. GOÜKA. C. VAN DER VLIES. P. BRILLENBURG. F. J. SMIT. District III. C. VAN DER VLIES. H. DIENSKE. P. LOOPUIJT. W. BOSSELAAB. J. M. VAN DER SCHALK Jr. Me. W. n. JANSEN.' BUITENLAND. Abonnementsprijs voot Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BPItEAPi BOTEKSTHA.4T TO, Tclcpltoon tfo. 123. ADVERTENTrEpnusvan 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- o.lO Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de artikelen 18 en 19 der wet van 14 September 1806 staatsblad no. 138), gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 (staatsblad uo 03), !5 April 1880 (staatsblad no. 64) en 10 Mei 1890 staatsblad no. 83), brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst, bevattende de namen an inwoners, die voor liet verleenen van inkwartiering er. onder houd in aanmerking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de be schikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geaebt wordt daarin te kannen voorzien, lieden is aangeplakt; dat die lijst van heden tot en met den 24steu dezer maand ter secretarie der gemeente oor een ieder ter lezing is nedergeiegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan tien moeten worden ingediend tussehen den 25sten Juli en den 7den Augustus e.k. Zij achten het tevens niet ongepast, de inwoneis bekend te maken met den inhoud var. de aitt. 13, 14 en '10 der hierboven aangehaalde wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en onder houd geschiedt: voor liet krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aanslag in de jiersoneele belasting plaats beeft, naar eene huurwaarde welker bedrag, volgens de wet op liet middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting; voor de dienstpaarden, bij alle personen, die over gebouwen of getimmerten beschikken, biuikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art. 1 i. Huisgezinnen, waarin zich een kraamvrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van inkwartiering vrij gesteld. In huizen, waarin eene besmettelijke ziekte lieersclit, mag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden werden vóór het uitreiken dei- biljetten aan de kwartiermakers, of bij detachementen aan de manschappen, medegedeeld aan den burge meester. De inwoner, die deswege in gebreke bij ft, is gehou den de ingekwartierden voorloopig in zijne woning (mits daarin geene besmettelijke ziekte heersche) op te nemen en teil spoedigste, voor eigen rekening, in hunne be- dor Doofstommen-Ycrceniging „Ooot> Ziiefiie saamgehracht door I. A. TOURS. (Ingezonden). Aan de stille zijde der Westerinarki te Amster dam staat een perceel No. 10, thans leeg en onbewoond, maar niet lang zal het duren of elke kamer, groot en klein, is beirokken en doet belang rijke diensten. Duor de goe Ie zorgen van den heer C. Hellingman, don schutspatroon van bovenge neemde Vereeniging, is het aangekocht, om te worden ingericht tot een vriendelijk en gastvrij tehuis der doofstommen, die als leden dier Ver eeniging een nauw aaneengesloten groep van vrienden en vriendinnen vormen. Zondag 27 Juni 1.1, was het huis voor de leden te zien. Ze kwaipen er, mannen, vrouwen en kin deren, en toen ze de gangen doorioopen, de trap pen >p- en afgeklommen, de kamers bezichtigd Hadden, toon drukten zij elkander van blijdschap de band en gaven bun vieugdo te kennen door allerlei gebaren en geluiden, toen voelden allen zich rijk in hun eigen gebouw. Merkwaardig is de opgewektheid die deze mis- deeldon bezielt, do vroolijkheid, waarmede zij elkan der naderen en toesproken. Toen zijvdaarna in de groote zaal van ïOns Huis" eene tentoonstelling van aquarellen bezochten, waren zij van alle be- soekers de meest belangstellende. Zij stonden nu hier dan ginds te kijken, wezen elkander op wat zij het mooist vonden en wisselden van gedachten net eene vingervlugheid, die men moet hebben gezien om er zich eene juiste voorstelling van te kunnon vormen. Perceel No; 16 der Westermarkt, ruim 2 aren groot, is een uiterst geschikt huis voor het hier genoemde doel. Het ligt vrijwel in het midden der stad en is voor allen gemakkelijk te bereiken. Het zal bevatten eeri lokaal voor vergaderingen en ge- ïellige bijeenkomsten, eene zaal voor godsdienstoe feningen van den Zondagmorgen, een paar logeer kamers voor doofstommen, die van elders komen en hier korten tijd vertoeven, eene woning voor hoorlijke huisvesting en ondelliond eldeis in de ge. roeeute. te voorzien. Deze laatste veiphchting \ervalt, wanneer het gemis aer bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt \an den in woner, in welk geval, op diens lateie mededeeling dei reden van viijstellmg, de buigemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen '/onder mannelijke personen boven 20 jaar, worden niet met inkwartienng belast. Ontstaat eene reden van viijstelhng tijdens de in* kwartieiing, dan woidt door den burgemeester, na ken nisneming daan au, een ander kwartier aan gewezen. Ge inkwartiering en het onderhoud woi den jj oeGjke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de kiijgslieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde eskadron behooiende, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 10den Juli 1807. 1burgemeester en wethouders van Schiedam VERSTEEG. De secretarls) VERNÈDE. Op Donderdag 22 .lull a.s. zal door BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM openbaar worden aanbesteed, vulgeris bestek no. 43. Iïel leggen vim een riool van cement beton in de Dwarsstraat Ie Schiedam. Het bestek is van af 13 JuJi a.«., tegen be taling van f 0.75, ter gemeente-secretarie ver- kiijgbaar en ligt ter inzage aan liet bureau dei- gemeentewerken. Aanwijzing ter plaatse geschiedt op Dinsdag 20 Juli 's voormiddags ten 11 uur. Burgemeester cn wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, VERNÉDE. een directeur, eene andere voor den concierge, eer. kantoor, lokalen voor de werkverschaffing en een groolen kelder als bergplaats voor materiaal. De lireedo poort kan dienen als toegang voor de werkplaatsen en wagens en kirren doorlaten. Inderdaad, als dit huis, na liet ondergaan van kleine veranderingen, in gebruik zal zijn genomen, zal elk, die het ziet, moeten erkennen dat de doof stommen, die hier zich veresnigen, een veilig toe- vlucbtsooid, een vriendelijke verblijfplaats hebben gevonden. Nog geen twee jaren geleden begon de ge noemde beer Hellingman, bijgestaan door een dames-comité, zijn plannen tot bet verkrijgen van een eigen gebou.v ten uitvoer te brengen. Niet minder dan honderd acht, en twintig duizend cir culaires werden naar alle sleden en dorpen van ons Vaderland verzonden. Zij hielden het verzoek in, eene bijdrage in den vorm van een postzegel over te zenden. Ofschoon de kosten van drukken cn verzenden slechts zeer malig worden vergoed, werd de aan dacht op de Vereeniging, die tot nog toe vrij onbekend was, gevestigd en de bekendheid die nu verkiegen werd, had aiieilei gunsiige gevolgen. Ook toen een kieine schets, door den schrijver dier regelen in verschillende dagbladen geplaatst, door den heer llelüngman als brochure met inschrij vingsbiljet in vele exemplaren werd verzonden, werden verscheiden j'aafiijksche bijdragen of giften in ééns aangeboden. De Vereeniging ging nog verder en met bet oog op doofstommen uit andere landen, die zij soms- wijlen bij hun doortocht door Amsterdam steunt, had zij deri eigenaardigen inval, zich schriftelijk tot alle gekroonde hoofden van Europa te richten met verzoek om geldelijke hulp, voorloopig niet zon der eenig resultaat. Vorst Joban II van Lichtenstein gaf het goede voorbeeld, dat wie weet door welke monarchen nog zal gevolgd worden en zond eene gift van f2QCK Vergeten wij niet te vermelden dat onze Koninginnen waren voorgegaan en elk f 100 had bijgedragen. Zoo kwans eene som van ruim 5 mille in de kas van den penningmeester en werd aan jaarlijksche bijdragen f1555 toegezegd. Het gebouw dal met overdracht voor ruim t3 mille werd gekocht, is dus niet vrij eigendom der Vereeniging, maar de mannen, die het kochten, hebben geloof in do medewerking der burgerij, en geloof geeft moed. O Algemeen overzicht. Schiedam, 10 Juli '97. De nieuwe staatssecretaris der Duitsche schatkist, Yon Thielmann, wiens benoeming, schoon nog niet in den Reichsanzeiger opge nomen, zeker is, heeft een eervolle carrière achter zich. Vrijheer Von Thielmann, in 1846 geboren, trad omstreeks 1875 in diplomatieken dienst en was eerst werkzaam aan de Duitsche legatie Voor vettimmering, aanschaffing van meubels Sal een sommetje noodig zijn, evenzeer ais voor aan vulling van hetgeen aan de koopsom ontbreekt Naar berekening zou de Vereeniging met 10 a 12 mille geholpen zijn. Zal zij zooveel ontvangen Voorzeker. Niet in ééne en niet in eon paar weken, maai- langzamerhand in kleinere en grootere giften, die uit allo oorden van ons land zuilen toevloeien. Zoo spoedig liet gebouw gereed is, za! liet voor een ieder ter bezichtiging gesteld worden. Eerst dan zal de werkzaamheid der Vereeniging worden gekend en gewaardeerd. Wie daar de verschillende doofstommen aan den arbeid of in gezellig vei keer vereenigJ zal zien, zal de groote waarde van dit vereenigingspnnt beseffen en gaarne iets bijdragen in het belang van hen, die zooveel missen en die in den regel met het weinigjo dat ze hebben, zoo tevreden zijn. Men vergete niet, dat dit groepje mannen en vrouwen een innig gevoel van gemeenschap kweekt en de een zich verantwoordelijk stelt voor het wel en wee van den ander. Vriendschappelijk gaan ze met elkander om en geen wonder is het ook, dat zij onderling huwelijken sluiten, waaruit in den regel hoorende kinderen worden geboren. Is hei geen voorrecht voor onze samenleving, dat deze Vereeniging voor de misdeeiden van haren aard zich in de bres stelt en verdient zij ook daaiom niet den steun van wie wat missen kan Zoo gebeulde 't n"g onlangs dat tot de Vereeniging een doofstomme kwam, dio twee nachten onder den blooten hemel en zoo goed als zonder voedsel had doorgebracht. Tevergeefs had hij hier en daar aangeklopt om hulp. Een doofstomme mist de handigheid en gevatheid die hoorenden kunnen aanwonden, om hun beklag te doen. Welnu, de Vereeniging heeft dien zwerver de hand toege stoken. Een goed verblijf en voedsel zijn hem ver strekt en bij de werkverschaffing is hem arbeid aangewezen. Zoo is deze ongelukkige in den kring opgenomen en voor verdere onheilen behoed. Zoo wordt de werkverschaffing dagelijks bezocht door twee broeders, waarvan de jongste, in zijn jeugd geenerlei onderwijs heeft genoten, omdat noch burgerlijke noch keikelijke overheid van het dorp zijner inwoning dat onderwijs kon bekostigen. Ten einde raad hebben zijne ouders hem gezonden naar de Vereeniging s loor Liefde saamgehracht" on deze stiet hem niet af, maar nam hem aait. De nieuwe lotgenoot begint nu in den vriendenkiing te Washington, later te rarijs. waar hij ook tot de vertegenwoordigers van Duitschland ter muntconferentie behoorde. Spoedig daarna werd hij naar Konslantino- pel verplaatst. Nocli hier, noch te Darijs was de'jonge diplomaat op den voorgrond getredeneerst toen hij in 1885 ten tijde der RuJgaarsche troebelen als vertegenwoordiger van liet Duit sche Rijk te Sofia optrad, werd de aandacht op hem gevestigd door zijn energieke houding tegenover den Russischen gezant, toen van ui*t diens hotel op het Duitsche gezantschap werd geschoten. Ook was hij het, die aan vorst Alexander liet beruchte telegram van den Czaar over- haudigde, waarbij de vorst werd aangemaand af te treden. Later bekleedde Von Thielmann den post van gezant to Darmstad te Hamburg en te Mun- chen, om eindelijk in 1895 als gezant van het Duirtehe Rijk te Washington op te treden. Daar heeft hij de gelegenheid gehad rijke oecoriomische ervaringen op te ioen, die hem thans uitstekend te stade zullen I-omen. Dïjzonder onderscheiden heeft de nieuwe staatssecretaris zich nog bij de sluiting van het Duitsch-Russische handelsverdrag, dat sedert zijn hesman voortdurend bloot heeft gestaan aan de aanvallen der agrariërs. Het belangrijke aandeel, dat von Thielmann in de totstandkoming van dit verdrag heeft gehad, maakt de toch reeds moeilijke en on dankbare taak, die hem wacht, nog onaange namer; nooit hebben de agrariërs zijn mede werking aan het handelsverdrag vergeten, en zij zullen niet nalaten dit op alle wijzen te toonen. Een persona grata bij de agrariërs is hij zeker niet. Intusschen houden nog steeds de geruchten aan, dat Yon Hohenlohe spoedig als rijkskan selier zal aftreden. Als zijn opvolger wordt door een der Bis marck iaansche bladen genoemd graaf Von Wal- dersee. Wat daarvan waar is, ligt nog in den schoot der toekomst verborgen. Maar in afwachting van verdere wijzigingen in dc regeering, houdt de pers zich al vast bezig met de mutaties, die reeds hebben plaats gevonden. op te laven en leert allerlei, dat hem vroeger niet onder de oogen gebracht weid. Van de wei kveischaffing gesproken den ge beden winter, die achter ons ligt, door werden van 24 tot 20 doofstommen aan den arbeid gozeR thans is nog een 15-ta! aan 't werk. Kleeding- stukken en voedingsmiddelen werden hun verstrekt, die le weinig met bun handen verdienden, om een zij het ook sober bestaan te kunnen leiden. Deze Veieeniging, die niet vraagt naar gods dienstige belijdenis en mannen en vrouwen van elk keikgenootschap gaarne opneemt, zal, zoover- trouwen wij een nieuw en verhoogd leven te go- moot gaan. Rondom aller viiend Vader Helling man," die steeds bedacht is op aller welzijn en die zooveel voor hen voelt, omdat hij van nabij al den jammer der doofstomlieid moest leeren kennen en die door zijne dochter en behuwdzoon krachtig gesteund wordt, vereenigen zich de leden der Vereeniging zoo gaarne. Mair niet minder gaarne rondom hun lotgenoot de heer J. Stuhr, die des Zondags voor de Protes- tantsclie vrienden eene leerrede voordraagt in de zoo eigenaardige godsdienstoefening en den heer J. Beeien, die, als hooj-ende, de tolk is tegenover de buitenwereld en 't lief en leed met allen sinds jaren deelt. Dat beide mannen als directeur en concierge in liet nieuwe gebouw zullen inwonen, dat is allen een waai borg dat zij 't er goed zullen bobben. Welaan dan, iaat ons een bewijs onzer belang stelling zenden naar liet nieuwe huis, als het geiend is en giften ontvangt of reeds dadelijk aan den lieer C. Hellingman, Nassaukade 113, of aan de voorzitster van het damesenmilé mevr. M. J. Blose-IIellingman, Nassaukade 112. Boeken voor de ontspanningszaal, meubels voor de verschillende lokalenversieringen voor de wandenallerlei kleinigheden die in een huis te pas komen, giften in geld voor de kas van den penningmeester alles is welkom, zeer welkom. En al kan maar deze en gene die, zonder zich zelf te booren, de kunst van spreken heeft geleerd, u dank zeggen met hoorbare klanken, allen zullen met sprekend oog u de hand drukken en een woord van erken telijkheid stamelen. Wie een goed oogenbiik wil doorbrengen, ga met gevulde hand naar de Wes termarkt stifle zijde No. 16. Hij koert huiswaarts, ijker dan hij ging.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5