K oio niën. INGEZONDEN. Yisscherij. Scheepvaart. Handel. Maïs. want niemand onzer kon hem eenige verklaring van het zonderlinge verschijnsel geven. Hij had de zaak op het Van Alkemadeplein ook onderzocht en beweert nu dat zijne ge- loofsgenooten (spiritisten) te weten zijn gekomen dat het steenenwerpen daar geschied was door den geest van een voor 8 jareu geleden ge storven neef van den bewoner van het huis ®Er werd heen en weer veel gepraat over het geheimzinnige, maar tot resultaat wie nu bij ons eigenlijk die verschrikkelijke geest was, is men nog niet gekomen. "Wij willen maar hopen, dat het nog uitkomt, dan behoeven wij tenminste niet in zulke benauwde onzekerheid te leven. Misschien is onze geest ook weer verzoend en met meer boos op ons, want sinds die twee avonden is er geen kruimel meer gevallen." Aleer dan een eeitio oud. Heden viert Megelina Leunes weduwe H. Moens, te Zaamslag, haar lOlsten verjaardag. Het zal het oude besje, dat nog een betrek kelijk goede gezondheid geniet, niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Een slimmerd. Dinsdag j.l. werd te Heerenveen gestemd voor den Gemeenteraad in Haskerland. Het bureau wordt gehouden op de bovenzaal van het café nVernimmen". Een kiezer komt bin nen en vraagt hoe hij moet stemmen. ïHet witte stipje in het zwarte hokje zwart maken", luidt het antwoord en onze kiezer gaat naar den lessenaar. Spoedig komt de kellner boven en vraagt: shebben de heeren gescheld?" Een ontkennend antwoord volgt. Even daarna komt de kellner met dezelfde vraag en nu weder een ontkennend antwoord volgt zegt hij: sGescheld is er toch." Men ziet nu naar den lessenaar en de kellner had gelijk, want onze kiezer was druk bezig het witte knopje van de electrisehe schel, die zich toevallig in de gang bevond, zwart te maken. öoede plannen. Aan een paartje dat eenigen tijd geleden in een der Drentsche gemeenten in 't huwelijks bootje slapte, werd bij het einde der plechtig heid het trouwboekje uitgereikt. Hierin kunnen, gelijk bekend is, de namen van een twaalftal kinderen worden aangeteekend. De nieuwe man bladerde 't boekje eens door en vroeg toen met een onnooze! gezicht»En giet dat hier nou net as bij de spaorbank, meneer 'k Wil zeggen as 't vol is, kan 'k dan kostloos een nei boekie kriegen Slechte manieren. Gisterenavond ontmoette te Dordrecht een Hollandsch varensgezel op zijne wandeling een Engelsch matroos, die blijkbaar al goed bij kas was, zoodat hij spoedig ken: maakte en zich ruimschoots liet tracteeren. Dat scheen den Hollander echter niet voldoen de te zijn, want toen zijn Engelsche makker op den Bleyenhoek een bankbiljet van f 40 voor den dag baalde, rukte hij hem dat uit de hand en ging ermeé aan den haal. De Engelschman liep hem natuurlijk Da, maar ai spoedig moest hij het opgeven, daar de roover in zijstraten verdween. Het eenige wat hein overbleef, was kennis te geven aan een inmiddels verschenen politie agent, die terstond zijne maatregelen nam en den dief opspoorde, gekleed te bed liggend aan boord van de stoomboot, waaaop hij voer. Op staanden voet werd de kei el gearresteerd en naar het bureau overgebracht, waar proces-ver baal tegen hem werd opgemaakt en van waar hij vervolgens ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring is overgebracht. Zes ving errs. Uit Budapest wordt verhaald dat daar oulangs een beeldschoon meisje uit Rumenië met haie moeder kwam, en aan tafel in het hotel steeds de bandschoenen aanhield. Men vernam weldra dat zij aan elke hand zes vingers heeft en wei gerde te trouwen zoolang de overtollige vm- geis niet waren weggenomen, ofschoon haar bruigom, een officier, volkomen bereid is aan baar hand, ook met 6 vingers, den tiouwring te steken. De faculteit te Buda heeft de operatie ont raden, omdat die de hand nog veel leeiijker zal maken dan die thans is. Nu zijn de dames naar Parijs gereisd, waar een heelkundige langs eiectrischen weg zulke operaties verricht. De schoone wil niet trouwen met twee vingers meer dan een ander. Hondenbelasting In Keulen is een hondenproces gevoerd. Een melkboer die zijn klanten bedient met een door een hond getrokken karretje, was in de bonden belasting aangeslagen en beweerde niet belas tingschuldig te zijn omdat hij den hond voor zijn bedrijf niet kon missen, wat de verordening als voorwaarde van vrijstelling eischt. Het ge meentebestuur was echter van oordeel, dat de melkboer zijn klanten ook zonder hulp van een bond bedienen kon. De rechter was evenwel, ook in hooger beroep van meening, dat het Bedrijf in dit geval door het gemis van een hond zóó zou worden benadeeld, dat de voorwaarde hier aanwezig is. Atjeli. Men schrijft aan liet B.-N. uit Kota Radja, d.d. 24 Mei: Een ware zegetocht werd den 21 en dezer door de colonne Van Hentsz in de XXII moekim ge maakt, 's morgens om 5Vj uur marcheerde de colonne af van Indrapoeri, ter sterkte van een, het 6e, bataljon en een, de met repeteei geweren gewapende, compagnie infunteiie (commandant ma joor Otkeri) 2a pelotons ravalorie, 1 sectie at til- lerie, 1 ambulance en t detachement genietroepen, het geheel onder den overste Van Heutszditmaal was het alweer naar de stelling van Polnn, die een rij van bentings en loopgraven langs de Kroeng Kir had gemaakt, waarvan de sterkste in Glieng op een heuvel aan de monding van de Kroeng Kir en waar zooais u weet in den nacht van 15 op 16 jl. zoo'n bloedig di aroa werd afgespeeld, waai bij zooveel verdienstelijke olflcieien en dappere soldaten hun leven lieten. Hoe geheel anders was deze tocht. Tot aan de Kroeng Kir (d. i. reeds half weg van Indrapoeri naar Seliuioen) was niets van den vijand te zien. De bentings waren geheel verlaten, de vijand had in groote haast de vlucht genomen in de richting van Tanah Abé en naar het gebetgle. Ziedaar de Atjalische vijandeen hechte stelling, bestaande uit goed vetdedigbare bentings, geelt hij prijs, zootjra de infanterie vooruitiukt, ja zelfs wanneer het eerste arlillerieschot valt, om dan later in de omliggende heuveltoppen te zitten en op de com pagnie te schieten, die bezig is zijn sterke bentings op te ruimen. Doch ook dit gebeurde ditmaal niet, (ik bedoel dat schieten) en door huskiuitmijnen, aangelegd door de genietroepen, gingen P.dim's bentings de lucht in, echter zonder verlies van menschenlevens bij den vijand. Had de overste Van Heutz dan geen groot gelijk om, proflteerende van het maan licht, nachtelijke tochten te organiseeren en, zoo doende den vijand zelf te pakken te kunnen krij gen, want het is toch maar een feit, dat een Atjeher niet veel geeft om het vei lies vaneen paar bentings, van een paar doolo weet middelen, doch wel zeer veel om het verlies van menschenlevens een Europeesch volk zou het nog een schande vin den, om zijn versterking aan den vijand prijs te geven, zonder haar eerst met kracht verdedigd te hebben en wanneer de nood zóóver is, dat er van langer verdedigen geen sprake is, dan eerst wordt gedacht een versterking over te geven. Dat eergevoel bezit de Atjeher niet; zonder dat het hem krenken zal, verlaat hij bij ttjds zijn, met zoo veel arbeid en moeite opgerichte benting en zoigt maar, dat hij er het leven bij inschiet. Er is dus geen twijfel aan, of bij een nachtelijke tocht is slechts succes te behalen om de eenvoudige eden, dat men 's nachts alleen den Atjeher te pakken kan krijgen en wie hieraan twijfelt, kent Atjeh noch den Atjeher. Ik zou nog meer kunnen uitweiden, nog meer voorbeelden kunnen aanhalen, waarom nachtelijke tochten de vootkeur verdienen hoven die over dag, maar dan zou ik een lieele Atjeh-geschiedenis moeten schrijven. Ik zal maar doorgaan, waarvan ik be gonnen ben, nl. de zegetocht, zooals ik haar ge noemd heb, op den 21en j.l. Dat de vijand bang is geworden voor de com- penie en nergens zelfs een schot laat hooren, bewijst bovengenoemde tochthet is bewezen, dat wij in den nacht van 15 op 16, hoewel het ons verscheidene offers heeft gekost, den Atjeher getoond hebben, dat wij baas zijn en dat een Atjeher, hoe sterk ook hij zijn benting maakt (ik hoorde zelfs dat Polim moet bewemd hebben, dat de compenie nooit in de 3 gliengsche bomings zou kunnen komen) toch het onderspit moet delven. Ja, zullen sommigen zeggen, maar onze ver liezen wegen niet op tegen die van de Atjehers, de vei houding was 1:1. Dat is wel zoo, het succes was duur gekocht, maar succes was er toch ik bedoel in den toestand aldaar, er komt melk baar verbetering, onze vijand vermindei t, de goede bevolking komt meer en meer op 't idee, dat het bij de compenie heter is dan hij Polun, nut de eenvoudige leden, dat de rompenie toch baas blijft en wanneer dit eenmaal bij den Atjeher zit, dan kunnen wij ook zeggen, dat we een groote stap zijn vooi uitgegaan en tot de geheele onderwei ping van Gioot-Atjeh zijn genaderd. Wanneer dit zal wezen; wie kan 't zeggen! Nu van Glieng trek de colonne do Atjehrivier over naar Lampoeradja, waar de eerste Aijehsche schoten weiden gebomd. Door het repeteervunr konden de Atjehets niet langer in hun op grooie afstanden zijnde stellingen blijven en veiwijdeiden zich. Tech werd door dit vuur één cavalerist ge wond. Natuuilijk zijn deze schoien maar op goed ge'uk af op groote afstanden gegeven en wordt er in een pot met mieien al licht één getroffen. Daarbij komt, dat de Atjebeis meesteis zijn in het schatten van afstanden en hun bundel kogels op de plaats weten te btengen, waar de compenie zit. Nu geloof ik niet, dat de Atjeher gebruik zal maken van de vizierinrichting op zijn geweer, die negeert hij volkomen, doch hij zal van uit zijn stelling het geweer verschillende hellingen geven (dat eigenlijk op h-tzelfde neeikomt, als het richten door een vizier) om de kogels op velschillende afstanden te laten val'en. Indertijd werden onder den generaal Deijkeihof de klokhuizen in de builenlinie bezet door troepen van Oemar. Vroeg men nu aan zoo'n torang bloko" (bloko afgeleid van blokhuis) hoe «er die of die heuvel van zoo'n blokhuis lag, dan wist de man het getal niet te zeggen, hij kon den afstand niet in cijfers uitdrukken, het eenige wat hij dan ant- wooidde, was: sitoe peilor btsah djatoh disitoe." Evenals dus een Biabantsch boertje zijn af standen afmeet met zooveel spiepkes sroooks" doel de Atjeher dit met de vdraclit van zijn geweer kogel". Door Lampoeradjn, Lamkareung en verder naar kampong Kemiroe, aan de rivier van dien naam, gaande, vielen van tijd tot tijd schoten van verre afstanden afgegeven, doch zonder dat de colonne er verliezen door kreeg. Waarschijnlijk waren dit Atjehers, die uit de stelling van Polim waien geloopen om aan de overzijde van de Atjehrivier, achter hooge, veraf gelegen heuveltoppen, de compenie te beschieten, iets fin de siècle'sch van den Atjehei, wanneer overdag door een colonne wordt uiigerukt. Behalve de al tilleite ringen de andere wapens spoedig over de Kali Kemiroe het moest spoedig gaan, want het was reeds bijna zonsondergang en de colonne marcheerde verder over het heuvellerrein. Wat anders wel gebeurde, oddervond men ech ter thans niet. De vijand, die vroeger de gewoonte had, om in een paar aan de Kemiioe en niet door ons geslechte loopgraven te gaan zitten en op de compenie te schieten, wanneer deze over de kali was en door het heuvelterrein oprukte, bleef thans op eorbiedigen afstand. En hoe kwam dit? Wel in den nacht van 13 op 14 j.l. was de overste Van Heutsz ock uitge rukt naar kampong Kemiroe, ook weer om den daarin legerenden vijand op zijn baadje te kloppen en gevoelige verliezen toe te brengen. Op handige wijze marcheerde deze colonne ver naar het zuiden om over de kali Kemiroe en weer noordwaarts oprukkende, kwam zij in den rug van de verster kingen in kampong Kemiroe gelegen. Er werden toen ook werkelijk een paar fana tieke vijanden neergeveld en toen de colonne over de Kemiroe naar huis ging, op dezelfde plaats overgaande, zooals nu op den 21en, werd achter een bosehje op den rechtei oever van de Kemiroe een hinderlaag geplaatst. In grooten getale kwam de vijand van het lieuvelterrein afzakken, deels met geweren, deels met klewangs gewapend, om in de versterkingen aan de Kemiroe te gaan zitten en eens lekkei tjes op de naar huis gaande companie te gaan schieten. Maar nauwelijks wilden zij op hun gemak plaats nemen of o, schrik daar dm.dart. <.p eens een salvo uit het bosehje, waarbij dtdelijk een paar Atjehers vielen De bende Atjefu.. s ging uit elkaar en nam in alle richtingen de vluch', het wa» hier een ware sauve qui peut en onze me.inekes hadden niets anders te doen dan hunne geweren te laden en op de vluchtende hazen te schieten. De artillerie was intusschen aan de overzijde (linkeroever) in batterij hekomen, om de op groote afstanden vluchtende Atjehers, een blikje volks- spijs na te sturen. En sedert dien tijd, zooals nu den 21en gebleken is, durft de Atjeher niet meer aan de Kemiroe zitten. Een bewijs dus weer, dat de Atjeher gevoelig is vuor een «gevoelig" pak slaag en kom ik weer op hetzelfde teiug, een ge voelig pak slaag kan alleen gegeven worden bij nachtelijke tochten. Onderweg, nabij dan Tjot Soeboei, werd een fuselier gewond bij een salvo door Aljehers afge geven op pi. m. 1800 M. afstand. Een bewijs weer van de vaardigheid van den Atjehei in het schieten op groote afstanden. Ondei tusschen werd het donkerder en donkerder en werd het gaan daardoor ook moeilijker. Tegen 10 uur tl. m. was de troep in Sthan en over de Djerir. De Atjehrivier was gelukkig door waadbaar en onder Atjehsch gegil trokken onze Araboineezen de kali over. Het was geloof ik reeds 81 uur n. m. toen de troepen in Indrapoeri terug waren. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemd: tot 3en comm. bij de Wees-en Boedel kamer te Semarang, de adj. boelth. bij de kamer te Padang J. L. H. Hick; tot adj-boekh. b. d. Wees- en Boedelkamer te Padang, de ambt. op wachtgeld J. Potter van Loon. Bij de S. S. op Javatot opz. 2e kl bij de expl. de tijd. onder-op. 2e kl. J. H. Th. Arends: tot comm. v. d. stationsd. de le kl. F. W. J. Mansvelt Beek. Ontslagen: op verz. eerv. de leeraar te Semarang F. E. van Rctijven; de gew. klerk te Soerabaja H. Eversop verz. eerv. de comm. v. d. pers. bel. te Soerabaja J. A. van der Lee. Militair Departement. Bevorderd: bij de infanterie tot luit.-kol. de maj. H. 0. Moorrees; tot maj. de kap. A. Visser (met verl in Ned.) en J. C. Lindgreen; tot kap. de le luit F. L. W. Raedt van Oldenbarneveldt en B. E. van Dijk. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan êéne zijde te beschrijven. Spreken is Zilver doelt Zwijgen is Hond. Hoe oud dit spreekwoord ook is en daarom door velen als geijkt beschouwd, toch kunnen er zich gevallen voordoen dat zwijgen koper en spreken goud is, ja dat zwijgen misplaatst soms ook misdadig is. Om zwijgen misdadig te heeten behoeft dit niet altijd met een te verzwegen misdaad in verband te staan, m.i. is het even misdadig wanneer men op eene bestaande leemte moet wijzen en men laat zulks na Laat ik daarom zeggen wat mij van't harte moet. Voor eenigen tijd komt een mijner vrienden mij met een zijner kennissen een bezoek brengenna de gewone plichtplegingen deelt hij mij mede dat zijn kennis het plan heeft opgevat hier een gebouw te koo- pen voor de oprichting van eene vernis- en lakstokerij, waarom zij nu mijne hulp inriepen hun een gebouw aan te wijzen dat in. i. daarvoor zon zijn in te richten. Ik behoef u niet te zeggen dat ik mij als waardig inwoneT dezer stad haastte hieraan gevolg te ge ven door hun op te geven de straat waar een mijns inziens geschikt gebouw staat. Het verraste mij na te vernemen dat die heer te Delfshaven oen gebouw laat in orde brengen voor bedoelde inrichting. Het prikkelde mijne nieuwsgie righeid te vernemen waaraan deze plotselinge ver andering moest worden toegeschreven; deswege onder vraagd werd mij geantwoord dat bewust gebouw, door'mij indertijd opgegeven, te veel zoude kosten aan veranderen en dat als het grootste bezwaar kon gelden de tijd die met deze verandering zou verlo ren gaan. Het speet mij zeer dat deze industrie niet hier geves tigd is geworden, en als onwillekeurig vroeg ik mij 't volgende af; Zijn hier geen ledig staande gebou wen genoeg voorradig om daaruit voor elk doeleinde eene keuze te maken? Wordt hier wel genoeg pu bliciteit gegeven van de panden en erven die hier te koop of te huur zijn? Wordt hier wel de goede weg ingeslagen, om den fabrikant en koopman die zoekt naar vestiging of uitbreiding zijner zaken op de hoogte te stellen wat hier zooal te verkrijgen is Is men niet wat al te deemoedig, wat al te klein omdat men zoo dicht zit bij het op handelsgebied reusachtig Rotterdam? Hebben wij niet evengoed, gelijk onze buurvrouw, aansluiting met spoor, tram en water, dit laatste in nog gunstiger conditie? Is 't beschroomdheid, laksheid of gevoelt men zich als een zieke in zijn laatste periode, loom en terneer geslagen, latende Gods water over Gods akker loopen? At deze vragen laat ik ter beantwoording aan het Schiedamsche publiek, inzonderheid zij die eigen domuien ten verkoop of te verburen hebben, die de renten en hoofdsom van die doode kapitalen door ongebruik en verwaarloozing zien verdwijnen. Waarom de armen slap langs 't lichaam en 't hoofd gebogen. Waarom den zieke ten doode opge schreven, waar nog niet alle middelen zijn aangewend. Laat ons gezamenlijk zoeken naar die middelen, met vereend krachten is de ziekte te stuiten en mis schien een nieuw leven te planten c. den stam waarvan de dorre takken zeker niet de sappen moeten te niet doen die den nieuwen loten de zoo noodige'levens- krachten moeten geven. Vele handen maken licht werk, wat éen niet ver mag, zullen velen vereend gemakkelijk kunnen. Zij die instemming betuigen met dit scbrijven, niet zij, die, gelijk helaas zoo dikwijls gebeurt, bij den gedekten disch aanschuiven, die door anderen is gereed gemaakt, en den trcurigen moed nog heb ben bij elk gerecht op- en aanmerkingen te maken, alleen zij die mede de handen aan den ploeg wil len slaan, worden uitgenoodigd daarvan opgave te doen bij de redactie dezer courant. Wij zullen als dan verder kunnen bespreken wat ons te doen staat.') E. Bij uitzondering zal de redactie zich met deze bemiddeling ditmaal belasten. SCHEVENINGEN, 9 Juli. Gisterenavond en heden werden aangevoerd 350 mand versche visch van Umui- den en Nieuwediep. Tarbot gold f2 tot f7, tongen ft).40 tot f0.75, griet f0.40 tot f 1.25, per stuk; schol f2 tot fa, scharien f4 tot fC, zeehanen i 2 tot f 2.50 en bolk fl tot f 1.75 per mand. MAASSLUIS, 9 Juli. Binnengekomen van dehaiiug- visscherij MA 140 Anna Johannaseh. P. Groen, met 12G ton haring. Ter afslag is betaald per ton voor volle haring f 17.75, maatjesharing f 12.50. IJMUIDEN, 9 Juh. Heden kwamen alhier aan de markt 9 kotters met gemiddelde vangst 80160 tongen, 49 gr. tarbot, eenige partijtjes kleine tarbot en griet, 812 mandjes midd. schol, 1220 mandjes kl. schol, 45 mandjes schar, 1015 mandjes schel- visch en poontjes. De prijzen waren: gr. tong 65—80 c., midd. en kl. tong 25-40 c.. gr. tarbot f6 75f10, kl. tarbot en griet f2.40f2.75, midd. schol f2.90—f4.40, kl. schol f2.10f2.75, schar f2.60f4, schelvisch fl f 1.75. Hoogwater tc Schiedam. Juli 11 v.m. 12 30 a m. 1.10 12 1.44 2.20 13 2.50 3.25 Hoogte in M. -f N. A. P. van het Hoogw. te Hoek-van-HolIand. Juli 11 v.tn. 0.89 M.n.in. >1. 12 0.80 0.92 i 13 i 0.89 j> j 0.66 Zon en Haan. Zonsopgang Juli 11: 3.52 v.m. midergang 816 n.m. e 123 53 8.15 «13: 3.54 j 8.14 Volle Maan 14 Juli. Laatste kwartier 21 Juli. HET WËSTLAND, 8 Juli. Op dc veilingen van hedenavond werden alhier de volgende prijzen besteed: aardappelen fl it f i .30 per kinvoor het buitenland, hoorntjes f 0.66 a 0.70, ronde (schoolmeesters) f0.55 a fO.61 per 26 kilo, aanvoer 2600 kin; roode bessen f7.20 ii f7.50 per 50 kilo, aanvoer 2600 kilo; aarbeien 15 a 25 ct. per kilo; perziken 5 a 20 ct., komkommers 3 a 7 ct., meloenen 20 a 75 ct. per stuk. ANTWERPEN, 9 Juli. Tarwe vsst. Amerik. fr. 16% a fr. 17%, La Plata fr. 17t/s a fr- 181,4; Donau fr. \olA a fr. M'A- Mais vast Amerik. Mixed fr. 9 a fr. La Plata fr. 7% a fr. 8Odessa fr. 9y4 a fr. Petroleum k dm loco fr. 16 Juli fr. 10, Aug. fr. 16. LONDEN, 9 Juli - Tarwelnding aan de kust ten verkoop aangebo den Aangekomen -. PARUS, 9 Juli. Tarwe. Loopende maand fr 23,70, Aug. fr. 23.40, Sept./Oct. fr 22.75, 4 laatste maanden fr. 22.80, 4 maanden November fr 22.85, gedrukt. Rogge Loopende maand fr 14.25, Aug. fr 13.75, Sept./Oct. fr. 13.75, 4 laatste maanden fr 13.75, 4 maanden November fr. 13.75, kalm. HAMBORG, 9 Juli. Petroleum loco 5,20, brief, dito -.— geld. Spiritus per Juli/Aug 19%, Sept/Oct. 20. Stemming: kalm BERLIJN, 9 Juli. Spiritus. Loco 41.90. BUDAPEST, 9 Juli. Tarwe flauw. Anierikaanscho Goederenmarkt. NEW-YORK, 9 Juli. Tarwe Juli Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 9 Juli 77 71% 72% 73% TMA 8 78% 72% 74% 7 77% 72% 727/s 73% 74 Juh Aug. Sept. Oct. Nov. Dcc. 9 Juli 30 31% 32 8 30% 31% 32% 7 31 317/s 32%

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7